Tour de France - 4. etapa: Dunkerque - Calais -  ONLINE PŘENOS -  5. července 2022   13:30

Ukončeno

4. etapa: Dunkerque - Calais

Přenos se aktualizuje automaticky

Z mé strany vše, u dalších on-line přenosů brzy na shledanou.
Žlutý trikot (po 4. etapě):
1. Wout van Aert (BEL/TJV) – 13:02:43
2. Yves Lampaert (BEL/QST) +0:25
3. Tadej Pogačar (SLO/UAD) +0:32
4. Mads Pedersen (DEN/TFS) +0:36
5. Mathieu van der Poel (NED/ADC) +0:38
6. Jonas Vingegaard (DEN/TJV) +0:40
7. Primož Roglič (SLO/TJV) +0:41
8. Adam Yates (GBR/IGD) +0:48
9. Stefan Küng (SUI/GFC) +0:48
10. Thomas Pidcock (GBR/IGD) +0:49
11. Michael Matthews (AUS/BEX) +0:50
12. Geraint Thomas (GBR/IGD) +0:50
13. Lennard Kämna (GER/BOH) +0:50
14. Mattia Cattaneo (ITA/QST) +0:55
15. Aleksandr Vlasov (BOH) +0:56

Zelený trikot (po 4. etapě):
1. Wout van Aert (BEL/TJV) – 170 bodů
2. Fabio Jakobsen (NED/QST) – 109 bodů
3. Peter Sagan (SVK/TEN) – 80 bodů
4. Christophe Laporte (FRA/TJV) – 66 bodů
5. Jasper Philipsen (BEL/ADC) – 66 bodů

Puntíkatý trikot (po 4. etapě):
1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 11 bodů
2. Wout van Aert (BEL/TJV) – 1 bod

Bílý trikot (po 4. etapě):
1. Tadej Pogačar (SLO/UAD) – 13:03:15
2. Thomas Pidcock (GBR/IGD) +0:17
3. Florian Vermeersch (BEL/LTS) +0:26
4. Brandon McNulty (USA/UAD) +0:36
5. Kevin Geniets (LUX/GFC) +0:51

Týmová soutěž (po 4. etapě):
1. Team Jumbo–Visma – 39:09:52
2. Ineos Grenadiers +0:29
3. Trek–Segafredo +0:45
4. Quick-Step Alpha Vinyl Team +0:50
5. Bora–Hansgrohe +1:05

Červené číslo (po 4. etapě):
Anthony Perez (FRA/COF)
Dlouho se čtvrtá etapa točila kolem Magnuse Corta Nielsena (DEN/EFE), jenž uhájil bez problémů svůj puntíkatý trikot, a úniku Anthonyho Pereze (FRA/COF), každopádně to klíčové se událo zhruba deset kilometrů před cílem, kdy nastoupil Wout van Aert (BEL/TJV) a až do cíle za sebou nechal o minimálně osm sekund své protivníky. Nenaplnily se tak vůbec předpoklady, že dojde k hromadnému dojezdu celého pelotonu. Radost musí mít stáj Team Jumbo–Visma také ze třetí příčky Christopheho Laporteho (FRA/TJV). Doplňme pak ještě jednou, že jako druhý se umístil Jasper Philipsen (BEL/ADC).
Konečné pořadí (4. etapa):
1. Wout van Aert (BEL/TJV) – 4:01:36
2. Jasper Philipsen (BEL/ADC) +0:08
3. Christophe Laporte (FRA/TJV) +0:08
4. Alexander Kristoff (NOR/IWG) +0:08
5. Peter Sagan (SVK/TEN) +0:08
6. Luca Mozzato (ITA/BBK) +0:08
7. Danny van Poppel (NED/BOH) +0:08
8. Hugo Hofstetter (FRA/ARK) +0:08
9. Michael Matthews (AUS/BEX) +0:08
10. Benjamin Thomas (FRA/COF) +0:08
Závod skončil.
CÍL'
Za vítězem Woutem van Aertem (BEL/TJV) se ještě odehrála tuhá bitva o stupně vítězů. A nakonec druhé místo urval Jasper Philipsen (BEL/ADC), přičemž stáj Team Jumbo–Visma uzmula ještě třetí příčku, a to zásluhou Christopheho Laporteho (FRA/TJV)!
CÍL'
Wout van Aert (BEL/TJV) nastoupil v pravý čas zhruba deset kilometrů před cílem při stoupání na Cote du Cap Blanc-Nez a svůj únik dotáhl do zdárného konce. Má tak přece svůj první triumf na letošní Tour de France po získaných třech druhých místech!
2 KM'
Sice jako by Wout van Aert (BEL/TJV) trochu ztrácel něco ze svého náskoku, ale nikdo ho už dohnat opravdu nemůže. Jeho samostatný únik je prostě smrtící.
3 KM'
Stále na čele, belgický závodník má situaci plně pod vlastní kontrolou. Jede na plné obrátky, početná grupa za ním nedokáže reagovat. Wout van Aert (BEL/TJV) se stane vítězem, pokud ho tedy nepotká například nějaký nepříjemný pád. Jak už třeba hovořil před startem této etapy Adrien Petit (FRA/IWG), Cote du Cap Blanc-Nez, nacházející se 10 kilometrů před cílem, může a mělo zkrátka zásadní vliv na dění této etapy.
4 KM'
Wout van Aert (BEL/TJV) nezpomaluje, ba naopak! Mezi 25 až 30 sekundami se pohybuje jeho odstup od ostatních. Peloton přitom na další boj jako by rezignoval, jeho ztráta se ustálila v současné chvíli na nějakých padesáti sekundách.
7 KM'
Zhruba dvacetisekundovým náskokem aktuálně disponuje vedoucí Wout van Aert (BEL/TJV), který po třech druhých místech směle putuje za prvenstvím v etapě a k pojištění svého žlutého trikotu.
Vrchařská prémie – Cote du Cap Blanc-Nez – 4. kategorie:

1. Wout van Aert (BEL/TJV)
10 KM'
Wout van Aert (BEL/TJV) vyjel na Cote du Cap Blanc-Nez jako první a vrhá se do samostatného úniku! Evidentně vůbec nechce čekat na nějaký závěrečný finiš. A vytvořil si docela slušný náskok nějakých čtyřiceti, padesáti metrů na ostatní, kteří jeho tempu nedokážou vůbec stačit. Parádní nástup Belgičana a jeho stáje, opravdu parádní! To je cyklistika, na kterou se dívá hezky.
11 KM'
Tvrdá ofenzíva ze strany Team Jumbo–Visma! Okamžitě stáhli manko na Anthonyho Pereze (FRA/COF), jehož únik tak definitivně skončil, a vrhají se rázně na Cote du Cap Blanc-Nez! A to včetně muže ve žlutém dresu Wouta van Aerta (BEL/TJV)! Peloton je aktuálně zcela rozdělen, některé týmy nástup absolutně nezachytily.
12 KM'
Vítr zřejmě fouká zleva na hodně otevřeném prostoru, peloton hodně zrychluje, evidentně jsou snahy o jeho štěpení. Anthony Perez (FRA/COF) se už vrhá vstříc stoupání na možná klíčový kopec této etapy, a to Cote du Cap Blanc-Nez!
13 KM'
Anthony Turgis (FRA/TEN) si chce evidentně odpočinout, a tak zvolnil tempo a ocitl se několik metrů za pelotonem. Toho tedy nakonec Peter Sagan (SVK/TEN) nebude mít po ruce k případnému rozjíždění vláčku ve finiši.
14 KM'
Průběžné pořadí:

1. Anthony Perez (FRA/COF)
2. peloton +0:30
16 KM'
Christophe Laporte (FRA/TJV) vyhlásil před touto etapou útok na prvenství v etapě pro stáj Team Jumbo–Visma. Vůbec nebyl spokojený s tím, že Wout van Aert (BEL/TJV) v Dánsku v předchozích dvou sprinterských etapách skončil druhý, a to včetně úvodní časovky. "Máme skvělý start do Tour de France, ale už chceme vítězství," vzkázal. "Nebaví nás druhá místa, i když aktuálně máme žlutý trikot."
19 KM'
Není pochyb o tom, že si Anthony Perez (FRA/COF) zaslouží po této etapě ocenění červeného čísla pro nejaktivnějšího cyklistu. 35 sekund, takovým náskokem disponuje na peloton. Je vidět z jeho výrazu, že dře z posledních sil. Není moc pravděpodobné, že by jako první dojel k poslednímu bodovanému vrcholu Cote du Cap Blanc-Nez, nacházejícího se v těsné blízkosti pobřeží.
21 KM'
Vysoké tempo pelotonu nezvládají někteří cyklisté, třeba za ním se nyní objevili Alex Kirsch (LUX/TFS) nebo Mikkel Bjerg (DEN/UAD), kteří se už stěží budou moci do hlavního pole zařadit. Dán mimochodem těsně před startem Tour de France prodělal kovid, i ten asi má velký vliv na jeho zápolení.
23 KM'
Statečně se drží na čele stále osamocený Anthony Perez (FRA/COF). Ale je vidět, že prostě vadne. Už jen 40 sekund zbývá z jeho náskoku na peloton, který navíc zrychluje před klíčovými větrnými pasážemi této etapy. V hlavním balíku probíhají velká škatulata, všechny stáje totiž chtějí mít co nejvýhodnější pozici před posledními dvaceti kilometry.
25 KM'
Také Peter Sagan (SVK/TEN) se dnes bude chtít bezpochyby pokoušet o etapové prvenství. A opět by měl mít ve finiši po ruce svého parťáka Edvalda Boassona Hagena (NOR/TEN). "Mým úkolem je mu pomoci, stejně jako Anthonymu Turgisovi," říkal. "Doufáme, že na Tour de France dosáhneme na dobré výsledky. Prožili jsme fantastické dny v Dánsku, jsme ale také rádi, že už jsme ve Francii. V téhle etapě jsou úseky, kde nás bude trápit boční vítr, takže musíme být maximálně soustředění."
29 KM'
Anthony Perez (FRA/COF) se drží na čele zuby, nehty. Je vidět, že se snaží ze všech sil chovat aspoň minutový odstup od hlavního balíku. Pomalu a jistě se přitom blíží dalšímu, dnes poslednímu bodovanému kopci, tedy Cote du Cap Blanc-Nez, který se nachází 10,8 kilometrů před cílem.
32 KM'
Jestli byl někdo pasován v této kopcovité etapě do role favorita, určitě musíme zmínit aktuálního držitele žlutého trikotu. Pokud peloton zvládne následujících zhruba třicet kilometrů a dojede pospolu, měl by být Wout van Aert (BEL/TJV) ve finiši na čelních pozicích. "Chci být pořád ve žlutém, je to speciální pocit. Nebyl jsem nijak frustrovaný, že jsem zase skončil jen druhý," hodnotil své působení po druhé a třetí etapě obojživelný Belgičan. "Pokusím se ten dres udržet, pokusím se jet pro vítězství. A pokud bych triumfoval ve žlutém dresu, jednalo by se ještě o speciálnější událost. Byl jsem včera velmi blízko prvenství, dnes je přede mnou další příležitost."
35 KM'
Teď vznikla na jednom ze zúžení menší kolize, lépe řečeno zadek pelotonu byl zablokovaný. Nejvíce celou situaci odnesl Louis Meintjes (RSA/IWG), který se nacházel na posledním místě. Ale měl by být zase rychle zpátky v hlavním balíku, podobně jako třeba Brandon McNulty (USA/UAD). K ničemu hrozivému nedošlo.
37 KM'
Doplňme si ještě mimochodem základní informace o poslední třetí hodině dnešní etapy. V tu chvíli ještě byli Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) a Anthony Perez (FRA/COF) pospolu, ujeli 36,7 kilometrů v průměrné rychlosti 40,9 km/h.
38 KM'
Průběžné pořadí:

1. Anthony Perez (FRA/COF)
2. peloton +1:20
41 KM'
Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) byl nyní pohlcený pelotonem. Se svým dnešním vystoupením každopádně může být spokojený, do boje o puntíkatý dres získal pět bodů z možných šesti. A je jasné, že svůj trikot poveze i do následujících dvou etap, o čemž mimochodem rozhodl hned na prvním bodovaném vrcholu.
43 KM'
Thibaut Pinot (FRA/GC) si vystoupil z pelotonu a vycouval si k týmovému vozu, aby sebral občerstvení pro sebe i své kolegy. I tenhle velikán Tour de France, který se mnohokrát zapsal výrazně do dění Staré dámy, zkrátka musí plnit roli jakéhosi nosiče vody.
44 KM'
Anthony Perez (FRA/COF) se osamostatňuje od Magnuse Corta Nielsena (DEN/EFE)! A svůj únik se nyní pokusí provádět samostatně. Samozřejmě by totiž velmi rád urval červené číslo pro nejaktivnějšího cyklistu etapy. A je dost pravděpodobné, že se ho Francouz po skončení závodu opravdu dočká.
47 KM'
Peloton už má také za sebou Cote du Ventus, od stáhnutí úniku, který od startu podnikli Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) i Anthony Perez (FRA/COF), ho dělí už jenom něco málo přes jednu minutu.
Vrchařská prémie – Cote du Ventus – 4. kategorie:

1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 1 bod
48 KM'
Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) získal jedenáctý bod do vrchařské soutěže! Anthony Perez (FRA/COF) byl druhý, opět se přitom pouze svezl se svým kolegou, kterému šlo o pokoření tohoto vrcholu a být na něm jako první samozřejmě daleko více.
49 KM'
Cote du Ventus překonávají společnými silami Anthony Perez (FRA/COF) a Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE). I na pátý bodovaný vrchol tak jistojistě dojede první někdo z nich. Skolit musejí 1,2 kilometrů dlouhé stoupání s převýšením 4,8%.
50 KM'
Překonání Cap Blanc-Nez, také tahle zkouška čeká dnes závodníky a podle Adriena Petita (FRA/IWG) může představovat nepříjemnou složku této etapy. Bude se jednat o poslední těžší stoupání, před nímž tenhle chlapík důrazně varoval. "Příjezd k němu je velmi rychlý, nachází se blízko pobřeží," popisoval. "Není vůbec jednoduché, je možné, že na úpatí dokonce budeme stát. Sice je dlouhé jen nějaký jeden kilometr, ale má zároveň 9 procent. Mohlo by tak dojít k nějakým kolizím."
52 KM'
O půl minutky za posledních zhruba sedm kilometrů stáhl peloton svou ztrátu na vedoucího Anthonyho Pereze (FRA/COF) a Magnuse Corta Nielsena (DEN/EFE). Aktuálně je odstup od obou skupin 1 minuta a 40 sekund.
55 KM'
Technických problémů se najednou objevuje trochu více, čím více se blíží konec této etapy. Kamil Gradek (POL/TBV) byl nyní tím, kdo musel zastavit, aby mu kutilové z jeho stáje Team Bahrain Victorious spravili bicykl.
57 KM'
Televizní kamery nyní zabíraly Nilse Politta (GER/BOH), který aktuálně plní roli potřebného vodonoše. Flašky na zádech, plné kapsy, takovou zátěží nyní musí Němec procházet. Drží zatím v pelotonu poctivě pozice vzadu, brzy ale zřejmě dojde k oné logistické skutečnosti, kdy všechno občerstvení bude předávat dál v rámci své stáje Bora–Hansgrohe.
59 KM'
47,9 kilometrů před cílem se nachází v pořadí pátý bodovaný vrchol z celkových šesti dnešních, konkrétně Cote du Ventus. Uvidíme, jestli Anthony Perez (FRA/COF) a Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) stihnou ještě dotáhnout svůj únik do úspěšného konce aspoň pro tuhle metu. V posledních minutách se jejich náskok přece ustálil na zhruba 2 minutách a 10 sekundách a neztenčuje se.
61 KM'
Philippeho Gilberta (BEL/LTS) jako by stále zlobil jeho bicykl, opět se zřejmě vlivem technických potíží dostal za peloton. Tenhle oslavenec čtyřicátých narozenin se tak zase musí proplétat mezi týmovými vozy, aby se znovu připojil do hlavního pole.
63 KM'
Průběžné pořadí:

1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE), Anthony Perez (FRA/COF)
2. peloton +2:10
65 KM'
Cote de Harlettes skolil také před malou chvilkou peloton, který jede v rozhodně větším tempu než zhruba během první poloviny této etapy. Asi nebude trvat dlouho a Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) spolu s Anthonym Perezem (FRA/COF) budou dostiženi a pohlceni.
Vrchařská prémie – Cote de Harlettes – 4. kategorie:

1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 1 bod
68 KM'
Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) na Cote de Harlettes, podobně jako na Cote de Nielles-lés-Bléquin, získal další bod do soutěže o puntíkatý trikot znovu vlastně bez boje. Anthony Perez (FRA/COF) se za ním jen vyvezl. Dán tak zvítězil už podesáté v řadě na letošním ročníku TdF na bodovaném kopci. Co ještě jedenáctý úspěch v pořadí? Ten je daleko. A únik přitom vadne, peloton zrychluje.
69 KM'
Cote de Harlettes následuje okamžitě po Cote de Nielles-lés-Bléquin. Kopec je dlouhý 1,1 kilometrů, převýšení činí 6,8%. Během toho procesu, kdy Reinardt Janse van Rensburg (RSA/LTS) mění své kolo kvůli defektu, se na vrchol postupně dostávají Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) a Anthony Perez (FRA/COF).
71 KM'
Aleksandr Vlasov (BOH) vystoupal pohotově na Cote de Nielles-lés-Bléquin a vrátil se pak zpátky do pelotonu. Mimochodem Mads Pedersen (DEN/TFS) se taktéž na chvilku objevil vzadu za hlavním balíkem a při návratu se málem srazil s jedním ze stájových vozů! Ten naštěstí svůj proces předjíždění zastavil včas. Jinak by došlo evidentně na hodně, hodně nepříjemný karambol. Výsostní spurter stáje Trek–Segafredo si hodně oddechl, že vše dopadlo dobře.
72 KM'
Cote de Nielles-lés-Bléquin pokořil také peloton, ten přitom pokračuje v tvrdší práci, aby dohnal vedoucí dvojici ve složení Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) a Anthony Perez (FRA/COF). Mimochodem Aleksandr Vlasov (BOH), aktuálně patnáctý muž průběžného pořadí, se ocitl za pelotonem, měl asi technické potíže. Nemělo by se ale jednat o nic vážného.
Vrchařská prémie – Cote de Nielles-lés-Bléquin – 4. kategorie:

1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 1 bod
74 KM'
Ještě dvě stě metrů před vrcholem na Cote de Nielles-lés-Bléquin byl Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) druhý, nakonec ale zase on vystoupal na bodovaný kopec jako první. Anthony Perez (FRA/COF) mu vůbec nebránil, šetřil síly. Opravdu stěží odhadovat, jak dlouho jejich únik potrvá, na první pohled je zřejmé, že jim těžknou nohy více a více.
75 KM'
Cote de Nielles-lés-Bléquin představuje 1,2 kilometrů dlouhý kopec s převýšením 7,7%. Na vrchol už stupají Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) a Anthony Perez (FRA/COF), je přitom vidět, že toho mají docela dost. Jejich náskok se stále tenčí, aktuálně je na 4 minutách a 40 sekundách.
76 KM'
Ne úplně povedené sprinty prožíval v posledních dvou etapách na dánské půdě Caleb Ewan (AUS/LTS). A má tak rozhodně velkou chuť nyní zabojovat aspoň o stupně vítězů. "Doufám, že v cíli budu mít volnější prostor, protože zatím jsem nikdy nenabral plné obrátky," přál by si. "Chci mít konečně příležitost zaspurtovat naplno. Čeká nás šest bodovaných vrcholů, nohy trochu bolet budou, bude foukat, takže si nemyslím, že dnešní etapa bude tak přímočará."
78 KM'
Technické potíže nyní postihly Philippeho Gilberta (BEL/LTS), a připomeňme si ještě jednou, že tenhle chlapík oslavuje právě dnes čtyřicáté narozeniny. Musel sesednout z kola, aktuálně čeká na nějakou pomoc od své stáje Lotto–Soudal.
79 KM'
Je vidět, že peloton zrychluje, tentokráte už není moc času reagovat na případnou nápravu a na stažení úniku, v němž se stále nacházejí Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) a Anthony Perez (FRA/COF). Připomeňme ještě, že posledních dvacet kilometrů může představovat problém, protože do hry může vstoupit nepříjemný vítr. Za pár kilometrů se odstup od obou skupin ztenčil o zhruba minutu a čtvrt na 5 minut a 40 sekund. Navíc Dán a Francouz nyní jedou proti větru, takové informace pro ně samozřejmě nejsou pozitivní.
81 KM'
Průběžné pořadí:

1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE), Anthony Perez (FRA/COF)
2. peloton +6:00
82 KM'
Stáje Team TotalEnergies a Lotto–Soudal aktuálně táhnou peloton, větší aktivitu v hlavním balíku vlastně nevidíme. Pokud se podíváme na další kilometry, vrchařská prémie na Cote de Nielles-lés-Bléquin nás čeká 74,3 kilometrů před cílem, tedy za nějakých osm kilometrů.
84 KM'
43,21 km/h, takovou průměrnou rychlostí se na sklonku druhé hodiny závodění řítí Anthony Perez (FRA/COF) a Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE). Za hodinu zvládli ujet 41,4 kilometrů.
85 KM'
Stále je rozdíl mezi oběma grupami sedmiminutový. Od předchozího bodovaného kopce Cote de Remilly-Wirquin se neudálo nic zajímavého, peloton pohodově zvládá silnice této etapy, podobně jako Anthony Perez (FRA/COF) a Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE), nacházející se v úniku.
93 KM'
Náskok vedoucího dua ve složení Anthony Perez (FRA/COF) a Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) se stále drží na 7 minutách! Už činil také o patnáct vteřin více, i tak se však jedná o pohodlný odstup Dána a Francouze na hlavní balík.
95 KM'
Také peloton bez obtíží vystoupal na Cote de Remilly-Wirquin. Zatím na únik výrazněji pořád nereaguje, taková zpráva je samozřejmě velmi dobrá pro Magnuse Corta Nielsena (DEN/EFE), který by se na dalším vrcholu zase mohl pokusit o sebrání bodu do soutěže o puntíkatý dres.
Vrchařská prémie – Cote de Remilly-Wirquin – 4. kategorie:


1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 1 bod
99 KM'
Také poosmé v řadě se na letošní Tour de France dostal na bodovaný vrchol Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE)! Tentokráte mu Anthony Perez (FRA/COF) tolik odporu nekladl, podobně jako při předchozím počínání na Cote de Cassel. Dán tak na Cote de Remilly-Wirquin zase stvrdil svůj puntíkatý trikot.
100 KM'
Prakticky hned po sprinterské prémii se do dění téhle etapy zařadila další vrchařská prémie. Cote de Remilly-Wirquin představuje 1,2 kilometrů dlouhý kopec s převýšením 6,9%, na který se nyní šplhají Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) a Anthony Perez (FRA/COF), tedy dva cyklisté, kteří jsou už od startu v samostatném úniku.
Sprinterská prémie – Lumbres:

1. Anthony Perez (FRA/COF) – 20 bodů
2. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 17 bodů
3. Fabio Jakobsen (NED/QST) – 15 bodů
4. Wout van Aert (BEL/TJV) – 13 bodů
5. Michael Mörköv (DEN/QST) – 11 bodů
6. Peter Sagan (SVK/TEN) – 10 bodů
7. Christophe Laporte (FRA/TJV) – 9 bodů
8. Caleb Ewan (AUS/LTS) – 8 bodů
9. Brent Van Moer (BEL/LTS) – 7 bodů
10. Florian Vermeersch (BEL/LTS) – 6 bodů
11. Daniel Oss (ITA/TEN) – 5 bodů
12. Tim Wellens (BEL/LTS) – 4 body
13. Nils Politt (GER(BOH) – 3 body
14. Maciej Bodnar (POL/TEN) – 2 body
15. Tadej Pogačar (SLO/UAD) – 1 bod
103 KM'
Nebyla to vyložená dechberoucí bitva, sprinteři moc sil nevynaložili. Wout van Aert (BEL/TJV) byl na čele, a ačkoli ho nakonec předskočil Fabio Jakobsen (NED/QST), situaci ohledně zeleného trikotu si pohlídal. Rozjížděč Michael Mörköv (DEN/QST) dojel těsně za nimi, Peter Sagan (SVK/TEN) se pak objevil na celkovém šestém místě na sprinterské prémii v Lumbres.
104 KM'
Na sedmi minutách je už náskok vedoucího dua ve složení Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) a Anthony Perez (FRA/COF)! Na vyšších hodnotách dosud ještě nebyl. Také peloton se jinak mílovými kroky blíží Lumbres, které nabídne za malou chvilku souboj spurterských es.
108 KM'
Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) se nyní vyvezl za svým parťákem v úniku, sebral tak sedmnáct bodů na sprinterské prémii v Lumbres, zatímco Anthony Perez (FRA/COF) plných dvacet. Oba dva každopádně nejsou nějakými žhavými kandidáty na urvání zeleného trikotu, zkrátka tenhle úsek projeli, jako by představoval běžnou cyklistickou záležitost.
112 KM'
Velkým jubilantem dnešní etapy je bezpochyby belgický sympaťák Philippe Gilbert (BEL/LTS), který oslavuje své kulatiny, tedy čtyřicáté narozeniny. "Kdybyste mi řekli před 10 lety, že tu ještě budu, nevěřil bych vám. Ale je super, že tu jsem," uculoval se cyklistický veterán. "Čeká nás těžká etapa, bude dost foukat. Nemyslím si, že bude silný vítr, ale bude hrát svou roli. Dosáhnout dobrého výsledku tak bude fakt složité. Sice jsem byl na TdF několikrát, ale vyhrál jsem všudy všeho jen jednu etapu," připomněl.
115 KM'
Je to jasné, v Lumbres bude první duo ve složení Anthony Perez (FRA/COF) a Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE). Jejich odstup od pelotonu se neustále navyšuje a už je na 6 minutách a 5 sekundách. Sprinterská prémie se mimochodem nachází 108,4 kilometrů před cílem.
119 KM'
Primož Roglič (SLO/TJV) se nachází vzadu v pelotonu, aktuálně doplnil své zásoby a energetické občerstvení. Až na jeden moment, kdy se hlavní balík rozpojil, jinak vidíme pohodovou etapu, ostatně jako by ji právě tak vnímal rovněž Slovinec.
121 KM'
Anthony Perez (FRA/COF) a Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) náskok navyšují, aktuálně se nachází na 5 minutách. Peloton přece trochu polevil, není příliš pravděpodobně, že by oba dva dohnal ještě před dalším bodovaným úsekem, a to sprinterskou prémií v Lumbres.
122 KM'
Jestli se něčeho všechny týmy před touto etapou opravdu hodně obávaly, byl to silný vítr, poněvadž se většinu času jede po pobřeží. A možná že právě nevyzpytatelné foukání od vody bylo také hlavním důvodem, proč se před pár minutami rozpojil peloton. "Myslím si, že etapa bude stejně hektická jako ty dvě předchozí v Dánsku," jako by předpověděl Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE), držitel puntíkatého trikotu, před dnešním závodem, že k nějakým zajímavým momentům přece jenom dojde. "Možná ale ve finále bude nuda tuhle etapu sledovat. Hlavně závěr je nicméně docela komplikovaný. Já se každopádně pokusím o únik, abych urval nějaké body."
124 KM'
Za sebou máme první hodinu závodění. Anthony Perez (FRA/COF) a Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) jsou na průměrné rychlosti činící 44,6 km/h.
125 KM'
Tak nakonec se peloton opět spojil dohromady, zase je vidět, že vládne v hlavním balíku větší pohoda. 3 minuty a 55 sekund, taková je jeho ztráta na vedoucí duo ve složení Anthony Perez (FRA/COF) a Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE).
128 KM'
Evidentně došlo k rozpojení pelotonu po nástupu týmu Quick-Step Alpha Vinyl Team, který opravdu zásadně začal šlapat do pedálů. Možná že se ale mimo nacházel dvorní spurter Fabio Jakobsen (NED/QST), a tak trochu zpomalil. I proto Mathieu van der Poel (NED/ADC), Thibaut Pinot (FRA/GFC) či Guillaume Martin (FRA/COF) své problémy zažehnali a jsou zase zpátky v pelotonu. Pořád ale k vidění někteří odpadlíci jsou, od pelotonu je dělí zhruba 20 sekund.
133 KM'
První hodně zajímavý moment se udál v pelotonu! Ten se totiž rozdělil na dvě části. A třeba i Mathieu van der Poel (NED/ADC) se nacházel jednu chvíli mimo hlavní pole, podobně jako Guillaume Martin (FRA/COF) a Thibaut Pinot (FRA/GFC)!
135 KM'
Peloton přece zrychluje, Anthony Perez (FRA/COF) a Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) mají samozřejmě o to složitější pozici. Přece trochu panuje jakási nervozita v hlavním balíku, týmy chtějí udržet své lídry před nástrahami větru, který přece občas nepříjemně zafouká.
136 KM'
Náskok vedoucího dua se ztenčil. 4 minuty a 40 sekund, Anthony Perez (FRA/COF) a Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) před sebou nemají lehký úkol, aby svůj únik udrželi co nejdéle. Byť je třeba podotknout, že Dán už svou prvotní ambici splnil a vlastně se dopředu tolik hnát nemusí.
137 KM'
Také peloton v pohodovém tempu dorazil na vrchol Cote de Cassel. Nepříjemnosti by možná vznikly, kdyby pršelo, ale svítí sluníčko, takže dlažební kostky nepředstavovaly vlastně žádný problém pro nikoho. Jen davy diváků trochu sužovaly cestu, k nějaké kolizi ovšem nakonec nedošlo.
Vrchařská prémie – Cote de Cassel – 4. kategorie:

1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 1 bod
141 KM'
Moc hezký souboj! Anthony Perez (FRA/COF) nechtěl nechat svému soupeři na Cote de Cassel nic zadarmo, zhruba čtyři sta metrů před vrcholem začal šlapat do plných, nakonec ale byl Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) na dlažebních kostkách přece rychlejší a svého soka předstihl. Dán tak urval sedmý bod a v puntíkatém trikotu pojede minimálně i v dalších dvou dnech.
142 KM'
1,7 kilometrů a převýšení 4,2%, to jsou aktuální nástrahy této čtvrté etapy. A Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) a Anthony Perez (FRA/COF) se během úseku na dlažebních kostkách šplhají nahoru na kopec Cote de Cassel. Velký zájem skončit tam první má dánský reprezentant, to ještě jednou připomeňme.
145 KM'
Anthony Perez (FRA/COF) je aktuálně virtuálně ve žlutém dresu. Samozřejmě že tahle zpráva není v kontextu faktu, že je pořád ještě jen začátek etapy, nikterak důležitá. Opět připomeňme, že cyklističtí experti očekávají hromadný dojezd pelotonu do cíle, podobně jako ve druhé a třetí části letošního ročníku Tour de France.
149 KM'
Celkem už 6 minut a 40 sekund, takový je současný náskok Magnuse Corta Nielsena (DEN/EFE) a Anthonyho Pereze (FRA/COF) na peloton. Není pochyb o tom, že tohle duo se na Cote de Cassel, který byl mimochodem naposledy v itineráři Staré dámy před osmi lety, dojede jako první. A dá se předpokládat, že Dán urve svůj sedmý bod do boje o puntíkatý trikot.
153 KM'
Průběžné pořadí:

1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE), Anthony Perez (FRA/COF)
2. peloton +6:00
159 KM'
Cote de Cassel se mimochodem nachází asi deset kilometrů od Steenvorde, rodného městečka Cédrica Vasseura (FRA), který držel žlutý trikot na Tour de France v roce 2007, vyhrál tehdy jednu etapu v Marseille a dnes působí jako týmový manažer stáje Cofidis. Možná i proto je teď Anthony Perez (FRA/COF) vepředu, okolí zná totiž jeho šéf velmi dobře, a mohl mu tak mnohé poradit.
161 KM'
Na čtyřech minutách je už odstup vedoucího dua od pelotonu! Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) a Anthony Perez (FRA/COF) směřují sebejistě za prvním bodovaným kopcem. A pochopitelně hlavně Dán bude chtít na Cote de Cassel dojet jako první. Pokud tak učiní, ponese puntíkatý trikot minimálně i pro následující dvě etapy.
163 KM'
Chris Froome (GBR/IPT) se nyní taktéž odpojil od pelotonu, podobně jako jeho krajan Doull před pár okamžiky, a dostal se dozadu k týmovým vozům. Ale nic zásadního se svými šéfy vlastně neřešil, brzy by měl být v hlavním balíku zpátky.
165 KM'
Mads Pedersen (DEN/TFS) se v průběžném pořadí nachází na čtvrté příčce, především časovku zvládl moc dobře, v další etapě skončil na bedně, následně se mu však při završování Tour de France na dánském území úplně dobře nevedlo. I nyní by velmi rád usiloval o nejvyšší příčky. "Dnešní etapa mi ale bude vyhovovat více, je v ní více kopců. Určitě lepší než v Dánsku," povídal před touto etapou. "Takže se na dnešek všichni těšíme. A doufáme, že to bude náš den."
167 KM'
Už v neutrální zóně byl v záběrech televizních kamer Owain Doull (GBR/EFE), po startu se ihned odebral k týmovému vozu, aby mu někdo ošetřil pravděpodobně lehké odřeniny na ruce. Jinak v pelotonu nedochází k něčemu zajímavému, Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) a Anthony Perez (FRA/COF) i nadále navyšují svůj náskok na čele.
169 KM'
Peloton na únik dvou cyklistů nijak nereagoval. A po zhruba dvou odjetých kilometrech si Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) a Anthony Perez (FRA/COF) vytvořili náskok zhruba jedné minuty. Mimochodem Dán směřuje k prvnímu bodovému kopci s názvem Cote de Cassel, který se nachází 140,8 kilometrů před cílem. Nezbývá mu k němu tedy vyloženě mnoho, mohl by se tam dopravit za zhruba nějakou třičtvrtěhodinku.
170 KM'
Tahle etapa začíná podobně jako ta včerejší. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) okamžitě vystartoval dopředu, aby jel k první vrchařské prémii bránit svůj puntíkatý trikot. Jestliže se však ve třetí etapě nacházel v úniku sám, tentokráte k sobě má společnost, konkrétně Anthony Perez (FRA/COF) se s ním vydal do samostatné pouti.
171 KM'
Zhruba ve 13:16 vyrazil do 7,6 kilometrů dlouhé neutrální zóny, odstartovalo se pak dle plánů kolem půl druhé odpolední. Žádný z týmů nehlásí nějakou ztrátu, stále je tak ve hře všech 176 cyklistů, které stáje přihlásily do letošního ročníku Tour de France. A to včetně nestárnoucího Philippeho Gilberta (BEL/LTS), který právě dnes slaví sé čtyřicáté narozeniny! Dnešní profil etapy by mu přitom mohl sedět. Pokusí se taky na své kulatiny o nějaký nástup?
Závod začal.
Favorité:

Byť se dnes jedná o kopcovitou etapu, opravdu by měli do cíle dojet ti nejlepší sprinteři, podobně jako v etapě číslo dva a tři. V té první jmenované triumfoval Fabio Jakobsen (NED/QST), v té druhé pak Dylan Groenewegen (NED/BEX), jež by měli patřit opět ke žhavým kandidátům na celkový triumf. Samozřejmě že do hry bude výrazně promlouvat taktéž Wout van Aert (BEL/TJV), jenž po třech druhých místech chce skončit konečně nejvýše, ve špatné formě tu nejsou Peter Sagan (SVK/TEN), Danny van Poppel (NED/BOH), Mads Pedersen (DEN/TFS) nebo Jasper Philipsen (BEL/ADC). Naopak třeba Caleb Ewan (AUS/LTS) či Alberto Dainese (ITA/DSM) by konečně rádi ukázali, že i oni umějí usilovat o příčky nejvyšší. Pokud bychom přece měli ukázat na někoho, kdo by se mohl pokusit o únik, který by mohl vykázat zdárný konec, asi by to byl bicyklový obojživelník Mathieu van der Poel (NED/ADC).
Trasa:

Vítr, asi ten je prakticky jediným strašákem pro tuhle první etapu na francouzském území, neboť se pojede povětšinou po pobřeží. Především v posledních dvaceti kilometrech bude peloton hodně blízko moře, a bude tedy záležet, jaké počasí si matka příroda naplánuje a zda nebude od vody nepříjemně foukat. Ačkoli je na trati hned několik bodovaných vrcholů, nejsou tak prudké, aby měly spurterům přinášet větší potíže. Dá se tak opravdu očekávat, že peloton dojede z Dunkerk až do Callais pospolu a ve finiši se rozhodne o vítězi. Úspěšný únik někoho z cyklistů se vlastně nepředpokládá.
Žlutý trikot (po 3. etapě):
1. Wout van Aert (BEL/TJV) – 9:01:17
2. Yves Lampaert (BEL/QST) +0:07
3. Tadej Pogačar (SLO/UAD) +0:14
4. Mads Pedersen (DEN/TFS) +0:18
5. Mathieu van der Poel (NED/ADC) +0:20
6. Jonas Vingegaard (DEN/TJV) +0:22
7. Primož Roglič (SLO/TJV) +0:23
8. Adam Yates (GBR/IGD) +0:30
9. Stefan Küng (SUI/GFC) +0:30
10. Thomas Pidcock (GBR/IGD) +0:31
11. Michael Matthews (AUS/BEX) +0:32
12. Geraint Thomas (GBR/IGD) +0:32
13. Lennard Kämna (GER/BOH) +0:32
14. Mattia Cattaneo (ITA/QST) +0:37
15. Aleksandr Vlasov (BOH) +0:38

Zelený trikot (po 3. etapě):
1. Wout van Aert (BEL/TJV) – 107 bodů
2. Fabio Jakobsen (NED/QST) – 90 bodů
3. Dylan Groenewegen (NED/BEX) – 60 bodů
4. Peter Sagan (SVK/TEN) – 54 bodů
5. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 42 bodů

Puntíkatý trikot (po 3. etapě):
1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 6 bodů

Bílý trikot (po 3. etapě):
1. Tadej Pogačar (SLO/UAD) – 9:01:31
2. Thomas Pidcock (GBR/IGD) +0:17
3. Florian Vermeersch (BEL/LTS) +0:26
4. Brandon McNulty (USA/UAD) +0:36
5. Nils Eekhoff (NED/DSM) +0:40

Týmová soutěž (po 3. etapě):
1. Team Jumbo–Visma – 27:04:48
2. Ineos Grenadiers +0:21
3. Trek–Segafredo +0:37
4. Quick-Step Alpha Vinyl Team +0:42
5. Bora–Hansgrohe +0:57

Červené číslo (po 3. etapě):
Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE)
Pokračování s pořadovým číslo čtyři nabídne letošní ročník Tour de France. Tři dny se peloton zaobíral závoděním na dánském území, po pondělní pauze se nyní stěhuje Stará drama na tradičně známou půdu do Francie. Pokud v této etapě nedojde k něčemu neobvyklému, i po ní byl měl nosit žlutý trikot Wout van Aert (BEL/TJV), podobně jako Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) ten puntíkatý, pokud tedy uspěje aspoň na jedné ze šesti vrchařských prémií čtvrté kategorie, a Tadej Pogačar (SLO/UAD) ten bílý. Daleko zajímavější pak může být měření sil o zelený dres. Stejně jako v předchozích dvou částech TdF se totiž očekává, že i dnes si to o prvenství rozdají spurteři, body se přitom budou rozdávat také na tradičně jedné sprinterské prémii.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:30.
Články odjinud