Premier League - 17. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Leeds : Manchester City - 28. prosince 2022   21:00

Leeds
73' Struijk (S. Greenwood)
1:3
(0:1)
Manchester City
45+1' Rodri   • 51' Haaland  (Grealish) • 64' Haaland  (Grealish)
Leeds
Meslier – Kristensen (65. Ayling), Koch, Cooper (C) (72. Llorente), Struijk – S. Greenwood, Forshaw (65. Klich), Roca – Gnonto, Rodrigo (72. Gelhardt), Aaronson (83. Gyabi).
Robles – Firpo, Harrison, Summerville.
Attwell – Lennard, Cann
Elland Road, Leeds
36 889 diváků
Ederson – R. Lewis (68. Cancelo), Stones, Akanji, Aké – De Bruyne, Rodri, Gündoğan (C) – Mahriz (88. Palmer), Haaland, Grealish (72. Foden).
Ortega – Laporte, B. Silva, Walker, Ka. Phillips, Gómez.

Statistiky zápasu:
Držení míče: 31 % : 69 %.
Střely na branku: 1:9. Střely mimo: 4:12. Rohy: 3:5. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 11:14.
Fotbalisté Manchesteru City splnili v Leedsu roli favorita, když dokázali zvítězit 3:1. V tabulce se tak přiblížili vedoucímu Arsenalu na rozdíl pěti bodů. Domácí naopak zůstávají jen dva body od pásma sestupu.

Hosté měli v prvním poločase jasnou převahu, ale dlouho pálili šance. Gólu se dočkali až v nastavení. Střelu Mahrize vyrazil brankář Meslier jen k Rodrimu a ten si už věděl rady. Po změně stran pak úřadovalo duo Jack Grealish – Erling Haaland. Prvně jmenovaný dvakrát nahrával a Haaland dvakrát úspěšně zakončoval. Domácí se dočkali gólu v 73. minutě, kdy se po rohovém kopu prosadil obránce Pascal Struijk. To Leeds přeci jen nakoplo, a pokud by Gelhardt proměnil svou velkou příležitost, případně by přímák Greenwooda směřoval o něco níže, mohl být závěr ještě zajímavý. Zbylé minuty si už pak svěřenci Pepa Guardioly pohlídali a dovedli utkání k očekávané výhře.
90+5'
90+5'
Ještě přišla chyba v rozehrávce a dopředu tak mohl postupovat Wilfried Gnonto. Proti obraně City se však nedokázal prosadit.
90+4'
Hosté dohrávají zápas s míčem na kopačkách. Dopředu už moc nepospíchají.
90+3'
Právě Cole Palmer teď dostal žlutou kartu za taktický faul.
90+2'
Rodri uvolnil Colea Palmera. Vypadalo to, že půjde na pravé straně šestnáctky do zakončení, ale nakonec ještě nahrával pod sebe Joãovi Cancelovi. Jeho střela byla zablokována a přes obrannou hráz neprošla ani dorážka Haalanda.
90+1'
Zahrával ho Roca. Jeho pravačka míč točila směrem do brány. Ederson si centr pohlídal.
90'
Ederson musel rychle z brány, aby odkopl míč před dotírajícím Wilfriedem Gnontem. Zvládl to, balón letěl až za půlící čáru.
89'
Gnonto nahrával do pokutového území Mateuszovi Klichovi, který si nenašel prostor ke střele. Stejně pak dopadl i sám Gnonto.
88'
Střídání v týmu Manchester City:
ze hřiště odchází Rijád Mahriz, přichází Cole Palmer.
87'
Hosté se teď snaží hrát na útočné polovině. Leeds přeci jen začal po snížení kousat a Citizens nechtějí připustit další komplikace.
85'
Sam Greenwood si prohlédl žlutou kartu po faulu na Kevina De Bruyneho.
84'
Ederson si šel pro míč, ke kterému měl blíž než nabíhající Gelhardt, ovšem po jeho zachycení se srazil se spoluhráčem Akanjim. Ten reklamuje, že ho domácí útočník postrčil, hra však pokračuje.
83'
Střídání v týmu Leeds United:
ze hřiště odchází Brenden Aaronson, přichází Darko Gyabi.
