Tolik dnešní zápas, díky za pozornost a příště u hokeje na počtenou.

Vyloučení: 6:4
Využití: 1:0
V oslabení: 0:0
Diváci: 12 484

Branky a nahrávky: 18. Smith (Moss, Butler Chris), 44. Smith (Stastny, Faulk), 52. Gionta (Thompson), 60. Smith (Stastny, Moss) – 6. Koskiranta (Pesonen, Hietanen).
Celkem si připsal jednatřicet zákroků, jeho protějšek Antti Raanta zasahoval jednadvacetkrát. Američanům menší počet střel stačil a berou tak tři body. Finové mohou žehrat na špatnou koncovku a poprvé si tak připíší na své konto porážku po šedesáti minutách.
Zajímavý zápas doběhl do svého cíle. Dvě třetiny naprosto vyrovnané, možná byli Finové i lepším mužstvem, jenže co se s nimi stalo v poslední části, to už je záhadou. Na Spojených státech nebylo vůbec vidět, že hrají druhý zápas v řadě a nasázeli do Raantovy svatyně tři přesné trefy. O vše podstatně se přitom staral výtečně hrající Craig Smith, autor hattricku. Pochvalu zaslouží teprve devatenáctiletý brankář John Gibson, který místy přiváděl finské útočníky k šílenství.
60:00
59:18
USA právě vstřelilo branku!
Čepice, klobouky, co máte po ruce, honem na led. To by se dělo asi pouze v případě, že by finský hráč vstřelil hattrick. Ten však střílí protivník CRAIG SMITH, jenž se ani u čtvrtého gólu svého týmu nenadřel. Jó, to se nám to do prázdné trefuje. Je hotovo a Američané tak po včerejší prohře dnes naplno zabodují a přeskočí soupeře v tabulce této skupiny. Za předvedenou hru ve třetí třetiny si výhru zaslouží. Asistence: Paul Stastny, David Moss.
58:47
Tak až teď to Carl vyřešil a vyhazuje do středního pásma, Stále hraje Finsko bez gólmana.
58:02
Kontiolova rána přes tři hráče propadla až ke Gibsonovi, i tentokrát si americký brankář poradil. Pěti Američanů je dost unavená a stále nemůže střídat.
58:00
Rozhodčí řeší špatné střídání u Američanů, kteří dostali zákaz vyměnit svou pětici. A opět to tak bude po zakázaném uvolnění.
57:58
Finsko to zkouší bez brankáře a jejich soupeř jen vyhazuje na icing.
57:31
Jukka Jalonen si vyžádal čas na poradu. Vypadá to, že Raanta půjde ven z brány.
57:09
Ne, prostě to nejde. Juhamatti Aaltonen opět ve stoprocentní šanci. Zpoza brány se natočil před bránu. šťouchal a šťouchal a šťouchal. Marně, Gibson natřikrát uhájil dvoubrankový výsledek a dost důrazně vyčinil svým obráncům, že tohle tedy nejde. Takového prostoru nesmí Aaltonen dostat.
56:27
Čas pro Finy utíká obrovskou rychlostí, Američané navíc perfektně brání.
56:02
Finsko je rozhozeno, vůbec se mu nedaří.
55:05
Pokud se zdálo, že Spojené státy odchází po fyzické stránce...kdepak. Dva góly dělají mnoho. Najednou mají v sobě tolik energie a elánu, jako kdyby se hrál začátek duelu.
54:19
Před bránou zaparkovaný Salminen, který číhal na teč. Střela Laaksa k němu neprošla. Vhazování po pravici Gibsona, který zaslouží za dnešní výkon obrovskou pochvalu. Vždy když bylo třeba, podržel svůj tým, vytáhl důležitý zákrok.
52:17
Finsko je v útočném pásmu, ale doplácí na velké množství zahozených šancí.
51:29
Místo toho opět přichází trest. Sledovali jsme situaci, kdy se láme zápas. Nejprve Finsko nevyužilo stoprocentní šanci a ihned poté udeřili Američané, kteří tak odskakují na rozdíl dvou branek. STEPHEN GIONTA si najel na pravý kruh a střelou po ledě prostřelil Raantu mezi betony. To už bude pro značně opařené a konsternované Seveřany složité. Asistence: Nate Thompson.
