Tiskové konference - Losování 1. kola fotbalové Ligy mistryň -  ONLINE PŘENOS -  16. srpna 2019   13:30

Losování 1. kola fotbalové Ligy mistryň

První zápasy se hrají 11. a 12. září, české týmy se v domácím prostředí představí při odvetách o dva týdny později.

FC Minsk – FC Curych
16'
Závěrečnou dvojici tvoří FC Minsk a FC Curych.
15'
Švýcarské Lugano má za soupeře Manchester City. Švýcarský fotbal má vůbec poprvé dva zástupce v hlavní fázi soupeře.
14'
Švédská Pitea bude ve skandinávském derby soupeřit s Bröndby Kodaň.
13'
Nováček v hlavní soutěži Mitrovica z Kosova se utká s Wolfsburgem.
12'
Islandský Breidablik dostal za soupeře pražskou Spartu!
11'
RSC Anderlecht si zahraje s BIIK Kazygurt z Kazachstánu.
10'
Rakouský St. Pölten dostal za soupeře Twente Enschede.
9'
Göteborg FC nastoupí proti Bayernu Mnichov, loňským semifinalistkám.
8'
Dámský tým Arsenalu se utká s Fiorentinou.
7'
Další ruský tým Rjazan-VDV si zahraje s naprostým gigantem, Olympique Lyon. Francouzky budou útočit na pátý triumf v řadě.
6'
Ruský tým Čertanovo Moskva se utká s Glasgow City, daleká cesta čeká tyto soupeře.
5'
Debutant v této fázi soutěže Vllaznia z Albánie bude soupeřem dánského týmu Fortuna Hjörring.
4'
Sporting Braga z Portugalska bude bojovat proti Paris Saint-Germain.
3'
Spartak Subotica ze Srbska bude soupeřem Atlética Madrid, španělských mistryň, kam přestoupila americká opora Sparty Stromová.
2'
Hibernian FC ze Skotska nastoupí proti pražské Slavii!
1'
Juventus s českou fotbalistou Andreou Staškosou se představí proti loňským finalistkám FC Barcelona! To bude velká fotbalová paráda hned na úvod.
1'
Prvním vylosovaným týmem je Juventus Turín.
Anglie, Skotsko a Švýcarsko mají nasazený i nenasazený tým v osudí, ty nemohou hrát proti sobě.
Jako první bude vylosován nenasazený tým, který začne dvojzápas na domácím trávníku.
Třetí dámou na pódiu je Anne Vonnezová, expertka na dámské fotbalové soutěže UEFA, která vysvětluje principy losování.
Nadine Kesslerová s velkým potěšením vítá na pódiu čtyřnásobnou vítězku Ligy mistryň a německou olympijskou šampiónku z Ria de Janeira Josephine Henningovou.
Účastníky zdraví Nadine Kesslerová, šéfka ženského fotbalu v rámci UEFA.
Losování ve švýcarském Nyonu bude brzy zahájeno.

České týmy

Sparta ovládla 20 z 26 ročníků samostatné české ligy (včetně loňské sezóny) a Ligy mistryň se účastní pravidelně. Největšího úspěchu Sparta dosáhla už v sezóně 2005-06 postupem do čtvrtfinále, kde nestačila na Djurgarden. Od roku 2013 se Spartě podařilo jen jednou postoupit, v sezóně 2017-18 se přes PAOK Soluň dostala do druhého kola, pak nestačila na Linköping.

Slavia získala těch dalších šest mistrovských titulů a Ligy mistryň se pravidelně účastní od roku 2014. Slávistky se už třikrát probojovaly do semifinále. V roce 2016 vypadly s Lyonem, o dva roky později s Wolfsburgem a letos na jaře v již zmiňovaném dvojzápase s Bayernem Mnichov.
Systém soutěže

Liga mistryň už má za sebou předkolo, v němž 40 týmů bojovalo v deseti skupinách po čtyřech, přičemž do hlavní fáze se probojovali jen vítězové skupin. Oproti loňsku už se kvalifikaci české týmy vyhnuly.

Od prvního kola až po semifinále se hraje vyřazovacím systémem na dva vítězné zápasy. Úvodní dvě kola se odehrají na podzim (1. kolo v září a 2. kolo v říjnu), od čtvrtfinále se pak už pokračuje na jaře.

Finále se odehraje 24. května 2020 ve vídeňském Viola Parku, domovském stadiónu fotbalistů Austrie Vídeň.
Sezóna 2018-19

Uplynulá sezóna Ligy mistryň byla osmnáctou v dosavadní historii soutěže a z českých týmů se ji rovněž zúčastnily Sparta a Slavia.

Slavia ji odstartovala už v předkole, v Maďarsku snadno ovládla skupinu s domácím týmem MTK Hungária (4:1), tureckým Belediyesporem (7:2) a kosovskou Mitrovicou (4:0).

Hlavní část soutěže se hrála vyřazovacím systémem a Sparta nepřežila hned první kolo, když nestačila na Ajax Amsterdam po prohrách 0:2 v Amsterdamu a 1:2 v Praze na Letné. Slavia zdolala litevskou Gintru díky výhrám 3:0 v Šiauliai a 4:0 na stadiónu Viktorie Žižkov.

Ve druhé kole Slavia narazila na švéský Rosengard a silného soka zdolala po výhře 3:2 na severu Evropy a domácí bezgólové remíze už v Edenu.

Do čtvrtfinále byl Slavii nalovoán Bayern Mnichov, proti němuž Slavia dokázala uhrát cennou remízu 1:1 v Edenu, odvetu v Německu už ale ovládl Bayern vítězstvím 5:1, přesto Slavia dosáhla významného úspěchu.

V semifinále si pak největší favorit soutěže z Lyonu po velkém boji poradil s Chelsea (2:1 doma, 1:1 venku) a Barcelona díky dvěma výhrám 1:0 postoupila přes přemožitele pražské Slavie.

Finálový zápas se odehrál v Budapešti a Lyon jej zcela suverénně ovládl, když už ve třicáté minutě vedl 4:0 a na čtvrtém prvenství francouzského týmu v řadě nic nezměnila ani branka Barcelony v závěru zápasu na 1:4.
Hezké odpoledne při sledování přenosu losu prvního kola fotbalové Ligy mistryň, mezi dvaatřiceti účastníky nechybí ani Slavia se Spartou.

Oba české týmy budou v losu mezi nasazenou šestnáctkou, přesto mohou dostat zvučné soupeře.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:30.