Reideborn (Ersson) – Tömmernes (C), Lundkvist, Pilut, Pudas, Dahlbeck, Lööv, Nygren – Lundeström, Rakell, Olofsson – A. Kempe, Sörensen, Rasmussen – Friberg, M. Kempe, Wingerli – P. Lindholm, O. Lindberg, C. Klingberg – Holmberg.
Bělorusko
D. Taylor (Kolosov) – Lisovec, Chenkel, Znacharenko, Antonov, Bailen, Falkovskij, Jerjomenko, Korobov – Kodola, Šarangovič (C), S. Kosticyn – Belevič, N. Komarov, Drozd – Platt, Paré, Lopačuk – Stefanovič, Nesterov, Protas.

Ode mne je to v tuto chvíli vše, děkuji Vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne.
Povedená třetí část rozhodla o osudu zápasu, ve kterém sice Švédi měli optickou převahu, fakticky se jim však Bělorusové zvládli vyrovnat. A co víc, díky svému důrazu a nasazení, skvělému výkonu brankáře Taylora a gólové akci z 41. minutě získali zápas na svou stranu.

Postarali se tak o další velké překvapení šampionátu v Rize.
Nejlepší hráči utkání: Danny Taylor, Nils Lundkvist
Bělorusko asi připisuje historickou výhru! Dávají tak vzpomenout na podobný úspěch proti Švédsku z čtvrtfinále olympiády 2002 (4:3).
59:48'
Domácí kombinují jen u mantinelu, soupeř jim nedává prostor.
59:26'
Tömmernes nabil Olofssonovi, který zasáhl hrudník Taylora.
59:10'
Oddechový čas pro Bělorusko.
59:10'
Zakázané uvolnění Běloruska, vhazovatz se bude po levici Taylora.
58:23'
Všechny střely zatím skončily buď mimo, nebo na výstroji Bělorusů.
58:00'
Švédský kapitán od modré jen nastřelil před ním stojícího Bělorusa.
57:34'
Hra rychle přerušena, švédský trenér reaguje tím, že si bere oddechový čas. Vhazovat se bude před brankářem Taylorem.
57:24'
Švédové nemají na co čekat, brankář Reideborn peláší pryč z brány na střídačku.
57:16'
Komarov chtěl dorazit volný puk, kvůli čemuž se dostal do konfliktu s obráncem Pudasem.
56:56'
Švédové podstupují jeden souboj za druhým.
55:59'
Obětaví Bělorusové vzorně padají do střel, 4 minuty před koncem už doufají, že na výhru jim bude stačit důsledné bránění.
55:05'
Taylorovi při zákroku proti Kempemu spadla maska, hra se opět přerušuje.
54:28'
Střely na branku: 29:21
54:28'
Švédové stupňují tlak, který teď ale mlže přerušit komerční přestávka.
54:21'
Max Friberg z bízkosti netrefil branku.
54:00'
Olofssonův pokus zblokován, na druhé straně dopadla stejně přihrávka Parého.
53:15'
Nils Lundkvist předložil přesný křižný pas Rakellovi, který z první nastřelill beton brankáře Taylora.
