00:12'
To je z těchto olympijských her již doopravdy vše. Za všechny, kteří pro vás z jejich sportovišť připravovali po celých 17 dní textové i obrazové přenosy, děkuje za pozornost a loučí se Karel Jedlička.
00:08'
Závěrečný ceremoniál LOH v Paříži 2024 byl ukončen.
00:06'
Závěrečné tóny písně „I do it my way“ přehlušil ohňostroj, který osvítil střechu stadiónu v Saint Denis.
00:02'
Předseda MOV zve tradiční formulkou mládež celého světa k příštím hrám, které budou v Los Angeles zahájeny 14. července 2028. Po nich pak přebere štafetu australské Brisbane.
00:00'
Samotné zhasnutí olympijského ohně bylo neokázalé a prosté.
23:59'
Minutu před půlnocí prohlašuje Thomas Bach letní olympijské hry 2024 za uzavřené.
23:59'
Do Saint-Denis dorazil Léon Marchand s lucerničkou, v níž ještě plápolá olympijský plamínek.
23:55'
Pokračuje koncert, živě přenášený z pobřeží Tichého oceánu. Těsně přes půlnocí stále na stadiónu není olympijský oheň.
23:45'
Z pobřeží slunné Kalifornie na dálku hrají Red Hot Chilli Peppers.
23:43'
Američané promítají ikonický nápis Hollywood, jehož dvojité O doplnily další tři kruhy do olympijského loga.
23:39'
Na stadión se po laně spustil muž, nápadně připomínající Toma Cruise. Ano, je to opravdu on, a také znamení, že Američané přebírají po Francouzích režii závěru ceremoniálu.
23:38'
Zazněla americká státní hymna.
23:35'
Starostka Paříže Anne Hidalgová si naposledy zamávala olympijskou vlajkou a předává ji své kolegyni z Los Angeles Karen Bassové. Kalifornská metropole přivítá příští olympijské hry za 4 roky a vrátí se tam poprvé od bojkotem poznamenaných her 1984.
23:29'
Po skončení proslovů hraje olympijská hymna.
23:25'
Podle šéfa MOV byly hry Seine-sational, slovní hříčka z jména řeky Seiny a slova senzační.
23:22'
Thomas Bach si vzal slovo a děkuje sportovcům, že vytvořili kulturu míru, i když jsou třeba jejich národy znepřátelené.
23:19'
Chybět nemůže ani pozvánka na paralympiádu, které se zúčastní již za dva týdny na stejných místech 4500 sportovců.
23:17'
Tony Estanguet připomíná překonané rekordy, nejen ty sportovní, ale v návštěvnosti nebo třeba nejvíce žádostí o ruku během her.
23:13'
Estanguet zmínil francouzského hrdinu her Marchanta i největšího diváka – velrybu, která se připlavala podívat na Tahiti na soutěž surfařů.
23:12'
Jako první si bere slovo předseda organizačního výboru olympijských her Tony Estanguet.
23:10'
V doprovodu Thomase Bacha přichází šest atletů reprezentujících jednotlivé světadíly.
23:03'
Divákům jsou znovu promítány po skončení koncertu záběry ze štafety s olympijským ohněm, která prošla snad všemi pozoruhodnými místy celé Francie.
22:56'
Na pódiu probíhá přímo před sportovci koncertní vystoupení francouzské skupiny Phoenix.
22:42'
Dlouhou abstraktně uměleckou fázi vystřídalo na obrazovkách stadiónu téma přece jen bližší sportovcům, sestřih nejlepších sportovních výkonů olympijských her.
22:38'
Stočlenná skupina vystupujících pomalu zvedá k obloze a spojuje do známého symbolu různobarevné olympijské kruhy.
22:32'
Za klavírního doprovodu dozněl Apollónův hymnus, jehož zápis byl objeven při vykopávkách a Pierre de Coubertin ho nechal hrát již při první novodobé olympiádě.
