Biatlonista Krčmář zajel v Östersundu životní závod, zvítězil Fourcade

Autor: iSport.cz
0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Biatlonista Michal Krčmář dojel třináctý ve sprintu v Östersundu a dosáhl nejlepšího výsledku v individuálním závodu Světového poháru. S velkým náskokem zvítězil Francouz Martin Fourcade, nejlepší biatlonista posledních čtyř ročníků seriálu.

Čtyřiadvacetiletý Krčmář na střelnici dvakrát minul, čímž byl nejen nejlepší mezi českou pěticí, ale patřil i k těm úspěšnějším ve startovním poli. Závod totiž výrazně ovlivnil vítr a pouze Kanaďan Macx Davies (10.) jako jediný z více než stovky biatlonistů odstřílel za nulu.

Krčmář poprvé skončil ve sprintu ve dvacítce a vylepšil svůj dosavadní nejlepší výsledek v SP, jímž bylo 15. místo ze stíhačky v Pokljuce v minulé sezoně.

"Byl to hodně specifický závod, ne zcela férový. A přestože mám z výsledku radost, beru jej s rezervou," řekl s nadhledem čtyřiadvacetiletý Krčmář. "Až takový výsledek dosáhnu za regulérních podmínek, budu jej určitě stavět mnohem výš."

Krčmář musel na trestné kolo po úvodní ležce i po stojce. Před posledním okruhem dostal informaci od trenéra Zdeňka Vítka, že běží dvanáctý. "Musel mi to zopakovat, pobral jsem to až na podruhé," líčil se smíchem Krčmář, jak nemohl svému postavení uvěřit. "Věděl jsem, že na tom nejsem kdovíjak běžecky, ale taková zpráva dodá každému křídla. Za žádnou cenu jsem nechtěl tuhle šanci pustit." To se povedlo, až v samém závěru jej překonal jen bezchybně střílející Kanaďan Davies.

S třemi trestnými okruhy obsadili 24. příčku Michal Šlesingr, 38. místo Tomáš Krupčík a poslední bodovanou 40. pozici Ondřej Moravec. Do nedělní stíhačky postoupil i 54. Jaroslav Soukup.

Fourcade si dojel pro čtyřicátý triumf v kariéře navzdory dvěma chybám s velkým náskokem 51,6 sekundy před Němcem Arndem Pfeifferem. Třetí skončil jednačtyřicetiletý Nor Ole Einar Björndalen, vítěz středečního vytrvalostního závodu. Krčmář na vítěze ztratil 1:55,3 minuty.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Muži - sprint (10 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 24:02,0 (2 tr. okruhy), 2. Peiffer (Něm.) -51,6 (1), 3. Björndalen (Nor.) -55,2 (2), 4. Fillon Maillet (Fr.) -1:04,2 (2), 5. Doll (Něm.) -1:08,5 (3), 6. J. Bö -1:10,6 (2), 7. Svendsen (oba Nor.) -1:11,0 (2), 8. Pidručnyj (Ukr.) -1:16,5 (2), 9. Smith -1:22,3 (2), 10. Davies (oba Kan.) -1:33,2 (0), ...13. Krčmář -1:55,3 (2), 24. Šlesingr -2:11,7 (3), 38. Krupčík -2:33,4 (3), 40. Moravec -2:35,5 (3), 54. Soukup (všichni ČR) -3:10,0 (4).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 26 závodů): 1. Björndalen 108, 2. Maillet Fillon 86, 3. M. Fourcade 80, 4. Svendsen 79, 5. J. Bö 60, 6. L'Abee-Lund (Nor.) 59, ...26. Krčmář 28, 14. Šlesingr 17, 47. Soukup 13, 54. Moravec 7, 59. Krupčík 3.

Ženy jedou sprint od 15:30.