Richard Šíma
13. září 2012 • 05:00

Baník má problém, krach Temešváru mu komplikuje cestu za záchranou

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Půl roku se noví vlastníci Baníku snaží vytáhnout klub z obřích dluhů. V Ostravě je po sobě zanechal Tomáš Petera. Petr Šafarčík, šéf klubu, přiznává, že ne vše se na cestě za záchranou Baníku daří, jak má.



Před několika dny se museli na Bazalech vyrovnat s tím, že už asi nikdy neuvidí dvacet milionů korun, které jim dluží rumunský Temešvár. Ten totiž nedávno přišel o profesionální licenci.  

 Rumunský fotbalový svaz ztratil s Temešvárem trpělivost. Zadlužený klub vyloučil ze všech tamních profesionálních soutěží a způsobil tím prakticky jeho krach.

Pro četné věřitele Temešváru to znamená, že mají pech. Své peníze už asi nikdy neuvidí. Patří mezi ně i Baník, který by dvacet milionů korun, jež Rumuni ostravskému klubu za přestup Lukáše Magery stále dluží, velmi nutně potřeboval.

 Baník měl na počátku této sezony potíže s udělením prvoligové licence. Obdržel ji až poté, kdy se dohodl se všemi věřiteli na splácení dluhů, jež činily více než sto milionu korun. Budete nyní, kdy jste přišli o dvacet milionů z Temešváru, schopni dohodnuté závazky dodržet?
„Bohužel musím konstatovat, že ne. Nebyli jsme naivní a věděli jsme, že nám po verdiktu arbitráže v Lausanne, jež pohledávky Baníku vůči Temešváru uznala, nepřijdou peníze z Rumunska hned. Ale do toho tříletého plánu oddlužení Baníku jsme těch dvacet milionů zapracovali. A teď je nemáme.“

Zleva Jan Kovařík z Jablonce bojuje o míč před ostravským Janem Zawadou.Foto ČTK

 Co z toho pro Baník plyne?
„Musíme znovu oslovit všechny věřitele, které máme a přesvědčit je, aby souhlasili s novým plánem.“

 Budou ochotni souhlasit? Někteří z nich měli problém kývnout už na ten původní. I kvůli tomu vám FAČR zpočátku odmítla udělit prvoligovou licenci pro tuto sezonu…
„Nečekáme, že ta jednání budou jednoduchá. Drtivá většina našich věřitelů patří do fotbalového prostředí, které momentálně neprochází růžovým obdobím. Každý si asi ale umí vyhodnotit, že Baník, který přežije, a to na úrovni první ligy, skýtá mnohem větší záruku, že svým závazkům dostojí. Mezi věřiteli jsou navíc i lidé, kteří se v minulosti vždy dušovali, jak jim na Baníku záleží. Takže věřím, že ani oni nebudou situaci cíleně komplikovat. Tím spíš, že okolnosti, kvůli nimž tato situace nastala, jsou objektivní. Vyloučení Temešváru z rumunských profesionálních soutěží je jen jednou z nich.“

 Které jsou ty další?
„Počítali jsme, že nám banka od prvního července při splnění všech podmínek navýší úvěrový limit. Z toho jsme chtěli staré závazky částečně krýt. Banka ale v červenci rozhodla, a má na to svaté právo, že toto navýšení realizuje až po případném vstupu statutárního města Ostravy do akcionářských struktur klubu. A třetí trhlinou byl výpadek z příjmu, který nastal vinou změny loterijního zákona. Když všechny tyto neplánované ztráty, které jsme nemohli ovlivnit, sečtu, chybí nám nyní na účtu asi čtyřicet milionů korun, které měly směřovat převážně na oddlužení klubu.“

Šafarčík přemýšlí, jak nahradit ušlý zisk z TemešváruFoto Aleš Krecl

 Je bezprostředně ohrožena existence Baníku?
„Nikdy jsem neřekl, že Baník je již zachráněn. Jeho budoucnost je ohrožena. Provoz klubu je nyní zabezpečen. Do konce roku. I když k určitým omezením jsme museli přistoupit.“

 K jakým?
„Rozhodli jsme se odložit vyplácení prémií a bonusů hráčům na konec roku. Velmi se nám ale zkomplikovalo naše snažení o oddlužení klubu. Stojíme totiž zhruba měsíc a půl před krokem, který by měl patřit mezi zásadní v cestě za záchranou Baníku. Vrcholí jednání s vedením statutárního města Ostravy. Do konce října by měli zastupitelé projednat novou smlouvu o spolupráci mezi městem a Baníkem. Já věřím, že ji odsouhlasí. Pokud se to stane, budeme mít za sebou nejdůležitější moment záchrany Baníku Ostrava. Podmínkou toho jsou však uzavřené závazné dohody s věřiteli. Ty stávající tím, co se právě stalo, bohužel naplnit nemůžeme. Proto, jak jsem řekl, musíme zahájit jednání o dohodách nových.“

Slavia na Bazalech vedla, ale nakonec musela vyrovnávat. Na snímku hlavičkují Jaromír Zmrhal ze Slavie (vlevo) s Davorem KukecemFoto ČTK

