MS v alpském lyžování - Slalom mužů, 2. kolo, Cortina d'Ampezzo -  ONLINE PŘENOS -  21. února 2021   13:30

Ukončeno

Slalom mužů, 2. kolo, Cortina d'Ampezzo

Přenos se aktualizuje automaticky

To už je tedy z mistrovství světa v Cortině d'Ampezzo úplně vše, medaile byly rozdány, slzy štěstí i smutky prolity a tratě si konečně odpočinou. Šampionát se neobešel bez komplikací, ale myslím, že jsme sledovali parádní závody a těsné zápolení v téměř všech disciplínách. Je škoda, že v Cortině nemohli být přítomni diváci, a také že obrovské favority Sofii Goggiovou a Aleksandera Aamodta Kildeho nepustilo na MS smolné zranění z tréninku.

Příští šampionát uspořádá za dva roky Francie, konkrétně střediska Courchevel a Méribel. Letos nás čeká ještě vyvrcholení Světového poháru, rozdělení křištálových glóbů ke sledování textových přenosů z těchto klání vás samozřejmě srdečně zvu.
Z Čechů dokončil závod pouze Ondřej Berndt a i když se jeho 17. místo zdá jako velmi slušné, jeho odstup +5,52 je od první patnáctky hrozivě vzdálen a navíc spousta lepších závodníku ani nedojela. Na to se ale historie ptát nebude, stejně jako u debutanta Filipa Baláže, který je čtyřiadvacátý na světě, byť se ztrátou čtrnácti vteřin. Krýzl ani Zabystřan první kolo nedojeli, Adama Žampu nepustily do závodu problémy se zády.
Je konec! 46. mistrovství světa v alpksém lyžování je minulostí a i poslední závod přinesl velké drama, krásné souboje, zkamání i radost a možná největší překvapení šampionátu, i když to berme s rezervou. Novým mistrem světa ve slalomu se po letech nestal Rakušan, ale Nor Sebastian Foss-Solevåg, který byl svým typickým stylem s nízko posazenou pánví nejrychlejší ze všech ve druhém kole, posunul se z druhé příčky na první a pověsil si na krk poslední zlatou medaili letošního mistrovství.

Sice už letos vyhrál a třikrát byl na pódiu, ale na zlato si dělali zálusk i jiní. K těm se asi před závodem neřadil Adrian Pertl, jenže všem favoritům vypálil v prvním kole rybník, ve druhé jízdě udržel nervy na uzdě a i když náskok si do cíle nepřivězl, ze stříbra měl obrovskou radost. Stejně jako věčně nespokojený Henrik Kristoffersen, který se v cíli konečně usmíval od ucha k uchu a upřímně se svým kamarádem z reprezentace a čerstvým mistrem světa svůj i jeho úspěch slavil. I když si nezapomněl v rozhovoru postěžovat na počínání organizátorů vzhledem ke stavu sjezdovky.

Odstup od medaile čtvrtého v pořadí Alexe Vinatzera byl třičtvrtě sekundy, pódioví účastnící byli dnes zkrátka odskočení od zbytku světa, medaile tedy visí na krku dvou Norů a jednoho Rakušana zaslouženě. Vedoucí muž slalomu je dnes bez cenného kovu, Marco Schwarz druhé kolo nedojel. Zklamaní budou i Linus Strasser, Ramon Zenhäusern či Manuel Feller, kteří končí v poli poražených mimo elitní desítku, Feller dokonce také vypadl a klasifikován nebude.
Konečné pořadí:

