Mistrovství světa v ragby - Nový Zéland – Jižní Afrika -  ONLINE PŘENOS -  28. října 2023   21:00

Ukončeno

Nový Zéland – Jižní Afrika

Přenos se aktualizuje automaticky

Siya Kolisi pozvedl nad hlavu Pohár Webba Ellise, a tak je to právoplatné: Jižní Afrika počtvrté slaví titul mistrů světa!

Tím zároveň končí i naše zpravodajství z tohoto šampionátu. Za čtyři roky čeká mistrovství na Austrálii, přičemž nabídne nový hrací systém. Z 20 týmů bude 24 a poprvé se také dostane do hry osmifinále.

Bylo nám velkou ctí vás třetí nejsledovanější akcí na světě provázet, osobně mi pak bylo neskutečnou ctí vás provázet tímto finálovým soubojem. Přeji vám krásný zbytek svátečního víkendu a dobrou noc!
Medaile stříbrnému celku All Blacks předává Emmanuel Macron, francouzský prezident. Přítomen je také prezident Jihoafrické republiky, 70letý Cyril Ramaphosa.
Po 111. odřízeném duelu v kariéře si jde rozhodčí Wayne Barnes s kolegy pro ocenění za finále. Neměl rozhodně lehkou práci a musel řešit hned několik sporných a těžkých momentů.
Jubilejní desáté mistrovství tak nabídlo hned několik silných příběhů. Výhru Portugalska v základní skupině nad Fidži, šokující konec Austrálie již v základní skupině, stejně tak jako čtvrtfinálové řežby Irska s Novým Zélandem a Francie s Jižní Afrikou, přičemž oba evropské týmy skončily již mezi poslední osmičkou.

Jižní Afrika se přidává v rámci obhajoby zlata k Novému Zélandu a po triumfu v roce 2019 přidala i ten v roce 2023. Tentokrát k tomu měla o poznání těžší cestu, a jak po zápase poznamenal kapitán Siya Kolisi: pro naši zemi zmítanou problémy to znamená strašně moc. 62milionová země tak může slavit celkově čtvrtý triumf v historii MS.
Jižní Afrika potřetí ve vyřazovacích bojích vyhrála o jediný bod, výhrou 12:11 ve finále nad Novým Zélandem se stává historicky nejúspěšnější reprezentací v historii! All Blacks přitom ve druhém poločase odehráli ve čtrnácti lidech fantastický duel, dokonce zaznamenali i jedinou pětku finále, kterou položil v 58. minutě Beauden Barrett. Jenže to nestačilo. Mo'unga neprokopl navazující konverzi, stejně tak jako neproměnil Jordie Barrett šest minut před koncem trestný kop poté, co dostal Cheslin Kolbe žlutou kartu.

Závěrečné minuty se tak hrály 14 na 14 a bylo to drama do posledních sekund. Nový Zéland se snažil dostat k rozhodující pětce, 23 sekund před koncem ale Savea šel do předhozu a závěrečné sekundy v mlýnu již Springboks takticky dohráli do vítězného konce!

Skvělý výkon předvedl Pieter-Steph du Toit, jenž předvedl celkem 28 skládek. Po zásluze byl tak vyhlášen hráčem utkání, přestože jej dokončoval s tržnou ránou pod okem, stejně tak jako kopáč Handre Pollard.

