Formule 1 - VC Španělska -  ONLINE PŘENOS -  12. května 2019   15:10

Ukončeno

VC Španělska

Přenos se aktualizuje automaticky

Další Grand Prix je na programu 26. května, kdy se na okruhu v Monte Carlu pojede Velká cena Monaka. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek neděle.
Máme za sebou Velkou cenu Španělska, první evropský závod v letošní sezoně, který opanoval Lewis Hamilton z Mercedesu. Pětinásobný mistr světa hned po startu předjel týmového kolegu Valtteriho Bottase a vedoucí pozici už nepustil ani po výjezdu safety caru, který musel na trať po nehodě Norrise a Strolla. Hamilton tak triumfoval v Barceloně potřetí v řadě, pátý double pro Mercedes v tomto ročníku podtrhl druhým místem Valtteri Bottas. Na stupně vítězů se ještě dostal Max Verstappen. Romain Grosjean v závěru málem přišel i o ten jeden bod za desáté místo, ale útokům ze strany Alexandera Albona se nakonec ubránil.
PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ TÝMŮ PO VC ŠPANĚLSKA


1. Mercedes 217 bodů


2. Ferrari 121 bodů


3. Red Bull 87 bodů


4. McLaren 22 bodů


5. Racing Point 17 bodů


6. Haas 15 bodů


7. Alfa Romeo 13 bodů


8. Renault 12 bodů


9. Toro Rosso 6 bodů


10. Williams 0 bodů

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ JEZDCŮ PO VC ŠPANĚLSKA


1. Lewis Hamilton (Mercedes) 112 bodů


2. Valtteri Bottas (Mercedes) 105 bodů


3. Max Verstappen (Red Bull) 66 bodů


4. Sebastian Vettel (Ferrari) 64 bodů


5. Charles Leclerc (Ferrari) 57 bodů


6. Pierre Gasly (Red Bull) 21 bodů


7. Kevin Magnussen (Haas) 14 bodů


8. Sergio Pérez (Racing Point) 13 bodů


9. Kimi Räikkönen (Alfa Romeo) 13 bodů


10. Lando Norris (McLaren) 12 bodů


11. Carlos Sainz (McLaren) 10 bodů


12. Daniel Ricciardo (Renault) 6 bodů


13. Nico Hülkenberg (Renault) 6 bodů


14. Lance Stroll (Racing Point) 4 body


15. Alexander Albon (Toro Rosso) 3 body


16. Daniil Kvjat (Toro Rosso) 3 body


17. Romain Grosjean (Haas) 1 bod


18. Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) 0 bodů


19. George Russell (Williams) 0 bodů


20. Robert Kubica (Williams) 0 bodů

Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Konečné pořadí Velké ceny Španělska: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Vettel (Ferrari), 5. Leclerc (Ferrari), 6. Gasly (Red Bull), 7. Magnussen (Haas), 8. Sainz (McLaren), 9. Kvjat (Toro Rosso), 10. Grosjean (Haas). Závod nedokončili Lando Norris (McLaren) a Lance Stroll (Racing Point).
Konec závodu.
66'
LEWIS HAMILTON jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Španělska. Druhý dojel jeho týmový kolega Valtteri Bottas, čímž podtrhl pátý double pro Mercedes v této sezoně. Stupně vítězů uzavírá Max Verstappen.
66'
Jezdci najeli do posledního kola a Lewis Hamilton si jede pro vítězství ve Velké ceně Španělska.
65'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Vettel (Ferrari), 5. Leclerc (Ferrari), 6. Gasly (Red Bull), 7. Magnussen (Haas), 8. Sainz (McLaren), 9. Kvjat (Toro Rosso), 10. Grosejan (Haas).
64'
Alexander Albon aktivoval na konci cílové rovinky systém DRS a po vnější stopě se snažil natlačit před Romaina Grosjeana. Francouz hájící barvy stáje Haas se pro tuto chvíli ubránil, ale může vzít jed na to, že do konce závodu rozhodně nebude mít klid.
