NHL - Základní část -  ONLINE PŘENOS -  Tampa : Arizona - 31. prosince 2022   23:00

Tampa
10:53' Point (Kučerov) • 30:44' Sergačjov (Point, Hedman) • 31:12' Stamkos (Hedman, Kučerov) • 39:00' Killorn  • 44:26' Hagel (Hedman, Stamkos)
5:3
(1:2, 3:1, 1:1)
Arizona
Arizona
06:12' Boyd  (Keller) • 06:45' Fischer  (N. Ritchie, Hayton) • 32:44' Bjugstad  (Crouse)
Tampa
Hanson, Kozari – Daisy, Shewchyk
Amalie Arena, Tampa
Arizona
Ingram (Vejmelka) – Chychrun, Gostisbehere, Välimäki, Moser, Nemeth, Stecher, J. Brown – Keller (C), Boyd, Schmaltz – Carcone, Bjugstad, Crouse (A) – N. Ritchie, Hayton, Fischer (A) – McBain, Kassian, Dauphin.

Statistiky:
Střely na bránu: 35 – 31; využité přesilovky: 2/3 – 0/1

Kdo byl v brance?:
Karel Vejmelka (ARI) – 30 zákroků, 5 OG, úspěšnost: 85,71 %, odchytal 60 min.
Andrej Vasilevskij – 28 zákroků, 3 OG, úspěšnost: 90,32 %, odchytal 60 minut.

Česká stopa v zápase:
Podle předzápasových predikcí dle očekávání se mezi tři tyče postavil český gólman –Karel Vejmelka. Dnes mu ale zápas moc nevyšel, i přesto, že jeho celek vedl relativně brzy 2:0.
Slovenský zástupce v barvách Tampy Bay – Erik Černák nastoupil do posledního zápasu roku 2022 velmi stylově, neboť od trenéra dostal ice time 18:22. Dokonce nastoupil na 5 vteřin do jedné z početních výhod domácích. V zápase si připsal 3 střely, 2 hity, a také 2 zablokované střely soupeře.

Tři hvězdy utkání
Victor Hedman (TBL) – 0+3
Nikita Kučerov (TBL) – 0+2
Steve Stamkos (TBL) – 1+1
Je za námi klání, které začalo v roce 2022 a skončilo v roce 2023. Bylo velice bohaté na góly, neboť nám jich nabídlo hned osm. Vítězství však zaknihovala Tampa, hlavně díky famózní druhé třetině. Ve třtí třetině byly k vidění 3 góly. Nejprve síť rozvlnil na 4:2 domácí švédský bek – Victor Hedman. 2 minuty před závěrečnou sirénou korigoval na 3:5 z pohledu Kojotů Fischer. K vidění byla ještě jedna branka, která však nebyla uznaná, tato branka patřila hostům.

