Jak dopadne dění ve skupině B, bude jasné v neděli po zápase Kanada – Finsko. Ode mě je to pro dnešek vše. Přeji pěkný zbytek večera a příjemný víkend.

Zajímavost
Do statistik, a to nejenom těch brankářských, se stihl zapsat i Kari Lehtonen. A to rovnou dvakrát. Finská hvězda z Dallasu Stars si v dnešním utkání proti Norům připsala dvě asistence(!).

A další perlička – Teemu Selänne se zapsal do historie jako nejstarší hráč, který se na olympiádě dokázal gólově prosadit.
Dnešní zápas nabídl vskutku zajímavou podívanou. Skóre 1:6 z norského pohledu sice vypadá hrůzostrašně, v zápase si ale tým trenéra Johansena místy vypracoval i obrovský tlak. Jenom koncovka vázla. O čisté konto připravil Lehtonena v přesilovce 5 na 3 Skrøder.

Dva zápasy na turnaji, skóre 14:5 a šest bodů k tomu. Finové jsou zatím nejproduktivnějším celkem na olympiádě. Ani Kanada nezahrála proti Rakousku a Norsku tak jako tým Suomi. Javorové listy se právě s Finskem střetnou v neděli o přímý postup ze skupiny B. A i kdyby tým trenéra Westerlunda neuspěl, má i tak velmi dobře nakročeno k přímému postupu do čtvrtfinále jako čtvrtý nejlepší celek základních skupin.
60:00
59:25
Na ledě už se nic vážnějšího neděje. Norové se spokojili s prohrou o pět branek, Finové si taky na šest vstřelených gólů nestěžují.
58:10
A tlak Finů neustává, naopak.
57:41
Finsko právě vstřelilo branku!
A je to tu zase. Norové si zaútočili a poté propadli v obraně. Kontiola jel se Salminenem dva jednoho, puk do branky ale z bezprostřední blízkosti před Voldenem doklepl OLLI MÄÄTTÄ. Pro finského mladíčka je to již druhý gól na premiérové olympiádě. Asistence: Petri Kontiola, Kari Lehtonen.
56:47
Tollefsenovo nahození od modré chytil ze vzduchu Lehtonen do lapačky. Vhazuje se po pravici finského gólmana.
56:27
Je po přesilovce i finském tlaku.
56:02
Situace se opakuje i tentokrát. Po dlouhém rozmýšlení to na sebe vzal Selänne, jehož střela se otřela o brankovou konstrukci.
55:13
Puk dlouho dlouho putoval po hokejkách celého přesilovkového komanda. Ke střele ale se nikdo neměl a Norům se tak povedlo kotouč vyhodit.
54:42
Finové přesilovkou nepohrdnou a opět jsou zabydlení před Voldenem.
54:13
Mathis Olimb si ještě stihne vyzkoušet tvrdost trestné lavice. Odsedí si dvě minuty za držení.
54:02
Rosseli Olsen ale zase rychle otáčí hru. Jeho přihrávka zpoza branky končí jen v lapačce Lehtonena.
53:40
Moc dlouho ale Norové před Lehtonenem nevydrželi. Do obrany se tentokrát musejí vracet právě oni.
53:20
V útočném pásmu ale už tak dobře nepochodili. Opět se musí bránit.
53:05
Finové úspěšnější na buly.
52:33
Už podruhé v utkání vyjíždí Lehtonen nebezpečně daleko z branky. Kotouč se ale nečekaně vykutálel až do zcela prázdného brankoviště, kde v tu chvíli ale naštěstí pro Finy hlídkoval Olli Jokinen. Ten kotouč golfákem odpálil až k Voldenovi.
51:44
Kontiola se snažil proháčkovat až před Voldena. Ztroskotal ale na obranné činnosti Bonsaksena.
51:24
Ani na tentokrát to nevyšlo. U puku jsou hráči v bílých dresech.
50:59
Ødegaard špatně rozehrál. Zkusí si to ještě jednou.
50:33
Hokejovější jsou Norové. Thoresen se ale před Lehtonenem ani nadvakrát z bezprostřední blízkosti neprosadil.
50:15
Asi už to opravdu nebude příliš pěkný hokej. Je tu další zakázané uvolnění Finů.
49:33
Zatím se jim ale příliš nedaří. Kontiola se Salminenem bojovali v rohu o kouč. Neuspěl ani jeden z nich.
