Premier League - 30. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Manchester City : Arsenal - 31. března 2024   17:30

Manchester City
Ortega – Akanji, Dias, Aké (26. Lewis), Gvardiol – Rodri – B. Silva, De Bruyne (C), Kovačić (61. Grealish), Foden (61. Doku) – Haaland.
Carson – Stones, J. Álvarez, Gómez, Nunes, Bobb.
Taylor – Beswick, Nunn
Etihad Stadium, Manchester
Arsenal
Raya – B. White, Saliba, Magalhães, Kiwior (66. Tomijasu) – Ödegaard, Jorginho (66. Partey), Rice – Saka (78. Martinelli), Havertz, Jesus (72. Trossard).
Ramsdale – Smith Rowe, Nketiah, Vieira, Zinčenko.

To je pro dnešek úplně vše. Užijte si zbytek nedělního večera a u dalších přenosů naviděnou.
Držení míče: 72 % : 28 %.
Střely na branku: 1:2. Střely mimo: 11:4. Rohy: 7:4. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 9:20.
Velký šlágr, který mohl napovědět o budoucím vítězi Premier League, je u svého konce. Oba celky se rozcházejí po taktické bitvě za nerozhodného výsledku 0:0. Duel nebyl ani moc bohatý na vyložené šance, ale trochu více hrozilo City, to bylo i aktivnější v přízemní hře. Arsenal vsadil kartu na poctivou defenzivu, což se mu vyplatilo, protože přiveze do Londýna jeden bodík.
90+6'
90+5'
Zajímavý oblouček si za obranou hledal Gabriel Martinelli. Nakonec rychlejší byl Gvardiol a precizně ho odbránil.
90+4'
Faulem se ve středu pole prezentoval Rodri. Arsenal bude momentálně na tahu s nějakým rozhodujícím momentem.
90+3'
Manchester už hraje všechny centry na Erlinga Haalanda. Norský forvard se nemohl protlačit přes Gabriela, a tak nedokázal ani zakončit.
90+2'
Po dalším z centrů hlavičkoval Manuel Akanji. Z těžké pozice nachystal pouze jednoduchý zákrok brankáři.
90+1'
Aktivní Jack Grealish opět hledal centrem hlavu Haalanda. Ten padl k zemi, ale sudí penaltu pískat nebude.
90'
Opora City Erling Haaland bude v pořádku a už se po rozehrávce Rayi chystá na hrací plochu.
89'
Hra byla na malý moment přerušena, jelikož si ošetření vyžádal Erling Haaland. Po něm to nevypadá moc dobře.
88'
Z rohového kopu další zakončení nepřijde, protože nedovoleným způsobem si vedl Rúben Dias.
87'
Bernardo Silva se objevil nikým nehlídaný za obranou londýnského celku. Z první se pokoušel hledat před brankou spoluhráče, jenže Saliba přispěchal s blokem.
86'
Po okamžité ztrátě už bylo nebezpečí před domácí brankou! Celý únik vzal na sebe střídající Leandro Trossard. Už přes blok pálil pod břevno, ale nachystaný Ortega zaznamenal jednoduché vyražení.
85'
Arsenal nebyl úspěšný ve hře na pravé lajně, proto rozjede další útoku Lewis.
84'
Velká šance na straně Citizens! Joško Gvardiol na přední tyči skvěle prodloužil balón na tu zadní. Tam si nabíhal Erling Haaland, kterého sbližoval i Raya, ale norský forvard nedokázal ani míč trefit do prostoru tří tyčí.
83'
Takehiro Tomijasu možná zaváhal při návratu, po kterém se rozehrávky rohového kopu ujme City.
82'
Tady mohlo přijít i to nejhorší pro Gunners. Jeremy Doku se odpoutal od obránce a po centru Grealishe zakončoval mimo tři tyče.
81'
Už jen málo chybí do konce zápasu a vypadá to, že více odvahy do útoku získali hráči Arsenalu.
80'
Gabriel Martinelli se mohl hned stát hvězdou šlágru stejně jako na podzim. V pádu zamířil pouze do blokujícího Diase.
79'
David Raya už to přehnal se svým zdržováním před odkopem a prohlíží si žlutou kartu.
78'
Střídání v týmu Arsenal FC:
ze hřiště odchází Bukayo Saka, přichází Gabriel Martinelli.
77'
Ve velkém vápně si nachystal hrací předmět ke střele Jeremy Doku. Střídajícímu hráči úplně sjel balón na levé noze a letí mimo tři tyče.
76'
