Serie A - 36. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Atalanta : Verona - 20. května 2023   18:00

Atalanta
22' Zappacosta (Muriel) • 53' Pašalić  • 62' Højlund (Lookman)
3:1
(1:1)
Verona
11' Lazović  (F. Terracciano)
Atalanta
Sportiello – Tolói /C/, Djimsiti, Scalvini – Zappacosta (56. Okoli), Koopmeiners, de Roon, Mæhle – Muriel (56. Lookman), Højlund (86. Demiral), Pašalić (77. Éderson).
Rossi, Musso – Bernasconi, Colombo, De Nipoti.
Sozza – Baccini, Di Iorio
Gewiss Stadium, Bergamo
19 134 diváků
Verona
Montipò – Ceccherini (79. Coppola), Hien, Cabal – Depaoli, Tameze (79. Abildgaard), Terracciano (65. Verdi), Sulemana – Ngonge, Djurić (65. Gaich), Lazović /C/ (58. Faraoni).
Perilli, Berardi – Magnani, Zeefuik, Hrustić, Veloso, Kallon, Braaf.

Atalanta potvrdila doma v Bergamu úlohu favorita a přestože brzy prohrávala po střele Darka Lazoviće, dokázala do přestávky vyrovnat Davidem Zappacostou a po ní skóre otočit. Hrubku hostujícího brankáře potrestal Mario Pašalić a Rasmus Højlund zopakoval výstavní gólovou ránu svého spoluhráče z první půle.
Domácí v závěru dost polevili a při troše štěstí mohli Veronští ze zápasu vytěžit bod, jenže nastřelili jen břevno a tyč a jejich naděje na záchranu Serie A znovu klesají.
Držení míče: 59 % : 41 %.
Střely na branku: 5:2. Střely mimo: 3:4. Rohy: 6:3. Ofsajdy: 4:1. Fauly: 9:11.
90+5'
90+4'
Marten de Roon z trestného kopu spíše tahal čas přihrávkou do strany Lookmanovi, nakonec Koopmeiners akci zazdili křížným pasem do zámezí.
90+3'
Davide Faraoni (Hellas Verona) obdržel přísnou žlutou kartu za podražení Lookmana. Podobných zákroků bylo dnes k vidění více.
90+2'
Příliš prudkou Koopmeinersovu kolmici nemohl stihnout Mæhle, míč sbírá ze země Montipò a hned zakládá protiakci Verony.
89'
Poprvé od gólu na 3:1 zahrozila Atalanta. Éderson da Silva se skvěle protáhl přes tři hráče a pálil po zemi na zadní tyč, Montipò vytrčenou levou nohou obrovskou šanci zmařil.
87'
Okoli našel Lookmana v těsném ofsajdu.
86'
Střídání v týmu Atalanta Bergamasca Calcio:
ze hřiště odchází Rasmus Højlund, přichází Merih Demiral.
84'
Podruhé během chvilky zachránila Atalantu branková konstrukce. Obrovskou chybu vyrobil Giorgio Scalvini, jehož nesmyslnou malou domů vystihl Adolfo Gaich. Z bezprostřední blízkosti nastřelil jen padajícího Sportiella, oba se v pádu střetli a odražený míč se odráží do tyče prázdné svatyně!
82'
Ngonge podnikl další zteč bergamského území, míč se opět odráží daleko z šestnáctky, kde se do něj opřel Ibrahim Sulemana a nádhernou ránu z 25 metrů otřel o břevno!
82'
Po dalším promarněném rohu hostů se v roli posledního vracel na středový kruh Sulemana a udržel míč před dotírající dvojicí útočníků.
81'
Aut Davide Faraoniho odhlavičkovali domácí na roh. Hellas má mírný tlak, ale žádné šance si nevytváří a čas se začíná povážlivě krátit.
81'
Dnešní utkání sleduje 19 134 diváků.
79'
Střídání v týmu Hellas Verona:
ze hřiště odchází Federico Ceccherini, přichází Diego Coppola,
ze hřiště odchází Adrien Tameze, přichází Oliver Abildgaard.
79'
Lookmanovo prostrčení odvracel ve skluzu za sílícího deště Ceccherini, domácí se marně hlásili o roh, podle pomezního míč ještě nepřešel koncovou čáru.
78'
V útoku se připomněli domácí, Højlundovi vypíchl míč do autu Isak Hien.
77'
ze hřiště odchází Mario Pašalić, přichází Éderson da Silva.
76'
Po nevyužitém rohu ještě vracel zachycený míč na levé křídlo Sulemana, centr Depaoliho ale nepřešel přes modročerný dvojblok.
