Velká pardubická - 132. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou -  ONLINE PŘENOS -  9. října 2022   16:00

Ukončeno

132. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou

Přenos se aktualizuje automaticky

Vítězové si vyslechli tentokrát klasicky hranou českou státní hymnu na svoji počet a 132. ročník Velké pardubické je definitivně minulostí. 133. vydání nejtěžšího překážkového dostihu kontinentální Evropy se s největší pravděpodobností uskuteční v neděli 8. října 2023 a i z něj se samozřejmě online přenosu dočkáte.
Konečné pořadí

1. Mr Spex (ž. Lukáš Matuský)
2. Talent (ž. Pavel Složil ml.)
3. Sacamiro (Jakub Kocman)
4. Player (ž. Marcel Novák)
5. Argano (ž. Martin Liška)
6. Lombargini (ž. Jan Odložil)
7. Dulcar de Sivola (josef Borč)
8. Stretton (ž. Thomas Garner)
ostatní nedokončili

Výrok dostihové komise
Jistě 1 3/4 – krk – 1 3/4 – 3 1/4 – daleko – 9 – daleko

Čas vítěze
9:31,24 min
132. Velká pardubická byla dramatická od začátku až do posledních metrů. Přinesla nezvyklé množství pádů, celkem 6, a to na 5 různých překážkách. Velký Taxisův příkop ukončil šance Imphala a Stara, na Popkovickém skoku upadl Kaiserwalzer, hned o překážku později ztratil jezdce Dusigrosz, na pro něj neznámém Dropu skončil favorizovaný Brunch Royal a Hadí příkop neustál No Time To Lose. Zbývající devítka koní se dlouho držela pohromadě, pole se začalo trhat až při náběhu na dráhu po Velkém Havlově skoku. Na dráze se rychle utrhla trojice Talent, Player a Mr Spex a zdálo se, že nikdo jiný se už k nim nedotáhne. To nakonec ještě zvládl Sacamiro a ve finiši se protáhl na třetí místo, do boje o vítězství však nezasáhl. Z něj rychle vypadl Player a posledních 300 metrů už bylo pouze soubojem Mr Spexe s Talentem. Obhájce loňského vítězství se musel sklonit před mladším protivníkem a Mr Spex tak z pozice čtvrtého favorita dosáhl svého největšího životního vítězství. Navíc je mu teprve 8 let, doufejme, že bude mít ještě několik příležitostí ho zopakovat.
V cílovém prostoru začal slavnostní ceremoniál pro vítěze 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Nejprve je ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou předána cena ministra, nyní již dostávají majitel, trenér i žokej onen nádherný vítězný pohár. Každý svůj.
Majitel Mr Spexe Karel Jalový prohlásil, že podle magie čísel věřil ve vítězství už před závodem, jelikož jeho první vítěz Velké Ribelino triumfoval před 7 lety s číslem 7, Mr Spex také startoval s číslem 7. V závodě věřil od náběhu do cílové roviny.
Trenér Luboš Urbánek dojetím těžko hledal slova. Mr Spexe má doma od jeho dvou let a piplal si ho tak prakticky od začátku. Špek, jak mu říká, na tom byl hodně dobře, je zdravý a doufá, že ještě pár let zdravý vydrží. Je mu trochu líto, že na něm nemohl jet stálý žokej Jan Kratochvíl, kterého tak aspoň pozdravil do nemocnice.
Lukáš Matuský prohlásil, že Mr Spex je borec. Přišlo mu, že zpočátku byl kůň poněkud vyjukaný, ale cítil jeho sílu, držel se víc vzadu, nechal, ať se vepředu tahají jiní a čekal na správnou chvíli. Je strašně rád, že se konečně mohlo běžet před plným hledištěm, má to úplně jinou atmosféru.
Luboš Urbánek jako jezdec nikdy Velkou nevyhrál, nyní může poprvé slavit jako trenér a hned po doběhu to šel na dráhu za Lukášem Matuským pořádně oslavit.
Dostihový mítink Velké pardubické je u konce.
CÍL'
Pro peníze si doběhli ještě pátý Argano, který dokázal udržet kontakt s nejlepšími, šestý Lombargini a sedmý Dulcar de Sivola, kteří již meli výraznou ztrátu. Do cíle ještě doběhl Stretton. Chicname de Cotte se dlouho držel v popředí, ale došly mu síly a po překonání poslední překážky byl v cílové rovině zadržen.
CÍL'
Nedokáže, na skvělý finiš Mr Spexe nestačil! Mr Spex se celou dobu držel lehce v pozadí, ale v cílové rovince měl nejvíce sil, rychle se posunul do vedení a přes velkou snahu Talenta ji bez potíží udržel! 8letý hnědák trenéra Luboše Urbánka při svém 19. překážkovém startu slaví své teprve čtvrté, ale rozhodně největší vítězství v kariéře! Žokej Lukáš Matuský vítězí ve Velké podruhé, před 2 lety triumfoval s Hegnusem. Boj o třetí místo zvládl lépe Sacamiro, na Playera zbyla až čtvrtá pozice.
CÍL'
Obrovský souboj Mr Spexe s Talentem! Dokáže Talent obhájit loňské vítězství?
30'
Poslední překážku zvládli všichni a jde se do finiše!
29'
Ano, vedoucí trojice je jasná, nikdo další o vítězství bojovat nebude.
28'
Pole už se natahuje, Talent, Player a Mr Spex utíkají ostatním.
27'
Velký Havlův skok skáče všech devět zbývajících koní a jde se na dráhu, na čele stále Talent s Playerem!
25'
Velký anglický skok ve slušném tempu.
24'
Na čele Player před Talentem, stále všichni pohromadě.
22'
Na Suchém příkopu měl velké problémy Stretton, Thomas Garner se jen tak tak udržel v sedle.
21'
Velké zahrádky bez potíží, zatím nikdo neztrácí.
19'
Na Malém Taxisu je zbývající devítka stále pohromadě.
17'
Velké množství pádů, Hadí příkop ukončil cestu dostihem a nejspíš i kariérou No Time To Lose!
15'
Brunch Royal končí na dropu, takovou překážku dosud nepotkal a nezvládl ji!
14'
Poplerův skok, Sacamiro si lehce brnknul předníma nohama.
12'
Seskok žádné potíže nenadělal a volní koně po něm zamířili známou cestou ke stájím.
10a'
Nesmírně pomalý náběh na Prodloužený Taxis, ale problémy z toho nebyly.
10'
Malé zahrádky i malý anglický skok koně srovnaly na hromadu a běžíse v jenom chumlu.
7'
Francouzský skok a padá Dusigrosz!
6'
Na Popkovickém skoku padá Kaiserwalzer a Talent měl velké problémy, aby se do toho nepřimotal také!
5'
Irská lavice bez problémů, ale nabíhalo se na ni hodně pomalu.
4'
Velký Taxisův příkop znamená konečnou v dosihu pro dva koně, Imphala a Stara! Jaroslav Myška tak ani na dvacátý pokus Velkou nevyhraje!
3'
Malá voda v dobrém tempu a kompletní patnáctka nabíhá na Velký Taxis!
2'
První dva skoky bez problémů.
START'
Hodně rychlý start dostihu, 132. Velká pardubická je odstartována!
START'
Právě byl dán pokyn startérovi, dostih může být zahájen.
Zkušebním skokem je snad poprvé v historii nově zrekonstruovaný bulfinš a všichni účastníci Velké ho bez sebemenších obtíží překonali. Nic jim tak nebrání odstartovat do dostihu, na jehož startovní místo se právě teď odebírají.
Argano dorazil před hlavní tribunu až na samotný závěr přehlídky, Martin Liška udělal malou show pro diváky, a kompletní patnáctka se přesunuje k povinnému zkušebnímu skoku.
Kůň jízdního oddílu Městské policie Pardubice Ota a vítěz Velké z roku 2020 Hegnus přivádí pole startujících ke slavnostní přehlídce před hlavní tribunu. Na ní překvapivě chybí Argano, důvod není znám.
10 minut před startem je podle aktuálních kursů největším favoritem na vítězství obhájce Talent (4:1), následovaný Brunch Royalem (5:1), Playerem (8,5:1), Imphalem (9,5:1), Mr Spexem (9,5:1) a No Time To Lose (10:1). Absolutními outsidery pak jsou Kaiserwalzer (65:1) a Dulcar de Sivola (100:1).
