Finálového soupeře Švédů určí zámořský souboj mezi USA a Kanadou, který vypukne v 18:00. Také tento zápas můžete sledovat na onlajnech. Komentovat ho bude můj kolega Petr Dejnožka.
Do finále olympijského turnaje v Soči postupují úřadující mistři světa ze Švédska. Tre Kronor se ve třetí třetině zaměřili především na bránění výsledku, Finy téměř nepouštěli do střeleckých pozic a zaslouženě tak vítězí 2:1. Góly dnes padaly pouze v prostřední části. Skóre otevřel ve 27. minutě Olli Jokinen, ovšem ještě do přestávky otočili výsledek na stranu Švédska Eriksson a Karlsson.

Střely na branku ve 3. třetině – 3:8, celkem – 25:26
60:00
59:57
Švédové vyhazují, kotouč je v obranném pásmu Finska. Vše je jasné!
59:31
Za nastřeleným kotoučem pospíchal Sedin, dobruslil ho Jussi Jokinen.
59:18
Finsko bez brankáře!
58:54
Oddechový čas pro Finsko.
58:54
Vatanen zahrál pouze na icing, hra je po dlouhém čase přerušena.
58:20
Steen vyhodil a Švédové se vrací do svých obranných pozic.
57:59
Už se hraje dlouho bez přerušení, do konce zbývají dvě minuty.
57:06
Korpikoski se pokoušel protlačit kotouč na bližší tyčku švédské branky. Neuspěl, ale Finsko stále drží puk v útočném pásmu.
56:11
Veterán Alfredsson obětavě padl do rány jednoho z finských hráčů!
55:14
Situaci 3 na 2 vyřešil Krüger nahrávkou na Louiho Erikssona, ten ale trefil jen boční síťku.
54:36
Backström z rohu posílal puk před branku, kam si najížděl Sedin, až na něho však kotouč neprošel.
53:49
Nahození Hietanena končí na hrudi švédského gólmana.
53:43
Finsku se pomalu krátí čas, hráči Suomi už musí pospíchat dopředu.
52:59
Sedin na ledě, Tre Kronor se ubránili.
52:55
V závěru přesilovky nabil Lepistö opět Salovi, další skvělý zákrok Lundqvista!
52:39
Dělovku Sala od modré vytěsnil Lundqvist za branku!
52:20
Steen nahodil puk až za finskou branku.
51:50
Selänne se s kotoučem dostal až na levý kruh, ale přestřelil.
51:18
Švédové podrželi puk a ušetřili cenné vteřinky ze svého oslabení.
50:58
Daniel Sedin si přidržel Granlunda a bude z toho přesilová hra pro Finsko.
50:29
Korpikoského střelu vyrazil Lundqvist, následné další akci Finů se již žlutomodří ubránili.
49:59
K individuální akci se nadechl Jimmie Ericsson, jeho střelu z mezikruží Lehtonen vyrazil.
49:35
Švédové jen vyhodili tak, aby to nebylo zakázané uvolnění.
48:52
Finský celek se hodně nadře s přechodem do útočného pásma, nyní jsou na puku Švédové.
48:07
Nahození Lepistöho zblokoval Hjalmarsson.
47:10
Svěřenci Pära Martse se zaměřují na bránění těsného vedení, což umí velmi dobře. Finsko to bude mít těžké.
46:45
Granlund se tlačil před Lundqvista, aby mohl tečovat. Prostor před brankovištěm však vyčistil Kronwall a Lundqvist mohl nerušeně zasáhnout.
45:59
Do útrob stadionu zmizel finský útočník Aaltonen. Zřejmě jde o potíže s výstrojí, neboť na pohybu Aaltonena není patrné žádné zranění.
45:59
Rozjetý Hagelin vypálil z levého kruhu, Lehtonen předvedl krásný semafor a svůj tým podržel.
45:01
Lundqvist nemá ve třetí třetině jediný zákrok.
44:06
Ruutu vyřešil situaci 2 na 1 střelou z levého kruhu těsně nad břevno! Chyběly centimetry.
42:58
Až teď, střelu Selänneho srazil mimo Kronwall.
42:24
Finové se ve třetí třetině ještě nedostali přes červenou čáru.
41:37
Přerušená hra poté, co se kotouč dotkl ochranné sítě.
40:09
Sedin jel zleva sám na Lehtonena, ten své mužstvo podržel. To byl raketový start Švédů do třetí části.
40:01
Další třetina začne přibližně ve 14:48.
Ve druhé třetině už góly padaly a o krůček blíže finále je mužstvo Švédska. Suomi přitom začali tuto periodu aktivněji a ve 27. minutě se ujali vedení, když střelu Olliho Jokinena z ostrého úhlu Lundqvist propustil za svá záda. Krátce po polovině utkání však srovnal Loui Eriksson a ve 37. minutě otočil skóre ve prospěch Tre Kronor Erik Karlsson, jenž v přesilovce propálil Lehtonena dělovkou od modré.

