Posíláme do České republiky velmi dobrou zprávu. Čeští hokejisté do dvaceti let dokázali odčinit nezdar proti Švédsku a porazili Finsko senzačně 3:1. Prezentovali se zejména velmi disciplinovaným a takticky vyspělým výkonem a po zásluze slaví tříbodový zisk.
60:00
59:54
Česko právě vstřelilo branku!
Češi nepůjčili po vhazování ve středním pásmu Finům kotouč, měli před prázdnou brankou několik šancí a nakonec se dokázal trefit DMITRIJ JAŠKIN. Je rozhodnuto. Překvapivé vítězství je na světě. Asistence: Tomáš Hertl.
59:40
Hykův bekhend minul branku.
59:32
Finští trenéři si vyžádali oddechový čas.
59:27
Obrovské šance Finů na brankovišti, Barkov zajímavě nahazoval před bránu, ale obránci v čele s Bartošákem to zvládli na výbornou. Finům je následně pískán ofsajd.
59:03
Jaškin netrefil přes celé kluziště branku.
58:48
Finové jsou bez brankáře.
58:32
Štiplavou střelu Hertla vyrazil pozorný Korpisalo.
58:15
Poslední dvě minuty zápasu, puk je daleko od Bartošáka.
57:31
Po krásné kombinaci Čechů v útočném pásmu se po nádherném uvolnění od Frka dostal do šance Faksa, ale kotouč nezpracoval.
57:10
Švihálek nyní nic nevymýšlel a jen posunul kotouč do útočného pásma Finů. Čas celku Suomi na vyrovnání stále ubíhá závratnou rychlostí.
56:45
Jaškin provětral na opačném konci kluziště Korpisala.
56:27
Teräväinen zajímavě hledal Lindbohma, ale ten naštěstí pr očeský tým na zadní tyči nezpracoval!
55:48
Jsme v plném počtu a zároveň nesmírně blízko cennému vítězství.
55:28
Šidlík s klidem posílá kotouč opět do obranného pásma Finů. Zase se bráníme znamenitě v oslabení.
55:02
Z finské přesilovky už zbývá necelá minuta, stále nejsou Suomi v pásmu!
54:32
Za finskou brankou pošetřil cenné vteřinky Sedlák. Dobrá práce českého forvarda.
54:01
Zmatky před českým brankovištěm nakonec končí úspěšným výhozem Musila.
53:45
To je ale hodně nepříjemný moment. V naprosto nevhodnou chvíli totiž přichází faul Švihálka na Granlunda a další, doufejme dvě, perné minuty v našem obranném pásmu.
53:01
Anabáze českých dresů v útočném pásmu je u konce, střela Granlunda na druhé straně ale byla hodně nepřesná.
52:18
Opět dlouhý úsek bez přerušení, Finové zatím nesvírají své kleště a Češi se brání lépe než zpočátku třetiny.
51:32
Hyka vyjel do rychlého přečíslení s Pavelkou, ale neposlal mu přesnou přihrávku.
50:38
Čas letí a to je samozřejmě pro český tým dobré. Navíc se trochu povedlo otupit ten rostoucí finský nápor. Faksa navíc na druhé straně nabízel kotouč zajímavých bekhendem před branku, Šidlíkovi střela od levého mantinelu moc nesedla.
49:06
Češi jsou pod zcela evidentním tlakem, od modré zkoušel štěstí Riikola, ale Bartošák si poradil i tentokrát.
48:20
Pokkovu střelu od modré viděl Bartošák na poslední chvíli, stihl však zasáhnout.
47:35
Rychlý brejk předvedl Vrána, jeho střela ovšem skončila na Korpisalovi. Snad vůbec první zákrok finského brankáře v zváěrečném dějství.
46:55
Finové přece jen zvýšili obrátky, Määtta se ale nakonec dostal do ofsajdu.
45:57
Čechům se nyní daří kouskovat hru, musí se z toho úbytku sil během čtyřminutového oslabení trochu vzpamatovat.
45:40
No, po návratu Berana tu však byla asi největší finská možnost. Teräväinen doplnil přečíslení 3 na 2, ale mířil vysoko nad branku.
45:21
Barkovovu propagační střelu stáhl ze vzduchu Bartošák, za chvilku se vylouený Beran vrátí po čtyřech minutách na led.
45:02
Hrbas vyvezl kotouč z obranného pásma, z přesilovky Finů zbývají už jen vteřiny.