48:58
Až Salo se zmocňuje kotouče, a Finové tak mohou zaútočit.
48:41
Hraje se tedy převážně v jejich obranném pásmu.
48:04
Finové teď zrovna neoplývají aktivitou. Nejspíše už se s vedením o čtyři branky spokojili.
47:30
Dlouhá rozehrávka Finů končí až za Voldenem na zakázaném uvolnění. Vhazuje se tak opět u Lehtonena.
46:44
Forsberg chtěl poslat kotouč na zteč před branku. Trefil ale jen brusle Sami Lepistöho.
46:35
A nakonec váhali tak dlouho, až to přestalo bavit Leo Komarova. Fin s ruským pasem se nerozpakoval, dostal se ke kotouči a vypálil na Voldena. Připsal si jen další střelecký pokus, nikoliv gól.
46:11
Norové váhají s rozehrávkou. Ve středním pásmu není místo kudy přes něj přejít.
45:40
A v něm nakonec končí Zuccarello sražený na Voldenovi. Komarov totiž před brankou Norů trochu přitvrdil, což odnesl právě Zuccarello.
45:30
Salo u mantinelu přitvrdil a okamžitě se ocitl kotouč v jeho držení. Zkušený finský bek ihned míří do útoku.
44:59
Zuccarello na výletě. Lehtonen si s jeho nepřesnou ránou nemusel dělat starosti.
44:12
Norové polevili, Finové tak opět útočí. Teď si od modré sjel Lepistö. Celou halou se rozlehla rána, jak kotouč přistál na Voldenově betonu.
43:42
Střela Jussi Jokinena končí ve Voldenově výstroji.
43:15
Norové nyní mají pasáž, kdy jsou aktivnější. Do brejku jim ale pláchnul Antti Pihlström. Finského štírka ale nenechal norský bek dokončil backhandový blafák.
42:20
A nakonec už další gól neinkasují.
41:40
Finové ještě brání druhé vyloučení Ruutua, zatím úspěšně.
41:01
Norsko právě vstřelilo branku!
Tak nakonec ne. Norové se v dvojnásobné početní výhodě prosazují. PER-AGE SKRØDER dostal přihrávku do mezikruží, odkud přesně zamířil nad Lehtonenovo rameno. Asistence: Mathis Olimb, Jonas Holøs.
40:50
Ještě minutu se bude hrát 5 na 3.
40:20
A ta se navíc zdvojnásobí. Za hru vysokou holí si k Selännemu přisedne Tuomu Ruutu.
40:10
Norové ještě dohrávají přesilovku z konce druhé třetiny.
40:01
Statistiky druhé třetiny
Střely: 9 – 15
Vyloučení: 1 – 1
Využití: 0 – 0
Úspěšnost brankářů: Volden 86,7 % – Lehtonen 100 %
Je vidět, že norská obrana s šesti beky nestíhá. Ztráta zraněného Trygga tým trenéra Johansena hodně poznamenala. Ve druhé třetině si sice Norové vypracovali více střeleckých příležitostí než v té první, skórovali ale pouze Finové. A opět po chybách soupeře. Nejprve se před brankou prosadil nekrytý Korpikoski, po chvíli později ho z brejku napodobil Olli Jokinen. Finům už neschází mnoho, aby napodobili osm gólů z prvního utkání s Rakušany.
40:00
39:49
A na trestnou lavici už míří autor první branky Teemu Selänne. Ten v útočné třetině podrazil Ødegaarda.
39:41
Finové faulovali. Norové odvolávají Voldena a hrají ve výhodě.
39:01
Granlundovi nevyšel přechod středního pásma, kde ho zastavila norská obrana. Finové musejí začít s rozehrávkou znovu.
38:41
Ke konci třetiny se začínají Norové trochu osmělovat. Propagační střelu vyslal na finskou branku Olden.
38:02
Zuccarello byl celou druhou třetinu nenápadný. Připomněl se až nyní křižnou přihrávkou před Lehtonenem.
37:34
Määttä s rozehrávkou nespěchá, ostatně ani nemá proč.
37:20
Až nyní se kotouč dostává do středního pásma.
36:50
Norové už sice hrají v pěti, finský tlak ale nepolevuje.
