Liga národů UEFA - Liga národů UEFA - liga A -  ONLINE PŘENOS -  Chorvatsko : Rakousko - 3. června 2022   20:45

Chorvatsko
Chorvatsko
0:3
(0:1)
Rakousko
Rakousko
41' Arnautović  (Onisiwo) • 54' Gregoritsch  (Wöber) • 57' Sabitzer  (Wöber)
Chorvatsko
Ivušić – Juranović, Pongračić, Ćaleta-Car, Sosa (46. Barišić) – Pašalić (58. Vlašić), Brozović, Kovačić (71. Oršić) – Majer (58. Modrić), Kramarić (58. Budimir), Brekalo.
Livaković, Labrović – Vrsaljko, Ivanušec, Vida, Erlić, Jakić.
Kavanagh – Cook, Davies (všichni ENG)
Gradski Vrt, Osijek
Rakousko
Lindner – Danso, Trauner, Wöber (77. Friedl) – Sabitzer – Lainer (46. Trimmel), Laimer, X. Schlager, Weimann (72. Baumgartner) – Arnautović (46. Seiwald), Onisiwo (46. Gregoritsch).
Fraisl, Pentz – Ljubičić, Kalajdžić, Lazaro, Posch, Wolf.

Z mé strany vše, u dalších on-line přenosů brzy na shledanou.
Držení míče: 58 % : 42 %.
Střely na branku: 4:8. Střely mimo: 5:4. Rohy: 7:4. Ofsajdy: 1:2. Fauly: 10:7.
Takový výsledek se spíše neočekával. Chorvatsko vstupovalo do tohoto úvodního mače Ligy národů jakožto favorit, jenže předvedlo výkon pod svoje očekávání a loučilo se s vlastními fanoušky v Osijeku jen porážkou. Rakušané pod novým veleném trenéra Rangnicka ukázali, že by mohli hrát důstojnou roli v áčkové lize, na rozdíl třeba od minulé kvalifikace na MS 2022. A rozhodně mohou být po dnešku spokojeni.
90+4'
90+1'
Možná největší možnost Chorvatů v rámci druhé půle! Juranovič vyslal povedený pas z pravé strany do pokutového území, tam našel hlavičku Budimira, jenomže ten neseřídil svoje mířidla ideálně, a tak jeho pokus skončil mimo bránu.
89'
Dlouhý centr z levé strany směřoval do prostoru pokutového území Rakouska. Lindner však sebral míč do rukavic. I jeho je třeba hodně pochválit, na rozdíl od Ivušiče působil daleko sebevědoměji. Nechyboval.
87'
Brekalo se snažil svým centrem najít spoluhráče v šestnáctce, nicméně Trimmel míč odvrátil do bezpečí. Rakousko si prostě v defenzivních činnostech počíná na jedničku.
86'
Zamyšlený Dalič, zamyšlený Modrič, to jsou aktuální záběry televizních kamer. Moc dobře oba vědí, že tenhle zápas se Chorvatsku opravdu hrubě nepovedl. Rakušané pomalu a jistě mohou slavit.
85'
Baumgartner nyní nechtěně trefil vysokou nohou do obličeje Budimira. Možná si mohl vysloužit i žlutou kartu. Po ní ale nakonec sudí Kavanagh nesáhl.
83'
Rakušané jsou v útoku i nadále daleko více nebezpečnější. Podnikli další brejk, Schlager se najednou ocitl sám před Ivušičem, jenž musel ze své brány a tutovku svého soupeře vychytat.
82'
Gregoritsch nemohl pokračovat v akci, byl totiž v ofsajdu.
80'
Je možné, že sudí Kavanagh nebude nastavovat žádnou velkou porci minut ke druhé půli. Asi jen z povinnosti. Zdá se totiž deset minut před koncem, že o vítězi je nyní jasně rozhodnuto.
79'
Tak možná Barišič nebude úplně v pořádku. Teď bylo z dalšího záběru vidět, že si zase jaksi pokleknul, aby svůj sval jaksi protáhl.
