Přenos se aktualizuje automaticky

Hokejisté Suomi si po brankách Leo Komarova a Petriho Kontioly brzy vypracovali dvoubrankové vedení, což ovlivnilo ráz celého utkání. V úvodu druhého dějství navíc přidal třetí gól Aleksander Barkov a definitivně tím otupil možný nápor Slovinska. A když na rozdíl už čtyř branek zvýšil Joonas Kemppainen, bylo o osudu zápasu rozhodnuto. Třebaže Slovinci utkání nezabalili a ve třetí třetině několikrát ohrozili brankáře Rinneho, zůstal stav již nezměněn.

Finský gólman si tak připisuje již třetí vychytanou nulu v řadě a táhne svůj tým do čtvrtfinále. Jeho neprůstřelnost čítá obdivuhodných 193 minut!

Střely na branku 33 – 13

Nejlepšími hráči utkání byli vyhlášeni Joonas Donskoi a Gasper Kroselj.

Z mé strany to bude pro tuto chvíli vše. Dovolím si vás však pozvat i k zítřejším zápasům v rámci základních skupin mistrovství světa, kterou budou stát rozhodně za to!

Děkuji vám za pozornost a u dalších onlajnů, na počtenou.
Je dobojováno. Finsko je za svůj výborný výkon po zásluze odměněno třemi body. Slovinsko bylo po celé utkáním horším týmem a porážka 0:4 je ještě relativně příznivá.
60:00
Konec zápasu.
59:30
Goličič si nabruslil mezi kruhy a jeho střelu na poslední chvíli zablokoval svou holí Lindell.
58:48
Hartikainen našel před bránou najíždějícího Pihlströma, který z bezprostřední blízkosti přestřelil.
57:52
Saboličova střela zpoza kruhů minula levou tyč Rinneho brány.
57:10
Pesonen si vybruslil podél mantinelu a čekal, zda-li se mu nabídne některý ze spoluhráčů. Nestalo se a tak mohou hrát Slovinci.
56:07
Hokejisté Suomi drží kotouč v bezpečné vzdálenosti od Rinneho. Je zřejmé, že se budou snažit o to, aby co nejvíce pomohli svému brankáři při udržení třetí nuly na turnaji v řadě.
55:33
Domácí v plném počtu.
55:10
Kemppainen je v tomto oslabení ústřední postavou Skandinávců. Teď skvěle zastavil slovinský útok a vyhazuje kotouč.
54:18
Kopitar přihrál na modrou čáru Robarovi, jehož tvrdou střelu ztečoval svou holí do ochranné sítě Kemppainen.
54:15
Slovinci jsou v pásmu a kombinují.
53:33
Třebaže dnešní utkání v ostravské ČEZ Aréně není zdaleka vyprodané, atmosféra, o kterou se starají především finští příznivci, je výborná.
53:33
Za sekání vyloučen finský Ruutu.
53:26
Hosté v plném počtu.
52:37
Dělovku Aaltonena z prostoru mezi kruhy jen s vypětím všech sil vyrazil Kroselj.
Dnešní utkání sleduje 6452 diváků.
51:57
Hokejisté Suomi si několikrát vyměnili puk, přihrávkou mezi kruhy se však připravili o kotouč a Slovinci vyhazují.
51:26
Za hákování vyloučen slovinský Muršak.
50:45
Sabolič střelou od modré zkusil své štěstí. Finský brankář se dnes ale zdá být neprůstřelný. Třebaže se Slovinci ve třetím dějství zvedli a vytvořili si své šance, je to právě Rinne, který je hrdinou posledních minut.
50:01
Kemppainen našel na levém kruhu volného Pesonena, jehož křížná střela na zadní tyč jen těsně minula konstrukci Kroseljovy brány.
49:30
Rodman se krásnou technickou finesou zbavil na polovině hřiště svého strážce. Následná přihrávka ale byla hodně nepřesná.
48:46