Pro Aarona Smitha je to tak smutné loučení s reprezentační kariérou. 34letá mlýnová spojka All Blacks jej oznámila před finálovým střetnutím.
80+1'
Konec zápasu.
80+1'
Springboks nakonec vytlačili míč z mlýnu a vznikla nepřehledná situace u lajny, která končí přestupkem All Blacks! Tím končí nejen finále, ale i celé mistrovství. Wow!
80'
Mlýn se bude opakovat, mezitím ale uběhlo dalších 16 sekund. Aktuální čas je tak 79:53. Springboks v tomto případě takticky výborně potáhli čas.
80'
23 sekund před koncem rozhodčí ale signalizuje mlýn pro Springboks! Savea šel dopředu a snažil se přehrávat na levou stranu, míč mu ale vypadl z ruky, z čehož tak vznikl předhoz! Následuje extrémně důležitý mlýn.
79'
Tele'a zůstal viset na středové čáře, nakonec se Zéland přes půlku dostal. Jenže tam došlo ke ztrátě míče a JAR odkopává daleko, až do soupeřovy dvaadvacítky!
79'
McKenzie udělal na pravém křídle několik metrů, stále je Zéland na vlastní polovině. Teď už nemůže ani kopat.
78'
Zblokovaný odkop Christieho šel do zámezí, výborně v tomto zafungoval de Klerk. All Blacks tak vhazují, stále jsou ale ve vlastní dvaadvacítce.
77'
de Klerk se pak v navazující hře dopustil předhozu a Nový Zéland vhazuje do mlýnu.
77'
All Blacks se z tlaku vysvobodili nákopem, Pollard poté udělal několik metrů a offloadem dostal míč až k du Toitovi, kterého zastavil na poslední chvíli Scott Barrett!
76'
Pollard pak zkoušel z dobrých 40 metrů dropgoal, jenže mu vůbec nevyšel. Zéland má tak čtyři minuty před koncem výhodu útoku!
76'
Kriel byl Ioanem složen a první fází tak Jižní Afrika po stránce pohybu vpřed nic nevyřešila.
75'
Lienert-Brown dostal sice míč na lajnu, jenže s výrazným předhozem. Hraje se 14 na 14, Springboks budou vhazovat na útočné polovině do mlýnu!
74'
Jordie Barrett stál před extrémně těžkou situací a nezvládl jí! Točil míč zprava k levé tyči, moc jej ale přetáhl a šel vedle! Kolbe se na poslední minuty z lavičky ani nedívá a má ruce v dlaních.
73'
Cheslin Kolbe nesmyslně oslabuje Springboks do konce zápasu! Křídelník JAR totiž rukou zablokoval nedovoleně přihrávku od jednoho z novozélandských hráčů a dostává žlutou kartu, přesně dle pravidel!
73'
A nakonec je z toho trestný kop pro All Blacks ve výhodné pozici proti háčku, sedm minut před koncem!
73'
Mezitím dostal hlavní rozhodčí informaci, že tak či tak se bude tento útok taktéž přezkoumávat.
72'
Maul JAR pomalu postupuje dopředu, jenže míč v něm neudrželi. All Blacks tak okamžitě přenesli hru napravo a míří do útoku. Navíc jsou ve výhodě.
71'
de Klerk vzal míč přes zavřenou stranu a nakopl jej před sebe. Tam nikdo z jeho spoluhráčů ani nebyl. Mo'unga pak sice měl problémy se zpracováním, předhoz to nebyl a Tele'a odpravil míč do zámezí.
70'
Další přestupek, který je oceněn mlýnem. Tentokrát na straně Zélandu. Beaudenu Barrettovi se od ruky odrazil míč zpět k zemi, avšak před něj. Tudíž předhoz.