63'
Lewis Hamilton nasadil po restartu závodu opět velké tempo a na druhého Valtteriho Bottase má náskok téměř čtyři vteřiny. O vítězi Velké ceny Španělska je už dávno rozhodnuto, tedy pokud Hamiltonovi neselže vůz.
62'
Alexander Albon dostal do týmového rádia informaci, že Romain Grosjean má problémy s pneumatikami. Albon tak stoprocentně zkusí zaútočit na Grosjeana a uzmout ten jeden bod pro sebe.
61'
Je to tady! Daniil Kvjat celkem v pohodě nechal za sebou Romaina Grosjeana, který se tím pádem propadl až na desáté místo. Francouz ale stále nebude mít klid, protože za ním číhá na šanci Alexander Albon.
60'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Vettel (Ferrari), 5. Leclerc (Ferrari), 6. Gasly (Red Bull), 7. Magnussen (Haas), 8. Sainz (McLaren), 9. Grosjean (Haas), 10. Kvjat (Toro Rosso).
59'
Nakonec se Grosjean žádného trestu ze strany sportovních komisařů obávat nemusí, protože Carlos Sainz to zkusil ještě jednou a tentokrát se už před Grosjeana dostal na osmé místo. Na Grosjeana navíc dotírá ještě Daniil Kvjat.
58'
Teď to byl pro změnu Romain Grosjean, který se musel bránit, neboť jej atakoval Carlos Sainz. Grosjean se ubránil jen za cenu dalšího výletu mimo trať a vzhledem k tomu, že tím získal výhodu, měl by pustit svého soupeře před sebe, pakliže nechce riskovat případný trest od sportovních komisařů.
57'
Můžeme si připomenout, že v závodě už nepokračují po vzájemné kolizi Lance Stroll a Lando Norris. Grosjean zkusil druhý pokus na Kevina Magnussena, jehož chtěl předjet po vnější stopě, ale kromě výletu mimo trať ničeho jiného nedosáhl.
56'
Ředitelství závodu povolilo využívání systému DRS, čehož chtěl záhy využít Romain Grosjean, ale jeho týmový kolega Kevin Magnussen si závodní stopu pohlídal. Grosjean byl navíc od Magnussena celkem daleko na to, aby se pokusil o předjetí.
55'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Vettel (Ferrari), 5. Leclerc (Ferrari), 6. Gasly (Red Bull), 7. Magnussen (Haas), 8. Grosjean (Haas), 9. Sainz (McLaren), 10. Kvjat (Toro Rosso).
54'
Incident mezi Lancem Strollem a Landem Norrisem, po němž musel na trať safety car, bude vyšetřován sportovními komisaři až po závodě. Pokud bychom měli označit viníka, byl by to Norris, protože Stroll byl v celé situaci nevinně.
53'
Pierre Gasly si vyšlápl na Charlese Leclerca, který si zuby nehty ubránil svoji pozici. Vzápětí to na Gaslyho zkusil Magnussen a ačkoliv to vypadalo, že se před Gaslyho dostane, nakonec Francouz šesté místo uhájil.
53'
Zpomalovací vůz je pryč a smečka jezdců je znovu puštěna z řetězu. Lewis Hamilton a všichni za ním sešlápli plyn a může se znovu závodit!
52'
Safety car zajede do boxů na konci tohoto kola!
52'
Jak jsem zmiňoval před několika koly, tak safety car skutečně pomohl Valtterimu Bottasovi v honičce za Lewisem Hamiltonem, protože náskok Hamiltona se smrskl na půl sekundy.
51'
Jezdci, kteří jsou o kolo zpět, právě teď dostali pokyn, aby předjeli safety car a zařadili se do stejného kola jako ostatní. Bezpečnostní vůz bude ale ještě chvilku kroužit po trati, protože úklidová četa stále odklízí úlomky z vozů Norrise a Strolla.