Jezdci již jsou v sedlech a se svými koňmi zanedlouho opustí paddock, aby vyrazili na slavnostní přehlídku před hlavní tribunu.
Šestý dostih, Poplerův memoriál skupiny Profireal Group pro 5leté a starší koně na 3 300 m, nejlépe dotovaný český dostih pro překážkové „sprintery“, měl překvapivý průběh, neboť z trojice největších favoritů se do cíle podíval jen jeden. Medicinman s žokejem Lukášem Matuským zůstal viset už na startu, Lodgiana Whistla s žokejem Ondřejem Velkem postihl v průběhu dostihu pád na Hadím příkopu. Vítězství tak napůl spadlo do klína 7letému hnědákovi trenéra Stanislava Popelky Lianel s žokejem Jaroslavem Myškou, který se tak stává druhým žokejem, který dnes dokázal vyhrát 2 dostihy za sebou. Pro Lianela jde o 6. překážkové vítězství při 20. startu a v Poplerově memoriálu výrazně vylepšil své loňské 4. místo. To byl zároveň poslední dostih, ve kterém nedoběhl mezi prvními dvěma v cíli. Dnes ale musel i přes výpadky spolufavoritů o triumf tvrdě bojovat a musel šlapat až do cíle, aby odrazil útoky. Nakonec to zvládl o jednu délku před Mr Zuru s am. Patrickem Mullinsem, o jehož 2. místě rozhodovala až cílová kamera, o krátkou hlavu byl na pásce dříve než Medic s žokejem Marcelem Novákem.
Pátý dostih, Cenu Lesů České republiky – Cenu Labe pro 6leté a starší koně na 5 200 m, druhý nejobtížnější dostih mítinku a druhý nejlépe dotovaný překážkový dostih na českém území, výrazně zkomplikovala Yara, která na irské lavici nabíhané z opačné strany vyklopila žokeje Ludovica Solignaca a o chvíli později málem ukončila dostih jednomu z favoritů Well Absolutovi. Ten se nakonec nenechal svést ze správného směru a v cílové rovince tak mohlo dojít ke strhujícímu souboji dvou největších favoritů. Ti se na závěrečné čtyřstovce hned třikrát vystřídali ve vedení, přičemž ta poslední změna už byla dost nečekaná, jelikož 6letý hnědák trenérky Štěpánky Myškové Well Absolut zhruba 150 metrů přec cílem ztrácel už půl délky, ale žokej Jaroslav Myška ho dokázal ještě více rozhýbat a nakonec po tvrdém boji o hlavu vyhrál! Jedná se o třetí vítězství tohoto koně v desátém překážkovém startu, v posledních šesti startech nikdy nedoběhl horší než druhý. I v něm se dost možná rýsuje favorit příštích ročníků Velké. Navíc má na překážkového koně nezvykle vysokou rovinovou třídu, před 3 lety doběhl devátý v Českém derby. Jen druhé místo musí kousat taktéž 6letý Chelmsford s žokejem Josefem Bartošem, další rostoucí hvězda překážkových dostihů. Daleko třetí doběhl New Finch s Jakubem Kocmanem.
Čtvrtý dostih, Cenu hejtmana Pardubického kraje – Cenu Vltavy pro 5leté a starší koně na 4 500 m, třetí nejobtížnější dostih dnešního programu, dlouho odvodil Angostura, ale při výběhu na dráhu se do čela posunul superfavorit startující v kursu 1,42:1, 5letý ryzák trenéra Pavla Tůmy Gatsby, už před sebe nikoho nepustil a nakonec vyhrál v jehož sedle v Pardubicích dnes již potřetí žokej Jan Odložil! Gatsby je budoucností českých překážkových dostihů, vyhrál posedmé z osmi startů, v tom jediném nevítězném, svém druhém v kariéře, skončil v lednu loňského roku v italské Pise druhý. Nejpozději za 2 roky by měl být jedním z největších favoritů Velké. Cenu Vltavy nakonec vyhrál jistě o 3 1/4 délky před Aeneasem s žokejem Josefem Bartošem, třetí místo zbylo na Angostura s 53letým žokejem Pavlem Kašným.
Třetí dostih, Pohár BICZ holding 2022 pro 5leté a starší koně na 4 600 m, jediný handicapový dostih programu, prakticky celý odvodil Beau Fixe, avšak v cílové rovince na zrychlení svých soupeřů nestačil a doběhl těsně čtvrtý. Nejlepší finiš předvedl 6letý tmavý hnědák trenéra Dalibora Töröka Godfrey s francouzským žokejem Benoitem Claudicem, pro kterého jde o jediný dnešní pardubický start a vítězství si tak náležitě užívá! Godfrey se pak dočkal svého vůbec prvního překážkového vítězství v kariéře, potřeboval na něj 15 závodů! Jistě o necelé 3 délky porazil Royal Gina s žokejem Jaroslavem Myškou, o další 3/4 délky třetí doběhl Averis s žokejem Lukášem Matuským. Začátek dostihu byl však velmi pomalý a na druhé překážce na něj doplatil Sexy Lord s žokejem Markem Stromským, po krátkém skoku upadl a Stromský skončil v kotrmelcích. Nikomu se ale nic nestalo.
Druhý dostih, Cenu společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Cenu ČASCH pro 4leté koně na 4 200 m, vyhrál po tvrdém, ale férovém boji v cílové rovině hnědák trenéra Pavla Tůmy Greek Dessert s žokejem Janem Odložilem, který tak zatím prožívá velmi vydařený den. To však není nic proti kariéře Greek Desserta, tento kůň startoval na překážkách pošesté a pošesté vyhrál! Zdá se, že pomalu roste nová hvězda mezi českými překážkovými koňmi. Tentokrát vyhrál jistě o 1 1/4 délky před Coupstarem s žokejem Pavlem Složilem ml., už hodně velkou ztrátu nabral třetí Kmotr s Adamem Čmielem. Kuriozitou je skutečnost, že Soul Of Dubai, který krátce po startu na jedné z překážek po špatném skoku shodil ze sedla Jakuba Kocmana, pokračoval bez jezdce dál a s ostatními koňmi absolvoval prakticky celý dostih, až před cílovou rovinkou zatočil dříve a skočil si tréninkově ještě malou vodu.
První dostih, Cenu společnosti VCES a.s. – Cenu Laty Brandisové pro 4leté a starší klisny na 4 200 m, skončila velkým překvapením, protože superfavoritka Giannina po náběhu na dráhu nepochopitelně vybočila prakticky při odskoku na steeplechase překážku číslo 28, třetí skok před cílem. Adam Čmiel se v sedle neudržel a vypadá trochu potlučeně, ale nevypadá to, že by do dalších dostihů neměl nastoupit. Nečekanou šanci naplno využila 7letá hnědka trenérky Evy Petříkové Maková Panenka s žokejem Janem Odložilem, která sice měla obrovské problémy hned na druhé překážce, ale otřepala se a v cílové rovince přespurtovala Ztracenku s žokejem Jaroslavem Myškou o půl délky, o krk třetí doběhla Alegoria s Jakubem Kocmanem. Ztracenka nejspíš doplatila na kolizi v prostoru před poslední překážkou, kde do ní narazila zmatená Giannina bez jezdce a na chvíli ztratila rychlost.
Dostihový mítink Velké pardubické právě začal.
Hegnus v roce 2020 vyhrál Velkou před prázdnými tribunami. Přesto si standing ovation nakonec užije. Dnes totiž přivede kompletní pole startujících na slavnostní přehlídku před hlavní tribunu. Společnost mu pak bude dělat matador z řad jízdního oddílu Městské policie Pardubice Ota, který ponese městskou vlajku.
V Pardubicích je zcela jasná obloha, aktuální teplota 10°C, v době hlavního dostihu by měla být kolem 16°C. Dráha je podle všeho naprosto perfektní. Vstupenky na tribuny jsou vyprodány, ale na stání jsou stále k dostání na pokladnách, takže pokud váháte, i teď ještě můžete vyrazi přímo na závodiště.
Program dnešního dostihového dne zahajuje nádherně zazpívaná česká státní hymna vokálním seskupením 4 tenoři.
Dobrá zpráva, všech 15 účastníků hlavního dostihu úspěšně prošlo ranní veterinární prohlídkou. V této chvíli jim vůbec nic nebrání ve startu.
Program dostihového dne

