Švýcarsko - Rusko | ONLINE | 9.5.2014 15:45 | MS v hokeji Bělorusko 2014 | ŽIVĚ | iSport.cz
Přenos se aktualizuje automaticky

S konstatováním, že Rusko rozdrtilo v úvodním utkání šampionátu celek Švýcarského spříseženství poměrem 5:0, se s Vámi loučím. Ovšem ne na dlouho, od 19:45 se totiž zde v běloruské Minsk aréně staneme svědky historické události. Tým Běloruska totiž vyzve ve svém prvním utkání na vůbec prvním domácím mistrovství světa v historii země Spojené státy americké, takže určitě zůstaňte s námi!
Za Rusko je to brankář Sergej Bobrovskij, který pochytal všechny pokusy švýcarských hráčů a cenu si tak po právu zaslouží. Nutno dodat, že již před tímto ohodnocením bylo jeho jméno skandováno v podstatě celou halou.
Za Švýcarsko to bude Damien Brunner, který si to zasloužil především svou agilitou. Ta jeho spoluhráčům chyběla, z čehož by si měl tým helvétského kříže vzít ponaučení.
Nyní budou vyhlášeni nejlepší hráči utkání.
Skončilo utkání mezi Švýcarskem a ruskou sbornou, jež jednoznačně ovládl druhý jmenovaný tým. Rusko nedovolilo hráčům helvétského kříže ani jednu branku, přičemž samo vstřelilo pět. Brankou a nahrávkou se blýskla největší hvězda šampionátu, Alexander Ovečkin vstřelil druhý gól svého týmu a poté nahrál na ten poslední Danisu Zaripovovi.
60:00
Konec zápasu.
59:52
"Maladci" skanduje v podstatě celá hala, Rusové vítězí.
58:25
Rusko právě vstřelilo branku!
A nakonec ještě jeden výbuch radosti v ochozech haly, kde působí tým KHL Dinamo Minsk. Ovečkin našel nahrávkou DANISE ZARIPOVA, který propálil Genoniho a uštědřil tak Švýcarům nelichotivého "bůra". Asistence: Alexander Ovečkin.
57:20
Rusové si užívají kotouč na holi v útočné třetině a kontrolují čas, který Švýcarům neúprosně ubývá.
56:45
V útočném pásmu si ovšem hráči helvétského kříže nevědí rady. Vůbec. Ruská obrana je dnes v podstatě nezdolná.
56:07
Švýcaři zakládají útok až od Genoniho.
55:30
Z tribun se zhruba čtyři a půl minuty před koncem třetí třetiny ozývá mocný pokřik "Rasija".
55:14
Hra byla nyní přerušena, příčinou byl kotouč, jenž uvízl ve skrumáži hráčů.
54:38
Z hráčů v červeném se nyní osmělil ten nejmladší z celého šampionátu. Kevin Fiala se vydal s kotoučem mezi kruhy, odkud jeho ránu zablokoval Orlov.
53:57
Jednomu ze dvou zahajovacích utkání na letošním mistrovství světa v běloruském Minsku přihlíží celkem 13 300 diváků. Atmosféra v hale je vskutku vynikající. A to si to představte večer, kdy nastoupí domácí celek.
53:57
Ofsajd Ruska.
53:15
Rusové jdou v poklidu střídat a mohou si také oddychnout za brankou Bobrovského.
52:35
Od modré chvíli nato pálí Yannick Weber, brankář Columbusu Blue Jackets je dnes prostě nepřekonatelný.
52:14
Velké šance Švýcarů. Simon Moser na sebe natáhl obránce a poté předložil do šance Brunnerovi, jehož ránu vykopl svým betonem Bobrovskij.
51:14
Z tribun se po dlouhé době ozývá také "Hopp Schwitz", hráčům na ledě to však není dnes nic platné.
50:56
Zoufalé obléhání Bobrovského branky zakončila střela Reta Suriho. Švýcarská čtyřiadvacítka našla pouze jeho výstroj.
50:02
Pořád stejná písnička. Švýcaři, ač kombinují, do zakončení se nedostávají. Ruská obranná řada je drží na uzdě, tudíž v rohu kluziště.
