Střely na branku v zápase: 27-37 (7-13, 10-14, 10-10).
Vyloučení: 4:5, navíc Jemelin (RUS) 5 min. + do konce utkání.
Nejvyšší ice-time: Galvinš (23:45) – Marčenko (20:29).
V dnešním prvním moskevském zápase tedy vítězí papírově silnější tým, domácí Rusové, od kterých se výhra nad Lotyši na základně papírových předpokladů čekala. Sborná to ovšem se ziskem tří bodů neměla lehké, i když to tak dle konečného výsledku 4:0 nevypadá.
Ode mne je to pro tu tuto chvíli vše, u dalších onlajnů se těším napočtenou.
Rusové sice ve třetí třetině hru nekontrolovali a Lotyši před jejich brankou několikrát zahrozili, sborná ale ze svých šancí dokázala vytěžit další dva góly. A protože Lotyšům se skórovat vůbec nepovedlo, vítězí Rusko 4:0 a získává trochu potřebného klidu, kterou po svých prvních dvou zápasech rozhodně nemělo. Tedy získává ji alespoň na chvíli, do dalšího zápasu.
Nejlepšími hráči zápasu jsou vyhlášeni Andris Džerinš a Artěmij Panarin. Při vyhlášení ruského hokejisty, který dnes nasbíral dva góly a dvě asistence, domácí publikum bouří potleskem.
59:49
Zápas končí a Rusové vítězí jednoznačným výsledkem.
59:26
Lotyši se ještě na konec duelu nastěhovali před Bobrovského.
59:14
Buly ve středním pásmu, zápas se už jen dohrává.
58:42
Mozjakin mohl zvýšit na 5:0, ale skvělým skokem k pravé tyči mu v tom zabránil Merzlikinš!
58:00
Hrají se poslední dvě minuty zápasu. Rusové po využité přesilovce v podstatě kontrolují hru.
57:30
Rusko právě vstřelilo branku!
Sborná v závěru ještě navyšuje svůj náskok. Po přihrávkách po ose Šipačjov-Čudinov zakončil z levého kruhu zápěstím za přesouvajícího se Merzlikinše ARTĚMIJ PANARIN.
Asistence: Maxim Čudinov, Vadim Šipačjov.
57:23
Rusové v pěti.
56:37
Vyloučení v týmu Lotyšsko (Indrašis – 2 min., zdržování hry).
56:37
Nebo na puk spíše spadl, a bylo to s faulem.
56:37
Dvě nebezpečné dělovky Maximse Širokovse vyrazil Bobrovskij před sebe, pak puk před brankou zalehl bránící Ljubimov.
56:03
Nyní se hraje 6 na 3 z pohledu Lotyšů.
55:59
Skvorcovs dorážel v brankovišti a Lotyši jsou vykázáni do středního pásma.
55:39
Lotyšsko hraje bez gólmana a se šesti muži v poli!
55:22
Rusové se brání ve třech, ale poté, co Daugavinš v dobré střelecké pozici minul přihrávku, vyhazují.
54:44
Vyloučení v týmu Rusko (Zajcev – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo).
54:43
Hra po zásahu ochranné sítě zůstane v obranném pásmu Rusů.
54:38
Lotyšsko si vzalo oddechový čas.
54:38
Vyloučení v týmu Rusko (Plotnikov – 2 min., sekání).
54:32
Lotyši si zahrají přesilovku.
53:59
Sborná se rychle dostal z potíží a v klidu rozehrává do vlastní klece.
53:45
Icing Ruska.
53:33
Šipačjovův pokus z boku na přední tyč Merzlikinš vyrazil do rohu.
52:50
Těleginův průnik zastavila už ve středním pásmu dvojice beků.
52:43
Buly ve středním pásmu.
52:43
Led se musí dnes již poněkolikáté upravovat.
52:29
Rusové se úspěšně ubránili další lotyšské přesilovce a sami znovu přebírají útočnou iniciativu. Hra je přerušena kvůli ofsajdu Lotyšů.
50:52
Daugavinš střílel z výhodné pozice, puk k němu před brankou vyplaval z klubka těl, jenže lotyšský forvard nastřelil jen hruď Bobrovského. Na druhé straně ujel Šipačjov a Merzlikinše chtěl přelstít blafákem do bekhendu, lotyšský muž s maskou se však skvěle roztáhl na brankové čáře a betonem puk vytěsnil mimo.
49:49
