Mistrovství světa v ragby - Anglie – Jižní Afrika -  ONLINE PŘENOS -  21. října 2023   21:00

Anglie – Jižní Afrika

Jižní Afrika tak nakonec s obrovskými problémy potvrdila roli velkého favorita a postoupila do finále proti Novému Zélandu. Je až neuvěřitelné, že dvě nejúspěšnější a dlouhodobě nejlepší země se ve finále mistrovství světa utkají teprve podruhé v historii a poprvé po 28 letech. Půjde však o zápis do dějin, jelikož se bude rozhodovat, která země se stane prvním čtyřnásobným mistrem světa v dějinách.

Anglie si to rozdá o bronzovou medaili s Argentinou, půjde tak o reprízu úvodního duelu základní skupiny D. Anglie bude mírným favoritem nejen papírově, ale i vědomím, že Argentince před měsícem a půl porazila, ačkoliv celý zápas hrála jen ve čtrnácti.

Utkání o bronz i finále se odehrají na Stade de France s výkopem ve 21 hodin. O bronz se bude bojovat v pátek 27. října, o zlato následující den, tj. v sobotu 28. října. A oba závěrečné duely desátého mistrovství světa v ragby vám samozřejmě přineseme.
I ve druhém poločase pokračovaly výjevy z úvodního dějství. Anglie pokračovala v účelně vedeném taktickém boji, kdy až na jednu výjimku zcela rezignovala na boj o položení pětky a doufala, že všechno ukope. A dlouho jí to vycházelo, jelikož Jižní Afrika dělala obrovské množství chyb, nepochopitelně ztrácela míče a její návštěvy se šiškou v moci na útočné polovině byly jen občasné a krátké. Když v 53. minutě perfektně provedeným drop gólem zvýšil Owen Farrell už na 15:6, vypadalo to se Springboks bledě. A až do konce sedmé desítky minut druhého semifinále se předháněli v tom, kdo z nich udělá větší chybu. Jenže tu klíčovou chybu nakonec udělali Angličané. Ofsajdem při mlýnu na půlící čáře darovali soupeři výhodu, Pollard skvěle kopl míč do autu uvnitř dvaadvacítky a ze druhého pořádného útoku v celém zápase dokázala Jižní Afrika položit nakonec jedinou pětku celého utkání, zasloužil se o to střídající druhořadník R. G. Snyman. Handré Pollard následně proměnil klíčovou konverzi a zařídil, že Jihoafričanům najednou stačil jediný trestný kop k vedení. Anglie znejistěla a snažila se hlavně tahat čas, což se jí dařilo až do 77. minuty, kdy znovu porušila pravidla při mlýnu, Handré Pollard se rozhodl pro těžký kop z půlky hřiště, ale udržel nervy na uzdě a bezpečně ho proměnil! Následná zoufalá snaha Anglie se dvěma kopáči na hřišti kýženu pozici k vítěznému trestnému kopu či drop gólu nepřinesla a poměrně kontroverzně posouzený předhoz na půlce její snahu ukončil.
Mužem utkání byl vyhlášen Handré Pollard, ačkoliv přišel do hry až po půlhodině. Ale právě on otočil zápas ve prospěch Jižní Afriky.
JIŽNÍ AFRIKA PODRUHÉ ZA SEBOU POSTUPUJE DO FINÁLE MISTROVSTVÍ SVĚTA A STÁLE MÁ ŠANCI OBHÁJIT TITUL!
80+1'
Konec utkání.
80+1'
Předhoz na půlce, je konec! Chyba Anglie v postupném útoku bere poslední naději a Jižní Afrika vítězí, ačkoliv v celém zápase vedla jen necelé 3 minuty!
80'
Končí základní hrací doba, teď už chyba v útoku končí zápas!
80'
Ale hraje se stále na půlce, to je na kop daleko.
80'
Vunipula dokázal uvolnit míč po skládce, Anglie ukrajuje metry.
