Muži -  ONLINE PŘENOS -  Carlos Alcaraz Garfia : Novak Djokovič - 16. července 2023   15:09

Ukončeno
Carlos Alcaraz Garfia
20 let  183 cm  Španělsko
3
1
76
6
3
6
Novak Djokovič
Novak Djokovič
36 let  188 cm  Srbsko
2
6
66
1
6
4
Přenos se aktualizuje automaticky

Děkujeme za pozornost a přihlásíme se u finále ženské čtyřhry, posledního zápasu celého Wimbledonu. Zároveň se bude jednat o wimbledonskou derniéru Barbory Strýcové.
Celý zápas probíhal 4:43, čtrnáct minut dělilo Alcaraze a Djokoviće, aby dorovnali nejdelší wimbledonské finále historie. O něm už byla řeč několikráte. Před čtyřmi lety porazil Novak Djoković Rogera Federera 13:12 v tiebreaku pátého setu, za stavu 7:8, 15:40 odvrátil na returnu dva mečboly.
Kromě setbolu na 2:0 a onoho brejkbolu ve druhé hře páté sady byl ještě zlomovým momentem šestý game třetího setu za stavu 3:2 brejk z pohledu Alcaraze. Ten trval 26 minut a dvě sekundy a byl to dost možná nejdelší game celého turnaje. Takovou dobu někdy trvá i set. Alcaraz nakonec prolomil servis při svém sedmém brejkbolu. V opačném případě jej tato hra i mohla zlomit.
Tato Djokovićova prohra sebou nese ještě jednu věc, a sice tu, že Djoković opět nedosáhne na kalendářní grandslam. Přitom se od tom pomalu, ale jistě začalo mluvit po Paříži. Nicméně Alcaraz veškeré debaty utnul. Je to první porážka Djokoviće na travnatém grandslamu po zhruba 2 100 dnech.
Už se asi nikdy nedozvíme, jak by finále dopadlo, kdyby Djoković nezkazil volej na brejkbol ve druhém gamu pátého setu. Najednou se Alcaraz znovu chytil v době, kdy Srb po vyhrané čtvrté sadě přebíral iniciativu. Nakonec mu stačil jediný brejk v rozhodujícím setu.

Upřímně Alcaraz asi nebyl favoritem Wimbledonu. Ostatně před nedávným turnajem v Queensu vyhrál pouhých osm zápasů na trávě. Mimochodem vítězství ve finále Wimbledonu znamená, že Alcaraz bude letos na nejrychlejším tenisovém povrchu stoprocentní.
Alcaraz hovořil o tom, že si váží toho, že porazil legendu. Vzpomínal, že kdy začínal s tenisem, tak pro něj byl inspirací. Poděkoval za podporu i přítomnému španělskému králi.
Na Djokoviće dnes hodně bučelo a pískalo. Diváci rozhodně nebyli na jeho straně, ale teď mu zase zatleskali, protože uznal, že prohrál s lepším hráčem.
Djoković sklidil potlesk za to, že ocenil, jakým způsobem byl Alcaraz schopný podávat v závěru zápasu. Kromě toho neopomenul, že to byl pro něj teprve třetí Wimbledon v životě a i tím mu vyjádřil respekt.
To Carlos Alcaraz vůbec poprvé v životě trofej pro vítěze Wimbledonu. Dnes na něj bedlivě dohlížel španělský král. Vítězství proti Djokovićovi znamená, že si zatancuje s Markétou Vondroušovou.
Djoković podruhé v kariéře přebral cenu pro poraženého finalistu Wimbledonu.
Fergus Murphy dostal cenu za to, že to ve své kariéře dotáhl až do wimbledonského finále. Ir dnes udělil dvě varování Djokovićovi. To první za překročení limitu před servisem, druhé pak za to, že Djoković rozbil raketu nedaleko umpiru.
Přitom Alcaraz byl po prvním setu na ručník. Dva fiftýny scházely, aby dostal kanára. Ve druhé sadě se obrovsky zvedl. Přesto za stavu 5:6 čelil setbolu a v podstatě takovému malému mečbolu, protože Djoković prohrál v kariéře jediný zápas, ve kterém vedl 2:0 na sety. Bylo to kdysi Jurgenem Melzerem na Roland Garros.
Španělsko má svého prvního wimbledonského vítěze od roku 2010. Tehdy Rafael Nadal porazil Tomáše Berdycha ve třech setech. Novak Djoković je nadále třiadvacetinásobným grandslamovým šampionem. Na Wimbledonu prohrál po sedmi letech, na centrálním wimbledonském dvorci zažil naposledy porážku dokonce v roce 2013, kdy jej ve finále zdolal Andy Murray. Ten dnes nescházel mezi diváky.
Konec zápasu
6:4
Jenže Carlos Alcaraz to na rozdíl od Rogera Federera před čtyřmi lety dokázal a hned prvním mečbolem dokonává svůj obrat. Alcaraz by zasloužil obrovské uznání a respekt, i kdyby mu nebylo teprve dvacet let a ještě před měsícem nevyhrál na trávě jediný turnaj.
40-30
Varianta A, protože přímý bod do bekhendu. Na druhou stranu Federer byl před čtyřmi lety ještě blíž! Vedl 40:15.
30-30
Ten servis ven z kurtu nebyl špatný, ale po nečistém balónu z osy kurtu trestal Srb vítězným křižným forhendem zleva do protipohybu. Mečbol, nebo brejkbol?
30-15
Srb upadl, Španěl běžel k síti, zahrál forhend do bekhendu a natáhl se pro vítězný volej na levou stranu.
15-15
Alcaraz vytěžoval bekhend, pak ukázal odvahu, protože zase sáhl pro kraťas, tentokráte z forhendu na pravou stranu a proti úderu po levé lajně přehodil Srba z pravé strany.
0-15
Alcaraz zaservíroval na téčko a zkazil kraťas zleva do sítě.
5:4
Carlos Alcaraz jde ve dvaceti letech na věc.
5:4
Konec přestávky, podávat bude Carlos Alcaraz.
5:4
Následuje přestávka a výměna stran.
5:4
Nečistý forhendový return druhého podání! Alcaraze čeká nesmírně těžký game. Bude podávat na zisk svého prvního wimbledonského titulu a druhého grandslamového. Nicméně třeba i takový hráč jako Federer před čtyřmi lety ve Wimbledonu nedopodával proti Djokovićovi.
15-40
Proti returnu středem hraje Srb forhendem do pravého koridoru pro čtyřhru.
0-40
Přímý bod ven z dvorce.
0-30
Křižný forhendový return směřoval za základní lajnu, Španěl ještě sáhl po jestřábovi.
0-15
Djoković si rychle připravil vítězný křižný forhendový volej z pravé strany.
5:3
Trefit v této fázi wimbledonského finále eso z druhého podání do forhendu proti Djokovićovi? Tak to tedy klobouk dolů! Alcarazovi chybí game k obratu, na který by si po prvním setu nevsadil asi nikdo.
40-15
Alcaraz zvolil servis na střed a přidal vítězný křižný forhendový kraťas z pravé strany.
30-15
Druhý servis byl docela hraniční, v kratší výměně se Srb unáhlil bekhendem za základní čáru.
15-15
Přímý bod z druhého podání směrem na levou ruku Srba. Na vyhrané fiftýny 160:160.
0-15
Alcaraz si pomohl servisem na boční lajnu a forhendem do bekhendu, další forhend z vynikající pozice odehrála páska do autu.
