OH - Atletika - Maraton (ženy) -  ONLINE PŘENOS -  6. srpna 2021   23:00

Ukončeno

Maraton (ženy)

00:00 O medaile (Finále) - ženy
CZE  T. HrochováM. JoglováE. Vrabcová Nývltová
KEN 1. P. Jepchirchirová
KEN 2. B. Kosgeiová
USA 3. M. Seidelová
 
Přenos se aktualizuje automaticky

S konstatováním, že maratonský závod ovládla běžecká škola z Keni se s vámi loučím. Nutno ovšem podotknout i výkon českých vytrvalkyň Joglové a Hrochové, které v olympijském debutu dokončily závody i přes neuvěřitelné vedro.

Do cíle nakonec nedoběhlo 14 žen!
Konečné pořadí:

1. Peres Jepchirchirová (KEN) 2:27:20
2. Brigid Kosgeiová (KEN) +0:16
3. Molly Seidelová (USA) +0:26
4. Roza Derejová (ETH) +1:18
5. Volha Mazuronaková (BLR) +1:46
6. Melat Yisak Kejetová (GER) +1:56

-------

52. Marcela Joglová (CZE) +12:09
58. Tereza Hrochová (CZE) +15:05
DNF Eva Vrabcová-Nývltová
42,2km'
Druhá bude Brigid Kosgeiová a zasloužený a vydřený bronz jde do Ameriky s Molly Seidelovou!
41,8km'
S ohledem na počasí je jasné, že olympijský ani světový rekord nebude zdaleka ohrožen. Peres Jepchirchirová je už kousíček od cíle, zlatá medaile jde do Keni!
41,2km'
Peres Jepchirchirová jasně vede a dokonce se stihla i ohlédnout na to, jaký má náskok. V tropickém počasí je tu útok na zlatou medaili. To by už mohlo světové rekordmance klapnout.
40,7km'
Jepchirchirová se nyní utrhla a o dost metrů vede nad Kosgeiovou. Tohle je velký útok na zlato!
39,5km'
Marcela Joglová a Tereza Hrochová se po pětatřiceti kilometrech nacházely na 54. a 64. místě. I doběhnutí bude v olympijském debutu velký úspěch.
39,5km'
O bronz ještě zabojuje Derejová, ale Seidelovou má daleko před sebou. Američanka je tak dvacet metrů za vedoucí dvojící Keňanek, které si nejspíše doběhnou pro zlato a stříbro.
38,1km'
Ale pozor! Lonah Chemtaiv Salpeterová vzdala souboj o bronzovou medaili a čtyři kilometry před cílem zastavila a končí! Molly Seidelová je tak blízko k medaili, ještě se ale pokouší dohnat dvojici Keňanek.
37,5km'
Posledních pět kilometrů před cílem to vypadá na odchod sil u statečné Američanky Seidelové, která běžela celý závod velice pěkně. Jepchirchirová a Kosgeiová utíkají a rozdají si to o zlato!
36km'
Marcela Joglová se nadále drží kolem padesátého místa. Ještě nedávno vedoucí Chepngetichová se propadla až na čtyřicátý flek. To je teda slušný sešup!
35km'
Ve vedení jsou Keňanky Jepchirchirová a Kosgeiová. Naopak Chepngetichová vypadla z tempa. Vepředu je nadále i skvělý Seidelová či Salpeterová. Čtyři ženy se drží ve vedení a rozdají si to o zlatou medaili.
33km'
Do cíle zbývá posledních devět kilometrů a favoritky na zlatou medaili se finalizují. skvělá je nadále Seidelová či Keňanky Chepngetichová, Jepchirchirová a Izraelka Salpeterová.
32km'
Marcela Joglová se posunula již na začátek páté desítky. Nadále ale další ženy odpadávají či se zastavují. Uvidíme, kolik z nich se nakonec dostane až do cíle.
31km'
Po třicátém kilometru přichází takzvaná maratonská zeď, kde se ukáže, kdo na tom je dobře a kdo zase hůře. Vytrvalkyním pomalu a jistě docházejí síly, ale některé stále drží stejně konzistentní tempo.
30km'
Ve vedení je již pouze osmičlenná skupinka žen, kterou opticky táhne Američanka Molly Seidelová. Časově jsou na tom všechny závodnice ovšem úplně stejně.
28km'
Celkem devět vytrvalkyň již odstoupilo z dnešního závodu na 42 kilometrů. V horkém Tokiu je určitě přednější zdraví před úspěchem. Na trati je už pouze 78 žen, Joglová se posunula na 57. příčku.
25,5km'
Nemá nyní moc cenu vypisovat aktuální pořadí, neboť prvních devět závodnic má stále stejný čas a pere se. Na závěrečný finiš je ovšem ještě dost času.
24km'
V Sapporu je půlhodiny po sedmé hodině ranní, ale stejnak panují již nepěkná vedra. Marcela Joglová se posunula již do páté desítky, ale stále ztrácí více jak dvě minuty na vedoucí skupinu.
22km'
Začíná to pomalu vidět, že se vedoucí skupinky budou rozdělovat. V popředí je dvanáct běžkyň, které za sebou mají již půlmaraton, a to po hodinu dvacet.
20km'
Po dvaceti kilometrech se do vedení dostala Izraelka Salpeterová. Ta táhne skupinku, kde je minimálně pátnáct žen, které se drží hodně pospolu.
19km'
Pár set metrů před polovinou závodu se propadají obě zbylé české maratonkyně. Nadále se daří vedoucí Chepngetichové, na dostřel je Američanka Seidelová.
18km'
A je konec! Eva-Vrabcová Nývltová na maratonu v Tokiu končí. Společně s Erdoganovou závod nedokončí.
18km'
Nejzkušenější česká běžkyně Eva Vrabcová-Nývltová se evidentně velice trápí. Aktuálně je na předposledním místě, před závodem si velice stěžovala na zranění.
15km'
Z českých maratonkyň je na tom zatím nejlépe Marcela Joglová, která je na 62. místě. Tereza Hrochová je na 76. místě a Eva Vrabcová-Nývltová je v osmé desítce.
15km'
Necelá hodina je za běžkyněmi, které se perou o dálkařskou medaili. Zatím je na vedoucí pozici Keňanka Ruth Chepngetichová, která dělá dobré jméno své zemi.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 23:00.
Články odjinud