44:32
Armiouv střelu pro změnu z levého kruhu vyrazil betonem Bartošák.
44:01
Se svou individuální akcí neuspěl ani Armia.
43:32
Sedlák se Švihálkem dokázali vyhodit, Češi se bijí opravdu srdnatě.
43:05
Lehkonen měl na modré čáře velké problémy, forčekující čeští útočníci ale do brejku nakonec vyrazit nedokázali.
42:35
Granlund se objevil v zajímavé možnosti! Naštěstí však na pravém kruhu nabídku na volej vůbec netrefil.
42:13
Ristolainen dostal trochu prostoru ke střele, ale stál v ostrém úhlu, což si Bartošák pohlídal a dobře zasáhl.
41:52
Barkovův pokus pokryl Bartošák, Suomi se ale drží v útočné třetině.
41:26
Bohužel nepříjemnost hned zkraje třetiny. V útočném pásmu se zbytečným faulem prezentoval Beran a Finové dostávají možnost přesilové hry. A to hned čtyřminutové.
41:06
Hertl se málem prokličkoval do šance, ale nahrát už nedokázal.
40:33
Teď už jsou Finové kompletní, Češi přesto zůstávají v útočném pásmu.
40:13
Češi pokračují v přesilové hře.
40:01
I druhá třetina byla v podání českého týmu velmi slibná. Inkasoval sice brzkou branku na 1:2, poté ale měl několik zajímavých možností na vstřelení třetí branky, které ovšem bohužel zůstaly nevyužity.
40:00
39:56
Nakonec se Češi do pásma přece jen dostali. Hertl v zajímavé pozici na vrcholu pravého kruhu mířil pouze do hrudi Korpisala, Jaškin se už v těžké pozici k dorážce nedostal. Velká škoda.
39:43
Další finský výhoz.
39:22
Přesilovka tentokrát českému týmu nefunguje.
38:50
Hrbas na útočné modré promáchl a Češi se dostávají ven z pásma.
38:27
Jaškin to teď provedl skvěle! Proti několika Finům udržel v srdnatém souboji kotouč a nakonec si vymodlil faul. Ristolainen odchází na dvě minuty.
37:53
Koblasa vyrazil do rychlého protiútoku, Korpisalo proti jeho ráně jen nastavil svou lapačku.
37:17
Po delším čase zahrozil finský Teräväinen, Bartošák vyrážečkou v poklidu zasahuje.
36:22
Zápas zatím symbolizují opravdu dlouhé časové úseky bez přerušení, to ovšem mometnálně sedí hlavně českému týmu. Finové už hezkých pár minut Bartošáka vůbec neohrozili.
35:28
Jaškin uvolnil na mezikruží Hyku, tomu se kotouč zamotal mezi bruslemi.
34:36
Tak hokej se ve druhé třetině určitě musí líbit. Češi přistoupili s Finy na hru stylem nahoru, dolů a jsou k vidění šance na obou stranách. Větší příležitosti mají přece jenom Češi, ale Korpisalo je zatím ve druhé části hry neprůstřelný.
33:42
Češi jsou nyní paradoxně lepším týmem, v další dobré pozici se ocitl Sedlák, z levého kruhu ale trefil pouze Korpisala. Ten nyní zcela evidentně drží Finy.
32:51
Další obrovská šance českého týmu! Do přečíslení 2 na 1 vyrazili Vrána s Koblasou, zakončení druhého jmenovaného ovšem skončilo na Korpisalovi.
32:14
Velmi dobrá pasáž hry v podání české reprezentace. Finové se dlouhé okamžiky vůbec nedostali z pásma, škoda jen, že se žádná z brankových šancí neujala.
31:27
Výborné momenty českého týmu! Hertl na závěr střídání dokonce trefil po výborné individuální akci tyč Korpisalovy branky! Opakovaná střela Sedláka byla rovněž nadějná, ale finský gólman byl opět nadvakrát úspěšný. Velký nápor českého výběru.
30:50
Vzápětí aktivní Hertl nabíjel do dobré pozice Beránkovi, Korpisalův beton byl ovšem na místě.
30:28
Hertl se ze změti finských těl vymotal ke střele a jen těsně minul Korpisalovu branku.
30:01
Jaškin na ledě, jsme kompletní.
29:33
Se střelou Barkova neměl Bartošák žádný problém, finský tlak ale sílí.
28:49
Zatím se bráníme velmi dobře, Finové ještě Bartošáka střelecky neohrozili.
28:12
Čechům se povedlo po vyhraném buly dostat kotouč z pásma.
27:59
Velká finská šance na vyrovnání. Jaškin nyní předvedl poměrně zbytečný zákrok ve středním pásmu a nás čekají perné dvě minuty v oslabení.
27:45
Hyka oslovil po dobré práci u mantinelu Musila, tomu ovšem jeho švih vůbec nesedl.
27:13
Pokka napřáhl na modré čáře ke střele, ta ale až k Bartošákovi neprošla.
26:24
Čas běží opět velmi rychle, ale na ledové ploše se nic moc neděje. Sám jsem zvědavý, jak dlouho vydrží český tým takto aktivně napadat soupeřovu rozehrávku.
25:11
Teď se ovšem do dobré pozice dostal tak trochu zčistajasna Granlund a Bartošák napravil své drobné zaváhání zpřed několika chvil.
24:47
Čeští hokejisté i nadále zkouší využít sebemenší možnost k přechodu do rychlého brejku, bránit těsné vedení by bylo proti Finům sebevražedné.
24:03
Na druhé straně se do situace 1 na 1 dostal Jaškin a jeho švih skončil jen těsně vedle branky.
22:30
Finsko právě vstřelilo branku!
Velmi smolná situace. Finský útok zaváněl ofsajdem, nakonec se však dostal ke střeleckému zakončení TEUVO TERÄVÄINEN a takovou nepříliš důraznou střelou dostal kotouč za Bartošáka. Český gólman nyní asi nemá úplně čisté svědomí. Finské snížení bohužel přichází velmi brzy. Asistence: Ville Pokka a Petteri Lindbohm.
21:31
Důležité je, že Češi se nebudou spoléhat pouze na obranu svého náskoku. Sedlák si na pravém kruhu udělal prostor ke střele a prověřil Korpisala.
20:34
Jaškin dobrým forčekingem málem vybojoval pro své spoluhráče šanci, následovala ale ztráta na útočné modré čáře.
20:01
Ve vyrovnané první třetině sice měli Finové mírnou převahu, branky však stříleli pouze Češi. Nejprve zakončil rychlý brejk Hyka, po něm v přesilovce přesně tečoval Šidlíkův pokus Marek Hrbas. Vedení 2:0 proti loňským semifinalistům z Finska je velmi slibné!
20:00
19:22
Češi ubránili oslabení a asi už první část hy zvládnou.
19:18
Armia nádherně nalezl na zadní tyči nekrytého Salomäkiho, vynikající Bartošákův postřeh!
19:04
Do návratu Vrány zbývají vteřiny, hraje se hlavně po rozích.
18:22
Finové se sice dlouhou minutu drželi v útočném pásmu, střelu Armii ovšem zlikvidoval pozorný Bartošák.
17:16
Početní převaha také pro Finy. Za takový nenápadný zákrok už sedí Jakub Vrána.
16:38
To je skvělé! Jasný favorit tohotot zápasu z Finska už ztrácí dvě branky! Střelu Šidlíka od modré čáry přesnou tečí usměrnil za Korpisala MAREK HRBAS a vedeme už dvoubrankovým rozdílem! Fantastické. Asistence: Petr Šidlík a Martin Frk.
16:21
Hertl byl v rohu kluziště zahákován a na trestnou lavici už zamířil Riikola.
15:49
Nadějné přečíslení 3 na 2 v podání českého týmu končí hodně těsným ofsajdem.
15:11
Češi navíc pokračují v aktivitě, Beran vracel kotouč od modré čáry před brankou, ale všichni jeho spoluhráči byli pokrytí.
14:21
Opět zakřikuji, ale tentokrát se mi to moc líbí! Češi předvedli rychlý protiútok jako z partesu a zakončující TOMÁŠ HYKA nádhernou ranou pod víko dostává český tým do vedení 1:0! Asistence: Tomáš Pavelka.
13:54
Zápas zatím rozhodně není oslavou hokeje, Češi spoléhají na bránění a rychlé brejky, zatím se všk do nich příliš nedostávají.
12:50
Přerušuje se snad po nějakých pěti minutách. Hvizd rozhodčího zazněl po propagační střele Nykoppa a spolehlivém zásahu Bartošáka.