36:21
Granlundova křižná přihrávka byla příliš rychlá a Selännemu kotouč utíká. Následná střela finského matadora končí opět v lapačce norského gólmana.
36:05
Teď už je to ale jiná. Volden raději po akci Olli Jokinena kotouč schoval v lapačce.
35:34
Finové se musejí do útočné třetiny dostat znova. A to se jim zatím příliš nedaří. Norové vyhazují.
35:26
Nakonec vypálil Timonen. Jeho střela ale končí ztečovaná mimo brankovou konstrukci.
35:10
A to už se začíná pomalu rozjíždět. Zámek okolo norské brány se utahuje.
34:51
Na ledě elitní přesilovkoné komando Selänneho.
34:41
A třetí vyloučení dnešního večera. Bonsaksen byl trochu líný bruslit, a tak raději unikajícího Barkova zahákoval.
33:59
Lepistö nestíhal dobruslit Thoresenovu akci. Backhandová střela norského forvarda ale končí na hrudi Lehtonena.
33:40
Fanoušci za Lehtonenovou brankou už jsou spokojenější. Norové se totiž osmělili a občas se hraje i v jejich útočném pásmu.
33:15
Až nyní si Lehtonen připisuje zákrok. Holøs přihrával zpoza branky do brankoviště, kde raději finský gólman kotouč přikryl lapačkou.
32:54
Skrøder se teď moc nerozpakoval, raději přejel celé střední pásmo sám a následně i vypálil. Lehtonen jen zvedl hlavu, aby se podíval, jak puk míří do ochranné sítě.
32:20
Propagační třela Forsberga končí v lapačce Lehtonena. Ten svůj zákrok dokázal dokonale prodat.
32:08
Z hlediště se ozývá pískot. Fanoušky už zřejmě nebaví takto jednostranná záležitost.
31:26
Jenomže co je to platné, že se Norové dostanou před Lehtonena, když se nedokáží včas vrátit do obrany. Právě z této situaci vytěžil branku OLLI JOKINEN. Asistence: Sami Salo, Tuomu Ruutu.
31:20
Už je to pěkných pár minut, co byli Norové na návštěvě před Lehtonenem.
30:43
Finští beci se toho rozhodně nebojí. Od modré létá na Voldena jedna rána za druhou. Další chtěl přidat i Määttä, jemu ale rána nesedla.
30:20
Timonenovo nahození od modré končí v lapačce Voldena.
30:03
Finové jsou natlačení v útočném pásmu. Skoro to vypadá, že hrají přesilovku.
29:40
Pihlström chtěl napodobit Korpikoskiho a tečovat puk před Voldenem. Jeho pokus ale skončil na betonu norského brankáře.
29:22
Finy gól značně nakopl. Už to je opět ten tým z první třetiny. Norové naopak polevili.
28:43
Ødegaard napřahoval k ráně od modré, jeho projektil ale schytal jeden z finských beků, který zalehl do trajektorie kotouče.
28:20
Korpikoski má skvělou úspěšnost střelby. Ze dvou ran v dnešním utkání vytěžil dvě branky.
28:03
Třeba jako teď. Finové rychle přešli do útoku, Olli Määttä napřáhl od modré a jeho střelu před brankou jemnou tečí usměrnil za Voldena LAURI KORPIKOSKI. Asistnce Olli Määttä, Tuomu Ruutu.
27:36
Norové mají sice více ze hry, jejich útoku nejsou ale efektivní. Finové hrají sice celou dobu pod tlakem, pozičně ale hru zvládají a mohou těžit z brejků.
26:54
Na druhé straně si se závarem před svou brankou dobře poradil Lehtonen a kotouč vydoloval z pod ležících těl.
26:25
Až teď má Volden první zásah po Ruutuově střele.
25:53
Norové zatím Finy v úvodu druhé třetiny jasně přehrávají. Ti jsou dost malátní a neví, jak přejít střední pásmo i s kotoučem na holi.
25:00
Lehtonen byl teď až příliš aktivní a chtěl pomoci své obraně v rozehrávce. Místo toho ale měl co dělat, aby stihl po návratu zneškodnit Bonsaksenovu ránu.
24:10
Volden už je v brance téměř pět minut, zatím ale nemá zásah. Jeho spoluhráči své soupeře drží dostatečně daleko od jeho branky.
23:44
Stejně jako další rána Patricka Thoresena.
