ME v házené mužů -  ONLINE PŘENOS -  Nizozemí : Chorvatsko  - 26. ledna 2022   18:00

Nizozemí
Nizozemí
3' Jansen  • 6' Schoenaker  • 7' Jansen  • 8' Benghanem  • 13' L. Steins  • 14' Jansen  • 16' Schagen  • 18' D. Baijens  • 21' Schagen  • 23' Jansen  • 25' I. Steins  • 27' L. Steins  • 29' ten Velde  • 30' Schagen  • 34' Jansen  • 42' ten Velde  • 51' Schagen  • 51' ten Velde  • 52' L. Steins  • 56' L. Steins  • 56' Benghanem  • 57' L. Steins  • 59' Stavast  • 60' L. Steins
28:28
(15:13)
Chorvatsko
Chorvatsko
1' Šipić   • 2' Šipić   • 4' Šipić   • 7' Šipić   • 11' Srna   • 13' Šipić   • 14' Cindrić   • 17' Šipić   • 20' Čupić   • 24' Gadža   • 29' Martinović   • 31' Martinović   • 38' Šipić   • 43' Šipić   • 46' Martinović   • 47' Srna   • 48' Cindrić   • 50' Martinović   • 51' Martinović   • 53' Martinović   • 55' Lučin   • 57' Martinović   • 60' Lučin
Nizozemí
De Knegt, van Leeuwen – Stavast, ten Velde, Blaauw, Schoenaker, Bourget, Sluijters, L. Steins, Benghanem, Schagen, I. Steins, Boomhouwer, Smit, Jansen, D. Baijens.
Kurtagić, Wetterwik (SWE)
MVM Dome, Budapešť
5275 diváků
Chorvatsko
Pilipović, I. Pešić – Marić, Gadža, Gojun, Maras, Načinović, Čupić, Cindrić, Lučin, Martinović, Šipić, Srna, Jelinić, Glavaš, Ćavar.