50:03
Gibson vytáhl skvělý zákrok po nájezdu Salminena, který od modré čáry pádil sám na americkou bránu. Ani tentokrát se vyrovnání nekoná Možná si Jukka Jalonen říká, co bychom už chtěli víc.
49:37
Paul Stastny hraje velice dobrý zápas. Dvakrát u pravé tyče úplně sám zakončoval před ležícím Raantou. Výtečné zákroky finského brankáře. Stále je domácí tým ve hře, ale musí čelit poměrně těžkým výpadům protivníka. Už se zdálo, že Američané odpadnou po fyzické stránce, ale sil mají ještě ve svých zásobách dostatek.
48:55
Rozhodčí gól nakonec neuznávají. Kristova rána šla do břevna a poté do tyče. To měli hráči Finska obrovské štěstí, že puk nepřešel přes brankovou čáru a jen jsme slyšeli americkou zvonkohru.
48:55
48:55 a bude se volat video. Hodně čase uteklo od inkriminované situace, hrálo se bez přerušení.
47:28
Jenže bude možná hůř. Američané trefili tyč a dokonce se radovali ze vstřelené branky. Jakmile se hra přeruší, bude se zřejmě volat video.
46:58
Jenže Finové nesmí dělat chyby, jednu z nich málem potestal Moss. Raanta nakonec jistí zapeklitou situaci.
45:16
Finové pořádně přiložili pod kotel a jsou jasně lepším mužstvem. Lépe bruslí a unavený soupeř bude muset čelit velkému tlaku. Už se asi Američané do útoku tlačit příliš nebudou, všechny zbytky sil budou soustředit na defenzivu.
44:55
Obrovské šance Finska na vyrovnání. Pihlström byl ve třech tutovkách a Gibson zázračně pochytal střely z předbrankového prostoru. Možná ani nevěděl jak. Tohle může Suomi mrzet, zavánělo to vyrovnáním.
43:22
CRAIG SMITH dnes řídí americkou palebnou sílu. Přesilovka je využitá a velký podíl na ní má Paul Stastny, který našel před bránou autora druhé dnešní branky. Ten velice rychle napřáhl z mezikruží a trefil se přesně mezi Raantovy betony. Takový moment překvapení dnes domácím chybí. Američané nekompromisně trestají každičké zaváhání. Asistence: Paul Stastny, Justin Faulk.
42:57
Zatím to tak není, Lepistö vyhodil přes všechny čáry. Amerika to musí zkusit znovu.
42:29
Hietanen je opravdu na trestné, inkasuje dvě minuty za podražení. Stále se tak pravděpodobně bude hrát před Raantou.
42:10
Američané si navíc vynutili přesilovku, skoro půlminutu mohli hrát v šesti, ale váhali s nasazením hráče. Jako by snad nevěřili, že budou hrát přesilovku.
41:38
Finové na svou první šanci čekají, stále se hraje spíše v obranné zóně mužů v modrých dresech.
40:57
Vstup do třetiny patří Američanům. Kolem brány se nebezpečně obtáčel Gionta a finský brankář měl co dělat, aby se stačil přesunout ke vzdálenější tyči.
40:28
Mossova formace se usadila v pásmu a přišla i střela Stastneho, Raanta ji viděl a přerušil hru.
40:01
Vše je připraveno, skvělý hokej bude jistojistě gradovat v této části.
Pokračujeme v 20:45. Střelecky jsou stále aktivnější Finové, v poměru 18:13.
Gól jsme v této třetině neviděli, kdežto šancí na obou stranách poměrně mnoho. Čarují oba brankáři, kteří zaslouží pochvalu. Především novic v americkém dresu John Gibson tlumil finské výpady, někdy i s notnou dávkou kliky jako od blázince. Američané sice neměli nikterak soustavný tlak, přesto si na Raantu několikrát vyšlápli. I tento brankář však odolal. Do třetí části hry tak budeme vstupovat stále za nerozhodného stavu 1:1.
40:00
39:17
Nutno dodat, že ve finské režii, ale na gól už to nevypadá.
