Halové ME v atletice - Dopolední program (3. den) -  ONLINE PŘENOS -  5. března 2023   08:00

Ukončeno

Dopolední program (3. den)

Přenos se aktualizuje automaticky

Dopolední program nabídl hned dvě finálové disciplíny. Mistrem Evropy ve skoku do dálky se stal Řek Miltiadis Tentoglou, který dokázal skočit 8,30 metru a zanechal za zády Švéda Thobiase Montlera i Rumuna Gabriela Bitana. Dobré výkony předváděl česká dálkař Radek Juška, který ale nakonec s 7,94 metry obsadil pátou příčku.

Ve výškařském sektoru nenašla přemožitelku Ukrajinka Jaroslava Mahučichová, která jako jediná skočila 198 centimetrů. Stříbro slaví Nizozemka Britt Weermanová a bronz další Ukrajinka Kateryna Tabašnyková.

Pokračoval také sedmiboj. V něm je po šesti disciplínách ve vedení favorit Kevin Mayer s náskokem 101 bodů před Norem Sanderem Skotheimem. Ondřej Kopecký se drží na šestém místě, které by měl uhájit i v závěrečném kilometru.
Program skončil.
Celkové pořadí sedmiboje
1. Kevin Mayer (FRA) 5521
2. Sander Skotheim (NOR) 5420
3. Manuel Eitel (GER) 5222
4. Risto Lillemets (EST) 5200
5. Jorge Ureňa (ESP) 5161
6. Ondřej Kopecký (CZE) 4977
7. Kai Kazmirek (GER) 4884
8. Tim Nowak (GER) 4871
9. Marcus Nilsson (SWE) 4841
Hans-Christian Hausenberg (EST) DNF
Makenson Gletty (FRA) DNF
Maicel Uibo (EST) DNF
Dario Dester (ITA) DNF
Simon Ehammer (SUI) DNF
Skok o tyči sedmibojařů
1. Kevin Mayer (FRA) 5,30 (1004)
2. Risto Lillemets (EST) 5,10 (941)
3. Marcus Nilsson (SWE) 5,10 (941)
4. Sander Skotheim (NOR) 5,00 (910)
5. Kai Kazmirek (GER) 4,80 (849)
5. Ondřej Kopecký (CZE) 4,80 (849)
7. Manuel Eitel (GER) 4,80 (849)
8. Jorge Ureňa (ESP) 4,80 (849)
9. Tim Nowak (GER) 4,70 (819)
Hans-Christian Hausenberg (EST) NM
Makenson Gletty (FRA) NM
7boj'
Poslední pokus byl pro Mayera nejnadějnější, znovu ale laťka padá. A tak končí v tyčce se ziskem 1004 bodů. V součtu má 5521 bodů a je jasným favoritem na zisk zlaté medaile po odpoledním vrcholu na kilometru.
7boj'
Ve druhém pokusu už šel po laťce, ale nohama si ji srazil. Nepřenesl se nad ni.
7boj'
Prvním pokusem se Mayer na 540 centimetrech neprosadil. Pouze se zhoupl na tyči a zkusí to jinak.
7boj'
A Kevin Mayer skáče i 530 centimetrů prvním pokusem! Francouz si jasně říká o titul halového mistra Evropy!
7boj'
A končí i Estonec Lillemets! Ten nyní ztrácí na bronzového Němce Eitela zhruba dvě sekundy, které je schopný na kilometru hladce získat. Otázkou bude forma Jorgeho Ureni, který také bude bojovat o bronzovou medaili.
7boj'
Potřetí shazuje Švéd Nilsson. Jeho pouť tyčkou tak končí.
7boj'
Risto Lillemets se při druhém pokusu jen zhoupl na tyči a nešel přes laťku. Útočí na medaili a pokud by tuto laťku překonal, dalo by se o něm říct, že je takřka jistým bronzovým medailistou.
7boj'
Francouz Kevin Mayer prvním pokusem překonal 520 centimetrů, má jistých 972 bodů a náskok na Skotheima nyní činí 69 bodů, což je na kilometr v přepočtu necelých sedm sekund.
7boj'
Risto Lillemets a Marcus Nilsson svými prvními pokusy na 520 centimetrech laťku shazují.
7boj'
Ani poslední pokus nebyl úspěšný. Nyní záleží na Mayerovi. Skotheim je schopný jej na posledním kilometru porazit o čtyři, možná pět sekund, pokud zaběhne skutečně parádně. Mayer rozhodně potřebuje skočit 520 centimetrů. A pak by už měl mít teoretickou jistotu.
7'
Sander Skotheim shazuje i podruhé a má před sebou už jen jeden pokus.
7boj'