68'
du Toit tvrdě složil Saveu, následně mu ale nepovolil nijak uvolnit míč na zemi. Proto trestný kop a vhazování All Blacks zhruba na polovině hřiště.
67'
Předhoz Nového Zélandu byl na půlce signalizován, Jihoafričané si ale přerušené výhody nevšimli a letěli i nadále dopředu. Kolbe táhl sprint přes půl hřiště a byl to souboj dohromady šesti hráčů. Až na brankové čáře se opravdu zastavili, v ruchu stadionu totiž hvizd sudího neslyšeli.
66'
Jordie Barrett poslal míč znovu mezi obránci dopředu, ale nedokutálel se do dvaadvacítky. Tím pádem budou vhazovat Jihoafričané, což je pro ně důležité. Pokud by tomu tak nebylo, podle pravidla 50-22 by vhazoval Zéland.
66'
All Blacks budou vhazovat, ještě předtím ale po dobrých 30 metrech s míčem ostře vletěl s míčem Kolbe do Smithe. V plné rychlosti to byl opravdu tvrdý střet a Kolbe je na základě toho ošetřován.
65'
Jordie Barrett ale velmi rychle získal snahu o odkop do svých ruk a putoval dopředu. I on se ale dopustil předhozu a Springboks mají šanci na reparát.
64'
Jordan dostal možnost udělat metry napravo, skvěle se ale proti němu vytáhl Kwagga Smith, který mu čistě vyrval míč z ruky! Hra se tak otáčí.
64'
Zéland je již v osmé fázi útoku. Po dlouhé době je tak k vidění souvislý a táhlý útok.
63'
Po mlýnu, kam All Blacks vhazovali, přichází jejich další útok. Na něm se již podílí Sam Whitelock, naprostá legenda novozélandského rugby.
62'
Nový Zéland se dostal z tlaku, který na něj byl vyvíjen zejména na začátku druhého poločasu, a přestože je v oslabení, působí posledními minutami více kompaktněji.
59'
NEÚSPĚŠNÁ KONVERZE NOVÉHO ZÉLANDU!
Richie Mo'unga však z těžké pozice háčko neprokopl a odmítl tak celek z Oceánie poslat do vedení!
58'
PĚTKA PRO NOVÝ ZÉLAND!
Ve výhodě to už nakonec k pětce All Blacks dotáhli! Dlouho se hrálo napravo, posléze ale přišlo přenesení hry doleva na Tele'u, který se dostal přes dva hráče. Ten druhý jej skládal, Tele'a přesto v pádu dokázal posunout míč na BEAUDENA BARRETTA, jenž dostal míč těsně za čáru – 11:12!
57'
Taylor drží v maulu míč a dostává se mu plné podpory. Zéland je ve výhodě a teď to je opravdu ukázka toho nejlepšího světového rugby.
56'
Savea to tlačil hrubou silou, po jeho dalším pádu ale ztratil díky skvělé práci Fourieho míč. de Klerk jej posléze převzal a vypadalo to na předhoz. Došlo však ke korekci výroku rozhodčího a na pěti metrech posílá z trestného kopu Zéland znovu balon do zámezí!
55'
Kolisi se zhruba za půl minuty vrátí do hry. All Blacks vzali zavděk kopnutím do zámezí a věří si na pětku!
54'
Tohle byla naprostá paráda, co předvedl Richie Mo'unga! Chybná rozehrávka Springboks dala prostor Mo'ungovi na individuální akci. Nejprve se dostal přes Arendseho, v otevřeném prostoru pak naznačil nahrávku přes Willemseho, přitom ale proletěl mezerou. Vnitřní podpora Aarona Smithe znamenala první pětku finále.