Proti zvyklostem má letošní den Velké pardubické pouze 7 dílů. Chybí tradiční Stříbrná trofej, jediná klasická steeplechase. Na pořadu dne tak budou pouze cross country dostihy.

11:30 – Cena společnosti VCES a.s. – Cena Laty Brandisové
steeplechase cross country, cena I. kat., 4 200 m, 200 000 Kč, 4leté a starší klisny

12:10 – Cena společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Cena ČASCH
steeplechase cross country, cena I. kat., 4 200 m, 200 000 Kč, pouze 4letí koně

12:50 – Pohár BICZ holding 2022
steeplechase cross country, handicap III. kat., 4 600 m, 90 000 Kč, 5letí a starší koně

13:30 – Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy
steeplechase cross coutry, cena National Listed, 4 500 m, 400 000 Kč, 5letí a starší koně

14:15 – Cena Lesů České republiky – Cena Labe
steeplechase cross country, cena Listed, 5 200 m, 700 000 Kč, 6letí a starší koně

15:00 – Poplerův memoriál skupiny Profireal Group
steeplechase cross country, cena National Listed, 3 300 m, 300 000 Kč, 5letí a starší koně

16:00 – 132. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou
steeplechase cross country, cena Listed, 6 900 m, 5 000 000 Kč, 6letí a starší koně
Největší favorité

Talent
Může dokázat, co se ve Velké nepodařilo nikomu od roku 2014, tj. obhájit vítězství. Zatímco loni šlo o překvapení, letos už 11letý ryzák patří do nejužší skupiny favoritů. Ovšem nechybělo mnoho, aby se o druhý triumf v řadě vůbec pokoušet nemohl. Na začátku září totiž při kontrolním testu v poslední kvalifikaci doplatil na hromadnou kolizi na Popkovickém skoku a ačkoliv sám neupadl, musel být zadržen a po 6 letech nedokončil dostih. Byl hodně potlučený, avšak týmu trenérky Hany Kabelkové se podařilo dát ho zdravotně zcela do pořádku a zároveň se zdá, že je i ve výborné formě. Tu ostatně prokázal už v červnové druhé kvalifikaci, kterou bez potíží ovládl i s náhradním žokejem Marcelem Novákem v sedle. Víckrát v tomto roce nestartoval. Celkem má na svém kontě 8 překážkových vítězství z 27 startů a výdělek přesahující 2,8 milionu korun. Za posledních 6 let pouze 2× nedoběhl na placených pozicích.

Brunch Royal
Pro české fanoušky málo známý 9letý hnědák trenéra Josefa Váni ml., jelikož celou kariéru běhá v zahraničí, hlavně v Itálii a Francii. To může být i jeho nevýhodou, nesmírně totiž bude záležet, jak si hlavně po stránce výdeje sil poradí s pardubickou oranicí, kterou zatím nikdy nikde nepotkal. Dalším kamenem úrazu může být distance, až do letošního září totiž platilo, že neběžel dostih delší než 5 200 m. Před 2 týdny však lehce zvítězil v 78. ročníku Premio Delle Nazioni v italském Meranu, který měří rovných 6 kilometrů. I to ale může negativně ovlivnit jeho výkon, u překážkových koní jsou 2 starty během 2 týdnů hodně neobvyklé. Navíc pro něj půjde už o 6. dostih v tomto roce. Přes to všechno patří mezi favority, jedná se totiž o skvělého krosaře v ideálním věku, navíc v sedle s jedním z nejlepších českých žokejů, který ho dovedl třeba už k vítězství ve Velké wroclawské, po finanční stránce zatím největšího triumfu tohoto koně. Ten v kariéře vyhrál na překážkách už 10× z 22 startů a vydělal 3,25 milionu korun.

Mr Spex
Prakticky všichni odborníci vidí mezi top favority i tohoto 8letého hnědáka trenéra Luboše Urbánka, ačkoliv jeho dosavadní výsledky zatím příliš respektu nevzbuzují. Ano, loni doběhl při své premiéře ve Velké jako jeden z nejmladších startujících na výborném 3. místě, ale jinak nijak zvlášť neoslnil, a to ani ve dvou letošních startech. V květnové první kvalifikaci doběhl daleko za vítězem na 8. místě, mnohem lépe si vedl v nabité srpnové třetí kvalifikaci, kde na 4. místě zaostal za vítězným Playerem jen o 4 délky. Na vítězství čeká již 3 roky, naposledy zvítězil při mítinku Velké pardubické 2019 v Memoriálu Jana Kašpara. Výhodou i nevýhodou může být žokej Lukáš Matuský v sedle. Ten už totiž ví, jak Velkou vyhrát, triumfoval před 2 lety s Hegnusem, ale Mr Spexe pojede v dostihu vůbec poprvé. Další výhodou pak je skokanská spolehlivost, v závodě totiž dosud nikdy neupadl a jen jednou byl zadržen. Celková bilance jsou však pouze 3 překážková vítězství z 18 startů a výdělek přesahující 600 tisíc korun.

Player
10letý ryzák trenérky Lenky Kvapilové patří dlouho do širší české překážkové špičky, ale až dosud to vypadalo, že nedokáže vítězit. S nejlepšími běhá poslední 4 roky a od května 2019 nedoběhl na horším než 5. místě (pokud dokončil, 3× se mu to za tu dobu nepovedlo), ale až do letošního srpna platilo, že v top konkurenci sice prohání favority, ale nevyhraje. Teď je to ale jiné. Po výborném výkonu totiž při svém letošním druhém a zatím posledním startu vyhrál srpnovou třetí kvalifikaci a ukázal, že možná přichází jeho chvíle. Velkou výhodou pak je, že se v jeho sedle nestřídají jezdci. Už téměř 6,5 roku ho v závodě nejezdí nikdo jiný než žokej Marcel Novák. V jeho prospěch pak mluví i statistika jeho účastí ve Velké. Tu totiž poběží počtvrté, při prvním a třetím startu po pádech nedokončil, ale při druhém doběhl před 2 lety druhý, necelé 2 délky za vítězným Hegnusem. Nyní jde opět o sudý start a s Playerem se prostě letos počítat musí. Dosud vyhrál pouze 5 překážkových dostihů z 27 startů a vydělal 1,4 milionu korun, ale má dost možná nejlepší formu v životě.

