Formule 1 - Velká cena Abú Dhabí -  ONLINE PŘENOS -  29. listopadu 2015   14:00

Ukončeno

Velká cena Abú Dhabí

Přenos se aktualizuje automaticky

Sezona 2015 je minulostí. Celým ročníkem Vás provázeli Michal Šandor a Lukáš Štěrovský, kteří vám děkují za pozornost a přízeň, kterou jste nám po celou dobu věnovali a zachovali. Mějte se moc hezky a na jaře 2016 na začátku příští sezony se na Vás budeme znovu těšit. Hezký zbytek neděle, užijte si období adventu, nadcházející vánoční svátky a ať se Vám ve všem daří. Na počtenou.
Je za námi poslední závod letošní sezony, Velká cena Abú Dhabí, kterou opanoval Nico Rosberg, jenž si připsal třetí vítězství v řadě. Druhý skončil Lewis Hamilton, jenž se tak spolupodílel na rekordním dvanáctém doublu Mercedesu v sezoně. Stupně vítězů pak uzavřel Kimi Räikkönen.
Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymnu vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a místo tradičního šampaňského poteče bublinková limonáda.
Konečné pořadí Velké ceny Abú Dhabí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Räikkönen, 4. Vettel, 5. Pérez, 6. Ricciardo, 7. Hülkenberg, 8. Massa, , 9. Grosjean, 10. Kvjat. Závod nedokončil Pastor Maldonado.
Konec závodu.
55
NICO ROSBERG za přítomnosti velkého ohňostroje jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Abú Dhabí. Druhý dojel Lewis Hamilton a třetí Kimi Räikkönen.
55
Jezdci najeli do posledního kola a Nico Rosberg si jede pro vítězství ve Velké ceně Abú Dhabí.
54
Romain Grosjean předjel Carlose Sainze a dostal se na desáté místo. To by pro Francouze byla pěkná rozlučka s Lotusem, kdyby si poslední bodovanou pozici udržel do konce závodu.
53
Svůj poslední závod ve formuli 1 jede Roberto Merhi, jenž se nachází na posledním místě s mankem tří kol na prvního Rosberga.
52
Připomeňme si, že jediným závodníkem, který musel předčasně odstoupit, je Pastor Maldonado, který doplatil na kolizi s Fernandem Alonsem v úvodu závodu.
51
O složení na stupních vítězů je zřejmě definitivně rozhodnuto. Lewis Hamilton ztrácí na prvního Nica Rosberga šest sekund a o dalších deset vteřin zpět je Kimi Räikkönen.
50
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Räikkönen, 4. Vettel, 5. Pérez, 6. Ricciardo, 7. Hülkenberg, 8. Massa, 9. Kvjat, 10. Sainz.
49
Max Verstappen byl penalizován za to, že vyjel mimo trať a díky tomu získal výhodu nedovoleným způsobem. Nizozemec ztratí pět sekund.
49
Felipe Massa se doslova prohnal kolem Daniila Kvjata, který se sice snažil svou pozici zachránit, ale nakonec svému soupeři podlehl.
48
Incident mezi Verstappenem a Buttonem, při němž možná došlo ke kontaktu, momentálně vyšetřují sportovní komisaři.
47
Před malou chvíli spolu svedli souboj Max Verstappen a Jenson Button, který svému soupeři nenechal prostor a Nizozemec na chvíli opustil trať.
47
Lewis Hamilton postupně ukrajuje ze svého manka na Nica Rosberga, ale ten má k dobru ještě osm vteřin.
46
Sebastian Vettel aktivoval systém DRS a na čerstvých pneumatikách bez problémů předjel Sergia Péreze. V garáži Ferrari veškeré dění sleduje bývalý pilot F1 Rubens Barrichello.
45
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Räikkönen, 4. Pérez, 5. Vettel, 6. Ricciardo, 7. Hülkenberg, 8. Kvjat, 9. Massa, 10. Sainz.
44
Nejrychlejší kolo závodu zajel Lewis Hamilton, který ztrácí na vedoucího Nica Rosberga jedenáct sekund.
43
Poslední bodovanou, tedy desátou pozici má momentálně ve svém držení Felipe Massa, který by si za současné konstelace připsal bod.
42
Lewis Hamilton uposlechl "rozkaz" a co nevidět se objevil v pit lane.
41
Nyní proběhla zajímavá konverzace mezi Lewisem Hamiltonem a jeho týmovým inženýrem. Hamilton chtěl vydržet na trati na současných pneumatikách až do konce závodu, ale jeho nadřízení jej přeci jen přesvědčili, že bude lepší si dojet pro čerstvou směs.