Bylo to ale dočasné. Savea se totiž při vhazování, které spustilo celou akci, dopustil předhozu. Došlo ale zároveň k atakování ve výskoku, což je nedovolené. Pětka tak neplatí, Zéland má ale trestný kop!
53'
Pollardovi se povedlo vykopnout do zámezí a Nový Zéland tak bude vhazovat zhruba 30 metrů od brankoviště.
52'
Na stadionu je přítomný i další elitní tenista světa, Roger Federer. Ten byl navíc zabalen v šále Springboks, což se setkalo s velkou odezvou.
52'
Mo'unga vrátil míč do zavřené strany, Will Jordan ale dostal přihrávku až moc za sebe a nedosáhl na něj! Ve snaze to zachránit způsobil předhoz a na pěti metrech od brankoviště končí dočasný sen All Blacks o pětce!
51'
Očekával se kop na háčko, Jordie Barrett ale zvolil jenom nákop do zámezí! Tohle může být možná i kiíčový moment finále.
51'
Parádní práci ale předvedl Taylor, jenž protáhl míč o dobrých 15 metrů dopředu. Následně byl sice složen, du Toit ale zabránil Zélandu hrát s míčem dále nečistým způsobem. Proto trestný kop!
50'
de Klerk zvolil další boxkick, čímž tak posunul vlastní obrannou linii několik metrů dopředu.
49'
Jordie Barrett sebral nákop a předal míč pro rozehrávku v hloubi pole. Will Jordan ale více metrů neudělal, proto zvolil překopnutí obrany. Je z toho ale jenom vhazování All Blacks.
48'
Dochází tak k mlýnu, pomocí něhož se mohou Jihoafričané zbavit tlaku.
47'
Vysoký kop All Blacks měl za následek přečíslení na levé straně, Mo'ungovi ale vypadl míč do předhozu. Jižní Afrika je ve výhodě.
46'
A znovu se jde na video! Siya Kolisi velmi tvrdě vletěl jako třetí do souboje, hlavou přímo do Saveovy hlavy. Rychlé přezkoumání a i kapitán JAR dostává za ostrý střet žlutou kartu. Také s další kontrolou na potenciální červenou.
45'
Výborný mlýn z obou stran a de Klerk mohl rozehrát. Povedlo se to dokonce tak, že přišel pokop napravo pro Arendseho, jenž sprintoval za míčem. Před sebou měl sice Beaudena Barretta, ten ale nepochopitelně přestal hrát a Arendse byl rázem blízko pětce. Míč mu však těsně před položením vypadl z ruky...
43'
Kolbe skočil do vzduchu za míčem, ale neuspěl. Místo toho jej však přebral du Toit a pokračoval v tažení. Ještě předtím se ale Scott Barrett dopustil předhozu, proto z toho bude mlýn.
43'
Kolisi se posléze pokoušel o dropgoal, bylo to ale příliš krátké a černobílí budou vykopávat z 22 metrů.
41'
Pollardův kop na pravou stranu sebral nejprve Arendse, poté jej ale přebral Kolisi a táhl podél lajny za pětkou. All Blacks se ale povedlo zformovat a zastavit Kolisiho ještě před čárou. Navíc došlo k nepoložení míče, a tak bude Zéland rozehrávat z brankovištiě!
41'
Handre Pollard rozehrává druhý poločas výkopem na levou stranu!
Velmi zajímavých čtyřicet minut nabídlo 10. finále šampionátu. Nedočkali jsme se zatím ani jedné pětky, dohromady však 18 bodů, které padly ze šesti trestných kopů. Lépe působili obhájci titulu, kteří se drželi v neustálém vedení. Přišli však o Mbongeniho Mbonambiho, jemuž ve druhé minutě zaklekl koleno Shannon Frizell, a zatímco za to dostal žlutou kartu, Mbonambi musel střídat.

