MS fotbal -  ONLINE PŘENOS -  Švýcarsko : Kostarika - 27. června 2018   20:00

Švýcarsko
Švýcarsko
31' Džemaili (Embolo) • 88' Drmić (Zakaria)
2:2
(1:0)
Kostarika
Kostarika
56' Waston  (J. Campbell) • 90+3' Sommer (vl.)
Švýcarsko
Sommer – Lichtsteiner (C), Schär, Akanji, Ricardo Rodríguez – Behrami (60. Zakaria), Xhaka – Shaqiri (81. Lang), Džemaili, Embolo – Gavranović (69. Drmić).
Turpin – Danos, Gringore (vš. FRA)
Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod)
43319 diváků
Kostarika
Navas – Gamboa (90+3. Smith), J. Acosta, G. González, Waston, Oviedo – Colindres (81. Wallace), C. Borges, Guzmán (90+1. Azofeifa), B. Ruiz (C) – J. Campbell.

To už je z dnešního utkání Švýcarska s Kostarikou vše. Já se s vámi loučím a přeji příjemný zbytek středečního večera.
Držení míče: 60 % : 40 %.
Střely na branku: 3:6. Střely mimo: 5:5. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 9:14.
Divoký zápas je u konce a Švýcaři se mohou radovat z postupu do osmifinále!

Úvod zápasu patřil jednoznačně Kostarice. Yann Sommer se musel v úvodních několika minutách pořádně činit, postupně po prověřil Borges, Colindres i Ruiz, ale brankář švýcarského národního týmu obstál na jedničku. Švýcarům se podařilo hru stabilizovat a velmi rychle se dostali také do tlaku. Ten zužitkovali po půlhodině hry, kdy Shaqiri našel rozběhnutého Lischterinera. Kapitánův centr ještě sklepl hlavou Embolo a Blerim Džemaili už měl před téměř prázdnou brankou jednoduchou úlohu.

Druhá půle začala pozvolna, ani jeden tým do útoku příliš nespěchal. V 56. minutě se ale podařilo Kostaričanů srovnat krok, když se prosadil po rozehrávce rohového kopu Kendall Waston. Už už to vypadlo na remízu, ale těsně před vypršením řádné hrací doby poslal Švýcarsko zpět do vedení po souhře střídajících hráčů Josip Drmić. Hektický závěr zápasu patřil Kostarice. Ta nejprve přišla o pokutový kop kvůli ofsajdu. O několik sekund později se ale už Bryan Ruiz prosadil právě z penalty, kterou vybojoval Joel Campbell.