52:17'
Lawrence Pilut zkazil první rozehrávku, následně si u svého trenéra vylepšil obrázek a založil další ze švédských akcí.
51:19'
Švihovka Geoffa Platta skončila ztečovaná v ochranné síti.
51:01'
Bělorusové vyhazují puk až na druhou stranu kluziště.
50:30'
Jegor Šarangovič nebezpečně vystřelil od modré.
50:16'
Alexej Protas se před branku nenatlačil, tak zkusil zakončit z úhlu. Poté narazil do brankáře domácích.
49:53'
Hra se opět přerušuje po zásahu Taylora proti Tömmernesovi.
49:40'
Ofsajd přibrzdil Švédy v jejich ofenzivním snažení.
48:20'
Lawrence Pilut dostal přihrávku do mezikruží a z první vypálil do břevna běloruské klece!
47:30'
Ze středního pásma se hosté dostali až před brankáře domácích.
47:20'
Buly po komerční přestávce vyhrávají Bělorusové.
47:13'
Střely na branku: 24:18
46:08'
Nepřesná nabídka Kempeho znamená, že domácí musí opustit útočné pásmo.
45:20'
Lundkvist i Tömmernes stříleli od modré, Taylor ale opět pokryl všechny pokusy Švédů.
45:00'
Pär Lindholm měl doboru příležitost ke snížení skóre, jenže Taylor si s prudkou střelou poradil.
44:33'
Buly dvou hráčů s číslem sedmnáct se opakuje kvůli neregulérnímu postavení jednoho z nich.
44:02'
Viktor Lööv zlomil hokejku při pokusu o ránu z první od modré čáry.
43:26'
Jonathan Pudas při obranném zákroku ztratil hůl, což otvírá příležitost pro Bělorusko.
42:05'
Jegor Šarangovič vyslal tvrdou střelu příklepem a trefil brankáře soupeře do ramene.
41:37'
Švédský brankář nakonec dvakrát zasáhl, jeho spoluhráči se následně z tlaku dostali.
41:17'
Adam Reideborn bude mít další práci, Bělorusové se ženou do útoku.
40:34'
Bělorusko právě vstřelilo branku!
Bělorusové hned na začátku třetí třetiny konečně otevírají skóre utkání! Michail Stefanovič mohl u pravé tyčky rychle posílat puk na branku, nezazmatkoval ale a přihrávkou našel před bránou ještě zcela osamoceného GERMANA NESTEROVA, který střelou z první nedal švédskému brankáři sebemenší šanci. Asistence: Michail Stefanovič a Stanislav Lopačuk.
40:05'
Oscar Lindberg kličku u modré nezvládl a přišel o puk, dopředu vyrážejí Švédové.
40:01'
Druhá třetina měla podobný nádech, jako ta první. Oba brankáři chytají skvěle, a přestože Bělorusové umí být nebezpeční, tempo určují spíše Švédi. Ti měli velký tlak především v závěru, kdy ale nedokázali využít nadějnou přesilovou hru.