40
Ke svým mechanikům zavítal Sebastian Vettel, jehož pit stop proběhl bez problémů.
40
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Räikkönen, 4. Vettel, 5. Pérez.
39
Romain Grosjean dnes jede poslední závod v barvách Lotusu. Od příští sezony bude jeho novým zaměstnavatelem nová stáj Haas F1.
38
Lewis Hamilton má na druhého Nica Rosberga k dobru už 14 sekund, ale Brit bude muset zřejmě ještě jednou do boxů. Závěr Velké ceny Abú Dhabí tak bude ještě zajímavý.
37
Můžeme si připomenout, že jediným jezdcem, který byl nucen předčasně odstoupit, stále zůstává Pastor Maldonado.
36
Valtteri Bottas a Fernando Alonso ztrácí na vedoucího Lewise Hamiltona jedno kolo, Stevens a Merhi dokonce kola dvě.
35
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Pérez.
34
Na samotném chvostu startovního pole krouží oba piloti stáje Manor Marussia v pořadí Will Stevens, Roberto Merhi.
33
Také Kimi Räikkönen byl zavolán do boxů, kde byly pro něj připravené nové pneumatiky a po nutné výměně může Fin pokračovat v závodě.
32
Z prvního místa zajel do boxů Nico Rosberg a vedení v závodě tak převzal Lewis Hamilton!
31
Nejrychlejší kolo závodu sice zajel Sebastian Vettel, ale tento primát mu vzápětí sebral Sergio Pérez.
31
Pro čerstvou sadu gum si poslušně dojel Valtteri Bottas. Vypadá to, že jezdci budou dnes absolvovat až tři zastávky v boxech.
30
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Räikkönen, 4. Vettel, 5. Pérez.
29
V předchozích dnech se hodně diskutovalo o zavedení alternativních motorů, díky kterým se měly uspořit náklady. Tento návrh nakonec neprošel, a tak vše zůstane při starém.
28
Ze čtvrté příčky odbočil do boxové uličky Sergio Pérez, který absolvoval svou druhou zastávku v boxech.
28
Fernando Alonso se v týmovém rádiu nechal slyšet, že pokud na trať nevyjede safety car, odstoupí ze závodu. Těžko říct, co za tímto rozhodnutím stojí.
27
V tomto závodě jsme svědky poměrně dost předjížděcích manévrů. Další takový předvedl Nico Hülkenberg, jenž za sebou nechal Felipeho Nasra.
27
Slunce nad Abú Dhabí už zapadlo a pořadatelé tak byli nuceni zapnout umělé osvětlení.
26
Max Verstappen atakoval Marcuse Ercissona, před kterého se dostal a zaujal 14. místo.
25
Své mechaniky teď zaměstnal Nico Hülkenberg, jemuž činovníci dopřáli povolený doping v podobě čerstvé sady pneumatik.
25
Průběžné pořadí. 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Räikkönen, 4. Pérez, 5. Ricciardo.
24
Povinnou zastávku v boxech si odbyl Sebastian Vettel, který se na trať vrací na šestém místě.
23
Na vedoucí pozici jedoucí Nico Rosberg má na druhého Hamiltona k dobru téměř pět sekund. Německý pilot a úřadující vicemistr světa v jedné osobě usiluje dnes o hattrick.
22
Své mechaniky přijel pozdravit Max Verstappen, který za odměnu nafasoval čerstvou směs pneumatik a vrací se do jámy lvové.
21
Felipe Massa si bude chtít určitě spravit náladu za předchozí závod v Brazílii, kde byl po jeho skončení diskvalifikován kvůli vysoké teplotě pneumatik před startem. Stáj Williams nakonec nepodala odvolání proti tomuto rozsudku a celou situaci vysvětlila tím, že by řešení sporu narušilo přípravy na příští sezonu. Brazilec se momentálně nachází na devátém místě.
20
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Räikkönen, 4. Vettel, 5. Pérez.
19
Před malou chvílí zmíněný Fernando Alonso zamířil do boxů. Velkou cenu Abú Dhabí si nenechala ujít ani legenda silničních motocyklů Valentino Rossi, který celé dění sleduje v garáži.
18
Pastor Maldonado zůstává zatím jediným jezdcem, který dnes neuvidí šachovnicový praporek, protože jej už v prvním kole "sundal" Fernando Alonso.
17
Kimi Räikkönen dojel Sebastiana Vettela, který svého kolegu před sebe pustil, protože Iceman byl jednoznačně rychlejší a na rozdíl od čtyřnásobného mistra světa má na svém voze čerstvé pneumatiky.
16
Marcus Ericsson se stále více propadá. Momentálně jej předjel Carlos Sainz, jenž se přiblížil bodované desítce.
15
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Pérez.
14
Lewis Hamilton má na svém monopostu čerstvou směs pneumatik, čehož dokonale využil v boji se Sebastianem Vettelem a vrátil se na druhou příčku.
14
Švédský pilot ve službách Sauberu přišel během krátké chvíle o další pozici, tentokrát mu se vší noblesou zamával Daniil Kvjat.
13
Felipe Massa v souboji s Marcusem Ericssonem zvolil vnitřní stopu a bez problémů se před svého soka dostal.
13
Nejrychlejší kolo závodu zajel Kimi Räikkönen, který tuto štafetu převzal od Nica Rosberga.
12
Do boxů zavítal také Lewis Hamilton, jehož zastávka proběhla bez komplikací. Valtteri Bottas mezitím dostal penalizaci pěti sekund.
11
Sergio Pérez si po vnější stopě vyšlápl na Romaina Grosjeana, jehož sice na malý momemt předjel, ale Francouz se vzápětí na pátý "flek" znovu vrátil.
11
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Räikkönen, 5. Grosjean.
10
Z prvního místa zajel k mechanikům Nico Rosberg a vedení v závodě tak převzal Lewis Hamilton. Povinný pit stop absolvoval také Kimi Räikkönen.
10
Incident mezi Jensonem Buttonem a Valtterim Bottasem právě vyšetřují sportovní komisaři. Druhý jmenovaný zajel do boxů pro nový spoiler.
9
Valtteri Bottas bude muset znovu do boxů, protože při výjezdu od mechaniků zavadil o Jensona Buttona a urazil si kus předního přítlačného křídla.
9
Fernando Alonso si mezitím odpykal penalizaci průjezdu boxy a propadl se na samotný chvost startovního pole. V boxech také Valtteri Bottas a Jenson Button.
8
Sergio Pérez zaútočil na Marcuse Ericssona, kterého odsoudil na poslední bodovanou, tedy desátou pozici.
8
Do pit lane odbočili Carlos Sainz a Nico Hülkenberg, jimž mechanici nasadili novou sadu pneumatik a oba závodníci si vrací zpět na trať.
7
Ke svým mechanikům zamířili Massa a Ricciardo. Fernando Alonso byl mezitím penalizován průjezdem boxy za to, že zavinil havárii s Maldonadem.
6
Daniel Ricciardo se sice na malou chvíli dostal před Nica Hülkenberga, ovšem německý závodník ve službách Force Indie se nenechal zahanbit a vzal si ztracenou pátou pozici zpět. Nicméně ani Ricciardo se nevzdal a opět se dostal na pátou příčku.
5
Incident mezi Pastorem Maldonadem a Fernandem Alonsem vyšetřují sportovní komisaři. V boxech se objevil Daniil Kvjat.
5
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Räikkönen, 4. Pérez, 5. Hülkenberg.
4
Pastor Maldonado po srážce s Fernandem Alonsem v úvodním kole odstoupil ze závodu.
3
Felipe Massa předjel Carlose Sainze a posunul se na sedmé místo. Hned vzápětí předvedl další předjížděcí manévr Daniil Kvjat, který za sebou nechal Valtteriho Bottase.
3
Nico Rosberg začíná na čele závodu pomalu ujíždět, teď zaznamenal nejrychlejší kolo závodu a na druhého Hamiltona má náskok téměř 1,5 vteřiny.
2
Fernando Alonso vzápětí zamířil do boxů pro nové přední přítlačné křídlo. Zdá se, že Pastor Maldonado stále stojí vedle trati.
1
Hned v prvním kole spolu kolidovali Fernando Alonso a Pastor Maldonado, kteří po vzájemném incidentu opustili trať.
1
Start se povedl Nicu Rosbergovi, který odstartoval opravdu famózně. Lewis Hamilton byl na startu trochu pomalý a měl co dělat, aby za sebou udržel jak Kimiho Räikkönena, tak i Sergia Péreze.
Závod právě odstartoval.
Piloti se pomalu seřazují na startovním roštu a poslední závod letošní sezony, Velká cena Abú Dhabí, za malou chvíli začne.
Jezdci právě vyrazili do zaváděcího kola.
TRAŤ


Okruh Yas Marina měří 5 554 metrů a závod je vypsán na 55 kol. Traťový rekord tu drží Sebastian Vettel, loňské prvenství bude obhajovat Lewis Hamilton.


První Velká cena se v Abú Dhabí jela v roce 2009. Dráha čítá dvanáct levých a devět pravých zatáček. Závod je zajímavý tím, že začíná za světla a končí za tmy pod umělým osvětlením. Navíc se jezdí proti směru hodinových ručiček.


Nejvíce se tady daří Sebastianu Vettelovi, který v Abú Dhabí triumfoval hned třikrát v letech 2009, 2010 a 2013. Nejzajímavější podnik se tu uskutečnil v roce 2010, kdy o titul mistra světa bojovala čtveřice jezdců ve složení Vettel, Alonso, Hamilton a Webber. Nejvýhodnější pozici měl Fernando Alonso, jenomže ji nedokázal využít a světovým šampionem se tak stal Sebastian Vettel, který načal svou čtyřletou hegemonii.

KVALIFIKACE


Velké překvapení se zrodilo už v první části kvalifikace, z které neprošel Sebastian Vettel. Fernando Alonso měl defekt levé zadní pneumatiky a i on tak skončil v poli poražených. Dále nepostoupili ani Ericsson, Stevens a Merhi.


Mezi desítku nejrychlejších se nevměstnali Verstappen, Button, Maldonado, Nasr a Grosjean, který v závěru prostředního segmentu nechal stát vůz vedle trati.


Pole position nakonec získal Nico Rosberg, který svého týmového kolegu Lewise Hamiltona porazil v dramatickém finiši o téměř čtyři desetiny. Do druhé řady se postaví Kimi Räikkönen a Sergio Pérez.

TRÉNINKY


První trénink proběhl celkem v klidu. Jen Jolyon Palmer se dostal do hodin a kvůli potížím s hydraulikou přišel o většinu tréninku. Nejlepší čas zajel Lewis Hamilton, který za sebou nechal Nica Rosberga a Kimiho Räikkönena.


Ve druhém tréninku se s technickými problémy potýkal Carlos Sainz a Sergiu Pérezovi se přehřály zadní brzdy. Mexičan ale stihl zajet takový čas, který mu zaručil třetí místo. Ještě rychlejší než on ale byli oba piloti Mercedesu, kteří si tentokrát pořadí mezi sebou vyměnili.


Třetí trénink ovládl Nico Rosberg, který porazil svého týmového kolegu Lewise Hamiltona o víc než čtvrt sekundy. Třetí dojel Sebastian Vettel.

Ať už závod v Abú Dhabí dopadne jakkoliv, pořadí na prvních třech místech v šampionátu jezdců a mezi konstruktéry se už nezmění.


Lewis Hamilton obhájil titul mistra světa po Velké ceně USA, vicemistrem se stal opět Nico Rosberg a třetí skončí Sebastian Vettel.


Pohár konstruktérů znovu získala stáj Mercedes, a to už po GP Ruska. Druhé skončí Ferrari a třetí Williams.

Příjemné nedělní odpoledne při sledování textového online přenosu z posledního závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Abú Dhabí.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 14:00.
Články odjinud