29:02' M. Kaut (Nečas, J. Galvas) • 60:52' Kvasnička (M. Kaut, Lauko)
27:45' Eggenberger  (Leuenberger, Kurashev)
Dostál (Patera) – J. Galvas, Kvasnička, D. Mikyska, Gaspar, F. Král, Bukač – Hrabík, Nečas, M. Kaut – Zadina, Machala, Hladonik – Lauko, Kondelík, Plášek ml. – Pekař, Kern, Pour.
Anderson, Bruggeman (USA) – Golyak (BLR), Šefčík (SVK)
Rogers Arena
Švýcarsko
Hollenstein (Schmid) – Le Coultre, Gross, Berni, Aebischer, Moser, Barandun – Müller, Nussbaumer, Kurashev – Brüschweiler, Gerber, Schmid – Sigrist, Verboon, Eggenberger – Lehmann, Leuenberger, Tanner.

Rogers arénou zní česká hymna, celek Václava Varadi si připisuje první výhru v turnaji. To je ode mne vše, já se s vámi dnes loučím a přeji hezký zbytek večera.
Nejlepšími hráči byli vyhlášeni brankáři obou týmů, u Čechů to byl Lukáš Dostál a za Švýcary došel přebrat ocenění Luca Hollenstein.
Máme tu konec utkání, které dospělo až do prodloužení. V něm měl převahu národní tým, který toho dokázal zužitkovat, když se přesnou střelou trefil David Kvasnička. Nyní ještě dojde na předávaní cen pro nejlepší hráče a zazní i hymna vítězného celku.
60:52'
Česko právě vstřelilo branku!
Dva body si nakonec z dnešního utkání odnášejí Češi! Proti střele Martina Kauta se ještě postavila tyč, následný schovaný pokus DAVIDA KVASNIČKY už čistě proletěl až za záda Hollensteina. Asistence: Martin Kaut, Jakub Lauko.
60:01'
Pětiminutové prodloužení tři na tři odstartovalo, u puku jsou Češi.
60:01'
Hned v zahajovacím utkání šampionátu uvidíme prodloužení. Ve třetí třetině branka nepadla, přestože šance byly na obou stranách. Za malou chvilku začne další část utkání.
60:00'
59:24'
S nepříjemným pokusem Kurasheva si Dostál poradil a připsal si v dnešním utkání už 25. zákrok.
59:10'
Přesilovka je u konce. Dostál neměl čas na rozehrávku, tak raději podržel kotouč. Vhazovat se bude před ním.
58:32'
Další cenné vteřinky nasbíral Jakub Pour a přesilovka Švýcarů se krátí.
58:04'
Češi se osvobozují, Martin Kaut vyvezl kotouč až za branku soupeře.
57:35'
Oddechový čas pro Švýcary.
57:08'
Nepříjemnosti pro výběr Václava Varadi jsou tady, Martin Nečas dostává dvě minuty za krosček.
57:08'
Puk po akci Martina Nečase doklouzal až k Hollensteinovi, jenže český kapitán byl dle sudích po odpískání až moc důrazný a dostane dvouminutový trest.
55:58'
Další dobrou příležitost měl Akira Schmid, ale Dostál jeho úmysly vystihl a nenechal se nachytat.
54:46'
Po nepřesné rozehrávce byl sám před Dostálem aktivní Müller, ale naštěstí pro Čechy nedokázal dokončit svůj bekhendový blafák.
52:40'
Chyběl kousek a Češi mohli vést! Plno prostoru dostal Kryštof Hrabík, zkusil to na přední tyč a trefil pouze brankovou konstrukci.
52:21'
Velmi dobře zasáhl obránce Gaspar, když zastavil křížný pas na volného protihráče.
51:08'
Díky zdařilé prohazovačce se dostal Filip Zadina až před Hollensteina, který si lehl na záda a puk díky tomu pod ním neprošel.
50:25'
Ošemetnou situací nyní musel řešit Dostál. Po zaváhání jednoho z obránců na modré čáře se do dobré příležitosti řítil Müller, nakonec zvolil střelu a český gólman vyrazil prudký pokus maskou.
48:49'