Trenéra Švýcarska Vladimira Perkoviće nyní ale čeká složitá situace před osmifinále se Švédskem. Stephan Lichsteiner i Fabien Schär dnes viděli druhou žlutou kartu na mistrovství a první zápas vyřazovacích bojů bude bez zkušených obránců.
90+6'
90+5'
Kostarika ještě zkouší převrátit skóre zápasu na svou stranu. Wallace spolupracoval s Campbellem, ale míč už skončil jen za brankovou lajnu a rozehrávat tak může Yann Sommer.
90+3'
Kostarika právě vstřelila branku!
K rozehrávce pokutového kopu se postavil kapitán Kostariky Bryan Ruiz. Zkušený dvaatřicetiletý záložník Sportingu Lisabon trefil svou levačkou břevno, ale od něj se míč odrazil do YANNA SOMMERA a následně až do sítě.
90+3'
Bryan Ruiz (Kostarika) neproměňuje pokutový kop.
90+3'
Střídání v týmu Kostarika: ze hřiště odchází Cristian Gamboa, přichází Ian Smith.
90+2'
Tak teď taky pokutový kop pro Kostariku je! Campbell si došel pro faul od Zakarii.
90+1'
Střídání v týmu Kostarika: ze hřiště odchází David Guzmán, přichází Randall Azofeifa.
90'
Nakonec to ale pokutový kop není. Kostarika přišla o penaltu odpískaným ofsajdem, který odhalil až videorozhodčí.
89'
Žlutou kartu dostává Kendall Waston (Kostarika).
89'
Pokutový kop pro Kostariku! V šestnáctce byl faulován Joel Campbell.
88'
Švýcarsko právě vstřelilo branku!
Švýcaři se dostávají těsně před konce zápasu do vedení. Denis Zakaria měl na pravé straně spoustu prostoru i času ke kvalitnímu centru. V šestnáctce přeběhli všichni obránce celou situaci a po parádním náběhu se střelou k tyči prosadil JOSIP DRMIĆ.
87'
Kostarika to ještě zkouší v útoku. Giancarlo González hledal rozběhnutého Borgese, ten však ale narazil na zeď jménem Granit Xhaka.
86'
Yann Sommer se znovu zapojil do rozehrávky svého týmu. Švýcarům se podařilo prokombinovat napadající linii soupeřů, ale následně chyboval ve snadné spolupráci Michael Lang.
85'
Velké zmatky v pokutovém území Švýcarska. Wallace zboural Lichtsteinera, který se poté hodně zlobil na rozhodčího. Clément Turpin však trestat Wallace nehodlá.
84'
Yann Sommer si dal na čas s rozehrávkou, ale nakonec poslal balon až na útočnou polovinu. Tam však prohrál souboj o balon Xhaka.
83'
Drmić statečně bojoval společně s Rodríguezem na levé straně, ale nakonec se obránce AC Milán provinil faulem. Následně musel protiútok zastavil faulem také Schär a také on po obdržené žluté kartě bude v osmifinále chybět.
83'
Zhruba poslední deset minut i s nastavením pro oba týmy v dnešním utkání, pro Kostariku také poslední desetiminutovka na šampionátu.
81'
Střídání v týmu Kostarika: ze hřiště odchází Daniel Colindres, přichází Rodney Wallace.
81'
Střídání v týmu Švýcarsko: ze hřiště odchází Xherdan Shaqiri, přichází Michael Lang.
81'
Švýcaři si jsou jistí postupem a do útoku se již příliš neženou. O postupnou útočnou akci se začal starat až Lichtsteiner, ale ten byl na pravé straně zastaven faulem.
80'
Joel Campbell šel do vápna jako tank. Švýcaři se nemohli dostat k balonu, Zakaria nakonec zužitkoval přihrávku Campbella ke střele, ale Sommer dokázal míč zpacifikovat.
79'
Tentokrát se Embolo uvolnil na pravé straně. Nadýchaným obloučkem našel hlavu střídajícího Josipa Drmiće, který prudkým pokusem našel břevno Navasovy branky.
78'
Embolo se pokoušel podobně jako při první brance zápasu sklepávat míč na spoluhráče ve vápně, ale tentokrát celou akci výrazně přehrál.
77'
Shaqiri zabrzdil rychlý protiútoku Švýcarska. Lichtsteiner už znovu startoval do sprintu po pravé postranní lajně, ale míč se tentokrát ke kapitánovi Švýcarska nedostal.
76'
Také Shaqiri si neodpustil lehký faul na levém kraji. Hlavní rozhodčí ale nechal výhodu a ta se nepodařilo Kostaričanům vůbec zužitkovat.
75'
Zakaria sestřelil rozběhnutého Gambou a vidí od hlavního rozhodčího žlutou kartu. Již čtvrtá v dnešním utkání.
74'
Akanji výborně vystoupil proti Campbellovi. Následně se Švýcaři dokázali udržet u balonu. Kostaričané už nemají příliš sil na agresivní napadání.
73'
Drmić zpracoval míč hrudí, poté přesunul hru téměř přes celou šířku trávníku na Rodrígueze, který ale centroval znovu velmi nepřesně jen do rukavic Keylora Navase.
73'
Švýcarský tým drží balon pod kontrolou, ale do útoku se příliš nežene. Lichtsteinerova přihrávka ve středu pole nadělala potíže Džemailimu, který musel absolvovat nepříjemný souboj.
71'