Kevin Mayer tuto laťku vynechává, skákat bude už jen Nor Skotheim. Prvním pokusem shazuje. Čeká jej oprava.
7boj'
Ještě podstatnější je, že laťku překonal i Risto Lillemets! Tento Estonec je v přepočtu jen nějaký dvě sekundy od bronzového Eitela, přičemž je mnohem lepším běžcem. Přeci jen by Estonsko mohlo dnes bojovat o medaili.
7boj'
Pokračuje se na 510 centimetrech a Marcus Nilsson zvládá skočit napoprvé!
7boj'
Ondřej Kopecký i třetím pokusem shazuje na pěti metrech a tyčkařská soutěž pro něj končí. Končí také Kai Kazmirek, jenž rovněž třikrát shodil.
7boj'
Sander Skotheim poprvé v kariéře pokořil pětimetrovou hranici! Pokud se ale nestane nic neočekávaného, bude stříbrný. Mayer by se mu přeci jen měl v tyči vzdálit na mnohem víc než aktuálních sedm bodů.
7boj'
Český vícebojař shazuje laťku i svým druhým pokusem.
7boj'
Kromě Kopeckého budou opravovat také Kai Kazmirek a Sander Skotheim.
7boj'
Ondřej Kopecký prvním pokusem na pěti metrech neuspěl, bude muset opravovat.
7boj'
A Kevin Mayer přišel, viděl, skočil a plní svůj základ na pěti metrech.
7boj'
Švéd Marcus Nilsson hned napoprvé překonal pět metrů a může být spokojený. Stejně jako Risto Lillemets, který splnil prvním pokusem a bude dnes bojovat o medaili! V průběžném pořadí sedmiboje se dere před Ureňu.
7boj'
Hans-Christian Hausenberg to zkusil i posledním pokusem, dokonce se tentokrát odrazil od země, ale byl bez šance, velmi rychle klesl a chytá se za kotník. Estonec nesplnil základní výšku a o medaili v Istanbulu bojovat nebude!
7boj'
Jorge Ureňa shazuje potřetí na 4,90 metrech. Na Němce Manuela Eitela ztrácí po tyči 61 bodů. Také Eitel totiž shodil i svým třetím pokusem na této laťce. Závěrečný kilometr bude v boji o bronz zajímavý.
7boj'
Sander Skotheim druhým pokusem zdolává 490 centimetrů, což je jeho nový osobní rekord! V tuto chvíli má v součtu 5390 bodů.
7boj'
Ne, Hausenberg to nedokáže. A není to v boku, je to v kotníku. Možná v achilovce. Znovu při rozběhu jeho noha selhala, druhý neplatný pokus a obrovské problémy pro Estonce.
7boj'
Jako první se na 490 centimetrech prosadil jeho krajan Lillemets, který si tím zajistil 880 bodů na své konto.
7boj'
Obtíže má Estonec Hausenberg. Při jeho vůbec prvním pokusu v soutěži jej nejspíš píchlo v boku, zahodil tyč a dokulhal k žíněnce. Potřebuje 490 centimetrů skočit, jinak pro něj závod skončí. Nesplněný základ by pro něj byl tragédií.
7boj'
Ondra Kopecký se rozhodl pošetřit síly, vynechává 4,90m a bude skákat až na pěti metrech.
7boj'
Po ceremoniálu, na kterém byly oceněny nejlepší výškařky, se bude pokračovat v tyčce na 4,90 metrech.
7boj'
Naopak třikrát shazuje na 480 centimetrech Němec Tim Nowak. Takže tomu se Ondřej Kopecký na průběžném sedmém místě výrazněji vzdálí.
7boj'
Stahování manka v případě Kopeckého je zase minulostí, jelikož Jorge Ureňa třetím pokusem zdolal 480 centimetrů. Tuto laťku překonal i Němec Eitel, který bojuje o bronzovou medaili s Estoncem Hausenbergem. Hausenberg bude ale teprve do tyčky vstupovat a je mnohem lepším tyčkařem.
7boj'
Druhým pokusem skáče Švéd Nilsson, který na této laťce zakládal. Blamáži, kterou si prožil Francouz Gletty, se vyhnul.
7boj'
Prvním pokusem dokázali 480 centimetrů zdolat také Kai Kazmirek a Sander Skotheim.
7boj'
Prvním pokusem překonal 480 centimetrů také Ondřej Kopecký. I on má nyní jistých 849 bodů a snaží se stahovat ztrátu na Jorgeho Ureňu v průběžném pořadí sedmiboje.
