
Čína

Švédsko
1:2
- 05:16'Betinolová
- 25:14'Wikner-Zienkiewiczová
- 26:39'Bouvengová
Přenos se aktualizuje automaticky.
Události zápasu:
Čína
- 05:16'Betinolová
Švédsko
- 25:14'Wikner-Zienkiewiczová
- 26:39'Bouvengová
Další informace:
- Rozhodčí
- Nurmiová (FIN), Wiegandová (SUI) – Heikkinenová (FIN), Kainbergerová (AUT)
- Stadion
- Wukesong Sports Centre, Peking
![]() | ![]() |
---|---|
Základní sestava | |
Trenéři | |
Brian Idalski | Ulf Lundberg |
Tabulka skupiny B
1. Japonsko, 3 zápasy, 7 bodů
2. Česko, 3 zápasy, 6 bodů
3. Čína, 4 zápasy, 5 bodů
4. Švédsko, 3 zápasy, 3 body
5. Dánsko, 3 zápasy, 3 body
Během pár sekund Švédsko překlápí vývoj střetnutí na svou stranu! Maja Nylénová-Perssonová předložila rozjeté JOSEFIN BOUVENGOVÉ, jež si udělala v útočném pásmu prostor a následně z levého kruhu vypálila velmi přesně. Čínská brankářka toho zřejmě mnoho neviděla. 1:2. Asistence: Maja Nylénová-Perssonová a Mina Waxinová.
Ve 26. minutě máme srovnáno. K trestnému střílení se postavila FELIZIA WIKNER-ZIENKIEWICZOVÁ, která se rozjela ve velké rychlosti a poté vymetla horní růžek nad lapačkou brankářky. 1:1.
Domácí hráčky se v 6. minutě ujímají vedení. KASSY BETINOLOVÁ získala puk na levém křídle a poté se po hlavě vřítila před branku. Gólmanku Švédska překonala dlouhou kličkou do forehandu. 1:0. Asistence: Taylor Lumová.
Čína: Newellová (Chanová) – J. Wongová (A), C. Wongová, Liou, Jü (C), Čao, Fairmanová, Li – L. Lumová (A), Millerová, Llanesová – Fang, Kolstadová, Woová – Segediová, T. Lumová, Betinolová – Che, Ču, Kuan.
Trenér: Brian Idalski
Švédsko: Söderbergová (Bomanová) – Bergströmová, Nylénová-Perssonová (A), Waxinová, Kjellbinová (A), Adolfssonová, Fällmanová, Anderssonová, Berglundová – Bouvengová, Löwenhielmová (C), Ljungblomová – Murénová, Johanssonová, O. Carlssonová – Lundinová, Nordinová, Wikner-Zienkiewiczová – Johanssonová, Hjalmarssonová, Petersonová.
Trenér: Ulf Lundberg
Rozhodčí: Nurmiová (FIN), Wiegandová (SUI) – Heikkinenová (FIN), Kainbergerová (AUT).
Kimberly Newellová (G) – Čou Ťia-jing
Tia Chanová (G) – Čchen Tchi-ja
Camryn Wongová (O) – Chuang Chuej-er
Anna Fairmanová (O) – An-na Fej
Jessica Wongová (O) – Wang Jü-tching
Anna Segediová (U) – Čang Si-fang
Rachel Llanesová (U) – Lin Ni
Leah Lumová (U) – Lin Čchi-čchi
Hannah Millerová (U) – Mi Le
Rebekah Kolstadová (U) – Li Pej-kcha
Madison Woová (U) – Chu Pao-čen
Kasundra Betinolová (U) – Kchang Mu-lan
Taylor Lumová (U) – Lin Ťia-sin
Hokejistky Číny bývaly v minulosti poměrně úspěšné. Při premiéře žen na olympijských hrách v Naganu 1998 skončily dokonce na čtvrtém místě. O čtyři roky později v Salt Lake City a v roce 2010 ve Vancouveru pak ještě hrály čtvrtfinále. V té době už ale začal úpadek ženského hokeje v zemi. V roce 2009 totiž Číňanky opustily elitní skupinu MS, do které se už nikdy nevrátily. V současnosti hrají až na třetí výkonnostní úrovni. V divizi IB skončily v roce 2019 až na čtvrtém místě za Nizozemskem, Jižní Koreou a Polkami.
Bylo tedy otázkou, jak konkurenceschopný tým Čína postaví pro domácí hry. Nakonec si podobně jako v mužích pomohla zámořskými hráčkami, které působí v klubu KRS Vanke Rays, což je účastník ruské profesionální ligy. V nominaci najdeme hned osm rodilých Kanaďanek a pět Američanek. Aby to ale diváky nemátlo, tak všechny hráčky nastupují za národní tým s čínskými jmény. Trenérem týmu je Američan Brian Idalski.
Takto složený čínský výběr začal domácí turnaj porážkou 1:3 s Češkami. Jediný gól domácího výběru vstřelila v početní výhodě Kanaďanka Hannah Millerová. Útočnice, která nosí na dresu čínské jméno Mi Le, snižovala v průběhu druhé třetiny na 1:2. Poté se už Idalskiho svěřenkyně radovaly z výhry 3:1 nad Dánkami. Vyrovnané utkání zlomila až 51 sekund před koncem po chybě v rozehrávce soupeřek Rachel Llanesová. O pojistku se pak ještě postarala trefou do prázdné branky Leah Lumová. Ta byla s bilancí 2+1 jednou z hlavních postav utkání. V neděli pak Číňanky přetlačily v asijském souboji po nájezdech Japonky. Po řádné hrací době skončil duel nerozhodně 1:1, když za Čínu vyrovnávala na začátku třetí části Maddie Woová. Jediným proměněným nájezdem pak rozhodla Hannah Millerová. Domácí hokejistky tak mají na kontě 5 bodů a ve skupině B už nemohou skončit na horším než třetím místě. Postup do čtvrtfinále tedy mají jistý.
O švédském ženském hokeji se před lety předpokládalo, že by mohl jako první z Evropanek dohnat odskočené týmy Kanady a USA. Na hrách v Turíně v roce 2006 Tři korunky dokonce v semifinále senzačně vyřadily Američanky a až ve finále nestačily na Kanaďanky. Po čtvrtých místech na hrách v letech 2010 a 2014 však přišel postupný útlum, který vyvrcholil sestupem z elitní divize MS v roce 2019. Švédky pak už nedostaly šanci se mezi elitu vrátit, protože pořádání turnajů nižší výkonnostní úrovně neumožnil Covid. Postup do Pekingu si švédské hokejistky zajistily v olympijské kvalifikaci, když svou skupinu pořádaly.
Na OH zatím Švédky nezískaly ve dvou utkáních ani bod. Nejprve prohrály 1:3 s Japonkami. Jejich jediný gól vstřelila obránkyně Maja Nyhlénová-Perssonová. Stejným výsledkem pak podlehly i českému týmu, když v závěru druhé části snižovala na 1:2 Emma Murénová. Pokud ještě chtějí svěřenkyně kouče Ulfa Lunberga myslet na postup do čtvrtfinále, musejí ve zbývajících duelech skupinové fáze porazit Čínu a Dánky. Cokoliv jiného je pošle domů už po skupinové fázi.