Silniční motocykly - Velká cena Valencie - MotoGP -  ONLINE PŘENOS -  6. listopadu 2022   14:00

Ukončeno

Velká cena Valencie - MotoGP

Přenos se aktualizuje automaticky

Pořadí MS

1. Francesco Bagnaia (ITA/Ducati) 265 b
2. Fabio Quartararo (FRA/Yamaha) 248 b
3. Enea Bastianini (ITA/Ducati) 219 b
4. Aleix Espargaró (ESP/Aprilia) 212 b
5. Jack Miller (AUS/Ducati) 189 b
6. Brad Binder (RSA/KTM) 188 b
7. Álex Rins (ESP/Suzuki) 173 b
8. Johann Zarco (FRA/Ducati) 166 b
9. Jorge Martín (ESP/Ducati) 152 b
10. Miguel Oliveira (POR/KTM) 149 b
Jezdci už přicházejí na stupně vítězů. Užijí si poslední letošní ceremoniál a tím tato sezóna končí. Já Vám děkuji za přízeň a věřím, že se opět uvidíme v březnu, kdy je na programu start příštího ročníku v Portimau. Na shledanou!
Řekli v cíli:

Jorge Martín (3. místo): Bylo to dnes těžké. Gratuluju Peccovi, odvedl skvělou práci. Vyhrál sedm závodů. Bylo skvělé se od něho učit. Neměl jsem dobrý start. Snažil jsem se šetřit gumy, ale měl problémy s předkem. Třetí místo je motivace pro příští rok.

Brad Binder (2. místo): Hodně jsem se dnes snažil. Moc jsem chtěl vyhrát. Na začátku jsem se ale zasekl v provozu a až později dokázal předjet hodně lidí. Děkuji týmu za dnešek i celou sezónu. Jsem šťastný, že jsem dojel druhý a je to velké povzbuzení před další sezónou.

Alex Rins (vítěz): Je to úžasné. Suzuki po sezóně odchází, takže sezónu nešlo ukončit lépe než takto. Hodně jsem se toho u Suzuki naučil, ale příští rok mi začíná nová kapitola. Děkuji mockrát!

Francesco Bagnaia (mistr světa): Skvělý pocit. Byl to jeden z nejtěžších závodů v mém životě. První tři kola jsem hodně bojoval s motorkou. měl jsem problémy s předkem. Nemohl jsem tak závod úplně kontrolovat. Je to velké. Je to fakt skvělý den! Jsem velmi šťastný!
Mezi gratulanty dorazil také Fabio Quartararo. Loňský mistr světa se pozdravil s Jackem Millerem a dnes vítězným Alexem Rinsem. Teď už dorazil i Francesco Bagnaia, jemuž nyní Quartararo sportovně gratuluje.
Mistr světa už dorazil do prostoru boxů, kde je srdečně vítán členy svého týmu. Nechybí také sestra, která svého bratra hned objala.
Bagnaia převzal zlatou helmu, navlékl vítězné tričko a nyní se dělí o radost také s fanoušky na jedné z tribun.
Mezi prvními gratulanty Francesca Bagnaii byl i jeho přítel a mentor Valentino Rossi. Ještě na trati probíhá obrovská radost Bagnaii a jeho nejbližších.

Slavit se bude také u Suzuki. Alex Rins vyhrál druhý závod v této sezóně a jen ukázal, jaké je škoda, že japonská značka šampionát opouští. Rins po skvělém startu celou dobu vedl a před sebe ani na chvíli nikoho nepustil. Druhý skončil Brad Binder, jenž postupně stoupal dopředu po startu ze sedmého místa a na bednu se postaví také třetí Jorge Martín. Bagnaiovi stačilo k potvrzení titulu i deváté místo.
Konec závodu.
Francesco Bagnaia se stává prvním italským jezdcem po 50 letech, který se stal mistrem světa na stroji italské značky! Navíc je prvním Italem od roku 2009 (Valentino Rossi), který šampionát MotoGP vyhrál.
Cíl'
Je hotovo! Alex Rins přiváží Suzuki vítězství v posledním závodě této značky v šampionátu. Druhý Brad Binder a třetí Jorge Martín. Čtvrtý Fabio Quartararo titul mistra světa neobhájí.