7boj'
Risto Lillemets z Estonska jako první překonal 480 centimetrů a zajistil si zisk 849 bodů.
7boj'
Jorge Ureňa sice splnil základ na 450 centimetrech, ale není zdravotně fit. Další dvě výšky vynechal a na 480 centimetrech bylo poznat, že jej trápí nějaký problém.
7boj'
Nyní si tedy své sólo dávají vícebojaři v tyčkařském sektoru. Na 470 centimetrech Kopecký vynechává. Laťku překoaly Tim Nowak, Sander Skotheim a Manuel Eitel. Dále se bude skákat na 480 centimetrech.
Skok do výšky žen, finále
1. Jaroslava Mahučichová (UKR) 1,98
2. Britt Weermanová (NED) 1,96
3. Kateryna Tabašnyková (UKR) 1,94
4. Angelina Topičová (SRB) 1,94
5. Julija Levčenková (UKR) 1,94
6. Christina Honselová (GER) 1,91
7. Morgan Lakeová (GBR) 1,86
7. Daniela Stanciuová (ROU) 1,86
Výška'
A shazuje i potřetí. O zlato ji ale už nikdo nepřipraví!
Výška'
Jaroslava Mahučichová to ještě zkouší na 203 centimetrech, ale má dva neplatné pokusy.
7boj'
Úspěšný vstup do soutěže má Ondřej Kopecký, který překonal prvním pokusem 460 centimetrů a zajišťuje si prozatím 790 bodů. Osobák má přes pět metrů.
Výška'
Weermanová neskočila ani třetím pokusem. Může být ale spokojená, v 19 letech je stříbrnou z halového mistrovství Evropy! Zlato slaví ve skoku do výšky Jaroslava Mahučichová.
Výška'
Jaroslava Mahučichová zdolala prvním pokusem 1,98 metru a útočí na titul mistryně Evropy! Britt Weermanová tuto laťku ještě nikdy v životě neskočila. Bude ji zkoušet i dál, nepřenáší si pokusy.
7boj'
Francouz Makenson Gletty nedal základ! Třikrát shazuje na 4,50 metrech a má po mistrovském sedmiboji. Propadne se z pátého místa na poslední, respektive závod nedokončí. Útočil na bronz, má silnou závěrečnou disciplínu.
7boj'
Byla zahájena také šestá disciplína sedmiboje, což je skok o tyči. Ondřej Kopecký začne na 4,60 metrech.
Výška'
Kateryna Tabašnyková třikrát shazuje na 196 centimetrech a končí bronzová. Angelina Topičová také třikrát shazuje a je čtvrtá a na pátém místě končí Julija Levčenková. V soutěži už pokračují jen Mahučichová s Weermanovou, které čeká 198 centimetrů.
Výška'
Ve výškařském sektoru překonaly 196 centimetrů prvním pokusem Jaroslava Mahučichová a Nizozemka Britt Weermanová. Zbývající tři výškařky mají před sebou poslední opravy.
Dálka'
Skok do dálky mužů, finále
1. Miltiadis Tentoglou (GRE) 8,30
2. Thobias Montler (SWE) 8,19
3. Gabriel Bitan (ROU) 8,00
4. Božidar Sarabojukov (BUL) 7,97
5. Radek Juška (CZE) 7,94
6. Jaime Guerra (ESP) 7,84
7. Erwan Konate (FRA) 7,65
8. Lazar Anič (SRB) 2,48
Dálka'
Thobias Montler ze Švédska se v poslední sérii rovněž nezlepšil a zůstává s 819 centimetry druhý. Mistrem Evropy je Miltiadis Tentoglou z Řecka!
Dálka'
Bronz slaví Rumun Gabriel Bitan, který předposledním pokusem skočil rovných osm metrů. V poslední sérii přešlápl.
Dálka'
Český reprezentant zaútočil na medaili, skočil přes osm metrů, ale bohužel s přešlapem. Juška tedy končí na konečném pátém místě!
Dálka'
Před Radka Jušku se dostal v poslední sérii Bulhar Božidar Sarabojukov, který skočil 797 centimetrů a vylepšil si svůj osobní rekord.
60m překážek žen, semifinále
1/2
1. Nadine Visserová (NED) 7,93 Q
2. Mette Graversgaardová (DEN) 7,94 Q
3. Ditaji Kambundjiová (SUI) 7,97 Q
4. Maayke Tjim-A-Limová (NED) 8,02 Q
5. Annimari Korteová (FIN) 8,13
6. Weronika Nagiecová (POL) 8,15
Natalia Christofiová (CYP) DNS
Judy Chalcouová (FRA) DNS