78'
Barišič se nyní držel za třísla, jako by měl nějaký zdravotní problém. Nakonec ale ani ošetření nepotřeboval, okamžitě se zapojil zpátky do hry poté, co jakousi bolístku vydýchal.
77'
Střídání v týmu Rakousko:
ze hřiště odchází Maximilian Wöber, přichází Marco Friedl.
76'
Ivušič musel být v pohotovosti, nakonec celou situaci vyřešil. Každopádně velké zmatky v obraně Chorvatsko, které se stále nemůže adekvátně chytnout.
74'
Čaleta-Car (CRO) umí hrát tvrdě, což ukázal i nyní. Možná trochu zbytečně nepříjemný skluz v jeho podání vůči Gregoritschovi. Vysloužil si tak žlutou kartu.
72'
ze hřiště odchází Andreas Weimann, přichází Christoph Baumgartner.
72'
Weimann mohl svému spoluhráčovi Laimerovi poděkovat za tuhle přihrávku z pravé strany po brejku. Naběhl si na ni ze druhé vlny a pravačkou zakončil, jenže dost nepřesně. Škoda, Rakousko mohlo přidat na vítězství ještě nějakou tu třešničku.
71'
Střídání v týmu Chorvatsko:
ze hřiště odchází Mateo Kovačić, přichází Mislav Oršić.
70'
Rakousko si pohotový náskok bez problémů hlídá. Chorvatsko se sice snaží s výsledkem něco udělat, ale marně. Dnes zkrátka v útoku neodvádí vůbec dobrou práci.
68'
Ani tahle kombinace na hranici šestnáctky Chorvatsku nevyšla. Odkopávat od brány bude Lindner.
67'
Atmosféra v Osijeku obecně není nejbouřlivější, už v první půli z tribun znělo povětšinou ticho. A teď snad, v nadsázce, není slyšet spadnout špendlík. Je zkrátka složité pro domácí fanoušky vyburcovat se k bouřlivějšímu fandění.
65'
... a Rakousko se po Trimmelově centru přece dostalo k zakončení, to díky Schlagerovi, nicméně Ivušič si nakonec poradit dokázal. Každopádně Rakušané i nadále působí nebezpečněji.
65'
Rakušané měli k dispozici rohový kop, Trimmelův centr byl ale odvrácen do zámezí bránícím Budimirem. Následovat bude rohový kop číslo dva...
63'
Tempo hry po dvou rychlých rakouských gólech hodně opadlo. Jako by Chorvatsko stěží hledalo sílu na nějaký obrat. Navíc ve hře jsou tři noví hráči, chvilku asi potrvá, než si tým zase zvykne na nové pořádky, včetně těch Modričových.
61'
Rangnickovi, novému kouči Rakouska, zatím premiéra vychází parádně. S takovým průběžným výsledkem možná ani sám on nepočítal. Zatím si opravdu nemůže moc na co stěžovat.
60'
Chorvaté zatím zaostávají za svými očekáváními, to je jasné. Určitě se nečekalo, že po hodině hry budou prohrávat o tři branky s Rakouskem.
59'
Dalič ví, že otočit tenhle zápas bude hodně složitý. A tak se snaží dát šanci i jiným hráčům. Na druhou stranu, na plac vstoupil Modrič, který se překvapivě nezjevil v základu. Uvidíme, co tenhle pilíř středových řad Realu Madrid udělá, zda své spoluhráče ještě vyburcuje k lepšímu výkonu.
58'
ze hřiště odchází Andrej Kramarić, přichází Ante Budimir.
ze hřiště odchází Mario Pašalić, přichází Nikola Vlašić.
ze hřiště odchází Lovro Majer, přichází Luka Modrić.
57'
Rakousko právě vstřelilo branku!
A je zřejmě definitivně po zápase. Rakušané vykazují opravdu parádní produktivitu, tentokráte se na střeleckou listinu uvedl MARCEL SABITZER, který napřáhl zpoza šestnáctky a zacílil přesně na bližší tyčku. Ivušič se sice snažil po skákavém míči natáhnout, ale neuspěl. Asistence: Maximilian Wöber.
54'
Do této chvíle nebyli hosté nijak aktivní směrem dopředu, hned svou první šanci okamžitě přetavili ve svůj druhý gól. Skluzující Juranovič nedokázal zastavit Wöbera, ten tak z levé strany adresoval přihrávku blízko k pokutové značce, kde se nacházel nikým nehlídaný MICHAEL GREGORITSCH, jenž snadno skóroval. Asistence: Maximilian Wöber.
53'
Chorvatsko nyní kombinuje na vlastní polovině, snaží se najít skulinku v poměrně dobře sestavené obraně soupeře.
51'
Ivušič poprvé v akci v rámci druhé půle. Nebezpečně před ním operoval střídající Gregoritsch, nicméně domácí gólman si poradit dokázal. Rakousko bude asi spoléhat hlavně na brejky, to je evidentní už od úvodních chvil.
50'
Podobně jako v první půli, ani v začátcích té druhé se zatím neděje nic zásadního. Chorvatsko je možná o něco více na míči, šanci si nicméně stále žádnou nevytvořilo.
49'
Chorvatsko podniklo akci na levé straně, nicméně poté, co Barišič, nový muž na place, do slušné pozice uvolnil Majera, celá akce skončila. Protože druhý jmenovaný míč jaksi napálil jen do prázdna.
47'
Ačkoli Rakousko vede o branku, kouč Rangnick se rozhodl udělat hned tři změny. Evidentně myslí na náročný program, který tento červnový termín nabízí, a snaží se rozložit síly správně a účelně. I Dalič udělal jednu změnu v sestavě, a to na levém kraji obrany.
46'
46'
ze hřiště odchází Borna Sosa, přichází Borna Barišić.

ze hřiště odchází Stefan Lainer, přichází Christopher Trimmel.
ze hřiště odchází Marko Arnautović, přichází Nicolas Seiwald.
ze hřiště odchází Karim Onisiwo, přichází Michael Gregoritsch.
Ne že by si obě družstva šance nevytvářela, nicméně žádný dechberoucí fotbal v Osijeku k vidění opravdu není. Chorvatsko sice bylo možná směrem dopředu o něco aktivnější, nicméně Rakousko bylo tím produktivnějším celkem a díky trefě kapitána Arnautovice se ujalo vedení. Domácí každopádně smutnit nemusejí, rozhodně výkonnostně mají na to, aby s negativním výsledkem ještě něco udělali.
45+1'
44'
Chorvatsko se snažilo ještě těsně před poločasem o odpověď na nedávné inkasování. Majer z úhlu zkusil překvapit Lindnera, ten nicméně balón stačil vyrazit jednoruč mimo svou nebezpečí.
41'
Hosté sice možná působili méně aktivnějším dojmem než jejich protivník, přesto právě oni načítají skóre tohoto duelu. Kapitán MARKO ARNAUTOVIC dostal ve středu pole příliš prostoru, seběhl si za vápno a pravačkou nasměroval míč přesně do spodního rohu brány na vzdálenější tyčku. Ivušič se po míč jen marně natahoval. Asistence: Karim Onisiwo.
40'
Po Kramaričově počínání Chorvaté zahrávali rohový kop. Zásadněji ovšem rakouskou bránu neohrozili. Do konce utkání zbývá pět minut, stěží říci, jestli se ještě dočkáme nějaké změny skóre. Zatím se situace na hrací ploše vyvíjí spíše bezgólovým směrem.
38'
Rohový rezultoval poté, co přihrávka Arnautovice byla sražena do zámezí. Na starost si ho vzal Sabitzer, na bližší tyčce našel hlavičku Wöbera, nicméně jeho pokus nebyl vůbec přesný. Vůbec vlastně neohrozil gólmana Ivušiče.
36'
Břevno rakouské brány nyní zatřáslo osijeckým stadionem! Sosa poslal centr z levé strany do vápna, tečovaný nakonec vyletěl vysoko do vzduchu a dopadl na hlavu Pašaliče, který pak napálil horní tyčku. Nakonec by však jeho trefa stejně neplatila, sudí Kavanagh mu totiž pískal faul na gólmana Lindnera.