49:11
Sborná nyní v pohodě brání střední pásmo a nedovoluje svému soupeři jakékoli větší příležitosti, v podstatě jako po celé utkání.
48:17
Hráči helvétského kříže nesměřují útoky do branky, což je hlavní problém jejich dnešní produktivity.
47:41
Hollenstein svou přihrávku namířil pouze do míst, kde se v tu chvíli nenacházel žádný z jeho spoluhráčů. Zakázané uvolnění.
47:07
Na střely vedou Rusové poměrem 29:21. Pokud se Švýcaři chtějí v dalším průběhu rovnat s podobnými celky jako je Rusko, budou muset více přidat.
46:33
Orlov se snažil vysunout do úniku Plotnikova, ale ruský útočník o malinký kousek na kotouč nedosáhl.
46:09
Zakázané uvolnění Švýcarů, vhazování po Genoniho levici.
45:20
Bělov s Dadonovem mohli přidat pátý gól sborné poté, co se dostali do úniku dva na jednoho, švýcarský obránce však skvěle zakročil.
44:17
Do rychlého protiútoku se dostali hráči v červeném, Hollenstein směřoval svůj na kapitána Mathiase Segera, jehož ránu zastavilo rameno Bobrovského.
44:00
Vhazování po Genoniho pravici.
43:24
Rusové víří v obranném pásmu Švýcarska, ale ne a ne dostat se k brance. Nakonec Zaripov pálil z nouze od mantinelu pouze vedle Genoniho branky.
42:45
Poté, co se sborná vymanila z oslabení, vyrazili na útočný výlet hráči první řady. Přečíslení čtyři na tři zakončoval tvrdou ranou do Genoniho betonu útočník Capitals Alexander Ovečkin.
42:17
A Rusové jsou v plném počtu.
41:41
Hráče helvétského kříže se od střely Webera nedostali pořádně do pásma. Naopak mohl kontrovat pátým gólem Šipačjov, ale jeho ránu přes obránce zastavil mantinel.
40:51
První přesilovkovou kombinaci navedli hráči v červeném na Yannicka Webera, jehož rána skončila mimo a následně Medveděv své spoluhráče osvobodil.
40:17
Švýcaři začali velmi agilně. Co jim také zbývá, jestli chtějí vyrovnat. Vyloučen je Dmitrij Orlov (RUS) na dvě minuty za hákování.
40:01
Začala třetí třetina.
Oba týmy jsou již nastoupeny a připraveny. Za okamžik začne třetí třetina.
Co se týče času na ledě, tak nejvíce ze Švýcarů se na ledové ploše pohybuje Roman Josi, který nastřádal již 16 minut a 15 sekund. Za Rusy to překvapivě není Alexander Ovečkin, nýbrž jeho kolega z útoku Vadim Šipačjov – 13:55.
Statistiky po druhé třetině hovoří pochopitelně ve prospěch Ruska. Na střely vyhrál celek sborné 13:8, celkově je to pak 24:18. Sergej Bobrovskij si drží stoprocentní úspěšnost, zatímco nováček Leonardo Genoni je pak na čísle 83,33 %.
Máme za sebou druhou periodu, ve které opět ruský celek potvrdil svou nadvládu nad tímto utkáním. O jedinou branku druhé dvacetiminutovky se postaral Bělov. Jak už bylo zmíněno, Genoni se po tomto inkasovaném gólu musel malinko červenat. Ale neznamená to, že by za tento výsledek mohl jeho výkon. Švýcarům chybí pohyb a precizní defenzíva, což tým helvétského kříže zdobí nejvíce. Sledujeme velmi pohledný hokej se šancemi na obou stranách, i když musíme říct, že ruští hráči mají navrch. Nejspíše poslední třetina začne přibližně v 17:24.
40:00
Druhá třetina skončila.
39:39
Seger se ještě před koncem snaží o průnik. Bez úspěchu. Ruská obrana je velmi pevná.
39:01
Probíhá poslední minuta druhé třetiny.
