Z haly Čižovka se pro tuto chvíli loučím, díky za pozornost a příště zase na počtenou.
Utkání tak skončilo čistě fotbalovým výsledkem 1:0, který nám však stačí ke třem důležitým bodům. O nich rozhodla jediná akce, ve 39 sekundě prostřelil Söberga útočník Sobotka. V úterý nás čeká poslední zápas ve skupině s Francií, který bude znovu hodně důležitý v rámci postupové matematiky.

Dnes to nebyl špatný výkon, hráči bojovali, ale to trápení v koncovce. Tři tyčky a další neproměněné šance nás mohli mrzet. Naštěstí brankář Salák předvedl parádní výkon a připsal si druhé čisté konto na šampionátu.
Dnešní utkání sledovalo 7902 diváků.
Střely na bránu celkem:

39:21 (13:8, 15:5, 11:8)
Nejlepší hráči zápasu:

Alexander Salák (Česko) – Jonas Holös (Norsko)
Tak to byla dřina, český tým nakonec vydřel těsné vítězství a získal tolik potřebné tři body.
60:00
59:00
Minuta do konce, Norové v náporu. Jejich branka je navíc prázdná, Söberg už sedí na střídačce.
58:27
Jágr je zpět na hřišti, bojujeme o těsné vítězství.
57:31
Kotouč je stále daleko od Salákovy brány, Jágr se za chvíli vrátí na led.
56:37
Možná nám rozhodčí odpustili faul, Rolinkův zákrok vypadal všelijak. Každopádně se náš kapitán prodral přes Oldena a vyhazuje.
56:00
Jaromír Jágr vyloučen za sekání, tak to jsou obrovské komplikace. Nyní nás čekají krušné dvě minuty.
55:41
Český tým špatně střídal a Skröder šel ve dvojici na jednoho našeho beka. Nakonec zakončil sám a Salák vytahuje možná zákrok večera. I na komentátorském stanovišti jsme si hodně oddechli.
55:30
Morten Ask leduje obličej a odchází do kabiny. V tomto zápase už nebude pokračovat.
55:30
A další zákrok, nyní po střele Červenky. Následuje komerční přestávka, kterou norský trenér využivá takovým menší oddechovým časem.
54:36
Sobotkova střela z mezikruží končí opět u Söberga, který si připisuje pětatřicátý zákrok.
54:05
Kovář hledal před bránou Zaťoviče, jenže mu utekl kotouč a žádné zakončení se nekoná.
53:06
Pozor musí dát i Söberg, na kterého nyní dotíral Sekáč.
52:39
Norové i přes absenci svého hráče bojují o vyrovnání. Český tým musí dávat velký pozor.
52:05
Samozřejmě je otřesen, ale žádná krev na ledě, po svých odešel na střídačku.
51:05
Naštěstí bude v pořádku, ale nevypadalo to vůbec dobře, rána šla do boční strany hlavy. Ask je však tvrdý chlapík a bude v pořádku.
51:05
Jágr přihrál na obránce Koláře, jehož bomba trefila norského hráče přímo do hlavy. Byl to Morten Ask.
50:41
Další střelecký pokus od Salákovu bránu, Bastiansen na našem brankáři nevyzrál.
49:57
Ještě deset minut do konce třetí třetiny. Výsledek je sice z naší strany příznivý, ale už v zápase s Dánskem se ukázalo, že malinkatý náskok nemusí stačit.
48:59
Mathis Olimb zase zabrnkal na nervy českých fanoušků. Byl totiž sám před Salákem a z levého kruhu trefuje jeho betony.
48:10
Zámorský s Dahlströmem sedí na trestné, bude se hrát 4/4. Oba vyfasovali menší trest za hrubost.
48:10
Skvěle Salák, jehož lapačka zachytila tvrdou ránu Roesta. Následuje potyčka v českém brankovišti.
48:01
32:16, takový je aktuální poměr střel na bránu.
47:58
Söberg přerušuje hru po nahození Hudlera. Následuje komerční pauza.
47:24
Útočníci pražského Lva v další tutovce. Sekáč přihrál z pravé strany na volného Novotného, který z jasné pozice míjí poloprázdnou bránu. Festival zahozených šancí pokračuje i v této části zápasu.
46:45
Střela Klepiše měla razanci, nikoliv přesnost. I v tomto případě si norský brankář poradil.
45:33
Fanoušci ženou naše hráče, chtějí vidět druhý gól v síti Söberga.
44:11
Třetí tyč českého týmu v zápase! Obrovskou šanci měl rozjetý Jiří Sekáč, který vypálil z mezikruží a Söbergovi zase zvoní v uších.
43:49
Třetí perioda je hodně opatrná, český tým se nikam netlačí. Norsko pro změnu brání a trpělivě čeká na chyby.
43:16
Přihrávka rukou jednoho z norských hráčů, buly u Söbergovy brány.
42:05
Je to velká dřina, tři body ale potřebujeme. Naštěstí máme v bráně skvěle chytajícího Saláka.
41:37
Z pravého kruhu střílel Olden a znovu jsme si pořádně zavařili. Norský hráč byl před Salákem volný a jen díky českému strážci držíme potřebný náskok.
41:06
Morten Ask vyslal na Saláka štiplavou ránu a český brankář měl plné ruce práce.
40:36
Už se ale vrací na led, Sobotka se ke střele nedostal. Puk je ve středním pásmu.
40:01
České mužstvo bude dohrávat svou přesilovku, na trestné je Trygg.
Hráči se vrací na led, třetí třetina za malou chvíli odstartuje.
Hodně divoká byla druhá třetina, která nabídla mnoho šancí na obou stranách. Především český tým zahazoval jednu za druhou, to byl přímo festival neproměněných tutovek. U Söberga dokonce dvakrát zvonila tyč, výsledek se však z našeho pohledu neměnil. Klidně se mohl měnit na druhé staně, protože i Norsko hrozilo. Například trestné střílení Kena Andre Olimba bylo velmi nebezpečné, případně výpad Bastiansena. Vše pochytal český brankář Salák, jemuž můžeme děkovat za hubený náskok 1:0.
Střely na bránu po druhé třetině:

28:13 (13:8, 15:5)
Třetí třetina začne přibližně v 21:20.
40:00
39:26
Blíží se závěr třetiny, český tým se nemůže dostat do nějakého kloudného zakončení.
38:38
Ještě je tu jedna přesilovka. Hertlovi překazil zakončení Mats Trygg a norský obránce sedí na trestné – hákování.
38:05
Ještě dvě minuty do konce druhé dvacetiminutovky, český tým se usadil v útočném pásmu.
37:36
Druhá třetina je rozhodně zajímavá na šance, bohužel chudá na góly.
36:48
Ne, prostě to tam nespadne. Tentokrát jel na Söberga útočník Červenka a jeho zakončení bekhendem končí na pravé tyči norské brány.
35:27
Opět v akci Bastiansen. Norský kapitán neměl naštěstí rychlost a jeho samostatný nájezd postrádal potřebnou kvalitu. Salák tak vytahuje zákrok pravým betonem. I tak to byla solidní šance na vyrovnání.
35:01
Výtečný zákrok Vitáska, který před sebe nepustil dotírajícího Bastiansena.
34:27
Ani střela Sekáče se neujala, Söberg si v posledních minutách zachytá a nutno říct, že Norsko drží skvělým způsobem.
33:56
Co český tým nedá, to je velká škoda. Teď to byla i smůla, stále tak držíme pouze jednobranový náskok.
33:09
Máme smůlu, to je už neskutečné. Jan Kovář napřáhl z levého kruhu, Söberg vůbec nic neviděl a nyní mu pomohla horní tyčka.
32:30
Posléze je tu další Klepišova bomba, statistiky střel se rozrůstají, výsledek zůstává stejný.
32:17
Klepišova rána od modré čáry vypadla Söbergovi z výstroje a na brankovišti operoval Tomáš Hertl, jenže stále nic. Dotážka končí u norského hrdiny tohoto zápasu.
31:33
Hříšníkem je obránce Ödegaard, který inkasuje menší trest za faul kolenem.
31:23
Český tým bude hrát přesilovku, faulován byl Zaťovič.
30:06
Následně střílel Vondrka, trefuje jen beton norského brankáře. Nejde to, šance sice máme, ale stále je nejsme schopni využít.
29:22
Každopádně stav 1:0 a chtělo by to zabrat. Klepišova bomba končí u Söberga.
28:34
Na nájezd byl trenéry určen Ken Andre Olimb, který si chtěl Saláka položit, ale ten mu ucpal prostor v brankovišti a puk odráží mimo nebezpečí. Náš gólman tak odčinil své zaváhání, i když to tedy v předchozím momentu vypadalo, že mu hokejka spíše vypadla. Těžko říct, zda v tom hledat úmysl.
28:34
Trestné střílení pro Norsko. Saša Salák hodil po Mortenu Askovi hokejkou a nemohlo přijít nic jiného. Poměrně smolný moment pro českého brankáře, který bude čelit nepříjemné situaci.
27:56
Kindlovo nahození od modré proletělo až k Söbergově bráně, norský strážce svatyně přerušuje hru.
27:36
Komerční přestávka, poté se bude vhazovat ve středním pásmu.
27:20
Až teď z toho mohla být nepříjemná polízanice. Trygg nahodil kotouč a od mantinelu se puk nebezpečně dostával před Salákovo brankoviště. Nakonec si česká obrana poradila.
26:32
Norové jsou v útočném pásmu, ale do nějaké šance se nemohou dostat.
25:37
Vhazování v obranném pásmu Česka, které mělo několik dobrých šancí na zvýšení skóre. Bohužel se stav nemění.
24:51
Jenže co český tým dokáže neproměnit. Roman Červenka byl sám před bránou a dvěma střelami zaměstnal Söberga, ten si i nadvakrát dokázal v nepřehledné situaci poradit.
24:26
Stále je výsledek 1:0, což je sice z našeho pohledu dobré, ale pro větší klid by to chtělo přidat další góly.
23:49
Roman Červenka se vrátil z trestné lavice a hned mohl zvýšit skóre. Jeho pokus z mezikruží v poslední chvíli likviduje přesunující se Söberg. To bylo opravdu o chloupek.
23:16
V závěru přesilovky měl dobrou šanci Sörvik, ale ani tentokrát na Saláka nevyzrál.
22:46
Obránce Jordán uklidňuje náš tým vyhozením puku až k Söbergově bráně.
21:59
Nepříjemná střela Holöse končí u Saláka, který puk nadvakrát dokázal zlikvidovat. Posléze střílel Mathis Olimb, ani jeho rána se do české sítě nedostala.
21:19
Bohužel budeme hrát v oslabení. Roman Červenka potrestán za vražení na hrazení.
21:16
K volnému puku se dostal Roman Červenka, který vypálil z pravého kruhu. Söberg zasahuje vyrážečkou.
20:30
Po buly se dostal ke střele Jágr a Söberg byl na jeho pokus připraven. Nic nebezpečného.
20:08
První akce českého mužstva končí ofsajdem, musíme to zkusit znovu ze středního pásma.
20:01
A už jsou zpět, za minutu pokračujeme ve druhé třetině.
Přestávka pozvolna končí, hráči nastupují zpátky na hrací plochu. Jako první český tým, Norům se zatím na led nechce.
Střely na bránu po první třetině:

13:8.
Další třetina začne přibližně ve 20:32.
Víc už se nestane, český tým vede po první třetině 1:0. Výborný nástup do zápasu zužitkoval útočník Vladimír Sobotka, který využil nepozornosti norského brankáře Söberga. Norové však zlobili a Salák musel několikrát vytasit výborný zákrok, především po nájezdu Oldena. Totéž platí i o jeho protějšku, i on pochytal mnoho českých příležitostí. Naše první formace byla blízko druhému gólu, bohužel se opět trápíme v koncovce.
20:00
19:55
V závěru třetiny musel Salák řešit nepříjemnou střelu Mathise Olimba, která šla k pravé tyči. Český brankář udržel naše vedení.
19:40
Norové jsou v pěti a nemuseli řešit nic složitého. Žádný střelecký pokus na Söberga nepřišel.
19:11
Probíhá poslední minuta první třetiny a zbytek přesilovky dohrává první formace.
18:10
Nepřesná střela Kindla nemohla Söberga ohrozit, norská čtveřice vyhazuje a odchází střídat.
17:29
Mathis Olimb zahákoval Jágra a jde si na dvě minuty posedět.
16:22
Budeme hrát přesilovku, zatím to zkoušíme v šesti.
16:06
Jan Kovář hledal rozjetého Zaťoviče, karlovarský útočník ale nedostal přesnou přihrávku. Velká škoda, jinak by jel sám na Söbergovu bránu.
15:44
Vhazování u českého brankáře.
15:27
Vitásek si najížděl mezi kruhy, ale jeho střela přišla příliš pozdě. Norský obránce Bonsaksen do ní padl v pravou chvíli.
14:37
Nahození Michala Vondrky z levého kruhu propadlo na hůl Romana Červenku, který kotouč netrefil zrovna nejlépe. Brankář Norů si připisuje klidný zákrok.
13:59
Následuje icing Česka a první formace musí zůstat na ledě.
13:56
Jágrova formace si v útočném pásmu vytvořila solidní závar, ale žádná šance se tentokrát nekoná. Pozorná norská obrana nás nepustila do zakončení.
12:53
Následuje zakázané uvolnění českého týmu. Buly u Saláka.
12:37
Po komerční přestávce vhazování ve středním pásmu.
12:37
V závěru přesilovky pálil Martinsen a znovu to nebyla vůbec špatná šance. Po ráně norského hráče zazvonila u Saláka boční konstrukce brány.
11:17
Mohlo být vyrovnáno, naštěstí máme v bráně fantastického Saláka. Ten se nyní vyznamenal po pumelici Mortena Aska, který měl výbornou pozici na skórování, český brankář roztáhl své betony a udržel čisté konto.
10:56
Němec vyhazuje přes všechny čáry. Norsko to musí zkusit znovu.
10:22
Obránce Vitásek fauloval, respektive hákoval a Norsko si zahraje první přesilovku.
09:26
V posledních minutách sledujeme zajímavý hokej plný šancí, bohužel nás zase trápí koncovka. To už je bolest trvající nějaký ten pátek.
08:37
Na druhé straně další tutovka, Kindl si najel z levého kruhu před bránu a kotouč se po jeho zakončení šoural kolem norského brankoviště, nakonec končí o pár centimetrů vedle.
07:51
Hrubice obránce Němce, který ve vlastní třetině přišel o kotouč a Olden toho málem využil. Na Saláka jel sám a zkusil kličku do bekhendu, naštěstí o pár čísel míjí českou bránu.
06:37