Ten získává v cíli devátý Francesco Bagnaia a v boxech Ducati vypukla obrovská radost!
27'
Poslední kolo! Devátý Francesco Bagnaia ještě odolává Francescovi Morbidellimu. To už ale na jeho titulu nic nezmění. I kdyby nedojel, tak Fabio Quartararo s největší pravděpodobností vyhrát nedokáže.
26'
Fabio Quartararo se ještě dotahuje na Jorgeho Martína a mohl by přeci jen alespoň zabojovat o bednu.
26'
V předposledním kole dokázal Brad Binder předjet Jorgeho Martína a posouvá se na druhé místo!
25'
O titulu mistra světa je zřejmě rozhodnuto, byť v boxech Ducati stále panuje obrovské napětí. Sestra Bagnaii, která v týmu i pracuje, hledí strnule do země, jeho přítelkyně sedící vedle, je zase bledá jako křída.
25'
Fabio Quartararo už z boje o pódium nejspíše odpadá. Na třetího Bindera ztrácí 1,3 sekundy.
24'
Alex Rins stále na čele. Jorge Martín ztrácí 7 desetin. To by byla pro Suzuki rozlučka.
24'
Fabio Quartararo čtvrtý, což je na titul stále málo. Francesco Bagnaia navíc devátý, což mu stačí.
24'
Ze třetího místa spadl Jack Miller! Pro něho velká škoda. Mohl se s Ducati rozloučit pódiem. Po sezóně míří do týmu Red Bull KTM.
23'
Pozor, tak na šestém místě je stále Joan Mir. Omlouvám se za mystifikaci, že vypadl z elitní desítky. Na jeho motocyklu hapruje senzor a livetiming tak Mira umisťuje na špatné pozice. V oficiálním pořadí se míhá mezi 12. – 16. místem. Francesco Bagnaia je tedy reálně až desátý.
22'
Brad Binder poprvé naznačil útok na třetí místo, Jack Miller zatím odolal. Francesco Bagnaia se propadl o další pozici, předjel ho Bastianini.
21'
Francesco Bagnaia nikam nepospíchá, snaží se jet na jistotu. Nyní je už těsně za ním devátý Enea Bastianini.
20'
Sjela se trojice Martín, Miller a Binder, která bojuje o druhé místo. Pátý Fabio Quartararo je vzdálen 6 desetin. Alex Rins o necelou sekundu na čele.
20'
Pořadí: Rins, Martín, Miller, Binder, Quartararo, Oliveira...
19'
Výborně jede Alex Rins, který vede už téměř o sekundu před Jorgem Martínem. Luca Marini předjel Francesca Bagnaiu. Ten jede na jistotu, aktuálně drží osmé místo.
18'
Brad Binder dojel a již také předjel Fabia Quartarara a je na čtvrtém místě! Třetí Jack Miller již také není daleko. Binder jede o pódium!
16'
Výrazně se propadl Joan Mir! Ten nyní figuruje až na šestnáctém místě. Na šestou pozici se prodral Miguel Oliveira, jenž předjel Francesca Bagnaiu.
16'
Nešťastný konec sezóny pro Aprilii. Aleix Espargaró musel odstavit motorku v boxech už v úvodu závodu. Nyní ho napodobil také týmový kolega Maverick Viñales. Oba zřejmě zradila technika.
15'
Joan Mir se už dostal před Francesca Bagnaiu. Ten je teď osmý. Za ním je Miguel Oliveira na KTM a pak už jezdci satelitních týmů Ducati Luca Marini s Eneou Bastianinim. Ti proti továrnímu jezdci jedoucímu o titul zřejmě nepůjdou.
15'
Stále pohromadě jsou vedoucí tři závodníci. Mezi Rinsem, Martínem i Millerem jsou tři desetiny.
14'
Quartararo ztrácí sekundu na třetího Jacka Millera. Stále se toto manko marně snaží dohnat.
14'
Pátý Brad Binder zajel nejrychlejší kolo. Jihoafričan je už jen necelou sekundu za Fabiem Quartararem.
13'
Na závodě je přítomna řada osobností. Valentina Rossiho jsem zmiňoval. V boxech týmu Aprilia se zase nachází dvojnásobný mistr světa Formule 1 Fernando Alonso.
12'
Alex Rins na Suzuki stále vede. Jeho týmový kolega Joan Mir je sedmý. Opravdu dobrá rozlučka značky s MotoGP.
11'
Enea Bastianini je desátý a směřuje za třetím místem v pořadí MS.
11'
