ME v házené žen - 2. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Česko : Rusko - 5. prosince 2020   18:15

Česko
Česko
1' Hurychová  • 4' Knedlíková  • 9' Jeřábková  • 13' Kvášová  • 14' Malá  • 15' Kordovská  • 21' Jeřábková  • 23' Maňáková  • 25' Polášková  • 28' Knedlíková  • 30' Knedlíková  • 38' Marčíková  • 39' Jeřábková  • 40' Marčíková  • 44' Kovařová  • 53' Polášková  • 57' Malá  • 58' Polášková  • 60' Jeřábková
22:24
(13:15)
Rusko
Rusko
2' Makejevová   • 3' Samochinová   • 5' Skorobogatčenková   • 8' Dmitrijevová   • 10' Vedechinová   • 15' Dmitrijevová   • 16' Kožokarová   • 17' Dmitrijevová   • 20' Bobrovnikovová   • 22' Bobrovnikovová   • 23' Managarovová   • 24' Managarovová   • 29' Vedechinová   • 30' Ilinaová   • 31' Makejevová   • 39' Dmitrijevová   • 44' Vedechinová   • 52' Samochinová   • 52' Managarovová   • 54' Fominová   • 56' Maslova   • 59' Maslova

Proměněné sedmičky – 3:2
Leccos už naznačil perfektní vstup do zápasu, kdy Češky vedly 8:5, pak si vzaly Rusky timeout a ten je pozvedl. Ve druhém poločase ukázal český tým velkou vnitřní sílu, kdy nic nezabalil, ačkoliv byl o tři góly pozadu a soupeřky se dostávaly na koně. Hodně Češkám pomohl příchod Marčíkové a Kovářové na spojku.
Petra Kudláčková byla naprosto právem vyhlášena nejlepší hráčkou zápasu a to, co předvádí v Dánsku, to je prostě paráda! Skvěle nahrazuje Lucii Satrapovou!
Češky prohrávají i druhý zápas na evropském šampionátu a v pondělí budou hrát o postup se Španělkami, které se necelou hodinu čeká duel se Švédkami. Každopádně za vystoupení proti olympijským vítězkám zaslouží velké uznání. Vždyť padly pouze o dva góly a ještě ve 44. minutě byl stav vyrovnaný 18:18.
Česko – Rusko 22:24 (13:15)
Nejvíce branek: Jeřábková 6/2, Knedlíková 3, Polášková 3 – Dmitrijevová 4, Vedechinová 3, Samochinová 3/1. Rozhodčí: M. Saová, V. Saová (obě POR). Sedmimetrové hody: 4/3 – 2/1. Vyloučení: 3:3.
60'
Maslovová si vyměnila míč se spoluhráčkou a poté dohrávala do pravého křídla na Fominovou. Ta se nesnažila zakončit a Ruskám byla odpískaná pasivita. Nicméně pas po levé straně do běhu sebrala bránící Ruska.
60'
Rusky kombinovaly a poté si vzaly timeout 31 sekund. Češky by potřebovaly zázrak, aby se body dělily.
60'
Jeřábková skóruje ze střední vzdálenosti k levé tyči.
59'
Rusky sráží zakončení Poláškové z dvanácti metrů a střední spojky.
59'
Maslovová zakončuje z pravé spojky k tyči, tohle je hodně důležitý gól.
59'
Češky jsou agresivní v obraně a Rusky se nemohou dostat k zakončení. Navíc signalizovaná pasivita.
58'
Ještě to bude drama! Jeřábková ztratila balón, ale hned o něj obrala Fominovou a následně byla na pravé straně sama Polášková.
57'
Kudláčková vyráží střelu z levé spojky a útočit budou české házenkářky.
57'
Malá byla u přihrávky na levém křídle, zbavila se Fominová a zatočila míč v pádu na vzdálenější tyč!
56'
Gól vstřelil tým Rusko (Valeriia Maslova).
56'
Gól Kvášové z brejku na levé straně a při obstřelu Sedojkinové na druhou tyč neplatí kvůli technické chybě.
55'
Tak Ilinaová si ublížila těsně před dosažením 22. gólu Ruska, když přihrávala na pravou spojku Vedechinovou a při dopadu se dotkla podrážkou nohy Kvášové.
55'
Sedojkinová měla připravené ruce při zakončení Kvášové z levé spojky na dlouhou tyč.
54'
Dmitrijevová vyrobila taktický faul na Kvášovou.
54'
Ilinaová je ošetřována na střídačce a vypadá to na problém s pravým kotníkem.
54'
Vedechinové stihla přes dvě hráčky přihrát z pravé spojky do pravého křídla a Fominová skórovala mezi nohama Kudláčkové ke vzdálenější tyči.
53'
Českému celku vyšel signál a na jeho konci byla trefa vyskakující Poláškové z pravé spojky.
53'
Timeout pro český tým.
53'
Kvášová se pohybem na střední spojce zbavila soupeřky, ale Rusky ji stačily dostoupit.
52'
Další trhák a gól Mangarovové z pravé strany, kterou našla zřejmě Ilarionová.
52'