Až na dvakrát si poradil David Raya s centrem od rohového praporku. Nakonec bude v klidu rozehrávat.
75'
Tlak se výrazně zvyšuje. Kevin De Bruyne už hledal v nadějné pozici Haalanda, jenže přes pozornou obranu ho nenachází.
74'
Jack Grealish dokázal navést balón až na útočnou polovinu a díky tomu bude moc City hrozit.
73'
Gunners se po dlouhé době ujmout nějaké velké šance. Declan Rice svůj centr poslal pouze do obránce.
72'
ze hřiště odchází Gabriel Jesus, přichází Leandro Trossard.
71'
Bukayo Saka ukončil trápení hostů, když získal balón a následně byl sestřelen k zemi.
70'
Stále pokračujeme před vápnem hráčů v červených dresech. City ovšem nedokáže obranu nějak překvapit.
69'
Několik odrazů se odehrálo ve vápně hostujícího mužstva. Na střelu to už měl Doku a Rodri, jenže ani jeden nedokázal vypálit.
68'
Hra se nám velice zpomalila, hlavní příčinou toho je pomalá rozehrávka defenzivních hráčů City.
67'
K vidění je také první žlutá karta. Tu velké protesty inkasuje hostující útočník Gabriel Jesus.
67'
Až moc okatě si pomáhal rukama Kai Havertz a nemůže se tak hnát dopředu, protože sudí to moc dobře viděl.
66'
ze hřiště odchází Jakub Kiwior, přichází Takehiro Tomijasu,
ze hřiště odchází Jorginho, přichází Thomas Partey.
65'
Tentokrát centr belgického kapitána mířil i mezi tyče. Jenže nachystán na odvrácení hlavou byl Ödegaard.
64'
Kevin De Bruyne už hledal prudkou nahrávkou Haalanda, jenomže ten se nezorientoval dobře.
63'
Výborně se ve středu pole pohyboval Rico Lewis a i přes tlak protihráčů rozehrál do lajny.
62'
Poprvé mohl do velkého šlágru promluvit Jeremy Doku. Na poslední chvilku byl zastaven obránci.
61'
Střídání v týmu Manchester City:
ze hřiště odchází Mateo Kovačić, přichází Jack Grealish,
ze hřiště odchází Phil Foden, přichází Jeremy Doku.
61'
Centrované míče De Bruynemu vůbec nevychází, což potvrdil teď ve dvou případech.
60'
Přiostřilo se opět na hostující straně. Martin Ödegaard zcela zbytečně došlápl v dobré pozici na centr domácího hráče.
59'
Jakub Kiwior se ukázal v pozitivním světle, když se nenechal zaskočit Silvou a hladce ho odebral od míče.
58'
David Raya rozhodně nechvátá s rozehrávkou. Ta se mu stejně moc nepovedla, ale ve středu pole zabojoval Arsenal úspěšně.
57'
Z rohového kopu nic nevzniklo a naopak se rozehrávky ujme díky ofsajdovém postavení celek z Londýna.
56'
Zkušenosti potvrdil Kevin De Bruyne, když si chytře dal tělo před hráče, který musel odvrátit na rohový kop.
55'
Rico Lewis se nám také poprvé výrazněji zapojil do tohoto šlágru. Jeho nákop za obranu nebyl zatím nebezpečný.
54'
V hlavní roli se znovu objevil Kevin De Bruyne. Vyvážel míč středem pole, ale nakonec je zastaven pozornou obranou.
53'
Velká nelibost domácích tribun se nese na hlavního sudího. Ten už zřejmě mohl po faulu na De Bruyneho vytahovat žlutý kartónek.
52'
Po další chybě defenzivy už byla k vidění velká šance Arsenalu! Bukayo Saka se dostal za obranu domácích a vše chtěl vyšperkovat přihrávkou před odkrytou branku. Na ní se natahoval Gabriel Jesus, ale kousíček mu chyběl ke gólové radosti.
51'
Díky klidné rozehrávce Ortegy se drží Citizens opět v přízemní kombinaci. Ta trvá pouze na obranné polovině.
50'
Dobrou myšlenku měl na své kopačce Martin Ödegaard. Vyslal totiž průnikovou přihrávku, kterou včas přečetl výběhem Ortega.
49'
Rozhodně aktivněji vstoupilo do druhého poločasu City. To momentálně potvrzuje trpělivou kombinací.
48'
Na svých zádech skvěle udržel Gabriela Erling Haaland. Obránce Arsenalu musel faulovat, čehož si hlavní sudí všiml.
47'