Celková střelba: 35 – 31
59:52'
Andrej Vasilevskij je přinucen pár vteřin před závěrečnou sirénou ještě k jednomu zákroku.
59:28'
Arizona se drží v útočné zóně.
58:50'
Andrej Vasilevskij byl nucen podržet kotouč pod lapačkou.
58:07'
Pozor! Branka neplatí, vstřelení kontaktního gólu předcházel ofsajd.
58:07'
Arizona právě vstřelila branku!
Drama ale ještě pokračuje. CHRISTIAN FISCHER dostal luxusní přihrávku již k ležícímu Andreji Vasilevskemu. Fischer tudíž zakončil pod víko.
57:34'
Zaváhaní domácí obrany bylo velmi rychle napraveno, tudíž Arizona se do ničeho nedostala.
56:30'
Další vyhození domácích do středního pásma.
55:34'
Hedman založí další útok až zpoza branky svého celku.
54:11'
Dobrá přihrávka od Arizony na pravý kruh, dokud vystřelil levák parádní pumelici, kterou domácí Rus vyrazil.
52:13'
Icing hostů.
49:11'
Laurent Dauphin vyslal střelu, která byla ale bekem Tampy zblokovaná.
47:08'
Tampa se osvobozuje z vlastního pásma pouze odevzdáním kotouče do středního území.
46:45'
Velká šance po pravé straně hostů, domácí gólman má však kotouč ve své moci.
44:26'
Tampa právě vstřelila branku!
BRANDON HAGEL využívá toho, že byl absolutně osamocen před hostující brankou a přesně zamířil již pátý kotouč za Karla Vejmelku a druhá přesilovka, která je využití pro Tampu. Asistence: Victor Hedman, Steven Stamkos.
42:50'
Vyloučení v týmu Arizona Coyotes:
Michael Carcone – 2 min., trestná lavice / předčasné opuštění, nesprávný příchod a odchod.
42:50'
Je tu hromadná šarvátka, krá vyústila v bitku mezi Patrickem Maroonem a Joshem Brownem.
41:49'
Tampa stále okupuje útočné území.
40:59'
Úvodní tlak vústil až střelou od modré čáry, kterou pokryl hostující Vejmelka.
40:20'
Začátek třetiny strávila Tampa v útočném pásmu.
40:01'
Je za námi 2. perioda, ve které domácí značně hnuli ve skóre, když po třech gólech se dostali do vedení 4:3. Kapitán Stamkos dokonce využil početní výhodu, kterou dal svým barvám vedení, následně přišla radost hostů, po srovnání na 3:3. Rovnou minutu před sirénou, ukončující 40. minutu skóroval ještě domácí Killorn a dal tak Tampě lepší výchozí pozici do závěrečné periody.

Střely: 13 – 3
40:00'
39:00'
Přesné minutu před koncem druhé periody dostal kotouč ALEX KILLORN, který jel sám vstříc Vejmelkovi, kterému posadil střelu na lapačku do branky a poslal modrobílé barvy do vedení.
38:49'
Ruský gólman domácích lapil kotouč a způsobil vhazování před svou brankou.
37:38'
Zajímavá šance, po které se Vejmelka musel natáhnout, ale střela nakonec minula levou tyčku jeho klece.
32:44'
NICK BJUSTAD se postaral o střelu levého kruhu, která zaplula do branky domácích a srovnává stav na 3:3. Asistence: Lawson Crouse.
31:12'
Máme tu velký obrat z 0:2 na 3:2, díky gólu kapitána STEVENA STAMKOSE po tvrdé střele, která zamířila, do levé šibenice. Asistence: Victor Hedman. Asistence: Victor Hedman, Nikita Kučerov.
30:44'
Zack Kassian – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo hrací plochu.
30:44'
MICHAIL SERGAČOV vyslal ránu od modré čáry, která byla ztečovaná hostujícím bekem a je srovnáno! Asistence: Brayden Point, Victor Hedman.
29:51'
Kučerov a jeho ránu vychytal Karel Vejmelka, který stále drží těsné vedení.
28:48'
Velká šance domácích, jenže přihrávka v leže nebyla přesná od hráče domácích.
28:29'
Zakázané uvolnění Tampy.
24:49'
Další přikrytí kotouče od českého gólmana Karla Vejmelky.
21:39'
Po zhruba minutě a půl muinutě druhé periody si zákrok připisuje český gólman ve službách Arizony.
20:01'
Je za námi první třetina zápasu, která je zároveň poslední kalendářního roku 2022. V první třetině se dostali do dvojnásobného vedení dostali Kojoti, následně alespoň snížil Brayden Pointon. Dal naději do dalšího průběhu pro domácí. Celkově Tampa mírně přesrřílela Arizonu, ale i přesto vedou hosté.