To trhák Samochinové osou hřiště už skončil gólem k levé tyči, tomu předcházela nepřesná česká střela z pravé spojky.
52'
Nejprve hraniční zákrok na Malou, poté zachránila při trháku Mangarovové z parvé spojky český tým protější tyč!
51'
Střela Skorobogatčenkové z levé spojky končí na noze Kudláčkové, ta se usmívá směrem k české střídačce.
50'
To je škoda! Kvášová si v signalizované pasivitě vyskočila na levé spojce a z dálky pálila křížem do horní tyče. Po zisku balónu sáhl ruský kouč k timeoutu.
50'
Kovářová šla do dvou Rusek na středu po nahrávce z levé spojky, byla faulována.
49'
Skorobogatčenková si naskakovala na pravé spojce na přihrávku ze středu, ale míč propadl a Managarovová jej ještě seběhem z pravého křídla udržela na hrací ploše. Vzápětí si Rusky vylámaly zuby na hlavní hvězdě druhého poločasu Petře Kudláčkové.
48'
Jeřábková vyhrála na středu souboj jedna na jednu, ale pak udělala kroky. Vzhledem k tomu, že nikdo neprotestuje, tak je zřejmé, že o technické chybě české hvězdy nemůže být sporu.
48'
Kordovská srazila pokus Vedechinové z pravé spojky nad sebe a hrát budou Češky.
47'
Češky ztratily balón a musí se bránit postupnému útoku.
47'
Ať už tenhle zápas dopadne jakkoliv, tak český tým zaslouží obrovské uznání a je úplně jedno, jestli se mu závěr duelu povede, či ne.
46'
Český tým se neprosadil! Jenže pak se činila Kudláčková proti střele Vedechinové ze spojky k levé tyči české brankářky.
45'
Češky hrály bez brankářky, ale pak se Rusky ukvapily při snaze o zakončení z dálky do prázdné branky.
45'
Portugalské rozhodčí ještě nařídily sedmičku a Samochinová zvládla hru nervů proti Kudláčkové brankou do levého horního rohu.
44'
Konečná vyloučena za faul na levou spojku.
44'
Jeřábková asistovala u gólu Kovářové ze střední spojky přes Makejevovou.
44'
Vedechinová naběhla na levou spojku do druhé vlny, byla důrazná a zakončila na zadní tyč.
43'
Po ztrátě Rusek oplácí český tým stejnou mincí v době, kdy platí, že Rusky neskórovaly více než čtyři minuty.
42'
Paráda! Český tým srovnává proti olympijským vítězkám z Ria! Kvášová posílá sedmičku o zem pod levou nohou brankářky Sedojkinové!
42'
Bude to sedmička pro český tým! Kovářová jí získala rozeběhem do druhé vlny na pravé spojce!
41'
Kudláčková vyrazila pokus z levé spojky na přední tyč a vyhodila míč středem na Konečnou, tu faulovala zhruba sedm metrů od ruské branky bránící Managarovová.
40'
Při podstřelu Marčíkové z levé spojky k delší tyči přes bránící Rusku měl míč pořádnou rotaci, Sedojkinová se ani nepohnula.
40'
To je odhadem třetí chycená šance z křídla v podání Kudláčkové, tentokráte na ni nevyzrála Samochinová, které připravila balón střední spojka Dmitrijevová.
39'
Gól vstřelil tým Rusko (Darja Dmitrijevová).
39'
No, vida! Rána Jeřábkové z více než devíti metrů končí na místě určení a Češky jsou o gól pozadu.
38'
Fantazie, co předvádí Kudláčková! Nyní rukama likviduje šanci z levého křídla na bližší tyč.
38'
Jeřábková nedokázala přihrát z levé spojky na pivotku, ale odražený míč vracela Marčíková rychlou a přesnou střelou k levé tyči okolo natažené nohy brankářky.
37'
Kudláčková zatím zvládá skvěle post jedničky, když chybí Lucie Satrapová! Nyní vytáhla loženku Managarovové z pravého křídla.
36'
Kudláčková vykopla pravou nohou sedmičku Dmitrijevové.
36'
Rusky zablokovaly českou střelu a po roztažení hry do pravého křídla faulovala Malá při nahazovačce s levou spojkou, sedmička.
35'
Skorobogatčenková byla faulována při střele z výskoku na pravé spojce na bližší tyč, vzápětí přišla chyba Rusek v útoku.
34'
Dmitrijevová na střední spojce ztratila balón a nahrávku do trháku na osu hřiště si naběhla Malá, ta zkusila finesu, ale tu vykopla brankářka pravou nohou.
33'
Sedojkinová měla dobře postavenou tyč při ráně ze spojky.
33'
Při zpracování míče od levé spojky si pomohla Makejevová útočným faulem na Konečnou.