Quartararo je aktuálně čtvrtý, Francesco Bagnaia šestý. Stále tedy platí, že by se překvapení konat nemělo a Bagnaia si jede pro titul. To by byl velký dne pro italský Motosport. Radoval by se italský jezdec na italském stroji Ducati.
10'
Jeden soupeř ale Quartararovi odpadl! V osmé zatáčce padá ze čtvrtého místa Marc Márquez!
10'
Na výhru Fabia Quartarara to nevypadá. Francouz stále ztrácí 1,3 sekundy na vedoucí skupinu, což není tolik. Musel by ale skupinu dojet a pak předjet čtyři silné jezdce.
9'
Francesco Bagnaia byl předjet Bradem Binderem a klesl na sedmé místo. To by mu na titul stále bohatě stačilo.
9'
Pořadí: Rins, Martín, Miller, Márquez, Quartararo, Bagnaia...
8'
Fabio Quartararo se už zbavil šestého Francesca Bagnaii. Na čtvrtého Márqueze ale stále ztrácí přes sekundu. Nebude jednoduché to dojet.
8'
Jorge Martín je těsně nalepen za vedoucím Alexem Rinsem. Jeho Suzuki každopádně jede výborně a je škoda, že tato značka šampionát opouští.
7'
Závod skončil pro Álexe Márqueze, který spadl.
7'
Pohromadě jede vedoucí kvarteto Rins, Martín, Miller a Márquez. Pátý Quartararo ztrácí 1,1 sekundy.
6'
Quartararo samozřejmě nemá co ztratit. Přeje si jen udělat maximum, což je vítězství.
5'
Fabio Quartararo se dostal před Francesca Bagnaiu a snaží se zahájit stíhací jízdu za vedoucí čtyřčlennou skupinou.
4'
Bojuje se také o třetí místo v šampionátu. Dosavadní držitel této pozice Alex Espargaró odstavil svůj stroj v boxech! Enea Bastianini je dvanáctý a to by mu nyní stačilo! Oba jezdce před Valencií dělil jediný bod.
4'
Pořadí: Rins, Martín, Márquez, Miller, Bagnaia, Quartararo...
4'
Jack Miller zajel nejrychlejší kolo závodu a už je jen těsně za třetím Marcem Márquezem.
3'
Francesco Bagnaia má situaci pod kontrolou, stále je pátý před Quartararem. Oběma navíc poodjel Jack Miller, který si na čtvrté pozici vyjel sekundový polštář.
3'
Alex Rins stále v čele. Že by se značka Suzuki rozloučila vítězstvím? Druhý Jorge Martín a třetí Marc Márquez.
2'
Hned velké souboje mezi oběma uchazeči o titul! Fabio Quartararo se několikrát prohodil s Bagnaiou. Do souboje se míchá také Jack Miller! Ten je teď čtvrtý, Bagnaia pátý a Quartararo teď až šestý!
1'
Fabio Quartararo předjel Jacka Millera a je čtvrtý. Francesco Bagnaia šestý. To mu bohatě stačí.
1'
Fantasticky odstartoval Alex Rins, který se svou Suzuki vypálil do čela! Druhý Jorge Martín a třetí Marc Márquez.
Závod právě odstartoval.
Jezdci vyrazili do zahřívacího kola. Připomínám, že pokud Francesco Bagnaia dojede alespoň čtrnáctý, bude mistrem světa bez ohledu na výsledek Fabia Quartarara. Francouz musí zvítězit a doufat v kolaps svého soupeře. Stát se ale může všechno.
Dnes se samozřejmě bude rozhodovat o mistrovi světa. Také ale nesmíme zapomínat, že Valencie je posledním závodem značky Suzuki v MotoGP. Japonský výrobce se totiž na konci tohoto roku stahuje ze šampionátu.
Závod třídy MotoGP je vypsán na 27 kol. To je dohromady 108,1 km.
V paddocku po delší době neschází Valentino Rossi. Legenda, která po minulé sezóně ukončila kariéru, přijela dohlédnout na své týmy v MotoGP a Moto2. Rossi bude zároveň také podporovat Francesca Bagnaiu, který je jeho velkým kamarádem a rovněž svěřencem z Rossiho jezdecké akademie. Bagnaia se může stát prvním absolventem, který si připíše titul mistra světa z MotoGP.
Francesco Bagnaia skončil v kvalifikaci na osmém místě. Pokud by se na podobných místech pohyboval i v závodě, titul by mu neunikl. Jeho jediný vyzyvatel Fabio Quartararo zajel čtvrtý čas. Ve svých rukách však situaci nemá, ani kdyby závod vyhrál.
Kvalifikace