Tlak Kostariky se daří Rossocrociati rozmělnit. Xhaka se uvolnil před vápnem, poté předal balon Drmićovi, který ale pálil jen do bloku soupeře.
70'
Ihned po střídání Švýcarska se rozehrával nebezpečný rohový kop Kostariky. Sommer nešel vůbec jistě pro balon, srazil se se spoluhráčem, ale naštěstí pro Švýcary dopadla situace nejlépe jak mohla. Na zadní tyči už nikdo ze soupeřů nečíhal.
69'
Střídání v týmu Švýcarsko: ze hřiště odchází Mario Gavranović, přichází Josip Drmić.
69'
Poslední minuty patří Kostarice. Švýcarský celek je pod tlakem na vlastní polovině. Borgesova přihrávka prošla až na Ovieda, který ale centrem obranu soupeře nepřekvapil.
68'
Blerim Džemaili není ve druhém poločase vůbec vidět. Teď se mohl připomenout na trávníku obhozením soupeře v rychlosti, ale nebyl proti Acostovi úspěšný.
67'
Granit Xhaka se pokoušel přitlačit Borgese, který si zpracovával míč zády k brance. Záložníkovi Arsenalu se ale nepodařilo soupeře odzbrojit.
66'
Watson si nevedl nejlépe při rozehrávce. Střelec vyrovnávací branky tak musel zpět rychle do obrany. Dokázal ho zastoupit kolega González.
65'
Guzmán měl hodně času na druhé straně trávníku, ale následná spolupráce s Ruizem vůbec nevyšla podle představ kostarických fotbalistů.
64'
Rodríguez se obtočil kolem obránce na levém kraji, ale následně na něj čekal Acosta, který už se nenechal jednoduše obejít.
63'
Znovu byl u míče Lichtsteiner. Kapitán Švýcarů ale neměl komu přihrát a tak raději zvolil ústup ke stoperům a Evropané začnou od znovu.
62'
Právě střídající Denis Zakaria si dal ale míč daleko od nohy a toho využil k obrannému odkopu Johnny Acosta.
61'
Stephan Lichtsteiner se po delším čase objevil u balonu. Krajní obránce Juventusu měl před sebou volnější prostor, ale namířil si to do kombinace se Zakariou.
60'
Střídání v týmu Švýcarsko: ze hřiště odchází Valon Behrami, přichází Denis Zakaria.
59'
Teď jsou Švýcaři pasivnější. Neženou se do útoku a raději kombinují na vlastní polovině trávníku.
58'
Kostarika je po vstřelené brance v laufu. Po souhře Guzmána s Ruizem však prohrál souboj na levém kraji Campbell.
56'
Je srovnáno! Kostarika dává vůbec svůj první gól na šampionátu! Ve vápně Švýcarska byl velký zmatek po rohovém kopu Campbella. KENDALL WATSON si lehce odstrčil Akanjiho a následně prudkou hlavičkou poslal balon do sítě mimo dosah Yanna Sommera.
56'
Švýcarům se daří uklidnit hru. Shaqiri se potkal v souboji s Watsonem a byl faulován. Následně se v pokutovém území neprosadil Borges.
55'
David Guzmán vzal na sebe roli rozehrávače ve středu pole. Vynikajícím pasem našel Colindrese, který si dokázal poradit u rohového praporku hned se dvěma obránci. Před vápnem zasáhl do hry také rozhodčí, který přihrát téměř do ideální pozice kostarickým hráčům. Následná střela z vápna už šla ale nad branku Švýcarska.
53'
Embolo se pokoušel přihrávat do malého vápna, ale Navas si pohlídal nastřelený balon. Vynikající zákrok největší kostarické hvězdy.
52'
Gavranović hledal průnikovou přihrávkou Embolo. Ofenzivní hráč německého Schalke byl ale u balonu o něco později než bránící Waston.
51'
Campbell měl větší sílu v souboji se Schärem. Následně se Los Ticos pokoušeli prodrat do vápna z levé strany, ale Oviedo se prezentoval jen mizerným centrem, který přeletěl všechny hráče a skončil za brankovou lajnou.
50'
Také Ricardo Rodríguez se odvážil ke střele. Dalekonosný pokus jen těsně zaplachtil nad břevnem kostarické branky. Keylor Navas se natahoval marně.
49'
Po centru Davida Guzmána od rohového praporku se nikdo z Kostaričanů nedostal k hlavičce, ale akce ještě pokračovala. Watson výborně pustil balon Campbellovi, který ránou ale ohrozil jen diváky ve dvacáté řadě.
48'
Právě Shaqiri se postavil k rozehrávce volného přímého kopu, ale Kostaričané se s přehledem ubránili a mohli jít dokonce do rychlého protiútoku. Vše musel v nouzi vyřešit až Behrami.
47'
Shaqiri znovu na trávníku. Teď ofenzivního hráče Švýcarska podrazil v běhu Oviedo.
46'
Jako první se ve druhém poločase dotkl balonu kostarický útočník Joel Campbell. Borges dokázal zabojovat v souboji se Xhakou, ale následně si Colindres v dalším duelu pomohl rukou a je pískán faul.
46'
Druhý poločas začne přibližně ve 21:02.
Jedna nastavená minuta je minulostí, stejně tak i celý první poločas. Po úvodním dějství si Švýcaři vypracovali nadějné vedení nad Kostarikou 1:0.