32'
Tečovaná střela Zachové ze spojky skončila v náruči brankářky a ruský protiútok táhne rozehrávající Dmitrijevová.
31'
Makajevová startuje druhý poločas gólem z pivota po přihrávce z levé spojky.
31'
Rozhodčí ještě vyřešily s delegátem nějaký problém u střídaček.
31'
Rusky útočí jako první ve druhém poločase.
31'
Český tým zaslouží pochvalu za předvedený výkon v prvním poločase. Výborně vstoupil do zápasu a vedl 8:5, načež si Rusko vzalo timeout a dokázalo otočit průběh zápasu. Nicméně i tak prohrávaly svěřenkyně kouče Bašného maximálně o tři góly a zatím působí velice dobrým dojmem. Družstvo táhne hlavně Markéta Jeřábková na spojce a skvěle si vede brankářka Kudláčková. Českou reprezentaci musí mrzet především neproměněná sedmička Maňákové, anebo loženka Konečné z pivotu, když ji Jeřábková dobře našla, ale hráčka ostravské Poruby z šesti metrů minula levou tyč. Přitom mohla vyrovnat na 13:13.
30'
30'
Každý tým udělal ztrátu a nakonec Knedlíková v posledních sekundách prvního dějství obešla na pravé straně Goršeninovou a tvrdou střelou levačkou uzavřela první poločas.
30'
Na nahrávku od Vedechinové ze střední spojky se rozeběhla Ilianová na levém křídle a vypálila na vzdálenější tyč.
29'
Jenže na pokus Vedechinové ze spojky už byla bývalá brankářka Slavie krátká.
29'
Skvěle Kudláčková vykopnutou pravou nohou proti pravé spojce.
28'
Kožokarová neubránila Knedlíkovou na pravém křídle a ta po levé ruce brankářky zakončila na zadní tyč.
27'
Ilinaová skóruje z výskoku na střední spojce na pravou stranu.
27'
Ale ne! Jeřábková posunula míč ze spojky na Konečnou a ta v pádu na šestce spálila tutovku, když vystřelila vedle levé tyče ze svého pohledu.
26'
Jeřábková zakončovala z pravé spojky na zadní tyč, kde měla brankářka Kalininová ruce, jenže bylo to s faulem Ilarionovové, ta dostane dvě minuty.
26'
Kudláčková vystihla pokus střední spojky Ilinaové ke své levé tyči a rukama vyrážela balón do autu. Následně se přesunula k opačné konstrukci a podržela český tým.
25'
Zásluhou levačky Poláškové ze spojky se Češky drží na kontakt.
25'
Rusky dobře brání Jeřábkovou, nyní přišel faul Maslovové z pravé strany.
24'
Managarovová si z pravého křídla naskočila na pas od pravé spojky a přidala svou druhou trefu v zápase.
23'
Maňáková zpracovala na levém křídle nahrávku ze střední spojky a obstřelila brankářku podél pravé ruky.
23'
Po ztrátě českého týmu přetavuje Mangarovová svůj trhák z pravé strany a výskok na šestce v zakončení k levé tyči nad pravou nohou Kudláčkové a Jan Bašný si bere timeout.
23'
Hurychová posunula míč z pravé spojky do pravého křídla na Zachovou, ta nemohla zakončit. Následně byla stažena na střední spojce Šustková.
22'
Kudláčková nestihla zareagovat na změnu trajektorie střely Bobrovnikovové a inkasuje ze svého pohledu na levou stranu do protipohybu.
21'
Jeřábková si našla prostor na levé spojce po nahrávce spoluhráčky a křížem poslala míč do pravého horního rohu branky.
20'
Přes Kvášovou prošel pas do levého křídla, odkud skórovala Bobrovnikovová.
20'
Hurychová byla na konci souhry a z pravé spojky minula protější tyč. Každopádně Rusky se nedostaly ani k zakončení při své přesilovce.
19'
Jeřábková tlačila míč z levé spojky do kratší šibenice, trefila tyč. Při snaze o dorážku Kordovské z šestky byl pískaný přešlap Rusek do brankoviště.
18'
Na startu přesilovky se útočící Rusky provinily proti pravidlům, následně běží Kudláčková na střídačku.
18'
Trenér Bašný nesouhlasí s tím, že by se v případě Poláškové z pravé strany jednalo o faul rukama. Každopádně spojka Poruby je vyloučena.
17'
Pravačka Dmitrijevové srovnává a český tým tak přichází o vedení o tři góly.
17'
Češkám byl písknutý útočný faul a po faulu na Maslovovu na levé spojce uvidíme sedmičku.
16'
Trošku kostrbatý útok Rusek zakončuje po pasu přes Zachovou Kožokarová z levého křídla na druhou tyč.
16'