4:3
Konec přestávky, podávat bude Carlos Alcaraz.
4:3
Následuje přestávka a výměna stran.
4:3
Djoković opět podával ven z dvorce a bekhend po levé lajně vyústil ve vynucenou forhendovou chybu do autu. Tím pádem 3:4 ze Srbova pohledu. Nicméně Roger Federer asi potvrdí, že dokud člověk na Wimbledonu proti Djokovićovi nepromění mečbol, tak prostě není hotovo.
30-40
Djoković neúspěšně protestoval jestřábem proti prvnímu servisu, před druhým podáním jej chtěli diváci rozhodit pískotem, Srb umístil míč ven z kurtu a prošel vítězný křižný bekhend z levé strany.
30-30
Djoković namazal soupeři na vítězný křižný forhendový return a při takové ráně byl Srb divákem.
15-30
Postupný útok srbského hráče skončil vynucenou křižnou bekhendovou chybou Španěla do pravého koridoru pro debl.
15-15
Jak return, tak vítězný forhend křížem zprava letěl těsně před základní lajnu.
0-15
Srb zahajuje sedmý game páté sady přímým bodem na střed.
4:2
Eso ven z kurtu. Alcaraz je osm bodů od zisku wimbledonského titulu, ale to je proti jistému Srbovi strašně moc.
40-30
Djoković posadil křižný bekhendový return na levou lajnu, ale vyhodil forhend z dobré pozice za základní čáru.
30-30
Djoković posílá takový opožděný vánoční dárek, returnuje druhé podání forhendem výrazně za základní čáru.
15-30
Forhendovým returnem po pravé lajně si Srb vynucuje bekhend za základní čáru.
15-15
Španěl nepodal vůbec špatně a rychlý křižný forhend přinesl chybu Srba zprava do sítě.
0-15
Djoković byl bekhendem lepší, nabíhal k síti a dočkal se chyby z levé strany.
3:2
Rychlý game pro Srba, hned po podání zrychlil bekhendem po levé lajně a Alcaraz kontroval vynucenou forhendovou chybou za základní čáru. Finále probíhá 4:22 a v ohrožení je nejdelší wimbledonské finále historie. V roce 2019 strávili Federer a Djoković v práci 4:57.
15-40
Proti čopu z returnu nasměroval Srb bekhend zleva do sítě.
0-40
I zprava, teď se nehraje.
0-30
Přímý bod do bekhendu.
0-15
Nečistý forhendový return druhého podání letí za základní lajnu.
3:1
Eso do forhendu. To se nestává příliš často, že by Djoković nezreturnoval jediný servis v gamu.
40-0
A potom zase ven z kurtu.
30-0
Přímý bod na kříž.
15-0
Přímý bod ven z dvorce.
2:1
Rodí se první brejk pátého setu. Djoković v jednu chvíli upadl, ale vstal a vrátil se do výměny, postupoval k síti, ale Alcaraz jej prohodil bekhendem po levé lajně. Poté rozflákal vzteky raketu nedaleko umpiru. Obdržel druhé varování v zápase. Publikum na něj bučelo a prostě zase je na straně soupeře Djokoviće ve Wimbledonu. Není to rozhodně poprvé.
40-30
Kratší bekhendový return, ale Djokovič nabídl forhendem do sítě brejkbol.
30-30
Djoković trefil servis do bekhendu a křižný forhend zprava vrátil Alcaraz pouze vynucenou chybou.
30-15
Djoković si špatně vzal jestřábí oko, pak čelil tlaku z bekhendu, Alcaraz posléze zasáhl nečistě forhend, ale balón skončil v kurtu a vítězným volejem už Španěl uzavřel výměnu.
15-15
Okamžitě po servisu pokračoval Srb křižným forhendem zprava na základní lajnu, vzápětí Španěl chyboval do sítě.
15-0
Zase podržel Španěla křižný forhend a při vítězném bekhendu měl před sebou volný kurt.
1:1
Brejk byl hodně blízko při voleji Djokoviće, ale nekonal se. Nyní práskl Španěl do křižného forhendu a další forhend po pravé lajně už byl vítězným úderem.
A-40
Podruhé v gamu nachytal Španěl Srba vítězným forhendovým kraťasem k pravé čáře.
40-40
Djoković byl postupem času mnohem lepší, útočil do bekhendu a už se zdálo, že proti forhendu udělá Alcaraz vynucenou chybu, načež Srb poslal obrovskou chybou volej z pravé strany do pásky.
30-40
Djoković dobře returnoval z bekhendu a forhendem po pravé lajně si došel pro vynucenou chybu do sítě, brejkbol.
30-30
Alcaraz skvěle podával na téčko, jeho vítězný volej škrtal pravou čáru.
15-30
Alcaraz couval proti returnu a vyhodil se forhendem do levého koridoru pro debl.
15-15
Na druhý úder Djokoviće reagoval Alcaraz vítězným kraťasem na pravou stranu.
0-15
Djoković zaútočil bekhendem po levé lajně, přidal křižný forhend a Alcaraz udělal vynucenou chybu za základní čáru.
0:1
Druhý bekhend Španěla šel za základní lajnu, Srb si drží servis zejména díky odvracenému brejkbolu.
40-A
Další přímý bod Djokoviće z pravé strany do bekhendu.
40-40
Každý chvilku tahal pilku, nakonec se Srb objevil u sítě a byl prohozený proti čopu forhendem po pravé čáře.
40-A
Stejně tak z pravé strany.
40-40
Djokovič odvrací přímým bodem na kříž.
40-30
Je tady brejkbol na startu páté sady a to Španěl prohrával 0:30, returnem těsně za síť si přitáhl Srba a bekhendem po levé čáře prohazoval.
30-30
Alcaraz se prezentoval na úvod křižným bekhendem a pak si po levé lajně do forhendu nachystal vítězný volej.
15-30
Vítězný křižný forhendový return.
0-30
Přehlídku bekhendů utnul křižný výhoz Španěla z levé strany za základní čáru.
0-15
Alcaraz umístil forhendový return na základní čáru, nabíhal k síti, ale nezvládl volej zprava na dlouhou ruku.
3:6
Ale následnou druhou dvojchybou v gamu ji Španěl ukončuje. Wimbledonské finále bude na pět setů!
15-40
Přímým bodem na téčko ještě Alcaraz protahuje čtvrtou sadu.
0-40
Křižný bekhendový return nutí Španěla k forhendu do sítě, tři setboly na 2:2.
0-30
Umpirový zahlásil aut při druhém servisu, Španěl ještě zkusil jestřábí oko.
0-15
Proti variantě servis – volej trefuje Srb vítězný bekhend po levé čáře.
3:5
Nečistý bekhendový return Španěla znamená, že teď už potřebuje Srb k páté sadě jen čtyři fiftýny.
0-40
Servisem na boční lajnu si Srb vypracoval pozici pro vítězný křižný forhend zleva.
0-30
Alcaraz se pořádně nedostal do výměny, Djoković měl jasně navrch a křižná smeč přinesla bekhendovou chybu Španěla do sítě.
0-15
Djokovićovi zafungoval servis a křižný forhend zprava skončil vynucenou chybou Alcaraze za základní lajnu.
3:4
Konec přestávky, podávat bude Novak Djoković.
3:4
Následuje přestávka a výměna stran.
3:4
Eso ven z dvorce, Španěl ještě žije ve čtvrtém setu.