Kulda si s pukem pohrával u pravé tyče a hledal před brankou stojícího Daugavinše, vše však končí zásahem obráncem a dalším ruským vyhozením. Následný průlom Daugavinše v útočném pásmu dopadl podobně. Jeho střela zápěstím byla zblokována do ochanné sítě.
49:30
Ruové se úspěšně brání, navíc vyhazují.
48:50
Vyloučení v týmu Rusko (Burmistrov – 2 min., hrubost).
48:50
Probíhá úprava ledu.
48:44
Rusové mají útočnou převahu, Lotyši si při pokusu o útočnou akci dopustili ofsajdu.
48:16
Gól není uznán! Jeden z Rusů dostal puk do branky bruslí a proti pravidlům.
48:10
Stadionem zatím obíhá mexická vlna.
48:10
Stále se čeká na výrok videosudího.
48:10
Rusové možná povedou 4:0, uvidíme, jestli dostali puk do branky regulérně, to musí posoudit videorozhodčí.
47:53
Buly před brankou Lotyšů.
47:02
Pohledný ruská souhra končí třetím gólem v síti Merzlikinše. Panarin připravil skvělou přihrávku tutovku pro VADIMA ŠIPAČJOVA, před nímž zívala odkrytá branka. A ruský útočník do ní bez potíží zakončil, stačilo mu jen nastavit hokejku.
Asistence: Artěmij Panarin, Jevgenij Dadonov.
45:59
Merzlikinš dobrým zásahem hokejkou zmařil ruskou šanci, na druhé straně se to samé povedlo jednomu z ruských beků, jenž na poslední chvíli vypíchl puk unikajícímu Indrašisovi.
45:07
Bělov přihrávkou o mantinel oslovil u branky stojícího Dadonova, Merzlikinš si ale u své bližší tyče dal dobrý pozor.
44:31
Těleginovu střelu obránci zblokovali, Lotyši vyhazují a jsou kompletní.
44:01
Šipačjov po souhře s Vojnovem a Čudinovem vypálil z úhlu, puk se od brankářových betonů odrazil pryč. Další ruskou možnost zastavila až ochranná síť.
43:11
Mozjakinova přihrávka nenašla adresáta a Lotyšsko znovu vyhodilo.
42:54
Lotyši vyvezli puk do střední třetiny.
42:32
Vyloučení v týmu Lotyšsko (M. Širokovs – 2 min., podražení).
42:30
Burmistrov se snažil něco vymyslet za brankou Lotyšů, ale byl podražen. Rusy čeká přesilovka, třetí v duelu.
41:49
Pavlovs se vydal na útočný výlet, který mu obranným zákrokem z mantinelu pěkně ztrpčil jeden z Rusů.
41:24
Puk se od mantinelu odrazil do ochranné sítě, buly ve středním pásmu.
41:07
Lotyši rozehrávají od vlastní branky.
40:29
Dobrá zpráva pro Lotyše, ve druhé části nepříjemně atakovaný Indrašis, který předčasně odešel do kabiny, již znovu hraje.
40:18
Rusové se nechali zahnat před vlastní brankou a z toho plynoucí obtíže vyřešili jen částečně. Daugavinšovu střelu zleva zastavil betonem Bobrovskij.
40:01
Buly pro Rusy.
40:01
Oba týmy se vracejí na led.
Střely po druhé třetině: 17-27 (7-13, 10-14).
Vyloučení: 2-2 , navíc Jemelin (RUS) 5 min. + do konce utkání.
Nejvyšší ice-time: Galvinš (16:03) – Marčenko (12:52).
Od publika si Rusové vysloužili bouřlivé ovace, jelikož zvládli ubránit oslabení trvající pět minut a současně i dvojnásobnou početní nevýhodu, která trvala něco přes minutu. Rusko v první půli druhé třetiny vstřelilo dvě branky a díky nim vede nad Lotyši 2:0. Lotyši však vůbec nehrají špatně, ve druhé polovině prostředního dějství byli rozhodně lepší a v přesilovkách sbornou pěkně mačkali. Gólu ale nedocílili, a proto v kolonce jejich přesných zásahů stále svítí nula.
Poslední třetina začne přibližně v 17.54 moskevského času.
40:00
39:44
Hra se odehrává ve středním pásmu, Rusové následně podrží touš za svou brankou až do sirény.
39:17
Běží poslední minuta druhé periody, Rusko v plném počtu.