Obecně nečistá hra All Blacks měla za následek další oslabení v podobě červené karty pro Sama Canea. Ten zboku ostře složil Kriela a po přezkoumání na videu v utkání dohrál. Díky stoprocentní úspěšnosti Handrého Pollarda vedou Jihoafričané v poločase 12:6.
40+1'
Aut byl sice zahrán poměrně mizerně a Zélanďané míč získali, Shannon Frizell ale šel do předhozu, čímž končí zároveň první poločas!
40'
Na sklonku 40. minuty bude JAR vhazovat.
39'
Čistá skládka od du Toita, který zastavil váhajícího Jordieho Barretta. Navíc z toho získali Springboks míč.
38'
TRESTNÝ KOP PRO NOVÝ ZÉLAND!
Po ofsajdu Etzebetha se tak vrátila hra téměř na osu hřiště a RICHIE MO'UNGA proměnil i další standardní situaci – 6:12!
37'
Nový Zéland byl výhodě a začínal 12. fázi ve dvaadvacítce. Výbornou práci předvedl Tele'a, jenž dostal hru kamsi na pět metrů. Následně přišlo přesunutí hry na levé křídlo a Ioane byl blízko pětce, skvěle jej však už fakticky na metru od čáry vytlačil Arendse, jehož posléze podpořil Kolbe!
36'
Frizell našel místo v obranné linii JAR a udělal nějaké metry, skvěle byl ale složen Mostertem.
34'
TRESTNÝ KOP PRO JAR!
HANDRÉ POLLARD si vzal do parády celkem čtvrtý trestný kop pro hosty v tomto duelu. A ani tentokrát to nebylo mimo, Springboks vedou už o devět bodů – 3:12!
34'
Videorozhodčí se vrátil zpětně ke střetu Sama Canea s Jesse Krielem. Ze střetu, který mohl skončit i hůře než jenom lehkým ošetřením hráče Jižní Afriky, je červená karta a Caneovi se v očích lesknou slzy. Do konce duelu tak budou hrát All Blacks oslabeni o jednoho hráče!
33'
Siya Kolisi měl výborné tři skládky během minuty, posléze donutil All Blacks k nedovolené hře na zemi! Proto je z toho standardní situace a po delší debatě z toho bude další kop na branku!
32'
Z vhazování se dostali All Blacks trochu dále od dvaadvacítky, museli však čelit pokusu o dropgoal, který zkusil Willemsee. Bylo to ale příliš krátké.
31'
Oba roje držely v mlýnu dlouho, Jižní Afrika pak skvěle zakombinovala a bleskově přetahovala hru na pravé křídlo. Pollard předal volnému Kolbemu, který nakopával na Arendseho. Bylo to ale příliš dlouhé.
30'
Scott Barrett viděl, že jsou obránci JAR vysunutí, proto se snažil linii překonat překopem. Jenže provedení nebylo tak povedené a míč proletěl až ven z hřiště. Jihoafričané budou mít mlýn v místě, kde bylo Barrettem vykopnuto.
29'
Jenže! Na intervenci videorozhodčího je všechno jinak. Kapitán Zélandu Sam Cane skládal Kriela tak, že jej nemohl vidět, skládka byla navíc vedena ramenem na hlavu. A to je nedovolený způsob. Tudíž dostává rváček All Blacks žlutou kartu! Znovu se navíc celá situace bude přezkoumávat na potenciální červenou.
28'
Mostertovi míč při probíjení se přes dva obránce vypadl před sebe. Proto je z toho předhoz druhořadníka Springboks a dojde k mlýnu.
28'
Z vhazování ale Zéland nic moc nevytěžil. Míč naopak získali hosté a u své branky toho moc nevymýšleli. Prostě znovu předvedli další boxkick.
26'
Černobílí navíc dostávají trestný kop poté, co byl atakován nedovoleným způsobem Retallickovi. Tomu strhl ruku v momentě, kdy byl Retailick zvedán do vzduchu během vhazování.
25'