76'
Druhý roh vybojovali na levém křídle hosté.
74'
Centrovaný míč zleva si stahuje bezpečně do rukavic Sportiello.
72'
Faraoni našel po následném autu dalším centrem opět Verdiho, který se položil do míče zády k bráně a jakési polonůžky nasměroval vysoko nad.
71'
Ostře kopnutý centr před brankovou čarou vyhlavičkoval Djimsiti.
70'
Hosté rozehráli secvičeným signálem podél zdi, centroval Faraoni a Verdiho zblokovaná střela přináší Veroně premiérový roh.
70'
Zajímavá standardka se po Lookmanově nedovoleném zákroku píská pro Hellas. Od brány je to zhruba 27 metrů.
68'
Depaoli v šestnáctce prudkou střelou trefil Mæhleho do lokte, dánský hráč měl ruku u těla a po krátké poradě s VAR rozhodčí ani nemíří k obrazovce a nechává pokračovat ve hře.
66'
Střídající Gaich se zapomněl v ofsajdu.
65'
ze hřiště odchází Milan Djurić, přichází Adolfo Gaich,
ze hřiště odchází Filippo Terracciano, přichází Simone Verdi.
64'
Giorgio Scalvini vystihl průnikovou přihrávku hostů a z hloubi pole může rozjet postupnou kombinaci domácí mužstvo.
62'
Atalanta právě vstřelila branku!
RASMUS HØJLUND si přehodil míč na levačku a parádní polovysokou střelou k tyči z 20 metrů poděkoval Lookmanovi za finální přihrávku.
60'
Faraoniho centr zprava proletěl pokutovým územím, hosté zachytili míč až u levé lajny, následovaly ještě dva nákopy do šestnáctky a nakonec vysvobozuje Atalantu z krátkého tlaku Scalvini.
59'
Čerství Okoli s Lookmanem se zapojili do presinku a jeden z nich si přitom pomohl faulem.
58'
Z plného běhu střílel Fabio Depaoli vysoko nad břevno.
58'
Zanedlouho střídá také Hellas Verona:
pro zranění opouští hřiště jediný úspěšný střelec hostů Darko Lazović, přichází Davide Faraoni.
56'
ze hřiště odchází Luis Muriel, přichází Ademola Lookman,
ze hřiště odchází Davide Zappacosta, přichází Caleb Okoli.
53'
Lorenzo Montipò vyrobil šílenou chybu, která vyjde hosty, bojující o každý bod k záchraně, možná nesmírně draho. Brankáři Verony se malá domů zamotala mezi nohama, míč vypíchl MARIO PAŠALIĆ a snadno zasunul do prázdné.
52'
Federico Ceccherini zastavuje skluzem do autu postup Atalanty po Murielově patičce.
51'
Milan Djurić u čáry v souboji o vysoký míč šťouchl do zad Joakima Mæhleho, který se skácel na trávník a míč má znovu Atalanta.
49'
Delší rozvážná kombinace Atalanty k ničemu nevedla, míč má ve své moci Lorenzo Montipò a žene spoluhráče vpřed na dlouhý výkop.
46'
Efektní patičkou přelstil protihráče u lajny Mario Pašalić, jeho spoluhráči však akci nedotáhli.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 67% – 33%, střely na bránu 2:1, střely mimo 3:1, rohy 6:0, ofsajdy 2:0, fauly 3:7.
Skóre utkání mezi aspirantem pohárové Evropy a zachraňujícími se hosty je po poločase nerozhodné, když jako první udeřil Lazović, ale značnou územní převahu Atalanty využil k vyrovnání neméně povedenou střelou Zappacosta.
45+1'
45'
Ze závaru neudeřilo, hosté zakopávají míč za půlící čáru.
45'
Střílený centr vyslal Rasmus Højlund a získává pro modročerné barvy již šestý rohový kop.
44'
Depaoliho kroucený pas míří přímo do připravených rukavic domácího brankáře.
43'
Djurićovi je pískán útočný faul, míč dostává Atalanta.
43'
Tolói nabil zprava Højlundovi, který se na velkém vápně pokusil o střelu z otočky, byl ale dobře pokryt.
40'
Delší řada soubojů natěsno uprostřed hřiště neměla vítěze, nakonec vyvážejí míč vpřed hosté, ale Sulemana musí couvat až zpět k vlastním zadákům.