38:58
Merzlikinš musel rychle z branky, aby puk odehrál před napadajícím útočníkem Ruska. Ránu Sotniekse od modré čáry lapil Bobrovskij.
38:22
Rána Daugavinše zblízka skončila jen na zadním mantinelu, přichází další ruské vyhození.
37:57
Rusové úspěšně vyhodili.
37:30
Vojnov nakonec vyloučen za podražení a Lotyši tlačí sbornou u její svatyně.
37:13
Vyloučení v týmu Rusko (Vojnov – 2 min., podražení).
36:29
Cibulskisovu ránu vyrazil Bobrovskij betonem je k úplně volnému Robertsi Bukartsovi, proti kterému ale ruský brankář z ničeho nic vytáhl famózní zákrok betonem! Pořádný zmatek před ruskou bránou vznikl i po další ráně Cibulskise, sborná nakonec vyhodila puk ven ze hřiště. A za to půjde do tří!
36:11
Znovu Rusové vyhazují.
35:19
Lotyši dlouho drželi Rusy před jejich brankou, teď se sborná poprvé v dlouhém oslabení osvobodila.
34:52
Daugavinš zakončoval do prázdné branky, kde se však famózně zjevil Bobrovskij a fotbalovým skokem puk vytěsnil! Poté ruský gólman chytil do lapačky i pokus z hole Cibulskise.
34:20
Tečovaná střela Maximse Širokovse skončila vedla, na zadním mantinelu.
33:49
Lotyši mají možnost v dlouhé přesilovce klidně srovnat skóre.
33:28
Alexej Jemelin si za tvrdý zákrok vysloužil trest na pět minut + do konce utkání, za nesportovní chování.
33:28
Otřesený Indrašis zamířil za pomoci lékařů přímo do kabiny.
33:06
Tělegin přihrál na modrou čáru Bělovovi, ale jeho ránu Lotyši zblokovali. Následné snažení Tělegina také nebylo úspěšné, ale to není nic proti ošklivému zákroku na Indrašise, po kterém se lotyšské hráč jen těžce zvedá z ledu.
33:01
Moskevský Ledový palác bouří, zatím se upravuje led.
32:19
Abolsova střela po přihrávce Kuldy pěkně postrašila ruského brankáře. Na druhé straně se dostal do úniku Panarin, na Merzlikinše bekhendovým blafákem nevyzrál!
31:50
Plotnikov se pokusil tečovat střelu z ostrého úhlu, ale ztroskotal na betonu lotyšského gólmana. Následuje buly na druhé straně hřiště.
31:22
Siksna u mantinelu sroloval Dadonova. Rusko se ale na puku udrželo a Šipačjovu teč střely od modré čáry chytil dobře postavený Merzlikinš.
30:19
Sotněksovo nahození Rusové zblokovali a ztečovaná střela Maksimse Širokovse mířila těsně mimo. Rusové hrají v plném počtu a zakládají útok.
29:44
Daugavinš po přihrávce Sotniekse přestřelil.
29:30
Po závaru, který před brankou vytvořil Redlihs, schoval puk do své lapačky pohotový Bobrovskij.
29:14
Další pokus Bukartse se otřel o boční síťku ruské klece!
28:48
Bukarts z první z levého kruhu vypálil nad.
28:15
Lotyši kombinují v útočném pásmu.
28:11
Vyloučení v týmu Rusko (Tělegin – 2 min., podražení).
27:34
Z následné akce sborná podruhé skóruje. Panarin vybojoval touš za brankou a předal jej k levé tyči Šipačjovovi. Ten neskrblil a přihrál ještě zcela volnému JEVGENIJI DADONOVOVI, který už střílel do odkryté klece.
Asistence: Vadim Šipačjov, Artěmij Panarin.
26:48
Burmistrov za vlastní brankou obral o puk Kuldu, ale stále útočí Lotyši, kteří znovu získali puk.
26:21
Marčenko ihned po buly vypálil přes chumel těl. Merzlikinš měl štěstí, stál na správném místě a skrytou ránu ruského obránce vyrazil pryč.
26:05
Meija bekhendovým obloučkem poslal puk do útočného pásma, ale kusu černé gumy se zmocnil Mozjakin, projel kousek za modrou čáru a vyprášil Merzlikinšovu lapačku. Buly před brankou Lotyšů, mezitím se upraví ledová plocha.