Hned z kraje druhé půle to zajímavě zkoušel Mateo Kovačić. Technický pokus letěl na zadní tyč, ale nakonec letí o několik decimetrů mimo.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 18:34.
První poločas velkého šlágru mezi Manchesterem City a Arsenalem je u svého konce. Do kabin se jde ze nerozhodného výsledku 0:0. Obě mužstva zvolila zcela logicky velice opatrnou partii, ve které je o krapet lepší domácí výběr. Ten si vypracoval zatím největší šanci, když nebezpečně zakončoval na malém vápně Aké, ale slabě zamířil do rukavic Rayi. Gunners hrozí spíše po brejcích, jenže velkou šanci si z toho nemůže vypracovat.
45+3'
45+2'
Vypadá to, že se už dohraje na útočné polovině Arsenalu, kde přišel o míč lacino Martin Ödegaard.
45+1'
Ke konci úvodního dějství mohl spěchat do slibné akce Bukayo Saka. Zastaven je De Bruynem, ale pro smůlu domácího kapitána nedovoleně.
45'
Hra se teď na malý moment přerušila, protože na hrací ploše ležel Gabriel. Obránce bude v pořádku, a tak už Raya vykopává.
44'
Phil Foden dostal obrovský prostor v dobré palebné pozici. Anglický křídelník to zkoušel po zemi, jenže trefil pouze obětavého obránce.
43'
Rohový kop byl zahrán také hráči v červených dresech. Declan Rice našel na první tyči pouze obránce.
42'
Nepovedený centr Gvardiola se paradoxně točil mezi tři tyče. David Raya ovšem dával pozor a v klidu ve výskoku kryje.
41'
Martin Ödegaard se velice nadějně dostával do rychlé akce na pravé lajně. Zastaven je píšťalkou sudího, protože fauloval Gvardiola.
40'
O centr se pokoušel také Bernardo Silva. Zkušenému záložníkovi nevyšel a odkop bude v režii brankáře hostů.
39'
Kevin De Bruyne kroutil rohlíček spíše na zadní tyč, kam si nikdo nenaběhl. Arsenal se ovšem vysvobodil slabým odkopem.
38'
Standardní situaci dobrou prací tělem vybojoval Erling Haaland. Jediné čemu se diví, že Martin Ödegaard za svůj zákrok neviděl žlutou kartu.
37'
I David Raya si mohl hlasitě oddychnout. Gvardiol svoji výbornou levačkou naservíroval balón na hlavu Erlinga Haalanda, jenž v ataku obránce míří vedle.
36'
Citizens si řekli dost a míří právě oni za svým ofenzivním snažení. To mu ve středu pole velí zejména Rodri.
35'
Arsenal se dostane relativně snadno před pokutové území. Zde se vše zbrzdí a řeší zbrkle, což potvrdil dlouhou přihrávkou Declan Rice.
34'
Chybka se stala v domácí defenzivě. Těžit střelou z toho mohl Gabriel Jesus, jenže dlouho kličkoval, a tak vyslal pokus do bloku. Vše končí následným ofsajdem Kiwiora.
33'
Výrazně do zápasu mohl promluvit také Phil Foden. Náběh podnikl za hostující obranu, jenže povolenku mu nedal brankář Raya.
32'
A opět se spíše podíváme na přízemní kombinaci Citizens. Ta zatím trvá pouze na obranné polovině.
31'
Gabriel Jesus dostal po nádherné souhře snad všech hráčů možnost ke střele. Z hranice vápna pálil levačkou pouze mimo, proto je Ortega ledově klidným.
30'
Dlouho to ovšem londýnské mužstvu nevyšlo, jelikož Jakub Kiwior si vůbec nerozuměl s útočníky. Rozehrávka čeká domácího gólmana.
29'
Souvislejší kombinace se dostane na kopačky Arsenalu. Zapříčinil se o to ziskem kulatého nesmyslu William Saliba.
28'
Standardní situaci si před vápnem vybojovalo City, ale centr na přední tyč našel pouze hlavy hostujících borců.
27'
Tady už byla ve hře žlutá karta, protože Gabriel Magalhães důrazně dojel De Bruyneho. Rozhodčí ovšem píská "pouze" nedovolený zákrok.
26'
ze hřiště odchází Nathan Aké, přichází Rico Lewis.
26'
Nathan Aké avizuje nějaký problém s nohou a vypadá to, že bude muset pro zranění opustit hrací plochu.
25'