Do širšího okruhu favoritů na velmi dobré umístění pak patří 9letý tmavý hnědák Imphal trenéra Stanislava Popelky v sedle s matadorem Jaroslavem Myškou, kterého čeká jubilejní 20. start ve Velké (a patří mezi její smolaře, dosud ji nevyhrál), vítěz poslední kvalifikace, ve které dokázal využít toho, že se nepřimotal do již zmíněné velké kolize na Popkovickém skoku, a 10letý polokrevný hnědák Chicname de Cotte s žokejem Ludovicem Solignacem, senzačně třetí ve Velké 2019 a druhý ze srpnové třetí kvalifikace. Patřil by do něj i vítěz Velké z roku 2017, již 13letý hnědák No Time To Lose s žokejem Ondřejem Velkem, ale to by se muselo běžet před týdnem na totálně podmáčené dráze v podmínkách, kde je i ve svém věku nejsilnější ze všech českých koní. Po týdenním suchu však bude povrch mnohem tvrdší i přes pravidelné zavlažování, což jeho šance dramaticky limituje.
Startovní listina

1 – No Time To Lose (GBR)
13 let, ž. Ondřej Velek, trenér Josef Váňa st., stáj Paragan Horseboxes s.r.o.

2 – Argano
8 let, ž. Martin Liška, trenér Martin Liška, stáj Wrbna Racing a.s.

3 – Stretton
12 let, ž. Thomas Garner, trenér Stanislav Popelka, stáj Nýznerov

4 – Imphal (POL)
9 let, ž. Jaroslav Myška, trenér Stanislav Popelka, stáj Quartis-Zámecký Vrch

5 – Kaiserwalzer (GER)
9 let, am. Patrick Mullins, trenér Jaroslav Brečka, stáj DS Millennium (SVK)

6 – Brunch Royal (FRA)
9 let, ž. Josef Bartoš, trenér Josef Váňa ml., stáj Scuderia Aichner SRL

7 – Mr Spex (GER)
8 let, ž. Lukáš Matuský, trenér Luboš Urbánek, stáj Lokotrans

8 – Chicname de Cotte (FRA)
10 let, ž. Ludovic Solignac, trenér Pavel Vítek, stáj Quartis-Zámecký Vrch

9 – Dusigrosz (FRA)
9 let, ž. Marek Stromský, trenér Josef Váňa st., stáj Joly

10 – Dulcar de Sivola (FRA)
9 let, Josef Borč, trenér Vendula Jirčáková, stáj DiJana Dobšice

11 – Sacamiro
9 let, Jakub Kocman, trenér Ing. Eva Petříková, stáj Jezdecký oddíl Beňov

12 – Lombargini (GER)
11 let, ž. Jan Odložil, trenér Stanislav Popelka, stáj EŽ Praha a.s.

13 – Star (GER)
11 let, ž. Jaroslav Brečka, trenér Jaroslav Brečka, stáj MPL Racing (SVK)

14 – Talent
11 let, ž. Pavel Složil ml., trenér Hana Kabelková, stáj DS Kabelkovi

15 – Player
10 let, ž. Marcel Novák, trenér Lenka Kvapilová, stáj Nýznerov
Kvalifikační podmínky pro 132. Velkou pardubickou splnilo na českém území nezvykle málo koní, pouze 22, ovšem pouze 14 z nich jejich trenéři a majitelé přihlásili do hlavního dostihu sezony. Dva řádně přihlášení a kvalifikovaní koně pak pod vedením českého trenéra dosud startovali pouze v zahraničí. Další přihláška přišla z Irska, avšak 8letý bělouš Young Dev nakonec do Pardubic nedorazí. Z celkem 17 řádných přihlášek byla nakonec vylosována pouze 15členná startovní listina, což je nejméně od roku 2016, kdy odstartovalo také 15 koní. O slavnostní losování jednotlivých startovních čísel se v Praze postaral trojnásobný vítěz žokej Josef Bartoš, který pojede i tentokrát, ač to s ním v průběhu sezony několikrát nevypadalo dobře. O jakém pořadí na startu jeho ruce rozhodly?
Kvalifikace

Do Velké pardubické je kvalifikován každý kůň ve věku minimálně 6 let, který bez chyby (tj. bez pádu či vybočení) dokončí aspoň jeden ze čtyř kvalifikačních dostihů. Zahraniční koně musí bez chyby dokončit aspoň jeden dostih typu steeplechase či cross country o délce minimálně 4800 metrů konaný ve Francii, Irsku, Itálii nebo Velké Británii v době od poslední Velké. Samozřejmostí je, že kůň musí být zároveň přihlášen do dostihu v řádném termínu. Jedinou výjimkou je obhájce vítězství, který je kvalifikován automaticky.

Kvalifikační dostihy se běhají v Pardubicích, jsou dlouhé 5800 metrů a z velké části kopírují kurs Velké pardubické. Samozřejmě se v nich nevyskytuje Velký Taxisův příkop. Tato překážka se skáče pouze jednou v roce, při Velké.

1. kvalifikace (Cena města Pardubic) se konala 21. 5., úspěšně ji absolvovalo 11 koní a vítězem se stal nejtěsnějším možným rozdílem Del Rey s jezdcem Kocmanem.

2. kvalifikace (Cena města Pardubic – Memoriál mjr. M. Svobody) se konala 18. 6., úspěšně ji absolvovalo 5 koní a vítězem se stal Talent s žokejem Novákem.

3. kvalifikace (Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s.) se konala 6. 8., úspěšně ji absolvovalo 10 koní a vítězem se stal Player s žokejem Novákem.

4. kvalifikace (Velká cena města Pardubic – EURO EQUUS) se konala 3. 9., úspěšně ji po velkém množství pádů absolvovaly pouze 4 koně a vítězem se stal Imphal s žokejem Myškou.
Kurs Velké pardubické

Kurs dostihu čítá celkem 31 různorodých překážek.

č. 1 – Živý plot
120 cm vysoký a 130 cm široký živý plot s 80 cm vysokým dřevěným břevnem na odskokové hraně. Skok pro zahřátí. Moderní historie Velké nepamatuje pád na této překážce.

č. 2 – Živý plot s příkopem
130 cm vysoký a 290 cm široký živý plot s nízkým dřevěným břevnem na odskokové hraně, následovaný krátkým 60 cm hlubokým příkopem. Opět skok na rozehřátí, avšak jeho podcenění může přinést fatální následky. Právě zde skončila pouť Registany za 3. vítězstvím v řadě v roce 2005.

č. 3 – Malý vodní příkop
Nejmenší z trojice vodních příkopů. 300 cm široký a 60 cm hluboký příkop, který se dá v případě nouze proběhnout. Před modernizací v 90. letech byl tvořen betonovou hlubokou "vanou" s ostrými hranami a patřil mezi nebezpečné skoky. Dnes hrozí riziko pouze z podmáčených hran, díky kterým je nutné odskakovat s dostatečnou rezervou. Padá se zde minimálně.