Otázkou zůstává, zda si Bělorusové zvládnou odpočnout na tolik, aby s favoritem dokázali bruslit i celou třetí třetinu.
Střely na branku: 21:15
40:00'
39:21'
Vladislav Kodola chvíli ujížděl švédským obráncům, kteří jej ale zvládli dobruslit alespoň do té míry, aby mu ztížili zakončení.
38:45'
Dennis Rasmussen využil Kempeho nabídku a vystřelil z první, po zákroku Taylora pak jasnou šanci z mezikruží neproměnil právě Kempe, který netrefil odkrytou část branky.
38:00'
Z levého kruhu pálil Olofsson, asi nejčastější střelec dnešního utkání.
37:10'
Velmi dobré napadání Švédů znemožnuje rozehrávku obráncům hostů.
36:27'
Bělorusové přestáli tlak a vyrazili s pukem dopředu, kde se ale dlouhou dobu nedostávají do zakončení.
35:20'
Série skvělých zákroků běloruského brankáře nekončí! Po důležitém zákroku proti odraženému kotouči zasáhl i proti dalším nebezpečným dorážkám.
35:17'
Oscar Lindberg pohotově dorážel, Lawrence Pilut pak nebezpečně střílel od modré. Zatím nejlepší přesilovka žlutomodrých.
34:35'
Kempe střílel ze stran jen do betonu, Olofsson chvíli poté přestřelil.
33:05'
Vyloučení v týmu Bělorusko (Kristian Chenkel – 2 min., hákování).
33:03'
Do střelecké příležitosti se mohl dostat Sörensen, jenže Bělorusové byli proti a nikam ho nepustili.
32:30'
Oscar Lindberg se prokličkoval až do mezikruží, odkud v pádu střílel nad.
31:26'
Isac Lundeström přihrával před branku, leč bez úspěchu.
30:47'
Komerční přestávka.
30:47'
Skrytá střela od modré běloruského obránce, Reideborn si ale puk našel a ihned přikryl.
30:26'
Nikita Komarov si obhodil švédského obránce a z levé strany vypálil do hrudníku švédského muže v brankovišti.
30:21'
Vladislav Jerjomenko rozehrál nepřesně, po icingu se vhazuje před Taylorem.
29:26'
Baylen z levého kruhu pálil bez přípravy, avšak jen do betonu přesouvajícího se brankáře.
28:33'
Švédům se daří i při hře ve třech, Bělorusko zatím nevystřelilo nijak nebezpečně.
28:07'
Vyloučení v týmu Švédsko (Klas Dahlbeck – 2 min., hrubost).
27:45'
Bělorusům se nedaří usadit v pásmu, soupeř jim nedává čas a prostor na slibnější kombinaci.
26:55'
Nikita Komarov vypálil tvrdě po ledě, švédský brankář připraven.
26:50'
Střely na branku: 14:5
26:30'
Vyloučení v týmu Švédsko (Oscar Lindberg – 2 min., sekání).
26:10'
Lawrence Pilut napřáhl na modré, jeho pokus byl ztečován do sítě.
26:00'
Rakell najížděl na Taylora ze strany, vypálil příklepem do betonu.
25:39'
Oscar Lindberg si připisuje další zákrok betonem.
24:30'
Podobně nebezpečné situace na obou stranách! Běloruský protiútok zakončoval prudkou střelou ze strany Francis Paré, švédský Oscar Lindberg. Zatímco proti prvně jmenovanému musel tasit vyrážečku Reideborn, Lindberg jen těsně minul klec hostů.
24:02'
Ránu Pudase obětavě zblokoval Belevič.
23:27'
Victor Olofsson z voleje trefil jen lýtko svého spoluhráče.
23:05'
Bělorusko se dostává z pásma pomocí jednoduchého vyhození.
22:53'
Po Olofssonově tečované střele od modré vytvořili švédští útočníci menší závar před brankou.
22:25'
Vyloučení v týmu Bělorusko (Dmitrij Znacharenko – 2 min., podrážení).
22:23'
Kempe pohotově vystřelil a Taylor musel zasahovat.
22:01'
Po nepřesná přihrávce Lundeströma musí domácí opustit útočné pásmo.
21:37'
Lawrence Pilut se prokličkoval přes tři Bělorusy, pak ale puk ztratil.
21:01'
Henrik Tömmernes od modré čáry vypálil a trefil Rakella, clonícího před brankou.
20:30'
Švédové hned od začátku začali aktivněji, jejich první formace si v útočné třetině dělá, co chce.
20:01'
Druhá dvacetiminutovka začne přibližně v 16:03.
Švédové jsou sice opticky lepším týmem, zatím se to však neodráží ve skóre. Proti je zejména brankář Taylor, zmínit ale musím i běloruské hráče v poli, kteří urputně bojují o každý metr ledu. Občas se díky tomu dostanou do nebezpečného brejku. Navíc mají dobrý pohyb na brankovišti, jako například Michail Stefanovič v osmé minutě. Na druhou stranu Švédové více hrají s pukem a lépe kombinují.