Technická chyba českého týmu.
15'
Dmitrijevová vyskočila na levé spojce a balón propadl mezi nohama Kudláčkové k bližší tyči, česká brankářka si zřejmě hodně sáhla na míč.
15'
Český tým se bude bránit 0:6, Rusky hrají na levé spojce s Bobrovnikovou.
15'
Češky hrají zatím skvěle! Rusky měly nyní problém s perfektní českou defenzivu, Češky rychle přistupovaly až Konečná poslala zprava na střed do trháku rozběhnutou Kordovskou a ta k levé tyči donutila ruského trenéra k timeoutu.
14'
Malá využila na levém křídle přihrávky ze střední spojky a položila se do střely ke vzdálenější tyči. Český tým poprvé vede o dvě branky.
13'
Malá musela nechat zakončit Fominovou z pravého křídla, protože jinak by určitě dostala dvě minuty, ruská házenkářka evidentně minula tři tyče a portugalská rozhodčí ukazuje, že balón bude vlastnit Kudláčková.
13'
Českému týmu vyšel signál, Zachová nahrála pod sebe a vyskakující Kvášová schovala střelu ze devítky k pravé tyči.
12'
Kudláčková zatím drží český tým a nyní dobře četla střelu ze spojky ke své pravé tyči, český celek jde do postupného útoku.
11'
Kalininová vychytala Hurychovou z pravé spojky na druhou tyč, při kontru se vyznamenala Kudláčková, když si poradila s loženkou levého křídla Samochinové a rukama vyrazila balón.
11'
Češky se trápí proti pohyblivé obraně soupeřek, nyní došlo faulu na Kvášovou na pravé spojce.
10'
Žlutá karta pro tým Rusko (Xenija Makejevová).
10'
Vedechinová začíná první ruskou přesilovku bombou ze střední spojky na pravou stranu do protipohybu Kudláčkové.
9'
Jeřábková vystoupila zleva na devítce proti Dmitrijevové a rukama faulovala, to znamená dvojku pro sestru hokejového reprezentanta Jakuba Jeřábka.
9'
To byla paráda, Jeřábková využila pasu z levé spojky na střed a vymetla pravou šibenici.
8'
Jeřábková seběhla na levou spojku do druhé vlny a získala sedmičku, při té mířila Maňáková do pravé nohy Kalininové.
8'
Dmitrijevová odčinila svou chybu.
7'
Hurychová převzala míč na pravé spojce od Jeřábkové, otočila se kolem Dmitrijevové, tím pádem se bránící Rusky zbavila, zakončovala levačkou na zadní tyč, kde měla ruce brankáře Kalinovová.
7'
Vedechinová byla zdvojena na pravé spojce a následně přišla ztráta při nahrávce na Skorobogatčenkovou, kdy dobrou práci odvedla Jeřábková. Rozehraje tak Kudláčková.
7'
Česká obrana je hodně aktivní, nyní faulovala Konečná, provinila se držením.
6'
Jeřábková posílá sedmičku o zem na levou stranu a zůstává stoprocentní.
5'
Bobrovnikovová je druhou vyloučenou Ruskou po faulu na pravou spojku Hurychovou.
5'
Pravá spojka Rusek na sebe natáhla protihráčku a poslala míč na střed, kde přes blok zakončila Skorobogatčenková přes blok pod víko.
4'
Rusky hrály bez brankářky a Bobrovnikovová nezachytila pas pod sebe, což potrestal trhák Knedlíkové ukončený povedeným výskokem na pravé straně.
4'
Gól ze sedmimetrového hodu vstřelil tým Česko (Markéta Jeřábková).
3'
Po stržení Malé na levém křídle dostává Fominová dvojku, navíc sedmička.
3'
Češky se neprosadily a z kontru zakončila po přihrávce z levé spojky Samochinová na levém křídle směrem k bližší tyči.
2'
Jeřábková nezachytila sehrávku z pravé spojky přes Kordovskou na pivotku Makajevovou a ta udeřila k levé tyči.
2'
Český tým postavil obranu 0:6 a Konečná takticky faulovala Bobrovnikovovou.
1'
Po nahrávce spoluhráčky si našel Hurychová místo na výskok na devítce a z levé spojky otřela míč křížem o levou ruku brankářky.
1'
Konečná měla výhoz. Český tým nastoupil v červeném, Rusky v bílém a modrých trenýrkách.
1'
Před dvěma lety porazili čeští házenkáři na ME poslední olympijské vítěze z Dánska. Když by dnes české házenkářky na evropském šampionátu zvítězily proti obhájkyním zlata z Ria, tak by se člověk nezlobil.
Adéla Stříšková a Karin Řezáčová chybí v nominaci na zápas. Český tým tak nastoupí opět s dvěma brankářkami a čtrnácti hráčkami do pole.