Švýcaři nestačili udržet kotouč v útočné třetině a sudí zapískal ofsajd. V této třetině zatím vidíme opatrný hokej, kde ani jeden z týmu nechce udělat klíčovou chybu.
47:30'
Už, už si dělal prostor ke střele Daniel Bukač, jenže jedna klička už byla navíc a švýcarští beci mu vypíchli kotouč.
46:35'
Český celek propadl na polovině kluziště a Švýcaři vyrazili dva na jednoho. Naštěstí pro národní tým Eggenberger nepřihrál přesně na Brüschweilera a Dostál tak nemusel dělat žádný zákrok.
46:08'
O přihrávku si řekl Jakub Lauko, pokusil se vystřelit přes obránce, ale Hollenstein si jeho pokus našel a přerušil hru.
45:06'
A znovu opora českého výběru. Nyní si Martin Nečas udělal prostor a pouze o kousek minul branku Švýcarů.
44:38'
Nečas šikovně uvolnil Hrabík, který se podíval, ale zamířil pouze do náruče Hollensteina.
43:25'
Jáchym Kondelík uplatnil své přednosti a proháčkoval se až do pásma. V něm Češi nevydrželi dlouho a šli střídat.
41:55'
Eggenberger se pokusil podruhé v zápase zapsat do listiny střelců, jenže tenkrát by udělal lépe, kdyby přihrál. Spoluhráče tak obral o slušnou příležitost.
41:02'
Švýcaři se na útočné modré čáře nedomluvili a celá akce skončila ofsajdem.
40:08'
Krátké oslabení Čechů skončilo, přesto musel být Dostál v pozoru. Pokus, který směřoval vedle, chytil a raději přerušil hru.
40:01'
V druhých dvaceti minutách jsme se dočkali prvních dvou branek. Nejprve šli do vedení Švýcaři, když se v přesilové hře trefil Eggenberger. Rychlá odpověď přišla z hole Martina Kauta, který překvapil Hollensteina na přední tyči. V závěru mělo Švýcarsko možnost dvojnásobné přesilovky, ale trio Čechů v čele s Dostálem oslabení ustálo a udrželo vyrovnaný stav. Další třetina začne v 23:51.
40:00'
39:18'
Trojice Čechů s brankářem Dostálem odolává a Švýcarům se krátí čas.
38:08'
Velké komplikace pro Čechy. Jan Kern dostává dvě minuty za podrážení a Švýcaři mají příležitosti dvojnásobné početní výhody.
37:38'
Vyloučení v týmu Česko (Karel Plášek ml. – 2 min., zdržování hry / porušení postupu vhazování).
37:37'
Početní výhoda je u konce, Švýcaři hrají v plném počtu.
36:59'
Češi jsou usazeni v pásmu, ale nedaří se jim vymyslet větší příležitost. Nebezpečně pálil Zadina, ale jeho pokus byl sražen nad branku. Následně se o ovace zasloužil Nico Gross, který přestože zlomil hokejku, dokázal zblokovat střelu soupeře a výrazně tak pomoci svému týmu.
35:47'
Po pouhých deseti vteřinách Švýcaři vyhazují a Češi se musí dostat do pásma znovu.
35:37'
Vyloučení v týmu Švýcarsko (Justin Sigrist – 2 min., hákování).
35:14'
Dobrá příležitost Švýcarů. Jeremi Gerber získal kotouč a natlačil se až před Dostála, který však dobře vysunul hokejku a pokus přizvedl nad břevno.
34:25'
Šikula Müller neváhal a hned pálil. Brankář Čechů střelu viděl a pokryl.
34:08'
Povedlo se jim to až teď a Lukáš Dostál musel být pozorný. Proti prvnímu pokusu le Coultrea ještě zasahovat nemusel, proti druhé střele už musel rychle zaklapnout betony a udržet kotouč mezi nimi.
33:10'
Nepřesnosti sráží Švýcary v jejich přesilové hře, zatím se jim nedaří napevno udržet v pásmu.
32:26'
Další početní převaha pro Švýcary v této třetině. Dvě minuty za držení hole dostává Jan Hladonik.
31:28'
Čechům po vyrovnání narostla křídla a čtvrtá formace nyní dusí soupeře v pásmu. Tlak ukončilo až postavení útočícího hráče v brankovišti.
29:52'
O pár chvil později mohli Češi vést! Filip Zadina svou střelu dokonale schoval, jenže trefil pouze břevno, od kterého se kotouč odrazil do ochranné sítě.
29:02'
Švýcarská radost netrvalo dlouho, protože máme vyrovnáno! Martin Nečas z rohu kluziště našel před brankou volného MARTINA KAUTA, který na nic nečekal a poslal kotouč na přední tyč. Hollenstein si nepohlídal mezírku u brankové konstrukce a puk propadl až za brankovou čáru. Asistence: Martin Nečas, Jakub Galvas.
27:45'
Švýcarsko právě vstřelilo branku!
Máme tu úvodní branku turnaje, Švýcaři využívají početní výhodu. Mezi kruhy zkusil vystřelit bez přípravy Leuenberger, který sice zamířil nepřesně, ale našel přesně hokejku NANDA EGGENBERGERA. Kapitán Švýcarů puk rychle zpracoval a zasunul za překvapeného Dostála. Asistence: Sven Leuenberger, Phillip Kurashev.
26:50'
Krátce po vypršení trestu si Ondřej Machala půjde odpykat další dvě minuty. Je vyloučen za podrážení.
25:48'
Nyní to Rogers arénou jenom zahučelo, protože Phillip Kurashev prudkou střelou těsně minul zadní tyč.
24:49'
Pro střelu z první si sjel Tim Berni, ale dobře postavený Dostál udržel jeho pokus ve výstroji.
24:38'
Příležitost pro Švýcary, Ondřej Machala dostává dvě minuty za nedovolené bránění.
24:24'
Bezbrankový stav zkoušel prolomit Mikyska, ovšem zamířil pouze doprostřed branky a Hollenstein neměl potíže zasáhnout.
23:57'
Špatného střídání soupeře využil Martin Kaut a zkoušel se prodrat až před Hollensteina. Na poslední chvíli ho dostihli švýcarští beci a kotouč pouze doklouzal ke gólmanovi.
22:40'
Po chybě v rozehrávce se ke střele dostal kapitán Švýcarů Eggenberger, ale Dostál rychle přemístil a pokus vyrazil.
21:30'
Do druhé periody vstoupil český tým dobře a Švýcary zatím nepouští z obranného pásma.
20:58'
Rychlou přihrávku před branku posílal Dalimil Mikyska, ovšem nenašel nikoho ze svých spoluhráčů, protože trefil brusle jednoho ze Švýcarů.
20:05'
Zbytek přesilovky Čechům vypršel velice rychle a pokračuje se v pěti na obou stranách.
20:01'
Máme za sebou úvodní třetinu šampionátu dvacítek. V ní měli o něco více ze hry Češi, přestože nedokázali své šance zužitkovat. Zřejmě největší možnosti měl Jáchym Kondelík, který nejprve nedokázal proměnit samostatnou akci a v závěru třetiny se netrefil ani v přesilové hře. Převahu Čechů dokumentuje i poměr střel na branku, který činí 12:4 pro český výběr. Další třetina v Rogers aréně začne v 22:57.
20:00'
19:55'
Na závěr třetiny další velká šance Kondelíka! Plášek udělal kličku obránci, poslal kotouč do míst, kde stál vysoký centr, jenže budějovický odchovanec netrefil odkrytou branku.
19:18'
Celek helvetského kříže vyhodil kotouč pouze na střídačku soupeře, takže se bude vhazovat v jeho pásmu.
18:26'
Od modré to zkusil Král a ještě před Hollensteinem tečoval Hrabík. Švýcarský brankář se ale dobře přemístil a pokus vyrazil.
18:05'
Na závěr první třetiny mají Češi možnost otevřít skóre zápasu. Sandro Schmid totiž dostává dvě minuty za krosček.
16:55'
Na druhé straně vyslal teprve třetí pokus Švýcarů na branku Nussbaumer, ale na Dostála nevyzrál.
15:26'
Svěřencům Václava Varadi se podařilo na delší dobu zmáčknout soupeře v jeho vlastním pásmu, ale kvůli nepřesné kombinaci nemusel Hollenstein vůbec zasahovat.
14:01'
Češi se dostávali do přečíslení tři na dva, ovšem jeden ze Švýcarů se dobře vrátil a Jakub Pour tak musel zvolit střelu. Při ní zlomil hůl a musel jít střídat.
12:53'
Pěknou individuální akcí se prezentoval český kapitán, jenže do zakončení se dostal z těžkého úhlu a na Hollensteina si nepřišel.
12:04'
Obětavě se nyní vrhl proti střele Jakub Lauko a pokus soupeře srazil do ochranné sítě. Vhazovat se bude po levici Dostála.
10:27'
Bez přípravy to zkusil obránce Kvasnička, ale brankáře Švýcarů nepřekvapil. Následovaly pokusy Poura a Kerna, ale ani oni nic s nerozhodným stavem neudělali.
09:02'
Tentýž hráč teď hledal před brankou volného Jáchyma Kondelíka, jehož pokus z první přeletěl branku soupeře.
08:44'
Po dobrém forčekingu se dostal k zakončení Filip Zadina, ale bekhendem přestřelil.
07:35'
Ve hře čtyři na čtyři se k nebezpečnému zakončení dostal Nicola Muller, ale Dostál byl na přední tyči včas a pokus vyrazil na zadní mantinel.
06:58'
Vyloučení v týmu Česko (Martin Nečas – 2 min., hrubost).
Vyloučení v týmu Švýcarsko (Tim Berni – 2 min., hrubost).
06:58'
Zpoza branky zkoušel překvapit Hollensteina člen první formace Kryštof Hrabík, ale Švýcar udržel kotouč před brankovou čárou. Následně vznikla potyčka, po které sudí vylučují.
06:44'
Hra je přerušena, na řadě je první komerční přestávka v zápase.
06:24'
V útočné třetině přebral kotouč Filip Zadina. Objel branku, obtočil se, ale trefil pouze beka před sebou.
04:56'
V neúplné přesilové hře si Švýcaři nevypracovali žádnou gólovou příležitost, přestože několikrát rozpohybovali Dostála v brance.
04:01'
Velká škoda pro Čechy! Po krásné samostatné akci se až před brankáře dostal Jáchym Kondelík, ovšem už nedokázal dokončit svůj blafák a zakončil pouze do betonu.
03:21'
Síly na ledě se vyrovnají, Filip Zadina dostává dvě minuty za hákování.
03:10'
Do dobré pozice si sjel Filip Zadina, ale Hollenstein se rychle přemístil a překazil Čechům radost z první branky zápasu.
02:41'
Švýcarům se podařilo už podruhé vyhodit kotouč z útočného pásma a Češi musí zakládat novou akci.
01:52'
Máme tu první vyloučení v zápase. Švýcar Brüschweiler dostává 2+10 za vražení na hrazení. Dvouminutový trest odpyká Jeremi Gerber.
01:40'
První přerušení hry, Češi nepřesně rozehráli a sudí píská icing.
01:20'
Teď už ke střele došlo, ale Phillip Kurashev zamířil mimo tři tyče.
00:55'
Do dobré pozice se dostával Ramon Tanner, ale čeští beci včas přispěchali a soupeře do zakončení nepustili.
00:10'
Kryštof Hrabík poslal kotouč do útočného pásma, kde o něj bojuje první formace Čechů.
00:01'
Na ledě už krouží čtveřice rozhodčích a přicházejí už i všichni aktéři dnešního zahajovacího utkání.
Do vancouverské arény proudí davy diváků a dá se očekávat několikatisícová návštěva. Dnešním vrcholem ale bude pro domácí fanoušky následující utkání, kdy se střetnou javorové listy s Dány.
V brance Čechů nakonec dostal přednost Lukáš Dostál, krýt zadá mu bude Jiří Patera. Sestava Švýcarů je bez větších překvapení, od prvních minut bude v brankovišti Luca Hollenstein.