2/2
1. Reetta Hurskeová (FIN) 7,85 Q
2. Laeticia Baptéová (FRA) 7,91 Q
3. Sarah Lavinová (IRL) 7,99 Q
4. Gréta Kerekešová (HUN) 8,00 Q
5. Cyréna Samba-Mayelaová (FRA) 8,00
6. Zoe Sedneyová (NED) 8,06
7. Elisa Maria Di Lazzarová (ITA) 8,06
8. Anne Zagréová (BEL) 8,08
60mpř'
Z druhého semifinále se do odpoledních bojů o medaile prokousaly Finka Reetta Hurskeová, Francouzka Laeticia Baptéová, Irka Sarah Lavinová a Maďarka Gréta Kerekesová.
Výška'
Laťku na 194 centimetrech překonaly prvním pokusem Jaroslava Mahučichová, Britt Weermanová, Kateryna Tabašnyková a Angelina Topičová. Třetím pokusem se v soutěži zachránila Julija Levčenková. Finále naopak končí pro Němku Christinu Honselovou, která je tak na konečném šestém místě.
Dálka'
Gabriel Bitan z Rumunska skáče v páté sérii osm metrů rovných a prodral se v pořadí na třetí místo před Radka Jušku. Ten se vzápětí pokusil o odpověď, ale zapisuje přešlap. Je tedy zatím čtvrtý.
60mpř'
Favorizovaná Nadine Visserová si časem 7,93 podmanila první ženské semifinále na 60 metrů překážek. Druhá je v novém dánském národním rekordu za 7,94 Mette Graversgaardová. Postupuje i mladší sestra zlaté Mujingy Kambundjiové z hladké šedesátky Ditaji Kambundjiová. Ze čtvrtého místa jde do finále Nizozemka Maayke Tjin-A-Limová.
Dálka'
V páté sérii se sice Erwan Konate zlepšil na 7,65 metru, ale to je málo. Zůstává sedmý. Šestý je nadále Božidar Sarabojukov, který třikrát v řadě přešlápl a má zapsaných jako nejlepších 7,76 metru.
Výška'
Morgan Lakeová a Daniela Stanciuová ve finále končí. Třikrát shazují na 191 centimetrech a dělí se o sedmé místo.
Dálka'
Radek Juška si ve čtvrté sérii vylepšil svůj nejlepší výkon sezony, když předvedl 7,94 metru a vzdaluje se Španělovi Jaimeovi Guerrovi, který na něj ztrácel pouhý jeden centimetr!
Výška'
Druhým pokusem zdolaly 191 centimetrů Kateryna Tabašnyková a Angelina Topičová. Morgan Lakeová a Daniela Stanciuová mají před sebou poslední opravný pokus.
60m překážek mužů, semifinále
1/2
1. Jason Joseph (SUI) 7,50 Q
2. Jakub Szymanski (POL) 7,54 Q
3. Paolo Dal Molin (ITA) 7,62 Q
4. Lorenzo Simonelli (ITA) 7,74 Q
5. Kevin Sánchez (ESP) 7,75
6. Vladimir Vukicevic (NOR) 7,75
7. Elmo Lakka (FIN) 7,83
8. Dimitri Bascou (FRA) DNF

