21. prosince 2016 • 08:27

James táhl Cleveland! Překonal Malonea a v NBA je mezi historickými střelci osmý

0
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?

Basketbalista LeBron James se v historické tabulce střelců NBA posunul na osmé místo před Mosese Malonea. Při úterní výhře Clevelandu 114:108 po prodloužení v Milwaukee zaznamenal 34 bodů, 12 doskoků a sedm asistencí. Celkem tak má na kontě 27.442 bodů a na sedmého Shaquillea O'Neala jich ztrácí 1154. Cavaliers především díky němu dosáhli na 20. vítězství v sezoně.

Jamesovi chyběl před úvodním rozskokem duelu s Bucks k dostižení Malonea jediný bod. Zápas sice začal ztrátou, ale ve třetí minutě donesl míč do koše a posunul se v historickém pořadí před něj. Dařilo se mu zejména zpoza tříbodového oblouku, když vyrovnal své sezonní maximum pěti proměněnými trojkami z devíti pokusů.

"Právě na střelbu ze střední i dlouhé vzdálenosti jsem se soustředil na posledních trénincích i při rozcvičce a musím přiznat, že se mi dnes extrémně dařila. Prostě jsem si víc věřil a věřil jsem i tomu, že se mi ta práce na tréninku vrátí v utkání. A bylo to tak," řekl James.

Cleveland vedl takřka celý zápas, ale v závěru náskok prohospodařil. Prodloužení mohl odvrátit ještě dvě sekundy před koncem čtvrté čtvrtiny Kyrie Irving, ale trojku netrefil.

Minutu a 12 sekund před koncem nastavené pětiminutovky ještě vedli o bod domácí hráči, ale následná Jamesova trojka propadla obroučkou, pak opora hostů přidala další body z trestných hodů a fanoušci Cavaliers mohli začít slavit. Jejich oblíbenci oplatili Milwaukee listopadovou porážku.

Basketbalista LeBron James se v historické tabulce střelců NBA posunul na osmé místo

Nejlepším střelcem úterního večera byl pivot DeMarcus Cousins ze Sacramenta, který nasázel 55 bodů hostům z Portlandu při vítězství 126:121. Své galapředstavení završil v poslední minutě přesným trestným hodem krátce poté, co rozhodčí odvolali jeho vyloučení.

Cousins předtím poslal svůj tým do dvoubodového vedení 121:119 košem, při kterém byl faulován. Po akci ale vyplivl směrem k lavičce soupeře chránič zubů a dostal druhou technickou chybu, která znamenala vyloučení. Po poradě rozhodčích se ale mohl z kabiny vrátit a přidal koš ze šestky. V zápase jich proměnil 16 ze 17, k tomu doskočil 13 míčů.

Až druhé prodloužení rozhodlo o vítězi duelu mezi Orlandem a Miami a radovali se hostující Magic (136:130). V úspěšnějším týmu dali čtyři hráči 20 či více bodů, v domácím dresu Tyler Johnson vytvořil jako náhradník klubový rekord s 32 body, stejný počet přidal Hassan Whiteside. V nastavení vyhrál také Boston v Memhisu (112:109), hlavním strůjcem byl se 44 body rozehrávač Isiah Thomas, jeho tým přitom prohrával už o 17 bodů.

Los Angeles Lakers promarnili na palubovce Charlotte dokonce devatenáctibodové vedení a prohráli 113:117. Nejlepší tým soutěže Golden State si s přehledem poradil s Utahem (104:74), naproti tomu druhé San Antonio porazilo Houston těsně 102:100 zásluhou náhradníka Pattyho Millse, který trefil 13 sekund před koncem vítěznou trojku a ukončil desetizápasovou vítěznou sérii soupeře.