82'
Rozehrávku si vzal na starost Sam Greenwood. Ten svou střelu zamířil nad zdí, ale také nad břevno!
81'
Rodri zatáhl za záchrannou brzdu proti unikajícímu Wilfriedovi Gnontovi. Za faul zezadu dostal žlutou kartu. Whites navíc budou zahrávat přímý kop z hodně dobré pozice...
79'
Teď mohli skórovat naopak domácí! Akci na levé straně rozjel Brenden Aaronson, který balón posunul do šestnáctky na Sama Greenwooda. Ten nahrával před bránu Joeovi Gelhardtovi, který střílel těsně vedle levé tyče!
78'
Erling Haaland dostal přihrávku za obranu a útočil na hattrick. Přeci jen byl ale zezadu stíhán obráncem, neměl tedy na zakončení úplný klid a nedokázal tak překonat vybíhajícího Mesliera!
77'
Domácí se zkusili konstruktivně vykombinovat z presinku soupeře, ale měli to těžké. Přišla nahrávka do autu.
75'
Zpoza šestnáctky střílel Kevin De Bruyne. Přízemní pokus chytá Meslier.
73'
Leeds právě vstřelil branku!
Domácí snižují! Na rohový kop Sama Greenwooda si naskočil PASCAL STRUIJK, na jehož hlavičku si sice Ederson sáhl, ale míč i tak končí až v síti. Leeds tak koriguje na rozdíl dvou gólů.
72'
ze hřiště odchází Jack Grealish, přichází Phil Foden.
72'
ze hřiště odchází Rodrigo, přichází Joe Gelhardt,
ze hřiště odchází Liam Cooper, přichází Diego Llorente.
71'
Následně se pustil Wilfried Gnonto do strkanice právě s Grealishem. Další žlutá karta pro domácího hráče.
70'
Jacka Grealishe podrazil Mateusz Klich. Polský záložník dostal žlutou kartu.
68'
ze hřiště odchází Rico Lewis, přichází João Cancelo.
67'
Marc Roca zahrál standardní situaci zajímavě! Jeho centr z pravé strany se snášel na zadní tyč. Balón přizvedl konečky prstů nad bránu Ederson!
66'
Ilkay Gündoğan zůstal ležet na hřišti poté, co mu sáhl rukou do obličeje Cooper. Píská se ale proti hostujícímu celku.
65'
ze hřiště odchází Adam Forshaw, přichází Mateusz Klich,
ze hřiště odchází Rasmus Kristensen, přichází Luke Ayling.
64'
Manchester City právě vstřelil branku!
Podruhé v zápase udeřil nejlepší střelec Premier League ERLING HAALAND! Ten převzal míč na hranici pokutového území. Ještě ho posunul doleva na Jacka Grealishe, který mu ho z první vrátil a norský střelec se prosadil, byť si Meslier na jeho střelu sáhl – 0:3
64'
Přímý kop zahrával Sam Greenwood. Svou střelu však poslal pouze do hostující zdi.
62'
Gnonto byl při běhu zezadu kontaktován Ricem Lewisem. Ten brnkl o nohy protihráče, čímž způsobil jeho pád. Žlutá karta pro pravého obránce Manchesteru City.
61'
Zakončení Gündoğana ještě přizvedl vracející se Cooper. Hosté tak zahrávali roh. S centrem Mahrize si obrana Leedsu poradila.
60'
Hosté mohli navýšit skóre. Erling Haaland sklepl patičkou míč na Ilkaye Gündoğana, který sám před Meslierem přestřelil!
59'
Zahrával ji Marc Roca. Jeho centr skončil v rukavicích Edersona.
58'
Pronikajícího Brendena Aaronsona zastavil faulem Rodri. Standardka pro domácí.
57'
V ofsajdu se ocitl Kevin De Bruyne, kterého hledal Gündoğan.
55'
Wilfried Gnonto si uvnitř šestnáctky narazil míč s Aaronsonem. Pravačkou však vysoko přestřelil Edersonovu bránu.
54'
Teď už to budou mít domácí hodně těžké. Dvougólový náskok by měl Manchesteru poskytnout dostatečný klid.
