OH - Atletika - 10 000 m - finále (muži) -  ONLINE PŘENOS -  30. července 2021   13:30

Ukončeno

10 000 m - finále (muži)

13:30 O medaile (Finále) - muži
ETH 1. S. Barega
UGA 2. J. Cheptegei
UGA 3. J. Kiplimo
 
Přenos se aktualizuje automaticky

S konstatováním, že Selemon Barega si doběhl pro zlatou medaili, se loučím a přeji vám příjemný zbytek pátečního dne.
Výsledné pořadí v cíli

1. Selemon Barega (ETH) 27:43,22 minut
2. Joshua Cheptegei (UGA) 27:43,63
3. Jacob Kiplimo (UGA) 27:43,88
4. Berihu Aregawi (ETH) 27:46,16
5. Grant Fisher (USA) 27:46,39
6. Mohammed Ahmed (CAN) 27:47,76
7. Rodgers Kwemoi (KEN) 27:50,06
8. Yomif Kejelcha (ETH) 27:52,03
9. Rhonex Kipruto (KEN) 27:52,78
10. Morhad Amdouni (FRA) 27:53,05
11. Yemaneberhan Crippa (ITA) 27:54,05
12. Aron Kifle (ERI) 28:04,06
13. Carlos Mayo (ESP) 28:04,71
14. Marc Scott (GBR) 28:09,23
15. William Kincaid (USA) 28:11,01
Sledovali jsme závod, v němž Uganda předvedla zvláštní taktiku, kdy na čelo poslala Stephena Kissu, jenž škádlil další favority. Ovšem stačilo to pro tuto zemi "jen" na stříbrnou a zlatou medaili. Po jeho odstoupení, se začali snažit Keňané, kteří ale vyplácali zbytečné síly. A tak to v náběhu do posledního kola zkusil odšpuntovat Mohammed Ahmed. Jenomže asi sto padesát metrů před cílem nastoupil Selemon Barega, který všem vypálil rybník a získal těsně zlatou medaili.
Cíl'
N čtvrtém místě pak skočil Berihu Aregawi. Muž, který rychle tempo začal Mohammed Ahmed, skočil "až" na šestém místě. Ovšem v Keni nebudou spokojeni, nejlepší jejich běžec Rodgers Kwemoi byl až sedmý!
Cíl'
Na druhém místě doběhl Joshua Cheptegei, který si stanovil nejlepší výsledek této sezóny. Bronzová medaile půjde také do Etiopie, zasloužil se o ní Jacob Kiplimo.
Cíl'
Sto metrů před cílem nastoupil a trochu utekl Selemon Barega, jehož náskok se rychle tenčil. Ovšem běžec z Etiopie obstál a je olympijským vítězem, v čase 27:43,22 minut.
9,6km'
A pozor Mohammed Ahmed nastupuje a zvyšuje tempo závodu. Za ním se nachází závodníci z Etiopie a na čtvrté pozici je schovaný Joshua Cheptegei! Jedem do posledního kola!
9,2km'
Dvě kola zbývají do cíle desetikilometrového závodu! Na čele se nachází Rodgers Kwemoi, jenže za ním je Joshua Cheptegei. Hlavní pole čítá nějakých jedenáct závodníků.
8,8km'
Rodgers Kwemoi a Joshua Cheptegei běží bok po boku na čele závodu. Jdeme do koncovky závodu, teď bude zajímavé sledovat, kdo má kolik ještě sil!
8,4km'
A opravdu se zrychluje, Joshua Cheptegei odpáral další závodníky z hlavního pole. Vypadá to, že Rhonex Kipruto už na tom se silami není nikterak dobře.
8 km'
Dva kilometry zbývají do cíle závodu! Mezičas se zastavil na 22 minutách 37 vteřinách. Do čela nastupuje Joshua Cheptegei, který už na nic nechce čekat!
7,6km'
Trochu to vypadá, že se čeká, kdo z hlavního pole nastoupí. Překvapivě z hlavní skupiny odstupuje také Keňan Weldon Langet.
7,2km'
Rhonex Kipruto se vytáhl na vedoucí pozici, ale na zádech si vede Joshuau Cheptegeie, který si kontroluje celou situaci!
6,8 km'
Začíná se závodit! Stephen Kissa má dnes odpracováno a odstupuje ze závodu! Teď to teprve začíná nabírat na obrátkách.
6km'
Na metě šesti kilometrů, se závodníci objevili v čase zhruba sedmnácti minut! Stephen Kissa stále vede celý závod, za ním se nachází Keňan.
5,6km'
Až nyní je Stephen Kissa dostižen hlavním polem, naopak Sam Atkin odstupuje ze závodu. Začínáme od nuly, kdo bude olympijským šampiónem?
5,2km'
Hlavní pole tentokrát vede Weldon Langet, za ním se nachází Rhonex Kipruto. Evropský kontinent pak reprezentuje Francouz Morhad Amdouni a hned za ním je hlavní hvězda na zlatou medaili Joshua Cheptegei.
4,8km'
Velmi unaveně vypadá Selemon Barega, který zbytečně plácal silami. Naopak Stephen Kissa znovu zrychlil a zůstává před hlavním polem běžců.
4,4km'
Také Rhonex Kipruto je již dostižen hlavním polem. Za malou chvilku se do balíku zařadí také Stephen Kissa, jenž má zhruba desetimetrový náskok.
4 km'
Selemon Barega se vrací do hlavního pole, naopak na čele balíku se ukazují Joshua Cheptegei a Jacob Kiplimo. Osamoceně běží Rhonex Kipruto a před ním ještě Stephen Kissa.
3,6km'
Stephen Kissa si se soupeři jednoznačně hraje, nechal je přiběhnout k sobě a znovu o deset metrů jim utekl. Selemon Barega a Rhonex Kipruto plácají zbytečně silami.
3,2km'
Na čele závodu se vytvořila trojice běžců, kterou tvoří Stephen Kissa, Selemon Barega a Rhonex Kipruto. Přibližuje se také hlavní balík, možná tohle je taktika ugandských reprezentantů.
2,8km'
Selemon Barega se ze druhé skupiny otáčí a vyčkává, zda k nim někdo přiběhne z balíků běžců. Stephen Kissa zatím běží fantasticky.
2,4 km'
Ve vedení je stále Stephen Kissa, ovšem od hlavního pole se již odpoutali také Selemon Barega a Rhonex Kipruto. Největší hvězda závodu Joshua Cheptegei je stále schovaný.
2 km'
Rhonex Kipruto už zvyšuje tempo v hlavním poli, náskok se pomalu začíná snižovat. Za závodníkem Keni se objevuje další z favoritů Selemon Barega.
1,6km'
Na metu 1 600 metrů se doběhlo v čase 4 a půl minuty. Na čele balíku se objevují už běžci z Keni, kteří soupeře z Ugandy nemohou nechat více utéct.
1,2km'
Další Uganďan Jacob Kiplimo vede hlavní pole, což je velice zajímavá taktika této reprezentace. Připomínám, že na čele je Stephen Kissa, také z Ugandy.
800m'
Hlavní favorité jsou schování v hlavním poli, zatím se nikam nespěchá. Kissův náskok se již ustálil na nějakých padesáti metrech.
400m'
Těsně nad minutu se běžela první čtyřstovka, Stephen Kissa je stále ve vedení a svůj náskok navyšuje. Ovšem je jasné, že závodit se začne až ve druhé půlce závodu.
Start'
Po rychlém srovnání na startovní čáře se již vyběhlo. Do čela balíku se nacpal Stephen Kissa z Ugandy. Tento závodník okamžitě uniká celému balíku a vybudoval si patnácti metrový náskok.
Jacob Kiplimo je v dobré náladě před startem závodu, asi nejvíce řádil před závodem. U dalších závodníků je už cítit napětí před samotným výstřelem.
Finálovou branou jako první prošel Grant Fisher, kterého následoval jeho krajan William Kincaid. Za nimi už přišel také zbytek startovního pole. Závodníci prožívají poslední vteřiny před závodem, někteří se protahují, jiní ještě rozbíhají. Za chviličku startujeme!
Organizátoři už přivádí běžce na dráhu, kde se všechno bude chystat k úvodnímu výstřelu. Favority jsme si již představili, a tak se teď pojďme bavit během!
Do startu už zbývá poslední pár minut, běžci už se v útrobách stadionu chystají. Dnes je to v atletickém světě jediná disciplína, kde se budou rozdávat medaile. Je téměř jisté, že dosavadní olympijský rekord, se bude otřásat v základech. Rozhodně Joshua Cheptegei jej může pokořit! Organizátoři jistě myslí také na světové maximum, avšak závodníky nečeká nic snadného.
Startovní listina

Ito Tatsuhiko (JPN)
Aron Kifle (ERi)
Joe Klecker (USA)
Isaac Kimeli (BEL)
Grant Fisher (USA)
Joshua Cheptegei (UGA)
Mohammed Ahmed (CAN)
Kieran Tuntivale (THA)
Berihu Aregawi (ETH)
Stephen Kissa (UGA)
Sam Atkin (GBR)
Rodgers Kwemoi (KEN)
Carlos Mayo (ESP)
Weldon Langet (KEN)
Yomif Kejelcha (ETH)
Morhad Amdouni (FRA)
Yemaneberhan Crippa (ITA)
Arika Aizawa (JPN)
Selemon Barega (ETH)
William Kincaid (USA)
Marc Scott (GBR)
Jacob Kiplimo (UGA)
Julien Wanders (SUI)
Patrick Tiernan (AUS)
Rhonex Kipruto (KEN)
Kde hledat favority?

Největší hvězdou je rozhodně Joshua Cheptegei, který stanovil světový rekord. Na paty by mu měl šlapat Jacob Kiplimo, kterého budou následovat Selemon Barega a Rodgers Kwemoi. Všichni zmínění jsou z afrického kontinentu.
Pokud se podíváme do tabulek zjistíme, že světový rekord na této trati drří Joshua Cheptegei, který v roce 2020 zaběhl ve Valencii čas 26:11,00 minut. Pokud budeme hledat nejrychlejší olympijský čas, zaměříme se na čínský Peking v roce 2008. Tehdy se se činil Kenenisa Bekele, který časomíru zastavil v čase 27:01,17 minut.
Vítám všechny fanoušky atletiku a především běhu! Na závěr atletického dne přijde na řadu běh na deset kilometrů, kde se již budou rozdávat medaile.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:30.
Články odjinud