Nepříjemností pro švýcarský tým je určitě žlutá karta Stephena Lichtsteinera, který by v případě postupu nemohl v osmifinále nastoupit.
45+2'
45+1'
Rodríguez ještě centroval do vápna od rohového praporku, ale naskakujícímu Gavranovićovi se nepodařilo míč zasáhnout.
45+1'
Hlavní rozhodčí nastavuje v prvním poločase jednu minutu.
45'
Džemaili měl před sebou otevřenou obranu, ale ještě přihrával na pravou stranu, kde byl však zblokován v náběhu Lichsteiner.
44'
Minutu před pauzou se zjevil u balonu Granit Xhaka. Embolo následně centroval po rychlém průniku před Navase, ale brankář slavného Realu Madrid skvěle situaci přečetl a sebral balon před Gavranovićem.
43'
Embolo ztratil balon v nebezpečné pozici. Borges se dokázal uvolnit na pravé straně, už se ale dostal do velkého úhlu a nakonec mu balon utekl až za brankovou lajnu.
42'
Ještě před poločasovou přestávkou se podařilo Kostaričanům zvýšit agresivitu při napadání. Švýcaři se ale prokombinovali až k vápnu, ale těsně před šestnáctkou přišla nepřesná přihrávka Behramiho.
41'
Po rohovém kopu byl na zadní tyči Embolo, ale proti výškové převaze neměl ideální pozici pro zakončování hlavou. Navas mohl být po nepřesné hlavičce v klidu.
40'
První poločas pomalu míří ke svému závěru. Shaqiri si to namířil z pravé strany až do vápna. Následně si ale předkopl balon až příliš před sebe a dal šanci Acostovi k obrannému zákroku.
39'
Po nákopu Yanna Sommera se švýcarští útočníci k balonu nedostali. Až po agresivním napadání čaroval v pokutovém území střelec zatím jediné branky. Džemaili ale svou přihrávku na Gavranoviće nedal přesnou.
37'
Lichtsteiner fauloval ve středu pole a vidí žlutou kartu. To znamená, že pokud Švýcaři postoupí ze skupiny, tak kapitán nebude moci hrát, protože už jednu žlutou už v průběhu turnaje inkasoval.
36'
Tvůrce hry švýcarské reprezentace ale bude v pořádku a hra tak může pokračovat. Fabian Schär si zadělal na problémy při rozehrávce, ale naštěstí pro evropský celek to nakonec zvládl.
35'
Rodríguezův centr do vápna stačil sebrat ze vzduchu Navas. Mezi tím musel snést pořádnou ránu do stehna Shaqiri, který se následně skácel na trávník.
34'
Tlak Švýcarska pokračoval rohovým kopem. Ten se ale podařilo snadno kostarickému týmu odvrátit. Po zisku míče byl faulován Acosta.
33'
Švýcarský tým nakopla úvodní branka zápasu. O podobnou situace ve vápně se postaral Gavranović a zakončující Džemaili. Tentokrát byl ale připraven zablokován ránu González.
31'
Švýcaři vystihli pomalou rozehrávku soupeře a po vynikající akci jdou do vedení. Shaqiri vyzval k dalšímu náběhu na pravé straně Lichtsteinera, který odcentroval na Embola. Ten ještě sklepl balon přesně proti noze BLERIMA DŽEMAILIHO, který už měl před téměř opuštěnou brankou snadnou pozici.
29'
Teď se pokoušel o prostrčení do vápna Shaqiri, ale míč na Gavranoviće neprošel. Po rychlé rozehrávce se provinil útočným faulem Joel Campbell a je za to "odměněn" žlutou kartou.
29'
Akanji si vyměňoval přihrávky se Schärem. Zdlouhavou rozehrávku se snažil změnit Rodríguez, ale jeho prudký pas skončil jen u Ovieda.
28'
Rozehrávku Kostariky si vzal na starost Giancarlo González, ale ten se musel hodně ohánět proti napadání soupeřů. Nakonec po výkopu Navase skončil balon jen u švýcarských fotbalistů.
27'
Rohový kop švýcarského výběru skončil jen na rukavicích Keylora Navase. Rychlý protiakce Kostariky se ale zastavila jen u středové čáry.
26'
Shaqiri vymyslel prudkou přihrávku na Lichtsteinera, který se ještě ve skluzu pokusil centrovat do vápna, ale míč byl zblokován.
25'
Přečíslení se Kostarice vůbec nevydařilo. Hned ve třech se Kostaričané hnali na dva stopery soupeře, ale Colindres pálil jen do nohou Schära. Následný rohový kop už byl pro Švýcary bez potíží.
24'
Hra Švýcarů je zatím bez nápadu. Behrami neměl komu předat balon směrem dopředu, zvolil cestu ke své brance a přihrávkou až k Sommerovi si vysloužil pískot zaplněných tribun.
23'
Xhaka se po dlouhé době dostal k balonu. Záložník Arsenalu ale vymyslel jen mizernou přihrávku, která skončila u kopaček Borgese. Následně se hra přesunula znovu na polovinu Švýcarska, ale ve vápně se prosadila evropská obrana.