č. 4 – Velký Taxisův příkop
Nejslavnější překážka dostihu. Skáče se pouze jednou za rok, právě při Velké pardubické. 150–160 cm vysoký a 180 cm široký živý plot je následován 400 cm dlouhým příkopem o hloubce 100 cm a pozvolným nástupem. Celková šířka překážky je tak 580 cm. A to je stav po modernizaci. Před rokem 1994 byl příkop o metr delší, o metr hlubší a měl ostrou hranu, o kterou si nezkušení koně v průběhu historie často přivodili vážná až smrtelná zranění. Modernizace udělala z překážky mnohem bezpečnější skok, avšak trochu nižší obtížnosti. Navíc dnešní koně jsou mnohem kvalitněji připravení a na počátku dostihu mají dostatek sil, takže v současné době se na Taxisu padá jen velmi málo. V posledních letech zde skončili svoji pouť dostihem vždy dva až čtyři koně, přičemž ne vždy byla na vině překážka jako taková. V roce 2020 zde však po nepochopitelné chybě vyhasl život jednoho z favoritů Sottoventa a po výrazné vlně nevole hlavně z řad veřejnosti došlo před dalším ročníkem k další bezpečnostní úpravě v podobě výrazněho zploštění doskokové hrany.

č. 5 – Irská lavice
Atypická překážka, která dělá mnoha koním velké potíže, ač není nebezpečná. 200 cm vysoký a 450 cm široký val ohraničený z obou stran metrovými příkopy. Nedá se zdolat jedním skokem (zkusil to pouze v roce 1982 Pahang, kterého 62letý jezdec Saunders nezvládl a Pahang to zaplatil životem), musí se na ni vyjít a na druhé straně zase sejít. Dá se zde ale ztratit mnoho času, v horším případě i pohřbít závod. Některé koně tato překážka vystraší natolik, že ji odmítnou přejít. V roce 2018 zde shodil jezdce Vajgaros, o 2 roky později to samé předvedl All Scater.

č. 6 – Popkovický skok
Podle mnoha odborníků nejobtížnější překážka Velké. Překážku tvoří 130 cm vysoký a 200 cm široký živý plot s nízkým břevnem na odskokové hraně, následovaný 200 cm širokým příkopem. Její záludnost spočívá v tom, že ihned po doskoku musí koně ostře zatočit doprava. Mnozí jezdci ji tak najíždějí šikmo, čímž si skok prodlužují a zároveň můžou omezit další koně. Například v roce 1998 zde došlo k hromadnému pádu 8 koní způsobenému řetězovou reakcí po vybočení jednoho a zaváhání druhého koně. Velké problémy nadělala také v roce 2015, padly zde celkem 4 koně. I v posledních letech znamenala tato překážka konec v dostihu minimálně pro jednoho koně, až loni se tak nestalo. Letos právě z důvodu šikmého nájezdu nadělala obrovskou paseku v poslední kvalifikaci.

č. 7 – Francouzský skok
Dva živé ploty oddělené příkopem. Živé ploty jsou 120, resp. 130 cm vysoké a 110 cm široké. Příkop mezi nimi je také široký 110 cm. Nachází se za lesíkem, takže diváci na závodišti na ni nevidí. Kdysi se na ni najíždělo z oranice, dnes je před ní dlouhý travnatý odskokový pás, který překážce výrazně ubral na obtížnosti. Přesto se zde výjimečně objeví problém, např. v roce 2004 znamenal řetězový pád konec nadějí hned 4 koní a loni zde překvapivě padl Lombargini.

č. 8/9 – Malé zahrádky
První dvojskok dostihu. Dva živé ploty 130 cm vysoké a 150 cm široké, mezi kterými je 8,5metrová mezera, kterou koně vyplňují dvěma kroky. Překážka se musí najet ve správném tempu, jinak hrozí, že kůň druhý plot nezdolá. Častý strašák hlavně zahraničních koní, kteří takový typ překážky ze světa neznají.

č. 10 – Anglický skok
Překážka, jejíž obtížnost spočívá v příkopu před živým plotem, ne za ním. Před příkopem se nachází 70 cm vysoké dřevěné břevno, příkop samotný je široký 150 cm, následný živý plot je široký 120 cm. Patří mezi jednodušší skoky, na kterém se v podstatě nepadá. V roce 2015 však toto pravidlo jeden kůň porušil. Touto překážkou končí úvodní část Velké pardubické.

Následuje průběh velkým prostranstvím, tzv. náměstím, kde je nutné správně objet několik točných bodů. To například v roce 2008 nezvládl Amant Gris, který sice doběhl do cíle první, ale byl po právu diskvalifikován pro nedodržení kursu, když jeden z točných bodů objel ze špatné strany a o několik metrů si tak zkrátil trať.

č. 10a – Prodloužený Taxisův příkop
Nachází se vedle Velkého Taxisu a má zhruba dvoutřetinovou velikost svého slavného "bratra". Živý plot je vysoký 130 cm, široký 200 cm a na odskokové hraně stojí 80 cm vysoké břevno. Následný příkop je hluboký pouze 20 cm, ale je dlouhý 200 cm. Skok se navíc často neprovádí úplně rovně, ale drobně šikmo. Přestože nepatří mezi technicky obtížné překážky, padá se zde často. Například loni zde skončily naděje favorizovaného Theophila.

č. 11 – Živý plot s příkopem
Živý plot je 130 cm vysoký, 170 cm široký a na odskokové hraně je 60 cm vysoké břevno. Následuje 200 cm širký a 60 cm hluboký příkop. Tato překážka koním nedělá potíže.

č 12 – Živý plot – seskok
Na první pohled jednoduchá překážka. 120 cm vysoký a 130 cm široký živý plot s 60 cm vysokým břevnem na odskokové hraně. Její obtížnost spočívá v poloze doskokové plochy, která je o 50 cm níže než odskok. Kůň, který si toto neuvědomí, může mít problémy a tzv. ztratit nohy. Stává se to ale minimálně.

č. 13 – Živý plot
130 cm vysoký i široký živý plot s 80 cm vysokým břevnem na odskokové hraně. Pro koně oddechový skok. Nepamatuji zde potíže.

č. 14 – Poplerův skok
80 cm vysoké dvojbradlí. To je celá tato překážka, avšak její jednoduchost je její největší „zbraní“. Koně mají tendenci ji podcenit. Jméno získala podle slavného meziválečného jezdce a dvojnásobného vítěze Velké kpt. Rudolfa Poplera, který právě na tomto skoku v roce 1932 tragicky zahynul v jednom rámcovém dostihu. V roce 1991 zde padl fenomenální Železník, avšak neutekl od žokeje Josefa Váni st., byl znovu nasednut a stíhací jízdu dovedl ke svému čtvrtému vítězství.

č. 15 – Drop
Dvoumetrový seskok přímo před tribunami. V minulosti před ním koně téměř zastavovali a scházeli ho. S narůstající rychlostí dostihu narostla také obtížnost této překážky, neboť se běžně skáče z tempa. Občas zde některý kůň vyhodí jezdce ze sedla. Přímo ve Velké naposledy v roce 2015.

č. 16 – Kamenná zeď
Oddechová překážka před tribunami před obtížnou fází dostihu. 180 cm široká a 85 cm vysoká zeď, na kterou se nabíhá z oranice. Někteří mazaní jezdci využívají úzký travnatý pás podél bariéry, aby ušetřili síly svého koně.