25:53
Buly před brankou Ruska.
25:53
Girgensons projel po pravém křídle a svou akci zakončil střelou do betonu Bobrovského.
25:13
Těleginova nenápadná střela se skrze teč Ljubimova snesla až před betony překvapeného Merzlikinše, který ji viděl na poslední chvíli a jen tak tak, že stačil zasáhnout.
24:44
Dadonov vybojoval touš a posunul jej do útočné třetiny na Šipačjova, pak ale ruský hráč o černou gumu přišel. Následně se Rusko dopustilo ofsajdu.
24:31
Lotyši se osvobozují jen za cenu icingu. Buly před Merzlikinšem.
23:40
Plotnikov a Burmistrov se vetřeli před branku, ale z jejich závaru další gól nepadl.
23:30
Buly před brankou Lotyšska.
23:15
Dacjukovu střelu tečoval Mozjakin těsně vedle levé tyče Merzlikinšovy klece!
23:03
Lotyši v pěti.
22:22
Rusové kombinují v útočném pásmu, zatím beze střely.
21:54
Po ruské kombinaci se k puku dostali Lotyši a vyhazují.
21:28
Tělegin vypálil z mezikruží a Merzlikinš se včas přesunul na zem, kde puk zastavil v cestě do sítě.
21:01
Vyloučení v týmu Lotyšsko (Meija – 2 min., držení protihráče).
21:01
Tělegin se dral do další šance, když bekhendem dorážel u tyčky. Přitom byl faulován.
20:29
ARTĚMIJ PANARIN dostal puk k mantinelu od Dacjuka a přízemní střelou mezi betony překvapil Merzlikinše. Rusové se zkraje druhé periody ujímají vedení.
Asistence: Pavel Dacjuk.
20:20
Ruská první pětka rychle získala puk a žene se do šance.
20:01
Úvodní buly druhé části vyhráli Lotyši.
20:01
Oba týmy se vracejí na led, za chvíli začne druhá třetina.
Střely po první třetině: 7-13.
Vyloučení: 1-0.
Nejvyšší ice-time: Jerofejevs (07:25) – Panarin (07:08).
První třetina je za námi a více ze hry měli rozhodně Rusové. Ti si vytvořili i pár slibných střeleckých možností, všechny ale zneškodnil zatím bezchybný Elvis Merzlikinš. Lotyši sice zatím za sbornou o něco zaostávají, avšak i oni měli na svědomí několik nevyzpytatelných závarů před Bobrovským. Zcela bezzubí rozhodně nebyli a i oni mohli skórovat.
Druhá třetina začne přibližně v 17.00 moskevského času.
20:00
19:30
Famózní zákrok Merzlikinše! Lotyšský brankář skvěle zastavil lapačkou střelu Ljubimova švihem, která šla přímo do šibenice.
18:55
Lotyši si vytvořili slušný závar. Daugavinš zpoza branky hledal Girgensonse a také jej našel, obránci ale střelu lotyšského útočníka zblokovali. Od modré čáry to pak zkusil Andersons a Bobrovskij jeho pokus zastavil na své hrudi.
18:10
Redlihs se probil až před branku, jenže v zakončení selhal, puk mu sjel z hole.
17:57
Šipačjov z podobné akce zamířil do výstroje Merzlikinše.
17:41
Skvorcovs se po vyhraném buly Lotyšů prohnal po levém křídle a jeho štiplavou ránu Bobrovskij ramenem vytáhl do ochranné sítě.
17:28
Chudinov zkazil nahrávku a dopustil se icingu. Buly před Bobrovským.
16:41
Marčenkova přihrávka na Dacjuka středem hřiště neprošla.
16:32
Buly po pravici ruského brankáře.
16:25
Tělegin bekhendem minul a na druhé straně se probil před branku Indrašiš, kterého nezastavil ani Bělov. Lotyšský forvard mířil bekhendem v pádu do hrudi Bobrovského.
15:35
Zajcev přihrál Marčenkovi a jeho rána pořádně postrašila lotyšského gólmana, který ji zneškodnil na poslední chvíli tím, že si vytěsnil před sebe. Jeden z beků poté puk odpálil pryč.
14:53
Bělov pálil z jedné od modré čáry, Merzlikinš vyrazil betonem do rohu.
13:39