1. Sebastian Foss-Solevåg (NOR) 1:46,48
2. Adrian Pertl (AUT) +0,21
3. Henrik Kristoffersen (NOR) +0,46
4. Alex Vinatzer (ITA) +1,20
5. Daniel Yule (SUI) +1,22
6. Istok Rodeš (CRO) +1,36
7. Stefan Hadalin (SLO) +1,50
7. Alexis Pinturault (FRA) +1,50
9. Michael Matt (AUT) +1,56
10. Armand Marchant (BEL) +1,74
11. Ramon Zenhäusern (SUI) +2,50
12. Matej Vidović (CRO) +2,54
13. Benjamin Ritchie (USA) +2,75
14. Manfred Mölgg (ITA) +3,05
15. Linus Strasser (GER) +3,36
16. Simon Jefimov (RUS) +3,82
17. Ondřej Berndt (CZE) +5,52
18. Tijan Marovt (SLO) +6,42
19. Aljaž Dvornik (SLO) +7,84
20. Alejandro Puente Tasias (ESP) +8,10
21. Clement Noël (FRA) +10,13
22. Nikita Alechin (RUS) +10,29
23. Cormac Comerford (IRL) +13,56
24. Filip Baláž (SVK) +14,07
25. Márton Kékesi (HUN) +14,51
26. Casper Dyrbye (DEN) +14,87
27. Cristian Javier Simari Birkner (ARG) +15,34
28. Matthieu Osch (LUX) +16,91
29. Erjon Tola (ALB) +18,68
30. Ivan Kovbasňuk (UKR) +20,71
31. Dardan Dehari (MKD) +23,15
32. Albin Tahiri (KOS) +25,99
33. Cesar Arnouk (LIB) +26,61
34. Behnam Kia Shemshaki (IRN) +29,72
35. Alberto Tamagnini (SMR) +31,63
36. Yianno Kouyoumdjian (CYP) +36,26
37. Yohan Goncalves Goutt (TLS) +46,74
Závod právě skončil.
55'
Posledním jezdcem, který se proháněl po tratích 46. mistrovství světa v alpském lyžování, se stal Yohan Goncalves Goutt reprezentující Východní Timor. Ten končí na posledním klasifikovaném místě s hrozivým odstupem +46,74. A to byla poslední tečka, kterou letošní šampionát napsal.
54'
Stejně jako Alberto Tamagnini ze San Marina, jehož ztráta překonala 31 sekund.
53'
Íránec Behnam Kia Shemshaki také slaví, dobojoval závod úspěšně a dorazil až do cíle. Půl minuty za vítězem dnešního slalomu.
52'
Arnouk tedy předjel alespoň jednoho lyžaře a je momentálně na 33. pozici.
51'
Kypřan Yianno Kouyoumdjian závod zdárně dokončil, ztráta je ale neskutečných 36 sekund. Skoro ho dojel další startující Libanonec Arnouk.
50'
Padesátku zakončil výpadkem Michael Poettoz z Kolumbie.
49'
Albin Tahiri do cíle dojel, je z toho 32. příčka a 26 vteřin ztráty na nejlepšího Nora Sebastiana Foss-Solevåga.
48'
To samé se nedá říct o Harutjunu Harutjunjanovi, kterého postihl další dnešní výpadek. Trať už opravdu neodpovídá přísným měřítkům Mistrovství světa.
47'
Dardan Dehari reprezentující Severní Makedonii ke své radosti také dojel do cíle, ale je momentálně posledním klasifikovaným jezdcem na 31. pozici s odstupem 23 vteřin.
46'
Ivan Kovbasňuk dokázal druhé kolo dokončit i když to trvalo pořádně dlouho. Celková ztráta Ukrajince je už větší než 20 sekund.
45'
Portugalec Baptiste Aranjo se s tratí pral statečně, ale i on doplatil na nezkušenost a také obrovsky zničenou trať. Do cíle nedojel.
44'
Richardson Viano závod nedokončí a jedná se o patnáctý výpadek ve druhém kole.
43'
Až za něj se ale dostal Albánec Erjon Tola, jeho technika se opravdu nedá srovnat s nikým z první dvacítky SP.
42'
Matthieu Osch je v cíli posledním klasifikovaným závodníkem s odstupem hrozivých 17 vteřin.
41'
Márton Kékesi reprezentuje Maďarsko, tedy další nepříliš lyžařská země. Ale i Márton závod dojel aspoň pro své uspokojení a čest a je momentálně pětadvacátý.
40'
Cormac Comerford ukázal, že slalom umí jezdit, porazil tři závodníky a posunul se na 23. příčku. Slušné kolo pro Ira.
39'
Casper Dyrbye je až osm desetin za Balážem, ale také bude klasifikovaný v závodě MS. A je vidět, že tito závodníci "třetího světa" si šampionát nesmírně užívají a tak to má být.
38'