Jihoafričané získali míč a zase nakopávali na útočnou polovinu. All Blacks z toho mají vhazování a kamery v přerušení zabírají Novaka Djokoviće, který si vybral jako program sobotního večera sledování rugbyového finále v Paříži.
25'
Jenže aut vůbec nezahrál dobře! Výborně zapracoval du Toit a převzal šišatý míč do držení Springboks.
24'
Wilemsee sice sebral nákop u pravého křídla, poté ale narazil na Taylora, který jej v pádu vytlačil za postranní čáru. Na hraně dvaadvacítky tak Zéland vhazuje.
23'
de Klerkovi míč při zpracování na chvíli vypadl, rozhodčí ale nechával hrát s tím, že hrací předmět propadl dozadu. Opakované záběry to sice moc nepotvrdily, avšak na verdiktu se nic nemění.
21'
Mo'unga nedal vůbec přesnou přihrávku, navíc byla i pomalá. Jordanovi navíc vypadl míč z ruky, a tak je to první předhoz finále. Následuje tedy dle pravidel mlýn.
19'
TRESTNÝ KOP PRO JAR!
Na první dobrou to vypadalo, že kop HANDREHO POLLARDA z levé strany bude příliš krátký, nakonec se ale přes břevno překulil a svěřenci trenéra Nienabera vedou znovu o šest bodů – 3:9!
18'
Další standardní situace pro JAR! Vazač Savea neuvolnil hráče na zemi, hned se tlačil k míči. Rozhodčí Barnes tohle viděl a Springboks budou znovu kopat na háčko!
17'
TRESTNÝ KOP PRO NOVÝ ZÉLAND!
RICHIE MO'UNGA zvolil přímé zakončení na branku a nemýlil se. Fakticky doprostřed a Zéland snižuje na 3:6!
16'
Snaha překonat obrannou linii Springboks překopem skončila neúspěchem, přesto to ale bylo nebezpečné! Savea se zjevil za obranou a najednou byl sám před brankovou čárou. Dobře jej ale zakřížil jeden z Jihoafričanů a hra se tak přerušuje!
15'
Po čtvrthodině hry jsou Zélanďané poprvé ve dvaadvacítce. Navíc jsou ve výhodě, proto si mohou dovolit i risk!
14'
Na upozornění videorozhodčího budou i All Blacks mít trestný kop. Provinil se Faf de Klerk skládkou Tele'y bez míče, trojnásobní mistři světa kopou hned do zámezí!
14'
Do hry se vrací hříšník Frizell, jehož faul byl tak oceněn jenom žlutou kartou.
13'
TRESTNÝ KOP PRO JAR!
Tak se i stalo. 27. bod pro HANDRÉHO POLLARDA a start do finále tak mají Jihoafričané výrazně lepší – 0:6!
12'
Taylor chtěl rychlou rozehrávku JAR zbrzdit, ale udělal to nešikovně! Do rucku vletěl z ofsajdu, navíc chtěl ještě nesmyslně kopnout do míče. Pollard bude kopat fakticky proti háčku a bude to asi 6:0 pro Springboks!
12'
Pollard našel mezeru v linii a posunul tým o dobré tři metry. Teď už jsou Springboks na pěti metrech od brankové čáry!
11'
A svázali se hned do maulu, čímž se dostali zhruba do poloviny dvaadvacítky!
10'
Wilemsee udělal několik metrů na pravé straně a kopal po zemi. Barrett sice jeho pokus chytil, byl ale vynesen. Tudíž budou papírově hosté vhazovat.
9'
Na hranici dvaadvacítky chytil Mo'unga těžký překop a zahlásil lapení. Proto může zahrát volný kop a dostat míč dále od svého brankoviště.
8'
Jak bylo uvedeno níže, do mlýnu opravdu vhazovali černobílí. Smith musel už míč použít, neboť zůstával u noh hráčů v mlýnu dlouho. Kolbe jeho boxkick bez problémů sebral.
8'
Frizell zatím sedí na trestné v rámci žluté karty, neboť o finální podobě trestu ještě nebylo rozhodnuto. Navíc mají Springboks další nepříjemnost, po vzdušném souboji je dlouho ošetřován i další důležitý hráč, Cheslin Kolbe.