50'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Vettel (Ferrari), 5. Leclerc (Ferrari), 6. Gasly (Red Bull), 7. Grosjean (Haas), 8. Magnussen (Haas), 9. Kvjat (Toro Rosso), 10. Sainz (McLaren).
49'
Je velkým překvapením, že ředitelství závodu nepovolilo jezdcům o kolo zpět předjet safety car a zařadit se do stejného kola. Tím bude mít Bottas těžší pozici pro případné předjetí Lewise Hamiltona, až zpomalovací vůz zajede do boxů.
48'
Prvními jezdci, kteří nedokončí tento závod, jsou po vzájemné kolizi Lando Norris a Lance Stroll. Prapor McLarenu, respektive Racing Pointu tak drží jen Carlos Sainz, resp. Sergio Pérez.
47'
Do boxů zajeli Hamilton, Leclerc, Gasly a Grosjean. Charles Leclerc ale vjel do boxové uličky poměrně velkou rychlostí, což si vzápětí uvědomil a snažil se brzdit. Uvidíme, jak tento moment posoudí sportovní komisaři.
47'
Lando Norris se snažil předjet Lance Strolla, ale předjížděcí manévr mu nevyšel. Navíc Norris ťuknul do Strolla, čímž způsobil nehodu, po níž vyráží na trať safety car! Celé startovní pole se tak sjede dohromady.
46'
U mechaniků Mercedesu se zastavil Valtteri Bottas, kterého bude následovat Lewis Hamilton. Bottas díky svému velkému náskoku na třetího Charlese Leclerca zůstal druhý.
45'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Vettel (Ferrari), 6. Gasly (Red Bull), 7. Grosjean (Haas), 8. Kvjat (Toro Rosso), 9. Magnussen (Haas), 10. Albon (Toro Rosso).
44'
Povinnou zastávku v boxech absolvoval Max Verstappen, který se po návratu na dráhu zařadil za třetího Charlese Leclerca. Do boxů bude muset ještě Lewis Hamilton, jehož pneumatika je hodně opotřebovaná a do konce závodu určitě nevydrží.
43'
Maxe Verstappena bedlivě sleduje jeho otec a bývalý závodník formule 1 Jos Verstappen. Verstappen starší ale není jediným někdejším pilotem, který sleduje dění na okruhu poblíž Barcelony. Čestným hostem je tady Juan Pablo Montoya.
42'
Je tomu skutečně tak. Sebastian Vettel začíná svůj útok na pódium, neboť nechal za sebou Pierra Gaslyho, čímž využil čerstvých pneumatik, díky kterým byl mnohem rychlejší než Gasly. Vettel se posunul na pátou pozici.
41'
Sebastian Vettel zamířil do boxů a za odměnu mu byly nazuty nové pnematiky. Na trať se vrátil na slibném šestém místě, odkud ještě může zaútočit na stupně vítězů.
40'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Vettel (Ferrari), 5. Leclerc (Ferrari), 6. Gasly (Red Bull), 7. Grosjean (Haas), 8. Kvjat (Toro Rosso), 9. Magnussen (Haas), 10. Albon (Toro Rosso).
39'
Dobrý výsledek mají na dosah piloti Haasu a Toro Rosso. Všichni čtyři borci jsou momentálne na bodech, což by byl pro tyto týmy velmi dobrý výsledek, který by jim dodal sebevědomí do dalších závodů.
38'
Minulý týden začal projekt v podobě nového ženského formulového seriálu. Premiéra se uskutečnila na okruhu Hockenheimring a první vítězství si připsala Britka Jamie Chadwicková. Tak se dočkaly i zástupkyně něžného pohlaví svého šampionátu.
37'
Valtteri Bottas znovu zaznamenal nejrychlejší kolo závodu, ale zatím mu je to platné asi jako sáňky v létě. Pokud se nestane něco mimořádného, tak je pravděpodobně o vítězi Velké ceny Španělska rozhodnuto. Mercedes si jede opět svoji vlastní ligu.