Česko: Dostál (Patera) – J. Galvas, Kvasnička, D. Mikyska, Gaspar, F. Král, Bukač – Hrabík, Nečas "C", M. Kaut – Zadina, Machala, Hladonik – Lauko, Kondelík, Plášek ml. – Pekař, Kern, Pour. Trenér: Varaďa.

Švýcarsko: Hollenstein (Schmid) – Le Coultre, Gross, Berni, Aebischer, Moser, Barandun – Müller, Nussbaumer, Kurashev – Brüschweiler, Gerber, Schmid – Sigrist, Verboon, Eggenberger "C" – Lehmann, Leuenberger, Tanner. Trenér: Wohlwend.

Rozhodčí: Anderson, Bruggeman (USA) – Golyak (BLR), Šefčík (SVK).

Soupiska Švýcarska

Brankáři:
Luca Jan Hollenstein, Gianluca Zaetta (oba Zug), Akira Schmid (Omaha, USHL).

Obránci:
David Aebischer (Gatineau, QMJHL), Davyd Barandun (Davos), Tim Berni, Gianluca Burger (oba Curych), Tobias Geisser (Hershey, AHL), Nico Gross (Oshawa, OHL), Simon Le Coultre (Moncton, QMJHL), Janis Moser (Biel).

Útočníci:
Yannick Brüschweiler, Justin Sigrist (oba Curych), Nando Eggenberger (Oshawa, OHL), Jeremi Gerber (Bern), Philipp Kurashev (Quebec, QMJHL), Marco Lehmann (Kloten), Sven Leuenberger (Zug), Nicolas Müller (MoDo, Švédsko), Valentin Nussbaumer (Shawinigan, QMJHL), Sandro Schmid (Malmö, Švédsko), Ramon Tanner (Biel), Matthew Verboon (Salmon Arm Silverbacks, Kanada), Luca Wyss (Langenthal).

Trenér: Christian Wohlwend.

Soupiska Česka

Brankáři:
Jakub Škarek (Lahti, Finsko), Jiří Patera (Brandon, WHL), Lukáš Dostál (Kometa Brno/Třebíč).

Obránci:
Jakub Galvas (Olomouc), Filip Král (Spokane, WHL), Radim Šalda (Rimouski, QMJHL), David Kvasnička (Plzeň/Litoměřice), Dalimil Mikyska (Kometa Brno/Třebíč), Matyáš Zelingr (Kladno), Michael Gaspar (Mountfield HK/Litoměřice), Daniel Bukač (Niagara, OHL).

Útočníci:
Martin Nečas (Charlotte, AHL), Filip Zadina (Grand Rapids, AHL), Martin Kaut (Colorado, AHL), Jan Jeník (Liberec), Karel Plášek (Kometa Brno), Jakub Pour (Plzeň/Litoměřice), Petr Čajka (Erie, OHL), Jan Hladonik (Třinec), Jáchym Kondelík (Univ. Connecticut, NCAA), Jakub Lauko (Rouyn Noranda, QMJHL), Matěj Pekař (Barrie, OHL), Ondřej Machala (Pardubice), Kryštof Hrabík (Tri-City, WHL), Jan Kern (Omaha, USHL).

Trenér: Václav Varaďa.

V posledním ročníku Čechům těsně unikla medailová pozice. Ve čtvrtfinále dokázali přejít přes nepříjemné Finsko, ale v duelech o cenné kovy nestačili na zámořské celky. Švýcarsko se s turnajem loučilo už po čtvrtfinále, když ho deklasoval pozdější vítěz z Kanady.

Švýcarsko

I Švýcaři připravili pro letošní mistrovství zajímavé mužstvo a rozhodně se s nimi musí počítat. Svěřenci kouče Wohlwenda v generálce na mistrovství podlehli silným Rusům 1:4, když o jedinou branku se postaral Tanner. Mezi hlavní hvězdy byl měl patřit například Nando Eggenberger, který hraje zámořskou OHL a bude to pro něho už třetí šampionát.

Česká republika

Češi si od letošního ročníku dvacítek hodně slibují. Ještě aby ne, když trenér Varaďa bude mít k dispozici velice silný manšaft, který svou kvalitu prokazoval už v dřívějších letech. V přípravě si Češi v zámoří připsali jednu výhru a jednu porážku. Nejprve přetlačili po nájezdech Slováky, v generálce na start šampionátu podlehli Americe 2:6. Po porážce s USA zároveň opustili kádr obránci Haš a Zábranský, do konečné nominace se nedostal ani útočník Blümel.

Dobrý den, vítám vás u sledování online přenosu ze zahajovacího utkání mistrovství světa dvacetiletých v Kanadě. Na úvod nás čeká souboj českého výběru se Švýcary, který bude hostit vancouverská Rogers Arena.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 22:00.