38:28
Třetina se pozvolna dohrává.
38:00
To jsou věci, to jsou věci. Juhamatti Aaltonen měl před sebou prázdnou bránu. Nejprve počkal co udělá gólman, ten se nechal opít rohlíkem a nechal prostor u pravé tyče úplně volný. Před Aaltonenem tak zůstávala poloodkrytá klec, tu však útočník Suomi trestuhodně přestřelil. Diváci už vstávali radostí, ale zase si musí sednout, protože není se proč veselit a juchat.
37:28
Škoda pro Finsko. První útočná formace celou slibnou akci překombinovalo. Aaltonen se ke koncovce vůbec nedostal.
36:17
Raanta zasahuje proti střele Carla, jenž ten stejný hráč před chvílí pozlobil šikovným slalomem přes tři hráče. Dostal se až před bránu a tam už přišla nepřesnost. Puk z jeho hokejky šel nad bránu. Nebyla to vůbec špatná šance. Američané sem tam vyjedou do nějakého brejku a urodí se z toho překvapivá gólovka.
35:28
USA je v pěti mužích.
34:41
Kontiola posílal touš před bránu a tam už nikdo. Přesilovka se Finům moc nedaří. Američané dobře přistupují k protihráčům a nedávají jim žádný prostor.
33:06
Mantinely u každého souboje duní, stále se hodně dohrává. Je to však v rámci mezí. Jako v případě Gionty na Kontiolu. Fin byl otřesený a poměrně těžce se odlepoval od tvrzeného skla. Každopádně rozhodčí viděli faul Palushaje, který zahákoval Pesonena.
32:37
Ani Amerika přesilovku nevyužila, hraje se v plném počtu a stále za nerozhodného výsledku 1:1.
31:18
A teď je zase vytažená, protože Bobby Butler střílel a Stampleton dorážel sám před poloprázdnou bránou. Tu však přestřeluje. Američané prováhali tutovku, která mohla změnit děj a pochopitelně samotné skóre utkání.
30:50
Puk je až u Gibsona. A posléze znovu, Finsko ve čtveřici zatáhlo na modré pomyslnou roletu.
30:17
Finové tuhle krizovou chvíli zvládli. Američané v útočném pásmu hodně zlobili.
29:45
Po buly se tlačil před bránu Moss a Raanta měl plné ruce a nohy práce. Americká přesilovka nevypadá vůbec špatně.
29:29
Přesilovka té pro Američany. Hytönen vyloučen za nedovolené bránění. Bude to tak první početní výhoda pro mužstvo Joe Sacca.
28:37
Diváci jsou hodně opaření, hlučná atmosféra zde bohužel nepanuje. Možná diváky dostane do varu Bjugstad, jenž se pošťuchoval s Väänänenem.
27:44
Aktuálně vedou Finové 14:7, pouze jedna střela šla v této třetině na Raantu. Ten se musí zatím docela nudit. Jenže znáte to. Jednou Američané ujedou a může být zle. Domácí gólman se tak musí neustále udržovat v koncentraci.
27:18
Ani teď to nebylo dobře vyřešeno. Američané nestačili vystřídat a Haatajovi se rázem otevřela cesta před Gibsonovu bránu. Jenže kotouč se mu zakutálel někde mezi nohama a než si stačil zpracovat, už u něj byli obránci.
26:36
Už se zase hraje 5/5 a Pihlström se dostával dvakrát do šance. Tedy spíše pološance. Všechny střely byly nepřesné.
25:26
Laaksova rána a ještě tam byl na teč Savinainen. Gibson výborně vyjel ze své brankářské pozici a zmenožnil nějakou šanci Finska. Kotouč ztlumil do své výstroje. Udělal to velice dobře. Po buly pak USA vyhazuje.
24:41
Nedaří se, nedaří. Američané v poklidu vyhazují a první minutu v oslabené přežili bez starostí. Petry dobře zapracoval.
24:01
Zásah domácí střídačky hatí zatím plány o usazení se v třetině soupeře. Finové musí zkusit nový pokus.