Pro Filipa Baláže to byla také udržovací jízda, minimálně třikrát v brance hodně zaváhal a skoro zastavil, ale do cíle dojel a je třiadvacátý. A je velmi spokojený, což demonstroval jeho výskot v cílovém prosotru.
37'
Jeho krajan a dlouholetý účastník MS Cristian Javier Simari Birkner do cíle dorazil, jeho ztráta ale překročila čtvrt vteřiny. Na trati skoro zastavil, ale ve 41 letech se nevzdal a závod dokončil, čímž vzdal hold jamajskému bobu.
36'
Juan Pablo Vallecillo své dva předchůdce napodobil, i on na prudké části trati zaváhal, podklouzl a nevešel se do branky.
35'
Cílovou pásku neprotne ani Jack Adams z Nového Zélandu, ale pro mladého slalomáře slušná zkušenost, i když v polovině trati upadl a nedojel.
34'
Tormis Laine vypadl a pro Estonsko cenný úspěch nevybojuje.
33'
Nikita Alechin nemůže reprezentovat svou zem a jede pod neutrální vlajkou, do cíle se dostal v ještě horším čase než Noël a je dvaadvacáty, tedy poslední.
32'
Aljaž Dvornik nabral ve drhém kole další téměř čtyři vteřiny a i když se snažil jet agresivně, přeci jen byl v brankách docela pozdě. 19. místo pro Slovince, odstup +7,84.
31'
Jeho krajan Alejandro Puente Tasias se vrhnul do druhého kola poměrně svižně, tempo ale do cíle neudržel. Ale klasifikovaný bude a i on možná skončí v první dvacítce. 19. příčka s odstupem +8,10.
30'
Třicítku nejlepších zakončí Španěl Joaquim Salarich. A nezakončí ho moc stylově, i když svůj výkon opticky zlepšil oproti první jízdě. Po chybě na vnitřní lyži přerotoval tělo a do další brány už se nemohl vejít.
29'
Tom Verbeke nedojel, Belgičan divokou jízdu zakončuje špicarem v horní pasáži.
28'
Slovinec Tijan Marovt jízdu také dokončí, ale je pomalejš než jeho český předchůdce a i on si pohlídal to, aby se dostal do cíle. 18. příčka je poslední klasifikovanou před Noëlem, ale počítá se jako top 20 na světě. Historie se neptá na to jak, ale kolik.
27'
Ondřej Berndt si svou jízdu hodně hlídal, chtěl být v dnešním slalomu klasifikovaný. Nebyla to kdovíjak povedená jízda, ale spíš udržovací výkon, který mu vynáší momentálně 17. pozici, odstup +5,52 a snad i první dvacítka na světě.
26'
Erik Read není velký slalomář a na zdecimované sjezdovce to prokázal tím, že také závod nedokončí. Hodně divoká jízda končí na patkách lyží, které Kanaďana katapultovaly mimo trať.
25'
Filip Zubčić také končí! Osmý výpadek ve druhém kole, který přišel ještě před prvním mezičasem, Zbčić asi nebyl dostatečně namotivovaný a soustředěný na svou druhou jízdu.
24'
Další ze zklamaných závodníků bude Manuel Feller. Rakouský knírač druhé kolo ani nedokončil, protože jel přesně tak, jak ho známe. Absolutní riziko přineslo podjetí jedné z branek, výrazné zahranění a i když mohl pokračovat, jízdu raději zabalil.
23'
Ani Linus Strasser, který letos dokázal vyhrát, nebude dnes spokonený. Druhou jízdu si chtěl užít a jel na riziko, které mu vyšlo v podobě dojetí do cíle, ale ne tak v případě dobrého času. Nevyvaroval se chyb, které pramenily z extrémní rychlosti a v cíli je momentálně patnáctý s více než třívteřinovou ztrátou.
22'
AJ Ginnis přesídlil z americké reprezentace do řecké a předvedl přesně to, co je pro Američany typické. Jízda na samé hraně, ale v jedné z odkloněných bran podklouzl, přilehl na sníh a závod pro něj skončil.
21'
Zklamaný Ramon Zenhäusern předvedl solidní druhou jízdu, se kterou je spokojený, celkové 11. místo ale příliš oslavovat nebude. Velmi měká a rozježděná trať Švýcarovi zkrátka letos nesvědčila.
Průběžné pořadí:

1. Sebastian Foss-Solevåg (NOR) 1:46,48
2. Adrian Pertl (AUT) +0,21
3. Henrik Kristoffersen (NOR) +0,46
4. Alex Vinatzer (ITA) +1,20
5. Daniel Yule (SUI) +1,22
6. Istok Rodeš (CRO) +1,36
7. Stefan Hadalin (SLO) +1,50
7. Alexis Pinturault (FRA) +1,50
20'
Domácí legenda a velký sympaťák Manfred Mölgg se do druhého kola pustil s vervou, jako za starých dobrých let. Několikrát ve své kariéře měnil slalomový styl, ale vždy se dokázal adaptovat. Momentálně je třináctý a stále patří do nejlepší světové dvacítky.
19'
Další Východňár Simon Jefimov sjel druhé kolo slušně, koleny a kontníky pracoval příkladně a oblouky zahajoval včas. V cíli 13. místo a odstup +3,82. S číslem 49 velmi slušný výsledek.
18'
Albert Popov si chtěl jednoznačně dojet pro první desítku, na začátku byl dost rychlý, ale přehnal to s agresivitou a závod nedokončí! Nikdo z Bulharů se tedy dnes do cíle nepodíval.
17'
Benjamin Ritchie měl s rozbitou tratí velké provlémy, z branky do branky často skákal skoro vzduchem, čímž ztrácel rychlost. Ztráta +2,75 znamená12. místo, tedy poslední příčka před Noëlem, jehož odstup je po chybě desetivteřinový.
16'
Pokračujeme samozřejmě dál, teď už závodnící nebudou mít nárok promluvit do pořadí na pódiu. Šestnáctý skončil po prvním kole Matej Vidović a tuto pozici vylepší, protože dojel do cíle a i když je předposlední, závod dokončil a bude spokojený.
Sebastian Foss-Solevåg těžko drží slzy štěstí na uzdě v rozhovoru pro FIS a těžko hledá slova. Obrovský úspěch pro něj i pro Norsko, které letos při absenci Aleksandera Aamodta Kildeho přišlo o medailovou nadílku.
No a novým mistrem světa se stává možná překvapivě, ale velmi zaslouženě Sebastian Foss-Solevåg, norský dlouhán s osobitým stylem, který byl ve druhém kole o čtyři desetiny rychlejší než druhý v pořadí. Obrovské emoce tryskají z Nora, kterému upřímně zlato přeje i jeho kolega Henrik Kristoffersen, který je z medaile také nadšený, takové je tedy obsazení stupňů vítězů. Sebastian Foss-Solevåg-Adrian Pertl-Henrik Kristoffersen.
15'
Tak napůl! Pertl neudržel těsné vedení, ale udržel koncentraci a konzistentní výkon až docíle. Udržel lyže celou dobu v kontaktu se sněhem a je druhý! Na Nora ztratil +0,21 a v cíli zvedá ruce k nebesům! Pertl je druhý na světě!
15'
Tak co, zachrání čtyřiadvacetiletý Adrian Pertl čest rakouské slalomové školy? Na nervy je to obrovský tlak!
14'
Neustál to! Vinatzer si nájezd do branek hodně hlídal, navíc udělal hned v prvních brankách chybu, která ho stála rychlost. Pak hodně zpomalil a dostal se do záklonu i v závěru, kde je to kritické. Vinatzer je třetí s odstupem +1,20 a bude čekat, co předvede Pertl. Norsko slaví dvě medaile a v cíli už se ozývá hlasité výskání!
14'
Co předvede domácí miláček a juniorský mistr světa Alex Vinatzer, ustojí to v hlavě?
13'
Možná ano! Sebastian Foss-Solevåg byl nejrychlejší ze všech ve druhém kole a má jistý cenný kov! Obrovská radost norského habána, kterému jeho styl s nízko posazenou pánvi a skvělá technika oblouku vynáší vedení o -0,46! Odstupy byly malé, Norsko dnes klidně může slavit zlato!
13'
Trojku nejlepších otevře Sebastian Foss-Solevåg svým nezaměnitelným stylem. Bude to dnes dvojnásobná norská radost?
12'
B je správně! Kristoffer Jakobsen po trati letěl, ale možná z nesoustředěnosti chytil špicara v jednoduché brance, kdy se možná už soustředil na pasáž o kousek dál s přesazenými brankami. Je tu další výpadek!
12'
Kristoffer Jakobsen může jet úplně bez nervů, od něj se medaile rozhodně nečeká. Pojede uvolněně nebo ho tlak okolností a situace semele?
11'
Bohužel! Francie dnes bude smutnit, protože i když byl na trati nejrychlejší, Clement Noël v půlce trati úplně zastavil a musel se do branky vracet. Znovu tak potvrdil, že má problém dojíždět dobře rozjeté závody. Sice dojel do cíle pro čest, ale ztráta téměř deseti vteřin je hrozivá.