č. 17 – Hadí příkop
Největší a nejobtížnější vodní překážka. Kdysi jezdce vyloženě děsila, neboť byla hluboká téměř 2 metry a obrostlá vodními rostlinami. Po modernizaci v 90. letech má pevné dno, minimální hloubku a z původní obtížnosti tak zůstala pouze šířka 450 cm a hlavně o 70 cm nižší doskok oproti odskoku. Pokud se nenajíždí příliš pomalu, tak se zde již téměř nepadá, ačkoliv jde po delší době o velký skok a koně již nejsou zrovna čerství.

č. 18 – Velký vodní příkop
400 cm široký a 45 cm hluboký vodní příkop, který se dá bezpečně proběhnout, je již jen stínem kdysi velmi obávané překážky. Přesto nepatří mezi lehké skoky. Kůň se musí odrazit ve správný okamžik a nenechat na doskoku v příkopu zadní nohy, taková situace často končí pádem. Přesně to se v roce 2015 stalo jednomu z favoritů Rabbit Wellovi. Sice neupadl, ale jeho šance na úspěch se rozplynuly. V minulosti šlo o druhou nejtěžší překážku Velké díky rozbahněným okrajům a velké hloubce.

č. 19 – Malý Taxisův příkop
Poslední a nejmenší z trojice „Taxisů“ v kursu. Živý plot je 150 cm vysoký a 200 cm široký, na odskokové hraně je 60 cm vysoké břevno. Následný mělký příkop je široký 170 cm. Překážka obvykle nedělá problémy, neboť v těchto fázích se začíná opět zrychlovat a skáče se tak z dobrého tempa.

č. 20/21 – Velké zahrádky
Nachází se vedle Malých zahrádek a jde o stejný dvojskok. Jediným rozdílem je, že se skáče v opačném směru a mezera mezi živými ploty je o 0,5 metru delší.

č. 22 – Suchý příkop
Jednoduchý příkop s bílým odskokovým břevnem, široký 300 cm a hluboký 90 cm. V minulosti chybělo odskokové břevno, takže se stávalo, že si kůň příkopu jednoduše nevšiml. Dnes se zde zpravidla vůbec nepadá, ojedinělou výjimkou je pád Lukáše Sloupa ze sedla Krocoleona v roce 2019. Je to druhá překážka kursu, na kterou diváci z tribun nevidí.

č. 23 – Steeplechase skok
Steeplechase skoky nahradily dříve používané proutěné překážky, neboť se nedají proskočit. Je vysoký 130 cm a široký 60 cm. Nachází se ihned po výběhu z lesíka na travnaté dráze. V tomto úseku jezdci zkouší nástupy a testují, jak je na tom kdo se silami. Takže se tu obvykle běhá velmi rychle.

č. 24 – Živý plot „U hangáru“
Název je odvozen polohou, neboť jde o překážku nejblíž hangárům na přilehlém letišti. Jedná se o 130 cm vysoký i široký živý plot. 60 cm před ním se nachází 80 cm vysoké odskokové břevno. Nachází se v táhlé zatáčce, což je vzhledem k rychlému tempu a boji o pozice příčinou nepříliš častých pádů, hlavně na mokrém povrchu. Ten poslední jsme mohli vidět v roce 2016.

č. 25 – Velký anglický skok
Začátek poslední obtížné fáze dostihu. Překážka bývá záludná hlavně za mokra. Tvoří ji 150 cm vysoký a 160 cm široký živý plot, 60 cm před ním se stojí 80 cm vysoké odskokové břevno. Obtížnost překážky tvoří doskok, neboť doskoková plocha je o 40 cm výše než odskoková a koně zde na doskoku často podkluzují. Za mokra se tento problém ještě násobí a v kombinaci s úbytkem sil zde v takových podmínkách dochází často k pádům.

č. 26 – Suchý příkop „mezi břízkami“

240 cm široký příkop s 50 cm vysokým odskokovým břevnem. Hlavním úkolem je neškobrtnout a udržet tempo. I přes únavu koní se zde nepadá.

č. 27 – Velký Havlův skok
Poslední těžká překážka kursu. 140 cm vysoký a 190 cm široký živý plot s 80 cm vysokým odskokovým břevnem ve vzdálenosti 50 cm před plotem, následovaný 250 cm širokým mělkým příkopem. Obtížnost skoku spočívá nejen v jeho velikosti, ale i v pozici v kursu, koně jsou již hodně unaveni. Navíc před překážkou běží koně dlouhý úsek oranicí, která je ještě více vysílí, obzvláště za mokra. Pády jsou zde poměrně časté, naposledy zde měl v roce 2019 velké problémy Bridgeur a ač nakonec nepadl, byl přesto zastaven. Překážka je pojmenována po dlouholetém obětavém správci závodiště.

č. 28 – Steeplechase skok
Steeplechase skoky nahradily dříve používané proutěné překážky, neboť se nedají proskočit. Je vysoký 130 cm a široký 60 cm. Nachází se na travnaté dráze a koně si zde chystají pozici na finiš. Každá chyba tak stojí mnohem více než dosud. V roce 2015 se o tom přesvědčil Zarif, kterému pak chyběly síly ve finiši.

č. 29 – Steeplechase skok
Platí pro něj to samé jako pro překážku č. 28.

č. 30 – Steeplechase skok
Stejné parametry jako odstatní steeplechase skoky. Je to poslední překážka kursu, na začátku cílové roviny. Chyba udělaná zde se již nedá dohnat. Velkou sportovní tragédii způsobila tato překážka (tehdy ještě proutěná) v roce 1967. Bělka Lukava měla obrovský náskok, avšak pád na tomto skoku ji připravil o jasné vítězství.
Rekordy dostihu

Nejrychlejší čas: 8:56,01 min (2015, Ribelino, ž. Kašný)

Nejvíce startujících: 29 (1990)

Nejvíce vítězství jezdce: 8 (ž. Josef Váňa st., 1987-1989, 1991, 1997, 2009-2011)

Nejvíce vítězství jezdce v řadě: 4 (ž. Peter Gehm, 2001-2004)

Nejstarší vítězný jezdec: 58 let a 356 dní (Vladimír Hejmovský, 1951)

Nejmladší vítězný jezdec: 19 let (Josef Vavroušek, 1956)

Nejstarší vítězný kůň: 14 let (Unkas, 1954)

Nejvíce vítězství koně: 4 (Železník, 1987-1989, 1991)

Nejvíce vítězství koně v řadě: 3 (celkem 7 koní: Brigand 1875-78, Epigraf 1957-59, Sagar 1981-83, Železník 1987-89, Peruán 1998-2000, Tiumen 2009-11, Orphee des Blins 2012-14)

Nejvíce vítězství trenéra: 11 (Josef Váňa st.)

Nejvíce startů: 28 (ž. Josef Váňa st.)