Nizozemsko – Chorvatsko 28:28 (15:13)
Nejvíce branek: L. Steins 6, Jansen 5, Schagen 4, Bourget 4/4 – Martinović 12/5, Šipić 8, Cindrić, Lučin a Srna 2. Rozhodčí: Kurtagić, Wetterwik (SWE). Sedmimetrové hody: 4/4 – 5/5. Vyloučení: 3:3. ČK: 49. Srna (CRO). Střely na bránu: 37:44.
Dnešní utkání sledovalo 5275 diváků.
Obhájci stříbra Chorvati zakončili letošní evropský šampionát na 8. místě, Nizozemci obsadili konečnou 10. příčku, což je jejich nejlepší umístění v historii.
Zaslouženou remízou končí poslední vystoupení obou zemí na šampionátu. Chorvati lépe začali a po Šipićově kanonádě si udržovali náskok, ve druhé a třetí čtvrthodině zápasu ale převzali otěže hry Nizozemci a dlouho si udržovali náskok. Pak je ovšem postihl sedmiminutový střelecký výpadek a mezi 42. a 48. minutou úřadující vicemistři Evropy otočili na rozdíl tří branek ve svůj prospěch. Po Šipićovi převzal obsluhu nejsilnější zbraně Ivan Martinović, který se trefil sedmkrát ze hry a proměnil i všech pět sedmiček.
Ve vyhecovaném a otevřeném závěru se tulipánům podařilo vyrovnat, kvůli horšímu celkovému skóre při rovnosti bodů však obsadili celkové páté místo ve skupině za Chorvaty.
60'
Luc Steins to ještě stihnul a tři vteřiny před sirénou do protipohybu brankáře v pádu vyrovnává.
60'
Tin Lučin si vyměnil míč s Martinovićem a rychlý výpad zakončil přesně! 16 vteřin před koncem vede Chorvatsko.
60'
Vzápětí je tu oddechový čas pro Chorvatsko. Do konce zápasu zbývá 38 vteřin.
59'
Ivar Stavast střílí v čase 58:57 z osy hřiště z devíti metrů vyrovnávací branku!
Ke 4. místu ve skupině stačí Chorvatům remíza, Nizozemci tedy potřebují skórovat ještě dvakrát.
59'
Oddechový čas si v čase 58:44 vyžádal nizozemský trenér Kippers.
59'
Ante Gadža znovu zakončuje nepřesně. Závěr je hodně nervózní z obou stran.
59'
Marić vypíchl míč Stavastovi a do útoku jdou opět Jihoslované.
58'
Gadža střílí přes obránce vedle nizozemské brány.
58'
Chorvatská lavička se marně domáhala penalty po zákroku na Martinoviće.
57'
Okamžitě po rozehrávce odpovídá přesnou střelou Luc Steins.
57'
Pod břevno se o brankářovo rameno trefuje Ivan Martinović.
56'
Samir Benghanem proměňuje rychlý brejk.
56'
Luc Steins se protáhl na brankoviště a obstřelil Ivana Pešiće.
55'
Tin Lučin po rozehrávce z devíti metrů opět zvyšuje.
55'
Po gólovém festivalu předchozích pár minut se hra zklidnila, Chorvati útočí spíše ve vyčkávacím duchu.
53'
A opět okamžitá odpověď pod břevno z pravačky Ivana Martinoviće.
52'
S góly se roztrhl pytel, Luc Steins střílí kontaktní branku.
51'
Za pět vteřin po rozehrání si však naběhl na levou spojku ten Velde a krásně zarotovaným míčem obhodil Pilipoviće.
51'
Hned po rozehrání odpovídá střelou ze střední vzdálenosti Martinović.
51'
Schagen z křídla umístil míč do skulinky v bližší šibenici.
50'
Ivan Martinović znovu zvyšuje na rozdíl tří branek.
50'
Oddechový čas si krátce po soupeři vyžádal také chorvatský trenér Horvat.
49'
Po sedmi minutách ukončuje střelecké mlčení Nizozemska ze sedmičky tradiční exekutor Bourget.
49'
Třetí vyloučení a následně červená karta pro Zvonimira Srnu.
48'
Oddechový čas pro Nizozemce, kteří již šest minut neskórovali a naopak čtyřikrát po sobě inkasovali.
48'
Teprve podruhé se zapisuje mezi střelce Luka Cindrić, který i s bolavým ramenem našel odrazem o zem skulinku u tyče.
47'
Naopak Zvonimir Srna napálil míč z výšky k tyči.
47'
Čekání na nizozemský gól se protahuje, Baijens se prezentoval jen slabým pokusem nad břevno.
47'
Martinović ze spojky křížnou střelou minul bránu.
46'
Z brankoviště napnul síť nechytatelnou dělovkou Martinović! Obhájci stříbra vedou poprvé od 14. minuty.
45'
Postupný útok Holanďanů zakončuje Baijens ztlumenou střelou, která doskákala po palubovce před Pilipoviće.
44'
Gadžovi utíká těžká přihrávka do autu.
43'
Osmý zásah kanonýra Šipiće, který všechny nasázel ze hry.
42'
Rutger ten Velde skóruje technicky z hranice brankoviště.
42'
Brankáři zatím při trestných hodech nemají šanci, další využívá Martinović.
41'
Další sedmička Florenta Bourgeta s velkým štěstím prošla za Pilipoviće, který si na míč sáhl.
40'
Martinović střílí k tyči, kde byl připravený van Leeuwen.
39'
Chorvatská obrana vzala soupeři míč a oranžoví se rychle stahují.
38'
Cindrić sklepl přihrávku na pivota Šipiće, který opět prokázal zabijácký instinkt.
37'
Lučin se protáhl do mezery na levé spojce při hře 5 na 5, neprostřelil však zkušeného van Leeuwena, který byl povolán jako náhradník do nizozemské reprezentace až pro tento zápas.
36'
Druhý gól ze sedmimetrového hodu střílí Florent Bourget.