40-15
Alcaraz tlačil do bekhendu až pouštěl křižný míč zleva za základní čáru.
30-15
Djoković posílá křižný forhendový return do sítě.
15-15
Alcaraz odehrál míč proti returnu bekhendem jednoruč, Djokovič si pak forhendem po levé lajně připravil vítěznou smeč. Španěl nepříjemně upadl.
15-0
Španěl podal a zatočil vítězný kraťas k levé lajně.
2:4
Přímým bodem na střed potvrzuje Djoković brejk a potřebuje ještě osm fiftýnů, aby si zahrál pětisetové wimbledonské finále stejně jako tomu bylo v roce 2014 a 2019 proti Federerovi.
30-40
Alcaraz zahájil výměnu bekhendovým returnem po pravé lajně, poté zvládl stopvolej a dalším úderem rozhodnul.
15-40
Djoković byl vyhnán z kurtu, ale dokázal se vrátit do výměny a křižný bekhend zleva znamenal vynucenou chybu Alcaraze. Získaný fiftýn Srba ocenili diváci bučením vůči němu.
15-30
Servis na boční lajnu a k tomu vítězný křižný forhend zleva.
15-15
Křižná výměna dopadla vítězným forhendem Španěla zprava ven z kurtu. Srb ocenil umění svého soupeře.
0-15
Po forhendovém returnu pokazil Španěl bekhend za základní čáru.
2:3
Třetí brejk už Djoković proměňuje a přesně tohle potřeboval. Alcaraz to neměl rozehrané špatně křižným forhendem a pak přidal důrazný křižný bekhend ven z kurtu. Srbův obranný míč přepadl přes pásku a halfvolej Španěla skončil v síti. Vzteklý Alcaraz práskl do něčeho potom, co přiběhl na lavičku. Djokovič pak ironicky poslal divákům pusu.
40-A
Djoković vypálil rychlý bekhend po levé lajně a donutil Alcaraze k forhendu do sítě, třetí brejkbol.
40-40
To jsou věci! Španěl podal do bekhendu a zdálo se, že pak vyhodil forhend za základní lajnu. Alcaraz v podstatě musel vzít jestřábí oko a to ukázalo dotek lajny. Při opakované výměně zaservíroval opět stejným směrem a vytáhl forhendový kraťas na pravou stranu.
40-A
Druhý servis ven z kurtu nebyl špatný, ale Srbův forhendový return pod nohy se podepsal na Španělově chybě do sítě, další brejkbol.
40-40
Při druhém bekhendu Srba z levé strany byla zahlášena chyba za základní lajnu a jestřábí oko to jenom potvrdil. Djokovič si ještě cosi vyřizoval s Goranem Ivaniševičem.
30-40
I proto má Srb brejkbol, Španěl musel hrát forhend proti returnu hned po dopadu, Djoković byl lepší z bekhendu až Alcaraz vyhodil křižný forhend zprava vedle levé lajny.
30-30
Alcaraz skvěle podával opět na tělo, ale předvedl fatál při forhendovém voleji do levého koridoru pro debla.
30-15
Djoković zreturnoval podání na tělo, poté napálil bekhend od základní lajny pod pásku.
15-15
Alcaraz vyslal servis s rotací, pak zasáhl míč nečistě a nalil Djokovićovi na křižný forhend, při následném vítězném voleji si dával Srb pozor, aby se nedotkl sítě.
15-0
Return nebyl moc dlouhý a Alcaraz se chopil šance forhendem do bekhendu, smeč po dopadu vracel Djoković za základní lajnu.
2:2
Jasná převaha Srba dopadla vítězným křižným forhendem z levé strany – 2:2.
40-A
Djoković se ubránil returnu, doběhl kraťas a tentokráte skončil křižný bekhendový prohoz vedle pravé lajny.
40-40
Djoković se bekhendem posouval k síti, ale Alcaraz jej podruhé v gamu prohodil křižným forhendem z pravé strany.
30-40
Alcaraz měl dobré oko, první podání bylo skutečně v autu, hned po druhém se Srb křižným bekhendem zleva postaral o vynucenou chybu.
30-30
Alcaraz si poradil se servisem na tělo, pak mu fungoval bekhend, to Djoković poslal forhend do protipohybu za základní čáru.
15-30
Djoković víceméně dominoval forhendem do bekhendu, ale proti smeči z téčka jej prohodil soupeř z křižného forhendu a pravé strany.
0-30
Přímý bod na téčko.
0-15
Aktivnější Djokovič zakončil napodruhé smečí k pravé lajně.
2:1
Konec přestávky, podávat bude Novak Djoković.
2:1
Následuje přestávka a výměna stran.
2:1
Pátý gembol je také tím posledním, druhý bekhend Srba z levé strany totiž končí v síti.
A-40
Oba hráči se přetahovali od základní čáry až zahrál Španěl forhend do bekhendu a pokračoval vítěznou smečí na levou stranu.
40-40
Španěl chtěl potrestat kratší bekhend forhendem k levé lajně, následný obranný úder odrazilo prasátko mimo dosah Alcaraze.
A-40
Eso ven z kurtu, čtvrtý gembol pro Španěla.
40-40
Druhá dvojchyba v gamu.
A-40
Djoković měl šanci na křižný bekhendový prohoz, ale Alcaraz se natáhl pro vítězný volej.
40-40
Djoković hned dostal Alcaraze pod tlak křižným bekhendem zleva a donutil jej k chybě, dva gemboly jsou pryč.
40-30
Djoković napálil return na základní čáru, dostal křižným forhendovým volejem Alcaraze do úhlu a další balón doběhl Španěl bekhendem zleva do sítě.
40-15
Eso na střed.
30-15
Alcaraz poslal míč dvakrát do bekhendu a vítězným volejem do levé poloviny kurtu nezaváhal.
15-15
Stejně jako v předchozím gamu si Španěl neodpustil dvojchybu.
15-0
Alcaraz uhýbal křižnému bekhendovém returnu za základní lajnu. Těch vyhozených returnů Djokoviće je od druhého setu relativně dost.
1:1
Přímý bod z druhého podání na kříž. Alcaraz promarnil dva brejkboly v jednom balení.
40-A
Djoković hned mířil k síti a tam zakončoval vítězným forhendovým volejem na pravou stranu.
40-40
Alcaraz se bránil bekhendem proti křižnému forhendu, ale přece jen hrál do autu.
40-30
Druhý servis byl hodně na hraně, pak přišel křižný balón Srba a rychlý bekhend po levé lajně, tím si vynutil forhendovou chybu do sítě.
40-15
Dva brejkboly, Španěla podržel bekhendový return a poté napřáhl k vítěznému forhendu po levé lajně, Srb upadl, takže to bylo celé o tom, jestli Alcaraz dostane balón přes síť.
30-15
Alcaraz returnoval těsně za síť, Srb práskl do forhendu do bekhendu a kontroloval vynucenou chybu za základní čáru.
30-0
Djoković přerušil výměnu. Domníval se, že se jedná o přímý bod ven z kurtu, ale bekhendový return se dotkl základní lajny.
15-0
Alcaraz byl prakticky celou dobu v hluboké obraně, ale dostal se z ní bekhendem z úhlu po levé lajně a forhendový křižný volej zprava letěl do sítě.
1:0
Přímým bodem na téčko otáčí Španěl z 0:30.
40-30
Kratší bekhendový return stál Djokoviće brejkbol, soupeř reagoval forhendem po pravé lajně a proti voleji chyboval Srb bekhendem zleva do sítě.