Střely: 13 – 12
20:00'
19:48'
Najíždějící centr Tampy před Vejmelkou netrefil kotouč, a tak akce nebyla nebezpečná.
19:31'
Domácí gólman byl nucen přikrýt kotouč lapačkou.
15:32'
Velké dobývání arizonské klece, které musel pokrýt Karel Vejmelka pokrytím puku.
15:14'
14:51'
Hostů se nepodařilo osvobodit.
13:04'
Laurent Dauphin – 2 min., držení.
10:53'
BRAYDEN POINT byl sice z velkého úhlu, jenže měl výhodu toho, že Vejmelka byl mimo pozici, tudíž domácí útočník měl snadnou pozici. Asistence: Nikita Kucherov.
07:57'
Vyloučení v týmu Tampa Bay Lightning:
Brandon Hagel – 2 min., nedovolené bránění.
06:45'
Arizona právě vstřelila branku.
CHRISTIAN FISCHER měl po několika odrazech před brankou Tampy pohodlné zakončení, neboť svou gólovou střelu posílal již do prázdné klece. Asistence: Nick Ritchie, Barrett Hayton.
06:12'
Dvojnásobná smůla pro domácí hokejisti, kteří nejprve špatně rozehráli, a následná střela TRAVISE BOYDA se odrazila od jednoho z beků přímo do branky. Asistence: Clayton Keller.
05:51'
Vejmelka drží kotouč po střele z levé strany od Coltona.
04:05'
Střelu od modré byl nucen Vejmelka vyrážet.
03:44'
Další icing, tentokrát na straně Tampy.
02:16'
Arizona se osvobozuje zakázaným uvolněním.
01:34'
Vhazovat se bude v útočném pásmu domácích.
00:24'
První šanci domácích vezl Killorn, ale následná přihrávka šla mimo.
00:01'

Tampa Bay Lightning: Vasilevskij (Elliott) – Bogosian, Hedman (A), Sergačjov, Perbix, Černák, Cole – Kučerov (A), Point, Stamkos (C) – Hagel, Cirelli, Killorn – Colton, Paul, Maroon – Perry, Bellemare, Naměstnikov.
Trenér: Jon Cooper

Arizona Coyotes: Ingram (Vejmelka) – Chychrun, Gostisbehere, Välimäki, Moser, Nemeth, Stecher, J. Brown – Keller (C), Boyd, Schmaltz – Carcone, Bjugstad, Crouse (A) – N. Ritchie, Hayton, Fischer (A) – McBain, Kassian.
Trenér: André Tourigny

Rozhodčí: Hanson, Kozari – Daisy, Shewchyk.
Bilance ve vzájemných zápasech + hlavní tahák:
Poslední vzájemný zápas se datuje do února letošního roku, kdy Tampa oloupila Arizonu o všechny tři body na jejím ledě po strhující přestřelce 4:3. Tampa proti Arizoně ve vzájemných zápasech drží již čtyřletou neporazitelnost. Zítra navíc půjde o souboj třetí nejlepší obrany Atlantické divize proti třetí nejhorší obraně Centrální divize. Bonusem pro Arizonu může být motivace toho, že když vstřelí gól v utkání, tak překročí hranici trojciferného počtu nastřílených gólů. Jak toto zajímavé a ostré klaní, které bude mít své úvodní buly v roce 2022 a závěrečnou sirénu v roce 2023 dopadne? Uvidíte již v sobotu 31.12. 2022 od 23:00.
Zajímavé statistiky soupeřů:

Tampa Bay Lightning:
Využití přesilovek: 26,7 % (7. místo v nhl)
Ubráněná oslabení: 82,1 % (5. místo v nhl)
Úspěšnost buly: 49,7 % (17. místo v nhl)
VG/Z: 3,53 (5. místo v nhl)
OG/Z: 2,88 (13. místo v nhl)

Arizona Coyotes:
Využití přesilovek: 20,7 (22. místo v nhl)
Ubráněná oslabení: 74,1 (24. místo v nhl)
Úspěšnost buly: 46,0 (28. místo v nhl)
VG/Z: 2,88 (26. místo v nhl)
OG/Z: 3,56 (25. místo v nhl)
Tampa Bay Lightning
34 Z, 45 bodů, 22-11-1

Klub ze státu Florida, jehož letošním cílem nemůže být nic jiného než opět účast ve finále play off se drží v top 5 Východní konference, a také v Atlantické divizi se drží na špičce tabulky. Tampa má za sebou dva domácí zápasy, ve kterých dokázala parta kolem Nikity Kucherova zaknihovat dvě vítězství a o třetí se pokusí právě v zítřejším klání proti Arizoně. Lightning mají společně s Torontem a Carolinou nejlepší bilanci z posledních pěti domácích utkání, když všechna dokázali vyhrát se ztrátou jediného bodu v prodloužení respektive nájezdech.