OH - Atletika - Hod oštěpem - kvalifikace (ženy) -  ONLINE PŘENOS -  3. srpna 2021   02:20

Ukončeno

Hod oštěpem - kvalifikace (ženy)

Přenos se aktualizuje automaticky

Ohlasy Barbory Špotákové bezprostředně po kvalifikaci:

„Chybělo mi spojení, které člověk potřebuje, aby to střílelo. Nestřílelo mi to vůbec a s tím se prostě hrozně těžko něco dělá. Navíc v kvalifikaci, kde má člověk jen tři hody, se dá něco změnit jen těžko. Na tréninku to zvládnu, dám si nějaký hod, který mě probudí, ale tady je na vše málo času a vůbec to dnes nebyl můj den. Je to hrozné a špatné, ale v životě se dějí horší věci. Jsem zklamaná, ale asi je nám to tady zapovězené. Včera mě totiž potkal Libor Varhaník a říkal, že Jan Železný tady vypadl v kvalifikaci. To jsem den před kvaldou nechtěla slyšet. Takové věci se ale bohužel stávají, mrzí mě to hlavně kvůli lidem, co se o mě starají a věří. Ale ti zase vědí, že se to stává. Stalo se to i velkým hvězdám, které neprošly dále, i holkám, co letos hází dále než já. Věděla jsem už od rána, že to dnes nebude dobrý den. Ale člověk vždy doufá, že se to nějak zlomí.

Rozběh jsem posouvala, ale o tom to tolik nebylo. Chyběla spíše dynamika, neprospělo mi ani vedro. Potřebovala bych být jako pružina, ale cítila jsem se hodně flexibilně, jako žvýkačka. Teď bych si dala i nohu za krk. A to nebylo dobré. Nechci se ale vymlouvat.

Vůbec nelituji, že jsem si kariéru posunula o dva roky navíc. Byly to krásné roky, předvedli jsme s trenérem dobré výkony, letos pojedu ještě na světové finále do Curychu. Vyhrála jsem Diamantovou ligu, úplně tragické to není, pořád mě to baví. Chtěla jsem to dnes hodit hodně pro Janečka, protože to doma hodně prožívá a věřím, že to jednou uvidí na stadionu a hodím to před ním. Určitě si ráno přivstal, rád drží noční hlídky, například když ví, že má přijet maminka, a nebo že se někde něco děje. Asi to bude hasič (smích).

Tahle doba není tolik pro mě. Oproti tomu, co bylo v Londýně, je tohle otočka o 180 stupňů. Olympiáda by měla být oslava sportu, radost, celosvětové setkání s lidmi. To co je tady, je nějaký hybrid. Taková auta jsou dnes v módě, ale tady se mi to nehodí. Je to spíše divadelní verze olympiády. Jako když Tři sestry hráli doma v obýváků a přenášeli to lidem do jejich obýváků. Tohle je podobné. Děláte to, ale to, co to má přinášet, tedy že se lidé tlačí na sebe, fandí a prožívají společně emoce, to tady není. A přitom vždy to byl základ.

Říká se mezi sportovci, že pořád lepší, než nic, ale to říkali i ti muzikanti. Ale je tam za mě to ale.

Po posledním hodu mi nijak neběželo hlavou, že by tohle bylo naposledy. Nikdy jsem nekončila špatným hodem, na tréninku vždy házím do té doby, než hodím hezký hod. Takhle s hlavou dolů se loučit nechci. Mám určitě chuť pokračovat dále. Necítím, že by tohle měla být ta pověstná tečka, ty ať si dělají jiní lidé. Ne já. A jestli to byla poslední olympiáda, kdo ví. Byla ta gymnastka 46 let stará, mimochodem velmi sympatická. Všechno je možné. Když světová situace bude trochu jiná a bude nějaká šance na zlepšení, je možné, že ještě vydržím dále. Zatím dále určitě jedu. Ale takhle před prázdným stadionem a po špatném dni bych se nerada loučila. To by bylo smutné a já mám ráda happy endy. “
To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších olympijských přenosů se budu těšit na počtenou.
Postupující do finále

Maria Andrejczyková (POL)
Mackenzie Littleová (AUS)
Lyu Chuej-chuej (CHN)
Madara Palameikaová (LAT)
Maggie Maloneová (USA)
Kelsey-Lee Barberová (AUS)
Eda Tugsuzová (TUR)
Haruka Kitagučiová (JPN)
Liveta Jasiunaiteová (LTU)
Liou Š'-jing (CHN)
Kathryn Mitchellová (AUS)
Christin Hussongová (GER)
Ani jedna z tří českých oštěpařek nepostoupila do finále. Nejblíže byla Barbora Špotáková, jež ve druhé sérii hodila oštěp do vzdálenosti 60,52 metru, což však nestačilo na lepší, než čtrnácté místo. Nikola Ogrodníková přehodila šedesátimetrovou hranici o tři centimetry a ani ona tak neměla šanci postoupit, stejně jako Irena Gillarová, jíž nestačilo ani vylepšení osobního maxima na 59,16. Nejdelším pokusem ze všech se prezentovala Maria Andrejczyková, Polka hodila oštěp do vzdálenosti 65,24 metru.
Kvalifikace skončila.
V poslední možnou chvíli předvedla parádní hod Kelsey-Lee Barberová. Australanka měla na kontě 51,27 a 53,82 metru, nicméně ve třetí se zlepšila i téměř deset metrů a jasně postupuje do finále.
Třetím pokusem zaznamenala přešlap Irena Gillarová, a to znamená, že český oštěp žen ve finále mít zastoupení nebude.
Barbora Špotáková se ve finále nepředstaví. Třetím hodem poslala oštěp do vzdálenosti 57,44. To není zlepšení a celkově je Češka je čtrnáctá. Do finále postupuje dvanáct nejlepších.
Hussongová a Mitchellová se zlepšily, a to znamená jediné, a sice že by Barbora Špotáková byla třináctá a tím pádem by nepostupovala. Bude se muset zlepšit ve třetí sérii.
Druhá česká oštěpařka ze skupiny B Irena Gillarová si druhým hodem vylepšila sezónní maximum na 59,16 metru. Momentálně je desátá a nepostupovala by.
Barbora Špotáková hodila ve druhé sérii oštěp do vzdálenosti 60,52 metru. To by ale na postup stačit nemuselo, protože jen ve své skupině je Češka osmá, celkově pak jedenáctá.
Ve druhé sérii hodila Eda Tugsuzová z Turecka oštěp do vzdálenosti 62,31 metru. Tento výkon na postup měl s přehledem stačit.
Také Irena Gillarová na úvod zaznamenává přešlap.
Přímý postup si zajistila americká reprezentantka Maggie Maloneová, její oštěp doletěl do vzdálenost 63,07 metru. Limit splnila o sedm centimetrů.
Další oštěpařkou, která překonala výkon Ogrodníkové, je Litevka Liveta Jasiunaiteová. Její hod má hodnotu 61,96 metru.
Největší česká naděje Barbora Špotáková zahajuje přešlapem. To není dobrý začátek, každopádně ještě dva pokusy má před sebou.
Haruka Kitagučiová hodila 62,06 metru, což znamená, že Nikola Ogrodníková je v celkovém pořadí osmá. Připomeňme, že do finále postupuje dvanáct nejlepších.
Skupina B začala.
Druhá skupina s Barborou Špotákovou a Irenou Gillarovou přijde na řadu ve 3:50 SEČ.
Sara Kolaková v kvalifikaci zapsala tři přešlapy a zlatou medaili neobhájí! Nezlepšily se ani ostatní oštěpařky, Ogrodníková tak zakončila skupinu A na sedmém místě.
Bohužel, Nikola Ogrodníková se ve třetí sérii nezlepšila a hodila jen 57,41 metru. Navíc ji přehodila Číňanka Lyu Chuej-chuej. Na postup to nevypadá.
Nikola Ogrodníková se připravuje na svůj třetí pokus.
Madara Palameikaová se zlepšila na 60,94 metru. Přes Ogrodníkovou se dostala Brazilka Jucilene Sales de Limaová, přehodila ji výkonem 60,14 o jedenáct centimetrů.
Cesta k obhajobě titulu se hodně komplikuje Chorvatce Saře Kolakové. Podruhé totiž přešlápla a má tak poslední možnost zabojovat o postup. Začínají třetí pokusy.
Češka zůstává na pátém místě. Těsně za ní se posunula Američanka Kara Wingerová, na Ogrodníkovou ztrácí dvaatřicet centimetrů.
Sezónní maximum si vylepšila Madara Palameikaová. O třicet centimetrů přehodila šedesátimetrovou hranici a vyšvihla se na čtvrtou příčku.
Nikola Ogrodníková hodila ve druhé sérii 60,03 metru, což nestačí na lepší, než páté místo. V poslední páté sérii by Češka potřebovala ještě přidat.
Po první sérii za Polko zůstala Australanka Littleová. Nikdo se k ní nijak výrazně nepřiblížil, třetí Taciana Chaladovičová hodila těsně pod 61 metrů.
První jistou kvalifikantkou je polská oštěpařka Maria Andrejczyková, která hodila oštěp do vzdálenosti 65,24 metru.
Česká reprezentantka nebyla spokojena se svým výkonem a úmyslně vyšlápla. První pokus jí tak měřen nebude.
V oštěpu žen je v plném proudu první kvalifikační skupina. Po čtyřech hodech vede Mackenzie Littleová v osobním rekordu 62,37 metru, na řadu jde Nikola Ogrodníková.
Kvalifikace začala.
Pro automatický postup je potřeba hodit oštěp do vzdálenosti 63 metrů. Pokud se takový pokus nepovede hodit dvanácti či více oštěpařkám, pak postoupí dvanáct nejlepších podle nejvydařenějšího hodu.
Startovní listina:

1. skupina

1. Madara Palameikaová (LAT)
2. Mackenzie Littleová (AUS)
3. Maria Lucelly Murillová (COL)
4. Anete Kocinaová (LAT)
5. Tatsiana Khaladovichová (BLR)
6. Nikola Ogrodníková (CZE)
7. Annu Raniová (IND)
8. Kara Wingerová (USA)
9. Chuej-chuej Lyu (CHN)
10. Reka Szilagyiová (HUN)
11. Marija Vucenovicová (SRB)
12. Elizabeth Gleadleová (CAN)
13. Sara Kolaková (CRO)
14. Maria Andrejczyková (POL)
15. Jucilene Sales de Limaová (BRA)

2. skupina

1. Eda Tugsuzová (TUR)
2. Haruka Kitaguchiová (JNP)
3. Kelsey-Lee Barberová (AUS)
4. Ariana Inceová (USA)
5. Laila Ferrerová (BRA)
6. Barbora Špotáková (CZE)
7. Liveta Jasiunaiteová (LTU)
8. Kathryn Mitchellová (AUS)
9. Christin Hussongová (GER)
10. Maggie Maloneová (USA)
11. Victoria Hudsonová (AUT)
12. Irena Gillarová (CZE)
13. Jo Ane van Dyková (RSA)
14. Lina Muzeová (LAT)
15. Š'-jing Liou (CHN)
Všem sportovním fanynkám a fanouškům přeju krásnou pozdní noc. Vítám vás při sledování kvalifikace oštěpařek, v níž se představí hned trojice českých závodnic, a sice Barbora Špotáková, Nikol Ogrodníková a Irena Gillarová.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 02:20.
Články odjinud