 Co má Baníku přinést smlouva s městem?
„Převod společnosti Bazaly, a.s. do majetku města a finanční zabezpečení renovace našeho stadionu. FAČR tím podmínila udělení prvoligové licence. To je z hlediska ekonomické záchrany Baníku skutečně klíčová věc. Zastupitelstvo by o tom mělo hlasovat na konci října.“

 Znamená to, že existence klubu je nyní závislá na rozhodnutí městských zastupitelů?
„Do jisté míry se to tak dá říct.“

 Co se stane, pokud uzavření takové smlouvy zastupitelé neodsouhlasí a do akcionářských struktur Baníku nevstoupí?
„Nezbylo by nám než připravit třetí variantu restrukturalizace klubových financí. Ta by už ale hodně bolela. Hlavně věřitele, protože ti by museli upsat velkou část svých pohledávek. Jinak by Baník nebyl schopen pokračovat v činnosti. A samozřejmě by se to neobešlo bez dalších a velmi razantních škrtů financí nutných na provoz klubu. A nic z toho by navíc nezaručovalo, že by Baník nastalou situaci přežil.“

Pavel Novák z Českých Budějovic (vlevo) se snaží obrat o míč Dominika Krauta z BaníkuFoto ČTK

Není poněkud nezodpovědné a možná alibistické vložit osud Baníku do rukou městských zastupitelů?
„Pokusit se přimět statutární město Ostrava k co nejužší spolupráci s klubem, to byl jeden ze základních úkolů, s nimiž jsme do záchrany Baníku letos v únoru vstupovali. Tak to ostatně funguje v drtivé většině profesionálních fotbalových i hokejových klubů v České republice. Města vlastní stadiony, zajišťují investice a provoz. Není to tak, že bychom se na město spoléhali až nyní, kdy se vyskytly problémy, o kterých nyní mluvíme.“  

Pavel Novák z Českých Budějovic (vlevo) se snaží obrat o míč Dominika Krauta z BaníkuFoto ČTK

 Když jste letos v únoru do Baníku vstoupili, mluvilo se o tom, že dluh, který jste po předchozím majiteli zdědili, přesahuje sto milionů korun. Je pravdou, že postupem času se ukázalo, že tyto dluhy jsou ještě vyšší? Kolik pohledávek jste už za tu dobu stačili uhradit?
„Dokončujeme audit klubu, takže nějaká konkrétní citlivá čísla z něj zatím nechci pouštět. Ale mohu říct, že objem závazků, kterým se lidově říká kostlivci ve skříni a které ten celkový dluh Baníku ještě navýšily, jsou zhruba kompenzovány částkou, kterou jsme už stačili uhradit. Takže ten dluh, který nyní máme, je stále zhruba o něco více než stomilionový. Co je ale důležité, provozem klubu dluh nenarůstá. Hospodaření Baníku jsme dokázali narovnat a klub už není ztrátový.“

 Existuje nějaká dohoda mezi vámi a bývalým vlastníkem Peterou a dodatečném vyrovnání dluhů, které po jeho odchodu vyvstaly a které nebyly součástí kupní smlouvy?
„Máme s Tomášem Peterou uzavřenou kupní smlouvu, v níž je výše dluhu jasně stanovena. A také způsob, jakým se bude postupovat, pakliže z auditu vyplynou věci, které ta smlouva neobsahuje. To se týká samozřejmě i starých dluhů, které se dodatečně objeví a ve smlouvě zahrnuty nejsou. Přesně v duchu tohoto postupu bývalého majitele k plnění podmínek písemně vyzýváme.“

Baník bojuje o ligové body s PlzníFoto Michal Beránek (Sport)

 Spolupracuje Tomáš Petera?
„Mohu říct, že tato komunikace zatím funguje.“

 Můžete jmenovat některý ze starých závazků Baníku, o němž jste při koupi klubu nevěděli a jenž nyní vyvstal na světlo světa?
„Například je to výše staré pohledávky Borussie Mönchengladbach, která nárokuje podíl z přestupu Václava Svěrkoše z Baníku do Sochaux. Právě ve věcech starých závazků a pohledávek vůči zahraničním klubům budeme žádat podporu FAČR, a to zejména na diplomatickém poli.“

 Řekl jste, že provoz klubu je zajištěn jen do konce roku. Co tedy nastane po prvním lednu?
„Kromě toho, že věříme, že město na naši dohodu o spolupráci přistoupí, budeme samozřejmě dále hledat nové partnery. Mohu prozradit, že mám v šuplíku takzvaný letter of intent, tedy jakýsi potvrzený zájem na budoucí spolupráci, od dvou významných velkých korporací, které by mohly sponzorské portfolio Baníku v příštím kalendářním roce významně posílit.“

Dalibor Vašenda z Baníku v hlavičkovém souboji s jabloneckým Karlem Pitákem (vpravo)
Dalibor Vašenda z Baníku v hlavičkovém souboji s jabloneckým Karlem Pitákem (vpravo)

Vstoupit do diskuse
0

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud