Lva ničí cestování i nedostatek sluníčka, říká kouč Rulík

Koučoval v Popradu, stavěl tým pro KHL z nuly. Trenér Radim Rulík zažil situaci, ve které je nyní hokejový Lev. A ochotně vypráví o všech nástrahách, které mohou nováčka kontinentální ligy zaskočit. Vysvětluje, proč je pro něj sběr bodů extra složitý.
Čím to, že se Lvu nedaří dostat se do nějaké stabilní formy?
„První sezona je hodně náročná a problém je především cestování. Málokdo si uvědomuje, že Praha je vlastně nejdál na západě ze všech měst KHL. Takže když vyrazíte na venkovní zápasy, dny se vám výrazně zkracují. V Moskvě přicházíte o tři hodiny, v Omsku už o šest. A to je velký problém! Musíte hledat nějaký rytmus a optimum, jak to mužstvo na zápasy venku připravit. Právě to se promítne i do té celkové formy.“
V Popradě jste právě s časy hodně experimentovali, co se vám osvědčilo nejvíce?
„Hledali jsme způsob, jak si s tím poradit. My jsme měli poněkud skromnější podmínky i kádr. I medicínské zázemí má Lev rozhodně lepší než my před rokem. A pořád se to nedá srovnat s ruskými kluby, které vědí, jak ten odpočinek rozložit. Navíc znají i povolené medikamenty, které hráčům uleví. Nováček tohle musí hledat, my jsme zkoušeli několik variant a nakonec se i v Rusku řídili podle našeho času. To se jevilo jako nejoptimálnější.“
Stejně tak to řeší i pražský Lev. Ovšem má to nevýhodu v tom, že se vlastně budíte odpoledne a například odpadá rozbruslení před zápasem.
„To bych neviděl jako zásadní problém. Třeba ve Švédsku už od toho některá mužstva odstupují naprosto plánovaně. Daleko horší je absence denního světla, protože vám to úplně rozhodí rytmický organismus. S tím se musíte nějak vyrovnat.“
Pojďme ke složení mužstva. Má v KHL naději koncept mužstva složeného z Čechů a Slováků, doplněné pár cizinci?
„Myslím si, že v Praze tuhle formu zvolili dobře. Už od začátku tvořili tým z hráčů, kteří byli na trhu a vhodně to doplňovali. Měl jsem z toho pocit, že to je správná cesta. Jenže přišla výluka a sezona se stala hodně specifickou. Přišly hráči z NHL, pak zase odešli. A atmosféru v kabině vám tohle naruší.“
Je to velký problém Pražanů? Mají jen jeden útok, který drží delší dobu pohromadě.
„To je asi dané výsledky a spokojeností vedení. Hledají se možnosti, jak to mužstvo nastartovat. Být nováček opravdu není jednoduché a je potřeba získat zkušenosti, aby se tahle soutěž dala hrát podle představ všech zúčastněných, to znamená na vyšších pozicích. Pokud se teď podaří udělat play off, považoval bych to za úspěšný ročník.“
Na druhou stranu Slovan Bratislava je také nováček a výkonnost má ustálenější. Čím to?
„Slovan šel do KHL jako Slovan. Ten klub má nějakou kontinuitu. Lev šel jako nový tým a hraje na Spartě, všechno je nové. Slovan tam vstoupil ze slovenské ligy se vším svým zázemím i fanoušky a v tom je trochu rozdíl. Výbornou práci tam navíc odvádí trenér Rostislav Čada, ten má na výsledcích obrovskou zásluhu. A pak jsou prostě sezony, kdy se všechno daří. Takovou Bratislava má. Musím se upřímně přiznat, že jsem to takhle dobré nečekal. Lidi to obrovsky chytlo a to je žene dopředu.“
Čím se vůbec dají ruské velkokluby zaskočit? Absolutní disciplínou a dodržováním taktiky?
„Disciplína určitě. Na nás byli rozhodčí malilinko přísnější. V lednu byla mužstva, která se do osmičky potřebovala natlačit, a v tu chvíli jsem cítil, že sudí malinko přísnější byli. Ono je pak těžké se dostat do zápasu, když máte šest či osm vyloučených. Vím, že lidé ze Lva i ze Slovanu si v této sezoně na rozhodčí stěžovali. I s tím se musí nováček nějak vyrovnat. A kromě disciplíny ještě potřebujete možnost sestavit čtyři silné pětky. Protože to oni mohou.“
Lev ale nemá ani svoji juniorku a farmu. Je tohle problém?
„Je. Protože Rusové mají na soupisce 31 dospělých hokejistů a dalších X v tom mládežnickém týmu. Neustále je mohou točit a nechávat rozehrávat. Což vám velmi pomůže. I ve Lvu je vidět, že takový Tomáš Rachůnek se perfektně rozehrál ve Spartě a teď hraje v prvním útoku.“