30-30
Alcaraz vytěžoval bekhend, pak vypálil rychlý forhend po levé lajně a Djokovič udělal vynucenou chybu za základní čáru.
15-30
Španěl snížil přímým bodem na téčko.
0-30
Dvojchyba druhým servisem do sítě.
0-15
Bezprostředně po returnu zrychlil Srb bekhendem k levé lajně, Alcaraz odpověděl forhendem za základní čáru.
0:0
I pod dohledem španělského krále začíná čtvrtá sada, na servisu jeho krajan Alcaraz.
0:0
Djokoviće přivítal při návratu na dvorec pískot.
0:0
Čtvrtá sada začne servisem Alcaraze. To je důsledek brejku z posledního gamu. Hned první hra čtvrté sady bude nesmírně důležitá, protože nejhorší, co by se mohlo stát Španělovi, by bylo to, že by se Djoković vrátil z šatny a brejknul ho.
0:0
Hotovo ale ještě v žádném případě není. Djoković umí otáčet zápasy. Předloni prohrával ve finále French Open proti Tsitsipasovi 0:2.
0:0
Není to úplně pravidlem, že by Djokovič prohrál finále grandslamu, ve kterém vyhrál první sadu. Můžeme zmínit třeba Roland Garros 2015 a životní výkon Stana Wawrinky.
6:1
Alcaraz napodruhé prohazuje bekhendem k levé čáře, otáčí vývoj finále a tak si vyzkoušel jaké to je prohrát sadu ve finále grandslamu 1:6, tak to zažil i z opačné strany. Djokovič okamžitě opouští dvorec a nelze se čemu divit.
40-15
Srb snižuje přímým bodem ven z kurtu.
40-0
Servis – volej končí forhendem Srba do sítě, tři setboly!
30-0
Alcaraz boduje vítězným forhendovým returnem k levé lajně.
15-0
To bylo strašně naivní a nepřipravené při náběhu Srba k síti a Alcaraz dostal bod zdarma, prohodil snadno forhendem po pravé lajně.
5:1
Jestřábí oko Španěla potvrdilo aut při prvním servisu, z druhého podání ale trefila světová jednička přímý bod do bekhendu a je game od vedení 2:1 na sety.
40-15
Djoković zahrál křižný bekhendový return pod nohy, Alcaraz špatně pracoval s tělem a předvedl forhend zleva do sítě.
40-0
Přímý bod na tělo Srba.
30-0
Djoković kazí z pravé strany za základní čáru.
15-0
Fergus Murphy nemohl uklidnit diváky. Někdo si ještě musel udělat selfie, což bylo naprosto nezbytné, ale naprosto v rozporu s tenisovou etiketou. Pak začal Španěl game přímým bodem.
4:1
Dokonáno jest! Tento game je po pouhých šestadvaceti minutách u konce. Takovou dobu někdy trvá i celý set. Djoković podával na střed, ale napálil forhendem jen pásku. Pokud by Alcaraz tento game prohrál, tak jej to možná i mohlo zlomit. Takhle je blízko k tomu, aby vedl ve finále Wimbledonu 2:1.
A-40
Alcaraz se vypořádal se smečí do bekhendu, pak skoro upadl při nečistém forhendu, v závěru si Srb obíhal balón na forhend zleva, ale přetáhl základní čáru. Sedmý brejkbol.
40-40
Djoković byl lepší z forhendu, nabíhal k síti, ale Alcaraz zariskoval křižným bekhendovým prohozem z levé strany. Tento game se musí hrát tak půl hodiny.
40-A
Při dvanácté shodě v tomto gamu vyhodil Španěl forhend za základní lajnu.
40-40
Tentokráte nepovedená challenge Srba, takže druhý servis.
40-40
Djoković ukázal odvahu, při křižném forhendovém returnu přerušil výměnu a míč skutečně dopadl do koridoru pro čtyřhru.
A-40
Alcaraz zahrál křižný forhend zprava, Djoković vracel do pásky.
40-40
Přímý bod na téčko, takže jedenáctá shoda. Až tento game skončí, tak to bude asi větší senzace než včerejší vítězství Markéty Vondroušové.
A-40
Díky kratšímu returnu mohl Srb zaútočit do bekhendu, ale poté zamířil kraťasem zleva do sítě, pátý brejkbol v suverénně nejdelším gamu finále.
40-40
Djoković zaservíroval ven z kurtu a proti křižnému voleji zprava jen přehodil Alcaraz za základní čáru.
A-40
Čtvrtý brejkbol v gamu, Alcaraz se dostal k forhendu a pomohl si po pravé lajně, při úderu křížem už se dočkal chyby Djokoviće do sítě.
40-40
Devátá shoda. Djokovič s Alcarazem asi chtějí překonat duel Rybakinová – Cornetová z prvního kola, kdy jeden game probíhal 27 minut. Srb nyní udělal křižnou forhendovou chybu z pravé strany za základní lajnu.
40-A
Čopem Alcaraze z levé strany do sítě a Djokovič dostává k vytoužené výhodě.
40-40
Djokovićův servis nebyl špatný a forhendem do bekhendu si zajistil potřebnou vynucenou chybu do koridoru pro debl.
A-40
Brejkbol, Alcaraze podržel křižný forhend a ten nakonec krátce poté zradil Srba, míč dopadl o fous vedle levé lajny.
40-40
Alcaraz předvedl důrazný křižný bekhendový return, z toho rezultovala chyba soupeře do sítě. Tohle je sedmá shoda.
40-A
Djoković zahrál servis – síť a nadvakrát zakončil.
40-40
Alcaraz nevyužil kratšího míče z úvodu a při bekhendu po levé lajně zasáhl míč nečistě forhendem. Tento game bude snad delší než celý zápas Isner – Mahut.
A-40
Djoković výrazně přestřelil druhý servis ven z kurtu, brejkbol.
40-40
Odhadem tak čtvrtá diskuse po trase Djokovič – Murphy. Tito pánové si nějak nerozumí.
40-40
Game bude trvat více než deset minut, v dobře rozehrané výměně pálil Srb křižným forhendem zleva do pravé výseče pro čtyřhru.
40-A
Djoković disponuje výhodou díky vítěznému křižnému forhendu z levé strany.
40-40
Nečistou forhendovou chybou zahazuje Alcaraz brejkbol, game půjde přes devět minut.
A-40
Brejkbol, Alcaraz měl problémy se servisem na střed, ale pak mu dal soupeř dárek v podobě forhendu tak tři metry za základní lajnu.
40-40
Game pokračuje, třetí shoda! Srb podával ven z kurtu, ale zkrátil výměnu z levé strany do sítě.
40-A
Křižným bekhendem otevřel Španěl Srbovi vítězný míč po levé lajně.
40-40
Srb měl navrch hlavně bekhendem po levé lajně, ale v závěru mířil forhendem z pravé strany do pásky.
40-A
Djoković si servisem vybral bekhend a měl prostor na vítězný křižný forhend z levé strany.
40-40
Teď to jen potvrdil, proti křižnému bekhendovému returnu letěl míč z rakety Srba vedle pravé lajny.
30-40
Bekhendovým returnem po čáře si Španěl nachystal vítězný křižný forhendový volej zprava. To je úplně jiný Alcaraz než v prvním setu.
15-40
Nečistý return šel těsně za síť a Djokovič musel hrát forhendem nízko nad zemí k levé lajně, poté měl Alcaraz šanci na prohoz, ale Srb vystihl míč bekhendovým volejem.
