Formule 1 - VC Rakouska -  ONLINE PŘENOS -  30. června 2019   15:10

Ukončeno

VC Rakouska

Přenos se aktualizuje automaticky

Další Velká cena je na programu 14. července, kdy se na okruhu Silverstone pojede Grand Prix Velké Británie. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek neděle.
Máme za sebou dramatickou Velkou cenu Rakouska, kterou po nervy drásajícím finiši ovládl Max Verstappen, který dvě kola před koncem předjel Charlese Leclerca a co je zajímavé, motory Honda slaví po hodně dlouhé době vítězství v Grand Prix. Naposledy se japonská značka dočkala před třinácti lety. Verstappenovi se sice nepovedl start, po němž se propadl až na osmou pozici, ale nakonec slaví vítězství. Druhý tedy dojel Charles Leclerc a třetí skončil Valtteri Bottas. Sebastian Vettel se umístil na čtvrté příčce a Lewis Hamilton na páté. Na závod v Rakousku nikdy nezapomene Antonio Giovinazzi, který zde získal svůj první bod do klasifikace šampionátu.
PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ POHÁRU KONSTRUKTÉRŮ PO GP RAKOUSKA:


1. Mercedes 363 bodů


2. Ferrari 228 bodů


3. Red Bull 169 bodů


4. McLaren 52 bodů


5. Renault 32 bodů


6. Alfa Romeo 22 bodů


7. Racing Point 19 bodů


8. Toro Rosso 17 bodů


9. Haas 16 bodů


10. Williams 0 bodů

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ MS JEZDCŮ PO GP RAKOUSKA:


