Ligue 1 - 16. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Marseille : Toulouse - 29. prosince 2022   21:00

Marseille
13' Rongier (Gigot) • 41' Nicolaisen(vl.)  • 51' Kolašinac (P. Gueye) • 62' Payet (Clauss) • 80' Ünder  • 82' Tavares (Clauss)
6:1
(2:0)
Toulouse
66' van den Boomen
Marseille
López – Mbemba, Gigot (61. Bailly), Balerdi – Clauss, Rongier (77. Veretout), Gueye, Kolašinac (61. Tavares) – Ünder (87. Ben Seghir), Sánchez, Payet /C/ (77. Dieng).
Blanco – Kaboré, Touré, Elmaz.
Pignard – Drouet, Evrard
Stade Vélodrome, Marseille
62 556 diváků
Toulouse
Dupé – Mawissa, Rouault, Nicolaisen, Sylla (73. Diarra) – Dejaegere /C/ (63. Birmančević), Spierings, van den Boomen – Ratão (73. Abúchlál), Dallinga (63. Onaiwu), Chaibi (78. Begraoui).
Haug – Costa, Zandén, Aradj.

Fotbalisté Marseille získávají velkolepé vítězství, Toulouse utrpělo nejtěžší debakl od návratu do Ligue 1 a na dnešního soupeře nevyzrálo již podvacáté (!) v řadě. Začátek nebyl ze strany hostů špatný, přestože z první střely skóroval domácí Rongier. Toulouse pak potopil vlastním gólem do šatny Nicolaisen a po přestávce v obrovské pohodě hrající Olympique navyšoval debakl krásnými trefami Kolašince a Payeta. Hosté se dočkali čestného úspěchu z van den Boomenovy penalty, stejným způsobem odpověděl Ünder a vzápětí zpečetil výsledek Tavares. Výhra mohla být i výraznější, nebýt několika výtečných zákroků brankáře Dupého.
Vítězové se posunuli na třetí místo před Rennes, které dnes prohrálo v Remeši.
Držení míče: 51 % : 49 %.
Střely na branku: 8:6. Střely mimo: 4:3. Rohy: 1:6. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 14:9.
90+1'
90'
Sánchezovi utekl míč od nohy a Dupé se pro něj včas vrhl.
90'
Dnešní utkání sleduje 62 556 diváků.
88'
Balerdi s Tavaresem napadali rozehrávku hostů a vybojovali míč, druhý jmenovaný poté poslal zpětný centr do šestnáctky. Bamba Dieng se pro míč musel vrátit, i tak z otočky střihl krásný volej. Ještě lepší byl ovšem reflexivní zákrok Dupého na brankové čáře.
87'
Oba celky mají dostřídáno, poslední změnu provádí Olympique Marseille:
ze hřiště odchází Cengiz Ünder, debut v nejvyšší soutěži si odbyde za rozhodnutého stavu Salim Ben Seghir.
85'
Dlouhý nákop hostů končí za Lópezovou bránou.
83'
Žlutá karta pro Toulouse FC, za řeči ji vidí náhradní kapitán Branco van den Boomen.
82'
Marseille právě vstřelilo branku!
Claussův centr si zpracoval kolem Mawissy hrudí NUNO TAVARES a po odskoku míče o trávník ho napálil z malého vápna pod břevno. Máme tu výsledek jako z Roland Garros.
80'
Z pokutového kopu se neomylně trefuje k tyči CENGIZ ÜNDER. Dupému nebylo nic platné, že uhodl směr, na umístěnou prudkou střelu nemohl dosáhnout.
79'
Také druhá žlutá karta v utkání padla za penaltový zákrok. Dieng naběhl na Sánchezův jemný dloubáček a šikovně si došel pro faul ke střídajícímu toulouskému mladíkovi.
79'
Žlutá karta pro tým Toulouse FC (Christian Mawissa).
78'
Střídání v týmu Toulouse FC:
ze hřiště odchází Fares Chaibi, přichází Yanis Begraoui.
77'
Střídání v týmu Olympique Marseille:
ze hřiště odchází Dimitri Payet, přichází Bamba Dieng,
ze hřiště odchází Valentin Rongier, přichází Jordan Veretout.
76'
Rohu se domácí obrana opět nemusela bát.
75'
O chvilku později již Fares Chaibi zakončoval zblízka do hrudi brankáře Lópeze, jenž mu zmenšil střelecký úhel a vyráží míč na roh.
75'
Sprintující Chaibi se těsně nedostal k prudkému centru v pokutovém území Marseille.
73'
ze hřiště odchází Issiaga Sylla, přichází Moussa Diarra,
ze hřiště odchází Rafael Ratão, přichází Zakarjá Abúchlál.
72'
Tavares si zaběhl s míčem až mimo hřiště, odkopává se od Dupého brány.
70'
Domácí fotbalisté dál nezvrušeně kombinují nakrátko v okolí půlící čáry.
68'
Tavares usoudil, že není kam spěchat, a z půlící čáry místo pokračování v brejku rozehrává na jistotu dozadu.
66'
Toulouse právě vstřelilo branku!
Z pokutového kopu napálil míč nechytatelně pod břevno BRANCO VAN DEN BOOMEN a zaznamenává čestný úspěch hostů.
65'
Za lehký kontakt mezi Claussem a Birmančevićem těsně za hranicí velkého vápna je nařízena přísná penalta proti domácím.
65'
Žlutá karta pro Olympique Marseille (Jonathan Clauss).
63'
ze hřiště odchází Thijs Dallinga, přichází Ado Onaiwu,
ze hřiště odchází Brecht Dejaegere, přichází Veljko Birmančević.
62'
Sánchezovu patičku za sebe přiťukl Clauss zprava na DIMITRIHO PAYETA, který si zpracoval míč na velkém vápně, vnikl do šestnáctky a kouzelně technicky z 12 metrů vymetl levou šibenici, kam by Dupé nedoskočil ani z trampolíny.
61'
ze hřiště odchází Samuel Gigot, přichází Eric Bailly,
ze hřiště odchází Sead Kolašinac, přichází Nuno Tavares.
60'
Do cesty se kličkujícímu van den Boomenovi postavil na koncové čáře Gigot a získává míč pro Marseille. Akce pokračovala přes Ündera k Sánchezovi, kterému skočil pod nohy čistě Rasmus Nicolaisen.
59'
Dejaegereho přízemní přihrávka do vápna odskočila van den Boomenovi od kopačky.
59'
Vysoký míč sbírá podobným způsobem na druhé straně Maxime Dupé.
58'
Domácí brankář López si pokryl Spieringsův nákop na náhodu.
57'
Kolašinac vyhrál běžecký souboj s dvojicí borců v černém a skluzem pojistil míč pro domácí.
55'
Teď to již bude mít nováček nesmírně těžké, pokus o přenesení hry dlouhým pasem navíc končí v zámezí a vhazují domácí.
51'
Pape Gueye směřoval kolmici spíše na Sáncheze, míč ale škrtnul nohou přebíhající SEAD KOLAŠINAC a když už mu ho osud takto podal, rozhodl se pro samostatné zakončení. Byl to skvělý nápad, po vniknutí do šestnáctky si zasekávačkou nechal projet kolem smolaře Nicolaisena a zavěsil.
48'
Z premiérového rohu Olympiqu hlavičkoval Gigot jen za sebe, opakovaný centr pak sklepli hostující obránci proti noze Dupému, který zakopává míč do bezpečí.
48'
Ünderovi padl do centru skluzem Nicolaisen a přesměroval míč na roh.
46'
Teď se již Payet dostal do regulérní příležitosti, Rongierovu zpětnou přihrávku však nezasáhl čistě a z 10 metrů obloučkem překopl bránu.
46'
Dimitri Payet se po výkopu pokusil překvapit hostujícího brankáře rovnou ze středového kruhu, rozehrávka však byla předčasná a sudí Pignard ji nechává opakovat.
46'

