+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
3. března 2016 • 05:00

Nominace na Světový pohár: Proč zatím chybí Židlický, Hudler a Jágr

Autor: ,
###BLOK-TOP-VIDEA###

Tipnout vyvolenou šestnáctku předběžné nominace na zářijový Světový pohár v Torontu nebyla těžká práce. Výběr elitních českých hráčů je značně omezený a slavné doby, kdy v NHL válely desítky Čechů, jsou bohužel pryč. Přesto pojďme se podívat, jaká jména na prvním oficiálním seznamu chybí?Na zkušené útočníky Aleše Hemského, Radima Vrbatu nebo nyní zraněného Milan Michálek se zatím nedostalo. Příležitost dostali mladší. V nominaci figuruje jediný třicátník Tomáš Plekanec.

Velká většina českých fanoušků marně hledá i jméno Jaromíra Jágra.

Prestižní hokejový časopis The Hockey News sice českého velikána z Floridy na předběžnou soupisku na Světový pohár zařadil. Přesto v Čechách asi málokdo čekal, že by se na ní objevil.

 „S Jardou jsem si na Floridě telefonoval. Má toho teď opravdu hodně. Tohle téma jsme samozřejmě probírali. Důležité je, že to zatím nevyloučil. Nechci na něj tlačit, sám jsem to neměl rád,“ uvedl na středeční tiskové konferenci nový generální manažer reprezentace Martin Ručinský.

Další zkušený útočník, jenž chybí v nominaci, je Jiří Hudler. Vsetínského odchovance v první polovině sezony trápila řada zranění a v současnosti se zabydluje na Floridě, kam byl před pár dny vyměněn  z Calgary.

„U Jirky to není, že by nám nezapadal do sestavy. Víme, že patří mezi výborné hráče v NHL. Teď ho vyměnili a to je i jeden z důvodů, proč čekáme. Uvidíme, jak se bude profilovat třeba po boku Jaromíra Jágra. Je u něj variabilita, že může hrát napravo nebo nalevo. Rozhodně to teď neznamená, že nemůže být ve finální nominaci,“ popsal situaci kolem dvaatřicetiletého útočníka trenér Josef Jandač.

Na Světový pohár pojede i Kempný, Jágr zatím chybí

Tomu zatím v seznamu chybí i dva tradiční beci reprezentace posledních let. Zbyněk Michálek a Marek Židlický. Devětatřicetiletý Židlický je podobně jako Jágr v současnosti velká neznámá. Zadák Islanders velmi vážně uvažuje o ukončení kariéry. Pokud se rozený přesilovkový specialista však rozmyslí, může být bez nejmenších potíží dopsán později.

„S Markem mluvil Martin Ručinský a on sám zatím neví, jestli bude dál hrát nebo ne. Máme ještě do finální nominace ušetřený nějaký čas. Marka bychom třeba vzali do přesilovky, ale ten termín je na startu sezony a bude záležet, jak se tihle kluci (Michálek, Židlický, Rozsíval) stihnou připravit a jakou budou mít chuť,“ doplnil Jandač.

Nominace Česka na Světový pohár

Brankáři: Petr Mrázek (Detroit Red Wings/NHL), Michal Neuvirth (Philadelphia Flyers/NHL), Ondřej Pavelec (Winnipeg Jets/NHL)
Obránci: Radko Gudas (Philadelphia Flyers/NHL), Michal Kempný (Avangard Omsk/KHL), Roman Polák (San Jose Sharks/NHL), Andrej Šustr (Tampa Bay Lightning/NHL)
Útočníci: David Krejčí, David Pastrňák (oba Boston Bruins/NHL), Michael Frolík (Calgary Flames/NHL), Martin Hanzal (Arizona Coyotes/NHL), Tomáš Hertl (San Jose Sharks/NHL), Ondřej Palát (Tampa Bay Lightning/NHL), Tomáš Plekanec (Montreal Canadiens/NHL), Vladimír Sobotka (Avangard Omsk/KHL), Jakub Voráček (Philadelphia Flyers/NHL).

 

Manažer české hokejové reprezentace Martin Ručinský v obležení novinářů
Manažer české hokejové reprezentace Martin Ručinský v obležení novinářů

 

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj pořádaný zámořskou NHL. Každý turnaj má svůj specifický systém, týmy jsou však rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin, v nichž se utkávají systémem každý s každým, následuje klasické play-off. Světový pohár se hraje podle pravidel NHL.

Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který se hrál nepravidelně mezi roky 1976-91.Zámořský turnaj se poprvé konal v roce 1996, kde čeští hokejisté skončili už ve skupině bez bodu. V roce 2004 Češi došli až do semifinále, kde v památném utkání podlehli Kanadě 3:4 v prodloužení.

Turnaje se v minulosti účastnilo Česko, USA, Kanada, Rusko, Švédsko, Finsko, Slovensko a Německo. Na Světovém poháru 2016 se nově objeví týmy Česka, USA, Kanady, Finska, Švédska, Výběru Evropy a Výběru severoamerických hráčů do 23 let. Finálová série se bude hrát na dva vítězné zápasy.

Turnaj se může pochlubit tou nejlepší sbírkou současných hokejových hvězd. V českém týmu hrají například David Pastrňák, Jakub Voráček, Tomáš Plekanec, Michal Kempný nebo Ondřej Palát.

Dresy

Stadion

Historie

Další ročníky
Ročník 2016
Další kola
Skupina B
Skupina AKlasická verze
Mobilní verze