79'
Anglie se zcela evidentně pokusí o vítězný drop gól, pokud dostane pozici. A je v útoku.
78'
Střídání Anglie. Maye nahrazuje Ford. Na hřišti jsou oba angličtí kopáči.
78'
TRESTNÝ KOP JIŽNÍ AFRIKY!
HANDRÉ POLLARD dokázal zachovat chladnou hlavu a ze středu hřiště ze 49 metrů poslal míč neomylně doprostřed háčka! Jižní Afrika jde poprvé v zápase do vedení, 16:15!
77'
Obrovská šance pro Jižní Afriku! Prohřešek Anglie při mlýnu a Pollard bude kopat na branku od půlky!
76'
Konec 76. minuty a mlýn stále není vykonán.
76'
Napoprvé mlýn zborcen, Anglie chce zdržovat. Ale rozhodčí čas zastavuje.
76'
Další mlýn. Ty hodně dlouho trvají a čas utíká.
75'
A na začátku 75. minuty se po vratném kopu na půlku dopustil předhozu jeden z anglických hráčů, takže Springboks mohou útočit!
74'
Mlýn konečně rozehrán, de Klerk hází míč Pollardovi a ten ho kope na půlku.
74'
Střídání Anglie. Tuilagiho nahrazuje Lawrence.
72'
Další překop domácích, le Roux nejprve chtěl hrát, ale nakonec zahlásil lapení a Jižní Afrika bude hrát mlýn.
71'
Bílí hrají po zemi na půlce, ale byli zastaveni a znovu si berou území překopem. Pollard zahlásil lapení.
70'
KONVERZE JIŽNÍ AFRIKY!
HANDRÉ POLLARD následně proměnil konverzi z dost jednoduché pozice a snižuje už na 13:15, takže jeidný kop může poslat hosty do vedení!
69'
PĚTKA JIŽNÍ AFRIKY!
Hosté zvládli vhazování ve dvaadvacítce soupeře a to se ukázalo jako klíčové! Okamžitě se dostali do tlaku, postoupili až k brankvoé čáře, poslední průnik pak obstaral střídající R. G. SNYMAN, jenž se sice musel otočit na zádech, ale dokázal položit míč na zem! Jižní Afrika je zpátky, 11:15!
69'
Střídání Anglie. Curryho nahrazuje Vunipola, který tentokrát jde na hřiště trvale.
68'
Jižní Afrika byla při mlýnu ve výhodě po ofsajdu soupeře, de Klerk toho chtěl využít , ale nepovedlo se mu to, takže je pískáno. Ale Pollard skvěle kope míč do autu, Jižní Afrika vhazuje 10 metrů od brankoviště!
68'
Takže hosté mají mlýn na půlící čáře.
67'
Další anglický překop, tentokrát jen těsně za půlku, kde to sice vypadalo, že míč získá Daly, ale dopustil se předhozu.
66'
Anglie po vhazování bojovala v maulu na půlce, ale nikam nepostoupila a Mitchell posílá míč dopředu nohou.
65'
Po průniku Kocha hluboko na útočnou polovinu nedokázali spoluhráči vyčistit a uvolnit míč, takže je pískáno!
64'
Jenže další pokažené vhazování! Springboks už vyloženě dobrovolně strkají hlavu do oprátky. Poráží se dnes úplně sami.
64'
Další chyba Anglie při mlýnu, Pollard kope míč do autu na útočné polovině.
63'
Mbonambimu se to vysvětlení vůbec nelíbí a stále debatuje. Ale výsledkem je nakonec mlýn pro hosty, takže výhoda nakonec s obrovským zpožděním uznána byla.
63'
A rozhodčí to právě vysvětluje oběma kapitánům.
63'
Předhoz Angličanů, ale Pollard následně pokazil přihrávku, May ji vystihl a může hrát! Teď ale netuším, k čemu byla Jižní Africe výhoda po onom předhozu, když se nepískalo?
62'
Curry se po vhazování vrhl hned mezi 4 hráče a pronikl o 10 metrů vpřed.
61'
Jihoafričané zkoušeli po vhazování o průnik po lajně zavřené strany a byli s míčem vytlačeni do autu.
61'
Vybrali si kop do autu a vhazují po něm na polovině.
60'
Druhý pokus o mlýn už vyšel, velká přetlačovaná však byla ukončena anglickým rozvázáním a zelení se ubránili! A hodně to slaví, zůstali ještě v zápase.
59'
Mlýn zborcen bránícím týmem, váže se znovu.
59'
Mlýn ostrovanů na 7 metrech. Půjdou poprvé do útoku na pětku?
58'
Obrovská chyba Arendseho, který nedokázal chytit do ruky poskakující pokop Farella ve vlastní dvaadvacítkce a daruje míč soupeři ve skvělé pozici!
57'
Springboks se po zemi stále nedokážou prosadit přes tvrdou obranu soupeře.
56'
Střídání Jižní Afriky. Malherbea nahrazuje Koch.
56'
Střídání Anglie. Colea nahrazuje Sinckler.
55'
Ne na dlouho, kopla míč za půlku, tam pollard vrátil nohou míč až do dvaadvacítky, kde Steward zahlásil lapení.
54'
Pollardův předhoz, hraje Anglie. Typický obrázek v zápase.
53'
DROP GÓL ANGLIE!
Ostrované se opět vůbec nesnažili dobývat brankoviště soupeře a OWEN FARRELL kopl míč na branku ze hry! Z více než 40 metrů to zvládl trefit a zvyšuje už na 15:6!
53'
Střídání Anglie. Mitchella nahrazuje Care, Marlera nahrazuje Genge a Martina nahrazuje Chessum.
52'
Byl z toho brejk do levé strany, le Roux si kopl míč až do brankoviště, ale příliš daleko a nedokázal ho na hrací ploše dohnat! Hosté byli poprvé v zápase blízko pětky.
51'
Anglie prohrála mlýn! Byla vytlačena od míče a zelení můžou hrát.
51'
Střídání Jižní Afriky. Kolisiho nahrazuje Smith a Vermeulena nahrazuje Fourie.
51'
Bude z toho mlýn těsně za polovinou, ale nejdřív se střídá.
50'
Vermeulen se však při zpracování přihrávky dopustil předhozu a zadarmo dává míč Anglii!
50'
Povedlo se po třech fázích hry po zemi, takže hosté musí začít znovu na vlastní polovině.
49'
Zelení jsou ale opět u míče, na polovinu soupeře se však posouvají pouze kopem de Klerka, kde šišku nevybojovali a snaží se soupeři zabránit v dalšímu kopu.
49'
Střídání Jižní Afriky. Kitshoffa nahrazuje Nché.
48'
Jenže míč jim vyklouzl z rukou! Déšť výrazně ovlivňuje tento zápas.
48'
Napodruhé už to vyšlo, de Klerk počkal na uvolněný míč a jeho spoluhráči útočí na půlce po zemi.
47'
Mlýn Springbocks se napoprvé nepovedl, bude vázán znovu.
47'
Dalymu ve výskoku mokrý míč vypadl z rukou dopředu, takže budou hrát zelení. Ale až po ošetření Martina.
46'
Střídání Jižní Afriky. Dnes neviditelného Etzebetha nahrazuje Snyman.
46'
de Klerk vhodil míč do mlýna, ten nepostoupil, takže po jedné fázi hry na zemi hodil de Klerk míč dozadu Pollardovi, který kope míč do autu.
45'
Angličané ale po vhazování přišli o míč, mlýn pro Jižní Afriku v pro ni velmi nebezpečné pozici před vlastním brankovištěm.
44'
Střídání Jižní Afriky. Chybujícího Willemseho nahrazuje le Roux a Reinacha nahrazuje de Klerk.
44'
Bílí se poměrně jednoduše dostali k hranici dvaadvacítky, kopli míč doleva a obrovská chyba zadáka Willemseho, kterému vypadl míč mimo hřiště, daruje domácím aut na pěti metrech!