22:56
Až teď se zdálo, že by se přeci jen mohli Norové prosadit. Solbergova střela ale skončila jen na betonu Lehtonena.
22:20
Norové ale ani tuto chybu nepotrestali.
22:05
Začátek třetiny zatím Finům moc nevychází. Další problémy si sám způsobil Sami Salo, který nedokázal dostat kotouč do středního pásma.
21:36
Po prohraném buly se sice Kontiola dostal ke kotouči, poté ale vyslal příliš prudkou přihrávku – ofsajd.
21:16
Lepistö se tak dlouho motal s kotoučem ve svém obranném pásmu, až o něj přišel. Norové z této chyby ale větší šanci nevytěžili.
20:47
Norům se daří zadržet Selänneho formaci ve středním pásmu. Ta tak raději odjíždí střídat.
20:26
A zdá se, že se Volden hned dobře rozcvičí. Finové míří rychle do útoku.
20:01
A pozor, je tu změna! V brance Norů už nestojí Lars Haugen, ale jeho jmenovec Volden.
20:01
Statistiky první třetiny
Střely: 6 – 13
Úspěšnost brankářů: Haugen 76,9 % – Lehtonen 100 %
Podle skóre to zatím vypadá na jasnou záležitost, Norové ale rozhodně nepůsobí odevzdaně. V první třetině měli povedené pasáže, kde Finy přetlačovali a dokázali si vytvořit souvislejší tlak. Tým Suomi ale trestá všechny norské chyby. Důkazem je například třetí branka Lehteräho, který využil zaváhání Tollefsena ve střením pásmu.
20:00
19:41
Lepistö s Hietanenem už jen čekají na první sirénu a vyměňují si mezi sebou kotouč.
18:59
Norům se nedaří návrat do obrany. Nyní jejich zaváhání mohl využít Jussi Jokinen. Koncovka mu ale nevyšla.
18:33
Finové potřebují vystřídat a jen vyhazují kotouč před Haugena.
17:42
Norové ale nic nevzdávají, obzvláště Zuccarello. Toho je teď plný led.
17:21
Po chybě Tollefsena ve středním pásmu je to již o tři branky. JORI LEHTERÄ se chopil kotouče a ještě před modrou čárou vyslal zápěstím střelu na Haugena. Ten si na puk ani nesáhl. Bez asistence.
16:30
Bastiansen inkasoval tvrdý zásah do horní části těla od Väänänena. Rozhodčí ale vše nechávají bez povšimnutí.
16:16
Zuccarello v další šanci před Lehtonenem. Finský gólman ale stále drží čisté konto.
15:40
Vatanen kombinoval na modré s Timonem, ke střele se ale neměl ani jeden z nich.
15:08
Nakonec ho ale ztrácí a do útoku tak míří Roymark. Jeho střela z levého křídla končí na hrudi Lehtonena.
14:23
Finové teď dobře vysunuli obranu a získali kotouč. Nyní o něj ale ještě musí v útočné třetině zabojovat.
14:01
Další ofsajd na straně Finů. Tentokrát se v něm ocitl Olli Jokinen.
13:45
Norové začínají Finy přehrávat. Ti už přes střední pásmo nepřecházejí s takovou lehkostí jako na začátku utkání.
13:15
Zuccarello, jediný hráč Norů z NHL, se zjevil před Lehtonenem v nadějné příležitosti. Dobře ale celou situaci dobruslil Jussi Jokinen.
12:56
Salminen se hnal po pravém křídle do útoku. Jeho snahu ale zastavil ofsajd.Vhazuje se ve středním pásmu.
11:57
A je po přesilovce Norů. Ta nevypadala sice špatně, tutové šance ale nepřinesla.
11:10
Zatím se jim poměrně daří. Finové hrají ale pozičně a vybruslují norského soupeře z ideálních pozic.
10:34
Trpělivost. Tu asi vyznávají norští hráči a čekají na tu nejlepší šanci ke skórování.
09:52
A tým Suomi o početní výhodu přichází. Na trestnou míří Sakari Salminen. Ten si odsedí stejně jako Olimb dvě minuty za podražení.
09:30
Norové zatím dobře brání. Tým Suomi se do vyložených šancí nedostává.
09:05
Selänne a spol. se rychle zabydlují před Haugenem. Puk zatím putuje po ose Barkov – Granlund.