1. Lewis Hamilton (Mercedes) 197 bodů


2. Valtteri Bottas (Mercedes) 166 bodů


3. Max Verstappen (Red Bull) 126 bodů


4. Sebastian Vettel (Ferrari) 123 bodů


5. Charles Leclerc (Ferrari) 105 bodů


6. Pierre Gasly (Red Bull) 43 bodů


7. Carlos Sainz (McLaren) 30 bodů


8. Lando Norris (McLaren) 22 bodů


9. Kimi Räikkönen (Alfa Romeo) 21 bodů


10. Daniel Ricciardo (Renault) 16 bodů


11. Nico Hülkenberg (Renault) 16 bodů


12. Kevin Magnussen (Haas) 14 bodů


13. Sergio Pérez (Racing Point) 13 bodů


14. Daniil Kvjat (Toro Rosso) 10 bodů


15. Alexander Albon (Toro Rosso) 7 bodů


16. Lance Stroll (Racing Point) 6 bodů


17. Romain Grosjean (Haas) 2 body


18. Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) 1 bod


19. George Russell (Williams) 0 bodů


20. Robert Kubica (Williams) 0 bodů

Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Konečné pořadí Velké ceny Rakouska: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Leclerc (Ferrari), 3. Bottas (Mercedes), 4. Vettel (Ferrari), 5. Hamilton (Mercedes), 6. Norris (McLaren), 7. Gasly (Red Bull), 8. Sainz (McLaren), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo). Závod dokončili všichni piloti.
Konec závodu.
71'
MAX VERSTAPPEN z Red Bullu jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Rakouska! Druhý dojel Charles Leclerc z Ferrari a a třetí Valtteri Bottas z Mercedesu. Nejrychlejší kolo závodu má na svém kontě rovněž Verstappen, který si připisuje bod navíc.
71'
Jezdci najeli do posledního kola a Max Verstappen si jede pro vítězství ve Velké ceně Rakouska!
70'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Leclerc (Ferrari), 3. Bottas (Mercedes), 4. Vettel (Ferrari), 5. Hamilton (Mercedes), 6. Norris (McLaren), 7. Gasly (Red Bull), 8. Sainz (McLaren), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo).
70'
Další předjížděcí manévr má na svědomí Sebastian Vettel, který nechal za sebou Lewise Hamiltona, který se propadl na páté místo!
69'
Do třetice všeho dobrého pro Maxe Verstappena! V souboji kolo na kolo byl nakonec úspěšnější pilot stáje Red Bull, který po vnitřní stopě odsoudil Leclerca na druhé místo! Leclerc pak na chvíli opustil trať a je možné, že mezi oběma jezdci došlo ke kontaktu!
68'
Teď už se Max Verstappen na malý moment dostal před Charlese Leclerca, který se ale dokázal dostat z nesnází a vrátil se zpět na první místo! Jak tohle nakonec dopadne?
67'
Je tomu skutečně tak! Verstappen se pokusil o první útok, ale Leclerc zaujal defenzivní stopu a pro tuhle chvíli vedoucí pozici uhájil. Nizozemec ale ani zdaleka neřekl poslední slovo! Tohle je drama, jaké jsme si přáli!
66'
Max Verstappen se přiblížil Charlesovi Leclercovi už na méně než jednu sekundu. Leclerc se navíc před malou chvílí dopustil dvou menších chyb, které by ho mohly stát vítězství. Verstappen bude za chvíli útočit!
65'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Verstappen (Red Bull), 3. Bottas (Mercedes), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Vettel (Ferrari), 6. Norris (McLaren), 7. Gasly (Red Bull), 8. Sainz (McLaren), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo).
64'
Charles Leclerc má navíc nevýhodu v tom smyslu, že musí předjíždět auta jedoucí o kolo zpět, což ho může ještě více zdržet. Teď měl co dělat, aby se vyhnul Georgeovi Russellovi. Verstappen se čím dál víc blíží.
63'
Tohle bude napínavá bitva až do konce! Max Verstappen zajíždí čím dál rychlejší časy a jeho ztráta na Charlese Leclerca činí 2,5 sekundy. Během krátké chvílie tak dokázal akcelerovat o jednu celou vteřinu, což je velký rozdíl.
62'
Max Verstappen zapnul systém DRS a své manko stáhnul už pod tři sekundy. S každým metrem a kolem je Verstappen čím dál blíž Charlesu Leclercovi. To se dá říct také o Sebastianu Vettelovi, který dojíždí Lewise Hamiltona.
61'
