Životní jízda! Puskarčíková urvala bronz, Koukalová se propadla

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Česká biatlonistka Eva Puskarčíková si zajela pro první individuální medaili ve Světovém poháru. Ve stíhačce na 10 km ve slovinské Pokljuce po skvělém výkonu ve finiši vydřela třetí příčku o desetinu vteřiny před Francouzkou Marií Dorinovou Habertovou. Eva Vítková dojela patnáctá, Gabriela Koukalová se ze sedmé příčky po špatné střelbě na šestadvacátou pozici. Závod jasně vyhrála Laura Dahlmeierová z Německa před Finkou Kaisou Mäkäräinenovou. Mezi muži se potřetí za sebou dostal do elitní desítky Michal Krčmář.

Vítězka minulé stíhačky z Östersundu Koukalová začala ze sedmého místa po sprintu svižně a po čisté první střelbě to vypadalo s jejím bojem o další medaili nadějně, jednu chvíli dokonce běžela třetí. Tři chyby na druhé střelecké položce ale její šance pohřbily, byť běžeckým časem byla osmá nejlepší.

Eva Puskarčíková se chlubí svou bronzovou medailí ze stíhačky SP v Pokljuce

Puskarčíková začala naopak pomaleji a na první střelbě jednou minula. Potom ale zrychlovala a ve zbytku závodu "vybílila" všechny terče. Jen čtyři biatlonistky střílely v závodě rychleji a k životnímu výsledku jí pomohly i chyby pěti soupeřek před ní na poslední střelbě.

Jen čtyři biatlonistky střílely v závodě rychleji a k životnímu výsledku jí pomohly i chyby pěti soupeřek před ní na poslední střelbě.

"Vůbec tomu nevěřím. Jsem úplně dojatá a sotva mluvím. Moc toho po mně nechtějte," řekla Puskarčíková Radiožurnálu. "Poslední kolo bylo na krev. Bála jsem se, aby mě ta čtvrtá ještě nedojela. Naštěstí to vyšlo. Ještě že cíl nebyl o pár desítek metrů posunutý, protože nevím, jestli bych to ještě udolala," uvedla.

Eva Puskarčíková ve finiši stíhačky o desetinku zdolala Marii Dorinovou Habertovou a vybojovala bronzovou medailiFoto Petr Slavík/Český biatlon

K úspěchu jí paradoxně pomohla chyba na první střelnici. "Možná ze mě spadl tlak, než kdybych pořád nulovala. Už jsem měla pocit, že je závod napůl zkažený, tak jsem jela s čistší hlavou," objasnila. Třetí místo přidala ke dvěma osmým z předchozích dvou závodů, což také bylo její dosavadní maximum v SP.

"Přijde mi, že v posledních čtrnácti dnech mám úplnou psychickou pohodu a docela si i věřím. Oproti tomu, jak to vypadalo ze začátku v Östersundu. Jsem ráda, že se to změnilo," doplnila.

Vítková se po startu z třicátého místa posouvala postupně kupředu, a protože prvních patnáct terčů sklopila, před poslední položkou atakovala elitní desítku. Pak ale musela odjet navíc 300 metrů a na vítězku ztratila minutu a čtvrt.

Krčmář opět v desítce

Mezi muži si připsal další vynikající umístění Michal Krčmář, když ve stíhačce na 12,5 km dojel desátý a potřetí za sebou se probojoval do elitní desítky. Čtrnáctý byl Ondřej Moravec a do dvacítky se vešel i devatenáctý Michal Šlesingr . Na vítězství ze sprintu navázal Francouz Martin Fourcade čtvrtou výhrou v sezoně.

Krčmář do závodu na 12,5 km startoval z devátého místa po sprintu a díky úvodním dvěma bezchybným položkám vleže se stále držel v popředí. Při první střelbě vestoje ale poprvé ve Slovinsku minul, a to hned dvakrát, a klesl do druhé desítky ještě za Michala Šlesingra, který byl ve všech třech střelbách bezchybný.

Na poslední položce se však role českých biatlonistů prohodily. Krčmář střílel čistě a vrátil se do elitní desítky, zatímco Šlesingr musel na dva trestné okruhy a celkově si pohoršil na devatenáctou pozici z patnáctého místa po sprintu.

Mezi ně se ještě vklínil nenápadně jedoucí Ondřej Moravec. Jednatřicátý muž z pátečního závodu sice dvakrát chyboval vleže, vestoje však nezaváhal a doběhl čtrnáctý. Na body dosáhl ještě Tomáš Krupčík na 38. místě, Adam Václavík skončil padesátý.

Fourcade rozhodl o svém 51. vítězství v SP na poslední střelbě, na níž byl stejně jako při třech předchozích bezchybný. Setřásl tak Rusa Antona Šipulina, který musel na trestný okruh a v závěrečném spurtu ještě prohrál o pouhé dvě desetiny sekundy souboj o druhé místo s Norem Emilem Hegle Svendsenem.