Nejvíce startů koně: 8 (celkem 3 koně: Železník, Salvátor, Flang)

Nejmenší rozdíl mezi 1. a 2. koněm v cíli: Nos (2x – 1886, vítěz Hanno, a 2010, vítěz Tiumen)

Nejvíce koní v cíli: 18 (2009)

Nejvyšší kurs vítěze dostihu: 55:1 (2012, Orphee des Blins)
Finanční dotace

Letos se pořadatelům po 2 letech konečně podařilo vrátit dotaci dostihu aspoň na úroveň před covidem, tj. na 5 000 000 Kč. Vzhledem k současné vysoké inflaci je sice méně hodnotná než před 3 lety, ale Velká pardubická je i tak nejlépe finančně ohodnoceným cross country dostihem v Evropě. Pro peníze si doběhne prvních 7 koní. Ti svým majitelům vydělají:
1. místo 2 000 000 Kč
2. místo 1 100 000 Kč
3. místo 700 000 Kč
4. místo 500 000 Kč
5. místo 350 000 Kč
6. místo 200 000 Kč
7. místo 150 000 Kč
Základní informace

Délka dostihu: asi 6900 metrů
Počet překážek: 31 (z toho 3 vodní a 4 steeplechase skoky)
Doba dostihu: obvykle lehce přes 9 minut
Počet startujících: max. 25
Podmínky pro start koně: min. 6 let a splněný kvalifikační dostih
Podmínky pro start jezdce: min. 10 překážkových vítězství v kariéře a aspoň jeden dokončený překážkový dostih v aktuálním roce, nebo min. 10 překážkových umístění v kariéře a dokončený kvalifikační dostih v aktuálním roce
Historické zajímavosti

V dosavadních 131 ročnících se do listiny vítězů zapsalo 96 koní a 82 jezdců. Je mezi nimi 17 klisen a jediná žena, paní Lata Brandisová. Ta dokázala zvítězit v roce 1937 s klisnou Normou.

V historii dostihového sportu pouze jediný jezdec dokázal vyhrát oba nejslavnější překážkové dostihy, tj. Grand National v Liverpoolu a Velkou pardubickou. Je jím George Williamson. V Pardubicích vyhrál v letech 1890 a 1893, v Liverpoolu v roce 1899.

Již ročník 1878 poznal prvního trojnásobného vítěze a hned šlo o čistý hattrick. Hřebec Brigand vyhrál také v letech 1875 a 1877. V roce 1876 se dostih z důvodu mrazivého počasí nekonal. Zajímavé je, že se na jeho hřbetě při triumfech vystřídali dva různí jezdci.

V roce 1880 se dostihu zúčastnila klisna, která neměla jméno. Dokonce se probila na stupně vítězů, doběhla třetí.

Ročník 1881 vyhrál v sedle Victorie jezdec Hector Baltazzi, který si v průběhu dostihu zlomil klíční kost. Heroický výkon.

V roce 1896 dokončila svůj vítězný hattrick také první klisna, Lady Anne. K vítězstvím přidala ještě po jednom druhém, třetím a čtvrtém místě a byla nejúspěšnějším koněm historie Velké až do roku 1991.

Ročník 1900 vyhrál kůň, který neproběhl cílem jako první. Vítězná klisna Slava byla diskvalifikována pro křižování druhého v cíli, Magyaráda.

Od roku 1904 byly zavedeny časové limity pro jednotlivé dostihy. Stalo se tak na základě průběhu jednoho rámcového dostihu při Velké o rok předtím, při kterém jezdci a koně bojovali s tratí až do tmy. Jak uvidíme, časový limit byl později hlavním aktérem jedné z největších sportovních tragédií historie dostihu.

Ročník 1908 byl již druhým, který byl zrušen kvůli mrazivému počasí. Od té doby se Velká pardubická neběhá v listopadu, ale v říjnu.

Ročník 1909 nepoznal vítěze. Na startu se sešli pouze 3 koně. Jeden spadl, zbylí dva byli diskvalifikováni poté, co koně odmítali pokračovat v dostihu a mezitím vypršel časový limit.

Rok 1920 přinesl onu zmiňovanou sportovní tragédii. Ze šesti startujících koní jich pět padlo nejpozději na Popkovickém skoku. Osamocený Jonathan sice zvládl zbytek dostihu, avšak jezdec Koplík nikam nespěchal a užíval si ovace diváků. Mezitím vypršel časový limit, a vítězná dvojice tak byla po proběhnutí cílem diskvalifikována. Později se ukázalo, že toto rozhodnutí bylo chybné. Po přeměření trati v roce 1936 bylo zjištěno, že kurs dostihu je o 500 m delší, a tím pádem byl dosažený čas v pořádku. Bohužel se již nikdo neměl k tomu, aby původní rozhodnutí revidoval.

Ročník 1929 vyhrál bělouš Ben Hur, přestože v průběhu dostihu třikrát upadl.

V roce 1951 zvítězil dosud nejstarší jezdec v historii. Vladimírovi Hejmovskému bylo v době konání dostihu 58 let a 356 dní. Zajímavé je, že se na start Velké postavil pouze jednou. Zároveň to byl poslední rok, kdy kurs dostihu zavedl koně mimo vnitřní prostor závodiště.

V roce 1956 naopak vyhrál dosud nejmladší jezdec. Josefu Vavrouškovi bylo pouze 19,5 roku. Byl to jeho životní úspěch, nikdy poté již tento dostih nevyhrál.

V roce 1959 uzavřel sovětský Epigraf svůj vítězný čistý hattrick. Stal se teprve třetím koněm, který dokázal Velkou ovládnout třikrát. A zároveň prvním, který to dokázal ve třech letech za sebou. Také byl prvním z řady sovětských vítězů, kteří ovládli tento dostih nepřetržitě v letech 1957 až 1962.

V roce 1962 Velkou pardubickou poprvé přenášela Československá televize v přímém přenosu.

Ročník 1968 se nekonal z důvodu srpnových událostí. Zajímavé ale je, že přihlášeni byli dva koně z USA, což se nikdy předtím nestalo.

Raritou skončila Velká v roce 1970. Na prvních třech místech se umístily klisny.

V roce 1972 dokončil svůj vítězný hattrick Korok – kůň, který nikdy neměl běhat dostihy. Narodil se s vývojovou vadou na noze a kulhal. Přesto z něj Václav Chaloupka dokázal udělat jednoho z nejlepších koní historie. Později se výborně osvědčil jako plemeník.

Ročník 1973 se stal výjimečným. Poprvé v poválečné historii přijel kůň z Anglie, zároveň vyhrál a vytvořil na dalších 14 let časový rekord dostihu. Byl jím fenomenální Stephen’s Society.

Další velká sportovní tragédie postihla Velkou v roce 1975. Před poslední proutěnkou si Flang vypracoval asi čtyřdélkový náskok a zdálo se, že si jde pro vítězství. V té době však na dráhu vběhl kůň bez jezdce Bledax, srazil se s Flangem, který se tím ocitl na zemi a závod nedokončil.

Ročník 1977 ovládla dvojice Václavů. Ten v sedle, Chaloupka, se tak stal prvním jezdcem historie, který vyhrál Velkou počtvrté. Dosud se to podařilo pouze třem dalším jezdcům.

Rok 1979 přinesl další historický zápis. V sedle Legendy se stal vítězem Jiří Chaloupka a v listině vítězů se tak poprvé ocitla bratrská dvojice.

Ročníky 1981 až 1983 viděly čistý hattrick kladrubské dvojice Sagar – Pavel Liebisch. Sagarovu kariéru nešťastně ukončilo zranění nohy v kvalifikaci na VP 1984, čímž nejspíše přišel o čest stát se prvním a dosud jediným koněm, který by vyhrál Velkou čtyřikrát v řadě.

V roce 1987 se poprvé běželo pod 10 minut. Dostih však byl tento rok pravděpodobně o něco kratší, neboť místo překážky číslo 6 – Popkovického skoku – se skákala překážka 6b umístěná o kousek vedle v lese.

Rok 1989 přinesl souboj o historický zápis v cílové rovince. Dvojice Železník – Josef Váňa st. bojovala o zisk čistého hattricku. Václav Chaloupka v sedle Fráze zase usiloval o své páté vítězství. Úspěšnějším byl nakonec Železník, který tak pokračoval ve své cestě do pozice nejúspěšnějšího koně historie dostihu.