23:27
Finsko poté zahrozilo Pesonenem a poté byl v nájezdu Kontiola. Toho na poslední chvíli zastavil Johnson, v souboji si ho natáhl až k mantinelu a byl příliš tvrdý. Vyfasuje dvě minuty za vražení na hrazení.
22:26
Stapleton dostal pas na modrou čáru, odkud pádil sám na Raantu. Situaci ale vyřešil lajdácky. Zakončení nebylo vůbec dobré, to by chytil možná i mladší dorostenec. Američan nedal do své střely razanci a puk se tak jen šoural k brankovišti.
21:16
Američané jsou samozřejmě kompletní a pokračují v útočné třetině. Je dobré vidět, že se skutečně nebojí hrát tvrdě a důrazně, což je spíše devíza protivníka. Dnes to tak zcela přesně neplatí, ale jak již bylo řečeno, včerejší mač s Ruskem ubral týmu Joe Sacca hodně sil.
20:40
Aaltonenova jedovka šla do horních pater brány, John Gibson ukázal něco ze svého umění, když vymrštil lapačku proti střele finského útočníka.
20:17
Finsko se ihned usadilo v pásmu a střílí Lepistö. Gibson zasahuje betony. Poté odpaluje do bezpečí Carl.
20:01
Palushaj stále na trestné, jdeme do druhé třetiny, kdy domácí budou pokračovat v početní výhodě.
Druhá třetina začíná přibližně ve 20:00. Zatím jsou střelecky aktivnější Finové, byť je to ve výsledku "pouze" 8:6.
První třetina tak končí nerozhodně 1:1, zbytek přesilovky dohrájí domácí ve druhé periodě. Pokud se podíváme na to, co jsme viděli v první třetině, tak to byl velice svižný a rychlý hokej. Hodně se jiskřilo, dohrávaly se souboje, utkání nechybělo tempo a náboj. Skóre otevřel po tlaku Finů Koskiranta, který využil zaváhání Petryho. O vyrovnání se do té chvíle nevýrazných Američanů postaral Smith, jenž tečoval střelu od modré.
20:00
19:37
Finsko obléhala bránu protivníka, všechny střely však byla nepřesné a Gibson mohl zůstat v klidu.
18:52
Ještě je zde přesilovka pro Finsko. Palushaj vyhodil puk mimo hřiště a je za to potrestán.
17:37
Hra se přelila na druhou stranu ledové plochy a vzápětí přišel trest pro Finy, kteří před chvílí nevyužili gólovku. Pokud Američanům chyběla v tomto zápase střelba, tak teď se jedna z mála střel dokonale ujala. Moss napřáhl od modré čáry a jeho bombu tečoval do brány CRAIG SMITH. Raanta tak poprvé na turnaji kapituluje a upřímně řečeno neměl mnoho šancí na úspěšný zákrok. Ta teč změnila výrazně směr a finský gólman se už nestihl přesunout. Je vyrovnáno něco málo přes dvě minuty před koncem úvodní dvacetiminutovky. Asistence: David Moss, Chris Butler.
16:51
Obrovská šance Finska a v ní byl po přihrávce Salminena obránce Laakso, který si najel od modré čáry mezi kruhy a vypálil na Gibsona. Ten svůj tým teď podržel jistým zákrokem. Hraje se velice rychlý kombinační hokej a Američané ihned další zakládají útok.
16:15
Možná je na Američanech vidět značná únava ze zápasu s Ruskem. Nejsou vůbec aktivní a málo bruslí. To Finové po ledě létají jak utřežení ze řetězu.
15:58
Kapitán Kukkonen nahodil od modré čáry a Gibson pro jistotu chytá puk do lapačky. Přerušená hra a komerční pauza dá hráčům chvilku oddechu.
15:26
Smithova střela jen zaduněla o zadní mantinel, tudy cesta k Raantovi nepovede. V útočné fázi se zatím Spojené státy hledají.
14:55
Domácí tým je potřeba pochválit i za osobní souboje. Američané hrají hodně tvrdě, ale Finsko se nebojí oplácet stejnou mincí.
14:05
Sevařené jsou aktivnější a mají i dobré šance. Nyní se nebál zaútočit Salminen a přes dva clonící beky vypálil na Gibsona. Ten zasahuje ramenen a posílá kotouč nad bránu.