Fauly 8:6
Fotbalisté Marseille naplňují úlohu favorita, i když proti dobře hrajícímu Toulouse spíše výsledkově než herně. Skóre otevřel z první přímé střely z voleje Rongier, hosty v závěru poločasu potopil nevídaný vlastní gól obránce Nicolaisena, zatímco jejich největší šanci vzápětí vychytal Pau López.
45+2'
45+1'
Nastavení se ale zřejmě protáhne, po faulu Alexise Sáncheze ve výskoku leží na trávníku otřesený Brecht Dejaegere.
45'
Ani ze čtvrtého rohu hráči Toulouse nijak nezahrozili. Naopak je pískán útočný faul.
44'
Thijs Dallinga měl na noze rychlou odpověď, po Chaibiho zpětné přihrávce pálil v těžkém postavení skvěle z voleje, jenže Pau López se blýskl zázračným reflexivním zákrokem.
41'
Autorem naprosto šílené vlastní branky je RASMUS NICOLAISEN. Dánský stoper si snad spletl strany, dlouhý míč za obranu si zpracoval hlavou a druhým dotykem přeloboval z velkého vápna vlastního gólmana.
40'
Mbemba zezadu přišlápl Ratãovu nohu, je to další přímý kop pro hosty, ovšem mimo dostřelovou vzdálenost.
39'
Rafael Ratão se obtočil s míčem kolem Kolašince, který ho nedovoleně posílá k zemi.
38'
Van den Boomenův přetažený pas sklepl Dallinga skvěle pro Chaibiho, který v největší příležitosti Toulouse hlavičkuje z malého vápna těsně mimo.
37'
Čtyři hráči Marseille byli potřeba, aby zastavili Syllův slalom. Míč si přišlápl Cengiz Ünder a odehrál ho do bezpečí, zatímco guinejský krajní bek po srážce potřebuje ošetření.
36'
Payet se lacino zbavil míče nepřesnou prostrkávačkou, do brejku mířil Sylla a patičkou prodloužil na Spieringse, to už se však domácí obrana stačila stáhnout v plném počtu.
34'
Brecht Dejaegere odtáhl akci přes půl hřiště, Chaibi ji prodloužil křížným pasem, který však míří do rukavic brankáře Lópeze.
32'
Cengiz Ünder dostal skákavý míč od Mbemby, z otočky trefil jen dvojblok černých dresů.
32'
Vzápětí Branco van den Boomen zezadu podrazil unikajícího Payeta, píská se proti hostům.
31'
Marseilleská obrana vystihla van den Boomenův dloubáček.
29'
Domácí kombinují před velkým vápnem, přes Rongiera a Clausse pokračovala souhra na jeden dotek k Sánchezovi, kterého hosté stihli odzbrojit.
27'
Hosté tlačí, ale pro odkopnutý míč se teď musejí vrátit na vlastní polovinu hřiště.
25'
Jonathan Clauss vyrazil do brejku a po srážce s Dejaegerem ochotně padl v šestnáctce, spíše si však do hostujícího kapitána sám naběhl a penalta se správně nepíská.
25'
Ani opakovaný pokus nevychází, pro obranu Marseille to byla snadná práce.
24'
Centrovaný míč vyboxoval z penaltové značky Pau López, z voleje ho vracel obloučkem před bránu Sylla a Chancel Mbemba odhlavičkoval za sebe na další roh.
23'
Druhý roh vybojovali hosté.
22'
Hra je krátce přerušena, aby se vzpamatoval na trávníku otřesený faulovaný Kolašinac.
20'
Hráči Olympiqu pěkně zakombinovali, Mbembův přízemní centr zprava dva domácí úmyslně přeběhli, až si ho našel Alexis Sánchez, ale napálil jen posledního obránce Toulouse.
17'
Pochvalu zaslouží opět Issiaga Sylla, který dobře přečetl hru a vypíchl míč ve vlastní šestnáctce před Payetem.
14'
Vzápětí střílel po Sánchezově přistrčení přímo z běhu z 20 metrů k tyči Payet, tentokrát zasáhl Dupé včas.
13'
Samuel Gigot si naběhl za obranu na Claussovu narážečku a lehce podebral míč od koncové čáry pod sebe, nabíhající VALENTIN RONGIER ho pak volejem z malého vápna umístil po ideální trajektorii přímo do sítě.
13'
Z prvního rohového kopu zápasu se hosté neprosadili a rychle se stahují na svou polovinu, kde čistě a důrazně zasáhl Sylla.
12'
Toulouse dál útočí, Dejaegereho střela prošla mezi nohama domácího obránce a po teči zařídila roh.
12'
Rafael Ratão dostal skvělou kolmici do běhu od Dejaegereho, zpětnou přihrávkou do země nikoho však šanci zadrbal.
10'
S míčem na noze postupoval po levé straně přímočaře Chaibi, střelu vyslal bodlem přímo před sebe a to znamená vedle domácí pravé tyče.
9'
V těsném souboji u postranní čáry vybojoval aut pro Toulouse na vlastní polovině Sylla.
8'
Hosté hrají překvapivě rovnocennou partii, ale zatím nedokázali vymyslet řešení finální přihrávky.
5'
Chaibiho zpětou přihrávku na Dallingu si výborně pokryl vracející se marseilleský obránce Balerdi.
3'
Sead Kolašinac si naběhl na penaltovou značku na Sánchezův centr a umístil prudkou hlavičku těsně nad břevno.
2'
Toulouse zapojuje do rozehrávky brankáře Dupého, ale akce ztroskotala na nepřesném zpracování za půlící čarou.
1'
Marseille hraje v bílých dresech, Toulouse v černých.
1'
Před zápasem se drží minuta ticha hned za dva zesnulé. V pouhých 42 letech tragicky zahynul francouzský ligový rozhodčí Johan Hamel, o 40 let více se dožil jeden z nejlepších fotbalistů světa všech dob Edson Arantes dos Nascimento – legendární Pelé.