1. Jorge Martín (ESP/Ducati) 1:29.621
2. Marc Márquez (ESP/Honda) +0.205
3. Jack Miller (AUS/Ducati) +0.213
4. Fabio Quartararo (FRA/Yamaha) +0.279
5. Álex Rins (ESP/Suzuki) +0.319
6. Maverick Viñales (ESP/Aprilia) +0.334
Minulý závod – Velká cena Malajsie:

Francesco Bagnaia si připisuje sedmé vítězství v sezóně a především se již výrazně přiblížil k titulu mistra světa! Od třetího Fabia Quartarara ho v pořadí šampionátu dělí před posledním podnikem ve Valencii 23 bodů. Ve hře je tak už jen jediná možnost. Quartararo by musel závěrečný závod vyhrát a Bagnaia skončit 15. nebo vůbec nebodovat.

Bagnaia přitom startoval až z deváté pozice, ovšem po fantastickém startu se dostal na druhé místo za Jorgeho Martína. Ten jel výborně, dokonce si vyjel náskok, jenže v 7. kole spadl. Na čele se tak ocitl právě Bagnaia, kterého následoval už jen Enea Bastianini. Ten svého budoucího týmového kolegu dokonce předjel, ovšem ve 14. kole se vrátil Bagnaia zpět a další Bastianiniho útok už nepřišel. Třetí místo si vyjel Fabio Quartararo, jenž se rovněž výrazně posunul vpřed po nepovedené kvalifikaci. Úřadující šampión tak ještě udržel naději, už to ale nemá jen ve svých rukách.

Pořadí v cíli

1. Francesco Bagnaia (ITA/Ducati) 40:14.332
2. Enea Bastianini (ITA/Ducati) +0.270
3. Fabio Quartararo (FRA/Yamaha) +2.773
4. Marco Bezzecchi (ITA/Ducati) +5.446
5. Álex Rins (ESP/Suzuki) +11.923
6. Jack Miller (AUS/Ducati) +13.472
Průběžné pořadí MS

1. Francesco Bagnaia (ITA/Ducati) 258 b
2. Fabio Quartararo (FRA/Yamaha) 235 b
3. Aleix Espargaró (ESP/Aprilia) 212 b
4. Enea Bastianini (ITA/Ducati) 211 b
5. Jack Miller (AUS/Ducati) 189 b
6. Brad Binder (RSA/KTM) 168 b
7. Johann Zarco (FRA/Ducati) 166 b
8. Álex Rins (ESP/Suzuki) 148 b
9. Miguel Oliveira (POR/KTM) 138 b
10. Jorge Martín (ESP/Ducati) 136 b
Okruh – Circuit Ricardo Tormo:
První závod MS silničních motocyklů na okruhu Ricarda Torma se jel hned po otevření závodiště v roce 1999. Trať měří 4005 metrů a najdeme na ní devět levotočivých a pět pravotočivých zatáček. Délka cílové rovinky činí 876 metrů. Tribuny areálu pojmou až 150 000 milovníků motosportu.
Vítám tu všechny milovníky Mistrovství světa silničních motocyklů! Sezóna 2022 dospěla ke svému závěru. Posledním podnikem je Velká cena Valencie na okruhu Ricarda Torma. Ve třídě MotoGP má premiérový mistrovský titul na dosah Francesco Bagnaia, jenž vede o 23 bodů před obhájcem Fabiem Quartararem. Pokud jezdec Ducati získá alespoň dva body (14. místo a lepší), bude rozhodnuto.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 14:00.
Články odjinud