22:29'
Probíhá vystoupení akrobatů a tanečníků, osvícených a oděných do stříbrné. To vše má symbolizovat a připomínat olympijskou myšlenku.
22:22'
Zlatý poutník potkává v podání akrobatů postavy z mytologie starého Řecka, kolébky olympijských her.
22:17'
Na stadión padla již úplná tma, která dělá kulisu světelné show s vystoupením postavy oděné do zlatého kostýmu s výraznými trny.
22:09'
Čtyři nově zvolení členové MOV za sportovce (Allyson Felixová, Jessica Foxová, Kim Buiová a Marcus Daniell) poděkují dobrovolníkům, bez jejichž obětavosti by si pořádání olympijských her nikdo nedokázal představit.
22:00'
Maratonská trať se stala tradičně doménou atletek z východní Afriky. Bronz získala Keňanka Obiriová, stříbro Etiopanka Assefaová a zlato rozdílem pouhých tří vteřin její krajanka Sifan Hassanová, nyní ovšem reprezentující Nizozemsko. Ta doplnila svou úžasnou zlatou sbírku titulů z 5 a 10 km tratí z Tokia.
21:57'
Jako tradičně se předávají během závěrečného ceremoniálu medaile maratoncům, letos tedy konkrétně ženám. Přímo předseda MOV Thomas Bach v doprovodu jeho možného nástupce Sebastiana Coea bude dekorovat na stadiónu nejúspěšnější ženy na nejdelší vzádlenost.
21:54'
Průběh ceremoniálu se poněkud režisérovi vymkl z rukou, sportovci se spontánně baví a tančí. Nevíme, zda si mezitím Thomas Jolly trhá na těle košili, nebo to bere s nadhledem.
21:51'
Dobrovolníci postupně přebírají od sportovců a odnášejí vlajky, zatímco v hlavní bráně se zřejmě stále tísní další výpravy, které se v organizačním zmatku ještě neprotlačily na stadión.
21:47'
36 minut vyhrazených pro nástup výprav však uplynulo, muzikanti přestali hrát své party a stále ještě některé výpravy včetně, pokud jsme měli možnost vidět, té české, na stadiónu nejsou.
21:46'
Američané byli se 126 cennými kovy také jediní, kteří museli získanou medaili po zmatcích v gymnastické soutěži vracet, když byl nejprve uznán a pak pro nedodržení lhůty protestu zase zamítnut jejich protest a bylo vráceno původní pořadí a bronz brali Rumuni.
21:45'
A na pomocné kritérium stříbrných medailí nejúspěšnější výprava nastupuje. Sportovci z dějiště příští olympiády. Ta se bude konat v americkém Los Angeles.
21:43'
Zvuky orchestru doprovázejí nástupy dalších a dalších výprav, mezi posledními nastupuje britská, třetí nejúspěšnější co do počtu medailí, ale až sedmá v častějším počítání podle zlatých.
21:36'
V Paříži se setmělo a nástup posledních výprav na stadión osvětlují pouze umělá světla na Stade de France.
21:34'
Nejmenší zemí, která slavila olympijský titul, byla Dominika. Karibský ostrůvek o rozloze a počtu obyvatel přibližně okresu Semily proslavila trojskokanka Thea Lafondová.
Pro nedalekou přibližně dvakrát větší Svatou Lucii vybojovala zlato v běhu na 100 m Julien Alfredová.
21:31'
Naopak mezi zklamanými budou třeba Poláci, kteří získali jen jedno zlato, čtyři stříbra a pět bronzů. Jediná bronzová medaile je nejchudším výsledkem slovenského sportu od osamostatnění.
21:28'
Za světovými velmocemi následují některé mimořádně úspěšné menší výpravy. Deset olympijských vítězů má Nový Zéland, osm zlatých získali převážně v úpolových sportech reprezentanti Uzbekistánu. Devatenáct cenných kovů, téměř čtyřnásobek českého zisku, vezou domů Maďaři.