Česko: Novotná, Kudláčková – Knedlíková, Konečná, Maňáková, Kvášová, Polášková, Kordovská, Mikulášková, Hurychová, Šustková, Marčíková (C), Zachová, Kovařová, Jeřábková, Malá.

Rusko: Sedojkinová, Kalininová – Dmitrijevová, Goršeninová, Vedechinová, Bobrovnikovová, Samochinová, Makejevová, Fominová, Sabirovová, Ilinaová, Managarovová, Skorobogatčenková, Kožokarová, Illarionovová, Maslova.

Rozhodčí: M. Saová, V. Saová (obě POR).
Kouč Bašný počítal ztráty
Vůdci české lavičky není k dispozici jedna z nejlepších světových házenkářek Iveta Korešová. Místo ní se tak kapitánkou týmu stala bývalá spojka ostravské Poruby Šárka Marčíková. Jan Bašný se nemůže spolehnout ani na Petru Tichou, a tak na pivotu alternuje talentovaná Kamila Kordovská. Ostatně Češky mají momentálně jedinou klasickou pivotku, a sice Michaelu Konečnou. Co se týče dalších absencí, tak schází i autorka památného vítězného gólu z osmifinále MS 2017 Michaela Hrbková či Helena Ryšánková. Citelnou ztrátou je také gólmanka Lucie Satrapová a křídelnice Kristýna Mika.
Česká výhra by byla velkou senzací
Ruské házenkářky patří v globálním měřítku k naprosté špičce. Po rozdělení Sovětského svazu na patnáct samostatných republik získaly jedenáct medailí z velkých akcí. Opanovaly poslední olympiádu. V Dánsku obhajují stříbro z evropského šampionátu 2018, když ve finále podlehly Francouzkám 21:24. Rusky jsou také čtyřnásobnými mistryněmi světa. V první dekádě 21. století dokonce zaznamenaly na MS zlatý hattrick (2005, 2007, 2009). Nicméně zlato z mistrovství Evropy ještě ruská ženská házená nikdy neurvala.
Na devatenáctiletou naději dohlíží legenda
Pro Karin Řezáčovou je toto mistrovství Evropy první reprezentační akcí. V MOL lize nastupuje za DHC Plzeň, kde ji trénuje kouč brankářů Radek Motlík. To je jedna z legend české házené, která svou kariéru zakončila ve 49 letech. Motlík získal s Plzní tři tituly v letech 2014-2016 a Řezáčové predikuje velkou budoucnost. V nedávném rozhovoru pro Plzeňský deník tvrdil, že má spíše mužský styl chytání. Ještě v loňské sezoně brankářka Slavie obdivuje ruskou házenou: Ruská házená je pro mě něco naprosto neuvěřitelného. Ty hráčky jsou strašně rychlé, každá má tři druhy střelby. Není to jako u nás, kdy má holka oblíbený roh a tam střílí. Ruskou házenou moc obdivuju a líbí se mi na ni koukat. Je pro mě docela nepředstavitelné si proti Ruskám stoupnout a chytat. Myslím, že každý házenkář má rád jejich házenou. Je fakt hezká. Už to nejsou medvědi, co to tahají přes sílu!" prozradila pro web Českého svazu házené.
Vstup do turnaje
Česky vstoupily do mistrovství Evropy velice dobře a trápily Švédky. Vyšel jim start druhého poločasu, kdy se dostaly do vedení o tři branky, jenže nakonec prohrály 23:27. K vítězství jim nestačilo ani osm gólů spojky Markéty Jeřábkové. To Rusky na úvod evropského šampionátu vyhrály nad Španělkami 31:22. Celkem interesantní bylo, že ruské družstvo koučuje španělský trenér Martin.
Česká nominace na ME
Brankářky: Petra Kudláčkova (Kristianstad Handboll Klubb (SWE), Karin Řezáčová (DHC Plzeň), Sabrina Novotná (Slovan Duslo Šaľa, SVK)