Jak bude tento duel pokračovat a kdo vstřelí první branku v zápase?
Střely na branku: 11:4
20:00'
Carl Klingberg se těčce zvedá po tvrdém hitu u mantinelu.
19:21'
Protas se neprotáhl za Lundkvista. Švédský bek navíc dokázal získat puk a rouzehrát.
18:38'
Švédové potřebovali vystřídat, a tak zajeli s pukem až k vlastní brance, odkud poté založili další akci.
18:12'
Brankář domácích Adam Reideborn rozehrával zpoza branky, běloruský útočník u něj byl ale hodně brzo a málem mu puk sebral.
17:04'
Lundkvist neměl komu přihrát, a tak jen přejel červenou čáru a nahodil puk na zadní mantinel .
16:20'
Z levého křídla se do brankoviště natlačil Lindholm, zakončil však jen do betonu Taylora.
15:58'
Stanislav Lopačuk mířil z pravého kruhu do horní části branky, stzřelu ale zblokoval Isac Lundeström.
15:16'
Hra pokračuje v rychlém tempu, hráči podstupují mnoho soubojů a jejich přihrávky nejsou příliš přesné.
14:48'
Jegor Šarangovič velmi dobnře forčekoval, díky čemuž získal puk u modré čáry Švédů.
14:26'
Pasáž, během které byl k vidění hokej nahoru dolů bez šancí, končí zakázaným uvolněním Švédů.
14:15'
Pilut dokázal přejít přes běloruskou hradbu na modré čáře, ke střele už jej však soupeři nepustili.
13:01'
Jegor Šarangovič prověřil brankáře domácích z pravého křídla, Adam Reideborn ale zasáhl sebejistě.
12:31'
Nils Lundkvist střílel na teč Victoriu Olofssovi, Taylor nakonec zasahovat nemusel, protože puk letěl mimo klec.
12:01'
Viktor Lööv si od modré sjel níže a poslal puk přímo do lapačky Taylora.
11:40'
Pudas, obránce Tre kronor, zavezl z vlastního pásma kotouč až za branku soupeře.
10:47'
Adrian Kempe a Dennis Rasmussen důrazně doráželi volný puk před běloruskou branku, oba jen do betonu.
09:21'
Dmitrij Znacharenko vypálil od modré a Francis Paré chtěl dorážet, neposedný puk ale nezkrotil.
09:05'
Oním hráčem je Jevgenij Lisovec. Nyní už na nosítkách opouští hrací plochu, zatím víme jen to, že dokáže hýbat rukama.
09:05'
Běloruský hráč po pádu nešťastně narazil hlavou do mantinelu, s jeho stavem to vypadá vážně. Již déle než pět minut nehybně leží na ledě. Na led již dorazili záchranáři s nosítky, celá hala je ztichlá.
07:57'
Michail Stefanovič se po odražené střele od modré dostal do skvělé pozice na brankovišti, ze které už mířil do prázdné klece! Viktor Lööv ale svou holí zmařil zatím největší šanci zápasu.
07:28'
Rakell střílel ze strany.
07:05'
Druhá formace Švédů dlouho obehrávala puk zleva doprava, avšak bez efektu.
06:49'
Střely na branku: 3:1
06:48'
Danny Taylor kryje střelu ze strany do své výstroje, následuje komerční přestávka.
06:28'
Švédové jsoiu aktivnějším týmem, hra se zatím odehrává především před běloruským brankářem.
05:50'
Jevgenij Lisovec se v souboji nenechal odstrčit, získal puk a založil akci Bělorusů.
05:10'
Bělorusko v plném počtu.
04:39'
Oscar Lindberg vystřelil z první jen do betonu běloruského brankáře.
04:25'
Ještě půl minuta oslabení Běloruska.
03:28'
Carl Klingberg kombinoval u modré se spoluhráči, ke střele se však dostal až kapitán Tömmernes.
02:59'
Geoff Platt se dostal ve středním pásmu k volnému uku, našlápl s ním do rychlosti a jedovatou střelou do ramene prověřil brankáře Reideborna.
02:01'
Tömmernes znovu pálí, střela však byla zblokována.
01:12'
Henrik Tömmernes od modré vypálil, Taylor zasáhl betonem.
00:56'
Vyloučení v týmu Bělorusko (Jegor Šarangovič – 2+2 min., vysoká hůl).
00:26'
Jegor Šarangovič z vrcholu kruhu těsně přestřelil švédskou branku.
00:05'
Švédové vyhráli buly a zakládají první útok.
00:01'