11'
Poslední pětka před námi, vyhlášený technik Clement Noël je na trati. Často bojuje s vyrovnaností svých výkonů, předvede dnes srovnatelné dvě jízdy?
10'
Pro Kristofferssena to vypadá skvěle! Byl nejrychlejší ze všech ve druhém kole, přechod z oblouku do oblouku byl velmi plynulý a rychlý, do závěrečné velmi důležité pasáže si přenesl rychlost a náskok -0,76 by mu mohl stačit na medaili! A konečně se také po dlouhé době usmívá od ucha k uchu!
10'
Co předvede Henrik Kristofferssen? Ten umí zajet i v těcžích podmínkách na měkké trati, zmátoří se ve druhém kole a zaútočí na medaili?
9'
Smolař obřího slalomu a vedoucí muž celkového pořadí bohužel nechytl ten správný rytmus, pozdě zahajoval oblouky a i když v závěru udržel dobrou rychlost, hodně nájezd do branek korigoval hrudníkem a Alexis Pinturault je až třetí, +0,28 za Yulem a dokonce až za Rodešem! Francouz asi nebude vzpomínat na letošní MS moc rád.
8'
Marco Schwarz ukázal, že vyrostl v elitního slalomáře světa, i když zlé jazyky mu v posledních letech neprorokovaly zářnou budoucnost. Ale ani takový závodník se dnes nevyhnul chybě a možná největší favorit končí! V půlce trati se dostal na paty lyží, byl pozdě v brance a do další už mu zůstala zapovězena!
A teď zbystřete, čeká nás nezvykle brzy vyvrcholení závodu, na řadě je nejlepší osmička po prvním kole, kterou otevře vedoucí závodník disciplíny a majitel sedmi pódiových umístění z této sezóny. Zaútočí ze zadních pozic?
7'
Daniel Yule vypadal před dvěma lety jako hlavní nástupce slalomového trůnu, který uvolnil Marcel Hirscher, letos ale poměrně stagnuje. Tentokrát bude ale nejlepším ze Švýcarů, protože jeho náskok z prvního kola mu vydržel až do cíle, i když se povážlivě ztenčil. Yule vede o 14 setin sekundy před Rodešem.
6'
Jízda Jetta Seymoura s číslem 43 byla velmi nebojácná, vrchní polovinu udržel velmi nehnutě, jenže ještě před půlkou trati na konci vlásenky zavlékl špičku lyže a končí. Obrovská škoda pro Američana.
5'
I na jízdě Stefana Hadalina se ukázalo, že rozhodovat se bude především těsně před cílem na nejmírnější části kopce. Slovinec nahoře vybojoval půlvteřinový náskok, ale v závěru byl o víc než šest desítek pomalejší než Chorvat a je za ním druhý o 14 setin. Závodníci si do finální části kola zkrátka musí přenést dostatečnou rychlost.
4'
Armand Marchant z Belgie už několikrát v závodě Světového poháru ukázal, že umí překvapit. Oblouky časoval perfektně i ve druhém kole, udržel úzkou stopu až do cíle a i když je o čtyři desetiny pomalejší než Rodeš, bude se svým výkonem po obrovských zdravotních peripetiích a několikanásobně přetrženým kolenním vazům spokojený.
3'
Michael Matt má cenný kov stříbrné hodnoty z minulého šampionátu ve Švédsku, dnes je to na medaili pro Rakušana hodně daleko. V závěru na rovině zaváhal, byl docela daleko od tyčí a je dokonce pomalejší než Rodeš. To je slušný skalp pro Chorvata.
2'
Chorvatský slalomář Istok Rodeš je prvním závodníkem v cíli a připíše si velmi cenné umístění na mistrovství světa. Udržel dostatečně vysokou stopu a v cíli je v kombinovaném čase 1:47,84 a vypadá spokojeně.
1'
Bohužel, s přesazenými brankami se Američan Luke Winters nevypořádal dle představ a ve druhé polovině trati chytl špicara a nemůže pokračovat v závodě. Tak pokračujeme v zajetých kolejích mnoha výpadků z kola prvního.
Závod právě začal.
Jdeme na to, zamyšlený a plně koncentrovaný Luke Winters už je ve startovní brance!
Závodníci ve druhém kole sestoupí o 220 výškových metrů níže, nejstrmější pasáž trati má sklon 60 %. Po trati už se prohání předjezdci, vše už za malou chvíli vypukne a vše odstartuje netradičně patnáctý závodník po prvním kole Luke Winters ze Spojených států.
Startovní listina:

1. Luke Winters (USA)
2. Istok Rodeš (CRO)
3. Michael Matt (AUT)
4. Armand Marchant (BEL)
5. Stefan Hadalin (SLO)
6. Jett Seymour (USA)
7. Daniel Yule (SUI)
8. Marco Schwarz (AUT)
9. Alexis Pinturault (FRA)
10. Henrik Kristoffersen (NOR)
11. Clement Noël (FRA)
12. Kristoffer Jakobsen (SWE)
13. Sebastian Foss-Solevåg (NOR)
14. Alex Vinatzer (ITA)
15. Adrian Pertl (AUT)
16. Matej Vidović (CRO)
17. Benjamin Ritchie (USA)
18. Albert Popov (BUL)
19. Simon Jefimov (RUS)
20. Manfred Mölgg (ITA)
21. Ramon Zenhäusern (SUI)
22. AJ Ginnis (GRE)
23. Linus Strasser (GER)
24. Manuel Feller (AUT)
25. Filip Zubčić (CRO)
26. Erik Read (CAN)
27. Ondřej Berndt (CZE)
28. Tijan Marovt (SLO)
29. Tom Verbeke (BEL)
30. Joaquim Salarich (ESP)
31. Alejandro Puente Tasias (ESP)
32. Aljaž Dvornik (SLO)
33. Nikita Alechin (RUS)
34. Tormis Laine (EST)
35. Jack Adams (NZL)
36. Juan Pablo Vallecillo (ARG)
37. Cristian Javier Simari Birkner (ARG)
38. Filip Baláž (SVK)
39. Casper Dyrbye (DEN)
40. Cormac Comerford (IRL)
41. Márton Kékesi (HUN)
42. Matthieu Osch (LUX)
43. Erjon Tola (ALB)
44. Richardson Viano (HAI)
45. Baptiste Aranjo (POR)
46. Ivan Kovbasňuk (UKR)
47. Dardan Dehari (MKD)
48. Harutjun Harutjunjan (ARM)
49. Albin Tahiri (KOS)
50. Michael Poettoz (COL)
51. Yianno Kouyoumdjian (CYP)
52. Cesar Arnouk (LIB)
53. Behnam Kia Shemshaki (IRN)
54. Alberto Tamagnini (SMR)
55. Yohan Goncalves Goutt (TLS)
I kvůli podmínkám na trati se ve druhém kole bude otáčet pouze patnáctka nejlepších, po jízde patnácti slalomářů tedy už budeme znát jméno nového mistra světa, ten úřadující Marcel Hirscher už totiž ukončil kariéru. Máme se na co těšit, odstupy nejsou výrazné a vyhrát může kdokoliv z první desítky po prvním kole.
Čechům se závěrečný závod bohužel nevydařil, ani zkušený Kryštof Krýzl ani devátý z kombinace Jan Zabystřan první jízdu nedokončili. Ondřej Berndt dojel na 27. pozici se ztrátou dvě a půl sekundy a je škoda, že se otáčí jen pořadí první patnáctky a ne třícítky, jak jsme zvyklí. Druhé kolo pojede i jediný Slovák Filip Baláž, který dokončil jízdu na 38. místě.
První kolo plné exotiky je za námi a přineslo poměrně překvapivý výsledek. Nejrychlejším závodníkem byl totiž nejmladší z Rakušanů Adrian Pertl, který se dostal do nominace na poslední chvíli na úkor kolegů Gstreina a Hirschbühla a trenéři tento krok teď určitě oslavují. Pertl se na jízdu maximálne koncentroval, neudělal chybu a v závěru si dokázal na rovinaté pasáži udržet rychlost. Součtem těchto faktorů vznikl čas 0:52,24, který byl nejrychlejší ze všech.