Max Verstappen něco ukrojil ze své ztráty na Charlese Leclerca. V současné chvíli na něj ztrácí 3,4 sekundy. Závěr Velké ceny Rakouska tak slibuje zajímavou podívanou. Udrží Leclerc vedoucí pozici, nebo se před něj dostane Max Verstappen?
60'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Verstappen (Red Bull), 3. Bottas (Mercedes), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Vettel (Ferrari), 6. Norris (McLaren), 7. Gasly (Red Bull), 8. Sainz (McLaren), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo).
59'
Mimo body se nachází oba piloti stáje Renault. Nico Hülkenberg je dvanáctý a Daniel Ricciardo třináctý. Francouzský tým si určitě výsledky v letošní sezoně představoval poněkud jiné. Vrátit se do časů Fernanda Alonsa bude hodně obtížné.
58'
Ferrari má na dosah hodně dobrý výsledek v Rakousku. Pokud by Leclerca nezradila technika, mohl by své snažení dotáhnout do úspěsného konce závodu, přičemž chybí třináct kol.
57'
Není vyloučeno, že Max Verstappen si teď vezme do hlavy, že předjede také prvního Charlese Leclerca. Ten má ale náskok 4,5 sekundy, takže bude ještě chvíli trvat, než k případnému souboji nakonec dojde.
56'
Max Verstappen sice před malou chvíli do týmového rádia hlásil, že má nějaké problémy s technikou, ale jak vidno, není to nic, co by se nedalo zvládnout. Verstappen si totiž vyšlápl na Valtteriho Bottase, kolem něhož se protáhl na druhé místo!
55'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Vettel (Ferrari), 6. Norris (McLaren), 7. Gasly (Red Bull), 8. Sainz (McLaren), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo).
54'
Štafetu nejrychlejšího kola závodu převzal Sebastian Vettel, který začíná zrychlovat a před sebou bude nahánět Sebastiana Vettela, na kterého ztrácí šest sekund. To je celkem hodně, ale Vettel je schopný skoro všeho.
53'
V předchozích dnech vyšlo najevo, že Velká cena Brazílie, která se dosud konala v Sao Paulu, se přesune do Ria de Janeira. Má to ale háček, v Riu chybí závodní okruh. V minulosti se sice v tomto městě závodilo, ale trať byla zbourána kvůli LOH v roce 2016.
52'
Poslední bodované místo drží Antonio Giovinazzi, což znamená, že oba vozy Alfy Romeo jsou na bodech. Pro Giovinazziho by se jednalo o vůbec první body, které by získal ve své kariéře pilota formule 1.
51'
Sebastian Vettel se vrátil z boxů na pátém místě, čímž se o něco snížila pravděpodobnost získání double pro Ferrari. Jak ale známe Vettela, ten se bude chtít co nejdříve vrátit na stupně vítězů. Verstappen mezitím zajel nejrychlejší kolo závodu.
50'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Vettel (Ferrari), 6. Norris (McLaren), 7. Gasly (Red Bull), 8. Räikkönen (Alfa Romeo), 9. Sainz (McLaren), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo).
50'
Teď už to Verstappenovi vyšlo! Tentokrát si počkal na vhodnější moment a bez problémů se ve třetí zatáčce natlačil před Sebastiana Vettela na třetí místo. Fanoušci z Nizozemska jsou u vytržení. Vettel navíc za chvíli zajede do boxů.
49'
Pilot Red Bullu podnikl další pokus k předjetí Sebastiana Vettela, ale čtyřnásobný mistr světa se nechce jen tak vzdát. Verstappen je doslova nalepen na Sebastiana Vettela, což indikuje k dalším pokusům ze strany Holanďana.
48'
Max Verstappen sice zapnul systém DRS, ale Sebastian Vetetl zaujal defenzivní stopu a Verstappena alespoň protentokrát před sebe nepustil. Fanoušci ale ženou Maxe Verstappena, aby odstranil ze stupňů vítězů Sebastiana Vettela.
47'
Ke svým mechanikům odbočil Daniel Ricciardo z Renaultu, který nasadí novou sadu pneumatik. Max Verstappen se mezitím přiblížil Sebastianu Vettelovi, což dělá radost holandským fanouškům. Dokáže Verstappen předjet Vettela a dostat se na stupně vítězů?
46'
Evropu postihla dneska vlna veder a Rakouska není výjimkou. Teplota vzduchu na Red Bull Ringu je 35 stupňů Celsia a teplota trati je dokonce až 51 stupnů Celsia. Zarytým fanouškům formule 1 asi netřeba připomínat, jakému vedru musí čelit samotní jezdci v kokpitech.