Střely na branku ve 2. třetině – 9:8, celkem – 22:18
40:00
39:53
Bojuje se v rohu v obranném pásmu Finska.
39:15
Téměř v kleče to zkoušel Sedin, branku netrefil, jen boční síťku.
39:01
Poslední minuta druhé části.
38:45
Hagelin přejel modrou čáru a nahodil puk na Lehtonena, který byl nucen přerušit hru.
38:08
Ránu Määttäho Lundqvist lapil a přidržel.
37:22
Kronwallova teč končí na břevně finské klece!
36:26
Švédsko právě vstřelilo branku!
Přesilová hra nakonec využita a Tři Korunky otáčí skóre! Od modré čáry vypálil ERIK KARLSSON a jeho bomba propadla Lehtonenovi přes vyrážečku do sítě – 2:1. Karlsson se dostává na čelo kanadského bodování celého turnaje s bilancí 4+4. Asistence: Alexander Steen a Daniel Sedin.
35:52
V oslabení zahrozil Korpikoski, Lundqvist na místě.
35:36
Daniel Sedin před brankou nepříjemně tečoval, Lehtonen ale vyrazil.
35:14
Finové vyhazují a mohou vystřídat svou čtyřku.
34:47
Sedinovu střelu z levého kruhu zastavil Lehtonen.
34:39
Steen vybojoval faul na svou osobu, potrestán Olli Jokinen za podražení.
34:03
Máme tu reklamní přestávku.
34:03
Výjezdem zpoza branky to zkoušel Johansson, Lehtonen má kotouč pod sebou.
32:52
Hagelin šikovnou žabičkou uvolnil Backströma, který už byl ale přece jen v dost těžkém úhlu a Lehtonen si svou bližší tyčku pohlídal.
32:05
Granlund přidržel puk pro Timenena, ale jeho střela ke gólu nevedla.
31:39
Je vyrovnáno! Määttäho vyhození zachytil Backström, který nahrál mezi kruhy Jonathanu Ericssonovi. Ten už mohl pálit, ale ještě si všiml najíždějícího LOUIHO ERIKSSONA, jenž měl před sebou už jen odkrytou klec. Lehtonen neměl šanci. Asistence: Jonathan Ericsson a Nicklas Backström.
30:50
Švédové teď byli pod velkým tlakem, ale nyní se již kotouče ujal Karlsson.
30:26
Od modré napřáhl Kukkonen, branku netrefil.
29:51
Švédové kompletní.
29:16
Timonen z rohu nahodil kotouč na branku, Lundqvist tentokrát pozorný a přerušil hru.
28:48
Selänne vypálil nepřesně.
28:29
Ruutu se snažil dorážet, ale Švédové to zvládli a vyhodili.
28:12
Finové se už dostali do pásma.
27:50
Přesilovka pro Finsko. Daniel Alfredsson se holí opřel do Vatanena a je vyloučen za krosček.
26:17
Finsko právě vstřelilo branku!
Finové se ujímají vedení! OLLI JOKINEN dojel u brankové čáry vyhozený puk a napálil ho na Lundqvista, který kotouč pod betony propustil za brankovou čáru! Rozhodčí se ještě poradili s videem, které obsluhuje Pavel Halas, a branku uznali. Velká chyba gólmana Švédů. Asistence: Sami Vatanen.
25:19
Karlsson nastřelil pouze bránícího Hietanena.
25:06
Dobrý zákrok Lehtonena, který se stačil přesunout proti Steenovi a jeho střelu chytil na hruď.
24:48
Nahození Karlssona od modré čáry srazil do rohu Lehtonen.
24:30
Hráči Suomi dokázali vyhodit.
23:54
Mikael Granlund dostává dvě minuty za napadení a Švédsko bude hrát první přesilovou hru v utkání.
23:21
Střelu Timonena Lundqvist viděl a zachytil ji.
23:06
Nahození Karlssona končí v moci Lehtonena.
22:39
Landeskog byl zřejmě faulován, rozhodčí ale zákrok na něho přehlédli.
21:39
Druhou třetinu začali Finové mnohem odvážněji než první. Švédové se musí bránit.
20:27
Vatanenovu střílenou nabídku tečoval Immonen a kotouč se proklouzal těsně vedle Lundqvistovy branky.
20:01
Další třetina začne přibližně ve 13:56.
V úvodní třetině skandinávského semifinále jsme gól neviděli. Utkání začali mnohem aktivnějí Švédové, naopak Finové zpočátku působili dosti bázlivě. Tre Kronor však pouze rozchytali brankáře Kariho Lehtonena a zhruba od poloviny periody se hra začala vyrovnávat. Hráči Suomi dokonce měli k dispozici dlouhou přesilovou hru 5 proti 3, ale ani oni se nedokázali střelecky prosadit.