36'
Pakliže by na konci závodu platilo současné pořadí, postarali by se Lewis Hamilton s Valtterim Bottasem o pátý double pro Mercedes, což je rekord v historii formule 1. Charles Leclerc oplatil Sebastianu Vettelovi svoji dobrosrdečnost, protože evidentně rychlejšího Vettela pustil před sebe, aby Vettel mohl dohánět Verstappena.
35'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Leclerc (Ferrari), 5. Vettel (Ferrari), 6. Gasly (Red Bull), 7. Grosejan (Haas), 8. Magnussen (Haas), 9. Kvjat (Toro Rosso), 10. Hülkenberg (Renault).
34'
Ačkoliv pro řadu fanoušků může být Velká cena Španělska nudná, neb s velkým náskokem vede Lewis Hamilton, musíme všichni s povděkem kvitovat, že dosud neodstoupil ani jeden jezdec, což také nebývá zvykem.
33'
Na špatný start doplácí také Kimi Räikkönen, který po zhasnutí světel opustil trať a ztratil tím drahocenný čas. Navíc posléze zajel do boxů, a tak se momentálně nachází až na 17. místě. Mistr světa z roku 2007 je zvyklý na jiné výsledky, než kterých dosahuje v barvách Alfy Romeo.
32'
Valtteri Bottas před malou chvílí zajel nejrychlejší kolo závodu, jenomže na Lewise Hamiltona stále ztrácí téměř devět sekund. Je stále více pravděpodobné, že situace po startu byla rozhodující pro celou Grand Prix Španělska.
31'
Sebastian Vettel dojel týmového kolegu Charlese Leclerca a vypadá to, že v tuto chvíli je pro změnu rychlejší právě Vettel a Leclerc jej brzdí. Možná, že budeme svědky opět výměny pořadí, tentokrát by Leclerc přenechal místo Vettelovi.
30'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Leclerc (Ferrari), 5. Vettel (Ferrari), 6. Gasly (Red Bull), 7. Grosjean (Haas), 8. Hülkenberg (Renault), 9. Magnussen (Haas), 10. Kvjat (Toro Rosso).
29'
Romain Grosjean využil čerstvých pneumatik na svém voze a prohnal se kolem Nica Hülkenberga. Na samotném chvostu startovního pole krouží George Russell a Robert Kubica. Problémy se s Williamsem táhnou od předsezonního testování, kdy nestihli včas připravit auta.
28'
Lídr závodu Lewis Hamilton si rovněž zajel pro čerstvé pneumatiky a vzhledem k tomu, že měl velký náskok na Valtteriho Bottase a jeho zastávka v boxech navíc proběhla bez komplikací, zůstává nadále v čele Velké ceny Španělska.
27'
Z druhého místa zamířil do boxů Valtteri Bottas, který díky velkému náskoku na Maxe Verstappena znovu zaujal druhou pozici. Povinný pit stop čeká na Romaina Grosjeana. Nejrychlejší kolo závodu mezitím zajel Sebastian Vettel.
26'
Do boxů zajeli pro novou sadu pneumatik Nico Hülkenberg, Carlos Sainz a Charles Leclerc. Posledně jmenovaný jezdec nasadil bílou, tedy nejtvrdší směs. Monačan se navíc ještě u mechaniků neplánovaně zdržel.
25'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Grosjean (Haas), 6. Vettel (Ferrari), 7. Albon (Toro Rosso), 8. Gasly (Red Bull), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Norris (McLaren).
24'
Sebastian Vettel se posouvá stále výš a výš. Nutno podotknout, že mu soupeři zjednodušují situaci, protože Kevin Magnussen, na kterého Vettel dotíral, zabočil do boxové uličky. Daniil Kvjat využil nových pneumatik na svém voze a jako lasička se prosmýkl kolem Kimiho Räikkönena.