45'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Bottas (Mercedes), 3. Vettel (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Hamilton (Mercedes), 6. Norris (McLaren), 6. Norris (McLaren), 7. Gasly (Red Bull), 8. Ricciardo (Renault), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo).
44'
Carlos Sainz, který byl před malou chvílí v boxech, uzmul nejrychlejší kolo závodu. Španěl ve službách McLarenu se chce vrátit do bodované desítky, ale v současné chvíli je až čtrnáctý.
43'
Charles Leclerc je jednak ve vedení závodu a druhak také drží nejrychlejší kolo závodu, což by mu na konci přineslo bod navíc. Klobouk dolů před tímto nováčkem, jak si vede v dosavadním průběhu sezony.
42'
Souboj nakonec dopadl podle předpokladů. Lando Norris využil toho, že má nazuté čerstvější pneumatiky než Daniel Ricciardo a celkem bez problémů se před Australana dostal. Angličan tak zaujal šesté místo.
41'
Lando Norris stále dotírá na Daniela Ricciarda. Nutno dodat, že Ricciardo má na svém monopostu ojeté pneumatiky, což by mělo být výhodou pro Landa Norrise. Nechme se překvapit, jak tento souboj nakonec dopadne.
40'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Bottas (Mercedes), 3. Vettel (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Hamilton (Mercedes), 6. Sainz (McLaren), 7. Ricciardo (Renault), 8. Norris (McLaren), 9. Gasly (Red Bull), 10. Räikkönen (Alfa Romeo).
39'
Lando Norris zaútočil na Daniela Ricciarda, který si ale zatáčku zkušeně pohlídal a Norrise před sebe nepustil. Už to vypadalo, že mezi oběma jezdci dojde ke kontaktu, ale nakonec se celý manévr obešel bez nehody.
38'
Charles Leclec tak dělá vše pro to, aby Mercedes nevyhrál pojedenácté v řadě, čímž by vyrovnal rekord McLarenu z roku 1988, který tehdy také zvítězil jedenáctkrát za sebou. To bylo ještě v éře Ayrtona Senny a Alaina Prosta.
37'
Charles Leclerc na první místě nadále akceleruje, neboť na druhého Valtteriho Bottase má k dobru téměř pět vteřin. Ferrari má hodně dobře rozjetou Velkou cenu Rakouska, neboť na stupních vítězů je momentálně i Sebastian Vettel.
36'
Televizní grafika ukázala, že za celý víkend si na Red Bull Ring našlo cestu 203 000 diváků. To je slušné číslo. Hodně fanoušků přijelo z Nizozemska, aby podporovali svého miláčka Maxe Verstappena, který je aktuálně na čtvrtém místě.
35'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Bottas (Mercedes), 3. Vettel (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Hamilton (Mercedes), 6. Sainz (McLaren), 7. Ricciardo (Renault), 8. Norris (McLaren), 9. Gasly (Red Bull), 10. Räikkönen (Alfa Romeo).
34'
Na samotném chvostu startovního pole krouží Robert Kubica, který na Kevina Magnussena má manko 10 sekund. Dobře si naopak vedou jezdci stáje McLaren, protože Carlos Sainz je šestý a Lando Norris osmý. Zdá se, že se tato tradiční stáje začíná zvedat.
33'
S povděkem můžeme kvitovat, že dosud žádný z jezdců nebyl nucen předčasně odstoupit. Opakované záběry teď prokázaly, že Daniil Kvjat se u mechaniků zdržel mnohem déle, než by si sám přál. Mechanici měli problém s nasazením a připevněním pneumatiky.
32'
Teď už to Pierrovi Gaslymu vyšlo. Tentokrát zvolil mnohem lepší stopu než Kimi Räikkönen, kterého na třetí pokus předjel a posunul se na deváté místo. Räikkönen tak má v držení poslední bodovanou, tedy desátou příčku.
31'
Do pit lane zajel Max Verstappen, který rovněž nazul novou sadu pneumatik. Na první místo se tak po delší době vrací Charles Leclerc, který má za sebou Valtteriho Bottase a Sebastiana Vettela, který drží nejrychlejší kolo závodu.
30'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Leclerc (Ferrari), 3. Bottas (Mercedes), 4. Vettel (Ferrari), 5. Hamilton (Mercedes), 6. Sainz (McLaren), 7. Ricciardo (Renault), 8. Norris (McLaren), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Gasly (Red Bull).
30'
