Premier League - 22. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Liverpool : Brighton - 3. února 2021   21:15

0:1
(0:0)
Brighton
56' Alzate  (Trossard)
Liverpool
Kelleher – Alexander-Arnold, Phillips, Henderson /C/, Robertson – Alcântara, Wijnaldum (64. Oxlade-Chamberlain), Milner – Salah, Firmino (79. Jones), Shaqiri (64. Origi).
Adrián – Davies, Tsimikas, N. Williams, R. Williams, Cain.
Friend – Beck, Holmes
Anfield Road, Liverpool
Brighton
Sánchez – White, Dunk /C/, Webster – March (67. Lallana), Bissouma, Groß, Alzate, Burn – Maupay (83. Connolly), Trossard (87. Zeqiri).
Walton, McGill – Moder, Weir, Tau, Karbownik.

Držení míče: 63 % : 37 %.
Střely na branku: 1:4. Střely mimo: 4:7. Rohy: 5:3. Ofsajdy: 0:3. Fauly: 12:6.
Prázdný Anfield Road byl němým svědkem ne-li senzace, tak jistě velkého překvapení! Fotbalisté Brightonu počtvrté v řadě neinkasovali a potřetí vítězí 1:0, výhra na půdě úřadujícího mistra je z toho samozřejmě jasně nejcennější. Nad Liverpoolem zvítězil klub s rackem ve znaku poprvé od ledna 1984!
První poločas přinesl velmi slabý fotbalový odvar bez šancí a bez jediné přímé střely. Až trochu kuriózní první ligový gól kolumbijského záložníka Alzateho v 56. minutě odšpuntoval útočné manévry na obou stranách, přičemž hosté za anglickým mistrem nadále v ničem nezaostávali a mohli se s ním směle rovnat ve všech směrech. Liverpool se nedostal ani k náznaku nějakého závěrečného náporu a jeho hráči odcházejí rychle do šaten se svěšenými hlavami.
90+4'
90+3'
Pro centr Alexandera-Arnolda si bezpečně došel na penaltovou značku Roberto Sánchez.
90+3'
Salah na pravém křídle vybojoval rohový kop.
90+2'
Brighton vhazuje na úrovni půlící čáry. Po nějakém nádechu Liverpoolu za vyrovnáním zatím není vidu ani slechu.
90+1'
Ještě 4 nastavené minuty nás dělí od senzačního výsledku!
89'
Yves Bissouma napřáhl z dobrých 30 metrů a jeho padáček se snesl na horní síť liverpoolské brány.
88'
Hosté stále skvěle brání, hned dostupují k hráčům s míčem a když se k tomu přidá úplně pokažený pas Origiho do zámezí, začíná to s mistrem vyhlížet kriticky.
87'
Střídání v týmu Brighton & Hove Albion: ze hřiště odchází Leandro Trossard, přichází Andi Zeqiri.
85'
Fotbalisté od La Manche si troufají i na útočné výpady. Burnova hlavička z 10 metrů míří jen do brankáře Kellehera.
83'
Střídání v týmu Brighton & Hove Albion FC: ze hřiště odchází Neal Maupay, přichází Aaron Connolly.
83'
Modrobílým se daří držet míč v bezpečné vzdálenosti a zatím neumožňují Liverpoolu rozpoutat závěrečný nápor.
81'
Trossard kouzlil s míčem v šestnáctce. Povodil si přesilu, nakonec se po rychlé zasekávačce odhodlal ke střele z úhlu, která mířila přímo do brankáře.
79'
Střídání v týmu Liverpool FC: ze hřiště odchází Roberto Firmino, přichází Curtis Jones.
78'
Firmino po dalším přesném centru Alexandera-Arnolda těsně přestřeluje bránu Brightonu.
77'
Salah nastřelil zblízka Bissoumu do ramene a hlásil se o penaltu, což nemělo naději na úspěch. Z druhé vlny střílel Alex Oxlade-Chamberlain a ztlumený míč jedním z obránců přistál obloučkem v Sánchezově náruči.
76'
Tak konečně nabírá zápas pořádné grády, akce střídá akci. Sánchez hazardoval při výběhu mimo velké vápno, kde nezískal míč pod kontrolu, naštěstí jeho spoluhráči byli v dostatečném počtu vzadu a nepustili Liverpool do zakončení.