Jokinen s Donskoiem jeli na jediného slovinského obránce. Ač se finský kapitán snažil jak se snažil, puk na svého spoluhráče propasírovat nedokázal. S následnou střelou Jokinena si již poradil Kroselj vyrážečkou.
48:10
Z pravého kruhu střílel zápěstím Ruutu. Jeho ránu vytěsnil Kroselj ramenem.
46:17
Goličič vystřelil z mezikruží a další dva slovinští hráči se snažili dorazit na brankovišti poskakující kotouč. Teď promrhali Slovinci velkou šanci ke zkorigování stavu.
45:20
Před bránou nahozený kotouč se snažil na poslední chvíli tečovat Lindell. Byl však dobře bráněný a nedokázal tak usměrnit kotouč za Kroseljovy záda.
43:55
Kovačevičovu střelu od modré šikovně tečoval Urbas a přidělal tak Rinnemu spoustu práce. Ten svou neprůstřelnost však drží dál.
43:34
Rodman si dobruslil nahozený kotouč a střelou z rohu kluziště, zpoza brány, se pokusil překvapit Rinneho. Ten byl však pozorný a nenechal se zaskočit.
42:35
Mäntylä nahodil od modré čáry a jeho pokus se ještě snažil tečovat Pesonen. Kotouč však končí v rohu kluziště.
41:45
Robar u mantinelu obehrál obránce a našel i Saboliče. Tomu však finská obrana nedopřála zakončení.
40:45
Hokejisté ze severu Evropy nápaditě kombinují v útočném pásmu. Hráči Suomi si dnešní utkání užívají, což se rozhodně nedá říct o jejich soupeři.
40:22
Slovinci se provinili zakázaným uvolněním. Hra se stěhuje před Kroselja.
40:01
Začala třetí třetina.
Druhá třetina duelu mezi Finskem a Slovinskem je minulostí. Svěřenci Kariho Jalonena jsou dnes jednoznačně lepším týmem, což dokázali v této třetině vyjádřit i gólově. Z týmu Suomi se prosadili Barkov a Kemppainen. Nutno však podotknout, že nebýt několika skvělých zákroků brankáře Kroselja, mohl být rozdíl ve skóre ještě výraznější.
40:00
Druhá třetina skončila.
39:12
Barkov našel přihrávkou Salmelu, jehož střelu z mezikruží skryl Kroselj ve výstroji. Hra je přerušena.
38:39
Finové se tlačí za dalšími góly. Slovinci dnes hrají opravdu hodně pasivně a nevím, co by se muselo stát, aby dokázali dnešní utkání nějakým způsobem zvrátit.
35:57
Finsko právě vstřelilo branku!
Finové navyšují své vedení na rozdíl již čtyř branek a využívají tak nabídnutou přesilovou hru. Ruutu našel přihrávkou nehlídaného JOONASE KEMPPAINENA, pro něhož již nebyl problém poslat kotouč za záda Kroselja. Asistence: Tuomu Ruutu, Juhamatti Aaltonen.
35:20
Hokejisté Suomi to nyní překombinovali. Snažili se vyšachovat celou obranu, což se jim zpočátku dařilo, nakonec však o kotouč přeci jen přišli.
34:34
Barkov oslovil zpětnou přihrávkou Lindella, který měl spoustu času si rozmyslet, kam zamíří. Nakonec volil technickou střelu, proti které zasáhl Kroselj lapačkou.
34:12
Za nedovolené bránění vyloučen slovinský Goličič.
33:50
Kontiola nebyl daleko od vstřelení svého druhého gólu v zápase. Krásně přebruslil slovinského obránce a proti jeho střele musela zasáhnout až Kroseljova vyrážečka.
32:30
Když už se Slovinci přeci jen dostanou do pásma, obrana Skandinávců je do žádné větší příležitosti nepustí. Většina slovinských ataků tak končí v rozích kluziště odebráním kotouče.
31:02