Momentálně to výrazně hořelo ve vápně domácích. Na výbornou průnikovou přihrávku si nabíhal Kai Havertz, jenomže před výborným Ortegou nestačil zakončit.
24'
Joško Gvardiol dostal špičkový balón za obranu od Diase. Dále nemohl pokračovat pro slabou nabídku, proto hraje dozadu.
23'
Na balónu se znovu lépe pohybuje celek z Manchesteru. Vážnější zakončení ovšem dále neuvidíme.
22'
Muži z Londýna si ovšem také nevedli dobře, ale to se dá říct i o City. Mateo Kovačić poslal dlouhý míč pouze do zámezí.
21'
De Bruyne a Foden si nerozuměli při souhře na levé lajně, a tak lacino nabídl hrací předmět Gunners.
20'
Ve středu pole přišla hrubka v rozehrávce. Proto se do úniku dostal Bukayo Saka, ale ten je zásluhou Gvardiola čistě zastaven.
19'
Faulovaným mužem byl opět domácí Bernardo Silva. Vybojoval tak nějakou větší možnost se dostat ke střeleckému pokusu.
18'
Arsenal se prezentuje velice dobrou defenzivní prací, když zalezl do hlubokého bloku. Ten zatím hráči Citizens jen obehrávají.
17'
S velkým přehledem si počínal na druhé straně Ortega. V absolutním klidu si došel pro přetažený pas na zadní tyč a nedovolil zakončení.
16'
První obrovská šance v celém šlágru! Ostrý centrovaný balón od rohového praporku doletěl až na hranici malého vápna. Zde se dostal k zakončení Nathan Aké, jenže do míče se opřel málo, a tak ho v klidu zpacifikoval pozorný Raya.
15'
Do ofenzivy se fantasticky vysunul Joško Gvardiol. Rychlými kličkami zamotal Saku, ten se ale včas zorientoval a centr zablokoval.
14'
Do první větší práce se dostal i domácí strážce svatyně. Stefan Ortega vybíhal na prudký centr z pravé strany, který vyslal White.
13'
Ochotně k zemi šel v souboji na půlce Gabriel Jesus. Rozhodčí nepíská, a tak se stále do brány budou tlačit hráči v modrých dresech.
12'
Velice odvážně se pustil do průniku Rodri. Středopolař domácích se do míče zamotal a nabídl ho soupeři.
11'
City nadále zůstane v nějakém menším tlaku na útočné polovině. Manuel Akanji začne na novo autovým vhazováním.
10'
David Raya po své chybě v rozehrávce musel řešit menší problém. Na malé vápno si totiž musel dojít pro snadný centr od De Bruyneho.
9'
Dlouhý balón si v souboji chtěl zpracovat Kai Havertz. Dál puštěn nebude, protože si pomohl výrazně rukama.
8'
Tentokrát to hráči z Londýna vyřešili o něco lépe. Díky tomu se dostat ke střeleckému pokusu Gabriel Jesus, jenž po zemi míří mimo.
7'
Jakub Kiwior po kratší kombinaci posílal otěže do lajny, ale vše dopadlo bídně a k míči se dostává brankář Ortega.
6'
Rohový kop nenabídl nějaké velké vzrušení v pokutovém území. Citizens se přesunou do kombinace v defenzivní části hry.
5'
Rozehrávku tohoto přímého kopu si vzal Kevin De Bruyne. Ostrá pobídka letěla na zadní tyč, kde s odvrácením na roh byl nachystán White.
4'
Obrana Arsenalu si bude muset dát velký pozor, protože Bernardo Silva se šikovně proháčkoval k centru. K němu nakonec díky faulu nedošlo a na programu je standardní situace.
3'
V zajímavém náběhu za obranou se objevil Erling Haaland. Přes tvrdého Salibu neprošel, jenže stejně mu byl po delší době mávnut ofsajd.
2'
Martin Ödegaard si našel ve středu hrací plochy našel odražený míč. Okamžitě ho posílal vzduchem do křídla, ale obrana byla pozorná.
1'
Je to tady, velký zápas právě odstartoval! O úvodní výkop se postaral hostující celek v červených dresech. Úvodní kombinace je ovšem neúspěšně zahrána.
1'
Všichni aktéři dnešního střetnutí, které dost napoví o mistrovském titulu, právě nastupují na hrací plochu. Za pár momentů to vše na Etihad Stadium vypukne.
Hráči obou celků mají za sebou předzápasové rozcvičení. Na velký šlágr se jdou naposledy připravit do kabin.