22'
I na následný rohový kop si Sommer povyskočil a sebral balon ze vzduchu. Kostarika ale nyní znovu vytváří tlak na soupeře napadáním až téměř u vápna.
21'
Yann Sommer musel znovu zasahovat. Prudkou ránu ke vzdálenější tyči poslal Bryan Oviedo. Brankář Mönchengladbachu byl ale u své tyče včas a balon vyrazil na rohový kop.
20'
Shaqiri se přihlásil o přihrávku u středového kruhu, následně se pokoušel lobem najít Gavranoviće, ale balon skončil jen u Navase.
19'
Stephan Lichtsteiner neměl před sebou ani kousek volného trávníku a tak musel přihrávat jen zpět na vlastní stopery.
18'
Švýcaři čekají na vhodný moment k útoku. Evropskému týmu se podařilo eliminovat nápor soupeře v první desetiminutovce se teď drží dlouhé sekundy balon pod kontrolou.
17'
Tlak Kostariky se po úvodních minutách výrazně snižuje. Sommerův výkop skončil ve středu trávníku na hrudi Gavranoviće. Následně se po kombinaci se Shaqirim prezentoval střelou právě Gavranović, ale míč šel jen vedle pravé tyče.
16'
Rodríguez se pokoušel na levém kraji spolupracovat s Embolem, ale přihrávku se obránci AC Milán vůbec nevydařila. Míč skončil až za postranní lajnou.
15'
Gamboa byl právě Navasem udeřen do oblasti žeber. Krajní obránce Kostariky ale nakonec nebude potřebovat ani ošetření na hrací ploše.
14'
Švýcarská obrana si dlouho vyměňovala balon na vlastní polovině. Lichtsteiner prudce centroval před Navase. Brankář Realu Madrid si došel pro míč, který se mu podařilo vyboxovat ze šestnáctky.
13'
Rodríguez neměl komu vhodit míč zpoza postranní lajny. Až Behrami se nabídl do kombinace. Nakonec se podařilo Xhakovi prodrat míč do vápna, ale vysoký Gavramović se k balonu opět přes pevnou obranu nedostal.
11'
Švýcarům sice stačí k postupu do osmifinále remíza, ale hra na jistotu by se jim nemusela vyplatit. Kostarika jasně ovládá začátek dnešního duelu. Gamboa byl ale nyní potrestá žlutou kartou za faul ve středu pole.
11'
Parádní rána! Yann Sommer marně plachtil vzduchem. Daniel Colindres se opřel do balonu z dobrých pětadvaceti metrů, ale orazítkoval jen břevno.
10'
Úvodní desetiminutovka patřila jednoznačně hráčům Kostariky. Rodríguez měl před sebou trochu prostoru, ale neměl v rychlosti komu balon předat.
9'
Švýcarům se nedaří držet balon pod kontrolou ve středu pole. Shaqiri zkoušel oslovit přihrávkou Gavranoviće, ale ten byl obsazen hned dvojicí soupeřů.
7'
Švýcaři se pokouší uklidnit hru postupnou kombinací. Ve středu pole si ale neporozuměl se spoluhráčem Xhaka a do útoku se hnali znovu Kostaričané. Colindres z po zisku míče dokázal vypálit ze střední vzdálenosti hned nad břevno Sommerovy branky.
6'
Sommer musel hned dvakrát předvést své kvality. Nejprve se musel vytáhnout proti hlavičce Borgese, následně se mu podařilo také zasáhnout proti následnému kopu Ruize.
5'
Také Kostarika se dostala do útočné akce. Colindres se pokoušel posílat míč do vápna před Sommera, kde balon lehce tečoval rukou Schär, ale hlavní rozhodčí celou situaci neviděl.
4'
Akanji si několikrát vyměnil balon se Schärem. Po pobídce na pravé straně se dostal k balonu Shaqiri, který si poradil s obránce, následně ještě našel Gavranoviće. Ten ale ve vápně našel jen nohu soupeře.
3'
Bryan Oviedo se pokoušel překvapit obranu Švýcarska nepříjemným centrem, ale ani tento pas do šestnáctky příliš vzruchu nenadělal. Sommer mohl míč pustit za svou branku.
2'
K rozehrávce se postavil Xherdan Shaqiri. Centr ofenzivního záložníka Stoke City mířil na přední tyč, kam nabíhal Džemaili, ale souhra vůbec nevyšla. Džemaili netrefil balon.
1'
Úvodní výkop obstarali fotbalisté Švýcarska. Po levém kraji se ihned hnali do útoku, ale Ricardo Rodríguez nenašel přihrávkou nabíhajícího Embolo. Ten byl ale následně na třiceti metrech od branky Kostariky faulován.
1'
Trojice francouzských rozhodčích v čele s šestatřicetiletým Clémentem Turpinem přivádí na hrací plochu stadionu v Nižném Novgorodu obě úvodní jedenáctky. Po národních hymnách obou zemí může důležitý zápas skupiny E začít.

