Budějovice a Hradec postupují! V příští sezoně si zahrají první ligu

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

Fotbalisté Českých Budějovic a Hradce Králové se po roční přestávce vracejí do první ligy. Budějovice v přímém souboji o postup deklasovaly Táborsko na jeho hřišti 6:0, Hradec v závěrečném 30. kole Fotbalové národní ligy vyhrál 1:0 v Pardubicích.

České Budějovice, které byly po podzimu až páté, nakonec ovládly soutěž s 62 body. Druhý Hradec v tabulce zaostal o jeden bod, Táborsku 59 bodů k postupu nestačilo. Už před dnešními zápasy bylo jasno o sestupu Bohemians Praha a dalšího celku z metropole a nováčka Vltavínu. Tabulku střelců ovládl se 17 góly hradecký David Vaněček .

Stadion Táborska v Sezimově Ústí, obklopený lesem, obsypaly tisícovky diváků, průběh zápasu ale většinu z nich rychle zarmoutil. Budějovicím stačil k návratu do ligy bod, na remízu ale nechtěly spoléhat a na domácí doslova vlétly.

Už ve čtvrté minutě se dostal k míči za vápnem Machovec a přesnou ranou k tyči propálil brankáře Tomu. Autor úvodní branky potvrdil, že je ve střelecké formě a za dalších šest minut se trefil znovu, tentokrát hlavou po rohu.

Hosté v jihočeském derby zcela kralovali a už po čtvrthodině zasadili zdecimovanému Táborsku další úder. Po rychlém brejku se přízemní střelou k tyči prosadil Benát a pár domácích fanoušků zklamaně zamířilo domů.

Dynamo kontrolovalo hru a po pauze přidalo další tři branky. Machovec potvrdil, že je dobrým exekutorem přímých kopů a v 52. minutě zkompletoval hattrick. Jako obránce dal za poslední čtyři zápasy sedm gólů.

V 77. minutě přidal pátý zásah Hanzlík a osm minut před koncem uzavřel skóre hlavičkující Kalod. Hosté po závěrečném hvizdu navlékli trika s nápisem "Postup do 1. ligy - 2013/14" a slavili přímo na hřišti s fanoušky.

Budějovice ještě po 19. kole ztrácely na postup šest bodů, z posledních jedenácti kol ale desetkrát vyhrály. "Zvládli jsme ten psychicky náročný zápas skvěle. Hrála pro nás i remíza, ale na tu jsme nechtěli hrát. Byli jsme na domácí skvěle připraveni," řekl novinářům kouč Dynama Luboš Urban.

Hradec vyválčil postup v derby s Pardubicemi

"Kluci nám u přípravy, když jsme měli video nebo u tabule, skoro až usínali, ale vyplatilo se to. Domácí jsme nepustili do ničeho, dali jsme šest gólů a ještě čtyři další tutovky zahodili. Skvělá tečka za skvělou sezonou, hlavně za jarem," dodal Urban.

Naopak hráčům Táborska poté, co promarnili šanci na historický postup, nebylo moc do řeči. "V předchozím průběhu sezony dostaneme 21 gólů a teď šest v jednom utkání. Vůbec jsme to nezvládli. Přijde tolik fanoušků a my předvedeme tohle," litoval obránce Ivan Ciferský.

Hradci na hřišti Pardubic šance na postup svazovala nohy a v prvním poločase jakoby ani do ligy nechtěl. Do druhé půle však s vědomím výsledku z Táborska nastoupil s mnohem větší bojovností a hned si vytvořil dvě velké šance. Kuličovu střelu k tyči zneškodnil brankář Frydrych, Shejbal trefil při závaru jen tyč.

Hráči Budějovic se radují z prvního gólu do sítě Táborska

"Votroky" pak udržel ve hře brankář Koubek, který vyrazil gólovou střelu Řezníčka.
Hosté vrhli vše do útoku, na hrot se vysunul i vytáhlý stoper Rolko a přineslo to odměnu.

V 78. minutě se na hranici vápna uvolnil hezkou kličkou Halilovič a střelou k tyči poslal Hradec do nejvyšší soutěže. "Emir má dobrou střelu a je dobře, že se o to pokusil. Je obounohý, technicky velmi zdatný. Jeden čas byl na farmě v Převýšově a teď rozhodnul o postupu," chválil bosenského záložníka trenér Luboš Prokopec.