43'
Martin získal míč vhozený Georgem, ale maul dlouho nevydržel.
43'
Farrell po poradě se spoluhráči kope míč do autu na polovině soupeře a získává území.
42'
Nejistá hra Springboks pokračuje i ve druhé půli. Přichází kvůli tomu o míč.
41'
Jižní Afrika poslala výkop do dvaadvacítky soupeře, ten se nejprve pokusil postoupit po zemi, ale následně kopem vrátil hru na půlku.
41'
Začátek druhého poločasu.
První poločas druhého semifinálového utkání nabídl divácky nezáživné takticky veden ragby, ve kterém za celých 40 minut nedošlo ani na jedné straně k přímému ohrožení brankoviště. Zatímco Angličané na to dle své tradice prakticky rezignovali a jakmile dostali příležitost, kopali na branku, Jihoafričané na tlak vedoucí k pětce většinu doby ani nemohli pomýšlet, jelikož byli rádi, když se vůbec dostali na útočnou polovinu. Ztráceli míč zbytečnými chybami a sami sebe dostávali pod tlak. Neomylný Owen Farrell toho hned 4× využil přesnými trestnými kopy většinou z jednoduchých pozic. Springboks dokázali reagovat stejným způsobem jen 2× a i za to můžou být rádi, jelikož první možnost dostali jen díky velké chybě Anglie. Tento kop proměnil Manie Libbok, který však jinak nehrál dobře a byl již po 30 minutách vystřídán legendárním veteránem Handré Pollardem. A právě Handré Pollard proměnil druhý kop Jižní Afriky. Pětku jsme tak v prvním poločase neviděli, Anglie si vykopala vedení 12:6 a má k překvapivému postupu do finále blíže. Doufejme, že se po změně stran dočkáme něčeho atraktivnějšího.
40+1'
Konec prvního poločasu.
40'
Angličané se po výkopu prozdržovali až k uplynutí hrac doby, následně vytáhli míč z ruck, kopli ho do autu a odbíhají do šatny.
39'
TRESTNÝ KOP ANGLIE!
OWEN FARRELL potvrzuje svoji nepostradatelnost pro anglický tým a i ne zrovna jednoduchý kop ze 46 metrů z pravé strany posílá přesně doprostřed háčka! 12:6!
38'
du Toit se postavil do cesty soupeři snažícímu se zachytit míč a je pískáno. Bude Farrell kopat na branku? Ano, bude! Z pravé strany, ne z blízka, není to jednoduchá pozice.
37'
Zdá se, že zbytek první půle bude hodně opatrný. Willemse po zachycení kopu vyběhl setrvačností do autu, George vhazuje.
36'
Další taktický boj na půlce a čekání na chybu.
35'
HANDRÉ POLLARD svoji premiéru po příchodu na hřiště z jasné pozice zvládl, poslal míč mezi tyče a opět snižuje na rozdíl 3 bodů, 6:9!
35'
Pollard bude kopat na branku z jednoduché pozice na středu hřiště!
34'
Hodně nepovedená přihrávka ve výhodě, takže je pískáno. Co si Jižní Afrika vybere, až dojde k ošetření jednoho z jejích hráčů?
34'
Výhoda po ofsajdu Anglie, Springboks jsou 10 metrů od brankoviště.
33'
Angličané skvěle zastavili maul soupeře na půlce, takže zelení kopli míč až do dvaadvacítky. Tam se bránící hráči dopustili předhozu a Jižní Afrika má velmi dobrou pozici!
33'
Střídání Anglie. S krvavým zraněním odstupuje Curry, nahrazuje ho Vunipola.
32'
Reinach kopl míč do prostoru, avšak Earl zahlásil lapení a ukončuje snahy soupeře o útok.
31'
Střídání Jižní Afriky, nejistě hrajícího Libboka nahrazuje Pollard.