52'
Platnost gólu potvrdil i VAR. Zřejmě se posuzovalo, zda se nejednalo o ofsajd, ovšem Haaland se v době přihrávky nacházel za úrovní Grealishe.
51'
A je to o dva góly pro Citizens! Obrovskou chybu udělal stoper Cooper, který chtěl nahrát spoluhráči Kochovi, ukázkově však namazal Jackovi Grealishovi. Ten postupoval proti Meslierovi, ale místo toho, aby skóroval sám, ještě předložil balón na zlatém podnose ERLINGOVI HAALANDOVI, který měl před sebou prázdnou bránu – 0:2.
50'
Rijád Mahriz zamířil z pravé strany do pokutového území soupeře. Tam ho ale odzbrojil obránce Struijk.
49'
Z levé strany centroval Nathan Aké. Míč se ale snesl do rukavic brankáře Leedsu Mesliera.
48'
Hosté měli k dispozici standardní situaci. Rozehráli nakrátko a drží míč na útočné polovině.
46'
Oba celky nastoupily do druhého poločasu beze změn v zahajovacích sestavách.
46'
Statistiky po 1. poločase:
Držení míče – 26 % : 74 %
Střely na bránu – 0:5
Střely mimo – 1:9
Rohové kopy – 0:3
První poločas přinesl velkou herní převahu Manchesteru City. Hosté ale své šance dlouho pálili. V tutovkách neuspěli Haaland, Grealish, Gündoğan či Mahriz. Skóre se tak měnilo až v nastavení, kdy domácího brankáře Mesliera konečně odčaroval svou dorážkou Rodri. Hráči Leedsu si žádnou příležitost nevypracovali.
45+1'
45+1'
Hosté se těsně před přestávkou přeci jen dočkali! Kevin De Bruyne utíkal dopředu na levém křídle. Míč pak nahrál do středu na Rodriho. Ten ještě našel z pravého křídla nabíhajícího Rijáda Mahrize, jehož přízemní střelu vyrazil Meslier jen k dobíhajícímu RODRIMU a ten konečně odčaroval domácího brankáře, který v té chvíli už bezmocně ležel na trávníku.
45'
Hosté pálí jednu šanci za druhou! Kevin De Bruyne získal na útočné polovině míč, který posunul doprava na Rica Lewise. I ten to udělal dobře. Doběhl k šestnáctce a nahrál balón před bránu, kde nalezl Jacka Grealishe. Ten v tutovce přestřeluje!
43'
Jack Grealish byl volný na levém křídle. Míč si navedl na střed a poté se pokusil oslovit před bránu nabíhajícího Rijáda Mahrize. Ten balón tečoval vedle pravé tyče!
42'
Rasmus Kristensen podpořil útočnou akci Whites. Šel do kombinace s Rodrigem, ovšem ten se s balónem dostal už do zámezí. Kope se od brány, kterou hájí brazilský reprezentant Ederson.
41'
Střely celkem – 1:12
40'
Byl z toho hodně zajímavý signál! Nabíhající hráči stáhli obranu Leedsu blíže k bráně. Kevin De Bruyne ale zvolil místo centru nahrávku na Jacka Grealishe, který měl dost času na dobré zakončení z hranice šestnáctky. Trefil to ale hodně mizerně, když vysoko přestřelil Meslierovu svatyni.
40'
Cooper zastavil faulem Mahrize. Hosté budou zahrávat standardní situaci ze své pravé strany.
39'
Domácí se dostali s míčem až k pokutovému území. Zpětnou přihrávku Gnonta však zastavil Gündoğan.
37'
Nápor hostů sílí. De Bruyne nejprve dával míč doleva Grealishovi, který v šestnáctce posílal míč před bránu, ale byl zablokován. Poté se neprosadil sám De Bruyne, jehož průnik zastavil Kristensen.
35'
Ilan Meslier se rozchytal k výbornému výkonu! Na kolmici Mahrize si seběhl Ilkay Gündoğan. Meslier proti němu rychle vyběhl a německý záložník trefil pouze jeho hruď!
34'
Registrujeme první střelecký pokus Leedsu. Odražený míč poslal nad Wilfried Gnonto.
32'
Rico Lewis poslal výborný míč na zadní tyč, kam si seběhl Rijád Mahriz. Ten se však do zakončení nesrovnal dobře a usměrnil balón nad!