Střely na branku v 1. třetině – 13:10
20:00
19:55
Komarov se dopustil postavení mimo hru, které bylo navíc posouzeno jako úmyslné.
19:06
Aaltonen se ocitl téměř sám před Lundqvistem, ale svou gólovku zazdil střelou mimo!
18:44
Tlak Švédů uťal jistým zákrokem Lehtonen.
18:20
Johansson našel z rohu Silfverberga, ten trefil pouze bránícího protihráče.
17:26
Z nepříjemné střely Kronwalla Lehtonen asi mnoho neviděl, ale dokázal ji vyrazit.
17:08
Nahození obránce Ericssona až na branku neprošlo.
16:55
Střelu Steena z pravé strany chytil Lehtonen do své lapačky.
16:21
Silfverberg zaměstnal Lehtonena nahozením, které finský brankář snadno lapil.
16:10
Modří nyní rozehrávají od své branky.
15:19
Přesilovka Finska končí. Švédové se ve dvojnásobném oslabení obětavě ubránili.
14:54
Švédsko ve čtyřech!
14:23
Selänne dostal přihrávku napříč brankovištěm a zakončoval do poloodkryté branky. Lundqvist však stačil vytrčit pravý beton a svůj tým zachránil!
14:01
Suomi mačkají Švédy...
13:40
Selänne z levé strany minul branku.
13:18
A pozor, přesilovka 5 na 3 pro Finsko! Niklas Kronwall po buly najel do Selänneho a je vyloučen.
13:16
Jonathan Ericsson vyhodil puk až na svou střídačku.
13:10
Švédové se napoprvé ubránili.
12:53
Naprosto zbytečný faul Berglunda v útočném pásmu. Švédský útočník zasáhl rukavicí do obličeje Vatanena.
12:23
Finové vytlačili Jimmie Ericssona ze svého obranného pásma. Švédové poté navíc špatně rozehráli a je z toho icing.
11:22
Před branku Finska se natlačil Berglund. Akce Švédska však byla přerušena pro přihrávku rukou.
10:58
Následuje icing Finů.
10:53
Nabídku Landeskoga před brankoviště si pohlídala obrana Finska.
10:38
Suomi se začínají osmělovat. Střelu Sala nadvakrát zachytil Lundqvist.
09:28
Z ničeho nic velká šance Finů! Komarov jel společně s Pihlströmem proti jedinému švédskému obránci. Nakonec pálil sám na vzdálenější tyč a Lundqvist tak tak vytěsnil puk lapačkou.
08:55
Po střele Väänänena si mohl osahat kotouč Lundqvist.
08:29
Tečovaná střela Karlssona vypadla vedle finské branky. Švédové soupeře dostávají pod tlak důrazným forčekingem.
08:06
Zakázané uvolnění Švédska.
07:05
Jimmie Ericsson z levého kruhu vypálil. Nebyla to ale tak tvrdá střela, aby Lehtonena zaskočila.
06:50
Žlutomodří opět kombinují v útočném pásmu.
06:23
Edler nahazoval kotouč před branku, kde ho vysokou holí tečoval Steen. Je pískáno a Švédsko je vykázáno z útočného pásma.
05:56
Střelu Edlera od modré zachytil Lehtonen.
05:33
Už po skončení přesilovky se ocitl před brankou Kontiola, Lundqvista nakonec neohrozil.
05:08
V oslabení zahrozil Daniel Sedin, Lehtonen jeho střelu vyrazil.
04:52
Määttä pálil od modré vedle.
03:56
Finové si vytvořili tlak. Zkoušeli to Selänne, Granlund a Vatanen. Teď už ale Švédové dostali puk do středního pásma.
03:31
Lundqvist zachytil nahození Vatanena a připisuje si svůj první zákrok v utkání.
03:26
Finsko si zahraje přesilovku. Na trestnou půjde Alexander Steen za hákování.
03:17
Jimmie Ericsson nahazoval zpoza branky do brankoviště. Lehtonen pozorný a černý předmět z ledu sebral.
03:08
Od pravého mantinelu střílel Alexander Steen, Lehtonen má puk v klíně. Finové působí velmi bázlivě.
02:29
Střelu Sedina Lehtonen vyrazil jen k Erikssonovi, který zblízka nedokázal dostat kotouč za brankáře Suomi.
01:59
Tre Kronor začali zápas aktivněji, Finové zatím hodně ustupují.
01:05
Lehtonen si poprvé sáhl na puk. Výjezdem zpoza branky se snažil prosadit Steen, ovšem finského gólmana nepřekvapil.
00:27
Kronwallovu střelu od modré schytal Vatanen a odkulhal na střídačku.
00:17
První útok Švédska táhl Backström, Finové ho k ničemu nepustili.
00:01
Aktéři utkání jsou již připraveni na úvodní buly.