23'
Mechanici u Red Bullu mají znovu co dělat, teď se u nich zastavil Pierre Gasly, který po návratu na trať obsadil deváté místo. Francouz nasadil střední směs pneumatik. V boxech také Lance Stroll, který na vedoucího Hamiltona ztrácí celé jedno kolo.
22'
Sebastian Vettel možná začíná stíhací jízdu, protože nechal za sebou Alexandera Albona a posunul se na devátou pozici. Povinné dostavenčíko v boxech absolvoval Daniil Kvjat, který vypadl z bodované desítky a propadl se až na 17. pozici.
21'
Do boxové uličky zamířil Max Verstappen, který rovněž nazul novou sadu pneumatik. Na rozdíl od Vettela ale proběhl jeho pit stop bez problémů a talentovaný Holanďan se zařadil na páté místo za svého týmového kolegu Pierra Gaslyho.
20'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Leclerc (Ferrari), 5. Gasly (Red Bull), 6. Grosjean (Haas), 7. Magnussen (Haas), 8. Kvjat (Toro Rosso), 9. Albon (Toro Rosso), 10. Vettel (Ferrari).
20'
Sebastian Vettel se konečně dočkal a míří za svými mechaniky. Ti mu nasadí čerstvou sadu pneumatik. Vettel se navíc v boxech trochu zdržel a na trať se vrací až na 10. místě.
19'
Lewis Hamilton teď předjel o kolo zpět jedoucího Roberta Kubicu. Spolu svedli docela zajímavý souboj, který však nebyl vůbec relevantní, přesto Kubica pětinásobnému mistrovi světa celkem odolával.
18'
Sebastian Vettel už by nejraději zajel do boxů, dokonce do týmového rádia vyslal signál "SOS!", ale jeho inženýři jej stále drží na trati. Ferrari avizovalo, že do Barcelony přiveze nové motory a měly by se dostavit výsledky, leč se zatím nedaří.
17'
Ne vždy se ale Mercedesu ve Španělsku dařilo. Fanoušci mají určitě ještě v živé paměti incident z roku 2016, kdy spolu kolidovali Lewis Hamilton a Nico Rosberg, tehdejší pilot Stříbrných šípů. Oba piloti museli po vzájemné nehodě odstoupit a v Mercedesu bylo dusno.
16'
Lewis Hamilton zajel další nejrychlejší kolo závodu, které má hodnotu 1:21.766. K dobru na Valtteriho Bottase má už téměř čtyři sekundy. Bottasovi by mohla pomoct jedině technická závada na voze Lewise Hamiltona, případně vyjetí safety caru.
15'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Leclerc (Ferrari), 5. Vettel (Ferrari), 6. Gasly (Red Bull), 7. Grosjean (Haas), 8. Magnussen (Haas), 9. Kvjat (Toro Rosso), 10. Albon (Toro Rosso).
14'
Poslední bodovanou, tedy desátou pozici drží Alexander Albon z Toro Rosso, který by si připsal jeden bod. O bod více byl měl před ním kroužící týmový kolega Daniil Kvjat. Co by za to dali ve Williamsu.
13'
Lewis Hamilton na čele závodu zvýšil svůj náskok na druhého Valtteriho Bottase na 3,374 sekundy, což je hodně velký rozestup. Max Verstappen ztrácí další čtyři vteřiny. Zdá se, že karty jsou pro zbytek Velké ceny Španělska rozdány jasně.
12'
Nakonec k výměně dochází! Sebastian Vettel pustil před sebe jednoznačně rychlejšího Charlese Leclerca, který se posunul na čtvrté místo a bude nahánět třetího Maxe Verstappena. Nebylo by divu, kdyby Vettel co nevidět zajel do boxů.
11'
Charles Leclerc se pokusil znovu zaútočit na Sebastiana Vettela, ale ani tentokrát mu systém DRS nepomohl. Těžko říct, proč spolu oba piloti Ferrari závodí, protože Vettel evidentně nemá takovou rychlost a mohl by pustit před sebe Leclerca, aby měl šanci dojet třetího Verstappena.