Tak se stalo v roce 1991. Po nezdaru v předchozím ročníku se dvojice Železník–Váňa opět postavila na nejvyšší stupínek po nezapomenutelné stíhací jízdě po pádu na Poplerově skoku. Železník se se čtyřmi vítězstvími stal nejlepším koněm dějin dostihu. Josef Váňa st. čtvrtým vítězstvím vyrovnal na čele historické jezdecké tabulky Václava Chaloupku.

Ročník 1992 silně poznamenala demonstrace tzv. ekologických aktivistů, kteří chtěli zabránit konání dostihu kvůli údajnému týrání koní. Vnikli do prostoru dráhy a pohybovali se v ní i během dostihu, což výrazně ovlivnilo především náběh na Velký Taxisův příkop, který byl díky tomu velmi pomalý. Spadlo zde osm z patnácti koní.

Krize kolem pořádání dostihů vyvrcholila v roce 1993, kdy se na start Velké postavilo pouze devět koní, nejméně od roku 1946. Závod dokončil pouze jeden.

Rok 1995 přinesl zatím poslední vítězství zahraničního koně. Byl jím britský It’s A Snip.

O další změnu historických tabulek se postaral rok 1997. Josef Váňa st. v sedle Vronskyho dosáhl svého pátého vítězství.

V roce 1998 se poprvé triumfu dočkala žena v pozici trenéra. Peruán trénovaný Lenkou Horákovou však zvítězil nejen v tomto roce, ale i ve dvou následujících. Obzvláště ceněným vítězstvím je to z roku 1999, kdy porazil velmi silnou irskou konkurenci.

Ročník 2004 nabídnul divákům další přepis historických listin. Žokej Peter Gehm zvítězil počtvrté v řadě, což se nikomu jinému nepovedlo. Bohužel další vítězství již nemohl přidat, neboť krátce poté utrpěl úraz v tréninku, jehož výsledkem je trvalé upoutání na invalidní vozík.

Extrémně rychlý závod se odehrál v roce 2008. Vítězná Sixteen (žokej Josef Bartoš) poprvé běžela pod 9 minut a také poslední kůň, který dostih dokončil, doběhl v rychlejším čase, než byl předchozí rekord dostihu.

Ročníky 2009 až 2014 také přidaly rekordní zápisy. Nejprve Josef Váňa st. v sedle Tiumena třikrát za sebou zvýšil svůj náskok v čele historického pořadí jezdců, když přidal své šesté, sedmé a osmé vítězství. Při tom posledním mu zároveň chyběly pouze tři dny věku k tomu, aby se stal nejstarším vítězem Velké pardubické. V následujících letech se Orphee des Blins stala první klisnou, která dokázala zvítězit třikrát v řadě.

Také Velká 2015 se výrazně zapsala do historie, bohužel však v negativním světle. Poprvé byl totiž vítězný kůň v cíli později diskvalifikován pro pozitivní dopingový nález. Za ten sice nese hlavní vinu výrobce potravinového doplňku, takže padly velmi mírné tresty, ale na této neslavné premiéře to bohužel nic nemění.

V roce 2018 poznal dostih druhého pětinásobného vítěze mezi jezdci, žokeje Jana Faltejska. V porovnání s Josefem Váňou starším potřeboval na pět vítězství o jeden start méně (12) a byl při něm téměř o 10 let mladší. Josef Váňa st. poté čekal na šesté vítězství 12 let. Bude Jan Faltejsek i v tomto ohledu rychlejší?

Zatím posledního historického okamžiku jsme byli svědky o rok později. Žokej Josef Bartoš dokázal jako první jezdec vyhrát dva slavné kontinentální překážkové dostihy, Gran Premio v italském Meranu a Velkou pardubickou, v témže roce.
Historie

Jak již bylo řečeno, první ročník se konal již v roce 1874, což z Velké činí sportovní akci s nejdelší tradicí v České republice. Dostihy se v Pardubicích a okolí pořádaly již desítky let předtím, navíc roku 1856 byla založena dostihová dráha na současném místě. Ta získala svoji dnešní podobu po druhé světové válce. Do té doby, hlavně v raných letech konání, byl dostih ve znamení častých změn kursu, koně běhaly i mimo vnitřní prostor dráhy, např. za tribunami. Tím se logicky měnila i délka dostihu, která se od počátku pohybovala kolem 6400 metrů. Od roku 1952 se uvádí délka asi 6900 metrů, která je dodržována i přes několik více či méně kosmetických změn v kursu v pozdějších letech. Po roce 1989 bylo na závodišti provedeno mnoho změn s ohledem na větší bezpečnost koní, jelikož do té doby mělo mnoho překážek nebezpečné parametry (hlavně velké hloubky a ostré hrany příkopů) a pád na nich často ohrožoval život koně. Současnou podobu má dostih od roku 1998, kdy byl změněn směr závěru dostihu v souvislosti s dokončením nové hlavní tribuny. Od té doby proběhly pouze další úpravy překážek ať už designové, nebo vedoucí k větší bezpečnosti pro účastníky.

Bohužel, historie dostihu není bez přerušení. Počasí zavinilo zrušení Velké v letech 1876 a 1908. Tehdy se pořádala v listopadu a oba ročníky zrušil mráz. O další přerušení se postarala 1. světová válka (vč. roku 1919). Také 2. světová válka (vč. mnichovských událostí v roce 1938) zabránila konání dostihu. Od roku 1946 byla tradice dostihu přerušena pouze jednou, okupací republiky vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Od počátku měla Velká pardubická hojnou mezinárodní účast a čeští jezdci zprvu zahraniční konkurenci nestačili. Poprvé vyhrál Čech až roku 1902. První ročníky se také potýkaly s nízkými počty startujících koní. Před první světovou válkou byl počet startujících jen zcela výjimečně dvouciferný, v roce 1909 dokonce vyběhli pouze 3 koně. Obrat přišel až ve 2. polovině 20. let, od té doby čítají startovní listiny obvykle více než 10 jmen. Zároveň se vznikem samostatného Československa začali v poli převažovat koně domácího chovu. Zahraniční účastníci téměř vymizeli po roce 1948 a když už byli, tak obvykle ze Sovětského svazu. Tamní koně byli hlavně v 50. a 60. letech velmi úspěšní. Západní koně se vrátili ihned po roce 1989 a ročník 1990 se nesl ve znamení rekordní účasti 29 koní. To však již bylo moc a později byl zaveden limit maximálně 25 startujících koní, který navíc velmi často není zcela naplněn.
Druhá říjnová neděle. Pro všechny fanoušky dostihového sportu posvátný den. Den, kdy se na dostihy dívají i lidé, které jinak tento sport vůbec nezajímá. Na největší závod roku. Nejobtížnější překážkový dostih kontinentální Evropy. Legendu, jejíž první ročník byl uspořádán již v roce 1874, a jejíž vítězný kůň i jezdec vstupují mezi nesmrtelné. Je tu 132. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou. Po dvou letech covidových omezení s plným hledištěm zhruba 30 000 diváků, ve volném prodeji zbývaly týden před startem pouhé stovky vstupenek. Návrat pravé dostihové atmosféry bude asi tím, na co se letos všichni aktéři skutečně těší. Ale kdo si užije těch největších ovací? Stane se Talent prvním koněm od roku 2014, který dokáže obhájit triumf?
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 16:00.
Články odjinud