38'
Z následného pátého rohu Atalanta nezahrozila a vhazovat budou hosté.
37'
Trestný kop z 24 metrů rozehrál Muriel na Højlunda, který prudkou hlavičkou k tyči z poměrně uctivé vzdálenosti na tento typ zakončení protáhl Montipa u pravé tyče.
36'
Højlund posunul skvělou patičkou Mæhleho, jeho náběh za obranu zastavuje Fabio Depaoli (Hellas Verona) jen stažením za dres a dostává žlutou kartu, za kterou může být ještě vděčný, protože Dán už mohl uhánět sám na bránu.
34'
Pašalić vysunul Zappacostu, který se ale neprosadil přes Tamezeho, možná i kvůli tomu, že při kličce špatně došlápl, což se teď snaží rozběhat už mimo hlavní těžiště hry.
31'
Højlundův přízemní pokus z levé strany nepouští veronská obrana před Montipa.
30'
Na sklonku úvodní půlhodiny Atalanta trpělivě kombinuje na útočné polovině a snaží se vypracovat střeleckou příležitost.
29'
V ochozech to zahučelo zklamáním a ozval se i pískot, když Muriel z nadějné standardky vypálil vysoko na tribunu.
28'
Žlutou kartu si za šlapák na Scalviniho prohlédl zblízka Isak Hien (Hellas Verona).
25'
Lazović trefuje trestným kopem z 25 metrů zeď, která vyskočila hodně vysoko. Opakovaný dloubák do vápna si zpracoval na hrudi Tameze, jenže nepříliš zdařile a míč utíká ke Sportiellovi.
24'
Teun Koopmeiners (Atalanta Bergamo) bodyčekoval rozběhnutého Ngongeho a dostává žlutou kartu.
22'
Teď to ovšem vzal na sebe DAVIDE ZAPPACOSTA, za postupu z křídla na osu hřiště si vyměnil míč s Luisem Murielem a z velkého vápna vyslal nechytatelnou ránu k tyči.
22'
Další Sulemanův úspěšný obranný zákrok v podobě skluzu v šestnáctce.
19'
Centr se stočil za zadní tyč a na cestě do zámezí ho před Zappacostou pokryl tělem Sulemana.
19'
Domácí zvolili variantu nakrátko, Tolói šikovně prostrčil míč na Muriela a jeho ránu z úhlu srazil Djurić na další roh.
18'
Tečovaný míč se otřel o Montipovu horní síť a je z něj další roh pro fotbalisty z Bergama.
16'
Na verdikt se čekalo dvě minuty, přišel ten očekávaný – o ruku se nejednalo, kope se od veronské brány.
14'
Højlundova hlavička po rohu končí vedle brány. Domácí ještě reklamovali ruku, rozhodčí si je situace vědom a probírá ji na dálku s VAR.
14'
Atalanta si exekuci po obranné hlavičce Milana Djuriće zopakuje.
13'
Od Cabalovy hlavy se centrovaný míč odráží na rohový kop.
11'
Hellas Verona právě vstřelila branku!
DARKO LAZOVIĆ se před chvilkou zastřeloval, teď již pálí srbský snajpr ostrými. Od Terracciana dostal výbornou kolmici před vrchol malého vápna a obstřelil Sportiella na zadní tyč.
10'
Sportiello se omlouvá spoluhráčům za kiks při rozehrávce. Míč zachytil Darko Lazović a povedenou střelou zpoza velkého vápna mířil metr vedle pravé tyče, brankář Atalanty si zhluboka oddechl.
8'
Terraccianovu nepřesnou rozehrávku vystihl Koopmeiners, také však míč vzápětí odevzdává zadarmo.
6'
Další nebezpečný centr posílal zleva Zappacosta, po míči skočil Sulemana a ze vzduchu ho odpálil do bezpečí téměř nůžkami.
5'
Koopmeiners unikl po pravém křídle, po jeho přízemním centru šel na malém vápně Montipò a nedohodl se s Hienem, který před ním míč odpálil. Hosty vysvobodil útočný faul.
3'
Murielův nákop letí do zámezí, míč si staví k odkopu od brány Montipò.
1'
Domácí hrají v modročerně pruhovaných dresech, hosté mají úbory barvy slonové kosti.
1'
Před zápasem drží obě mužstva s diváky minutu ticha za oběti povodní v Toskánsku.