10'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Vettel (Ferrari), 5. Leclerc (Ferrari), 6. Gasly (Red Bull), 7. Grosjean (Haas), 8. Magnussen (Haas), 9. Kvjat (Toro Rosso), 10. Albon (Toro Rosso).
9'
Daniel Ricciardo, který startoval mimo první desítku, protože v předchozím závodě v Baku zavinil ťukes s Daniilem Kvjatem, je aktuálně na dvanácté příčce. Faktem je, že Australan byl v barvách Red Bullu zvyklý na poněkud jiné výsledky.
8'
Zdá se, že Sebastianu Vettelovi nefunguje monopost úplně na sto procent. Toho chtěl hned využít Charles Leclerc, který i s pomocí systému DRS dojel svého týmového kolegu, ale Vettel si svoji pozici vzít nenechal.
7'
Štafetu nejrychlejšího kola závodu převzal Lewis Hamilton, který zvýšil svůj náskok na téměř 2,5 sekundy na druhého Valtteriho Bottase. Situace hned po startu tak možná byla rozhodující pro celý závod, ale uvidíme. V boxech se objevil Antonio Giovinazzi, který po pit stopu spadl na poslední pozici.
6'
Kimi Räikkönen chce napravit své zaváhání z úvodu závodu a nechal za sebou oba piloty Williamsu Roberta Kubicu a George Russella. Iceman se momentálně nachází na 18. místě. Dobrý vstup do závodu předvedli závodníci ve službách Haasu a Toro Rosso.
5'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Vettel (Ferrari), 5. Leclerc (Ferrari), 6. Gasly (Red Bull), 7. Grosjean (Haas), 8. Magnussen (Haas), 9. Kvjat (Toro Rosso), 10. Albon (Toro Rosso).
4'
Opakované záběry ukázaly, že Kimi Räikkönen na chvíli vyjel mimo trať a z toho důvodu klesl až na samotný chvost startovního pole. Valtteri Bottas sice stále zrychluje, ale Hamilton má na čele bezpečný náskok.
3'
Ředitelství závodu vydalo zprávu, že jezdci mohou používat systém DRS. Oba jezdci Ferrari se nachází až pod stupni vítězů v pořadí Sebastian Vettel, Charles Leclerc.
2'
Valtteri Bottas zajel nejrychlejší kolo závodu, ale stále ztrácí na Lewise Hamiltona téměř dvě vteřiny. V předchozích dvou letech triumfoval ve Španělsku právě Hamilton, který tak útočí na vítězný hattrick. Na poslední místo se mezitím propadl Kimi Räikkönen.
1'
Sebastian Vettel vyrazil do závodu opravdu hodně tvrdě a nechybělo moc, aby se srazil s Valtterim Bottasem. K lehkému kontaktu nicméně asi došlo, protože Bottas se málem roztočil. Tohoto souboje využil Lewis Hamilton, který převzal vedení v závodě!
Závod právě odstartoval.
Piloti se pomalu seřazují na startovním roštu a Velká cena Španělska za malou chvíli začne.
Jezdci právě vyrazili do zaváděcího kola.
Startovní rošt Velké ceny Španělska: 1. Bottas (Mercedes), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Vettel (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Leclerc (Ferrari), 6. Gasly (Red Bull), 7. Grosjean (Haas), 8. Magnussen (Haas), 9. Kvjat (Toro Rosso), 10. Norris (McLaren), 11. Albon (Toro Rosso), 12. Sainz (McLaren), 13. Ricciardo (Renault), 14. Räikkönen (Alfa Romeo), 15. Pérez (Racing Point), 16. Hülkenberg (Renault), 17. Stroll (Racing Point), 18. Giovinazzi (Alfa Romeo), 19. Kubica (Williams), 20. Russell (Williams).