31'
Výhoda hostů kvůli ofsajdu, ale Libbokovi mokrý míč vyklouzl z rukou a výhoda rychle skončila. Libbok následně kope míč do autu a posouvá hru.
30'
Bílí vhazování zvládli a bojují o průnik do dvaadvacítky. Zatím neúspěšně.
29'
Ofsajd Jihoafričanů po překopu soupeře, míč pro Anglii kousek před půlkou. Farrell si vybírá kop do autu a posouvá hru na území protivníka.
29'
Angličané vhazovali do mlýna, Mitchell z něj po chvíli míč vytáhl, ale v postupu vpřed mu bylo zabráněno.
28'
Probíhá další ošetřování a na lavičce Jižní Afriky se netradičně brzo rozcvičuje mlýnová spojka de Klerk.
27'
Další křivě provedené vhazování Mbonambiho, Jižní Afrika si těmito prohřešky nesmírně škodí a střílí se do vlastních nohou. Ty pak nejsou schopné pořádně zaútočit.
26'
Po překopech vhazovali Jihoafričané na půlce, postoupili až na hranici dvaadvacítky, avšak tam míč ztratili a Anglie se kopem osvobozuje, posunula hru na polovinu soupeře.
24'
OWEN FARRELL zůstává stoprocentní! Sice to měl teď docela z úhlu, ale z levé strany na pravačku, takže mu nedělalo potíže poslat míč bezpečně mezi tyče! 9:3!
23'
Anglie věrna svým tradicím znovu rezignuje na snahu o pětku a volí jistotu kopu na branku.
23'
Po sérii překopů získala Anglie míč na útočné polovině, dokonce se dostala do výhody, čehož Farrell využil k jinak riskantnímu pokusu o kop do brankoviště, ale Daly na míč těsně nedosáhl. Je pískáno.
21'
MANIE LIBBOK poměrně ze středu hřiště z téměř 40 metrů poslal míč dokonale doprostřed háčka a zbavuje svůj tým nuly! 3:6!
20'
A rozhodčí dokonce posunul hru o 10 metrů, čehož Jižní Afrika využívá a bude kopat na branku. Míč si chystá Libbok.
19'
Jihoafričané vrací míč kopem na půlku a tam přes zachycení soupeřem zůstavají v útoku, protože rozhodčí viděl provinění Anglie!
19'
Zvládli to až překopem.
18'
Ostrované po vhazování útočí po zemi, ale zatím se na útočnou polovinu nedostali.
17'
Angličané donutili soupeře udělat chybu při mlýnu a je znovu pískáno. Tentokrát už si mohou vybrat a kopou míč do autu, čímž posouvají hru daleko od svého brankoviště.
16'
Postup však byl na pětce zastaven a dokonce míč končí v moci Anglie, jejíž hráči se hodně radují z ubránění svého brankoviště!
16'
Springboks si vybrali kop do autu, Etzebeth ho zachytil a maul postupuje vpřed!
15'
Rozhodčí teď oběma kapitánům vysvětluje svůj verdikt. Bude to bez karty, jen varování. A trestný kop pro Jižní Afriku.
15'
Maul po autu postupoval spíše do strany než dopředu, až rozhodčí zapískal a následně se obrovitý Martin dostal do křížku s Reinachem, což by byla hodně nerovná šarvátka.
14'
Po dvou překopech se ocitl evropský tým v ofsajdu a je tu první výběr Jižní Afriky, jak s tím naloží. Vybírá si kop do autu a bude vhazovat zhruba 12 metrů od brankoviště.
14'
Jenže po zastavení postupu míč hostům vypadl a získali ho hráči v bílých dresech!
13'
Hraje se, Springboks se po vhazování svázali do maulu a postupují vpřed.
13'
Odkop míří do autu a není proveden moc dobře, takže Mbonambi vzahuje kousek za půlkou na polovině Anglie. Ale až po dalším ošetření.
13'
Arendse velmi dobře zachytil překop a spoluhráči si chystají pozici na odkop.
