MS v klasickém lyžování - severská kombinace - Týmový závod mužů, skoky HS106, Oberstdorf -  ONLINE PŘENOS -  28. února 2021   10:00

Ukončeno

Týmový závod mužů, skoky HS106, Oberstdorf

Přenos se aktualizuje automaticky

S těmito slovy už se s vámi z Oberstdorfu pro tuto chvíli loučím, ale srdečně vás zvu ke sledování nesmírně napínavé běžecké části, která startuje v 15:00!
Nakonec jsme viděli nesmírně zajímavou skokanskou část týmového závodu, kterou famózním stylem ovládli Rakušané. Každý z členů jejich týmu vyhrál své kolo, každý z nich pomalu přidával metry, až ve skvělých podmínkách skákající Lukas Greiderer dosedl na 108 metrů a bylo vymalováno. Rakousko vyhrálo s náskokem 25 vteřin.

Druzí skončili Němci, vždy nesmírně silní a vyrovnaní v týmových soutěžích, jenomže těch 5 km by mohlo být málo na to, aby zaútočili na zlato. Třetí jsou tradičně vynikající skokané z Japonska, kteří ale jistě toužili po lepším výsledku než po půlminutové ztrátě po skoku. Tady se asi nedá očekávat medailový úspěch, Japonci jsou výrazně horší v běhu. Norové jsou ještě o dalších 5 sekund zpět a medaili by měli při své formě ve stopě mít jistou, s obhajobou zlata ale budou mít plné ruce i nohy práce.

Češi skončili osmí a výrazně se asi posouvat nebudou, před nimi jedoucí Italové mají náskok 11 vteřin, ale na běžkách jim to svědčí mnohem lépe.
Výsledky skokanské části:

1. Rakousko 527,8 b
2. Německo +0:25
3. Japonsko +0:30
4. Norsko +0:35
5. FInsko +1:30
6. Francie +1:54
7. Itálie +2:15
8. Česko +2:26
9. USA +2:50
10. Ukrajina +4:43
11. RSF +4:52
12. Kazachstán +7:46
Závod právě skončil.
12-4'
Další neskutečný let a vítr si se závodníky v závěru kola pohrál v tom dobrém smyslu! Eric Frenzel využil svých letitých zkušeností a dopadl až na 107 metrů, k velké radosti sebe i svých koučů. Německo je druhé, 25 vteřin za Rakušany, to bude nakonec nesmírně zajímavá běžecká část!
11-4'
Také Jens Luraas Oftebro využil skvělých podmínek na můstku a dopadl na hranici 104 metrů. Sice s horším stylem a nižším odpočtem, ale i tak může být Nor spokojený. Celkově jdou na třetí místo, 5 vteřin za Japonce a 35 vteřin za vedoucí Rakušany.
10-4'
Rakousko útočí na zlato už na můstku! Neuvěřitelný let Lukase Greiderera o délce 108 metrů z okna číslo 15, navíc fantastický styl okořeněný parádním telemarkem. Náskok na Japonce je půl minuty, jak odpoví Norové a Němci?
9-4'
Přeci jen Rjota Jamamoto dostal zelenou, navíc skáče z okna č. 15, tedy o tři nižším než předešlí závodníky. I z tohoto nájezdu ale dolétl Jamamoto až na 102,5 metru a připíše si vysoký bodový zisk. Japonci vedou před Finy o minutu, to ale nejspíš stačit nebude.
Bohužel, před posledními čtyřmi skoky je závod na chvíli kvůli větru přerušen, snad to nebude mít vliv na regulérnost závodu, který do té doby ubíhal plynule.
9-4'
Vítěz skokanské části z pátečního závodu jednotlivců, rodák z Nagana Rjota Jamamoto si musí na svůj skok počkat. Začalo foukat hodně pod lyže, ale také příliš silně, to by mohlo znamenat pro Jamamota veleskok, ale samozřejmě i zdravotní riziko.
8-4'
Ilkka Herola se v posledních dnech a týdnech neskutečně zlepšil na můstku a dnes to jednoznačně potvrdil! 101,5 metru je na jeho poměry famózní pokus a budou v běžecké části hodně dotírat na Japonce, které bude muset spasit Rjota Jamamoto.
7-4'
Sympatický výkon na středním můstku v podání Italů Sanuel Costa lehce zazdil a nakonec Itálie Francii neporazí. 92,5 metru posílá Italy na druhé místo o 21 vteřin zpět. Škoda, vypadalo to pro jejich tým mnohem lépe.
6-4'
Laurent Muhlethaler doběhl v individuálu spolu s Pažoutem, v týmech to ale asi platit nebude. Francouz totiž ulétl až na 100 metrů dlouhý skok a před běžeckou částí už má Francie na Čechy rezervu 32 vteřin, to asi Češi jen tak nesjedou.
5-4'
Do nájezdové stopy se totiž rozjel Ondřej Pažout, který má v Oberstdorfu perfektní formu a dnes to prokázal! 93,5 metru a navíc stylový telemark k tomu, to je jasné vedení o 24 sekund před Američany. I v zadním větru Pažout zabojoval a vyplatilo se to!
4-4'
Mladičký sedmnáctiletý Niklas Malacinski si s pokusem poradil sympaticky, 83,5 metru ale není to, co předvedl třeba ve zkušebním kole. V závodě ale nezklamal a posílá Spojené Státy do vedení, snad ne na dlouho.
3-4'
Vitalij Hrebenjuk třeba v individuálu běžel asi o půl minuty pomaleji než Galunin, dnes je ale i na můstku hodně krátký. 72,5 metrů srazí jeho tým dolů, před Rusy se sice udrželi, ale už pouze o 10 vteřin.
2-4'
Souboj o desáté místo, Rus Arťom Galunin předvedl 80 metrů dlouhý skok a Ukrajince na můstku asi neporazí. Každopádně ve stopě jsou mnohem zkušenější.
1-4'
Čingiz Rakparov je nejkvalitnějším z Kazachů, ale to teď rozhodně nepotvrdil. Bídných 62 metrů jeho tým nijak neposune a Kazaši jsou zatím v závodě MS jen do počtu.
Poslední kolo je před námi a otevřou ho opět Kazaši.
Průběžné pořadí po 3. kole:

1. Rakousko 392,2 b
2. Německo +0:25
3. Norsko +0:25
4. Japonsko +0:26
5. Finsko +1:19
--------------------
9. Česko +1:56
12-3'
Němci zůstanou v kontaktu s Nory, oba dva favorité se ale dívají na Rakousko s odstupem 25 vteřin! Vincenz Geiger rozhodně umí skočit dále než 98 metrů, bude to ještě fuška pro Němce.
11-3'
Jörgen Graabak potřeboval skočit někam ke 100 metrům, aby udržel kontakt s Rakouskem. Skoro se mu to povedlo, ale i s výkonem 98 metrů je excelentní běžec spokojen. Mohlo to být lepší, ale také výrazně horší.
10-3'
Mario Seidl potvrdil neskutečnou fazónu rakouského týmu! 106 metrů dlouhý let udrží Rakušany v jasném vedení o 26 vteřin před Japonci a i když doma v Seefeldu jim utekl titul o pět vteřin, dnes by klidně mohli útok na zlato zopakovat. Parádní výkon celého týmu.
9-3'
Jošito Watabe i Nagai lehce propadli a zklamali, naopak Akito Watabe konečně přeletěl stometrovou hranici! 104,5 metru a parádní telemark udrží Japonsko v čele, ale k medailím jim bude chybět celkem dost. Momentálně vedou o 53 sekund před Finy.
8-3'
Otto Niittykoski je slabším skokanem, ale zvládl svůj pokus se ctí a nemusí být nespokojen! Skokem dlouhým 89 metrů překonal Pittina i Gerarda a Finové výrazně vedou o 19 vteřin. Otto Niittykoski ale očividně spokojen není.
7-3'
Velezkušený Alessandro Pittin udrží Itálii v čele a i v těch ztížených podmínkách předvedl velmi slušný pokus, navíc on je famózním běžcem. 88,5 metru znamená čtyřvteřinový náskok na Francii a šesté místo by bylo pro Italy po skokanské části snové.
6-3'
Antoine Gerard musel bojovat se zadním větrem a příliš se s podmínkami nepopasoval. 88,5 metru je na jeho poměry spíše průměrným výsledkem, Francouzi zůstávají na čele, ale pouze dvě vteřiny před Spojenými státy.
5-3'
V soutěži jednotlivců nestartoval, Lukáš Daněk ale dostal důvěru v týmovém závodě a předvedl zhruba to, co se od něj čekalo. 88,5 metru posílá český tým za Američany o 12 vteřin, ale zejména Ondřej Pažout v poslední sérii by měl tuto ztrátu na můstku jednoduše umazat.
4-3'
Američan Jared Shumate skokem 92,5 metru rozhodně nezklamal a USA mocně doráží na Čechy.
3-3'
Oleksandr Šumbarec ve zkušebním kole Barkova přeskočil, v závodě to ale neplatí. Předvedl o půl metru kratší skok než jeho předchůdce a Rusové jejich náskok lehoulince stlačí.
2-3'
Ukrajinci zůstávají překvapivě před Rusy, právě reprezentant největší země na světe Vjačeslav Barkov by se mohl Ukrajině trochu přiblížit. 83,5 metru je pro dnešního jubilanta slavícího 29. narozeniny slušný skok.
1-3'
Zatím nejlepší z kazašských skoků předvedl Magjan Amankeldiuly, který dosedl na hranici 71,5 metru. Ani tak to ale nebude stačit na nic lepšího než poslední příčku.
Průběžné pořadí po 2. kole:

1. Rakousko 258,3 b
2. Norsko +0:07
3. Německo +0:11
4. Japonsko +0:27
5. Finsko +0:33
-----------------
8.Česko +1:11
12-2'
Poměrně překvapivě byl zařazen do německého týmu i Terence Weber, který je famózním skokanem a s jeho výkonem asi trenéři spokojeni nebudou. Skok půl metru pod stometrovou hranici posílá našeho západního souseda na třetí příčku 11 sekund za Rakousko a 4 vteřiny za Norsko.
11-2'
Jarl Magnus Riiber je suverénem posledních let, ale byli jsme od něj zvyklí vídat lepší skoky. 100 metrů v zadním větru je samozřejmě výkonem nejvyšší kvality, na Rakousko to ale zatím Norům o 7 sekund nestačí.
10-2'
Rakušané jsou v ráži! Johannes Lamparter jak je jeho zvykem vystřihl parádní skok, okořeněný telemarkem a dlouhý dokonce 102,5 metru! To znamená nejdelší skok dne i z okna č. 16 a jasné vedení o 27 sekund před Japonci!
9-2'
Naopak Japonci by měli na můstku dominovat, Jošito Watabe ale umí rozhodně o pět, šest metrů dál než 96 m, které předvedl. Japonci jsou sice o pět sekund v čele, ale budou zatím velmi zklamaní.
8-2'
A i Finové vystrkují růžky! Eero Hirvonen se kousknul, ladným skokem dosedl na hranici 95,5 metru a i tato severská země by mohla favority v běžecké části pořádně prohnat.
7-2'
No, pro Italy se vyvíjí skokanská část nesmírně zajímavě! Mohli by Italové zaútočit na bronz? Raffaele Buzzi doletěl až na 88 metrů a s tím, jak skvělými jsou všichni Italové běžci, je to více než slušný výkon.
6-2'
Gael Blondeau se v zadním větru přiblížil svému skoku ze zkušebního kola, 86 metrů udrží Francouze ve vedení, protože Blondeau dostal vysoký bodový přípočet za vítr. Ale Francouz očividně není spokojen, stejně jako jeho předchůdce Matteo Baud.
5-2'
Jan Vytrval si přál dosednout alespoň na hranici konstrukčního bodu, nakonec končí tři metry pod ním. 87 metrů posílá Česko do vedení, na Aeričany ale mají náskok pouze sekundový.
4-2'
Taylor Fletcher je vynikajícím běžcem, v protivětru se prezentoval slušným skokem na své poměry a za skok dlouhý 85,5 m dostává USA do vedení.
3-2'
Dmytro Mazurčuk byl v individuálu jasně nejlepší z Ukrajinců a dnes to potvrdil! 88 metrů a čistý styl připisuje na konto jeho týmu tučný bodový zisk a překonávají zatím Rusy o půl sekundy!
2-2'
Samir Mastijev měl dobré podmínky, ale dostal se jen na 72,5 metru, rozhodně má na víc. Rusko zůstane na chvostu pole.
1-2'
Druhý z Kazachů Eldar Orussajev sice skočil o pár centimetrů dál než jeho kolega, za 62 metrů skok ale nemá být příliš na co pyšný.
Průběžné pořadí po 1. kole:

1. Rakousko 126,2 b
2. Německo +0:01
3. Norsko +0:02
4. Itálie +0:07
5. Japonsko +0:10
----------------
9. Česko +0:20
12-1'
Němci vždy dokáží týmové závody zvládat neskutečně a mají velmi vyrovnaný tým. V prvním kole však na Rakušany nestačí, Fabian Riessle za skok dlouhý 98 metrů putuje na druhou příčku, pouhou sekundu za Rakousko. Tradičně je pole při skokanské části na středním můstku velmi našlapané.
11-1'
O Espenu Bjørnstadovi je naopak známo, že je mnohem kvalitnější skokan a i když je očividně spokojen, rozhodně umí skočit déle než na hranici 98 metrů. Norové jsou druzí, dvě sekundy za Rakouskem.
10-1'
Naopak Lukas Klapfer založil závod pro Rakušany perfektně. Krásně trefil odraz, čistě doplachtil až na hranici 100 metrů a jdou jasně do čela s náskokem o 7 vteřin. Navíc Klapfer platí i za obávaného běžce na lyžích.
9-1'
Naopak síla japonského týmu byla vždy hlavně ve skokanské části, i z tohoto ohledu bude Hideaki Nagai, který se oproti zkušebnímu kolu zhoršil o dva metry. 97,5 metru je pro skvělého skokana na lažích dost málo v daných podmínkách, Japonci jsou druzí s třívteřinovým odstupem na Itálii.
8-1'
Finové zřejmě o medaile bojovat nebudou, což prokázal Perttu Reponen. Ten na své poměry skočil velmi slušných 97 metrů a i Finové tradičně spoléhají spíš na kvalitní běh. Jsou třetí.
7-1'
Italové, pokud chtějí pomýšlet na úspěch, musí se na můstku pořádně kousnout. Aaron Kostner jako by má slova slyšel a dolétl až na 98.5 metru a posílá Itálii do vedení o čtyři sekundy před Francii!
6-1'
Francie rozhodně pamatuje lepší sdruženářské časy, ale v podobě Matteo Bauda by mohla mít o budoucnost postaráno. Úspěšný mládežnický reprezentant je kvalitním běžcem, dnes předvedl i velmi slušný skok dlouhý 97 metrů. Francouz není spokojený, ale zajišťuje pro svůj tým vedení o tři vteřiny.
5-1'
O první český skok se postaral Tomáš Portyk, který v Oberstdorfu nemá příliš oslnivou formu, ale v týmovém závodě nezklamal, ba naopak. Na jeho poměry slušný skok o délce 93,5 metru řadí Čechy jen šest vteřin za Američany.
4-1'
Krásný a čistý skok od Bena Loomise je důležitým závdavkem pro Američany v boji proti českému týmu o nějaké šesté, sedmé místo. 95 metrů posílá Spojené Státy jasně do vedení o +0:48 před Rusy.
3-1'
Ukrajina taktéž nepatří k favoritům závodu, Viktor Pasičnik se v individuálním závodě trápil, tentokrát alespoň překonal sedmdesátimetrovou hranici a Ukrajinci jdou na druhé místo.
2-1'
Aleksandr Milanin je prvním ruským závodníkem, ruská reprezentace je v posledních letech ve velkém útlumu. 78,5 metru dlouhý skok stačí na vedení, nic světoborného ale Rus nepředvedl.
1-1'
Vjačeslav Bočkarjov společně s celým týmem Kazachstánu spíše sbírá zkušenosti, skok o délce 59 metrů tomu odpovídá.
Závod právě začal!
Skákat se bude z nájezdového okna č. 18.
Vše se schyluje k závěrečnému závodu kombiňáků na středním můstku, týmový závod odstartuje za několik desítek sekund.
Startovní listina:

1. Kazachstán (Vjačeslav Bočkarjov, Eldar Orussajev Barkov, Arťom Galunin)
3. Ukrajina (Viktor Pasičnik, Dmytro Mazurčuk, Oleksandr Šumbarec, Vitalij Hrebenjuk)
4. USA (Ben Loomis, Taylor Fletcher, Jared Shumate, Niklas Malacinski)
5. Česko (Tomáš Portyk, Jan Vytrval, Lukáš Daněk, Ondřej Pažout)
6. Francie (Matteo Baud, Gael Blondeau, Antoine Gerard, Laurent Muhlethaler)
7. Itálie (Aaron Kostner, Raffaele Buzzi, Alessandro Pittin, Samuel Costa)
8. Finsko (Perttu Reponen, Eero Hirvonen, Otto Niittykoski, Ilkka Herola)
9. Japonsko (Hideaki Nagai, Jošito Watabe, Akito Watabe, Rjota Jamamoto)
10. Rakousko (Lukas Klapfer, Johannes Lamparter, Mario Seidl, Lukas Greiderer)
11. Norsko (Espen Bjørnstad, Jarl Magnus Riiber, Jörgen Graabak, Jens Luraas Oftebro)
12. Německo (Fabian Riessle, Terence Weber, Vincenz Geiger, Eric Frenzel)
Výsledky na MS 2019, Seefeld