15-30
Djoković podal a bekhendem po levé čáře si došel pro forhend do sítě.
15-15
Nečistý forhendový return zaplul za základní čáru.
15-0
Djoković se opřel o servis ven z kurtu, ale poté zahrál bekhendový volej na dlouhou ruku do sítě. Docela by člověka zajímalo, kde by skončil forhendový return, kdyby ho Djoković pustil dopadnout.
3:1
Hned po servisu usměrnil Srb bekhend z levé strany za základní lajnu. Jenže správně správně požádal o jestřábí oko a to ukázalo dotek čáry. Výměna se bude opakovat.
3:1
Přímým bodem na střed se vyhrabal Alcaraz z 15:40.
A-40
Krátký bekhendový return druhého podání vrátil Alcaraz vítězným forhendem na levou stranu do protipohybu.
40-40
Alcaraz neúspěšně reklamoval první servis, při druhém podání zasáhl Djokovič nečistě forhendový return.
30-40
Zase takový zvláštní nečistý forhend Španěla do bekhendu, ale míč přistál ve dvorci, krátce poté chyboval Srb zleva do sítě.
15-40
Dva brejkboly, Alcaraz přetáhl bekhendem po levé čáře základní lajnu.
15-30
Alcaraz vypálil vynikající servis na tělo a přidal křižný bekhend, načež vyrobil fatální chybu forhendovým volejem do levé výseče pro čtyřhru.
15-15
Varianta servis – volej se Španělovi nepovedla ani v nejmenším, míč směřoval jasně za základní lajnu.
15-0
Na konci přestřelky obíhal Španěl míč na křižný forhend, zprvu to vypadalo na nečistou chybu, ale balón skončil v kurtu a Srb vyhodil křižný bekhend za základní čáru.
2:1
Konec přestávky, podávat bude Carlos Alcaraz.
2:1
Následuje přestávka a výměna stran.
2:1
Španěl returnuje forhendem do sítě, Srb otáčí z 15:30. V opačném případě by to s ním ve třetím setu vypadalo zle nedobře.
30-40
Přímý bod ven z dvorce.
30-30
Šance na dva brejkboly byla, Alcarazovi fungoval křižný bekhend, pak zase přišel jeho kratší míč a čop z rakety soupeře, pak mohl Alcaraz prohazovat, ale Djoković se ubránil až mířil Španěl vedle levé lajny.
30-15
Španěl returnoval na základní čáru, pak se rozhodl pro kratší balón a proti němu kazil Srb čopem do sítě.
15-15
Alcaraz jako už poněkolikáté trápil soupeře forhendem zleva do bekhendu, na konci doběhl kraťas a zatloukl smeč do kurtu.
0-15
Přímý bod také na konto favorita duelu.
2:0
Zase přímý bod na tělo, nyní zleva, Španěl potvrzuje brejk. Jako kdyby z něj spadla nervozita po prvním setu. Jinak si člověk ten jeho s prominutím špatný herní projev z úvodního dějství nedokáže vysvětlit.
40-30
Alcaraz udělal forhendovou chybu za základní čáru.
40-15
Srb nasměroval bekhendový return křížem na základní čáru, pak se opřel do forhendu směrem do levé výseče pro debla.
30-15
Další přímý bod, tentokráte na tělo.
15-15
Přímý bod do forhendu. Přitom v prvním setu chyběly dva body, aby Srb nadělil kanára. Nicméně tak snadné to mít nebude.
0-15
Alcaraz se vymanil z defenzivy a prošel bekhend po levé lajně, obranný forhend zavadil o pravou čáru a následovala bekhendová křižná chyba Španěla do sítě.
1:0
Po dlouhé době má Španěl blíž k vítězství než Srb. Alcaraz zase oběhl míč na forhend a křižný balón vrátil Djoković bekhendem do pásky. Djoković ještě diskutuje s umpirovým rozhodčím, ale jak varování v tiebreaku, tak dotek pásky v prvním gamu třetího setu, to byly vždy správné verdikty.
A-40
Umpirový rozhodčí hlásil, že páska škrtala servis na střed a podání se bude opakovat. Zahlásil to ještě před dopadem forhendového returnu za základní čáru.
A-40
Alcaraz obíhal míč na forhend a zaútočil ven z kurtu, pak zahrál čitelný kraťas a Djokovič jej snadno doběhl, nicméně Španěl prohazoval křižným bekhendem z levé strany do protipohybu.
40-40
Bekhendovému returnu druhého podání po lajně moc nechybělo.
40-30
Brejkbol, Alcaraz se dostal z obrany, zrychlil forhendem křížem zprava a další forhend po pravé čáře přetavil ve vynucenou chybu Djokoviće za základní lajnu.
30-30
Alcaraz se musel bránit bekhendem, načež Djoković promáchl forhend od základní lajny.
15-30
Eso ven z kurtu.
15-15
Zdánlivě nekonečnou výměnu od základních lajn ukončil kraťas Španěla z levé strany do sítě.
15-0
Míček získává Alcaraz.
7:6
Carlos Alcaraz srovnává wimbledonské finále, prohazuje Djokoviće bekhendovým returnem po levé čáře a zaslouží uznání za to, jak se zvedl po prvním setu.
7-6
Setbol tentokráte pro Alcaraze! Španěl musel přes druhé podání, ale v kratší výměně umístil Srb bekhend z levé strany do sítě.
6-6
Alcaraz couval při křižném returnu, ale Djoković pak hrál křižným bekhendem z levé strany do sítě. Uvidíme ještě minimálně jednu výměnu stran v této zkrácené hře.
5-6
Djokovič! Alcaraz atakoval forhendem bekhend a zase si to namířil na síť, napodruhé ale byl prohozen na levou stranu.
5-5
Alcaraz zahrál důrazný return a křižný bekhend, ale nezvládl první volej do sítě. Kdo získá setbol?
5-4
Djoković dostal varování. Prokazatelně překročil limit před servisem, což ocenilo publikum.
5-4
Alcaraz vyvinul tlak do bekhendu a dovolil si vítězný forhendový kraťas do pravé poloviny kurtu.
4-4
Druhý servis šel do bekhendu, Španěl pak zakončil vítězným křižným forhendem zleva do protipohybu.
3-4
Djoković zaservíroval a pomohl si forhendem k levé lajně, náběhový volej umístil do bekhendu a následovala chyba Alcaraze do sítě.
3-3
A ta reálná šance je nyní ještě větší, Srb podával ven z kurtu, ale zkrátil výměnu zleva z bekhendu do sítě. Vedení 3:0 je pryč.
2-3
Eso na pravou ruku. Alcaraz má ještě reálnou šanci na to, aby otočil tiebreak.
1-3
Bekhendový return křížem dopadl za základní lajnu.
0-3
A vzápětí počtvrté.
0-2
Potřetí v krátkém sledu trefuje Srb přímý bod na téčko.
0-1
Alcaraz si to dobře rozehrál bekhendem, ale po úderu křížem se vyhodil bekhendem po levé čáře za základní lajnu, což potvrdilo i jestřábí oko na jeho žádost.
6:6
I zprava. Stejně jako v osmifinále s Hurkaczem a v semifinále se Sinnerem si Djoković zahraje tiebreak.
30-40
Přímý bod na kříž.
30-30
Zase schází Španělovi dva fiftýny, čelil tlaku do bekhendu až Srb vypálil křižným forhendem zleva za základní lajnu.