Po přihrávce Immonena napříč brankovištěm se do gólové šance dostal Hartikainen. Finský útočník však orazítkoval pouze tyč Krosejlovy brány.
30:40
Pihlström se ocitl ve velké šanci. Po přihrávce se dostal až před Kroselja a jemnou tečí se pokoušel překonat slovinského brankáře. Ten ale výborně zasáhl vyrážečkou.
29:44
Druhá slovinská lajna si teď dokázala vytvořit alespoň náznak tlaku. Rinne však zůstává na mistrovství světa nepřekonán již 162 minut!
29:22
Hra je přerušena. Vhazuje se po pravici Kroselja.
28:36
Domácí v plném počtu.
28:20
Kopitar projel celým útočným pásmem a přihrávkou našel obránce Kovačeviče, jehož střela byla ale nepřesná. Zdá se, že hráči Suomi toto oslabení zvládnou.
26:53
Tvrdá střela Robara od mantinelu, kterou skryl Rinne ve výstroji. Finský brankář působí dnes velice jistým dojmem.
26:38
Slovinci vyhráli vhazování a kombinují v útočném pásmu.
26:36
Partě kolem Anžeho Kopitara se tak nabízí velká šance na zkorigování prozatím velice nepříznivého stavu.
26:36
Za podražení vyloučen finský Ohtamaa.
25:50
Hned po vhazování prověřil pozornost Rinneho Ograjenšek. Finský gólman si s jeho pokusem bez větších potíží poradil.
25:10
Donskoi vybruslil až před bránu a našel Salmelu, jehož střela z mezikruží byla na poslední chvíli zablokována slovinskou obranou.
24:18
Ruutu si vybruslil až do mezikruží a střelou pod víko se snažil propálit Kroselja. Slovinský brankář však zasáhl lapačkou.
23:20
Slovinci se po inkasované brance přeci jen osmělili a snaží se s nepříznivým stavem něco udělat. Šanci si však stále nevytváří.
21:19
Finsko právě vstřelilo branku!
Finové navyšují svůj náskok. Se střelou Donskoie z mezikruží si dokázal ještě Kroslelj poradit zákrokem pravým betonem, na následnou dorážku ALEKSANDERA BARKOVA však byl krátký. Asistence: Joonas Donskoi, Jussi Jokinen.
20:52
Nepřesností v rozehrávce se Slovinci připravili o možnost zaútočit. Budou tedy muset začínat znovu zpoza své brány.
20:24
Kontiola nedosáhl na dlouhou přihrávku a píská se zakázané uvolnění.
20:09
Hosté v plném počtu.
20:01
Začala druhá třetina.
Máme za sebou první dvacetiminutovku, po níž budou spokojenější rozhodně Finové. Ti zamkli Slovince v jejich obranném pásmu a do žádné větší šance svého soupeře nepustili. Navíc dokázali být i produktivní, neboť již v 6. minutě dorazil kotouč za záda Kroselja Komarov. Krátce na to navíc dokázal zvýšit Kontiola. O dominanci Finů svědčí i fakt, že svého soupeře přestříleli v poměru 14:3. Chtějí-li Slovinci v dnešním zápase uspět, budou muset svůj výkon podstatně zlepšit!
20:00
První třetina skončila.
19:57
Salmela ještě v samotném závěru úvodního dějství střílel od modré čáry. Jeho pokus byl ale hodně nepřesný.
19:43
Finové dobře kombinují, rychlou přihrávkou do mezikruží hledal Jokinen hokejku Pesonena, který však kotouč vůbec nezasáhl.
18:30
Barkov našel zpoza brány Pesonena, jehož střela jen těsně minula Krosejlovu svatyni.
18:10
Za podražení vyloučen slovinský Rodman.
17:58
Skandinávci drží kotouč v rohu kluziště a točí Slovince. Ti v první třetině houževnatým Finům vůbec nestačí.
17:10