S číslem 17 si jako druhý nejlepší s minimálním odstupem poradil s rozbitou tratí domácí hrdina Alex Vinatzer, udrží nervy na uzdě i pro druhou jízdu?! Třetím nejlepším z prvního kola se stal se svým typickým vzadu posazeným stylem Sebastian Foss-Solevåg, který ztratil na Pertla jen šestnáct setin, o další dvě setinky zpět je další překvapení, Kristoffer Jacobsen ze Švédska.

Do sedmi desetin se vešla desítka závodníků a mezi nimi by se mělo rozhodovat o medailích. Na ty mohou zapomenout favorité Feller, Strasser či Zenhäusern, kteří jsou mimo elitní dvacítku a jejich ztráta je výrazně přes sekundu a půl. Ne každému poškozená trať v Cortině sedla.
Pořadí po 1. kole:

1. Adrian Pertl (AUT) 0:52,24
2. Alex Vinatzer (ITA) +0,14
3. Sebastian Foss-Solevåg (NOR) +0,16
4. Kristoffer Jakobsen (SWE) +0,18
5. Clement Noël (FRA) +0,34
6. Henrik Kristoffersen (NOR) +0,38
7. Alexis Pinturault (FRA) +0,41
8. Marco Schwarz (AUT) +0,57
9. Daniel Yule (SUI) +0,64
10. Jett Seymour (USA) +0,68
11. Stefan Hadalin (SLO) +0,82
12. Armand Marchant (BEL) +0,89
13. Michael Matt (AUT) 0+,95
14. Istok Rodeš (CRO) +0,98
15. Luke Winters (USA) +1,12
16. Matej Vidović (CRO) +1,20
17. Benjamin Ritchie (USA) +1,27
18. Albert Popov (BUL) +1,30
19. Simon Jefimov (RUS) +1,31
20. Manfred Mölgg (ITA) +1,40
21. Ramon Zenhäusern (SUI) +1,65
22. AJ Ginnis (GRE) +1,66
23. Linus Strasser (GER) +1,71
24. Manuel Feller (AUT) +1,78
25. Filip Zubčić (CRO) +2,00
26. Erik Read (CAN) +2,22
27. Ondřej Berndt (CZE) +3,51
28. Tijan Marovt (SLO) +3,06
29. Tom Verbeke (BEL) +3,19
30. Joaquim Salarich (ESP) +3,24
--------------------------------
38. Filip Baláž +6,04
Jan Zabystřan, Kryštof Krýzl DNF
Startovní listina vzejde z výsledků prvního kola, které startuje v 10:00. Na startu jsou tři Češi, Ondřej Berndt, Jan Zabystřan a Kryštof Krýzl, o postup zabojuje také Filip Baláž ze Slovenska.
Pořadí SP ve slalomu (9/11):

1. Marco Schwarz (AUT) 589 b
2. Ramon Zenhäusern (SUI) 443 b
3. Sebastian Foss-Solevåg (NOR) 405 b
4. Clement Noël (FRA) 373 b
5. Manuel Feller (AUT) 348 b
6. Henrik Kristoffersen (NOR) 339 b
7. Alexis Pinturault (FRA) 304 b
8. Linus Strasser (GER) 300 b
9. Loïc Meillard (SUI) 232 b
10. Michael Matt (AUT) 228 b
Celkové pořadí SP (27/38):

1. Alexis Pinturault (FRA) 924 b
2. Marco Odermatt (SUI) 699 b
3. Marco Schwarz (AUT) 666 b
4. Matthias Mayer (AUT) 604 b
5. Loïc Meillard (SUI) 562 b
6. Aleksander Aamodt Kilde (NOR) 560 b
7. Henrik Kristoffersen (NOR) 544 b
8. Vincent Kriechmayr (AUT) 515 b
9. Beat Feuz (SUI) 487 b
10. Filip Zubčić (CRO) 484 b
---------------------------------
69. Adam Žampa (SVK) 79 b
126. Andreas Žampa (SVK) 11 b
Pořadí na MS 2019:

1. Marcel Hirscher
2. Michael Matt
3. Marco Schwarz
4. Alexis Pinturault
5. Ramon Zenhäusern
6. Manuel Feller
7. Clement Noël
8. Henrik Kristoffersen
9. Dave Ryding
10. Stefano Gross
----------------------------
34. Matěj Falat +9,86
Daniel Paulus, Odrřej Berndt, Kryštof Krýzl DNF
Tabulka pódiových umístění v letošním SP:

1. Marco Schwarz (AUT) 7 (2-1-4)
2. Manuel Feller (AUT) 3 (1-2-0)
2. Clement Noël (FRA) 3 (1-2-0)
2. Ramon Zenhäusern 3 (SUI) (1-2-0)
5. Henrik Kristoffersen (NOR) 2 (2-0-0)
6. Sebastian Foss-Solevåg (NOR) 2 (1-1-0)
6. Linus Strasser (GER) (1-1-0)
8. Alexis Pinturault (FRA) 2 (0-0-2)
9. Dave Ryding (GBR) 1 (0-0-1)
10. Sandro Simonet (SUI) 1 (0-0-1)
11. Alex Vinatzer (ITA) 1 (0-0-1)
Nejúspěšnějším sběratelem pódiových umístění je jednoznačně Rakušan Marco Schwarz, překvapivý bronzový medailista s obřáku. Tím by se mohlo zdát, že má už letos splněno, ale ve slalomu dvakrát vyhrál, jednou byl druhý a čtyřikrát třetí, což ho katapultovalo jasně na čelo pořadí disciplíny.

Jediným dalším závodníkem, který vyhrál letos dva závody v nejtočivější disciplíně je Nor Henrik Kristoffersen, pro kterého to byly také jediné dvě účasti na pódiu. Mnohdy odjížděl z cílového prostoru hodně nazlobený, na rozhovorech dštil síru a oheň a měl velké problémy s nastavením lyží. Těžko říct, co od Nora dnes očekávat.

Shodnou bilanci má mak trojička aspirantů na cenný kov ze tří zemí. Švýcarský habán Ramon Zenhäusern, rakouský bouřlivák a riskér Manuel Feller a francouzský vytříbený technik Clement Noël. Každý z nich dokázal letos jednou vyhrát a přidat dvě stříbrná umístění. Každý z nich dokáže zajet jako bůh, ale také jednu jízdu totálně zpackat. Zbyde na každého z nich v Cortině placka, nebo jim místo na výsluní vyfoukne někdo z jejich konkurentů?

Těch je totiž opravdu plno, po jednom triumfu doplněným o jedno stříbro si totiž letos připsali i německý sympaťák Linus Strasser a norský dlouhán Sebastian Foss-Solevåg. I oni by mohli promluvit do pořadí na nejvyšších příčkách. Samozřejmě nelze opomenout vedoucího muže celkového pořadí SP Alexise Pinturaulta, který byl jasným aspirantem na zlato v obřím slalomu, po žákovské chybě ale druhé kolo z prvního místa nedokončil a vše si bude chtít vynahradit ve slalomu, ve kterém už ale dávno není nejlepší.

Na nejnižší ze tří stupínků se jednou vyšplhali také britský veterán Dave Ryding, švýcarský stylař Sando Simonet a domácí naděje a hrdina Alex Vinatzer. Promluví někdo z nich do pořadí na příčkách nejvyšších? Nebo zazlobí Michael Matt či Adrian Pertl a pódium snad bude čistě rakouské, jako před dvěma lety v Åre? Nechme se překvapit.
Letos se v rámci světového poháru jelo hned děvět závodů ve slalomu v sedmi různých destinacích a na závěr šampionátu jsme si nemohli přát lepší podávanou. Za prvé se v Cortině každým dnes zhoršují podmínky, takže bude výsledek závodu velmi nevyzpytatelný. A za druhé, v devíti slalomech jsme poznali sedm různých vítězů! Na pódium dokázalo letos proniknout 11 různých borců a na medaili v Cortině by mohl s klidem dosáhnout každý z nich. V nabité konkurenci bez vládce posledních let Marcela Hirschera to bude tedy souboj techniky i nervů. Máme se na co těšit!
Fanoušci aplského lyžování musí prožívat hořkosladké pocity. 46. mistrovství světa v Cortině d'Ampezzo totiž dnešním závodem v mužském slalomu vrcholí, ale samozřejmě také končí. Bude se rozdávat poslední sada medailí, někteří závodníci se dostanou do akce poprvé a naposledy právě dnes.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:30.
Články odjinud