31'
Třetí šance hostí v zápase! Gündoğan krásně vysunul Erlinga Haalanda, který opět nepotvrdil pověst kanonýra. Hostujícího útočníka vychytal Ilan Meslier, který jeho střelu zastavil levou nohou!
31'
Úvodní půlhodina zápasu přinesla jasnou převahu Manchesteru City co se týče držení míče. V úvodu si hosté také připravili dvě šance, ale skórovat zatím nedokázali.
30'
Kevin De Bruyne kroutil svůj roh na bližší tyč. Meslier byl pozorný a míč lapil do rukavic.
29'
Rasmus Kristensen srazil na roh centr Grealishe. Pro hosty je to první rozehrávka od rohového praporku.
29'
To však nevyjde, protože Liam Cooper v hlavičkovém souboji odstrčil Johna Stonese. Rozhodčí to viděl a snahu Leedsu přerušil.
28'
Domácí nyní budou rozehrávat z útočné poloviny. Příležitost pro ně se podívat před Edersona.
27'
Pro nákop Nathana Akého si šel brankář Meslier, ale zřejmě si nezakřičel. Pascal Struijk se tak do situace vložil a zbrklým odkopem vrací Citizens balón.
25'
Nyní však přišla chyba hostí na přihrávce a Leeds tak bude vhazovat.
24'
Pro domácí je to dnes především běžecké cvičení. S balónem hrají City.
23'
Grealish je už v pořádku. Rozhodčí ho ale posílá za postranní čáru. Tam podle pravidel musí, jelikož byl na trávníku ošetřován.
21'
Po ostřejším zákroku Pascala Struijka zůstává ležet na hřišti Jack Grealish. Hostující hráč je v péči lékařů.
20'
Mahriz ji rozehrál posunutím míče na Ilkaye Gündoğana. Ten to z 25 metrů zkusil takovým nečekaným nástřelem. Možná to byla i nabídka na teč, míč ale prošel čistě a jen těsně minul pravou tyč Meslierovy brány! Domácí brankář se za balónem jen ohlédl.
20'
Adam Forshaw vystoupil proti Lewisovi, kterého přistrčil. Hosté mají k dispozici standardku.
18'
Hostující celek drží míč na kopačkách a kombinuje.
16'
Rijád Mahríz na pravé straně předal míč Kevinovi De Bruynemu. Ten odcentroval. Do pokutového území nabíhal Ilkay Gündoğan, který na balón hlavou nedosáhl.
15'
Jack Grealish předskočil Marca Rocu. Domácí záložník následně protihráče fauloval a k balónu se tak dostávají Citizens.
14'
Domácí teď také zkoušejí trochu podržet míč. Na hrotu ho měl Rodrigo, který zvolil přihrávku dozadu.
13'
De Bruyne se snažil nahrát za obranu Haalandovi. K míči měl blíže vybíhající Ilan Meslier.
13'
Teď si však Ederson nerozuměl s Lewisem a míč skončil v autu.
12'
Ederson nyní kombinuje se spoluhráči hodně daleko od své brány. Domácí brání od půlící čáry.
11'
Domácí se pokusili o přenesení hry na pravou stranu. Kristensen sice u lajny udržel míč ve hře, ale sklepl ho pouze k fotbalistům Manchesteru.
10'
Další akce hostí začala od brankáře Edersona. Ten předal míč obráncům, Aké nyní kombinuje s Akanjim.
9'
Od začátku je velmi aktivní Rijád Mahriz, který táhne většinu akcí Manchesteru City.
8'
Hosté od počátku diktují tempo hry. Defenzivu Leedsu čeká hodně těžký zápas.
7'
Mahriz nahrál doprava Ricovi Lewisovi. Mladý krajní obránce zvolil přihrávku pod sebe, kam si z druhé vlny nabíhal Kevin De Bruyne. Belgický záložník střílel z první a jeho projektil těsně minul bližší tyč!
5'
Domácí se snaží hrát důrazně. Jack Grealish nyní neustál souboj s napadajícím hráčem. Podle sudího Attwella bylo tohle čisté.