Švédsko: Reideborn (Ersson) – Tömmernes, Lundkvist, Pilut, Pudas, Dahlbeck, Lööv, Nygren – Lundeström, Rakell, Olofsson – A. Kempe, Sörensen, Rasmussen – Friberg, M. Kempe, Wingerli – P. Lindholm, O. Lindberg, C. Klingberg – Holmberg.

Bělorusko: D. Taylor (Kolosov) – Lisovec, Chenkel, Znacharenko, Antonov, Bailen, Falkovskij, Jerjomenko, Korobov – Kodola, Šarangovič, S. Kosticyn – Belevič, N. Komarov, Drozd – Platt, Paré, Lopačuk – Stefanovič, Nesterov.
Jedenáctinásobní mistři světa Švédové jsou momentálně největší evropskou velmocí v NHL, kde měli letos 82 svých hráčů (10,3 % z celkového počtu). V žebříčku IIHF jsou na čtvrtém místě.

Pokud pomineme páteční utkání se Slovenskem, Bělorusové hráli na MS naposledy v roce 2018, kdy sestoupili do nižší divize. V žebříčku IIHF jim patří třinácté místo, do NHL z jejich krajanů letos zasáhl jen Jegor Šarangovič v dresu New Jersey Devils (54 zápasů, 30 bodů).
Rovněž Bělorusko trápila zbytečná vyloučení a děravá defenziva. A to v pátečním zápase proti Slovensku, který prohrávali už 2:0 v desáté minutě.

Pozitivem však může být fakt, že Bělorusům se povedlo změnit nádech zápasu. Z nepříznivého stavu 0:3 po první dvacetiminutovce se nejprve zvládli Slovensku vyrovnat, a ve třetí třetině jej dokonce přehráli.

Na branku Slovenska na 4:0 zvládli odpovědět dvěma brankami v rozmezí časů 53:25 a 54:22. Po faulu Marka Ďalogy jel navíc nájezd Šarangovič, který ale příležitost nevyužil. Místo toho se neslavně zapsal svým nesportovním gestem směrem ke střídačce soupeře.

Po prohře 5:2 však mají Bělorusové alespoň jednu výhodu. Před nedělním zápasem měli volnou sobotu, během které si určitě odpočali více, než Švédové při fyzicky náročném utkání s Dány.
Švédové za sebou mají nepříjemnou sobotní porážku s Dánskem, které je porazilo vůbec poprvé v historii MS, a to rozdílem 4:3. Švédové přitom zápas začali lépe, již ve druhé minutě trefil při brejku tyč Marcus Sörensen. Jenže dvě vyloučení v šesté a jedenácté minutě žlutomodrým potomkům Vikingů sebrala vítr z plachet.

Dánové si při přesilovkách ověřili, že s favoritem dokážou hrát vyrovnanou partii, a ve druhé části se do něj opřeli ještě více. Ve 23. minutě šli Švédové přeci jen do vedení po střele Klingberga. Stav 1:0 vydržel osm minut, po kterých se poprvé prosadil Dán Nicklas Jensen.

Ten zvládl odpovědět i na druhý gólový úspěch Švédů, a ke všemu ještě přidat třetí branku v závěru druhé třetiny. Po ní se Švédové hnali za vyrovnáním, zápas plný soubojů a náročného bruslení ale nakonec nezvládli.

Rozhodl o tom čtvrtý dánský gól z 49. minuty, na který Švédové odpověděli jen snížením na 3:4. I přes porážku ale pořád zůstávají jedním z favoritů „české“ skupiny B.
U on-line přenosu z 84. Mistrovství světa v hokeji Vás vítá Dominik Dubovči. Utkání skupiny B mezi Švédskem a Běloruskem začíná v 15:15.