Pavlovs objel branku a jeho střelu od mantinelu tečoval Kulda před brankou nebezpečně, avšak těsně mimo. Sotnieks pak pálil od modré čáry mimo a tím akce Lotyšů vlastně skončila.
13:11
Lotyši zaváhali při rozehrávce, nebezpečí ale dokázali uhasit včas.
12:21
Panarin přihrávkou přes šíři kluziště oslovil Šipačjova, ale Merzlikinš se přesunul proti jeho střele z první včas.
11:26
Bukarts vyslal překvapivou střelu ihned po buly, kterou Bobrovskij zlikvidoval betonem. Na druhé straně si chtěl Šipačjov Merzlikinše obhodit, lotyšský muž s maskou se však natáhl po brankovišti a připsal si další výborný zásah.
11:20
Icing sborné. Buly po levici Bobrovského.
10:48
Kolmice Plotnikova svůj cíl nenašla, Rusové se vyhánějí z útočného pásma.
10:22
Siksna tečoval střelu od modré čáry mimo.
09:55
Ljubimov zahrozil před brankou, obránci jej na poslední chvíli zastavili.
09:10
Po buly před lotyšskou bránou se puk doklouzal k Jemelinovi, jehož tvrdou střelu koncem svého betonu vyrazil Merzlikinš.
09:01
Při úpravě ledu hlasatel burcuje diváky k podpoře domácích Rusů.
09:01
Rusové pokračovali v talku z přesilovky a Zajcev vypálil zápěstím, Merzlikinš vytáhl dobrý zákrok lapačkou, kterou efektně máchnul.
08:17
Lotyši jsou kompletní, ještě předtím se Merzlikinš vyznamenal proti ráně Dadonova zblízka.
07:14
Alexejs Širokovs málem obral rozehrávajícího Bobrovského u puk za brankou, ruský gólman ale situaci zvládl.
06:58
Další ruský kiks v rozehrávce přesilovky a hra se stěhuje do středního pásma.
06:28
Dacjukova zadovka na Mozjakina byla tak nepřesné, že dokonce vyletěla i z útočné třetiny ruského týmu.
06:10
Lotyši vyhazují.
06:05
Mozjakin pálil z úhlu, Merzlikinš našel touš mezi svými betony.
05:56
Vyloučení v týmu Lotyšsko (Galvinš – 2 min., nedovolené bránění).
05:31
Kulda si najel na levý kruh a zápěstím prudce přestřelil. Na druhé straně Dacjuk bekhendem nahrával před branku, ale našel jen brusli jednoho z obránců.
05:11
Širokov vystřelil přes beka, mimo.
05:03
Po zblokované střele se puk dostal do ochranné sítě, buly v obranném pásmu Ruska.
04:45
Bukartsova skrytá střela od pravého mantinelu minula ruskou branku.
04:11
Lotyšům vypomohl s rozehrávkou brankář, tedy snažil se o to. Puk málem sebral Ljubimov, ale naštěstí pro Lotyše jej včas zadržel jeden z beků. Na druhé straně zasahuje svou lapačkou Bobrovskij, buly po jeho pravici.
04:04
Ljubimov se ocitl v postavení mimo hru, s pukem přejel modrou čáru moc rychle.
03:57
03:37
Sotněks v nouzi odpálil puk před jedním z útočících Rusů. Sbornou bouřlivě ženou diváci vpřed, hra se však přerušuje.
03:11
Rusové začínají od vlastní branky. Hra se přesunula za tu lotyšskou.
02:22
Rusové vyhráli souboj o puk za vlastní bránou a Širokov se chtěl protlačit do šance z pravého křídla, obránce jej zastavil.
01:36
Dadonov jel zprava zcela sám a těsně před brankou chtěl zakončit mezi Merzlikinšovy betony, ty však lotyšský gólman skapl včas.
00:51
Lotyši založili postupný útok. Meija o puk v útočném pásmu přišel.
00:23
Mozjakin se snažil vydolovat puk za lotyšskou branku, neúspěšně.
00:08
Dokonce šlo o icing, buly před Merzlikinšem.
00:01
Úvodní buly vyhráli Lotyši, ale hned se octili v ofsajdu.
00:01
Schyluje se k úvodnímu buly.
Lotyši i domácí sborná nastupují na hrací plochu, publikum přitom bouří.
Ještě jednou si připomeňme sestavy obou celků.