75'
V 75. minutě registrujeme první zákrok některého z brankářů. Po rohu zůstali hosté v tlaku a Pascal Groß pálil na zadní tyč. Caoimhin Kelleher skočil po levici a konečky prstů míč vyškrábl. Henderson pak raději uklízí odražený balon na další roh.
74'
Nathaniel Phillips odehrál míč v tísni na roh.
73'
Origi přiťuknul Oxlade-Chamberlainovi, jemuž se střela ze střední vzdálenosti vůbec nepovedla.
73'
Do brejku se řítil Salah, ovšem Webster se mu vrhl odvážně pod nohy a čistým skluzem míč vypíchl.
72'
Hosté si troufli na kombinaci na útočné polovině, ale o míč přišli.
70'
Trent Alexander-Arnold nabil zpětnou přihrávkou proti noze Mohamedu Salahovi, jenž bez přípravy pálí těsně kolem šibenice.
68'
Na druhé straně letí vzhůru praporek pomezního. Do ofsajdu po Sánchezově výkopu nachytali domácí Burna.
68'
Už to vypadalo na velkou příležitost Liverpoolu, kterou Firminovi zlikvidoval brankář Sánchez. Vše se však odehrálo nanečisto, rozhodčí již zlomek vteřiny předtím odpískal útočný faul Phillipsovi.
67'
Nucenou změnu provádí Brighton & Hove Albion: ze hřiště odkulhal v doprovodu maséra zraněný Solly March, přichází Adam Lallana.
65'
Rozhodčí Friend zastavuje hvizdem fotbalisty Liverpoolu, kteří rozehráli, aniž by míč byl uveden dle pravidel do klidové polohy.
64'
Dvojnásobné střídání v sestavě Liverpoolu: ze hřiště odcházejí Xherdan Shaqiri a Georginio Wijnaldum, nastupují Divock Origi a Alex Oxlade-Chamberlain.
63'
Zajímavé řešení v podobě dloubáčku přes zeď na Salaha, na jehož náběh však obrana „racků“ zareagovala včas a nepustila ho ke střele.
62'
Bissouma nabídl faulem na Milnera trestný kop z 25 metrů Liverpoolu.
61'
Milner svým centrem zahnal Salaha ze střeleckého úhlu.
59'
Webster se při rohovém kopu prosadil v tlačenici, ale hlavičkuje mimo tři tyče.
58'
První rohový kop v zápase pro hosty po obranném zásahu Wijnalduma.
56'
Brighton právě vstřelil branku!
Zápas dostává senzační zápletku. Marchův centr vrátil hlavou do ohně Burn pro Trossarda. Tomu míč šikovně „ukradl" STEVEN ALZATE a jeho falšovaná střela z nepřehledného klubka tří hráčů se stáčí k tyči za záda bezmocného brankáře.
První ligový gól kolumbijského záložníka při 28. startu v Premier League byl důležitý a kuriózní zároveň!
54'
Z následného rohu nic nebylo, míč odhlavičkoval z vápna Daniel Burn.
53'
Firminovu střelu po ideálním sklepnutí od Thiaga Alcântary tečuje Bissouma do boční sítě.
52'
Domácí kombinovali po pravém křídle, ale do palebného prostoru se nepropracovali.
50'
Trent Alexander-Arnold pokryl míč tělem před nabíhajícím Maupayem a nechal ho zvednout liverpoolského brankáře.
49'
Hostující Bissouma zakončuje křížnou střelou vedle brány.
48'
Domácí fotbalisté dostali míč zleva do vápna, Firmino však nepropálil obrannou hráz a po chvilce přichází další faul, jehož se dopouští Alcântara.
47'
Dvouminutová kombinace Liverpoolu na prostoru 40-50 metrů od brány končí faulem Wijnalduma na Bissoumu. Domácí záložník by měl být se žlutou opatrnější.
46'
Ani jedinou přímou střelu nepřinesl v Liverpoolu nudný a nezáživný první poločas. Na každé straně byl jeden náznak šance, jinak je platonická územní převaha mistrovskému celku málo platná.