36'
Vyloučení v týmu Chorvatska (Zvonimir Srna).
35'
Martinović stejným způsobem jako před chvilkou využívá i další sedmimetrový hod.
35'
Vyloučení v týmu Nizozemska (Samir Benghanem).
35'
Střídající Pilipović vystihl prostrčení na Schagena. Ten se snažil dostat k odraženému míči, ale došlápl do brankoviště.
34'
Tom Jansen střílí tvrdou ranou svůj pátý gól.
33'
Martinović nezaváhal ani ze třetí nařízené sedmičky.
31'
Po 18 vteřinách druhé půle skóruje v pokračující přesilovce Ivan Martinović průnikem na brankoviště a dělovkou o tyč.
31'
Po 30 minutách hry platí nečekané skóre. Nizozemci v úvodu prohrávali o dvě branky, ale v polovině poločasu se dostali do vedení a od té doby tahají za delší konec. Výhra by jim zajistila celkové osmé místo na šampionátu, naopak Chorvati by při tomto výsledku skončili v nadstavbové skupině poslední.
30'
30'
Čtyři vteřiny před sirénou vyslal neskutečnou gólovou ránu z dálky do šibenice Bobby Schagen.
30'
Oddechový čas pro Nizozemce 35 vteřin před poločasovou přestávkou.
30'
Gól ze sedmimetrového hodu vstřelil Ivan Martinović.
29'
Vyloučení v týmu Nizozemska (Ivar Stavast).
29'
Hned po rozehrání však pálí přesně z levého křídla Rutger ten Velde. Chorvatský brankář ránu jen ztlumil.
29'
Ivan Martinović si dal úspěšné repete a prostřelil brankáře po rychlé akci mezi nohy.
28'
Martinovićova rána z pravého křídla otřásla zadní tyčí. Branková konstrukce zachránila Holanďany již potřetí.
27'
Samostatnou akci do plných zakončil chytrým podstřelem Luc Steins.
27'
První sedmimetrový hod Chorvatska využívá Ivan Martinović.
26'
Oddechový čas pro Chorvatsko.
26'
Ivo Steinsovi utíká míč do autu a do protiútoku mohou postupovat chorvatští házenkáři.
25'
Opět zapomenutý hráč na stejném místě, ani Ivo Steins nenechal chybu obrany bez trestu.
24'
Ze samostatného úniku snižuje Ante Gadža.
23'
Jansen se protáhl do mezery na levé spojce a obstřelil chorvatského brankáře. Nizozemci poprvé vedou o dvě branky.
21'
A vzápětí z rychlého brejku suverénně proměňuje Schagen.
21'
Na druhé straně Thijs van Leeuwen rozpažil a vyrazil tutovku barcelonské hvězdy Cindriće.
21'
Baijensův podstřel zablokoval Martinović.
20'
Pohlednou kombinaci Chorvatů zakončuje z křídla úplně volný Ivan Čupić.
19'
Nizozemci přestáli oslabení bez úhony a přecházejí do útoku, Benghanem však z šestky neprostřelil Pešiće.
18'
Dani Baijens se uvolnil kličkou doleva a trefuje se mezi Pešićovu hlavu a břevno.
17'
Nezastavitelný Marin Šipić si naběhl s míčem skoro až do sítě, zakončit stačil samozřejmě ještě před dopadem.
17'
První vyloučení v týmu Nizozemska (Luc Steins).
16'
Tulipány opět sehrály dobře secvičený signál a po rozehrávce nepřímého hodu z dálky pálil pod břevno rozběhnutý Bobby Schagen.
15'
Lučinova rána se odráží od tyče zpět do hry. Chorvatsko již hraje v plném počtu.
14'
Neméně pěkný byl následující přesně zakončený průnik, kterým vzápětí vyrovnává Jansen.
14'
Šťastný zásah jihoslovanského celku. Luka Cindrić nejdříve ztratil míč při průniku k brankovišti, dostal ho však zpět a přesnou přihrávku stačil v pádu uklidit do brány.
13'
Luc Steins se v přesilovce protáhl obranou a zblízka zavěsil.
13'
Přesilovka pro Nizozemce. Vyloučen byl Zvonimir Srna.
13'
Za Chorvatsko se opět prosazuje pěknou střelou přes obránce Marin Šipić.
12'
Baijens si obloukem oběhl vysunutého hráče, ale pálí opět z přílišné dálky jen do pozorného Pešiće.
11'
Rychlý protiútok Chorvatů založil brankář Pešić a zakončil bombou do sítě Zvonimir Srna.
11'
Z velké dálky zkusil štěstí po rozehrávce z devítky Jansen, jeho dělovku Ivan Pešić vyráží.
10'
Žlutá karta pro tým Chorvatska (Zvonimir Srna).
9'
Martinovićova rána z devítky prosvištěla těsně kolem spojnice.
8'
Samir Benghanem se obtočil kolem protihráče a z pravé spojky technicky obhodil Pešiće.
7'
Za Chorvatsko zatím střílí jen Šipić. Oranjes ho opět nechali úplně volného na středu brankoviště.
7'
Martinović otřásl spojnicí nizozemské brány a další rychlý brejk proměňuje Jansen.
6'
Z protiútoku Nizozemska prostřelil brankáře Robin Schoenaker a je vyrovnáno.
6'
Lučinovu střelu o zem vystihl De Knegt.
5'
Ze sedmimetrového hodu skóruje Florent Bourget.
4'
Ani při třetím zakončení z hranice brankoviště nezaváhal Marin Šipić.
3'
První gól Nizozemska zařídil dělovkou z výskoku k tyči Tom Jansen.
2'
Šipić převzal míč od pronikajícího Cindriće, nenechal se odstavit přesilou a v pádu znovu napnul síť.
1'
Nizozemci svůj první útok nedotáhli do zakončení. Na druhé straně proměnil přihrávku na střed brankoviště Marin Šipić.
1'