1. Norsko (Bjørnstad, Schmid, Graabak, J. Riiber) 50:15,5
2. Německo (Rydzek, Frenzel, Riessle, Geiger) +1,0
3. Rakousko (Gruber, Seidl, Rehrl, Klapfer) +5,0
4. Japonsko (G. Jamamoto, J. Watabe, Nagai, A. Watabe) +28,7
5. Finsko (Mäkiaho, Mutru, Herola, Hirvonen) +1:09,6
----------------------
9. Česko (Portyk, Daněk, Vytrval, Pažout) +4:27,6
Výsledky posledního týmového závodu, Oberstdorf 01/2020

1. Norsko (Bjørnstad, J. Oftebro, Graabak, J. Riiber) 51:03,4
2. Německo (Riessle, Rydzek, Faisst, Geiger) +1:34,3
3. Japonsko (A. Watabe, R. Jamamoto, Nagai, J. Watabe) +2:50,4
4. Rakousko (Greiderer, Gruber, Rehrl, Fritz) +3:29,8
5. Finsko (Mutru, Karhumaa, Herola, Hirvonen) +4:16,6
------------------
7. Česko (Pažout, Vytrval, Portyk, Sablatura) +5:51,3
V loňské sezóně se konal jediný týmový závod, shodou okolností to bylo zde v Audi Areně. Nejraději na něj určitě vzpomínají Norové, kteří v totožné sestavě, ve které budou zápolit dnes, nadělili druhým Němcům minutu a půl a o moc dominantněji závod ovládnout nemohli. Třetí dojeli o další minutu a čtvrt Japonci a příliš zajímavá podívaná to nebyla.

Naopak obrovské drama přinesl předchozí týmový event, který se konal na světovém šampionátu 2019 v Seefeldu. Tam totiž vjížděli do cílové rovinky pospolu tři závodníci, Jarl Magnus Riiber, Vincenz Geiger a Lukas Klapfer, kteří si to tělo na tělo rozdali ve finiši. Nervy drásající bitvu ovládl pro Norsko Riiber o sekundu před Geigerem a doufejme, že dnes uvidíme také takto těsný závod. No a třetí nejbližší štafeta se konala v Ruce v listopadu 2018, kde kralovali Němci před Japonci a Nory, za které tehdy ještě válel Magnus Moan.
V letošním okleštěném programu Světového poháru bohužel nezbyl prostor pro jakýkoliv týmový závod, kromě individuálních klání jsme mohli sledovat pouze dva závody v týmovém sprintu dvojic. Dle výsledků jednotlivců ale není příliš složité odhadnout hlavní adepty na medaile v dnešním závodě čtyřčlenných týmů.

Tím hlavním jsou jednoznačně Norové, kteří zde na stejném můstku i tratích v úvodním závodě brali zásluhou Jarla Magnuse Riibera a Jense Luraase Oftebra dvě medaile a všichni čtyři Norové nominovaní do dnešního závodu končili v první jedenáctce. Hlavními vyzyvateli seveřanů budou jistě Němci, kteří mají ve svých řadách neskutečně zkušené borce, kteří se vždy na vrcholné akce dokáží připravit parádně. Fabian Riessle i Eric Frenzel sahali do posledních metrů po cenných kovech, Vincenz Geiger letos dokázal ve světovém poháru osmkrát vystoupat na bednu a čtyřikrát vyhrát! Tohle bude souboj titánů o mistrovský titul.

O bronz by si to měli rozdat Japonci, kteří budou spoléhat především na skvělou formu na můstku, a také Rakušané, kteří mají nesmírně vyrovnaný tým v obou částech severské kombinace. Finové a Italové jsou tradičně skvělými běžci, ale nedá se příliš očekávat, že by promluvili do pořadí na pódiu, stejně jako Francouzi, kteří mají nejlepší léta nenávratně za sebou.
Zdravíme všechny fanoušky zimních sportů a zejména příznivce severské kombinace. Na mistrovství světa v klasickém lyžování jsou v nedělním programu přichystány zejména týmové závody, kromě sprintu dvojic v běhu na lyžích nás čeká i štafetový závod sdruženářů.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 10:00.
Články odjinud