Do boxů zajíždí Lewis Hamilton, který dostane jednak novou sadu pneumatik a druhak nové přední přítlačné křídlo. Hamilton se v boxech trochu zdržel, a proto se vrací před Carlosem Sainzem na pátém místě. Do čela se tak dostal Max Verstappen.
29'
V boxové uličce je teď hodně rušno, své mechaniky zaměstnal Sergio Pérez z týmu Racing Point, který zaujal po návratu na trať 13. příčku. Na bodech je tak zpátky Kimi Räikkönen a spolu s ním i Alexander Albon z Toro Rosso.
28'
Kevin Magnussen si udělal alespoň malou radost, když předjel Roberta Kubicu, jehož odsoudil na poslední místo celého startovního pole. Do boxů míří Kubicův týmový kolega George Russell. Znovu se očekává, že piloti stáje Williams obsadí poslední dvě místa.
27'
Do boxů zamířil také Nico Hülkenberg z Renaultu, který rovněž opustí nejlepší desítku. Němec se na závodní dráhu vrací na 15. místě. Opakované záběry ukázaly, že Lewis Hamilton měl opět problémy v zatáčce číslo 1, která je ode dneška pojmenovaná po Nikim Laudovi.
26'
Nakonec z bodovaných příček vypadl i Antonio Giovinazzi, který se propadl na 14. pozici. Lewis Hamilton mezití zajel nejrychlejší kolo závodu a začíná na čele zrychlovat. Max Verstappen na něj ztrácí téměř 7,5 sekundy.
25'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Verstappen (Red Bull), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Bottas (Mercedes), 5. Norris (McLaren), 6. Vettel (Ferrari), 7. Gasly (Red Bull), 8. Hülkenberg (Renault), 9. Sainz (McLaren), 10. Ricciardo (Renault).
24'
Své mechaniky přijel pozdravit Kimi Räikkönen, který tak uvolnil své místo Pierreovi Gaslymu. Fin kvůli povinné zastávce v boxech klesl až na 15. místo a bude mít co dělat, aby se vrátil na bodované pozice. Na nich zůstává z týmu Alfa Romeo už jen Antonio Giovinazzi.
23'
K mechanikům zajel také Charles Leclerc a díky tomu převzal vedení v závodě Lewis Hamilton. Leclerc se na dráhu vrátil na třetí pozici. Sebastian Vettel mezitím předjel Pierra Gaslyho a zahájí stíhací jízdu s pořadovým číslem dvě.
22'
Do boxů zajel Valtteri Bottas z druhého místa a hned za ním vjel do pit lane Sebastian Vettel, u kterého se ale pit stop protáhl. Mechanici neměli pořádně připravené pneumatiky a i kvůli tomu se Vettel vrátil na trať až na osmém místě.
21'
Pierre Gasly to stále nevzdává a pořád dotírá na Kimiho Räikkönena. Finský pilot ve službách stáje Alfa Romeo je ale neoblomný a stále drží Gaslyho na uzdě. Uvidíme, jak bude Gasly nadále dotěrný, ale určitě se nedá čekat, že by svůj boj vzdal.
20'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Bottas (Mercedes), 3. Hamilton (Mercedes), 4. Vettel (Ferrari), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Norris (McLaren), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Gasly (Red Bull), 9. Giovinazzi (Alfa Romeo), 10. Pérez (Racing Point).
19'
Je tomu skutečně tak. Gasly podnikl další pokus k tomu, aby se dostal před Kimiho Räikkönena. Zdá se, že Francouz je přeci jen o něco rychlejší, ale Kimi využívá svých bohatých zkušeností a stále drží Gaslyho na zádech. Jak tomu bude dál, je otázka.
18'
Pierre Gasly se snažil předjet Kimiho Räikkönena, a ačkoliv to vypadalo, že se pilot Red Bullu zařadí před Räikkönena, v poslední chvíli Fin zavřel stopu a uhájil svoji pozici číslo sedm. Gasly ale zůstal bezprostředně za Kimim, a tak se dají očekávat další útoky ze strany Gaslyho.
17'
Opakované záběry ukázaly, že Lewis Hamilton na malý moment opustil trať a přejel tzv. žlutý párek. Kvůli tomuto zaváhání ztratil drahocenné vteřinky v honbě za druhým Valtterim Bottasem. Nejrychlejší kolo závodu mezitím zajel Max Verstappen.
16'
Pokud by Charles Leclerc zůstal první až do konce závodu a zvítězil by, byl by to první triumf pro Ferrari na tomto okruhu od roku 2003, kdy tady vyhrál Michael Schumacher. To už je trochu vousaté prvenství pro tým se vzpínajícím se koněm ve znaku.
15'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Bottas (Mercedes), 3. Hamilton (Mercedes), 4. Vettel (Ferrari), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Norris (McLaren), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Gasly (Red Bull), 9. Giovinazzi (Alfa Romeo), 10. Pérez (Racing Point).