2/2
1. Enrique Llopis (ESP) 7,58 Q
2. Just Kwaou-Mathey (FRA) 7,61 Q
3. Krzysztof Kiljan (POL) 7,67 Q
4. David King (GBR) 7,68 Q
5. Hassane Fofana (ITA) 7,71
6. Milan Trajkovič (CYP) 7,73
7. Abdel Kader Larrinaga (POR) 7,81
8. Bálint Szeles (HUN) 8,15
60mpř'
Ve druhém semifinále potvrdili role favoritů Španěl Enrique Llopis a Francouz Just Kwaou-Mathey. Finálovou osmičku ještě uzavírají Polák Krzysztof Kiljan a Brit David King.
Výška'
Na 191 centimetrech uspěly prvním pokusem Jaroslava Mahučichová, Julija Levčenková, Britt Weermanová a Christina Honselová. Další výškařky musí opravovat.
Dálka'
Radek Juška ve třetí sérii rovněž přešlápl a prozatím si nepolepší. Zatím se ale dál drží na třetím místě za vedoucím Miltiadisem Tentoglouem a Thobiasem Montlerem, kteří zatím jako jediní pokořili osmimetrovou hranici.
Dálka'
Miltiadis Tentoglou ve třetí sérii doletěl hodně daleko, nicméně se dopustil přešlapu.
60mpř'
Ve finále bude chybět Francouz Dimitri Bascou, který po pár překážkách svůj závod zabalil kvůli pravděpodobně svalovému zranění.
60mpř'
Z každého semifinále postupují čtyři nejrychlejší. V prvním semifinále se povedlo zvítězit Jasonovi Josephovi ze Švýcarska s časem 7,50. Postupují také Jakub Szymanski z Polska a Italové Paolo Dal Molin a Lorenzo Simonelli.
Výška'
A 186 centimetrů zvládly všechny výškařky, pouze Angelina Topičová musela jednou opravovat. Další postupnou laťkou bude 191 centimetrů.
60mpř'
Na dráze budou nyní následovat semifinálové běhy na 60 metrů překážek. Napřed poběží dva běhy muži, posléze ženy.
Dálka'
Radkovi Juškovi se povedlo ve druhé sérii zlepšit na 7,85 metru! To pro něj znamená posun na třetí místo za dvojici Tentoglou a Montler.
Výška'
Ve výšce prozatím atletky plynule přešly na 186 centimetrů. vstupní laťka problémy nepřinesla nikomu.
Dálka'
A hned zkraje druhé série předvádí Švéd Thobias Montler, který v první sérii přešlápl, více než solidních 819 centimetrů, což pro něj znamená průběžné druhé místo za Miltiadisem Tentoglouem, na něhož ztrácí 11 centimetrů.
Dálka'
Gabriel Bitan skáče v první sérii 7,82 metru a prodral se průběžné druhé místo za Řeka Tentogloua.
Výška'
Ve výškařském sektoru mezitím započalo finále na laťce ve výšce 180 centimetrů.
Dálka'
Svůj první skok ve finále má za sebou Radek Juška. Český reprezentant zakládá do soutěže se 7,69 metry. Prozatím je třetí za Tentoglouem a Bulharem Sarabojukovem.
Dálka'
Lazar Anič ze Srbska je zraněný. Předvedl tak jen symbolický skok, který měří 2,48 metru a loučí se. Skočil kvůli tomu, aby byl veden jako osmý nejlepší a ne, aby u něj bylo pouze, že nenastoupil.
Dálka'
Miltiadis Tentoglou skáče hned prvním pokusem 8,30 metru, což je hodně daleko! Rozhodně tím naznačuje, že je favoritem na medaili! Thobias Montler a Erwan Konate přešlápli.
Startovní listiny
Skok do dálky mužů, finále