Lotyšsko: Merzlikinš (Masalskis) – M. Širokovs, Galvinš, Siksna, Sotněks, Andresons, Jerofejevs, Cibulskis – Daugavinš (C), Abols, Girgensons (A) – A. Širokovs, Skvorcovs, Redlihs – Džerinš, Indrašis, Bukarts – Pavlovs, Meija (A), Kulda – Bicevskis.

Hlavní trenér: Leonids Beresněvs.

Rusko: Bobrovskij (Sorokin) – Vojnov, Jemelin, Zajcev, Marčenko, Čudinov, Bělov, Antipin – Mozjakin (A), Dacjuk (C), Dadonov – Tělegin, Ljubimov, Kalinin – Panarin, Šipačjov (A) – Plotnikov, Širokov, Burmistrov.

Hlavní trenér: Oleg Znarok.

Rozhodčí: Fonselius (FIN), Wehrli (SUI) – Nieminen (FIN), Pihlblad (SWE).
Na ledě zatím řádí maskot mistrovství, tedy spanilá lajka.
Do začátku zápasu zbývá zhruba šest minut, čeká se nad příchod obou celků na hrací plochu. Vše už je pro to připraveno.
Nyní přichází na řadu hlášení sestavy Lotyšů.
Kouče Rusů Olega Znaroka dnes čeká zápas proti jeho bývalým svěřencům, předtím vedl právě reprezentaci Lotyšska.
Za vydatného potlesku publika hlasatel představuje ruskou sestavu.
Oba týmy za sebou mají rozbruslení, teď se ještě na chvíli přesunuly do kabin.

Lotyši nastoupí do zápasu v bílých dresech, Rusové v trikotech červených.
Pro Rusy je dnes významný den, slaví totiž konec druhé světové války. Jak si povedou na hokejovém bitevním poli proti Lotyšům? Výsledek tohoto souboje se začne tvořit za necelou hodinu.

Lotyši statečně bojují s těžkým losem, oberou i třetího favorita?

Lotyšský tým se musí na začátku mistrovství popasovat s velice těžkým losem. Nejprve narazil na Švédy a poté změřil síly s českým mužstvem. V obou případech však Lotyši nepropadli, naopak. Zápas se Švédy dotáhli až do prodloužení a vysloužili si cenný bod, v duelu s českou reprezentací se pak situace opakovala. Chvíli před koncem řádné hrací doby Lotyši dokonce otočili skóre na 3:2, díky šikovné teči Řepíka ovšem došlo na prodloužení a posléze na nájezdy. Ty lépe zvládli Češi, Lotyšsko si však znovu přišlo na cenný bodík. Nyní malou zemi u Baltského moře prověří ve třetím duelu třetí silný protivník, proti kterému může potřetí v řadě hokejovou veřejnost příjemně překvapit.

Sborná se trápí, povede se jí prolomit ledy?

Hostitelské zemi mistrovství světa, Rusku, se v turnaji zatím příliš nedaří. Svěřenci kouče Olega Znaroka nejprve ve svém prvním utkání podlehli české reprezentaci 0:3, když neproměnili ani jednu ze svých šancí a navíc zřejmě neustáli enormní tlak vlastních příznivců.

Křečovitý výkon podali Rusové i ve svém druhém představení, v němž poměřili síly s Kazachstánem. Kazaši sborné pořádně zatopili a po první třetině svítil na ukazateli skóre nerozhodný stav 3:3. Následně Rusko odskočilo na 4:3, ovšem i tentokrát srdnatě hrající Kazaši srovnali. Tři body si však ruský výběr přeci jen při velkých těžkostech vydobyl, a to díky dvěma gólům v rozmezí pěti minut první poloviny třetí třetiny. Rusové zvítězili 6:4 a s vypětím všech sil získali své první tři body na šampionátu.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:15.