08:57
A uvidíme první přesilovku. Mathis Olimb podrazil Jori Lehteräho a je tu tedy první početní výhoda pro Finy.
08:00
S Nory to nevypadá moc nadějně. Prozatím se spíše brání. Těžit mohou jen z rychlých brejků.
06:51
A Finové se prosazují po krátké chvíli i podruhé. Závaru před Haugenem využil LAURI KORPIKOSKI a doklepl kotouč až za norského gólmana. Asistence: Olli Jokinen, Olli Määttä.
06:40
Norové ale nic nevzdávají. Na další výlet před Lehtonena se vydala třetí útočná formace.
06:00
Finský matador sice nedohrál poslední utkání s Rakušany, nyní už je ale zpět a opět září. Na Selännem je vidět, že spolupráce v první lajně s mladými puškami mu sedí.
05:46
Finové se přeci jen dočkali. Svoji první branku na turnaji zaznamenává po rychlé kombinaci přes celé kluziště TEEMU SELÄNNE. Asistence: Sami Vatanen, Kari Lehtonen.
04:59
Norové se ale přeci jenom osmělují. Se střelbou neváhají a pálí, co to dá. Lehtonen už pochytal čtyři střelecké pokusy Norů.
04:24
A Haugen si připisuje další zákrok. Finové sice mají převahu, nemohou se ale dostat k vyloženějším příležitostem.
04:00
Holøs teď na chvíli zavezl kotouč až před Lehtonena. Následná střela od modré ale končí hodně daleko od finského gólmana.
03:40
A stále ta samá písnička – Finové jsou u puku a útočí, Norové jen čekají, co jejich soupeř vymyslí. Haugen si dnes asi hodně zachytá.
02:30
Finové jsou zatím jasně aktivnější a drží kotouč. Jedinou výjimkou byla návštěva Roymark v obraném pásmu týmu Suomi.
02:08
Lehtonen nyní pomohl Finům s rozehrávkou.
01:40
A dokonce i nebezpečně vystřelil. Haugen si připsal první zákrok.
01:04
Teď se Finům nedaří dostat se z obranné třetiny. Až Ruutu vyvezl kotouč do středního pásma.
00:33
To se jim i částečně daří. Granlund se ale v závaru před Haugenem nedostal ke kotouči.
00:04
Na úvodním buly úspěšnější Barkov. Finové tak mohou založit útok jako první.
00:01
Norové poprvé na turnaji obléknou červenou sadu dresů. Finové, stejně jako v prvním utkání, naopak tu sadu trikotů, která je inspirována jejich vlajkou.
Finové již dopředu avizovali, že by v prvních dvou zápasech rádi vyzkoušeli vše, co si do Soči přivezli. Trenér Westerlund proto dnes pozměnil sestavu – místo Aaltonena ve třetí lajně nastoupí Sakari Salminen, ve čtvrté lajně nahradí Immonena Antti Pihlström.
Norové podle původního předpokladu postrádají Matse Trygga. Do zápasu tedy nastoupí hned se čtrnácti útočníky a jen šesti obránci.

Norsko: Haugen (Volden) – Holøs, Bonsaksen, Solberg, Tollefsen, Ødegaard, Olden, Sorvik – Zuccarello, K. A. Olimb, Thoresen – Ask, M. Olimb, Rosseli Olsen – Skrøder, Bastiansen, Forsberg – Olden, Hansen, Roymark – Dahlstrøm, Lystad Jacobsen

Finsko: Lehtonen (Niemi) – Timonen, Vatanen, Määttä, Salo, Lepistö, Hietanen, Väänänen, Kukkonen – Selänne, Barkov, Granlund – O. Jokinen, Ruutu, Korpikoski – Salminen, Kontiola, J. Jokinen – Lehterä, Pihlström, Komarov

Rozhodčí: Brueggemann (GER), Sutherland (CAN) – Amell (CAN), Carlson (CAN).

Finsko – Rakousko 8:4
- branky Finů: 6. Granlund (Selänne, Vatanen), 12. Lepistö (J. Jokinen, Ruutu), 20. Määttä (O. Jokinen), 20. Immonen (Lehterä, Väänänen), 22. J. Jokinen (Kontiola), 33. Kontiola (Granlund), 52. Immonen (Barkov, Vatanen), 59. Granlund (Timonen, Vatanen)