Donskoi vybídl ke skórování Jokinena, jeho střelu však skryl Kroselj ve své výstroji.
16:25
Robar vypustil od modré čáry hodně tvrdý projektil. Jeho dělovku Rinne viděl přes clonící hráče na poslední chvíli, přesto si ji dokázal najít a skrýt ve výstroji.
15:35
Mäntylä se zbavil Urbase a vyzval na steč Pesonena, který spadl po zákroku Robara. Rozhodčí však nehodlají pískat nedovolený zákrok.
14:10
Střelou od mantinelu zkusil své štěstí Pance, tečovat jeho ránu se pokoušel i Mušič, Rinne si však bez problémů poradil.
13:30
Finští fanoušci jsou s dosavadním průběhem nadmíru spokojení a zápas si užívají.
13:30
Jeglič táhl další útok Slovinců a nahozením od modré čáry prověřil pozornost Rinneho. Ten skryl kotouč ve své lapačce a nakonec i rychle rozehrál.
12:40
Mäntylä nahodil kotouč na Kroselja, který však rychle rozehrál a poslal Slovince na steč. Ke gólové šanci se ale Slovinci ne a ne propracovat.
11:32
Goličič se pokoušel založit útočnou akci, nakonec z toho byl jen vyhozený puk za Rinneho bránu. Slovinci se tak budou znovu bránit.
10:55
Donskoi vybojoval kotouč a Finové spřádají útočné plány.
10:11
Krásnou přihrávkou napříč brankovištěm našel Ruutu Kontiolu, který se vší silou opřel do kotouče. Rána mu však nesedla a minula Kroseljovu klec.
09:40
Hráči Suomi se provinili ofsajdem. Vhazuje se ve středním pásmu.
09:20
Hokejisté ze severu Evropy hrají opravdu s velkým přehledem a svěřence Matjaže Kopitara do žádných šancí nepouští.
08:24
Skandinávci se tlačí za další brankou. Pesonen se dostal až tváří v tvář Kroseljovi, ten byl však úspěšný, když dokázal zasáhnout hokejkou.
06:34
Finsko právě vstřelilo branku!
Od modré čáry nahozený kotouč dokázal za záda Kroselja šikovně tečovat PETRI KONTIOLA. Takový vstup do utkání si Slovinci rozhodně nepředstavovali. Bez asistence.
05:53
Finsko právě vstřelilo branku!
Finové dokázali úvodní tlak přetavit ve vedoucí gól. Nahozený kotouč na Kroselja se pokoušeli dorážet Pesonen a Kemppainen, nakonec byl však úspěšný až LEO KOMAROV a otevírá tím skóre dnešního zápasu. Asistence: Janne Pesonen, Joonas Kemppainen.
04:50
Mäntylä nahodil od modré kotouč, který se ještě pokoušeli tečovat hned dva clonící útočníci, avšak slovinská obrana si s nebezpečnou situací poradila a odklidila puk do bezpečí.
03:58
Finové jsou v držení kotouče, útok zakládá Lindell. Slovinci však výborně brání střední pásmo a Finy k větší šanci nepouští.
03:30
Tak přeci jen i Slovinci dokázali zahrozit. Razingar našel Kopitara, který zakončil pouze do připravené lapačky Rinneho.
02:45
Slovinci sympaticky napadají rozehrávku Finů, k ohrožení Rinneho se však nedostávají.
02:10
I třetí útočná lajna Finů si vytváří tlak. Mäntylä si vybruslil až před Kroselja, kde se pokoušel uplatnit svůj důraz. Slovinský gólman se v úvodu utkání rozhodně nenudí.
00:54
Tak na první velkou šanci utkání jsme nečekali dlouho. Donskoi skvěle našel kapitána Jokinena, který prověřil Kroselja.
00:26
Finové se hned při úvodním střídání usídlili před bránou Kroselja.
00:01
Úvodní vhazování vyhrálo Finsko.
00:01
Utkání právě začalo.
Úvodní sestavy:

Finsko: Rinne (Saros) – Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä – Ruutu, Kontiola, Aaltonen – Barkov, Jokinen "C", Donskoi – Immonen, Pihlström, Hartikainen – Pesonen, Kemppainen, Komarov. Trenér: Kari Jalonen.

Slovinsko: Kroselj (Kristan) – Pretnar, Kranjc, Gregorc, Robar, Vidmar, Kovačevič, Tavželj, Štebih – Razingar "C", Kopitar, Urbas – Jeglič, Tičar, Sabolič – Mušič, Pance, Muršak – Ograjenšek, Rodman, Goličič. Trenér: Matjaž Kopitar.

Rozhodčí: Kubuš (SVK), Piechaczek (GER) – Fluri (SUI), Carnathan (USA).
Slovinsko
Slovincům se na turnaji výsledkově nedaří. Třebaže v žádném z dosavadních utkání herně nikterak nepropadli, mají na svém bodovém kontě nulu. Vše odstartovala úvodní porážka 2:4 s Běloruskem. V následujícím zápase nestačila parta kolem Anže Kopitara na Rusko, kterému po statečném výkonu podlehla 3:5. Nejvíce může Slovince mrzet poslední zápas se Slovenskem, se kterým až do 47. minuty vedli, nakonec však odešli poraženi 1:3.

V nominaci Slovinska můžeme najít celou řadu hráčů z české Tipsport extraligy. Dva zápasy odchytal pardubický Robert Kristan a v utkání s Ruskem se dokázal gólově prosadit Sparťan Robert Sabolič. Na tuzemských kluzištích lze dále spatřit pardubického Blaže Gregorce, mladoboleslavské duo Mitja Robar a Luka Vidmar, či jihlavského Mihu Štebiha. Největší pozornost je však upřena na Anže Kopitara, syna trenéra Matjaže Kopitara. "Kopi", jak se tahounovi Los Angeles Kings přezdívá, byl v letošním ročníku NHL nejproduktivnějším hráčem svého týmu. Na mistrovství světa se mu však příliš nedaří. Připsal si pouze dva kanadské body, za gól a asistenci, a v kolonce +/- svítí pro hráče Anžeho kalibru nepříliš lichotivé -3.
Finsko
Finové měli velice špatný vstup do turnaje, neboť v zahajovacím utkání skupiny B podlehli mladému výběru Spojených států jednoznačně 1:5. Svěřenci Kariho Jalonena se však z této porážky dokázali vzpamatovat a zvítězili nad výběrem Dánska 3:0. Navíc v následujícím utkání, severském derby, bez potíží přehráli výběr Norska v poměru 5:0.

Celek Finska se mohl v posledních dvou zápasech opřít o bezchybné výkony svého brankáře. Pekka Rinne, který se v NHL uchází o prestižní Vezinovu trofej, neobdržel gól již 133 minut, třebaže musel čelit 41 střelám. Nejproduktivnějším hráčem je Joonas Kemppainen, který ve třech odehraných zápasech vstřelil dvě branky a na tři góly přihrál. Finům se navíc začala dařit i hra v početní výhodě. Proti Norsku se při přesilovce prosadili hned třikrát.
Všem hokejovým fanoušků přeji hezký večer. Mistrovství světa v ledním hokeji je v plném proudu, přesto však zbývá odehrát ještě celou řadu utkání v rámci základních skupin. V ostravské skupině B se utkají Finsko a Slovinsko. Finům momentálně patří v tabulce 5. místo, tedy první nepostupová příčka. To Slovinci jsou na tom ještě o poznání hůře. V předchozích třech utkáních nedokázali bodovat a není tak divu, že se nachází na samém chvostu tabulky.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15.
Play off
Články odjinud