8'
Pollard výborně přehrál situaci na Kolbeho, který měl navíc i dost času na zpracování. Ve vzduchu se srazil s Mo'ungou a zřejmě bude nařízen mlýn, do něhož budou vhazovat Novozélanďané.
7'
Etzebeth odmítl soupeře před sebou a dal vzpomenout na hrubou sílu, jakou prakticky rozhodl čtvrtfinále s Francií. I díky tomu posunul spoluhráče zhruba pět metrů od dvaadvacítky.
6'
de Allende udělal výbornou práci, když na malém prostoru udělal několik metrů navíc. Následně Springboks kopali po levé straně a Jordie Barrett zpracovával míč s velkými problémy, nakonec se mu to však povedlo.
5'
A když to Zéland zkusil vzduchem, tak Arendse nákop v klidu sebral. Teď jsou tak znovu na tahu zelenožlutí. Ti mají především na tribunách většinovou podporu.
5'
Oslabený Zéland útočí, zatím se ale nedostal ani přes půlku. A má za sebou již osm fází.
4'
Pro 32letého mlynáře navíc končí i tohle finále nešťastně. Odkulhal totiž za pomoci lékařů ze hřiště a je tak jasné, že v dnešním večeru dohrál. Po pouhých čtyřech minutách...
3'
TRESTNÝ KOP PRO JAR!
Nedovolený zákrok se rozhodl HANDRÉ POLLARD prokopnout. Z dobré pozice sice napálil nejprve míč do tyče, od ní se ale odrazil do branky a JAR vede – 0:3!
2'
Celá situace má navíc zásadní dohru! Scott Frizell se totiž zakleknutím Mbonambiho nohy dopustil nepovoleného hraní. Rozhodčí Barnes požádal o pomoc video a hráč All Blacks dostává žlutou kartu s potenciálním přezkumem na červenou!
2'
...Mbonambi je totiž jediný klasický mlynář v sestavě Springboks. Čtyři roky zpátky navíc nedohrál finále poté, co ho spoluhráč udeřil nechtěně do hlavy.
2'
Lomax neuvolnil míč pod tlakem a Springboks mají k dispozici mlýn. Zápas je však přerušen poté, co v rucku na zemi byla přilehnuta noha mlynáři Mbonambimu. Vyžádáno je tak ošetření a pro Jižní Afriku by to byla velká ztráta...
2'
Taylor se po vhazování skvěle zorientoval a dokázal jít do prvního rucku duelu. Nový Zéland se tak pozvolna chystá na vůbec první souvislý útok.
1'
Prakticky to stejné se opakovalo o něco později. JAR stěhuje míč podruhé přímo do zámezí.
1'
Na výkop reagovala Jižní Afrika dalším kopem. Na starosti jej měl zadák Willemse a ihned odstěhoval míč do zámezí. Nový Zéland tak bude vhazovat.
1'
Očekávané finále třetí nejsledovanější události světa začíná! Výkop mají za hustého deště právě All Blacks.
-1'
Hymny obou týmů máme za sebou, stejně jako novozélandskou haku, tradiční tanec All Blacks. Springboks zůstali seřazeni na své polovině a nepřiblížili se, narozdíl třeba od Francie ve finále 2011.
-8'
Na stadionu končí předzápasová show zpěváka Miky, jehož hity jako Grace Kelly nebo Relax, Take It Easy jsou notoricky známé. Na předměstí Paříže nicméně prší, a tak se dá čekat ještě větší bitva, než by byla za normálních okolností.
-29'
Rozhodčím finálového utkání bude Angličan Wayne Barnes. Stane se tak teprve druhým anglickým sudím po Edu Morrisonovi, který řídil finále v roce 1995, kdy právě v Johannesburgu řídil finále mezi Jižní Afrikou a Novým Zélandem. Barnes odpíská tímto 27. duel v historii MS, přičemž je to jeho pátý šampionát.
NOVÝ ZÉLAND