První půle řečí čísel:

Držení míče 63% – 37%, střely na bránu 0:0, střely mimo 1:4, rohy 3:0, ofsajdy 0:1, fauly 7:3.
45+1'
45+1'
Großův centr z hloubi pole měl všechny potřebné parametry, naskočil na něj Neal Maupay a hlavičkuje temenem opět spíše do výšky než směrem na bránu.
45+1'
Rozhodčí Friend avizuje jednu nastavenou minutu.
45'
Žlutou kartu dostává Georginio Wijnaldum (Liverpool FC).
43'
Urostlý Daniel Burn ve vzdušném souboji sestřelil bokem Nathaniela Phillipse.
42'
Opakovaný roh končí útočným faulem.
41'
Domácí rozehrávají nakrátko a posouvají kombinaci dozadu. Posléze přece jen přichází nákop na Salaha, před nímž si kryl míč Alzate, ale Egypťan na něm přece jen získal další roh.
40'
Třeba neuspokojivý obrázek hry změní další roh, který vybojoval Liverpool.
39'
Tedy žádná velká reklama na fotbal se zatím na Anfield Road nekoná. O průběhu zápasu se těžko dá psát něco nového, aniž by se člověk opakoval.
37'
Provedení bylo mizerné. Po rozehrávce nakrátko se Shaqiriho skákavý centr stáčí za bránu.
36'
Tak jsme se ve 36. minutě dočkali i prvního rohového kopu na straně Liverpoolu.
34'
Caoimhin Kelleher kontroloval šlehu Sollyho Marche, která letěla nad jeho bránu. Stáhl ruce ještě včas, aby se vyhnul případné teči a rohu. Celou akci založi přesnou přihrávkou Pascal Groß.
32'
Na trestný kop si naskočil Ben White a hlavičkoval neškodně, vysoko nad břevno.
32'
Na zemi leží faulovaný Trossard po zákroku Andrewa Robertsona, jenž nedokázal zabrzdit při jeho zasekávačce a vrazil do něj plnou silou.
31'
Shaqiri vybídl ke střele Salaha, jenž zpoza šestnáctky pálí levačkou jen do obránce.
30'
Obrázek hry se na sklonku úvodní půlhodiny nemění, Brighton brání v bloku a červení si jen bezradně přihrávají v blízkosti půlící čáry.
26'
Úřadující šampion stále útočí do plných bez nápadu a myšlenky.
24'
Maupay si naběhl za obranu Liverpoolu, ale s míčem na noze trochu váhal a pak marně hledal skulinu mezi čtyřmi hráči v červeném, kteří se mezitím stihli vrátit. Celou akci zakončil až dorážkou z voleje vysoko nad břevno Daniel Burn.
23'
Centrovaný míč z pravého křídla je snadnou kořistí Roberta Sáncheze, který zatím nemusel čelit přímé střele.
22'
Další přímák do šestnáctky hostů z ještě bližšího místa měl opět po zákroku na Shaqiriho totožné vyznění.
20'
Trestný kop však do šestnáctky „racků “nedoletěl, navíc byl vzápětí po odrazu míče naopak nedovoleně podražen hostující Trossard.
19'
Shaqiri byl faulován Bissoumou v docela nebezpečné vzdálenosti od brány hostů.
16'
Hosté vystrčili růžky, Solly March přiťukl šajtlí do uličky Großovi, jenže ten stál v těsném ofsajdu.
14'
Převaha Liverpoolu je zatím jen platonická. Kroucený křížný pas na Salaha se snáší do zámezí a opět bude od své brány odkopávat Robert Sánchez.
12'
Shaqiri si počínal na útočné polovině nedovoleně proti Dunkovi.
10'
Hned po výkopu zase Brighton ztrácí míč a přenechává iniciativu mistrovi.
9'
Firmino si nabíhal na Milnerovu kolmou přihrávku, snažil se míč pokrýt zády k vybíhajícímu brankáři, ale uskakuje mu do zámezí.
6'
Pascal Groß svým centrem jen dovolil Kelleherovi osahat si míč.
5'
Další útočné snažení Liverpoolu zhatil útočný faul.
3'
Henderson vysunul na ofsajdovou hranu Salaha, který si míč rychle zpracoval, ale ve výborné pozici nepotvrdil instinkt střelce a mířil obloukem výrazně nad.
1'
Domácí hrají v tradičních červených dresech, také hosté ctí modrobílé klubové barvy.
1'