14'
Lando Norris si vyšlápl na mnohem zkušenějšího Kimiho Räikkönena, který se propadl až na sedmou pozici. Pokud to takhle s Räikkönenem půjde dál, nebude trvat dlouho a mistr světa z roku 2007 vypadne z bodované desítky. Přitom po startu to s ním vypadalo hodně dobře.
13'
Pro Kevina Magnussena to není jediná penalizace, kterou dostal. Od začátku závodu jej vyšetřovali sportovní komisaři za to, že nesprávně zaparkoval ve svém startovním slotu. Za tento prohřešek proti pravidlům dostal trest průjezdem boxy.
12'
Jako první zajel do boxů Kevin Magnussen, který nasadil čerstvou sadu pneumatik. Kvůli povinné zastávce v boxech se Magnussen propadl až na poslední místo. Dánský pilot stáje Haas doplácí také na to, že po skončení kvalifikace dostal penalizaci v podobě ztráty pěti míst na startu kvůli předčasné výměně převodovky.
11'
Nejrychlejší kolo závodu má ve svém držení Charles Leclerc, který stále vede Velkou cenu Rakouska s náskokem 3,5 vteřiny na druhého Valtteriho Bottase. O další tři sekundy zpátky je třetí Lewis Hamilton. Čtvrtý Vettel zaostává o deset a půl sekundy.
10'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Bottas (Mercedes), 3. Hamilton (Mercedes), 4. Vettel (Ferrari), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Räikkönen (Alfa Romeo), 7. Norris (McLaren), 8. Gasly (Red Bull), 9. Giovinazzi (Alfa Romeo), 10. Pérez (Racing Point).
9'
Max Verstappen svým fanouškům udělal další radost, když šmiknul zkušenějšího Kimiho Räikkönena, který v krátém časovém úseku ztratil už druhou pozici. Fin je momentálně šestý a Verstappen pátý.
8'
Teď už to Maxi Verstappenovi vyšlo. Pilot stáje Red Bull znovu zaútočil na Landa Norrise a tentokrát ho už nechal za sebou. To vše s povděkem kvitují holandští fanoušci, kterých se na Red Bull Ringu sešlo opravdu hodně.
7'
Sebastian Vettel pokračuje ve své stíhací jízdě, tentokrát se prohnal kolem Kimiho Râikkönena a vyšvihl se na čtvrté místo. Po startu z devátého místa se do toho čtyřnásobný mistr světa pořádně opřel. Ostatně co jiného mu zbývá.
6'
Max Verstappen se přiblížil Landu Norrisovi, který si ale pohlídal svoji závodní stopu a zůstává na svém místě. Jak známe Verstappena, můžeme s jistotou říct, že toto nebyl poslední pokus, o který se mladý Holanďan pokusil. Notabene, když má Norrise stále těsně před sebou.
5'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Bottas (Mercedes), 3. Hamilton (Mercedes), 4. Räikkönen (Alfa Romeo), 5. Vettel (Ferrari), 6. Norris (McLaren), 7. Verstappen (Red Bull), 8. Gasly (Red Bull), 9. Giovinazii (Alfa Romeo), 10. Pérez (Racing Point).
4'
Sebastian Vettel využil systému DRS a natlačil se před Landa Norrise na pátou příčku. Norris sice chtěl svému soupeři předjetí vzápětí vrátit a přestože rovněž aktivoval systém DRS, Vettel si získanou pozici dokázal udržet.
3'
Ředitelství závodu povolilo jezdcům využívat systém DRS. Max Verstappen před malým okamžikem předjel svého týmového kolegu Pierra Gaslyho a posunul se na sedmé místo. Další kořistí by mohl být šestý Sebastian Vettel, který se kvůli technickým problémům nemohl zúčastnit třetí části kvalifikace.
2'
Hned za Lewisem Hamiltonem krouží Kimi Räikkönen, jehož týmu Alfa Romeo by se dobrý výsledek určitě hodil, to ne že ne. Za Kimim Räikkönenem se nachází Lando Norris, který se těsně po startu na malou chvíli objevil i na třetí pozici.
1'
První místo si po startu udržel Charles Leclerc, ale Max Verstappen doslova ve startovním slotu zaspal. Verstappenovi se povedlo odstartovat až napodruhé a propadl se až na osmé místo. Na druhou pozici se dostal Bottas a třetí je Hamilton.
Závod právě odstartoval.
Piloti se pomalu seřazují na startovním roštu a Velká cena Rakouska za malou chvíli začne.
Jezdci právě vyrazili do zaváděcího kola.
Startovní rošt VC Rakouska:


1. řada: Charles Leclerc (MON/Ferrari), Max Verstappen (NED/Red Bull)
2. řada: Valtteri Bottas (FIN/Mercedes), Lewis Hamilton (GBR/Mercedes)
3. řada: Lando Norris (GBR/McLaren), Kimi Räikkönen (FIN/Alfa Romeo)
4. řada: Antonio Giovinazzi (ITA/Alfa Romeo), Pierre Gasly (FRA/Red Bull)
5. řada: Sebastian Vettel (GER/Ferrari), Kevin Magnussen (DEN/Haas)
6. řada: Romain Grosjean (FRA/Haas), Daniel Ricciardo (AUS/Renault)
7. řada: Sergio Pérez (MEX/Racing Point), Lance Stroll (CAN/Racing Point)
8. řada: Nico Hülkenberg (GER/Renault), Daniel Kvyat (RUS/Toro Rosso)
9. řada: Robert Kubica (POL/Williams), Alexander Albon (THA/Toro Rosso)
10. řada: Carlos Sainz (ESP/McLaren)

Pit lane: George Russell (GBR/Williams)
TRAŤ


Okruh Red Bull Ring měří 4 318 metrů a závod je vypsán na 71 kol. Traťový rekord ze závodu drží Kimi Räikkönen, který před rokem zajel čas 1:06.957. Loňské prvenství bude obhajovat Max Verstappen.


První Grand Prix se na této trati jela v roce 1970. Jezdci na dráze, která čítá dvě pravé a sedm levých zatáček, ujedou dohromady 306,452 km.


Velké ceny formule 1 mají v Rakousku velmi bohatou historii a tradici. Poprvé se závod na rakouském území uskutečnil v roce 1964 v Zeltwegu a poté v roce 1970 na nově postaveném Österreichringu, který byl později přejmenován na A1Ring, respektive Red Bull Ring.


Mezi nejznámější incidenty na tomto okruhu patří ten z roku 2002, kdy vedení týmu Ferrari použilo týmovou režii k tomu, aby vedoucí Rubens Barrichello pustil před sebe Michaela Schumachera. Nesmyslnost tohoto kroku podtrhl fakt, že se jednalo o teprve šestý závod z celkových sedmnácti.


Red Bull Ring patří k nejkratším tratím v kalendáři. Nejlepší místa k předjíždění jsou v zatáčkách 1, 2 a 3.

KVALIFIKACE


Z první části kvalifikace nepostoupili oba piloti stáje Racing Point Sergio Pérez a Lance Stroll. Spolu s nimi neprošli ani jezdci týmu Williams George Russell a Robert Kubica. Pětici vypadnuvších závodníků doplnil Daniil Kvjat z Toro Rosso.