13:06
Finsko je opět v náporu. Kontiolova střela byla hodně nebezpečná a Gibson se musel ve svém brankovišti roztáhnout, aby ucpal díry u levé tyče. Ještě se cpal na dorážku Aaltonen, neuspěl.
12:26
Ani teď to nebylo v podání Thompsona nebezpečné, do jeho střely se vrhl obránce Hietanen.
11:48
Amerika vypálil na Raantu pouze třikrát, zatímco domácí již pětkrát. Z toho většina byla opravdu nebezpečná.
11:27
Raanta vůbec nevěděl, kde má kotouč. Faulk na něj pálil z honě ostrého úhlu a mnoho nechybělo, aby finský strážce svatyně jeho pokus maličko podcenil. Ohlížel se za sebe, kde vlastně má puk. Nakonec pod betony.
11:15
Hektické minuty přerušuje icing Finska.
10:17
Tohle bylo daleko zajímavější. Finové pálí z každé pozice a Gibson má co dělat. Z levého kruhu prověřil jeho pozornost Kontiola.
10:07
Američané jsou kompletní, ještě před tím jsme viděli ránu Laaksa, ale nebyla vůbec povedená.
09:33
Johnson opět vyhazuje a domácí to musí zkusit až od vlastního brankáře.
09:08
První minuta z trestu je pryč, zatím se USA brání velice dobře.
08:25
Hned po buly přišla tvrdá bomba Väänänena a mnoho nechybělo. Puk prosvištěl kolem levé tyče. Gibson si mohl oddechnout.
07:58
Carter dostane 2+2 za nedovolené bránění a ostatní tresty se vykrátí. Melart také na trestné. První přesilovka pro Finsko je tady.
07:58
Samozřejmě se budou udělovat tresty.
07:58
Tak tohle se jen tak nevidí. Do Raanti najel Carter a místo, aby mu uhnul, tak do něj vrazil. Poté se strhla velká mela, logicky si to finská obrana nenechala líbit a Melart naložil americkému hříšníkovi.
06:58
Co na to nyní Američané, kteří nezačali vůbec dobře.
05:52
Finsko právě vstřelilo branku!
Ten tlak domácích byl obrovský a vygradoval ve vedoucí branku. JARNO KOSKIRANTA ukázal svou šikovnost a správný odhad situace. Mezi kruhy obelstil obránce Petryho, který nahozený kotouč Pesonena podcenil a Gibson to měl hodně těžké. Měl malý zlomek času k tomu, aby reagoval, ale to už prostě a jednoduše nešlo. Koskiranta byl v těsném prostoru brankoviště a v zakončení byl pohotový. Spíše takovým šťouchem procedil kotouč záda finské brankářské jedničky. Asistence: Janne Pesonen, Juuso Hietanen.
04:40
Výborná střela Melarta od modré čáry, kterou ještě obránce soupeře tečoval. Gibson si však i tentokrát poradil s naprostou jistotou. Nebyla to vůbec špatná šance domácích, kteří se postupně dostávají do tlaku.
04:11
Carl nahazoval před bránu, kde byl na teč připravený Stapleton a o chloupek minul. Přesto Raanta vytrčil pro jistotu svou hokejku a vytěsnil kotouč mimo své tyče.
03:28
Třetí finská formace se usadila v útočném pásmu a chtěla vymyslet nějakou zajímavou akci, Američané se však dobře pohybovali a obsadili najíždějící finské hráče.
02:57
Pesonen hodně důrazně najel u mantinelu do Petryho, jen to zadunělo ve zdejší hale. Divákům se tohle dohrání hodně líbilo. Bylo v pořádku a v rámci pravidel, o tom nemůže být sporu.
02:26
Finové to zkusili znovu Kontiolou, pro Gibsona žádná složitá práce. Puk ukryl do lapačky a přerušil hru.
01:52
Pozor na šanci Aaltonena, kterému přihrával zpoza brány Salminen. Prvně jmenovaný hráč však těžký pas nedokázal zpracovat. Puk mu utekl až za modrou čáru.
01:39
Hra přerušena pro zakázané uvolnění Američanů. Vhazování před Gibsonem.