Švýcarsko: Sommer – Lichtsteiner (C), Schär, Akanji, Ricardo Rodríguez – Behrami, Xhaka – Shaqiri, Džemaili, Embolo – Gavranović.
Náhradníci: Mvogo, Bürki – Moubandje, Elvedi, Lang, Freuler, Seferović, G. Fernandes, Zakaria, Drmić, Djourou.

Kostarika: Navas – Gamboa, J. Acosta, G. González, Waston, Oviedo – Colindres, C. Borges, Guzmán, B. Ruiz (C) – J. Campbell.
Náhradníci: Pemberton, L. Moreira – Smith, Ó. Duarte, Ch. Bolaños, Venegas, Wallace, Azofeifa, F. Calvo, Tejeda, Ureña, K. Gutiérrez.

Rozhodčí: Turpin – Danos, Gringore (vš. FRA).

Utkání Švýcarska s Kostarikou bude řídit z pozice hlavního rozhodčího šestatřicetiletý Francouz Clément Turpin. Jako asistenti mu budou pomáhá krajané Cyril Gringore a Nicolas Danos. Čtvrtým rozhodčím je Norbert Hauata z Tahiti.

Clément Turpin již na šampionátu v Rusku rozhodoval zápas Uruguaye se Saúdskou Arábií, ve kterém zvítězili Jihoameričani 1:0 a Francouz neudělil za celých devadesát minut ani jednu kartu.
Souboj trenérů

Švýcarská národní celek vede od roku 2014 rodák ze Sarajeva Vladimir Petković. Svou osmnáctiletou hráčskou kariéru zahájil v rodném Sarajevu, přes Bosnu a Hercegovinu, Slovinsko se přestěhoval vytáhlý záložník do Švýcarska, kde největší část strávil v klubu Chur 97, v 87 zápasech nastřílel 19 branek. Právě ve Švýcarsku začal také svou trenérskou dráhu, nejprve vedl Bellinzonu, následně také vyzkoušel angažmá Young Boys nebo italském Laziu, odkud v roce 2014 putoval aktuálně čtyřiapadesátiletý trenér na lavičku Švýcarů.