Atalanta Bergamo: Sportiello – Tolói (C), Djimsiti, Scalvini – Zappacosta, Koopmeiners, de Roon, Mæhle – Muriel, Højlund, Pašalić.
Náhradníci: Rossi – Okoli, Demiral, Bernasconi, da Silva, Colombo, Lookman, De Nipoti.
Trenér: Gasperini

Hellas Verona: Montipò – Ceccherini, Hien, Cabal – Depaoli, Tameze, Terracciano, Sulemana – Ngonge, Djurić, Lazović (C).
Náhradníci: Perilli – Magnani, Coppola, Zeefuik, Faraoni, Abildgaard, Hrustić, Veloso, Gaich, Kallon, Braaf, Verdi.
Trenér: Zaffaroni

Rozhodčí: Sozza – Baccini, Di Iorio.
Vzájemné zápasy
O výhodě domácího prostředí se nedá mluvit. Již pětkrát v řadě totiž zvítězily hostující celky, naposledy se to povedlo Atalantě na podzim ve Veroně gólem Koopmeinerse z 50. minuty 1:0.
Hellas Verona
Hosté jsou v kritickém postavení, po třech letech v klidném středu tabulky si stojí na sestup do Serie B. Se sedmnáctou Spezií jsou bodově nastejno, v jejich neprospěch však hovoří horší vzájemné zápasy. Předstihnout ještě mohou šestnácté Lecce, které je na tom jen o dva body lépe. Právě v Apulii vybojovali Veronští důležitou výhru 1:0 a poprvé od 7. kola se vynořili mimo pásmo sestupu, poté však ztratili stejným poměrem doma s FC Turín. Venku jsou tři kola neporažení včetně hřiště mistrovské Neapole a rozhodně ani v Bergamu nesloží zbraně bez boje.
Také Hellas se musí obejít bez několika zraněných (Henry, Lasagna, Doig, Magnani, Hrustić).

Střelci: 5 – Verdi, 3 – Lazović, Ngonge.
Atalanta Bergamo
Porážky s Juventusem 0:2 a především na hřišti Salernitany 0:1 srazily Atalantu z páté na sedmou příčku, která již v Serii A znamená místo Evropské jen nižší Konferenční ligu. Na šestý AS Řím ztrácí jediný bod, čeká ji ještě těžký duel na Interu Milán a v posledním kole střed tabulky hrající nováček Monza.
Na marodce jsou ofenzivní hráči Lookman a Boga a kalamita postihla především zadní řady, kde z různých důvodů chybějí Hateboer, Soppy, Ruggeri, Djimsiti a Palomino.

Střelci: 15 – Lookman, 8 – Højlund, 7 – Koopmeiners.
1. Inter Milán 38 28 7 3 89:35 91
2. Milán 38 24 7 7 74:41 79
3. Atalanta 38 23 9 6 90:47 78
4. Juventus 38 23 9 6 77:38 78
5. Neapol 38 24 5 9 86:41 77
6. Lazio 38 21 5 12 61:55 68
7. AS Řím 38 18 8 12 68:58 62