4'
Rozehrál ji Mahriz. Jeho jemný balón si zády k bráně zpracovával Haaland. Ke střele se norský sniper tentokrát nedostal.
3'
Rijád Mahriz spadl po souboji s Forshawem. Citizens budou mít k dispozici standardní situaci z dobré pozice.
1'
Právě Erling Haaland se okamžitě dostal do první gólovky! Z levé strany postupoval sám na Mesliera. Pokusil se domácího brankáře přehodit, ten jeho zakončení alespoň ztlumil a díky tomu balón doběhl obránce Rasmus Kristensen, který ho ještě před brankovou čarou odehrál do bezpečí.
1'
Utkání rozehráli hosté. První dotek měl konkrétně Erling Haaland.
1'

Leeds United: Meslier – Kristensen, Koch, Cooper (C), Struijk – S. Greenwood, Forshaw, Roca – Gnonto, Rodrigo, Aaronson.
Náhradníci: Robles – Gyabi, Firpo, Llorente, Ayling, Gelhardt, Harrison, Summerville, Klich.
Trenér: Jesse March

Manchester City: Ederson – R. Lewis, Stones, Akanji, Aké – De Bruyne, Rodri, Gündoğan (C) – Mahriz, Haaland, Grealish.
Náhradníci: Ortega – Laporte, B. Silva, Walker, Cancelo, Foden, Ka. Phillips, Palmer, Gómez.
Trenér: Pep Guardiola

Rozhodčí: Attwell – Lennard, Cann.
Od návratu Leedsu do Premier League vyhrál Manchester City tři ze čtyř vzájemných zápasů. V minulé sezóně to v obou případech skončilo debakly Whites. Citizens zvítězili 7:0 doma, poté přidali výhru 4:0 na Elland Road.
Leeds United (15. místo, 4 – 3 – 7, skóre 22:26, 15 bodů)
Fotbalisté Leedsu se nacházejí jen dva body od pásma sestupu. Tomu se tedy budou snažit co nejvíce vzdálit. Před ligovou přestávkou kvůli MS na tom solidně zapracovali, když dokázali senzačně vyhrát 2.1 na Liverpoolu a poté doma přestříleli 4:3 Bournemouth. Naposledy už přeci jen nestačili na Tottenham, na jehož hřišti pro změnu 3:4 padli. Mezitím ještě vypadli z Ligového poháru na půdě Wolves. Dlouhou pauzu Whites vyplnili třemi přípravnými zápasy. Se Španělskými soupeři Elche a Realem Sociedad dokázali vyhrát, Monaku však podlehli 2:4.

Posledních 5 zápasů Leedsu:
Leeds – Fulham 2:3
Liverpool – Leeds 1:2
Leeds – Bournemouth 4:3
Wolves – Leeds 1:0 (Ligový pohár)
Tottenham – Leeds 4:3
Manchester City (3. místo, 10 – 2 – 2, skóre 40:14, 32 bodů)
Citizens se v tabulce nacházejí na třetím místě. Druhý Newcastle už ale má zápas 17. kola k dobru. Svěřenci manažera Pepa Guardioly se před světovým šampionátem v Kataru rozloučili s ligou neslavně, když doma senzačně podlehli 1:2 Brentfordu. Dlouhou pauzu si celek z Manchesteru zpestřil přípravným duelem se španělskou Gironou, který vyhrál 2:0. 22. prosince se pak bleděmodří vrátili do soutěžního kolotoče, když v osmifinále Ligového poháru doma zdolali 3:2 Liverpool. City se mohou spoléhat na nejlepšího střelce Premier League Erlinga Haalanda, který nastřílel už 18 gólů.

Posledních 5 zápasů Manchesteru City:
Man. City – Sevilla 3:1 (LM)
Man. City – Fulham 2:1
Man. City – Chelsea 2:0 (Ligový pohár)
Man. City – Brentford 1:2
Man. City – Liverpool 3:2 (Ligový pohár)
Vítám tu všechny milovníky dobrého fotbalu! Povánoční 17. kolo anglické Premier League uzavře souboj Leedsu United a Manchesteru City. Leeds se nachází v tabulce na patnáctém místě. Citizens jsou třetí, v případě bodového zisku se ale mohou vrátit na druhou příčku.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.