To Óscar Ramírez současný trenér Kostariky má o poznání méně hráčských zkušeností. V roli záložníka při svých štacích neopustil hranice své rodné země Kostariky. Hned deset let hrál v dresu kostarického Alajuelense, ve kterém stihl odehrát úctyhodných 316 zápasů, ve kterých se jednatřicetkrát radoval ze vstřelení branky. Právě Alajuelense také vedl jako trenér a to hned pět let, z tohoto kostarického klubu byl v roce 2015 přesunut k reprezentaci.
Skupina E

V závěrečném kole základní skupiny hrají o postup do osmifinále tři týmy, jediným jistě vyřazeným je po dvou prohrách výběr Kostariky. Vše ve svých rukách mají fotbalisté Brazílie a Švýcarska. K jistotě postupu však musí Švýcaři porazit Kostariku. Naopak Brazilcům stačí v souboji se Srbskem i nerozhodný výsledek. Ze hry rozhodně nejsou ani Srbové, ti potřebují pro postup do osmifinále porazit brazilský výběr trenéra Titeho.

Úvodní střetnutí skupiny E mezi Kostarikou a Srbskem rozhodl famózní trefou z volného přímého kopu srbský kapitán Aleksandar Kolarov. Následně se Švýcarům podařilo uloupit bod za remízu 1:1 v souboji proti ospale hrajícímu brazilskému národnímu týmu. Brazilci zachraňovali vítězství také proti Kostarice na poslední chvíli, až v nastaveném čase druhého poločasu rozhodly branky Coutinha s Neymarem. Také Švýcaři se ve druhém utkání na mistrovství pořádně nedřeli, výhru za tři body zajistil až v devadesáté minutě po úniku Xherdan Shaqiri.

Švýcarsko

Švýcaři startují na světovém šampionátu již pojedenácté a počtvrté v řadě. Ještě nikdy se ale neprobojovali do nejlepší čtveřice a tak maximem zůstávají tři čtvrtfinále z dávných časů, naposledy v roce 1954. Před čtyřmi lety na mistrovství světa v Brazílii dokázala švýcarská reprezentace přehrát v základní skupině Ekvádor i Honduras, vysoká prohra 2:5 s Francií již postup do osmifinále už nezměnila. V osmifinálovém duelu dlouhou dobu Švýcarsko vzdorovalo pozdějším finalistům z Argentiny, ale v 118. minuty prodloužení rozhodl Ángel Di María.

Do Ruska se svěřenci Vladimira Petkoviće kvalifikovali až z dodatečné baráže. V kvalifikační skupině sice Švýcaři ztratili pouhé tři body, ale při stejném bodovém zisku rozhodl ve prospěch Portugalců lepší poměr vstřelených a inkasovaných branek. V samotné baráži rozhodl v souboji se Severním Irskem jediný gól z pokutového kopu o který se postaral Ricardo Roríguez, v domácím prostředí již stačila švýcarskému týmu bezbranková remíza.

Trenér Vladimir Petković se může spolehnout na hráče z největších světových týmů. Kapitánem švýcarského výběru je obránce Juventusu Stephan Lichtsteiner. Ve středové řadě válí Granit Xhaka z Arsenalu a Xherdan Shaqiri ze Stoke City, který je také nejlepším střelcem aktuálního kádru s jednadvaceti zásahy.

V přípravných duelech před mistrovstvím světa se podařilo Švýcarům uhrát remízu 1:1 na půdě španělského celku. Následně v domácím prostředí v Luganu porazili 2:0 Japonsko, když se stejně jako proti Španělům prosadil Ricardo Rodríguez a navíc přidal gól také Haris Seferović.
Nominace Švýcarska na mistrovství světa

Brankáři: Yann Sommer (Mönchengladbach/GER), Yvon Mvogo (Lipsko/GER), Roman Bürki (Dortmund/GER)

Obránci: Stephan Lichsteiner (Juventus/ITA), Francois Moubandje (Toulouse/FRA), Nico Elvedi (Mönchengladbach/GER), Manuel Akanji (Dortmund/GER), Michael Lang (Basilej/SUI), Ricardo Rodríguez (AC Milán/ITA), Johan Djourou (Antalyaspor/TUR), Fabian Schär (La Coruňa/ESP)

Záložníci: Remo Freuler (Atalanta/ITA), Granit Xhaka (Arsenal/ENG), Valon Behrami (Udinese/ITA), Steven Zuber (Hoffenheim/GER), Blerim Džemaili (Bologna/ITA), Gelson Fernandes (Eintracht Frankfurt/GER), Denis Zakaria (Mönchengladbach/GER), Xherdan Shaqiri (Stoke City/ENG)