38:48
Bobrovskij chce očividně vstoupit do turnaje čistým kontem. Další rána z hole Reta Suriho končí opět na jeho bedrech.
37:45
Halou se před vhazováním rozezněla populární Kalinka, což hala opět využila k velkému povyku.
37:28
Švýcaři opět zahrozili střelou z hranice levého kruhu, Bobrovskij na místě, chytá a drží nulu.
36:45
Vhazování po levé ruce Genoniho.
36:15
Medveděv hledal před brankou najetého Širokova, ale ten jeho pas ke vstřelení páté branky nevyužil. Ránu končí vedle branky.
35:38
Rusové se zatím nedokáží usadit v útočném pásmu. Helvétský kříž naopak zahrozil útokem, po kterém pálil Bartschi.
35:01
Damien Brunner (SUI) to nyní přehnal se svojí agilitou a je vyloučen na dvě minuty za podražení.
34:25
Velké šance Damiena Brunnera vrcholí! Nejprve dvakrát vypálil z ostrého úhlu a poté se snažil od zasunutí kotouče za Bobrovskiho – bez úspěchu.
34:05
První formace nyní předvedla, jak dokáže být hokej krásný sport. Po ose šla souhra na jeden dotek postupně Plotnikov, Šipačjov a zakončující Ovečkin, ale ten nakonec kotouč do odkryté branky nedostal!
33:20
Denis Hollenstein uzmul kotouč ve středním pásmu a po úniku vypálil do Bobrovskiho lapačky. Budou dnes Švýcaři alespoň jedinkrát úspěšní?
33:00
Fiala nezpracoval kotouč, ovšem zakázané uvolnění to nebude. Orlov mohl hrát.
32:19
Ambühl vyhrál vhazování na střelce, jehož role se jal Reto Suri, střelu zablokovala ruská obrana. Mířila do ochranné sítě.
32:15
Hráči helvétského kříže mohli korigovat stav, nezdařilo se. Vynikající Bobrovskij, ač tísněn kvalitní clonou Schappiho, střelu z mezikruží od Rufenachta pokryl.
31:04
Sledujeme opravdu zajímavý hokej plný bruslení, střel a soubojů. V další šanci se ocitli opět Rusové, jmenovitě neproměnil Kutuzov.
30:15
Na druhé straně se dostal do velké příležitosti Sven Bartschi, ale Bobrovskij je dnes prostě naprosto bezchybný! Střelu švýcarského útočníka vykryl vyrážečkou.
29:45
Velká šance na straně Ruska! V přečíslení tři na dva se ocitl ve střelecké pozici Alexander Medveděv, ale v rozhodující chvíli mu praskla hůl!
29:06
Rusko právě vstřelilo branku!
Velká rána pro Švýcary, kteří před několika okamžiky neproměnili velkou příležitost. Červenat se musí nyní brankář Genoni, který propustil lehkou střelu po zemi, jíž vyslal ANTON BĚLOV. Kotouč prošel mezi jeho chrániči až do branky. Asistence: Nikolaj Kuljomin, Sergej Širokov.
28:27
Kevin Moser se protlačil přes ruskou obranu a pokoušel se o zasunutí kotouče za Bobrovskiho, jenž si s jeho pokusem poradil.
27:44
Konečně se ukázala i elitní formace červených, ovšem Kevin Romy opět nezpracoval přihrávku do prostoru mezikruží od Brunnera.
26:31
Hollenstein si nyní neporadil s kvalitní přihrávkou Cuntiho, který pronikl za ruské beky. Kdyby švýcarská sedmdesátka lépe zpracovala kotouč, mohla z toho být zajímavá situace.
26:09
Vhazování po levé ruce brankáře Bobrovskiho.
26:09
Chvilka poezie pro hráče z alpské země, průnik Svena Bartschiho raději pod lapačkou ukryl Bobrovskij.
25:18
Obrovská šance Anisimova, který pálil po střele Medveděva opět nad Genoniho branku. Nováček v brance červených opět zasahuje a drží nadále akcie svého týmu alespoň na tříbrankovém manku.
25:20
Švýcarsko je v plném počtu.