35'
Arnautovic ve velmi dobré příležitosti! Jenže svoje mířidla neseřídil nejlépe, a tak se ani v tomto případě skóre neměnilo.
34'
Kramarič je stále aktivní, patří asi společně s Pašaličem mezi nejnebezpečnější muže chorvatského nároďáku. Tentokráte ale byl nachytán v ofsajdu. Nepřímý volný kop tak rozehraje Rakousko.
32'
Kramarič vypálil z pravé strany, snažil se překvapit Lindnera na bližší tyčce, ten nicméně jeho ránu vyrazil do zámezí. Zatím je rakouský brankář určitě v daleko větší pohotovosti než Ivušič na druhé straně.
30'
Schlager (AUT) se za své tvrdší počínání svému soupeři okamžitě omlouval. Ale žluté kartě, první v zápase, se zkrátka nevyhnul.
29'
Kovačič si sběhl z levé strany blíže do středu, napřáhl svou pravačkou a zacílil tvrdě na bližší tyčku, nicméně tohle zakončení, možná ještě lehce tečované, zvládl zastavit brankář Lindner, který balón vyrazil do zámezí.
28'
Vidíme zatím vyrovnané měření sil na hrací ploše, nutno dodat, že žádnou vyloženě tutovou šanci jsme stále neviděli. Ale oba celky se snaží skórovat, snahu jim upřít rozhodně nemůžeme.
25'
Chorvaté začínají být přece nebezpečnější. Pašalič nyní dostal míč do šestnáctky, tvrdě se do něj opřel, a nebýt faktu, že trefil obránce Wöbera, asi byl měl brankář Lindner daleko větší potíže se zkrocením balónu. O pár vteřin později ho přece dostal do své moci.
23'
Tak i Rakousko poprvé zásadněji vystrčilo růžky! Weimann si v pokutovém území naroval míč na svou levačku, snažil se technicky zacílit na zadní tyčku, nicméně jeho pokus nakonec skončil těsně vedle brány.
22'
...centr Brozoviče od rohového praporku propadl ve vápně, o pár doteků později se dostal k Pašaličovi, jenže ten v obležení několika protihráčů nakonec ani nezakončil. A nakonec Majer pálil jen mimo.
21'
Danso znovu v pohotovosti, tentokráte na zadní tyči dostal míč do bezpečí poté, co v tomto prostoru číhal na zakončení hlavou Kramarič. Nakonec Chorvatsko vybojovalo rohový kop...
20'
Rakousko se svým atakem neuspělo, Chorvatsko tak dostalo míč do své moci. A aktuálně vymýšlí, jak najít nějakou skulinku v soupeřově defenzívě.
19'
Až nyní jsme se dočkali první povedené akce v tomto utkání. Chorvaté podnikli solidní akci na levé straně, Brekalo svým centrem našel hlavičku Pašaliče, nicméně ten míč poslal pouze vedle brány. Gólman Lindner situaci jistil svým pohledem, zakročovat nemusel.
17'
Onisiwo se hezky uvolnil na levé straně, následně hledal ve vápně Arnautovice, nicméně k němu balón nedoputoval. Těsně předtím hrozil Brekalo na druhé straně, avšak Danso, pilíř defenzívy francouzského Lens, zablokoval už druhou střelu v tomto utkání.
16'
Pár útočných akcí oba celky bezpochyby předvedly, stále ovšem platí – bez kýženého vytvoření nějakého nebezpečí pro soupeře. Logicky zkrátka žádná branka zatím nepadla.
15'
Chytrá myšlenka ze strany Weimanna, který si na centr Laimera nenaběhl úplně ideálně, snažil se tak situaci zachránit nůžkami, nicméně nakonec balón netrefil. Odkopávat od brány tak bude Ivušič.
14'
Kramarič se nyní pokoušel zpoza šestnáctky zacílit, avšak jeho pokus zablokoval Danso. Chorvatsko sice následně udrželo míč ve své moci, nakonec vypálil ještě Brozovič, ani jeho počínání ovšem nebylo vůbec úspěšné. Balón skončil hodně mimo bránu.
