CELÝ SESTŘIH: Slavia - Brno 4:0. Uragán domácích odstartovalo střídání gólmanů

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Fotbalisté Slavie po osmi letech získali ligový titul. V závěrečném 30. kole porazili v azylu na Strahově Brno 4:0 a udrželi v čele tabulky dvoubodový náskok před obhájcem trofeje Plzní. "Červenobílí" rozhodli o dnešním vítězství už v prvním poločase, kdy se v rozmezí tří minut trefili Michal Frydrych a Stanislav Tecl, který po pauze přidal svůj druhý gól. Skóre uzavřel Michael Ngadeu.

Slavia vybojovala čtvrtý titul v samostatné ligové historii, předtím soutěž ovládla v sezonách 1995/96, 2007/08 a 2008/09. Pražané si prvenstvím zároveň zajistili účast v mistrovské části kvalifikace Ligy mistrů, z níž vede papírově snazší cesta do základní skupiny.

Slavia se kvůli koncertům v Edenu po devíti letech vrátila na poslední kolo na Strahov a na stadionu Evžena Rošického od úvodu panovala výborná atmosféra, kterou však kazil používáním pyrotechniky domácí "kotel".

Brno v minulém kole až gólem v nastavení prohrálo doma 0:1 s Plzní, druhému z uchazečů o titul ale vzdorovalo jen v úvodu, kdy zahrozil tečovanou střelou Přichystal. Na druhé straně Hušbauer zakončoval v pádu vedle a Ščukovu hlavičku vyškrábl na roh Melichárek.

CELÝ SESTŘIH: Slavia - Brno 4:0. Sešívaní slaví, po osmi letech se stali mistry

Na Slavii, která nastoupila bez zraněného Mešanoviče v útoku jen se Škodou, byla znát nervozita a hosté ji v první části úvodního dějství chvílemi v poli přehrávali.
Pak ale Pražanům pomohlo zranění brněnského gólmana. Melichárek v 26. minutě odkulhal ze hřiště a mezi tyče musel před rohovým kopem domácích ligový debutant Veselý. První sekundy v soutěži mu pořádně zhořkly, neboť nedosáhl na centr a Frydrych hlavičkou s pomocí tyče dostal míč za čáru.

Ještě než se Veselý stihl oklepat, inkasoval z další šance podruhé. Zmrhal po půlhodině pláchl po levé straně a jeho centr usměrnil hlavou do sítě Tecl, který dal první ligový gól po zimním příchodu do Slavie. Neukáznění domácí fanoušci neustále odpalovali petardy a dýmovnice a těsně před pauzou musel sudí Proske zápas kvůli kouři na dvě minuty přerušit.

Slavia - Brno: Marš za titulem! Ngadeu se rozjel po dálnici a Slavia vede 4:0

Deset minut po pauze mohl zdramatizovat duel nabíhající Lutonský, ale minul a za chvíli bylo definitivně rozhodnuto. Domácí se v 58. minutě dostali do brejku, který sám před brankářem zakončil do sítě s pomocí tyče po Ngadeuově přihrávce svým druhým gólem v utkání Tecl.

Slavia si zápas užívala a v 68. minutě přidala čtvrtou trefu. Ngadeu potáhl míč středem pole a dalekonosnou střelou k tyči překonal Veselého. Zatímco před devíti lety odehráli "červenobílí" téměř celou sezonu na Strahově a až na poslední kolo se přesunuli do zrekonstruovaného Edenu, kde po remíze s Jabloncem oslavili titul, nyní prožili opačnou situaci.

Hosté:

Domácí: Pavlenka – Frydrych, Lüftner (57. Flo), Deli, Bořil – Ngadeu (83. Bílek) – Tecl (80. Mingazov), Hušbauer, Ščuk, Zmrhal – Milan Škoda (C).

Hosté: Melichárek (26. Veselý) – Jakub Šural, Pavlík, Kijanskas, Vraštil (41. T. Jablonský) – Zavadil (C), Polák (65. Sedlák) – Přichystal, Tašči, Lutonský – Řezníček.

Domácí: Kovář, Alvir, Bílek, Flo, Sýkora, Mingazov, Van Buren

Hosté: Krejčí, Litsingi, Jablonský, Veselý, Rybička, Sedlák

Domácí: Milan Škoda, Flo

Proske – Kubr, Kříž

Stadion Evžena Rošického

KLÍČOVÉ MOMENTY UTKÁNÍ:

Slavia - Brno: Červenobílá euforie! Fanoušci vtrhli na hřiště, Šilhavý s Tvrdíkem pijí obří pivo

Slavia - Brno: Ngadeua vystřídal kapitán Bílek, fanoušci ho vyvolávají

Slavia - Brno: Fans Slavie se chystají na oslavu, už jsou na atletické dráze

Slavia - Brno: Tecl si mohl připsat hattrick, ale trefil jen brankáře

Slavia - Brno: Kombinaci Zmrhala s Ngadeuem zakončil gólově Tecl – Slavia vede 3:0

Slavia - Brno: Lutonský si naběhl na Šuralův centr, ale tutovku zahodil

Slavia - Brno: Druhý zraněný brankář – Škoda sestřelil Veselého loktem

Slavia - Brno: Strahov vybuchl radostí, ale Lüftner trefil jen boční síť

Slavia - Brno: Otřesený Melichárek musí střídat, místo něj jde do brány Veselý

Slavia - Brno: Zmrhalův centr poslal za Veselého záda Tecl, Slavia vede 2:0

Slavia - Brno: Řezníček šel do brejku, ale Lüftner ho zatáhl a faulem mu šanci zmařil

Slavia - Brno: Nový gólman Veselý nedosáhl na centr a Frydrych dal hlavou Slavii vedení 1:0

Slavia - Brno: Slávističtí fans rozmávali celostadionové choreo

Slavia - Brno: Brňané vyrobili chybu v obraně a Hušbauer hlavičkoval těsně vedle

Slavia - Brno: Lüftner hlavičkoval nebezpečně, Melichárek vytáhl míč na roh

Slavia - Brno: Přichystalova střela proletěla těsně vedle brány

Slavia - Brno: Hušbauer přiznával aut, Proske si nenechal rozhodnutí rozmluvit

Slavia - Brno: Fanoušci Slavie na poslední chvíli upravovali choreo

1. Slavia 30 20 9 1 65:22 69
2. Plzeň 30 20 7 3 47:21 67
3. Sparta 30 16 9 5 47:26 57
4. Ml. Boleslav 30 13 10 7 47:37 49