Švédsko: Lundqvist (Enroth) – Jonathan Ericsson, Kronwall (C), Hjalmarsson, Oduya, Edler, Karlsson, Ekman-Larsson – Alfredsson, Berglund, Steen – Backström, Eriksson, D. Sedin – Silfverberg, Johansson, Landeskog – Krüger, Nyquist, Jimmie Ericsson – Hagelin. Trenér: Pär Marts.

Finsko: Lehtonen (Niemi) – Timonen, Vatanen, Määttä, Salo, Lepistö, Hietanen, Väänänen, Kukkonen – Selänne (C), Immonen, Granlund – O. Jokinen, Ruutu, J. Jokinen – Kontiola, Korpikoski, Aaltonen – Lehterä, Pihlström, Komarov. Trenér: Erkka Westerlund.

Rozhodčí: Olenin (RUS), Peel (USA) – Amell, Carlson (CAN).
A máme tu překvapení v sestavě Finska. Brankář Tuukka Rask na soupisce, kterou dal dohromady Erkka Westerlund, vůbec nefiguruje. Podle posledních informací gólman Bostonu onemocněl chřipkou. Do branky tak půjde Kari Lehtonen z Dallasu Stars, krýt záda mu bude Antti Niemi.
Dnešní zápas bude také velkým soubojem dvou elitních světových brankářů. Brankoviště Tří Korunek hájí zkušený Henrik Lundqvist z New Yorku Rangers, který na turnaji odchytal všechny zápasy, dvakrát udržel čisté konto a drží si skvělou úspěšnost zákroků 94.85%. Gólmanskou jedničkou Finska je Tuukka Rask. Strážce svatyně bostonských Medvědů v Soči odchytal tři zápasy s úspěšností 91.76%.
Švédsko
Reprezentanti Švédska dosud na Olympijských hrách ani jednou nezaváhali. Základní skupinu C ovládli s plným počtem devíti bodů, když postupně udolali 4:2 český tým, po velkém boji přehráli 1:0 i Švýcary a nakonec porazili 5:3 Lotyše. Jako vítěz skupiny pak Tři Korunky ve čtvrtfinále dostali Slovince, kteří postoupili z předkola. Outsider favorizovanému soupeři odolával až do úvodu závěrečné třetiny, kdy prohrával jen o gól, ale poté švédští hokejisté přidali další čtyři zásahy a vyhráli nakonec jednoznačně 5:0.

Nejproduktivnější hráč: Erik Karlsson – 7 bodů (3+4)
Finsko
Finové v základní skupině B skončili druzí za Kanadou, ale jako nejlepší tým z druhých míst postoupili přímo do čtvrtfinále a vyhnuli se tak zrádnému předkolu. Reprezentanti Suomi začali hry přestřelkou s Rakouskem – 8:4, a ve druhém zápase snadno přehráli 6:1 Nory. Závěrečný duel skupiny s Kanadou Finové dotáhli alespoň do prodloužení a i bod za porážku 1:2 jim k postupu do čtvrtfinále stačil. Ve vyřazovacích bojích pak Seveřané šli na domácí Rusko. Finové v utkání působili mnohem týmověji než pořadatelský výběr a zaslouženě se tak radovali z vítězství 3:1. Za stavu 1:1 Rusy zlomil 43letý veterán Teemu Selänne, který druhý gól vstřelil sám a u Granlundovy pojistky si připsal asistenci. Nejstarší hráč Olympiády tak stále žije svůj sen o zlaté medaili.

Nejproduktivnější hráč: Mikael Granlund – 5 bodů (3+2)
Srdečně tu vítám všechny fanoušky toho nejlepšího světového hokeje! V pavouku Olympijského turnaje v Soči už zbyly pouze čtyři nejlepší celky a já Vás provedu prvním semifinálovým duelem, ve kterém ve skandinávském derby vyzvou Švédové rivaly z Finska. Očekávat můžeme hodně vyrovnané utkání. Výběr Tre Kronor dosud zvítězil ve všech čtyřech zápasech, Finové si zase výrazně zvedli sebevědomí čtvrtfinálovým odstavením domácí "sborné". Zajímavostí je, že semifinálové zápasy jsou krásně rozhozené podle zeměpisné polohy. Druhého účastníka finále totiž určí duel Kanaďanů s Američany.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:00.