24:46
Arťjom Anisimov v další šanci. Nyní si našel kotouč pod bránícím Segerem na hranici vrcholu kruhu. Švýcarský kapitán stihl jeho ránu poté zblokovat.
24:02
Rusové opět svírají hráče v červených dresech v pásmu. Na rozdíl od ostatních přesilovek tomu chybí střelba.
23:20
Švýcaři se opět budou muset bránit ve čtyřech hráčích. Na trestnou míří Viktor Stancescu (SUI), jenž namířil kotouč mimo hrací plochu bez zavinění a odchází na dvě minuty za zdržování hry.
22:46
Anisimov se dostal společně do úniku ve dvou na jednoho společně se Širokovem, řešení situace vzal na sebe. Nepovedlo se. Jeho klička do forhendu a následná střela skončila kousek vedle Genoniho branky!
21:57
Konečně i Švýcarsko poznalo, jak že to vypadá útočné pásmo. Po odpískaném icingu se po buly dostal ke střele Damien Brunner, jehož pokus vykopl Bobrovskij betonem.
21:04
I druhá útočná řada sborné svírá tým v červeném kolem branky, jíž hájí Leonardo Genoni. Švýcarům chybí pohyb.
20:24
První útočná formace Rusů si opět vynutila šanci, Ovečkin se tlačil silou před Genoniho, brankář Davosu byl připraven.
20:09
Rusové začali stejně jako v první periodě, ovšem nyní nahození Ovečkina ukryl pod svá bedra Genoni.
20:01
Začala druhá třetina.
Následují je hned poté hráči sborné, rozhodčí je již připraven s kotoučem u středového kruhu.
Na led nastupují za zvuku tradičního zvonu, který se ozývá ze švýcarského hloučku fanoušků, hráči helvétského kříže.
Rozhodčí jsou již na ledě, za chvíli je budou následovat i hráči. Druhá dvacetiminutovka začne co nevidět.
První třetina skončila. A skončila jasným vítězstvím ruského celku poměrem 3:0. Výsledek zcela odpovídá průběhu, protože Rusové mají více ze hry a mnohem více šancí. Nutno dodat, že velkou roli hrála i branka již po třinácti sekundách, kterou namířil tak říkajíc "do teploměru" nováčkovi mezi třemi tyčemi, Leonardu Genonimu, Plotnikov. Před námi je ještě čtyřicet minut, sborná jistě nemá nic vyhráno. Stav o tři branky je v hokeji velmi matoucí. Uvidíme, s čím přijde kanadský stratég na švýcarské střídačce Sean Simpson. Zaplněná a fandící hala očekává stejnou porci výborného hokeje, jako tomu bylo doposud. Dočká se?
20:00
První třetina skončila.
19:10
Tlak Švýcarů u branky Bobrovskiho. Chybí tomu ovšem častější a nebezpečnější střelba.
18:44
Helvétský kříž se snaží s utkáním něco udělat, chybí mu však větší propracovanost hry, což jej zdobí. Uvidíme, zda-li jeho hráči dokáží vstřelit kontaktní branku.
17:15
Rusko právě vstřelilo branku!
A Rusové zasazují třetí tvrdou ránu. Akci, po které vybruslil Čudinov z rohu a vypálil, zakončil tečí mimo dosah Genoniho VADIM ŠIPAČJOV. Tohle se bude Švýcarům velmi těžko dotahovat. Asistence: Maxim Čudinov.
16:59
Obě mužstva jsou v plném počtu.
16:15
Nevytěžili z toho však nic. Naopak na druhé straně opět nebezpečně pálil z pravého křídla Danis Zaripov. Genoni jeho pokus ukryl v lapačce.
15:46
Hra čtyři na čtyři více svědčí Švýcarům, kteří nyní zavřeli svého soupeře za brankou.
14:59
Vyloučení nyní na obou stranách. Za Rusy vyloučen Vadim Šipačjov (RUS) na dvě minuty za podražení. Stejným prohřeškem se provinil Reto Schappi (SUI).
14:33
Naplněný stadion se velice dobře baví, není tu v podstatě slyšet vlastního slova a nyní probíhá Minsk Arenou mexická vlna.