Olympique Marseille: López – Mbemba, Gigot, Balerdi – Clauss, Rongier, Gueye, Kolašinac – Ünder, Sánchez, Payet (C).
Náhradníci: Blanco – Tavares, Kaboré, Touré, Bailly, Elmaz, Veretout, Dieng, Seghir.
Trenér: Tudor.

Toulouse FC: Dupé – Mawissa, Rouault, Nicolaisen, Sylla – Dejaegere (C), Spierings, van den Boomen – Ratão, Dallinga, Chaibi.
Náhradníci: Haug – Costa, Diarra, Zandén, Birmančević, Abúchlál, Begraoui, Onaiwu, Aradj.
Trenér: Montanier.

Rozhodčí: Pignard – Drouet, Evrard.
Vzájemné zápasy
Poslední výhra Toulouse je již hodně vousatého data, Fialky totiž dobyly Stade Vélodrome naposledy v březnu 2012. Od té doby se jim to nepodařilo doma ani venku v devatenácti utkáních (11-8-0, 36:13). V posledních šesti pak nezískaly ani bod.
Toulouse ovšem strávilo dva ročníky ve druhé lize a kádry se mezitím značně obměnily.
Toulouse FC
Nováček se drží poblíž středu tabulky, 16 získaných bodů ale rozhodně nestačí ke klidu, od sestupových míst jej dělí sice pět příček, ale také pouhé tři body. Před reprezentační přestávkou se Toulouse trápilo, třikrát v řadě vyšlo naprázdno.

Také na jihozápadě Francie přivítali hrdinu katarského šampionátu. Jediný reprezentant z mužstva Toulouse Zakarjá Abúchlál pomohl Maroku k senzačnímu čtvrtému místu.
Žádné zdravotní absence nejsou před zápasem v Marseille v kádru hostů hlášeny.

Střelci: 3 – Ratão, Dejaegere, Dallinga, Abúchlál.
Olympique Marseille
Domácí se vracejí do ligového kolotoče po 46 dnech od vítězného duelu v Monaku, který otočili v závěrečných minutách Veretout a Kolašinac na konečných 3:2. Také doma se předtím loučili s diváky před reprezentační pauzou úspěšně, když přemohli silný Lyon 1:0. Marseille drží v našlapaném pelotonu klíčové čtvrté místo, které ještě znamená vstupenku do bojů o Ligu mistrů.

Z MS v Kataru si přivezli stříbrné medaile Guendouzi a Veretout, kromě nich reprezentovali Dieng a Gueye Senegal a brankářská trojka Ngapandouetnbu Kamerun. Kádr by pro ligový restart měl být úplný až na zraněné Haríta s Baillym.

Střelci: 7 – Sánchez, 3 – Suárez, Mbemba, Guendouzi, Tavares.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.