Zatím to není ono, ale pojďme být pozitivní, nabádá Jandač
"Když to shrnu, asi se nebudu lišit od ostatních komentářů. Proti Švédům první polovina špatná, respekt... Druhá polovina pak už lepší. S Lotyšskem povinné vítězství, ani hra nebyla tak špatná. Nelze to brát tak, že bychom někomu měli nasypat spoustu gólů, ani Lotyšsko už není žádný outsider," řekl ČTK Jandač.
Posledním utkáním v základní skupině byla porážka 0:1 s vicemistrem světa Švýcarskem. "Byl to zápas se silným a velmi dobře organizovaným soupeřem. Bohužel jsme neproměnili některé šance, byla tam tyč a soupeř šel vzápětí na druhé straně do vedení, které potom hodně dobře bránil," konstatoval Jandač.
Přes výkyvy a ne zrovna přesvědčivé výkony výběru Aloise Hadamczika nechce bývalý reprezentační asistent vynášet předčasné soudy. "Zatím to asi nikoho z nás netěší, ale zajíci se počítají až po honu," zdůraznil pětačtyřicetiletý uznávaný kouč.
"Pojďme být tedy spíš pozitivní. Pokud zvládneme ten kvalifikační zápas, pak do toho dalšího, kde už by čekal některý z favoritů, půjdeme jako tým, který může, nikoliv jako tým, který musí. A to by nám mohlo podle mého i vyhovovat. Pokud podáme zodpovědný výkon do obrany a zachytá brankář, může to vyjít," věří Jandač.
Připomněl v této souvislosti i minulou olympiádu, kterou prožil po boku Vladimíra Růžičky osobně na střídačce. "Každý zápas je jiný. Dobře si z Vancouveru pamatuju, jak jsme ve skupině vcelku s přehledem porazili Lotyše, pak jsme je měli znovu v tom osmifinále, dali jsme brzy dva góly a vypadalo to všechno v pohodě, ale oni ve třetí třetině vyrovnali. Nakonec jsme rozhodli až v prodloužení a byli jsme tehdy jak vodníci."
Konečnou ale tehdy vystavili českému výběru vzápětí Finové (0:2). "Ten zápas byl však určitě hratelný, a přestože to s námi předtím v průběhu turnaje vypadalo všelijak, s Finy jsme hráli dobře. Rozhodly tehdy ty malé detaily, včetně toho, když tam Kubina přišel před vítězným gólem Finů o přilbu," doplnil Jandač.
Jako další příklad nabídl právě Slováky, kteří si před čtyřmi lety o medaile zahráli, ale skončili čtvrtí. "Trápili se v kvalifikaci play off s Nory, ale pak porazili Švédy a moc nechybělo, aby se jim to podařilo i v semifinále proti Kanadě," podotkl Jandač. "Ale nemá cenu rozebírat cokoliv dalšího. Teď je hlavní přistoupit s pokorou k dalšímu zápasu, kde už prohra znamená cestu domů," dodal Jandač.
Největší nedostatky spatřuje ze svého pohledu ve hře před brankou soupeře. "Máme pořád tu tendenci hrát to po rozích. Chybí tam ty šance, které vznikají větším tlakem do branky, kdy se dostáváte k dorážkám po střelách od modré čáry nebo nahozením do tohoto prostoru. Také by to chtělo zlepšit přesilovky. Viděli jsme třeba super zápas Američanů s Ruskem, ale i tam bylo vidět, jak jsou přesilovky důležité," zdůraznil Jandač.
Stavět lze podle něho na solidní práci směrem do obrany. "Až na ten úvod nehrajeme do obrany špatně. Když k tomu dáte ještě první gól... Třeba se Švýcary se to mohlo odvíjet jinak, kdybychom skórovali jako první," myslí si Jandač.
Z různých složení útočných formací, které doznaly už několika změn, se mu zamlouvala především ta první. "První pětka má skvělé parametry, vytvářejí si šance, výborně hraje Jarda Jágr, který je stále naším nejlepším hráčem," ocenil Jandač dvaačtyřicetiletého velikána.
"Bylo by dobré najít i vyhovující spoluhráče okolo Krejčího, který hraje rovněž výborně. Měli by tvořit druhou údernou formaci. K tomu pak třetí a čtvrtá pětka, které s úporným a důrazným hokejem nenechají soupeře hrát jeho hru. Bude také důležité hrát jako tým, aby každý zapomněl, co má za roli v klubu, a tady se to snažil urvat, i když bude na ledě třeba jen pár vteřin," nabádal Jandač.