Druhá fáze kvalifikace také nepřinesla nic překvapivého. Mezi desítku nejrychlejších neproklouzli Romain Grosjean (Haas), Nico Hülkenberg (Renault), Alexander Albon (Toro Rosso), Daniel Ricciardo (Renault) a Carlos Sainz (McLaren).


Pole position si na Red Bull Ringu vyjel Charles Leclerc z Ferrari, kterého v první řadě doplní Max Verstappen z Red Bullu, protože původně druhý Lewis Hamilton z Mercedesu dostal penalizaci tří míst na startu za zablokování Kimiho Räikkönena. Druhou linii si pro sebe zarezervovali Valtteri Bottas z Mercedesu a jeho týmový kolega Lewis Hamilton. Naopak zklamáním je Sebastian Vettel, který se ale kvůli technickým problémům vůbec nezúčastnil třetího kvalifikačního segmentu.


Penalizace: Carlos Sainz a Alexander Albon odstartují z posledních dvou míst, protože vyměnili celou pohonnou jednotku. Kevin Magnussen ztratí pět míst na startu za předčasnou výměnu převodovky. Nico Hülkenberg klesne o pět pozic za použití dodatečného elementu pohonné jednotky. Lewis Hamilton a George Russell poklesnou o tři příčky za blokování soupeřů během kvalifikace.

TRÉNINKY


V prvním tréninku zajel nejrychlejší čas Lewis Hamilton z Mercedesu (1:04.838), na kterého druhý Sebastian Vettel z Ferrari ztratil 144 tisícin sekundy. Třetí dojel Hamiltonův týmový kolega Valtteri Bottas s mankem 161 tisícin. Úvodní trénink ale musel být předčasně ukončen, protože Nico Hülkenberg si o obrubník poškodil spoiler a kvůli úlomkům, které zůstaly na trati, byly vyvěšeny červené vlajky.


Druhý trénink pro sebe uzmul Charles Leclerc z Ferrari časem 1:05.086. Druhému Valtterimu Bottasovi nadělil 331 tisícin a třetímu Pierrovi Gaslymu z Red Bullu 401 tisícin. Ani odpolední trénink se neobešel bez nehody. Max Verstappen v poslední zatáčce nezkrotil monopost a narazil do bariéry. Podobně dopadl i Valtteri Bottas. Blízko k havárii měl i Vettel, který skončil až osmý. Hamilton zaujal čtvrtou pozici.


V závěrečném volném tréninku byl nejlepší opět Charles Leclerc časem 1:03.987. Druhý Lewis Hamilton zaostal o 143 tisícin a třetí Valtteri Bottas o 234 tisícin. Poslední tréninková jednotka se na rozdíl od předchozích dvou obešla bez karambolů. Vzhledem k tomu, že Leclerc vyhrál dva ze tří tréninků, určitě nebude radno Ferrari podceňovat.

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ MS JEZDCŮ


Na prvním místě průběžného pořadí šampionátu jezdců je stále Lewis Hamilton z Mercedesu, který dosud nasbíral 187 bodů. Jeho týmový kolega Valtteri Bottas na něj ztrácí 36 bodů. Třetí Sebastian Vettel z Ferrari má na svém kontě 111 bodů.


PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ POHÁRU KONSTRUKTÉRŮ


V Poháru konstruktérů nadále neohroženě vládne stáj Mercedes se ziskem 338 bodů. Druhé Ferrari nastřádalo bodů 198 a třetí Red Bull 137. Pokud nastolené tempo německému týmu vydrží, bude vítěz mezi konstruktéry znám už po Velké ceně Itálie na okruhu v Monze.

Příjemné nedělní odpoledne při sledování textového online přenosu z devátého závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Rakouska.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 15:10.
Články odjinud