Nový Zéland, to je klasická země, ke které rugby neodmyslitelně patří. Od doby, co se pořádá mistrovství světa, chyběli All Blacks mezi poslední čtyřkou jenom jednou. A to v roce 2007, kdy ve čtvrtfinále vypadli s Francií. Hned první rok, kdy ještě byl šampionát 16členný, Zéland na domácím mistrovství zvítězil. To bylo ještě dva roky před pádem komunistického režimu v Československu.

Pak se ale na další zlato pořádně načekal. Nevyšlo mu to v roce 1995, kdy v Jižní Africe podlehl Springboks v prodloužení, v Austrálii o osm let později vybojovali All Blacks jenom bronzové medaile. Klaplo to až po 23 letech. Navíc symbolicky na domácím šampionátu. V Aucklandu porazili Francii 8:7 a vrátili se zpátky na světový trůn.

O čtyři roky později hostila šampionát Anglie a ani tam nepoznali Zélanďané porážku. V oceánském derby porazili Austrálii 34:17 a jedna velká éra legend v podobě Richieho McCawa či Dana Cartera se nachýlila ke konci. Tím se navíc stali prvním týmem, který dokázal obhájit Pohár Webba Ellise.

Hattrick pak mohli dokonat v Japonsku, tam je však v semifinále zaskočila skvěle připravená Anglie a nakonec bral Nový Zéland bronzové medaile. Letošní finále bude především o tom, kdo bude minimálně na další cyklus nejúspěšnější reprezentací na světě.

Springboks navíc chtějí titul obhájit, All Blacks jsou ale bráni jako mírný favorit. A to i přes úvodní prohru ve skupině s Francií, která byla vůbec jejich první v historii MS. Od té doby ale neprohráli, ve čtvrtfinálovém šlágru srazili Irsko a přes jasnou demolici Argentiny prošli až do finálové brány. Povede se jim překazit sny Jižní Afriky o obhajobě?
JIŽNÍ AFRIKA

Přestože byla Jižní Afrika z prvních dvou mistrovství světa kvůli tehdy trvajícímu apartheidu vyloučena, v rámci úspěchů patří na šampionátu ke špičce. Nikdy nechyběla mezi top osmičkou a hned první světová akce s účastí Springboks dopadla fantasticky. Sjednocená země oslavila pořadatelství zlatou medailí, když dropgoalem s částečně českou stopou v podobě Joela Stranskeho porazila v prodloužení Anglii.

Zlato vybojovali Jihoafričané i v roce 2007, kdy právě ve Francii porazili Anglii, což se opakovalo i o 12 let později. Právě v roce 2019 se Springboks stali prvním týmem, jenž vyhrál šampionát, i přestože prohrál v základní skupině. Speciální byl poslední triumf před čtyřmi lety i pro kapitána Siyu Kolisiho. Stal se totiž prvním kapitánem černé pleti vítězného týmu.

A Kolisi může svůj tým dotáhnout za obhajobou, čímž by se JAR stala nejúspěšnějším týmem mistrovství. Turnaj zahájila výborně, nejprve přehrála 18:3 Skotsko, načež potvrdila roli obřího favorita proti Rumunsku, které to odneslo 76 body. V očekávaném šlágru skupiny sice padli obhájci titulu s Irskem, postup si však v klidu stvrdili proti Tonze.

Ve čtvrtfinále pak došlo k očekávanému střetnutí s pořadatelskou Francií. Jihoafričané to o jediný bod zvládli a domácí smutnili. Dokonce nebyli spokojeni ani s výkonem rozhodčího, podle nichž neměl Eben Etzebeth dohrát. Přitom právě Etzebeth dal klíčovou pětku ve druhém poločase...

V semifinále posléze Springboks přehráli znovu o jediný bod Anglii a ani tam to nebylo bez kontroverze. Důvodem měla být rasistická nadávka mlynáře Mbonambiho směrem k vazači Currymu, kterého měl nazvat „bílou sviní“. To se ale neprokázalo, a tak Mbonambi může nastoupit do finále.
Krásný sobotní večer všem příznivcům rugby! Třetí nejsledovanější sportovní událost světa najde po sedmi týdnech svoje vyvrcholení v podobě finále, ve kterém se utkají opravdu ty nejtěžší váhy světového rugby!

V historii totiž neexistuje více týmů, které by měly více pohárů z mistrovství. Jak Nový Zéland, tak Jižní Afrika mají shodně po třech titulech, avšak je jasné, že jenom jeden z těchto týmů bude nejúspěšnější. Čeká nás řevnivé finále, které bude zároveň reprízou finále zpřed 28 let. Tehdy Springboks vyhráli v Ellis Parku 15:12 v prodloužení, což byla zároveň pomyslná tečka za apartheidem.

Finále začne na Stade de France v 21:00, příjemnou zábavu!
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 21:00.
Články odjinud