Manchester City: Ortega – Akanji, Dias, Aké, Gvardiol – Rodri – B. Silva, De Bruyne (C), Kovačić, Foden – Haaland.
Náhradníci: Carson – Stones, Grealish, Doku, J. Álvarez, Gómez, Nunes, Bobb, Lewis.
Trenér: Pep Guardiola

Arsenal FC: Raya – B. White, Saliba, Magalhães, Kiwior – Ödegaard, Jorginho, Rice – Saka, Havertz, Jesus.
Náhradníci: Ramsdale – Partey, Smith Rowe, Martinelli, Nketiah, Trossard, Tomijasu, Vieira, Zinčenko.
Trenér: Mikel Arteta

Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn.

MANCHESTER CITY

Citizens patří dlouhá léta k nejúspěšnějším celkům, co anglická scéna může nabídnout. Po 28 odehraných kolech se nacházejí na třetí pozici se ziskem 63 bodů a pozitivním skóre 63:28. Na vedoucí pozici ovšem ztrácejí pouze jeden bod a to právě na svého soupeře z Londýna. I přes potencionální výhru by neměli nic jistého, ale výrazně by se přiblížili k obhajobě.

Stejně jako Arsenal mají svěřenci kouče Pepa Guardioly dobrou formu před velkým šlágrem. Soutěžní duel totiž prohráli naposledy na začátku prosince minulého roku na hřišti Aston Villy. Od té doby přišlo hned 22 neprohraných soutěžních střetnutí v řadě, což budí obrovský respekt. Právě v Premier League v posledních dvou duelech vznikly velké šlágry, nejdříve si City poradilo v derby s United po obratu poměrem 3:1. Poté zajelo na hřiště druhého Liverpoolu, kde vybojovalo plichtu 1:1. Před mezinárodní přestávkou se naladili postupem do semifinále FA Cupu přes Newcastle.

Cesta evropskými poháry je pro Manchester také mimořádně úspěšná. V nelehké skupině se umístil na první pozici s plným počtem bodů a jasně postoupil do osmifinále. Zde také nepřipustil žádné překvapení, když po shodných výsledcích 3:1 vyřadil bezradnou dánskou Kodaň. Těžký los mu ovšem přisoudil ve čtvrtfinále velkého giganta v podobě Realu Madrid.