1. Thobias Montler (SWE)
2. Miltiadis Tentoglou (GRE)
3. Gabriel Bitan (ROU)
4. Jaime Guerra (ESP)
5. Erwan Konate (FRA)
6. Božidar Sarabojukov (BUL)
7. Radek Juška (CZE)
8. Lazar Anič (SRB)

Skok do výšky žen, finále
1. Julija Levčenková (UKR)
2. Jaroslava Mahučichová (UKR)
3. Christina Honselová (GER)
3. Daniela Stanciuová (ROU)
3. Angelina Topičová (SRB)
6. Kateryna Tabašnyková (UKR)
6. Britt Weermanová (NED)
8. Morgan Lakeová (GBR)
Teď ale do haly přichází aktéři hned dvou technických finále. Finalistky skoku do výšky a finalisté skoku do dálky. A v dálkařském sektoru bude o jednu z evropských medailí chtít bojovat Radek Juška!
Celkové pořadí sedmiboje
1. Kevin Mayer (FRA) 4517
2. Sander Skotheim (NOR) 4510
3. Hans-Christian Hausenberg (EST) 4391
4. Manuel Eitel (GER) 4373
5. Makenson Gletty (FRA) 4335
6. Jorge Ureňa (ESP) 4312
7. Risto Lillemets (EST) 4259
8. Ondřej Kopecký (CZE) 4128
9. Tim Nowak (GER) 4052
10. Kai Kazmirek (GER) 4035
11. Marcus Nilsson (SWE) 3900
60m překážek sedmibojařů
1/2
1. Sander Skotheim (NOR) 8,05 (969)
2. Manuel Eitel (GER) 8,15 (944)
3. Tim Nowak (GER) 8,23 (925)
4. Kai Kazmirek (GER) 8,25 (920)
5. Marcus Nilsson (SWE) 8,56 (846)

2/2
1. Kevin Mayer (FRA) 7,76 (1043)
2. Jorge Ureňa (ESP) 7,83 (1025)
3. Hans-Christian Hausenberg (EST) 8,00 (982)
4. Risto Lillemets (EST) 8,05 (969)
5. Makenson Gletty (FRA) 8,06 (967)
6. Ondřej Kopecký (CZE) 8,15 (944)
7boj'
Ondra Kopecký nepředvedl dobrou šedesátku. Několik bariér zbožil, což jej brzdilo, a výsledkem bylo 8,15 sekundy se ziskem 944 bodů. Pro vítězství si doběhl Francouz Kevin Mayer s časem 7,76 a dostává se zase zpátky do vedení celého sedmiboje!
7boj'
Španěl Jorge Ureňa ulil start, bude se muset opakovat.
7boj'
Ale na startu je nějaký problém s reproduktorem, který zlobí Estonce Rista Lillemetse.
7boj'
Ve druhém běhu se představí vedle Kevin Mayera, který bojuje na dálku se Skotheimem o první místo, Ondřej Kopecký. Zatím mu patří osmé místo v rámci sedmiboje.
7boj'
První běh na 60 metrů překážek absolvovala slabší překážkářská skupina. Sander Skotheim, který po první dnu vede celé sedmiboj, zaběhl za 8,05, což mu přináší 969 bodů. Odpovídat bude muset Kevin Mayer.
Program odstartoval.
Program
08:00 60m překážek, sedmiboj (Ondřej Kopecký)
08:12 Skok do dálky mužů, finále (Radek Juška)
08:20 Skok do výšky žen, finále
08:35 60m překážek mužů, semifinále
08:55 60m překážek žen, semifinále
09:08 Skok o tyči, sedmiboj (Ondřej Kopecký)
Halové mistrovství Evropy v Istanbulu má před sebou poslední soutěžní den. I tentokrát bude program rozdělen do dvou bloků, tedy na dopolední a odpolední. Přestože dopolední blok bude patřit z velké části sedmiboji, na programu jsou i dvě finále. Ve skoku do dálky se představí také Radek Juška, který bude usilovat o jednu z medailí. Výkonnost na to určitě má. Druhým finálovým závodem bude skok do výšky žen.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 08:00.
Články odjinud