Formule 1 - Velká cena Austrálie -  ONLINE PŘENOS -  15. března 2015   06:00

Ukončeno

Velká cena Austrálie

Přenos se aktualizuje automaticky

Do cíle dojelo jen jedenáct jezdců. Bottas, Kvjat a Magnussen do závodu vůbec nevyrazili, v průběhu Velké ceny pak odstoupili Maldonado, Grosjean, Verstappen a Räikkönen. Další Grand Prix je na programu za 14 dní 29. března, kdy se na okruhu Sepang pojede Velká cena Malajsie. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezkou neděli.
Máme za sebou rozhodně zajímavou Velkou cenu Austrálie, kterou stylem start-cíl opanoval Lewis Hamilton, jenž navázal na loňskou veleúspěšnou sezonu. Na stupních vítězů jej doplnili jeho stájový kolega Nico Rosberg, jenž se tak postaral o double pro Mercedes, a Sebastian Vettel na Ferrari. Velmi dobré výsledky zaznamenali i nováčci, Felipe Nasr skončil pátý a Carlos Sainz devátý.
Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Konečné pořadí Velké ceny Austrálie: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Massa, 5. Nasr, 6. Ricciardo, 7. Hülkenberg, 8. Ericsson, 9. Sainz, 10. Pérez. Závod nedokončili: Bottas, Kvjat, Magnussen (všichni tři se ani nepostavili na start), Maldonado, Grosjean, Verstappen a Räikkönen.
Konec závodu.
58
LEWIS HAMILTON jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Austrálie. Druhý dojel Nico Rosberg a třetí Sebastian Vettel.
58
Jezdci najeli do posledního kola a Lewis Hamilton si jede pro vítězství ve Velké ceně Austrálie.
57
Vedoucí muž závodu Lewis Hamilton má na druhého Nica Rosberga k dobru dvě sekundy a s největší pravděpodobností tak britský jezdec v Melbourne zvítězí.
56
Marcus Ericsson si vyšlápl na Carlose Sainze, jehož odsunul na místo deváté.
55
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Massa, 5. Nasr, 6. Ricciardo, 7. Hülkenberg, 8. Sainz, 9. Ericsson, 10. Pérez.
54
Můžeme si připomenout, že šachovnicový praporek dnes nespatří Bottas, Kvjat, Magnussen, Maldonado, Grosjean, Verstappen a Räikkönen.
53
Na posledním místě se nachází Jenson Button, jenž si před chvílí stěžoval na nějaké problémy, ale nejspíš to vypadá, že Brit do cíle dojede.
52
Poslední bodovanou, tedy desátou pozici drží Sergio Pérez, který by za současné konstelace získal jeden jediný bod.
51
Lewis Hamilton zrychluje, nyní zajel další nejrychlejší kolo závodu a o stupně vítězů by ho mohl připravit snad jen nějaký technický zádrhel.
50
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Massa, 5. Nasr.
49
Třetí Sebastian Vettel má na dvojici Lewis Hamilton – Nico Rosberg ztrátu už 28 sekund.
48
Mercedesy si také na úvod nové sezony jedou svou vlastní ligu. Pokud se nestane nic neočekávaného, tak o první dvě místa je nikdo nepřipraví.
47
Felipe Nasr na Sauberu má zaděláno na výborný výsledek při své premiéře ve formuli 1. Brazilec drží pátou pozici, což by byl rezultát jako hrom!
46
Ke svým mechanikům odbočil Nico Hülkenberg, zatímco Kimi Räikkönen musí dojít do garáže po svých.
45
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Massa, 5. Nasr.
44
Marcus Ericcson probrzdil v nájezdu do zatáčky a na chvíli si udělal výlet mimo trať. Švéd ve službách Sauberu ale musí do boxů.
43
V současné chvíli krouží po trati jen jedenáct jezdců. Možná nejsme daleko od rekordu, kdy do cíle dojelo tak málo pilotů.
42
Kimi Räikkönen do cíle nakonec ani nedojede! Finský pilot ve službách Ferrari náhle zpomalil a odstavil svůj vůz vedle trati. Na vině bylo špatně připevněné kolo po zastávce v boxech.
41
Svou druhou zastávku v boxech si odbyl Kimi Räikkönen, který by měl na současné sadě pneumatik dojet do konce závodu.
41
Do boxů zamířil Sergio Pérez, jehož pit stop se obešel bez komplikací.
40
Průběžné pořadí. 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Massa, 5. Räikkönen.
39
Lewis Hamilton ovšem akceleroval a díky nejrychlejšímu kolu svému soupeři opět o něco poodskočil.
38
Na druhém místě kroužící Nico Rosberg ztrácí na svého týmového kolegu Lewise Hamiltona, momentálně vedoucího muže závodu, dvě sekundy.
37
Carlos Sainz v tuto chvíli už zaútočil na Sergia Péreze, který svou pozici zuby nehty uhájil.
36
Carlos Sainz se rozhlížel, kterak by se dalo předjet Sergia Péreze. Prozatím ale zůstalo jen u průzkumu, neboť Sainz si svůj předjížděcí manévr schovává na později.
35
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Massa, 5. Räikkönen.
34
Problémy s vozem Maxe Verstappena se ukázaly být většího rázu a pilot stáje Toro Rosso tak při své premiéře v královně motorsportu předčasně odstupuje.
33
V boxech se objevil Max Verstappen, z jehož auta se začalo kouřit.
32
Poslední bodovanou, tedy desátou pozici drží Marcus Ericsson, jehož stáj Sauber měla před startem Velké ceny Austrálie o zábavu postaráno. Její testovací jezdec Giedo van der Garde se totiž soudil o svou jezdeckou sedačku, která mu podle loňské smlouvy náležela. Nizozemský jezdec tento spor vyhrál, ale pak nakonec ustoupil a v Austrálii nechal závodit své kolegy Ericssona a Nasra.
31
Nejrychlejším pilotem na trati je momentálně Kimi Räikkönen, jenž se do historie závodu zapsal dalším nejrychlejším kolem. Tentokrát zajel čas 1:31.585.
30
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Massa, 5. Räikkönen.
29
Jenson Button se sice dostal na bodovanou pozici, ze které ale pravděpodobně hned zase vypadne, protože zamířil do boxů.
28
Zdá se, že Kimi Räikkönen nadále akceleruje. Teď zaznamenal nejrychlejší kolo závodu.
28
Pro novou sadu gum si přijel také Marcus Ercisson. Díky početným zastávkám v boxech se mezitím Kimi Räikkönen posunul až na páté místo.
27
Nico Rosberg si dal povinné dostaveníčko u svých mechaniků a na trať se vrátil na druhém místě.
26
Z prvního místa odbočil do pit lane Lewis Hamilton, který byl odbaven hodně rychle. V boxové uličce se to teď jezdci jen hemží, dalším pánem na holení, respektive na výměnu pneumatik byl Felipe Nasr.
25
Svou povinnou zastávku v boxech si odbyli Sebastian Vettel a Carlos Sainz, který se u svých mechaniků zdržel opravdu hodně dlouho a vypadl z bodované desítky.
25
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Nasr, 5. Massa.
24
Felipe Massa zaútočil na Daniela Ricciarda, který svou pozici sice uhájil, jenže miláček domácího publika bude muset do boxů, a tak Brazilec získá pátou příčku prakticky bez boje.
23
Kimi Räikkönen se po svém pit stopu vrátil na bodované pozice, v tuto chvíli je desátý.
22
V boxech také Nico Hülkenberg. Díky tomu, že do boxů odjel Felipe Massa, posunul se Sebastian Vettel na prozatímní stupně vítězů.
22
Ke svým mechanikům odbočil Felipe Massa, jehož zastávka se obešla bez komplikací. Massa se na trať vrátil na šesté pozici.
21
Na posledním místě kroužící Sergio Pérez ztrácí na vedoucího Lewise Hamiltona už 75 vteřin.
20
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Massa, 4. Vettel, 5. Nasr.
19
Kimi Räikkönen doplatil na zdržení v pit lane a vypadl z bodované desítky. Svůj pit stop má za sebou i Marcus Ericsson.
18
Velká cena Austrálie se sice nenechází ani ve své polovině, ale nováčci mají našlápnuto na velmi dobré výsledky. Felipe Nasr je aktuálně pátý, Carlos Sainz sedmý a Max Verstappen osmý.
17
Do boxů zamířil Kimi Räikkönen, jehož pit stop se kvůli problémům s upevněním kola protáhl a Fin ve službách Ferrari tak ztratil celkem dost vteřin.
17
Ani McLaren nebude na tento závodní víkend vzpomínat v nejlepším. Jeho jezdci nepostoupili z první části kvalifikace, Kevin Magnussen následně do závodu vůbec nevyrazil a Jenson Button se nachází na předposlední 12. pozici.
16
Jeden z traťových maršálů trochu zariskoval, když se vydal na trať, aby uklidil úlomky z vozu Sergia Péreze.
15
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Massa, 4. Vettel, 5. Nasr.
14
Sergio Pérez se dostal do křížku s Jensonem Buttonem a skončil v hodinách. Mexický pilot se ale rychle zorientoval a pokračuje v závodě.
13
Můžeme si připomenout, že v závodě nepokračují Pastor Maldonado, který odstoupil po nehodě hned po startu, a Romain Grosjean. Do závodu vůbec nevyrazili Daniil Kvjat, Kevin Magnussen a Valtteri Bottas.
12
Vzhledem k tomu, že na startu Velké ceny Austrálie bylo jen šestnáct jezdců, jednalo se o nejmenší počet pilotů od roku 1969, kdy na startu GP Jihoafrické republiky stálo jen osmnáct účastníků.
11
Poslední bodovanou, tedy desátou pozici momentálně drží Nico Hülkenberg. Na samotném chvostu startovního pole se nachází Sergio Pérez, který doplatil na svůj krátký výlet mimo trať.
10
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Massa, 4. Vettel, 5. Nasr.
9
Sebastian Vettel se v jedné ze zatáček potýkal s drobnými problémy, ale svůj vůz nakonec dokázal zkrotit. Nicméně na Felipeho Massu ztratil drahocenné setiny.
8
Kimi Räikkönen si vyšlápl na nováčka Carlose Sainze, kterého odsoudil na osmou pozici. Za Sainzem krouží další bažant Max Verstappen, jenž se v sedmnácti letech stal nejmladším pilotem v dějinách F1.
7
Sergio Pérez si udělal krátký výlet mimo trať, ale ze štěrkové zóny se vzápětí vrátil na dráhu a pokračuje v závodě.
7
Nejrychlejší kolo závodu zajel Nico Rosberg, který tak postupně ukrajuje ze své ztráty na svého týmového kolegu Lewise Hamiltona.
6
Jezdci dostali informaci o tom, že od tohoto okamžiku mohou používat systém DRS.
5
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Massa, 4. Vettel, 5. Nasr.
4
Zpomalovací vůz zajel do boxů a smečka jezdců je tak znovu puštěna z řetězu.
3
Safety car zajede do boxů na konci tohoto kola.
3
Grand Prix Austrálie má za sebou pouhá tři kola a už se toho stalo poměrně dost. Na dráze momentálně krouží jen třináct pilotů.
2
Stáj Lotus rozhodně nebude na Velkou cenu Austrálie vzpomínat v dobrém, protože dalším jezdcem, který předčasně odstupuje, je Romain Grosjean.
1
Maldonadova nehoda si vyžádala výjezd safety caru a jezdci tak hromadně míří do boxů.
1
Ihned po startu narazil do bariéry z pneumatik Pastor Maldonado, pro kterého závod předčasně končí.
1
První místo si udržel Lewis Hamilton, ale Nico Rosberg měl co dělat, aby svou druhou pozici uhájil před dotírajícím Felipem Massou.
Závod právě odstartoval.
Piloti se pomalu seřazují na startovním roštu a závod za malou chvíli začne.
Jezdci právě vyrazili do zaváděcího kola.
Aktuální informace hovoří o tom, že do závodu nevyrazí Valtteri Bottas ze zdravotních důvodů. Velké ceny Austrálie by se neměli zúčastnit ani Daniil Kvjat a Kevin Magnussen, kteří mají údajně potíže s motory.
Trať


Okruh v Albert Parku měří 5 303 metrů a závod je vypsán na 58 kol. Traťový rekord zde drží Michael Schumacher a loňské vítězství tu obhajuje Nico Rosberg.


První Grand Prix se v Melbourne jela v roce 1996. Trať, na které jezdci dosahují rychlosti až 314 km/h, čítá šest levých a deset pravých zatáček.

Kvalifikace


Z první části kvalifikace neprošel Marcus Ericsson a překvapivě svoji pouť skončily i oba McLareny, Jenson Button a Kevin Magnussen, který v Austrálii závodí místo zraněného Fernanda Alonsa, který měl během testů v Barceloně nehodu a po otřesu mozku mu lékaři účast v Melbourne nedoporučili.


Ve druhé fázi kvalifikace skončili Nasr, Verstappen, Kvjat, Hülkenberg a Pérez.


Pole position si v Albert Parku vyjel Lewis Hamilton, jehož v první řadě na startu doplní jeho stájový kolega Nico Rosberg. Druhá řada patří Felipemu Massovi a Sebastianu Vettelovi.

Tréninky


Během prvního tréninku se s technickými problémy potýkala stáj McLaren. Jezdci týmu Manor Marussia nevyjeli vůbec, protože měli potíže se softwarem.


Také piloti Sauberu zůstali v garáži, protože stáj odmítla pustit na trať Gieda van der Gardeho, jenž si svoji závodní sedačku vymohl soudní cestou.


Nejrychlejší čas na úvod závodního víkendu zajel Nico Rosberg, následován Lewisem Hamiltonem a Valtterim Bottasem. Velkým překvapením bylo umístění nováčků, Carlos Sainz skončil čtvrtý, Max Verstappen šestý.


Do druhého měřeného tréninku nevyrazili Ricciardo a Massa, jimž vypověděly službu motory. Ani Manor Marussia nevyslala své ovečky na trať, protože stále řešila problém se softwarem.


O menší vzrušení se v šesté zatáčce postaral Magnussen a Ericssonovi selhalo zavěšení levého zadního kola. Nejrychlejší zůstal Nico Rosberg před Lewisem Hamiltonem a Sebastianem Vettelem.


Třetí trénink opanoval tentokrát Lewis Hamilton, který za sebou nechal Sebastiana Vettela a svého týmového kolegu Nica Rosberga.

ZMĚNY V PRAVIDLECH


V posledním závodě loňské sezony se uděloval dvojnásobný počet bodů, letos tomu tak nebude.


Rovněž byl zamítnut nápad s pevým restartem po zajetí safety caru do boxů. Restart závodu tak bude probíhat jako dosud.


Od sezóny 2016 budou moci závodit pouze piloti starší osmnácti let a ti, kteří dosáhnou určitého počtu bodů v nižších kategoriích (GP2 nebo IndyCar).


Mezinárodní automobilová federace FIA rozhodla v rámci bezpečnostních opatření po děsivé nehodě Julese Bianchiho při GP Japonska o tom, že žádná Velká cena nesmí začínat později než čtyři hodiny před setměním. Toto pravidlo se nevztahuje na závody pod umělým osvětlením. V letošní sezóně tak bude pět závodů startovat o hodinu dříve než v minulosti (VC Austrálie, Číny, Malajsie, Japonska a Ruska).


Podle dalšího nového pravidla nebudou moci piloti během sezony měnit design svých helem. Tato regule byla schválena pro lepší identifikaci jezdců.


Pokud bude závod z nějakého důvodu zastaven, bude uzavřen výjezd z boxů a piloti se postupně seřadí v pit lane, nikoliv na startovním roštu jako dřív.

NOVINKY PŘED SEZONOU


Oproti loňskému ročníku, kdy se jelo devatenáct závodů, se letos pojede dvacet podniků. Do kalendáře totiž přibyla Velká cena Mexika, která se do seriálu mistrovství světa vrací poprvé od roku 1992.


Rovněž počet týmů se změnil. Vloni jich bylo přihlášeno jedenáct, letos jen deset. Původně podalo přihlášku jen devět týmů, ovšem na poslední chvíli se přihlásila stáj Manor Marussia. Oproti předchozí sezoně tak ubyl pouze Caterham.


Během zimní přestávky se odehrálo několik zajímavých přestupů. Sebastian Vettel odešel z Red Bullu a zamířil do Ferrari. Z Ferrari se pakoval Fernando Alonso, který se vrátil na místo činu do McLarenu.


Daniil Kvjat se z Toro Rosso stěhoval do Red Bullu. Stáj Toro Rosso představila kompletně novou dvojici, za tento tým budou jezdit Max Verstappen, který se v sedmnácti letech stane nejmladším pilotem v dějinách F1, a Carlos Sainz jr.


Také stáj Sauber bude mít nové duo. Marcuse Ericssona, jenž přišel z Caterhamu, doplní Felipe Nasr. Barvy Manoru Marussia budou hájit Will Stevens a Roberto Merhi.

Všechny fanynky a fanoušky královny motorsportu vítám na prahu nové sezony 2015. Po více než tříměsíční přestávce se znovu rozbíhá kolotoč s názvem formule 1! Aktuální ročník začíná jako již tradičně Velkou cenou Austrálie. Než se dostaneme k tréninkům a kvalifikaci, pojďme si představit některé novinky a změny v pravidlech pro ročník 2015.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 06:00.
Články odjinud