21:26'
Úspěšnější sportovci přicházejí často ověšeni medailemi, mnozí si vše natáčejí na mobilní telefony. Pořadatelé se snaží vše usměrňovat, aby byl dodržen plánovaný čas.
21:24'
Za vlajkonoši už následují jednotlivé výpravy, které přicházejí rychle jedna po druhé z útrob stadiónu na zakrytý trávník.
21:23'
Pokud jsem dobře zachytil, defilují čeští vlajkonoši Martin Fuksa a Nikola Ogrodníková mezi prapory Svaté Lucie a Východního Timoru.
21:22'
Na futuristické konstrukci uprostřed stadiónu v obrysech mapy světa už defilují vlajkonoši všech 205 zúčastněných výprav. Pokud některá chybí, tak mě omluvte, při hromadném nástupu se nedaly přepočítat.
21:20'
Bronz vybojovalo družstvo českých kordistů (Jurka, Beran, Rubeš, Čupr) a oštěpařka Nikola Ogrodníková. Celkově Češi skončili na 28. místě v hodnocení výprav, o deset příček níže než v Tokiu.
21:19'
Česká medailová sbírka byla oproti Tokiu mnohem chudší, pět medailí je nejnižší počet v samostatné historii. Tři z nich ovšem měly nejcennější hodnotu. Vybojovali je tenisté Kateřina Siniaková s Tomášem Macháčem ve smíšené čtyřhře a v závěru her rychlostní kanoisté Martin Fuksa a Josef Dostál.
21:17'
Za Číňany a Američany, kteří vybojovali shodně 40 zlatých medailí, skončili v hodnocení výprav nejvýše Japonci a Australané. Domácí Francie byla pátá, skvělé šesté místo patří Nizozemcům.
21:16'
V čele s řeckou přicházejí za svými vlajkonoši jednotlivé olympijské výpravy, oproti slavnostnímu zahájení už notně prořídlé, přece jen řada sportů skončila již v prvním olympijském týdnu.
21:16'
Bojová píseň z dob Velké francouzské revoluce dozněla v nezvykle mírných tónech a beze slov.
21:13'
Olympijským stadiónem zní v instrumentálním podání francouzská hymna, ústřední motiv „Allons enfants de la patrie“ hraje v orchestru Divertino flétnistka.
21:09'
Tuilleriemi prochází směrem k Louvru první člen štafety s olympijským ohněm který se bude dnes večer jistě až po setmění zhášet. Je jím nejúspěšnější plavec olympijských her, domácí Léon Marchand.
21:07'
Ceremoniál se koná čtyři hodiny po udělení poslední olympijské medaile. Krátce po vodních pólistech Srbska, kteří oslavili zlatý hattrick v poslední mužské soutěži, získaly zlato po dramatickém boji s domácí Francií o jediný bod americké basketbalistky a celkově čtyřicátou zlatou se vyrovnaly výpravě Číny.
21:04'
Na úvod zazněla píseň Edith Piaf Sous le ciel de Paris, přenášená od symbolické montgolfiéry na stadión prostřednictvím velkoplošných obrazovek.
21:01'
Na rozdíl od deštivého prvního pátku ozařuje Paříž závěrečný den teď již zvolna zapadající slunce.
Na úvod pořadatelé promítají krátký sestřih právě ze zmíněného slavnostního zahájení.
Závěrečný ceremoniál byl zahájen.
Závěrečný ceremoniál hostí přece jen tradičnější kulisy největšího sportovního stadiónu těchto her.
Uvidíme, s čím přijdou pořadatelé závěrečného ceremoniálu po inovátorském zahajovacím, od kterého těch 16 olympijských dní uteklo jako voda v Seině, po které připlouvaly lodě s jednotlivými výpravami sportovců do Trocadérských zahrad u Eiffelovy věže.
Na pařížském Stade de France je vše připraveno k slavnostnímu uzavření letních olympijských her 2024, třetích v pořadí, které se konaly v Paříži.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 21:00.