"Chci na dálku pogratulovat i Budějovicím, které na jaře hrály skvěle, což potvrdily dnešním vítězstvím. Myslel jsem si, že bude na postup stačit 54 bodů, ale soupeři hráli skvěle, takže jsme nakonec potřebovali 61. Ale my i Budějovice postupujeme zaslouženě," dodal hradecký kouč.

Fanoušci Hradce pak se závěrečným hvizdem vtrhli na hrací plochu a slavili společně s fotbalisty pokřikem "Už jsme zase prvoligoví". "Bylo to strašně moc vyčerpávající. Když jsem hrál fotbal, tak jsem nezažil takové nervy," řekl generální ředitel Východočechů Richard Jukl.

"Poslední dva měsíce byly velmi těžké, proto jsme hrozně rád, že to kluci zvládli i přes tu nervozitu. Určitě to byl mnohem těžší boj o postup než před čtyřmi lety," dodal Jukl.

Táborsko - České Budějovice 0:6 (0:3)

Branky: 5., 11. a 52. Machovec, 16. Benát, 77. Hanzlík, 82. Kalod. Rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, Jiřík. Bez karet. Diváci: 7465.

Pardubice - Hradec Králové 0:1 (0:0)

Branka: 78. Halilovič. Rozhodčí: Bílek - Blažej, Filípek. ŽK: Klátil, Dostálek, Vencl, Kudrna, Jeřábek - Kulič, Čermák, Koubek, Dvořák. Diváci: 2500.

Zlín - Sokolov 5:0 (1:0)

Branky: 31. Holík, 53. Železník z pen., 55. Benčík z pen., 71. Matějov, 90. Pazdera. Rozhodčí: Ochotnický - Černý, Kotalík. ŽK: Železník, Bartolomeu, Salachna - Machek, Kuzmanovič. ČK: 55. Hrubý (Sokolov). Diváci: 918.

Třinec - Žižkov 1:0 (1:0)

Branka: 45. Vomáčka. Rozhodčí: Marek - Dobrovolný, Gallo. ŽK: Bartošák, Bazal, Šťastný (všichni Žižkov). Diváci: 512.

Karviná - Varnsdorf 1:2 (0:2)

Branky: 90. Gonda - 6. Daníček, 17. Schubert. Rozhodčí: Nenadál - Hock, Peřina. ŽK: Cverna (Karviná). Diváci: 789.

Vlašim - Most 0:4 (0:3)

Branky: 23. a 76. Šlapák, 4. Jiří Procházka, 7. Olejník. Rozhodčí: Orel - Pilný, Pochylý. ŽK: Jícha - Djiby, Běloušek. Diváci: 395.

Bohemians Praha - Frýdek-Místek 7:1 (3:1)

Branky: 13. a 34. Boček, 20. Hochmeister, 57. Bukač, 66. Sloboda z pen., 72. Křižan, 76. vlastní Švrček - 23. Staško. Rozhodčí: Pechanec - Nádvorník, Kubr. ŽK: Ježdík, Hochmeister - Šigut. Diváci: 208.

Vltavín - Ústí nad Labem 0:0

Rozhodčí: Paták - Fišer, Vaňkát. Bez karet.

Domácí:

Hosté: 5. Machovec, 11. Machovec, 16. Benát, 52. Machovec, 77. Hanzlík, 82. Kalod

Domácí: Toma – Štrbák, Kotrba, Ciferský, Mráz – Džafič (64. Nešický), Šiml (24. Vukadinovič), Šimák, Javorek, Presl – Strnad (56. Musiel).

Hosté: Křížek – Novák, Deli, Machovec, Lengyel – Klesa (79. Linhart), Benát, Brunclík, Funda (74. Hanzlík) – Herzán (58. J. Hála), Kalod.

Hosté: 78. Halilovič

Domácí: Frydrych – Vencl, Řezníček, Přibyl, Kudrna, Dostálek, Šejvl, Jeřábek „C“, Fusek, Fikejz, Klátil

Hosté: Koubek – Holeš, Malinský, Kulič, Dvořák, Rolko „C“, Poděbradský, Shejbal, Hable, Plašil, Halilovič

Domácí: Klátil, Dostálek, Kudrna, Vencl, Jeřábek

Hosté: Kulič, Čermák, Koubek, Dvořák