12'
Zelení se ani tentokrát nezvládají dostat s míčem v ruce na polovinu soupeře. Řeší to kopem.
10'
OWEN FARRELL z naprosté blízkosti branky prakticky nemohl minout! Bezproblémový kop a zvyšuje tak vedení Anglie na 6:0!
9'
Další prohřešek Springboks při bránění a zdá se, že Owen Farrell bude opět kopat na branku, tentokrát ze 7 metrů. Moc jednodušších pozic už neexistuje.
9'
Druhý pokus už byl úspěšný, Mitchell rychle vytáhl míč ze mlýna a Angličané jsou na šesti metrech! Útočí na první pětku!
9'
Mlýn Anglie, napoprvé je zborcen.
8'
Drobná přestávka na občerstvení během ošetřování jednoho z hráčů Jižní Afriky u postranní čáry.
8'
A dokonce po vhazování soupeře získali výhodu za špatně provedený aut!
7'
Mitchell si všiml prostoru v obraně protivníka a Angličané jsou rázem jen 10 metrů od brankoviště!
7'
Bílí kopem vrací míč na polovinu soupeře, ten se zatím nemůže pořádně dostat do útoku.
6'
Až po minutě se dokázalo mlýn odehrát, Reinach z něch následně okamžitě míč vytáhl, ale daleko neutekl.
6'
Napoprvé se svázání nepovedlo.
5'
Hraje se v dešti, což dělá hráčům při chytání vysokých překopů problémy. Teď kvůli tomu byl odpískán předhoz ostrovního celku a Reinach vhazuje do mlýna.
4'
Hosté po výkopu získali vhazování na půlce.
3'
OWEN FARRELL se téměř ze středu hřiště z nějakých 30 metrů nemýlil a ač míč poslal dost k levé tyči, posílá svůj tým do vedení 3:0!
2'
Odpískáno provinění Springboks hluboko na vlastní polovině a je to trestný kop! Farrell bude kopat na branku a útočit na první body. Má lehkou pozici.
1'
Míč kopem vrácen na půlku, kde bojuje o pozici pro další kop Anglie.
1'
Angličané sice byli blízko zachycení vlastního výkopu, ale nakonec hrají v tmavě zelených dresech oblečení Jihoafričané.
1'
Začátek utkání.
Oba celky jsou na trávníku a právě dozněly hymny. Výkop do prvního poločasu provede Anglie.
Vzájemné zápasy

Historie vzájemných utkání se píše již od roku 1906 a bilance je výrazně nakloněna ve prospěch Jižní Afriky, která ze 45 dosud odehraných zápasů vyhrála 27, Anglie 16 a 2 duely skončily remízou. Ovšem z posledních 8 střetů v posledních 7 letech je bilance zcela vyrovnaná, 4-4.

Na mistrovství světa se tyto celky dosud potkaly 5× a Angličané zvítězili jen jednou, při svém tažení za titulem v roce 2003 v základní skupině. Zbylé 4 souboje ovládli Springboks, a to ve čtvrtfinále 1999, v základní skupině i ve finále 2007 a naposledy ve finále 2019, kdy Jihoafričané o svém nakonec jednoznačném triumfu rozhodli výrazně zlepšeným výkonem ve druhém poločase.

Od té doby došlo ke 2 střetům, vždy v rámci Autumn Internationals. V obou případech se hrálo v Londýně na Twickenhamu a v listopadu 2021 těsně zvítězili domácí, o rok později pak poměrně s přehledem hosté.