Obrovské šance českého týmu, který během jedné minuty ostřeloval Söbergovu bránu. To byl přímo tajfun Hertlovy formace, který se snesl před norskou klec. Nejprve pálil od modré Vitásek, následoval ho Jágr a ještě byl u puku Sobotka, jenže ani jeden hráč nedokázal propasírovat kus černého nesmyslu do norské sítě. Velká škoda, tyto šance volaly po druhé brance.
05:56
Holösova špatná rozehrávka končí zakázaným uvolněním.
05:26
Norsko je u kotouče, zatím se do nějaké váznější šance nedostalo. Naopak český výběr je pohyblivější a určitě si uvědomuje vážnost situace. Nesmí přijít další podcenění nebo by případný postup byl pouze v oblasti teorie.
04:56
Ihned po buly střílel od modré obránce Vitásek, bohužel hodně nepřesně.
04:22
Novotného formace na ledě a hned je tu střela Hudlera, kterou ovšem Söberg viděl.
03:27
Norové však neskládají zbraně a opět se dostali před Saláka. Z levého kruhu zahrozil Forsberg.
02:57
Na druhé straně pálil od modré Trygg a před Salákem proběhla menší teč, která by jej mohla zmátnout. Naštěstí je puk v rohu kluziště.
01:27
Naprosto skvělý vstup českého výběru do utkání, další střelecký pokus vyslal na Söberga obránce Němec, těsně minul.
00:39
Česko právě vstřelilo branku!
V pekle sudy válej zní zdejší halou, český tým totiž otevírá velice záhy skóre utkání. Navrátilec do sestavy Tomáš Hertl vypálil na Söbergovu bránu, norský gólman vůbec nevěděl, kde má kotouč a nakonec si ho všimnul VLADIMÍR SOBOTKA. Český útočník jej dopravil bez větších problémů do sítě. Tak to je tedy začátek, jen tak dál. Asistence: Tomáš Hertl, Jaromír Jágr.
00:16
Úvodní buly zápasu vyhráli Norové, kteří zakládají první útočnou akci.
00:01
Čeští fanoušci ladí své hlasivky a hráči vstupují za jejich bouřlivého fandění na ledovou plochu. Jako první jde na led brankář Salák.
Po ledě krouží obě rolby, za zhruba patnáct minut se pustíme do zápasu. O jeho důležitosti netřeba pochybovat.
V hale Čižovka momentálně probíhá rozbruslení, hlediště se sympaticky zaplňuje a opět vidíme řadu českých vlajek. Namátkou – Brno, Čejkovice, Kralovice, Rýmařov, Ondry, Husinec, Únice a Pačlavice. Z těchto měst vážili diváci cestu do Běloruska.

Česko: Salák (Jakub Kovář) – Němec, Vitásek, Kindl, Jordán, Zámorský, Kolář, Ševc – Sobotka, Hertl, Jágr – Červenka, Klepiš, Vondrka – Sekáč, Novotný, Hudler – Zaťovič, Jan Kovář, Rolinek – Petružálek. Trenér: Vladimír Růžička.

Norsko: Söberg (Haugen) – Holös, Bonsaksen, Trygg, Ödegaard, Sörvik, Espeland – M. Hansen, Röymark, Forsberg – Bastiansen, K. Olimb, M. Olimb – Olden, Skröder, Ask – Lovlie, Martinsen, Roest – Dahlström, Thoresen. Trenér: Roy Johansen.

Rozhodčí: Rönn (FIN), Vinnerborg (SWE) – Dahmen (SWE), Semjonov (EST).
Trenéři musí zapsat na soupisku ještě dvě jména. Jisté je, že se dočká i třetí gólman Pavel Francouz. Pak už se bude rozhodovat mezi obráncem Lukášem Kovářem a útočníkem Martinem Růžičkou.