13'
Chorvatsko se nyní pokoušelo o rychlou akci po pravé straně, Rakousko ovšem situaci dokázalo ubránit. Zatím jsou všechny útočné akce spíše jaksi platonické.
12'
Rakousko nyní drží více míč na svých kopačkách, nicméně Chorvaté směrem dozadu působí zatím velmi kompaktně. Ani Ivušič, ani Lindner na druhé straně se zatím mezi třemi tyčemi nemuseli nijak potit.
10'
První desetiminutovka tohoto utkání nenabídla, lidově řečeno, zhola nic. Oba celky zatím v ofenzívě tápou. Je vidět, že po dlouhé době se pro ně jedná o první reprezentační utkání.
8'
Majer nyní dobře zapracoval směrem dopředu, vybojoval tak pro svůj tým rohový kop. Ani z něho ovšem žádná vážná šance nerezultovala. Pořád zkrátka je k vidění na hrací ploše spíše nudná podívaná, pokud tedy nejste příznivci právě takového fotbalu.
7'
Až v 7. minutě jsme se dočkali první střeleckého pokus, postaral se o něj rakouský Lainer, nicméně jeho zakončení pravačkou nebylo úspěšné. Odkop od branky tak provede za pár okamžiků brankář Ivušič.
5'
Hra je nyní přerušená, Arnautovic je totiž nyní ošetřován na hrací ploše. Měl by ovšem okamžitě zasáhnout zpátky do hry. Jeho zranění rozhodně nepatří mezi ta nejvážnější.
3'
Oba týmy se zatím na hrací ploše jaksi rozkoukávají. Na první střelu na bránu, ba na jakýkoli zásadnější okamžik tak stále čekáme.
1'

Chorvatsko: Ivušić – Juranović, Pongračić, Ćaleta-Car, Sosa – Pašalić, Brozović, Kovačić – Majer, Kramarić, Brekalo.
Náhradníci: Livaković, Labrović – Modrić, Vrsaljko, Budimir, Oršić, Ivanušec, Vlašić, Vida, Erlić, Jakić, Barišić.
Trenér: Dalić

Rakousko: Lindner – Danso, Trauner, Wöber – Sabitzer – Lainer, Laimer, X. Schlager, Weimann – Arnautović, Onisiwo.
Náhradníci: Fraisl, Pentz – Ljubičić, Kalajdžić, Gregoritsch, Seiwald, Baumgartner, Lazaro, Posch, Trimmel, Friedl, Wolf.
Trenér: Rangnick

Rozhodčí: Kavanagh – Cook, Davies (všichni ENG).
Obecně bylo v lepším rozpoložení za uplynulých několik měsíců Chorvatsko, Rakousko jako by trochu slevilo ze svých nároků z let předešlých, a i proto bude plnit roli toho, kdo v tomto čtyřčlenném uskupení může pouze překvapit. Zatímco na domácí straně uvidí Osijek obvyklého známého na lavičce, tedy Zlatka Daliče, na té hostující dojde k jedné hodně očekávané premiéře. Tu jakožto šéf střídačky prožije Ralf Rangnick, který ještě nedávno působil v Manchesteru United.
Oba celky prožily odlišné pasáže v minulé kvalifikaci na světový šampionát v roce 2022. Zatímco Chorvaté, ač neměli vůbec dobrý start, nakonec proklouzli na závěrečný turnaj z prvního místa poté, co na samý konec přetlačili Rusko, Rakušané skončili ve své skupině až čtvrtí, přesto díky dobře zvládnutému druhému ročníku Ligy národů prošli alespoň do baráže. Jenže v ní nestačili na Wales, a tak se mezi dvaatřicítku nejlepších na světě neprokousali.
Jestli chce Chorvatsko usilovat o první příčku v nové sezóně Ligy národů, na jejíž obsazení je tím největším kandidátem Francie, musí tenhle zápas bezpodmínečně zvládnout. Rakousko je po papírové stránce ještě v konkurenci Dánska pasováno do role outsidera, pro něhož bude prioritou záchrana v áčkové úrovni.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.