Z tradiční přípravy vypustil trénink sjezdů v Chile, místo toho si však lyžař Kryštof Krýzl zařadil do programu před nadcházející sezonou jinou adrenalinovou aktivitu. Při natáčení pořadu Aréna národů, který bude příští rok vysílat televize Prima, se proplétal i v býčí aréně.
Když viděl upoutávku na casting k novému pořadu, vzpomněl si sjezdař Kryštof Krýzl, kterak jako kluk s oblibou sledoval Hry bez hranic, legrační zápolení týmů ve střelených úkolech.
Přihlásil se, uspěl a pak se s českým týmem vydal autobusem na tři týdny do Francie, kde na sebe soutěžící při různých kláních v rámci Arény národů soukali třeba kostýmy klokana, šneka nebo se proměnili v obří kouli, vždy dle příběhu daného klání.
„Pokaždé nás navlékli do něčeho, aby to bylo srandovní. Bylo to poměrně náročné a intenzivní, ty tři týdny se dají brát i jako součást kondiční přípravy. Byly tam věci, které člověk normálně nezažije,“ říká osmý slalomář z mistrovství světa 2009.
Soutěž je hodně populární například v Rusku, za něž nastupovali i krasobruslařka Irina Slucká nebo fotbalista Andrej Aršavin. To Češi vsadili na tým bez kupy celebrit. „Ale lidi museli zapadat charakterem do kolektivu, aby byla dobrá parta, všichni museli být sportovně nadaní,“ říká Krýzl, jenž ve středu oslaví 25. narozeniny.
O úplných detailech zatím nesmí mluvit, ale obratnost získaná díky všestrannému tréninku nutnému na sjezdovky se mu rozhodně hodila. „Byly tam opičí dráhy a různé disciplíny, kde člověk kondiční lyžařskou přípravu dokáže prodat,“ naznačí.
Pro příklad: v minulosti se soutěžící navlečení do obleku ve tvaru lahve vína museli udržet na otočném kruhu a nechat se naplnit „vínem“. Navíc slovo Aréna v názvu není samoúčelné, do formátu soutěže tradičně patří i aréna s býkem. „Párkrát jsem tam byl,“ řekne Krýzl.
Známí ho neodrazovali, o jeho účasti nesměl nikdo moc vědět. „Trenér byl v pohodě a táta byl nervózní, abych se zbytečně nezranil,“ říká sjezdař, jenž se v nedávné minulosti potýkal s následky zlomené páteře i s potížemi s kotníkem.
„Některé věci byly trochu nebezpečné, ale s tím jsme do toho šli. I já jsem si říkal, že by bylo zbytečné se tam zranit, docela jsem si oddychl, když to skončilo. Ale přežil jsem ve zdraví.“
Soutěžící, kteří se nad býkem třeba houpali nebo museli chvíli vydržet v klidu, aniž by je sestřelil, měli samozřejmě chrániče. „Ale hlavní byla pohyblivost,“ říká Krýzl, který díky soutěži našel i řadu nových kamarádů. „Zopakoval bych si to. Aréna s býkem byla už trochu na hraně, co se zdraví týče, ale adrenalin byl tak velký, že to bylo docela návykové.“
Zažíval podobné situace, jako když stojí na startu některého ze sjezdů Světového poháru. „Adrenalin, když člověk přijede zdravý do cíle sjezdu a má dobrý pocit z jízdy, to je super pocit. Když to přeženu, člověk je rád, to přežil. S býkem se taky může přihodit, že vás nabere,“ srovnává.
Ve zdraví zatím zvládal celou přípravu, což je příjemná změna. V nadcházející sezoně se hodlá víc věnovat slalomu a obřímu slalomu, a tak vynechal trénink na sjezdy v Chile, kde si loni problematicky zranil kotník. Naopak zavítal do haly v Nizozemsku, na místo podobné tomu, kde před dvěma lety přeletěl přes ochrannou síť do U-rampy a zlomil si páteř.
„Chvílemi jsem si říkal, že bych si dal třeba ještě jízdu, ale pak jsem od toho upustil, protože předtím jsem si to říkal taky a skončil jsem v U-rampě. Tak jsem se na to radši vykašlal, abych se tam zbytečně nezrakvil.“
Podívejte se, jak vypadají "nové Hry bez hranic":