Posledních 5 vzájemných zápasů:
ENG–RSA 13:27 (26. 11. 2022, Londýn)
ENG–RSA 27:26 (20. 11. 2021, Londýn)
ENG–RSA 12:32 (2. 11. 2019, Jokohama, finále MS)
ENG–RSA 12:11 (3. 11. 2018, Londýn)
RSA–ENG 10:25 (23. 6. 2018, Kapské Město)
Jižní Afrika

Springboks, jak se národnímu výběru Jižní Afriky přezdívá, patří od svého návratu na mezinárodní scénu po ukončení politiky apartheidu trvale k nejsilnějším a nejúspěšnějším světovým týmům a jediným soupeřem, se kterým má dlouhodobě negativní bilanci, je Nový Zéland. Nepřekvapí tak historická bilance týmu na mistrovství světa. Na první 2 právě kvůli mezinárodní izolaci nemohl jet, z dalších 7 vybojoval hned 5 medailí a nyní bojuje o šestý cenný kov při osmé účasti. Obdivuhodné jsou především výsledky při posledním víkendu každého turnaje, pokud se do něj Jihoafričané probojovali. Boje o zlato či o bronz se účastnili 5× a dosud nikdy takový zápas neprohráli! Jsou trojnásobnými mistry světa z domácího šampionátu v roce 1995 (ve finále přetlačili v prodloužení Nový Zéland), z Francie 2007 (ve finále překopali Anglii) a z Japonska 2019 (ve finále Anglii tentokrát ve 2. poločase zcela zdemolovali), k tomu mají dvě bronzové medaile z Walesu 1999 a Anglie 2015. Pouze dvakrát vypadli již ve čtvrtfinále a zajímavé je, že v obou případech se tak stalo na turnaji konaném v Oceánii. Se 3 tituly mistrů světa jsou společně s Novým Zélandem na špičce historického žebříčku a naposledy v Japonsku se stali vůbec prvním týmem v dějinách, který vyhrál titul, ačkoliv v průběhu základních skupin prohrál zápas.

Výsledky za poslední rok a půl dávaly tušit, že Jižní Afrika rozhodně má na obhajobu titulu. Loni v létě o jediný bod nevyhrála The Rugby Championship a při následné sérii Autumn Internationals jen těsně prohrála na půdě velmi silných týmů z Francie a Irska, aby zcela jasně vyhrála v Anglii a Itálii. Letos sice v okleštěném formátu The Rugby Championship taktéž neovládla, ale v navazující přípravě na MS neprohrála ani jednou a například nad Walesem a Novým Zélandem se jednalo o jednoznačná vítězství. Tým pod vedením trenéra Jacquese Nienabera, jenž mu šéfuje od konce mistrovství světa 2019, tak vstupoval do pouti za obhajobou velmi dobře naladěn.

A začátek velmi silné skupiny B mu vyšel na výbornou. V poslední době hodně nepříjemné Skoty v pohodě přehrál 18:3 a následně si vylepšil statistiky demolicí Rumunska 76:0. V klíčovém souboji o vítězství ve skupině pak v taktické defenzivní bitvě těsně nestačil na Irsko a podlehl 8:13, aby se před play-off naladil na vítěznou vlnu jednoznačnou výhrou nad Tongou 49:18. A před čtvrtfinále měl týden volna navíc, poslední hrací týden základních skupin totiž nehrál a čekal, jak se situace vyvine. Dopadlo to tak, že Jižní Afrika skončila ve skupině B podle očekávání druhá a musela tak jít na vítěze podobně silné skupiny A. A proti domácí Francii s 80tisícovým stadionem v zádech šlo o nejtěžší možnou cestu do semifinále. Jednalo se o epickou bitvu, v níž rozhodoval každý detail. Springboks dokázali ve druhé půli otočit skóre a v závěru ubránit nejtěsnější vítězství 29:28, které je posunulo do semifinále. K obhajově zlatých medailí tak týmu zbývají poslední dva kroky, přičemž v tom prvním proti Anglii je jednoznačným favoritem. Potvrdí to?
