CELÝ SESTŘIH: Vedoucí Plzeň utíká Spartě. Vyhrála v Hradci 3:2

0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Fotbalisté Plzně dokázali využít zaváhání pražské Sparty a po vítězství 3:2 v 18. ligovém kole na půdě posledního Hradce Králové vedou tabulku před letenským rivalem už o tři body. Viktoria na východě Čech dvakrát ztratila náskok a tři body jí zajistil až v 76. minutě František Rajtoral. Předtím se za hosty trefili Daniel Kolář s Ondřejem Vaňkem, za "Votroky" srovnávali Aleš Čermák a Bosňan Emir Halilovič.

Plzeň vyhrála předchozích sedm vzájemných ligových zápasů, na podzim doma v nejvyšší soutěži "přejela" Hradec 4:0 a také dnes se zpočátku zdálo, že bude kráčet za pohodlnou výhrou. Domácí začali velmi zakřiknutě a Viktoria je rychle ztrestala. Kolář si ve vápně zasekl míč kolem obránce a přízemní střelou k bližší tyči zaznamenal 60. gól v české lize.

Plzeň se ale vedla sotva tři minuty. Po velké chybě hostující defenzivy se dostal Hradec do brejku, Halilovičovu ránu ještě vyrazil Kozáčik, ale na následný chytrý oblouček Čermáka už byl krátký. Plzeň poprvé po osmi ligových zápasech dostala branku v prvním poločase a od Hradce v nejvyšší soutěži inkasovala po 457 minutách.

Vyrovnání změnilo obraz hry a ve zbytku první půle nebylo Pod lízátky příliš patrné, že hraje první s posledním týmem ligy. Hradec, který v předchozích čtyřech ligových zápasech neprohrál, předváděl proti favoritovi sympatický výkon a několikrát zahrozilz brejků.

CELÝ SESTŘIH: Hradec Králové – Plzeň 2:3

Otočit skóre ale mohl po rohovém kopu, kdyby Chlebounovu hlavičku ve 20. minutě reflexivně nevyrazil Kozáčik. Plzeň se nemohla dostat do tempa a nedařilo se jí navázat na minulý výkon s Českými Budějovicemi (6:0).

Do druhé půle ovšem Západočeši vstoupili stejně jako do první a v 51. minutě si vzali vedení zpět. Kolář přiťukl ve vápně Vaňkovi a ten s pomocí tyče překonal Koubka.

Jenže Hradec dokázal i podruhé na inkasovaný gól rychle zareagovat. "Votroci" vyhráli několik soubojů ve středu pole a pěknou kombinační akci zakončil přesně k tyči sám před Kozáčikem Bosňan Halilovič.

Hostující kouč Koubek poslal na trávník Kovaříka a střídající hráč se mohl okamžitě odvděčit gólem. Jenže nejprve si vylámal zuby na domácím brankáři a pak po náběhu z voleje přestřelil.

Radovat se mohl až poté, co se v 76. minutě proměnil v nahrávače. Do jeho přesného centru se položil Rajtoral a přízemní střelou k tyči rozhodl. Plzeňský obránce skóroval ve druhém utkání za sebou.

18. kolo první fotbalové ligy:

FC Hradec Králové - Viktoria Plzeň 2:3 (1:1)

Branky: 7. Čermák, 63. Halilovič - 4. D. Kolář, 51. Vaněk, 76. Rajtoral. Rozhodčí: Marek - Wilczek, Kříž. ŽK: Malinský - Petržela, Vaněk. Diváci: 4297.

Hradec: T. Koubek - Holeš, Rolko, Chleboun, P. Mareš - Halilovič (88. Tito), Trubač, Čermák, P. Černý (80. Vaněček), Malinský (80. Vlkanova) - P. Dvořák. Trenéři: Barborík a Pilný.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník, Procházka, Limberský - Vaněk, Hrošovský - Petržela (67. Kovařík), D. Kolář (86. Baránek), Pilař - Mahmutovič (74. Tecl). Trenér: M. Koubek.