15-30
Přímý bod do forhendu.
15-15
Z druhého udělal dvojchybu do autu.
0-15
Djoković neúspěšně protestoval jestřábem, tím pádem druhý servis.
0-15
Proti returnu těsně za síť zvolil Srb kraťas, Španěl chtěl prohazovat forhendem po pravé lajně, ale Djokovič vracel křižným volejem.
6:5
Konec přestávky, podávat bude Novak Djoković.
6:5
Následuje přestávka a výměna stran.
6:5
A na závěr gamu do bekhendu. Pokud Španěl prohraje druhou sadu, tak jedině v tiebreaku.
40-15
A potom na tělo Srba.
30-15
Přímý bod na boční lajnu.
15-15
Alcaraz používal hlavně bekhend, pomohl si křížem a poté i forhendem zprava ven z kurtu, Djoković klouzal po trávě a mířil do sítě.
0-15
Souboj křižných forhendů utnula nečistá chyba Španěla.
5:5
Pět ku pěti, Španěl tlačil do bekhendu a šel na síť, nezakončil forhendovým volejem a Srb se dostal do výměny až si křížem vynutil bekhendovou chybu. Alcaraz byl dva body od srovnání stavu finále.
40-A
Ve valné části bekhendové výměně se odvážil Španěl ke kraťasu z levé strany, ten ale doplachtil do sítě.
40-40
V nedlouhé rozehře směřoval křižný forhend Srba zprava do sítě.
30-40
Alcaraz odehrál druhý křižný forhend zprava za základní lajnu.
30-30
Alcarazovi se povedl forhendový return a křižný bekhend, pak přetáhl Srb podle rozhodčího forhendem levý roh. Byl zahlášený aut. Nicméně světová dvojka si vzala jestřába a ten ukázal dotek čáry. Setbol se nekoná. Výměna se opakuje.
30-30
Alcaraz potřeboval čtyři údery, pak získal bod bekhendem Djokoviće z levé strany do sítě.
15-30
Djoković začal servisem na boční lajnu a po forhendu po pravé čáře zkazil Alcaraz bekhend do sítě.
15-15
Alcaraz se dvakrát ubránil forhendem a měl skvělou pozici na křižný bekhendový prohoz zleva, ale těsně minul protější čáru.
15-0
Djoković podával na střed, ale křižný forhend zleva mu uletěl vedle pravé lajny.
5:4
Konec přestávky, podávat bude Novak Djoković.
5:4
Následuje přestávka a výměna stran.
5:4
Přímý bod z podání na lajnu, Španělovi schází game, aby srovnal tohle finále.
40-15
Tvrdý forhend po levé lajně už Srb nevrátil, ještě nepříjemně podklouzl, ale bude v pohodě. Djoković si i oklepal trávu z podrážky jako kdyby hrál na antuce.
30-15
Hned po podání vytáhl Španěl kraťas křížem zleva. Čárový zahlásil aut. Umpirový jej opravil, ale Djokovič vzal jestřába, ten ukázal dotek čáry. V opakované výměně bodoval Alcaraz esem do forhendu.
15-15
Údery po čáře prohnal Alcaraz Djokoviće a pomohla mu navíc páska, Španěl toho využil vítězným křižným forhendem z pravé strany.
0-15
Slušný servis do bekhendu byl k ničemu, Španěl napral forhend do sítě.
4:4
Alcaraz vyhazuje bekhendový return za základní lajnu – 4:4.
15-40
Djoković přehrál soupeře bekhendem, ten kazil zleva do sítě. Před rozehrou nabídla televizní grafika, že průměrně trvá pauza mezi výměnami v případě Alcarazova servisu 27 sekund, při Djokovičově podání dokonce 33 vteřin. Tomu se ani nechce věřit, že je tak moc benevolentní umpirový rozhodčí a člověk snad věří, že si to i přeložil špatně.
15-30
Alcaraz začal hrát do forhendu a najednou bylo zle. Křižným míčem byl nakonec donucen k chybě do sítě.
15-15
Umpirový rozhodčí opravil čárového a první servis se opakoval, následnou výměnu rozhodl křižný bekhend Srba zleva do sítě.
0-15
Nečistý vysoký return druhého podání vrací Srb vítězným křižným forhendem z pravé strany.
4:3
Konec přestávky, podávat bude Novak Djoković.
4:3
Následuje přestávka a výměna stran.
4:3
Eso, Alcaraz se ve druhém setu výrazně zvedl.
40-0
Alcaraz boduje vítězným forhendem po pravé straně na základní lajnu.
30-0
Djoković krásně přehodil Alcaraze a pak zahrál kratší balón, Španěl vracel křížem, Srb skočil rybičku, ale na vítězný bekhend hraný Alcarazem typicky jednoruč do volného kurtu už nestačil.
15-0
Alcaraz zrychlil forhendem po pravé lajně, zvládl první volej a z druhého rozhodl.
3:3
Přímý bod ven z dvorce – 3:3. Přitom Španěl vedl 30:0.
30-40
Alcaraz si chtěl naskočit na bekhendový return, ale dopustil se nečisté chyby.
30-30
Servis na střed a k tomu vítězný forhend k levé lajně.
30-15
Alcaraz nasměroval křižný forhendový return za základní čáru.
30-0
Přestřelku zakončuje Španěl vítězným bekhendem po levé lajně. Druhá sada je naprosto vyrovnaná.
15-0
Alcaraz zaslouženě bere fiftýn, forhendem měl jasně více ze hry, zkrátil výměnu a prohodil Djokoviće křižným bekhendem z levé strany.
3:2
Konec přestávky, podávat bude Novak Djoković.
3:2
Následuje přestávka a výměna stran.
3:2
Druhý forhend Srba přistál v pravé výseče pro čtyřhru a přece jen vede Španěl 3:2.
A-40
Přímý bod.
40-40
Djoković trefil balón do bekhendu a podpořil jej vítězným forhendem po levé čáře.
A-40
Forhendem po pravé lajně se dostal Španěl k síti a sebral křižný prohoz vítězným volejem za síť, Djoković mu zatleskal.
40-40
Křížem zleva dostal Srb šanci na rychlý forhend po levé lajně a ukončil výměnu křižnou smečí do bekhendu.
40-30
Djoković se prezentoval bekhendovým returnem k základní lajně a následovala chyba Alcaraze.
40-15
Alcaraz vytěžoval forhend, pak zaútočil křižným bekhendem zleva a Djoković se zmohl jen na chybu vedle levé lajny.
30-15
Druhým forhendem zprava dělá Srb nečistou chybu za základní čáru.
15-15
Alcaraz srovnává stav gamu přímým bodem na boční lajnu.
0-15
Alcaraz se dostal z tlaku z bekhendu po levé lajně, ale poté napřáhl ke křižnému forhendu zprava do sítě.
2:2
Přímým bodem na boční překlápí Srb tento game.
40-A
Alcaraz zreturnoval servis, ale zahrál vysoký kraťas zleva a Djokovič zametl křížem zprava s tímto balónem.
40-40
Alcaraz byl blízko, v delší výměně se hrálo hlavně křižným bekhendem až důrazný míč vracel Španěl za základní lajnu. Tu Srb jednou trefil a diváci už začali řvát v domnění, že se jedná o aut.
40-30
Křižným forhendovým returnem nutí Španěl soupeře k chybě do sítě, brejkbol.
30-30
Přímý bod ven z dvorce.
30-15
Španěl se bekhendovým returnem po pravé lajně vydal k síti, ale jeho první volej zastavila páska.
30-0
Alcaraz čekal kraťas a oplácel vítězným kontrakraťasem z pravé strany. Zase vede na příjmu 30:0.
15-0
Alcaraz se ubránil bekhendem a následně Djokovič poslal kraťas do sítě.
2:1
Konec přestávky, podávat bude Novak Djoković.
2:1
Následuje přestávka a výměna stran.
2:1
Alcaraz ten brejk nepotvrdil, v rozehře od základních lajn napálil křižný forhend zprava vedle levé čáry.
40-A
Brejkbol, proti returnu zvolil Španěl kraťas na pravou stranu a následně přehodil soupeře forhendem za základní lajnu.
40-40
Alcaraz si oběhl míč na forhend a přepálil základní lajnu.
40-30
Také Andy Murray sledoval přímý bod na tělo srbského tenisty.
30-30
Alcaraz hrál servis – volej, Djoković jej prohodil křižným forhendovým prasátkem z pravé strany.
30-15
Bekhendem po levé čáře se Španěl dostal z obrany a pokračoval vítězným forhendem po pravé lajně.
15-15
Djoković nechal hodně místa na bekhend po levé lajně, poté mohl prohazovat forhendem křížem zprava, ale Alcaraz vystihl míč vítězným stopvolejem.
0-15
Dvojchyba Španěla.
2:0
Djoković poprvé přichází o servis, proti druhému úderu protihráče udělal křižný forhendový výhoz zprava do levého koridoru pro debl.
A-40
Alcaraz si to rozehrál forhendem, při bekhendu pak páska odrazil míč na čop Djokoviće a ten pokazil balón do sítě.
40-40
Djoković trefil přímý bod na střed.
A-40
Zase bude mít Španěl ve svém prvním gamu setu na příjmu brejkbol, jeho křižný return zavadil o pásku a Srb kontroval forhendem zprava vedle levé lajny.
40-40
Vyrovnanou výměnu zlomil Španěl křižným forhendem zprava a vítěznou smečí po dopadu do levé poloviny kurtu.
30-40
Djoković otáčí z 0:30, Alcaraz totiž daruje bod křižným forhendovým returnem za základní lajnu.
30-30
Alcaraz měl na raketě dva brejkboly, byl jasně lepší forhendem, ale začal couvat a tím se dostal Djoković do výměny, v ní rozhodl vítězným křižným míčem z pravé strany.
30-15
Djoković měl kliku, Alcaraz si jej přitáhl a chtěl prohodit křižným bekhendem, jeho volej přepadl s dotekem pásky na levou stranu a polovinu světové jedničky.
30-0
Alcaraz byl aktivnější, agresivní a forhendem do bekhendu se dočkal chyby za základní lajnu. 30:0 pro Španěla při Srbově servisu, to tady ještě dnes nebylo.
15-0
Djoković vyhodil druhý servis naprosto mimo vymezený prostor. Jako kdyby snad podával na hráče stojícího z jeho pohledu na pravé straně.
1:0
Nečistý bekhendový return Djokoviće znamená, že si Alcaraz podržel podání na úvod druhého setu.
40-15
Přímý bod na boční lajnu.
30-15
Djoković čelil servisu na tělo a křižnému forhendu, první volej tak skončil na základní lajně a z toho plynul bekhend světové dvojky do sítě.
15-15
Djoković vystartoval proti kraťasu do bekhendu a snad napotřetí se postaral forhendem o chybu Alcaraze za základní čáru.
15-0
Alcaraz hned běžel k síti a jen pouštěl bekhendový prohoz za základní lajnu.
1:6
Djoković deklasoval Alcaraze v prvním setu 6:1, teď jej podržel servis ven z kurtu a po forhendu zakončil vítěznou smečí.
0-40
Přímý bod na téčko, tři setboly.
0-30
Srbovi psal servis a tvrdý forhend vyústil v bekhend Španěla od základní lajny do sítě.
0-15
V přestřelce trefil Alcaraz forhendem pravou lajnu, poté Španěl udělal křižnou bekhendovou chybu zleva do sítě a začal se vztekat.
1:5
Kanár to nebude, ačkoliv od něj byl Srb dva míče. Teď dvěma údery seběhl k síti a Španěl jej prohodil forhendem po pravé lajně. Nicméně Djoković jde podávat na vítězství v první sadě.
40-30
Djoković returnoval na základní čáru, Alcaraz následně dominoval bekhendem až uzavřel výměnu vítěznou smečí z kříže na pravou stranu.
30-30
První dvojchyba finále.
30-15
Na bekhendový return odpovídá Španěl nečistým forhendem za základní lajnu.
30-0
Přímý bod do bekhendu.
15-0
Také Alcaraz předvedl servis – volej a prasátko odrazilo forhend na stranu soupeře.
0:5
Konec přestávky, podávat bude Carlos Alcaraz.
0:5
Následuje přestávka a výměna stran.
0:5
Djoković servíroval na střed a zakončil vítězným křižným forhendovým volejem zprava do levého rohu kurtu, v příštím gamu může zaútočit na kanára.
15-40
Páska zachránila Srba, Španěl měl pak dobrou pozici, tu zahodil forhendovým kraťasem zprava do sítě.
15-30
Djoković sbíhal při forhendovém returnu na síť a posléze byl prohozený bekhendem po levé lajně.
0-30
Po bekhendovém returnu zasáhl Španěl nečistě křižný forhend z pravé strany.
0-15
Přímý bod do forhendu.
0:4
Finále Wimbledonu je zatím jasnou záležitosti, Djoković prošel křižný bekhendový return, následovala Alcarazova chyba do sítě.
40-A
Třetí brejkbol, Srb posadil míč na základní lajnu, následně vypálil Španěl křižným bekhendem zleva do sítě.
40-40
Přímým bodem smazal Španěl druhý brejkbol, Srb ještě požádal o jestřábí oko.
30-40
Druhý servis škrtal lajnu, krátce poté zahrál Srb bekhendem zleva za základní čáru.
15-40
Alcaraz odehrál křižným forhendem zprava do sítě a zatím za Djokovićem docela dost zaostává, dva brejkboly.
15-30
Djoković byl aktivnější bekhendem po levé lajně, sáhl pro kraťas, Alcaraz udělal vynucenou forhendovou chybu do sítě, při které upadl.
15-15
Přímý bod na tělo Djokoviće.
0-15
Forhendový return po čáře do bekhendu přinesl vynucenou chybu Španěla za základní lajnu.
0:3
Konec přestávky, podávat bude Carlos Alcaraz.
0:3
Následuje přestávka a výměna stran.
0:3
Esem na střed potvrzuje Djoković brejk.
30-40
Djoković servíroval a hned zkrátil výměnu na levou stranu, Španěl míč vrátil forhendem po pravé lajně, ale Srb jej zleva přehodil, následoval lob z tweeneru Alcaraze. Ten byl původně hlášený jako vítězný míč na základní čáru, ale Srb si dobře vzal jestřábí oko.
30-30
Alcaraz zaútočil, ale Djokovič jej donutil couvat a pak doběhl kratší míč bekhendem po levé lajně, následný obranný forhend Španěla dopadl za základní čáru.
30-15
V dalším souboji od základních lajn udeřil Srb nečistě forhend z levé strany.
15-15
Alcaraz byl od základní lajny přesnější, Djoković chyboval forhendem zprava do pásky.