11:33
Dlouhý úsek bez přerušení, Češi mnohem více oproti začátku chybují v rozehrávce a sami si tak komplikují život. Na druhé straně mohl otestovat Korpisala hbitý Hertl, ale otočka mu nevyšla.
10:36
Nyní už je to naprosto jasné. Dobré chvíle českého týmu pominuly, Finové mají ve všech směrech více ze hry.
09:49
V dobré pozici se zjevil obránce Määtta, pro český tým naštěstí nemířil přesně.
09:27
Urbanec byl teď při rozehrávce zajímavě forčekován finskými útočníky a v nouzi pouze poslal Bartošákovi takovou malou domů.
08:58
Po delším časem opět hemžení českých dresů v útočném pásmu. Musilova jedovka od modré ale končí zákrokem Korpisala, následně se český bek dostal do ofsajdu.
08:03
Češi každopádně po těch zajímavých momentech trochu vyklidili pole a přenechávají iniciativu Finům.
07:19
Střelu Salomäkiho Bartošák dobře viděl a vykopl ji betonem.
06:52
Trochu hluší pasáž zápasu končí zajímavou věcí v podání Ristolainena. Ten podél mantinelu zavezl kotouč a bekhendem ho nahodil na Bartošáka. Český gólman stihl ucpat mezírku mezi tyčí a svým betonem.
04:42
V přesilové hře měli zajímavé možnosti Sedlák a Hertl, ani jeden z nich ovšem v nadějné pozici branku netrefil.
04:03
Český tým se sice dostal do útočné třetiny, ale Finové vybojovali puk a vyhodili přes všechny čáry.
02:47
Češi si zahrají první přesilovku. Za nedovolené bránění vyloučen na dvě minuty Robert Leino.
00:10
Finové se hned po úvodním buly dostali do útočného pásma a prověřili pozornost Bartošáka, který je v české svatyni.
00:01

Finsko: Korpisalo (Laurikainen) – Maatta, Ristolainen, Lindbohm (C), Pokka, Riikola, Vainio, Auvinen – Armia, Grandlund, Salomaki – Barkov, Teravainen, Lehkonen – Jarvelainen, Nykopp, Leino – Hannikainen, Salminen, Lamberg.

Česko: Bartošák (Machovský) – Musil, Hrbas, Urbanec, Šidlík, Jeník, Pavelka, Štencel – Hertl, Jaškin, Hyka – Beran, Švihálek, Sedlák (C) – Frk, Faksa, Beránek – Koblasa, Vrána, Němec.

Rozhodčí: Dumas, Patafie (oba USA) – Dussureault (CAN), Sivov (RUS).
Finové mají náladu jistě o mnoho lepší než čeští junioři. V prvním zápase totiž splnili roli favorita, když Lotyšsko přejeli jednoznačně 5:1. Plány finské reprezentace na letošním ročníku budou podobně jako v předchozích letech medailové. Nabourá jim tyto ambice český výběr? Nechme se překvapit.
Samotní hokejisté se vyjádřili v tom smyslu, že na nepovedenou premiéru bude třeba ihned zapomenout a z porážky se rychle oklepat. Nejlépe vítězstvím hned v následujícím utkání s Finskem. Podle slov českých mladíků bude třeba zlepšit hru ve středním pásmu, aktivně napadat a především omezit počet faulů.
Trenérské trio pojalo včerejší trénink téměř jako bruslařskou přípravu, a kromě speciálních cvičení zaměřených na zrychlení pohybu, se jejich svěřenci připravovali také na přesilové hry. Zatím ale neurčili, kdo bude v pátek chytat. Ke gólmanskému postu se vyjádřil asistent trenéra Pavel Trnka, který stručně oznámil, že o tom, kdo dostane zítra přednost, se všichni včas dozvíme.
V táboře Čechů panuje po porážce se Švédy poněkud napjatá atmosféra. České naděje doufají, že si dnes napraví reputaci po nevydařeném výkonu z prvního klání. Jak toho dosáhnout? Hlavně je zapotřebí zapracovat na disciplíně. Vždyť v úvodu včerejšího duelu dostali během 193 odehraných sekund hned tři menší tresty.
V dnešním dopoledním utkání změří síly Finsko s Českou republikou. Půjde tak o důležitý souboj dvou vyrovnaných mužstev, který se může výrazně promítnout do bojů o postup ze skupiny.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 08:30.