Levá křídla: Veronika Malá (Paris 92, FRA), Adéla Stříšková (DHK Baník Most)

Levé spojky: Markéta Jeřábková (Thüringer HC, GER), Hana Kvášová (Sambre avesnois Handball, FRA)

Střední spojky: Šárka Marčíková (Frisch auf Frauen Göppingen, GER), Petra Maňáková (DHK Baník Most), Jana Šustková (DHK Baník Most), Veronika Mikulášková (DHK Baník Most)

Pravé spojky: Markéta Hurychová (HBC Saint Amand les Eaux, FRA), Sára Kovářová (Kastamonu Belediyesi Gsk, TUR), Silvie Polášková (Sokol Poruba)

Pravá křídla: Jana Knedlíková (Vipers Kristiansand, NOR), Dominika Zachová (DHK Baník Most)

Pivotky: Michaela Konečná (Sokol Poruba), Kamila Kordovská (HSG Blomberg Lippe, GER)
Vzájemné zápasy
Češky a Rusky se střetnou na evropském šampionátu podruhé v historii. Před čtyřmi lety zvítězily ruské házenkářky poměrem 26:24. Tento duel pamatují ze současného výběru kouče Bašného Petra Maňáková, Šárka Marčíková, Veronika Malá, Petra Kudláčková, Kamila Kordovská, Markéta Jeřábková a Jana Knedlíková.
Vzhledem k probíhající pandemii koronaviru se celý turnaj hraje bez diváků.
Hezký den, vítejte u textové reportáže z druhého zápasu českých házenkářek na mistrovství Evropy v Dánsku, ve kterém se představí proti Ruskám a budou v pozici výrazných papírových outsiderek. Začínáme v 18:15.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:15.