O výrazných mužích v tomto kádru ani nemusíme pochybovat, protože jejich pozice je zcela jasná. Největší hvězdou je norská mašina na góly Erling Haaland, který je nejlepším střelcem Premier League s 18 brankami. V lize se naposledy trefil do sítě United, kde jistil výhru 3:1. Další výraznou postavou je ofenzivní záložník Phil Foden. Třiadvacetiletý Angličan se v domácí soutěži prosadil už 11x a ke všemu přidal i sedm gólových asistencí.

Prodlouží City svou sérii bez proher i v tomto velkém zápase?

ARSENAL FC

Svěřenci trenéra Mikela Artety zažívají více než snovou sezónu, kterou by chtěli zakončit mistrovským titulem. Před víkendem drží první pozici v tabulce se 64 body a pozitivním skóre 70:24. Jenomže jejich náskok na druhou, potažmo třetí pozici není nějak velký. S Liverpoolem mají dokonce stejně bodů a právě na Manchester City náskok jednoho a ten budou chtít od boje vzdálit tímto velkým šlágrem.

Současná forma Gunners nasvědčuje to, že by měli být po reprezentační přestávce výborně nachystáni na tuto bitvu. Z posledních čtyř soutěžních střetnutí totiž vyhráli všechny a inkasovali pouhé dvě branky. V Premier League zničili výsledky 4:1 a 6:0 bezradný Newcastle a také Sheffield United. Následně se nadřeli na domácí výhru s Brentfordem, která přišla zásluhou Havertze až pár minut před koncem. Naposledy se ukázali v Lize mistrů, kde úspěšně otočili až na penalty osmifinálový dvojzápas s portugalským Portem.

Právě evropská cesta je pro Arsenal velice úspěšná a rozhodně končit nemusí. Ve skupině hladce se 13 body prošli do vyřazovací fáze, kde na ně čekalo nevyzpytatelné Porto. To ukázalo kvality, když celek z Londýna doma porazilo 1:0, jenže Angličané na domácí půdě zabrali a vybojovali si postup po pokutových kopech. Další fáze bude extrémně těžká, protože ve čtvrtfinále na ně čeká Bayern Mnichov.

Celý kádr tohoto celku je velice kvalitní, proto je k vidění několik zajímavých mužů. Tím, který hodně vyniká, je dvaadvacetiletý křídelník Bukayo Saka. Odchovanec Arsenalu letos v domácí soutěži nastoupil do 27 střetnutí, ve kterých se dokázal hned 13x prosadit a přidat také osm gólových asistencí. Svou kariéru také výrazně posunul německý středopolař Kai Havertz. Čtyřiadvacetiletý borec se objevil také ve 27 utkání, v nichž se osmkrát prosadil a třikrát dokázal asistovat.

Povede se Arsenalu ve velkém šlágru přiblížit k mistrovskému titulu?
Podzimní ligové střetnutí

1:0

Góly a nahrávky: 86. Martinelli (Havertz)

Obě mužstva se na podzim střetli na Emirates Stadium a to v rámci šlágru 8.kola Premier League. Celý průběh tohoto střetnutí byl velice opatrný, aby ne, když už bylo jasné, že výsledek bude hodně napovídat k hádance v boji o titul. Zápasu by slušela remíza, jenže v 86.minutě si našel za vápnem míč ke střele domácí Martinelli a pomocí teče obránců rozhodl o výhře Arsenalu.
Kdo tento duel odřídí?

Velkým tématem jsou také sudí na tento obrovský šlágr o titul. Ten bude řídit jeden z nejzkušenějších Anthony Taylor, jenž už letos řídil velké zápasy jak v Premier League, tak i na mezinárodní scéně.
Na lajnách mu budou pomáhat asistenti Gary Beswick a Adam Nunn.
Klidný průběh šlágru bude chtít u videa uspořádat Jarred Gillett s asistentem Darrenem Cannem.
Krásné nedělní odpoledne z Etihad Stadium! Od 17:30 zde odstartuje velký zápas, který výrazně zamíchá v kartách o titul v Premier League a ukáže kdo se k němu výrazně přiblíží. V přímé bitvě přivítá na své půdě Manchester City soupeře z Londýna, tedy Arsenal FC.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.