Liverpool FC: Kelleher – Alexander-Arnold, Phillips, Henderson /C/, Robertson – Alcántara, Milner, Wijnaldum – Shaqiri, Firmino, Salah.
Náhradníci: Adrián – Davies, Tsimikas, N. Williams, R. Williams, Oxlade-Chamberlain, Jones, Cain, Origi.

Brighton & Hove Albion: Sánchez – Burn, Dunk /C/, Webster – White, Groß, Bissouma, Alzate, March – Maupay, Trossard.
Náhradníci: Walton, McGill – Moder, Lallana, Weir, Zeqiri, Connolly, Tau, Karbownik.

Rozhodčí: Friend – Beck, Holmes.
Vzájemné zápasy

Poslední vítězství Brightonu nad Liverpoolem se datuje do ledna 1984. Rackové ovšem na více než tři dekády nejvyšší soutěž opustili. Novodobá historie od jejich návratu před čtyřmi lety čítala jen samé výhry Liverpoolu (celkem šest ligových a dvě pohárové s celkovým skóre 24:5), až se konečně v letošní sezóně podařilo Brightonu gólem Pascala Große z penalty v nastaveném čase urvat bod za remízu 1:1.
FC Liverpool (11-7-3, 43:24, 3. místo)

Úřadující mistr se z nedávné bídné série pěti zápasů bez vítězství a čtyř bez vstřeleného gólu vymanil úspěšným výletem do Londýna. Tam Liverpoolští zdolali shodně 3:1 jak Tottenham, tak vzápětí West Ham. Přesto se jim obhajoba titulu vzdaluje, když ztrácejí 4 body na Manchester City, který má navíc zápas k dobru.
Jürgen Klopp se musí obejít bez dlouhodobě zraněných Joty, Matipa, van Dijka, Keïty či Gomeze. V poslední den přestupního období tedy přivedl do Liverpoolu dvě posily zadních řad – tureckého reprezentanta Kabaka z Schalke a Daviese z druholigového Prestonu.

Nejlepší střelci:
21 – Salah, 10 – Mané, 9 – Jota, 6 – Firmino.
Brighton & Hove Albion (4-9-8, 23:29, 17. místo)

Rackové v minulém kole vydřenou a cennou výhrou 1:0 nad Tottenhamem konečně přetrhli z minulé sezóny se táhnoucí čtrnáctizápasovou (!) šňůru bez vítězství na domácím hřišti.
Zápasy Brightonu těší zejména fanoušky defenzivního pojetí fotbalu, o čemž svědčí poslední výsledky 0:1, 1:0, 0:0 a 1:0. Ze své sítě nelovili míč již 316 ligových minut.
Před uzávěrkou přestupů přišel na pobřeží kanálu La Manche za 4 miliony liber ekvádorský záložník Caicedo z Independiente del Valle.