0-15
Alcaraz šel důrazným bekhendem k síti, ale jeho první volej skončil z forhendu za základní lajnou.
0:2
Djoković ji využil, zafungoval mu bekhendový return a forhend k levé lajně vracel Alcaraz za základní čáru. Španěl si tak okamžitě na úvod finále prohrává podání.
30-40
Krátký křižný bekhendový return trestá Alcaraz vítězným forhendem k pravé lajně, poslední šance pro Djokoviće.
15-40
Druhým křižným forhendem zprava hraje Srb za základní čáru.
0-40
Na třetí úder reaguje Španěl křižným forhendem zprava za základní lajnu a nabízí brejkboly.
0-30
Djoković se dostal z obrany vítězným křižným forhendem z pravé strany.
0-15
Alcaraz si pomohl servisem, ale poslal křižný forhend zprava z jasné pozice za základní lajnu, přitom Djoković šel na opačnou stranu.
0:1
Přímým bodem na levou ruku otáčí Srb první game z brejkbolu.
40-A
Djoković se snažil hrát do bekhendu až se Alcaraz křížem zleva vyhodil za základní lajnu.
40-40
Alcaraz začal bekhendem, ale křižným forhendem zprava vyhnal Djokoviće a v podstatě jej donutil k chybě do sítě.
40-A
Djoković dobře podal ven z kurtu a forhendem po pravé lajně si připravil snadný křižný volej.
40-40
Djoković odvrací přímým bodem na boční lajnu.
40-30
Brejkbol, Španěl posadil return z forhendu těsně za síť a Srb kazil bekhendem zleva po čáře do protipohybu směrem do sítě.
30-30
Alcaraz umístil křižný forhendový return druhého podání vedle pravé lajny.
30-15
Alcaraz trefuje vítězný křižný forhendový return druhého podání, Djoković při něm nepříjemně upadl.
15-15
Alcaraz returnoval bekhendem a přidal míč po levé lajně, tím si vynutil forhend za základní čáru.
0-15
Srb začíná přímým bodem ven z kurtu.
0:0
Utkání právě začalo.
Na rozdíl od včerejšího ženského finále by se mělo hrát pod otevřeným nebem.
Djoković a Alcaraz již absolvují rozehrávku před soubojem o to, kdo si zatančí s Markétou Vondroušovou. Na podání začne světová dvojka.
Novak Djoković
Asi nejslavnější srbský sportovec současnosti potřebuje 72 fiftýnů k tomu, aby získal svůj čtyřiadvacátý grandslamový titul v kariéře. Letos se po roce vrátil do Melbourne, kde ve finále zdolal Stefanose Tsitsipase. Následovalo první Roland Garros od roku 1998 bez účasti Rogera Federera a Rafaela Nadala. Djoković zapsal u Sejny svůj třetí titul a aktuálně tak platí, že je jediným hráčem Velké trojky, který každý grandslam vyhrál alespoň třikrát.

Poslední dobou se mu navíc náramně daří i na Wimbledonu. Neprohrál na něm více než 2 100 dnů. Naposledy padl ve čtvrtfinále 2017 s Tomášem Berdychem, kdy utkání skrečoval a celou sezonu pak předčasně ukončil. Jeho poslední porážka skrze proměněný mečbol je stará více než sedm let. V roce 2016 nestačil překvapivě ve třetím kole na amerického ranaře Querreyho. Přitom již tou dobou se mluvilo o jeho útoku na kalendářní grandslam.

Djoković drží ještě jednu skvělou šňůru. Jeho poslední prohra na wimbledonském centrálním dvorci se datuje do roku 2013, kdy podlehl domácímu Andymu Murraymu. Ten se tak konečně dočkal vytouženého triumfu na svém domácím grandslamu. Djokovićovi nepovolil ani set.

Srb je velkým favoritem tohoto finále. Během letošního Wimbledonu dorovnal svým 46. grandslamovým semifinále Rogera Federera. V pátek to bylo mj. čtyři roky od zápasu, ve kterém byl Federer blízko k tomu, aby porazil Djokoviće. Ve finále Wimbledonu 2019 ale promarnil za stavu 8:7, 40:15 v pátém setu dva mečboly a Djokovič celé finále otočil. Zvítězil v tiebreaku rozhodujícího setu. Ten se hrál atypicky již za stavu 12:12.
Carlos Alcaraz
I taková tenisová velmoc jako Španělsko může čekat na wimbledonského finalistu dvanáct let. Asi nepřekvapí, že posledním Španělem, který si zahrál o wimbledonský titul, je jistý Rafael Nadal. Ten v roce 2011 prohrál s Novakem Djokovićem 1:3. Nadal je také posledním španělským wimbledonským vítězem. Před třinácti lety porazil Tomáše Berdycha 6:3, 7:5, 6:4.

Alcaraz je svým způsobem Nadalův nástupce a v době, kdy se Nadalova kariéra chýlí ke konci, tak pořád Španělsko má tenistu schopného hrát o grandslamové tituly. Pro Alcaraze to bude druhé grandslamové finále kariéry. Loni v září přehrál na US Open Nora Ruuda. Zároveň se jednalo o přímý souboj o pozici světové jedničky. O tu během letošní sezony Alcaraz přišel, ale vrátil se do čela žebříčku ATP těsně před Wimbledonem poté, co si podmanil podnik v Queens Clubu. Pro Alcaraze to byl mimochodem vůbec první vyhraný travnatý turnaj. Až do letošního Wimbledonu odehrál na nejrychlejším tenisovém podkladu pouhých osm utkání (bilance 4:4). I proto je na rozdíl od nedávného semifinále French Open outsiderem.

Tak či onak – už teď zažívá dvacetiletá hvězda vynikající sezonu. Tu začala až v únoru na antuce. Jinými slovy řečeno – v "Djokovićově" Melbourne scházela. Kromě Queensu nenašel Alcaraz přemožitele ještě na čtyřech dalších turnajích. Za zmínku stojí především tituly z tisícovek v Indian Wells a v Madridu. Indian Wells dokonce ovládl Alcaraz bez ztráty setu.
Cesta turnajem – Novak Djoković
1. kolo – Cachin 6:3, 6:3, 7:6
2. kolo – Thompson 6:3, 7:6, 7:5
3. kolo – Wawrinka 6:3, 6:1, 7:6
Osmifinále – Hurkacz 7:6, 7:6, 5:7, 6:4
Čtvrtfinále – Rubljov 4:6, 6:1, 6:4, 6:3
Semifinále – Sinner 6:3, 6:4, 7:6
Cesta turnajem – Carlos Alcaraz
1. kolo – Chardy 6:0, 6:2, 7:5
2. kolo – Muller 6:4, 7:6, 6:3
3. kolo – Jarry 6:3, 6:7, 6:3, 7:5
Osmifinále – Berrettini 3:6, 6:3, 6:3, 6:3
Čtvrtfinále – Rune 7:6, 6:4, 6:4
Semifinále – Medveděv 6:3, 6:3, 6:3
Vzájemné zápasy 1:1
Oba zápasy se odehrály na antuce. Před rokem v Madridu zvítězil Alcaraz 7:5 v tiebreaku třetího setu. To letos v semifinále Roland Garros vyhrál Djoković 6:3, 5:7, 6:1, 6:1. Španěla sužovaly od třetího setu křeče prakticky po celém těle.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Aktuální výsledky

Tenis
Články odjinud