Anglie

Anglie je rodnou zemí ragby a nejúspěšnějším národním týmem z Evropy, ale v celosvětovém měřítku nedokáže udržet stabilně vysokou výkonnost. To se projevuje asi nejvýraznějším rozdílem v historických výsledcích na MS ze všech týmů světové špičky. Až do letošního roku byla jedinou zemí, která dokázala vyhrát titul mistra světa (po památné bitvě s domácí Austrálií v roce 2003, kterou rozhodl drop goal Jonnyho Wilkinsona 26 sekund před koncem druhého prodloužení) a zároveň také vůbec nepostoupit do play-off, což se jí přihodilo před 8 lety dokonce před vlastními fanoušky. Celkově se letos teprve pošesté dostala do závěrečných bojů o medaile a z předchozích 5 účastí vytěžila 4 medaile. Po již zmíněném zlatu v roce 2003 ještě vybojovala 3 stříbra, na domácím MS v roce 1991, v roce 2007 ve Francii a před 4 lety v Japonsku. V posledních dvou případech utrpěla jediné porážky na turnaji právě od svého dnešního soupeře, Jižní Afriky.

Nevyrovnanost anglických výkonů ilustruje i poslední rok a půl. Při loňském letním turné po Austrálii dokázala domácí tým hned ve 2 zápasech ze 3 porazit, ale při sérii Autumn Internationals doma například prohrála s Argentinou, aby poté remizovala s Novým Zélandem. Letos to však s ní dlouho vypadalo nedobře a propadla se až na 8. místo světového žebříčku, čímž vyrovnala nejhorší pozici v historii. Může za to propadák na turnaji Six Nations, kde porazila pouze Itálii a Wales, a hodně špatné výkony v přípravě před začátkem mistrovství světa, kdy ze 4 utkání vyhrála jediné a dokonce na domácí půdě prohrála i s Fidži. Pod vedením trenéra Steva Borthwicka, dřívějšího kapitána národního týmu, který šéfuje lavičce od loňského prosince, tak nevstupovala do turnaje v dobré náladě.

A na začátek papírově slabší skupiny D čekala Angličany nabuzená Argentina. Hned ve 4. minutě byl vyloučen pravý rváček Curry a zdálo se, že v oslabení nebudou mít šanci. Jenže se skvěle přizpůsobili takticky, soupeře vůbec k ničemu nepustili a zvítězili nečekaně vysoko 27:10. To je nakoplo a ani ve zbytku skupiny nezaváhali. Japonsko přejeli 34:12, Chile dokonce 71:0 a už před posledním utkání se Samoou měli jistotu vítězství ve skupině. Podle toho k tomuto střetu přistoupili a nakonec horko těžko ubojovali vítězství 18:17. Měli také štěstí na rozlosování play-off, do čtvrtfinále totiž vítězný tým skupiny D měl přiřazený druhý tým z podobně slabší skupiny C, kterým se stalo překvapivě Fidži. Anglie se hodně bála opakování měsíc a půl starého přípravného utkání a nechybělo mnoho, aby se tak i stalo. Ztratila poločasové vedení 21:10, ale v závěru soupeři došly síly a nakonec ubojovala postup do semifinále po vítězství 30:24. Pro postup do druhého finále v řadě však bude muset porazit svého nejméně oblíbeného soupeře z velkých turnajů, Jižní Afriku. Dokáže z pozice jasného outsidera překvapit?
Vítám všechny příznivce jednoho z nejtvrdších sportů na světě! Mistrovství světa v ragby, v celosvětovém měřítku druhá nejsledovanější sportovní událost tohoto roku, dospěla do konce šestého hracího týdne, což znamená, že se rozhoduje o finalistech! Po páteční jednoznačné záležitosti Nového Zélandu s Argentinou je jasné, že mistrovský titul získá země, pro kterou nepůjde o premiéru. V sobotu se pak rozhodne, zda půjde pouze o to, kdo se stane prvním čtyřnásobným mistrem světa, nebo zda bude ve hře i situace, kdy každá země se zlatými medailemi bude mít ve své síni slávy minimálně dvě různé nejcennější sady. Na natřískaném Stade de France nás čeká druhé zemifinálové utkání, Anglie – Jižní Afrika! Dočkáme se podruhé za sebou finále s překvapivou evropskou účastí, nebo i druhý adept na titul bude očekávaný?
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 21:00.