00:58
Před Raantou operoval LeBlanc, ale ke střele se nedostal. Na druhé straně vypálil nebezpečně Jalasvaara a Gibson si připisuje první ostřejší zákrok.
00:10
Jdeme na to, Finsko začíná se svým prvním útočným výpadem. V bráně domácích Raanta a v soupeřově pak mladíček Gibson, který odchytal juniorské mistrovství světa. Je to jeho vůbec první start v seniorském národním týmu.
00:01

USA: Gibson (Bishop) – Carl (A), Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, Butler Chris, Petry, McBain – Smith, Moss, Stastny (C) – Butler Bobby, Stapleton, LeBlanc – Gionta, Carter, Thompson (A) – Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.

Finsko: Raanta (Ortio) – Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen (C), Melart – Pesonen, Kontiola (A), Aaltonen – Salminen, Haataja, Koskiranta – Savinainen, Viitaluoma, Pihlström – Hagman (A), Anttila, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.

Rozhodčí: Lars Brüggemann (GER), Brent Reiber (SUI) – Jesse Wilmot (CAN), Ivan Dedioulia (BLR).
Naposledy se na MS oba celky utkaly v loňském čtvrtfinále, kdy se odehrála obrovská bitva. Amerika ještě sedm minut před koncem vedla 2:1, Finové však dokázali neuřitelně utkání zvrátit a přidat soupeři pořádný direkt. Rozhodující gól na 3:2 totiž padl v čase 59:52. Seveřané šli dál, protivník si balil předčasně kufry.
Třetí utkání čekalo Ameriku proti Rusku. Dlouho vzdorovali Američané rozjeté ruské mašině, v poslední třetině však už nestačili. Sborná po výhře 5:3 drží na hokejovém mistrovství světa neporazitelnost. Odpočatí Finové tak budou mít výhodu, měli v úterý volný den.
USA: Dnešní hostující celek také nezačal zrovna oslnivě. Hokejisté Spojených států amerických sice vstoupili v Helsinkách do mistrovství světa úspěšně, ale na výhru 5:3 nad Rakouskem se nadřeli. Nepříznivé skóre 0:2 pomohl favorizovanému týmu USA dvěma góly otočit obránce Erik Johnson.

Druhý zápas na turnaji začalo lépe Lotyšsko, které vedlo Kuldou 1:0, ovšem pak už se trefilovali pouze hráči USA, konkrétně čtyřikrát. "Prvních čtyřicet minut to byl boj. Hráli jsme dobře dozadu a Ben Bishop nás podržel několika důležitými zákroky. Naše speciální formace dneska hrály skvěle," pochvaloval si americký útočník Nate Thompson dvě využité přesilovky, ubráněná oslabení a v neposlední řadě výhru 4:1.
Finsko: Tým, které vede Jukka Jalonen má za sebou doposud tři odehrané zápasy. První s Německem byl ještě poměrně rozpačitý, ale nakonec přeci jen přišla výhra alespoň v prodloužení 4:3. Ve druhém mači se proti pořádající zemi postavili obhájci stříbra z loňského šampionátu, Slováci. Ti sice svého protivníka přestříleli 36:23, na brankáře Raantu si však nepřišli, padli 0:2.

Třetí utkání zvládli Finové v poměru 3:1, kdy přehráli Francii. Ta sice po dvou třetinách prohrávala 2:0, ale v úvodu třetí periody snížila na 2:1 a ještě to bylo drama. Deset minut před koncem však potvrdil tři body Viiataluoma a žádné překvapení se nakonec nekonalo. I tak je na letošním MS jasně vidět, že všechny kluby jsou nesmírně vyrovnané a v podstatě žádný outsider neexistuje.
Sportu zdar a hokeji zvlášť. Hezký podvečer přeji všem fanouškům nejrychlejší kolektivní hry světa. Program mistrovství světa pokračuje dnešním velice zajímavým duelem a konfrontací dvou silných zemí, které budou jistojistě bojovat o stupínky nejvyšší. Finsko se popere v souboji o první místo proti Americe, která včera odehrála velice těžký zápas proti Rusku. Domácí měli volný den.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:15.