Pořadí na startovním roštu se trochu změnilo oproti původním výsledkům kvalifikace. Daniel Ricciardo ztratil tři místa za způsobení nehody s Kvjatem při minulém závodě v Baku a George Russell přišel o pět pozic za předčasnou výměnu převodovky.

TRAŤ


Okruh poblíž Barcelony měří 4 655 metrů a závod je vypsán na 66 kol. Traťový rekord ze závodu zde drží Daniel Ricciardo, který v roce 2018 zajel čas 1:18.441. Loňské prvenství bude obhajovat Lewis Hamilton.


První Grand Prix se na této trati jela v roce 1991. Jezdci během závodu ujedou celkem 307,104 km.

KVALIFIKACE


V první části kvalifikace skončili oba piloti Williamsu George Russell a Robert Kubica. Spolu s nimi nepostoupili Antonio Giovinazzi, Lance Stroll a překvapivě ani Nico Hülkenberg, který ale v úvodu kvalifikace boural a musel do boxů pro nové přední křídlo.


Druhá fáze kvalifikace se stala konečnou pro Landa Norrise, Alexandera Albona, Carlose Sainze, Kimiho Räikkönena a Sergia Péreze. Především od Kimiho Räikkönena se čekal lepší výsledek a španělští fanoušci tajně doufali, že by jejich miláček Carlos Sainz mohl udělat skvělý rezultát v podobě postupu mezi desítku nejrychlejších, leč nepovedlo se.


Pole position získal v Barceloně Valtteri Bottas, který porazil svého týmového kolegu Lewise Hamiltona o více než půl sekundy a překazil mu tak šňůru tří vyhraných kvalifikací ve Španělsku v řadě. Do druhé řady se postaví Sebastian Vettel a Max Verstappen. Charles Leclerc dojel až pátý, protože v úvodu třetí části kvalifikace měl blíže nespecifikované problémy, kvůli nimž stihl jen jeden měřený pokus.

TRÉNINKY


V prvním tréninku byl nejrychlejší Valtteri Bottas z Mercedesu, který zajel čas 1:17.951. Druhý Sebastian Vettel z Ferrari na něj ztratil 115 tisícin a třetí Charles Leclerc, týmový kolega Vettela, zaostal o 221 tisícin sekundy. Pětinásobný světový šampion Lewis Hamilton byl "až" čtvrtý. Překvapením je umístění Maxe Verstappena z Red Bullu, jenž skončil na 12. místě s mankem téměř dvou vteřin na lídra Bottase. Celé startovní pole uzavřeli oba jezdci stáje Williams v pořadí Robert Kubica, George Russell. Průběh úvodního tréninku narušil Lance Stroll, který narazil do bariéry.


Druhý trénink opět opanoval Valtteri Bottas časem 1:17.284. Na druhé pozici dojel Lewis Hamilton se ztrátou 49 tisícin sekundy a třetí příčku si pro sebe rezervoval znovu Charles Leclerc. Sebastian Vettel si s Lewisem Hamiltonem oproti prvnímu tréninku prohodil pořadí a obsadil čtvrtý flek. Max Verstappen se výrazně zlepšil a zařadil se na páté místo.


Třetí trénink nabídl mnoho zajímavých momentů. Nejdříve dostal hodiny Sebastian Vettel a po něm také Valtteri Bottas, načež musely být vyvěšeny červené vlajky. V závěru havaroval George Russell a poslední trénink byl ukončen o několik minut dříve. Nejlepší čas (1:16.568) zaknihoval Lewis Hamilton, který za sebou nechal Charlese Leclerca (+0,531) a Valtteriho Bottase (+0,555).

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ JEZDCŮ


Na čele průběžného pořadí šampionátu jezdců je Valtteri Bottas, který během čtyř závodů nasbíral 87 bodů. O jediný bod zpět je druhý Lewis Hamilton. Třetí Sebastian Vettel má na svém kontě 52 bodů a na své největší soupeře ztrácí už přes 30 bodů.


PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ TÝMŮ


V Poháru konstruktérů nadále neohroženě kraluje stáj Mercedes se ziskem 173 bodů. Druhé místo zaujímá Ferrari, které dosud nastřádalo 99 bodů. Nejlepší trojku uzavírá Red Bull, který se může pyšnit 64 body. Mezi týmy jsou tak karty rozdány mnohem jasněji, než je tomu u samotných pilotů.

Příjemné nedělní odpoledne při sledování textového online přenosu z pátého závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Španělska.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 15:10.
Články odjinud