13:37
Velká šance na straně helvétského kříže, před Bobrovskim se zjevil Sven Bartschi. Přes usilovné dorážení si na brankáře sborné nepřišel.
13:17
Rusové v plném počtu, Ovečkin je na ledě.
12:39
Švýcarům se početní výhoda nedaří, Rusové znova vyhazují.
12:15
První ránu této přesilovky zaznamenal ze švýcarské strany Weber, ale Bobrovskij byl připraven a kotouč chytil.
11:54
Paradoxně ovšem mohli zvýšit Rusové. Na útočný výlet se vydali Kuljomin a Anisimov. První střelu zlikvidoval skvěle Genoni, dorážku útočníka Columbusu pak na brankové čáře chytil Yannick Weber!
11:17
Alexander Ovečkin (RUS) se nyní ukázal i z té stinné stránky. Fauloval Ambühla a posedí si přinejlepším dvě minuty na trestné lavici.
11:00
Tato rána způsobila velký tlak, který nakonec uhájili Švýcaři vyhozením puku do středního pásma.
10:02
Medveděv se vydal na útočný výlet, po němž namířil střelu do spojnice Genoniho branky!
09:42
První přesilovka helvétského kříže zůstane nevyužita, Rusko je v plném počtu.
09:15
Švýcarsko dokázalo nakonec postavit přesilovkovou šablonu a po střele Segera vznikla velká skrumáž před Bobrovskim, ale puk nedotlači ani Fiala, ani jeho spoluhráč Reto Suri.
08:00
Ta se jim ovšem nedaří. Hráči s křížem na hrudi nemohou přijít na to, jak se usadit v útočném pásmu.
07:42
Alpská země se konečně osmělila malinko více. Maxim Čudinov (RUS) musel po průniku jednoho ze Švýcarů zatáhnout za záchranou brzdu – podražení a první přesilovka pro červený celek.
06:34
Rusko právě vstřelilo branku!
Švýcarský zadák si příliš dlouho na trestné lavici neposeděl, což může helvétský kříž v dalším průběhu mrzet. Přesilovkovou akci nasměroval Zaripov na hůl ALEXANDERA OVEČKINA a ostrostřelec Capitals propasíroval svou ránu mezi nohama nic netušícího Genoniho. Jeden z hráčů totiž velmi dobře clonil před jeho výhledem. Asistence: Danis Zaripov, Anton Bělov.
06:12
Ve stejném čase je vyhlášena komerční přestávka.
06:12
Sotva se tým v červeném vymanil z oslabení, hned do něj zase putuje. Robin Grossmann (SUI) nestihl pohyb pronikajícího ruského útočníka a musel jej podrazit.
05:53
Další velké chvíle ruských střelců. Nyní přišly tři rány za sebou, z nichž dvakrát měl na holi druhou branku svého týmu Anisimov. Švýcarská třiašedesátka se v brance zaskvěla zákrokem lapačkou.
04:59
Kutuzov dostal přihrávku na modrou po vyhraném vhazování a střelu namířil do prostor, kde Genoni vytrčil rameno.
04:44
I přes úvodní tlak ruského celku je stav střel pouze tři dva v jeho prospěch.
04:08
Tým v bílých dresech víří obranném pásmu Švýcarů, Genoni se po první obdržené brance oklepal a nadále nyní drží šance svého týmu.
03:51
Sborná bude mít šanci na zvýšení svého náskoku, Anisimov se hezky protáhl v rohu kluziště, kde ho nedovoleně zastavil Mathias Seger (SUI). Švýcarský kapitán si tak odpyká dvě minuty za hákování.
03:00
Opět akce nasměřovaná přesně na modrou čáru, odkud pálil Eric Blum, který znova napálil ruského brankáře.
02:17
Po dvou minutách se za ruskou modrou čáru dostal i tým helvétského kříže, ovšem střelu Dominika Schlumpfa zastavil Bobrovskij.
01:28
Ruský tlak pokračuje, další velkou šanci nyní zahodil po přihrávce Kuljomina křídelní útočník Širokov!
00:13
Rusko právě vstřelilo branku!
To je nástup! Nováčka mezi třemi tyčemi na mistrovství světa ruští hráči ani trochu nešetří! První akce byla vedena po levé straně, odkud z vrcholu kruhu vypálil SERGEJ PLOTNIKOV a k obrovské radosti přítomných ruských fanoušků trefil přesně na vzdálenější tyč Genoniho branky. Asistence: Denis Denisov, Vadim Šipačjov.
00:01
Utkání právě začalo.
Oba týmy jsou za bouřlivého skandování všech přítomných připraveni u svých branek k tradičnímu pokřiku.
"Rassija", přesně tímto pokřikem si diváci žádají své miláčky, na druhé straně zní tradiční "Hopp Schwitz". Tohle není Stockholm.
Zápas bude mít i české zastoupení, jako jeden ze dvou hlavních rozhodčí řídí utkání Antonín Jeřábek.
Úvodní sestavy:

Švýcarsko: Genoni – Schlumpf, Josi "A", Blum, Grossmann, Seger "C", Weber, Kukan – Moser, Romy, Brunner – Cunti, Hollenstein, S. Bärtschi – Ambühl "A", Fiala, Suri – Rufenacht, Schappi, Stancescu.
Trenér: Sean Simpson.

Rusko: Bobrovskij (Vasilevskij) – Denisov, Orlov, Kutuzov, Medveděv, Jakovlev, Bělov, Zubarev, Čudinov – Ovečkin "C", Plotnikov, Šipačjov – Kuljomin "A", Anisimov, Širokov – Tichonov, Zaripov "A", Loktionov – Dadonov, Burmistrov, Kuzněcov.
Trenér: Olegs Znaroks.

Rozhodčí: Lars Brüggemann (GER), Antonín Jeřábek (CZE) – Chris Carlson (CAN), Pierre Dehaen (FRA).
Sestavy obou celků jsou tedy s jedním překvapením, ve švýcarské brance bude mít premiéru na mistrovství světa Leonardo Benoni. Velmi ostrý start proti ruskému velikánovi. Perličkou v úvodním nasazení formací Seanem Simpsonem je třetí útok. Kevina Fialu a Andrese Ambühla dělí necelých třináct let života, tudíž jasný záměr kanadského trenéra, nejmladší hráč na šampionátu musí sbírat zkušenosti vedle hráče, který k tomu z týmu helvétského kříže má nejvíce kompetencí.
Na ruské straně se překvapení nekoná, mezi tři tyče nastoupí brankář Columbusu Sergej Bobrovskij.
Ochozy Minsk arény se pomalu ale jistě plní. Oba celky se rozbruslují. Pro zajímavost tady máme hned první nečekaný švýcarského kouče Seana Simpsona, který postavil do branky jako jedničku šestadvacetiletého gólmana Davosu Leonarda Genoniho. K překvapení všech tak zůstane na střídačce Reto Berra.
Sborná jede jako v podstatě na každý turnaj s jediným cílem. Vyhrát. Jedině tento má za úkol nový trenér Olegs Znaroks se svým výběrem. Po dalším neúspěchu na domácích olympijských hrách v Soči je tento úkol znásoben na několikátou. Lotyšský stratég Olegs Znaroks, znám svými trenérskými úspěchy z Dynama Moskva a především loňským titulem s týmem z hlavního města, přivezl velmi silný tým v čele s hvězdou NHL Alexandrem Ovečkinem. Spolu s ním přijali pozvání z NHL jeho dalších šest kolegů, mezi nimi jména jako Kuzněcov, Anisimov či Orlov, což je spoluhráč hvězdné osmičky z Washingtonu.

Ruský národní tým by chtěl po nepříliš zdařené olympiádě na domácí půdě znova na stupínek nejvyšší. Jak už totiž bývá zvykem, tento úkol dostává sborná pravidelně již několik desítek let. Splní jej hráči s orlicemi na prsou znova po dvou letech?
Švýcarský celek přijel do Minsku obhajovat svůj největší úspěch ve více než stoleté historii hokeje na svém území. Stříbrné medaile přivezli hokejisté helvétského kříže právě z loňského mistrovství ve skandinávských zemích – Švédska a Finska. Přesně tohle velmi taktický a disciplinovaný tým potřeboval k tomu, aby se zbavil nálepky pouhého černého koně turnaje a vyšvihl se mezi smetánku dlouhodobě nejlepších světových celků.

A že by mohli napodobit husarský kousek z předchozího jara, napovídá ten fakt, že v současném kádru trenérského stratéga Seana Simpsona je hned jedenáct pamětníků z minulého šampionátu. V čele stojí především opora mezi třemi tyčemi Reto Berra, který pozvánku do týmu "stihl" v posledních okamžicích. Jeho klubový zaměstnavatel, Colorado Avalanche, totiž vypadl v prvním kole play-off. Nestačil na Minnesotu. Z obránců jsou pak pamětníky Mathias Seger a zadák Nashvillu Predators Roman Josi, kterého experti pasovali v mnoha případech mezi deset nejlepších hráčů celého mistrovství, jenž se rozhodli přijet z NHL.

Když se podíváme na útočnou fázi, tak zjistíme, že její kostra je v podstatě stejná. Osm hráčů si v minulém roce pověsilo na krk stříbrnou, mezi nimi je i ostřílený a nejzkušenější hráč celého výběru. Andres Ambühl absolvuje svůj jedenáctý šampionát v řadě, přičemž v tomto období stihl také všechny tři olympijské hry. Jednatřicetiletý odchovanec Davosu poprvé vyjel na světový šampionát na území České republiky. V Ostravě a Praze sbíral jako tehdy dvacetiletý mladík první zkušenosti. Uvidíme, jak je bude předávat svým následovatelům...

Tím prvním může být účastník letošního nedávno skončeného mistrovství světa osmnáctiletých, kde český výběr vybojoval nejzářivější úspěch v této kategorii. A radovat se trochu mohl i on, Kevin Fiala má totiž otce, jenž má původ právě mezi českými luhy a háji. Jako nejmladší účastník turnaje tak bude sbírat cenné zkušenosti.
Vítejte u online přenosu z Minsku. V hlavním městě Běloruska dnes startuje hokejové mistrovství světa, které v Minsk Areně otevře zajímavý souboj Švýcarska a Kanady. V Čižovka Areně ve stejný čas začíná utkání Francie – Kanada, které vám rovněž přiblížíme v online reportáži z místa dění.

Ruský národní tým bere mistrovství světa v olympijském roce již podruhé za sebou jako reparát na právě nezdařené Hry. Po fiasku v roce 2010 na půdě kanadského Vancouveru, letos velmi zarmoutili nejen svého prezidenta Putina na únorovém souboji pod pěti kruhy v prostředí domácí Soči, když opět ve čtvrtfinále před zraky vyprodané Balšoj arény podlehli Finsku. Tudíž by nyní chtěla sborná vyléčit poraněné duše svého národa ziskem titulu mistra světa. A taktéž se na to patřičně vyzbrojili. Do běloruské metropole přivezl známý stratég Olegs Znaroks, jenž nahradil po neúspěšném tažení v Soči Biljaletdinova, celkem sedm hráčů z NHL v čele s Alexandrem Ovečkinem. Ostatní část týmu tvoří pochopitelně hráči působící v domácí KHL. Tým by byl, teď by to chtělo konečně výsledek. Co na to hráči?

Švýcaři do turnaje vstupují v pozici týmu, který se po loňském stříbře snad definitivně zbavil nálepky outsidera. V posledních letech se vždy prezentují kvalitním výkonem založeným na obraně, kterou se soupeřům jen velmi obtížně překonává. Na soupisku Sean Simpson zapsal hned pět hokejistů NHL, konkrétně gómana Reto Berra, obránce Romana Josiho, Yannica Webera a útočníky Damiena Brunnera a Svena Bärtschiho. Ze stříbrného kádru zůstalo v týmu 11 hokejistů.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:45.
Aktuální zápasy
Články odjinud