Útočníci: Breel Embolo (Schalke/GER), Haris Seferović (Benfica/POR), Mario Gavranović (Dinamo Záhřeb/HVR), Josip Drmić (Mönchengladbach/GER)
Kostarika

Kostarický národní tým startuje na mistrovství světa teprve popáté v historii. Po dvou koncích v základní skupině z úvodu tisíciletí se Kostaričané předvedl naplno před čtyřmi lety v Brazílii. Ve skupinové fázi zaskočili Uruguay i Itálii a závěrečná bezbranková remíza nic nezměnila z postupu do play-off z prvního místa. V osmifinále se podařilo Kostarice vyřadit až v penaltovém rozstřelu Řecko, do stejné fáze se probojovali Kostaričané i ve čtvrtfinále, kde ale s nakonec bronzovými Nizozemci padli.

Na šampionát do Ruska se Kostarika probojovala z kvalifikace střední a severní Ameriky. Nejprve ve čtvrté fázi ztratili jen dva body v soubojích s Panamou, Haiti a Jamajkou. Následně se družina Óscara Ramíreze vměstnala do trojice postupujících s Mexikem a právě Panamou.

Jednoznačně největší hvězdou Los Ticos je brankář Keylor Navar, který si právě na minulém šampionátu vychytal přestup do slavného Realu Madrid se kterým v posledních třech letech slavil titul v Lize mistrů. Nejvíce startů za Kostariku má v současném kádru třicetiletý záložník La Coruni, který oblékl národní dres již 113-krát. Nejlepším střelcem je s čtyřiadvaceti zásahy kapitán Bryan Ruiz ze Sportingu Lisabon.

V přípravě před mistrovstvím světa se Kostarice příliš nedařilo. Vítězství 3:0 nad Severním Irskem bylo jediným úspěchem. Následně totiž přišly dva nevydařené zápasy 0:2 proti Anglii a 1:4 s Belgií. O jedinou branku Kostaričanů v zápase s Belgičany se postaral Bryan Ruiz.
Nominace Kostariky na mistrovství světa

Brankáři: Keylor Navas (Real Madrid/ESP), Patrick Pembenton (Alajuenlense/CRI), Leonel Moreira (Herediano/CRI)

Obránci: Johnny Acosta (Águilas Doradas/COL), Giancarlo González (Bologna/ITA), Ian Smith (Norrköping/SWE), Óscar Duarte (Espanyol/ESP), Bryan Oviedo (Sunderland/ENG), Francisco Calvo (Minnesota/USA), Cristian Gamboa (Celtic/SCO), Kendall Watson (Vancouver/CAN), Rónald Matarrita (New York City/USA)

Záložníci: Celso Borges (La Coruňa/ESP), Christian Bolaňos (Saprissa/CRI), Daniel Colindres (Saprissa/CRI), Bryan Ruiz (Sporting/POR), Rodney Wallace (New York City/USA), Randall Azofeifa (Herediano/CRI), Yeltsin Tejeda (Lausanne/SUI), David Guzmán (Portland Timbers/USA)

Útočníci: Johan Venegas (Saprissa/CRI), Joel Campbell (Real Betis/ESP), Marco Ureňa (Los Angeles FC/USA)
Stadion Nižnij Novgorod

Stadion s kapacitou 45 000 míst byl vybudován na soutoku řek Volhy a Oky čerstvě před mistrovstvím světa v Rusku. Po světovém šampionátu se aréna na severu Nižného Novgorodu změní k multifunkčnímu použití, ale primárně ji bude využívat zdejší fotbalový klub, který hraje druhou nejvyšší ruskou soutěž. Návrh stadionu byl inspirován vodou a větrem.

Kromě dnešního utkání Švýcarska s Kostarikou zde byly odehrány další tři duely, Švédsko – Jižní Korea, Argentina – Chorvatsko a Anglie Panama. Nižnij Novgorod se může těšit také na vyřazovací boje, když se zde odehraje zápas osmifinále i čtvrtfinále.
Krásný středeční večer, vítám všechny příznivce fotbalu u sledování online přenosu z historicky 21. mistrovství světa. Dnešní večer patří vyvrcholení základní skupiny E. Brazílie si zahraje o postup se Srbskem, ale my se zaměříme na utkání v Nižném Novgorodu, kde se střetnou národní výběry Švýcarska a Kostariky.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:00.