Nizozemsko: De Knegt, van Leeuwen – Stavast, ten Velde, Blaauw, Schoenaker, Bourget, Sluijters, L. Steins, Benghanem, Schagen, I. Steins, Boomhouwer, Smit, Jansen, Baijens.
Trenér: Kippers

Chorvatsko: Pilipovič, Pešić – Marić, Gadža, Gojun, Maraš, Načinović, Čupić, Cindrić, Lučin, Martinović, Šipić, Srna, Jelinić, Glavaš.
Trenér: Horvat

Rozhodčí: Kurtagić, Wetterwik (SWE).
Nizozemsko
Oranjes jsou naopak největším překvapením turnaje. Na minulé mistrovství Evropy postoupili poprvé od roku 1961, teď si účast zopakovali – samozřejmě především díky rozšíření turnaje na 24 zemí. Na úvod šokovali domácí Maďary díky 11 gólům magdeburského kanonýra Kaye Smitse a před posledním utkáním mají jisté umístění v nejlepší desítce.

Chorvatsko
Stále ještě úřadující vicemistři Evropy už hrají v závěrečném duelu jen o konečné sedmé místo. Ve vyrovnané tabulce nadstavbové skupiny však také mohou klidně klesnout na poslední příčku.
Svěřenci Hrvoje Horvata řešili během šampionátu potíže s covidem, několikrát povolávali dodatečné náhradníky na poslední chvíli, ale v základní skupině zvládli potřetí za sebou klíčové derby se Srbskem. Porážka v dalším ex-jugoslávském souboji s Černou Horou jim však zatarasila cestu do semifinále.

Chorvatsko – Francie 22:27
Chorvatsko – Srbsko 23:20
Chorvatsko – Ukrajina 38:25

Chorvatsko – Černá Hora 26:32
Chorvatsko – Dánsko 25:27
Chorvatsko – Island 23:22